buderen bij renovatie Een vlucht regenwulpen'' in Leiden verfilmd Zegge &schrïjve. Ja WOPU-woningen niet in vrije verkoop iOMMISIE VOLKSHUISVESTING: ^Leidse politie "toekt getuigen vmgeval 5-Meilaan Symposium AZL KRAAKBOND NAAR RECHTER OVER AANTASTING GOEDE NAAM Scheidend raadslid 'boos' LOK Woningbouwverenigingen discrimineren CcïdócSoiitcMit LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 ■steun voor 2( ^flIDEN De leden van de commissie volkshuisvesting 0aren het er gisteravond unaniem over eens, dat bejaar- en invaliden bij (tijdelijke) verhuizing door renova- financieel moeten worden geholpen. Dit kan gebeu- in door middel van een voorschot in de kosten en door tydeeltelijke kwijtschelding van terugbetaling. Tevens ferd besloten, dat de Federatie van Woningbouwcorpo- jjjties voor wat betreft de kostenverdeling benaderd "oet worden. Deze Federatie is er mede verantwoorde- jk voor, dat eerder overleg op niets is uitgelopen. 'et? zogenaamde voorschot ra iling van verhuis- en schoon- f^aakhulp is bedoeld voor in- jlide en bejaarde bewoners an stadsvernieuwingsgebie den. Bij renovatie van hun Ïioning, zijn eigenaren ge- ivongen te verhuizen, het- ,>en aardig in de kosten kan Veel mensen zijn niet in aat de directe kosten op te bngen. De Stichting Welzijn %eft in januari 1979 van de gemeente opdracht gekregen m te bekijken in hoeverre ooddruftigen geholpen zou- een kunnen worden. Een half '"jar later legde de Stichting plan op tafel, dat toenter- vjd door de leden van de com volkshuisvesting en- lousiast werd ontvangen. Er puden voorschotten tot maxi maal drieduizend gulden kun- Ïn worden verstrekt, waar- n eventueel zeshonderd gul- n zou kunnen worden kwijt scholden. De paperassen Mierdwenen echter' in de ijs- Jast. omdat de Federatie van Woningbouwcorporaties de re- Qeling als 'bureaucratisch' van )rlfel veegde. Onlangs stelde de .tichting Welzijn de gemeente rederom van de precaire situ- tie in de renovatiewijken op Ie hoogte. ,De Federatie heeft het inge komen standpunt niet of nau- beargumenteerd. Wij pebben hen wel meegedeeld. dat als het een kwestie van de financiën is, er met de ge meente wel een regeling te vinden zou zijn, maar wij ont vingen geen enkele reactie," aldus Kees van Laaren van de Stichting Welzijn. Raadslid mevrouw A. Ponsen (PSP) vroeg zich af waar de gemeen te de Federatie nog voor nodig heeft. „We kunnen wel zeg gen, dat de gemeente die zes honderd gulden betaalt, maar zo makkelijk gaat dat niet. Het kost jaarlijks tussen vijftien en twintigduizend gulden," verklaarde wethouder D.J. Tesselaar. Het merendeel van de commissieleden bleek het jammer te vinden, dat geen vertegenwoordigers van de Federatie aanwezig waren om hun standpunt nader toe te lichten. Uiteindelijk werd be sloten, dat alvorens de plan nen verder worden uitgewerkt er zijn financieel diverse mogelijkheden eerst een brief aan de Federatie wordt gestuurd. Daarin wordt ge steld, dat de gemeente de kwestie uiterst noodzakelijk vindt en dat wordt geëist, dat de Federatie naast de gemeen te een duit in het zakje doet. Na het versturen van de brief verwacht de gemeente binnen een maand antwoord van de Federatie van Woningbouw corporaties. Di ,EIDEN De Leidse politie zoekt getuigen van een onge val gisteravond omstreeks 20.15 uur op de 5-Meilaan, waar lij een 79-jarige Leidenaar van zijn fiets viel en ernstig ge jond raakte aan zijn been. man reed op zijn fiets ter hoogte van de verzorgingsflat Ro denburg op de 5-Meilaan in de richting van de Zoeterwoudseweg Den hij van achteren werd aangereden door een tot nog toe on- Nekende automobilist. Waarschijnlijk gaat het om een bestuur- f *er van een groene B.M.W. De bejaarde gaf op de plaats waar de «ijbaan wegens straatwerkzaamheden met zand is bedekt en *<toor een hek met bermlampen wordt gemarkeerd met zijn hand "en teken, dat hij van richting wilde veranderen. Op dat mo- nent werd hij aangereden. Hij moest met ernstig beenletsel wor opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De cast en de crew van Sigma-flims bijeen in het Van der Werfpark op een van de Leidse draaidagen. LEIDEN Leiden - Filmstad. Daar gaat het zo langzamerhand wel op lij ken. Na Keetje Tippel, Soldaat van Oranje en Kort Amerikaans valt dit maal de eer te beurt aan de nationale bestseller-roman „Een vlucht regen wulpen" van de Leidse schrijver Maar ten 't Hart. De opnamen van het boek worden gemaakt in onder meer Leiden, Amsterdam en Zwitserland. Deze week en ook in de voorafgaande we ken maakte Sigma-films uit Amsterdam opnamen in café L' Esperance in de Kai- serstraat, het Leidse politiebureau in de Zonneveldstraat, het Van der Werfpark en de Hortus Botanicus. Jeroen Krabbé (de Maarten-figuur in het boek) speelt de hoofrol in de film. Verder Marijke Merc- kens als moeder, Willeke van Ammelrooy in de rol van geliefde en Henriëte Tol als zus. Op 13 oktober vinden de laatste opna men plaats, dan zitten er ruim vijf weken filmen op. Eind januari 1981 gaat „Een vlucht regenwulpen" in een groot aantal vaderlandse theaters in première. De pro ducent is Matthijs van Heijningen, de re gie is in handen van Ate de Jong. ;"i Zinken of da. zakken LEIDEN De gemeente lijke nota woon boten beleid meldt, dat de vloeren van de schepen per vierkante- meter honderdvijftig kilo gram moeten kunnen tor sen. De leden van het Leidse woonbotenoverleg voelden echter nattigheid: zij vonden het nogal veel. Kennelijk zijn de botenbe- zitters in de toekomst niet van zins om een feest te organiseren, waarbij twee tot drie mensen per vier kante meter worden inge deeld. Zij deden dus na vraag. De navraag leerde, dat indien zij hun boot met honderdvijftig kilogram per meter zouden beladen, het vaartuig zou zinken. En dus, zo concludeerden de leden van het overleg, kunnen de eisen, die aan de vloer worden gesteld best wat soepeler. Maar het geval wil, dat ook de gemeente navraag had ge daan. En die navraag leer de, dat de waterlijn van de boten slechts vijftien cen timeter lager zou komen te liggen. Bij de bespreking van de zaak bleken beide partijen om de verwar ring compleet te maken bij de scheepsmeetkundige dienst om advies te heb ben gevraagd. Restte wet houder D. Tesselaar de vraag, wie het bij het rechte eind had. De scheepsmeetkundige dienst of de scheepsmeet kundige dienst... LEIDEN De adviseur van de directeur-generaal voor de volksgezondheid dr. A. Sikkel heeft vanmorgen in de aula van het Academisch Ziekenhuis het symposium over sexuele en relationele vorming in het onderwijs geopend. Dit symposium is georganiseerd ter gelegen heid van het tweede lustrum van de polikliniek voor ge boorteregeling van het AZL. In de schoolleeftijd worden es sentiële bouwstenen aangedra gen voor de vaardigheden, die jongeren ontwikkelen bij het leggen van contacten. Ook het daadwerkelijke sexuele gedrag van jongeren wordt mede door het schoolleven beïnvloed. Het symposium behandelt de rela tie tussen sexueel gedrag en de school en tussen sexueel ge drag en anti-conceptiegedrag. Met name wordt veel aandacht besteed aan de rol van het on derwijs in deze kwestie. Guus Kuyer, schrijver van kinder boeken, sprak over 'Lagere school-kind en sexualiteit'. Daarnaast gaven psychologen, sociologen en onderwijskundi gen hun visie. Theater Sirkel gaf de problematiek door mid del van toneelspel weer. LEIDEN De Westland/ Utrecht Projectontwikke ling bv (WUPO) mag leeg staande woningen op het Waardeiland en aan het Gal gewater niet aanbieden aan niet-Leidenaars. Dit besloot gisteravond de commissie Volkshuisvesting, met dien verstande dat de beslissing niet opgaat voor de duurde re koopwoningen. De WUPO had de gemeente om onthef fing van deze verplichting gevraagd naar aanleiding van een vlugschrift dat vol gens de ontwikkelaar af komstig zou zijn van de Leidse Kraakbond. In dit stencil werden grootscheep se kraakacties aangekon digd. De Leidse Kraakbond ontkent iets te maken te hebben met het stencil en zal bij de rechtbank een aan klacht wegens smaad en De WUPO verzocht het colle ge naar aanleiding van de slechte marktontwikkelingen in de verkoop van de nieuw bouwwoningen en het onder scheppen van het vlugschrift 'opgesteld door de Leidse Kraakbond' om ontheffing. Geen van de commissieleden zei te geloven, dat het vlug schrift van de Kraakbond af komstig zou zijn. „Er zit een vreemd luchtje aan. Veel din gen kloppen niet (Koppen- hinksteeg was met ck geschre ven, red.). Dit is niet de stijl van de Leidse krakers," aldus de commissieleden, waarvan enkelen het gefalsificeerde vlugschrift als een belediging voor de Kraaakbond omschre ven. „Een blind-paard kan zien, dat het ding vervalst is. Ik vind. dat de WUPO zelf moet verklaren hoe de vork in de steel zit. Mocht er aanlei ding toe zijn, dan moet de ge meente weigeren in de toe komst nog met de WUPO sa men te werken," aldus F. van Oosten (PPR). VVD'er N. Lan- gerak vond dat iets te ver gaan. Hij was van mening, dat het genoeg is-om de WUPO te laten weten, dat de ontheffing op de gemeentelijk vastgestel de regels niet gegeven wordt. De commissie besloot een na der onderzoek in te stellen en de WUPO voor een gesprek uit te nodigen, waarin toelich ting op de vreemde brief gege ven kan worden. De commis sieleden vonden het zacht ge zegd vreemd, dat de WUPO wel geloof aan het vlugschrift hechtte. Universitaire fakkelloop Ter gelegenheid van haar vijf de lustrum organiseerde de Universitaire Sportraad in Lei den gisteravond de Leeuwen hoek-prestatieloop bij fakkel licht. In totaal deden circa 160 sportievelingen aan de presta tieloop mee, onder wie ook veel mensen van buiten het universitaire wereldje. Er werden afstanden afgelegd van vijf en tien kilometer. De start vond plaats vanaf het sportcentrum aan de Wasse- naarsweg. Het parcours dat verschillende malen (drie tot zes keer) door de deelnemers moest worden afgelegd was 1600 meter lang. Er werd gelo pen onder ideale omstandighe den: geen wind, een zachte temperatuur en zonder regen. Hetgeen voor het behoud van het feeërieke fakkellicht na tuurlijk ook mooi was meege nomen. LEIDEN De gemeente heeft twaalf leerlingen van de Leidse Opleiding Kultureel werk (LOK) een dak boven het hoofd gegeven. Tot voor kort waren de leerlingen, die van heinde en vehre komen, dolende in het Leidse woongebeu- ren. De opvang is in een experimentele fase en kan uitge breid of verminderd worden. Raadslid N. Kessen bleek gis teren tijdens de vergadering van de commisie Volkshuisves ting lichtelijk teleurgesteld in de LOK'ers, die vaak het hoogste woord hebben en die, nu zij geholpen worden, niets van zich laten horen. De leerlingen hebben van de gemeente de verzekering gekre gen, dat zij in ieder geval voor een jaar van huisvesting in Lei den zijn verzekerd. Wel lopen de twaalf LOK-studenten de kans in dat jaar te moeten verhuizen. In de commisie gingen stem men op als zou het moeilijk zijn om de LOK'ers, als dat nodig mocht blijken, na verlopen van de termijn van een jaar, uit het gemeentelijke onderkomen te zetten. „We moeten afwachten hoe het experiment werkt. In onderling vertrouwen is de ge meente met de LOK in zee gegaan," aldus wethouder D.J. Tes selaar. Het was gisteravond de laatste keer, dat raadslid mevrouw N. Kessen (PvdA) de vergadering bijwoonde. Zij verhuist binnen kort naar Assen. Tesselaar omschreef het raadslid als iemand, die idealen heeft, maar die ze ook in praktijk weet te brengen. Mevrouw Kessen zelf zei het belangrijk te vinden, dat juist re kening gehouden wordt met degenen, die niet bij uitstek capabel zijn om voor hun rechten op te komen. LEIDS COLLEGE: LEIDEN Sommige Leidse wo ningbouwverenigingen trachten bui tenlandse werknemers met hun ge zinnen zoveel mogelijk te weren uit hun woningbezit. Dit om 'overcon- centraties' buitenlanders te voorko men. Dit schrijft het Leidse gemeen tebestuur aan de Vereniging tegen discriminatie van ras en etnische af komst. Het gemeentebestuur laat de vereni ging weten best wel enig begrip te kun nen opbrengen voor de handelwijze van de bouwverenigingen omdat de in passingen van betrekkelijk grote groe pen mensen met een geheel andere cul turele achtergrond in de Nederlandse samenleving altijd met wrijvingen ge paard zal gaan. Toch veroordeelt het gemeentebestuur het gedrag van de bouwverenigingen met klem. De ge meente heeft in feite geen mogelijkhe den om verhuurders van woningen te dwingen huurovereenkomsten af te sluiten met kandidaat-huurders, die voor hen niet acceptabel zijn! „In voor komende gevallen zullen wij echter desnood gebruik maken van onze vor deringsbevoegdheid", aldus het Leidse gemeentebestuur. Zij wijst er verder op dat de gemeente tracht discriminatie, tegen te gaan door buitenlanders die afgewezen worden door woningbouwverenigingen te wij zen op de beroepsmogelijkheid die de Wet AROB biedt. De gemeente gaat op korte termijn het bestaande voorlich tingsmateriaal over huisvestingsaange- legenheden ook in de talen van de minderheden, zoals het Marakkaans en het Turks beschikbaar stellen. Het bestuur van de KVP-afdeling Leiden houdt maan dag 29 september een opheffingsbijeenkomst in restau rant Wienerwald aan de Steenstraat Tijdens deze alge mene ledenvergadering wordt de Leidse KVP-afdeling opgeheven. Drs. W.K.N. Schmelzer zal tijdens de avond spreken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Gridoin LVC De Italiaanse film 'II Grido' van Antoniöni wordt vana vond in het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat ver- toonÜ. El Grido, die onlangs in de Haagse Post tot de beste film aller tijden werd uitgeroepen, gaat over de fabrieksar beider Aldo, die door zijn vrouw wordt verlaten en vervol gens met zijn dochtertje en later alleen een zwerftocht door de Po-vlakte begint. Hij ontmoet allerlei vrouwen, zoals zijn vroegere vriendin, een benzinepomphoudster en een prostituee, maar geen van allen kunnen ze hem geluk brengen. Aldo zwerft verder, zijn noodlot tegemoet. 'II Gri do' is de eerste film in de cyclus 'Op Weg'. De toegangsprijs bedraagt vier gulden vijftig. Leden betalen een gulden minder. Er zijn twee voorstellingen, de eerste begint om kwart over negen en de tweede om elf uur. Psychologie In het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden wordt dinsdag 30 september de serie 'Psycholo gie in het nieuwe tijdperk' afgesloten. Er wordt een in leiding gehouden door Ria Axel over het ontwikkelen van het 'nieuwe bewustzijn'. Op deze avond worden ook enige meditatie-oefeningen gedaan. Aanvang 20.00 uur. Gelijke kansen 99 Femke/Volkshuis, Apothekersdijk 33, organiseert woens dag 1 oktober een maandelijkse filmochtend met de verto ning van „Gelijke kansen", een film van de Europese Ge meenschap. De film gaat over de „on"gelijkheid tussen mannen en vrouwen in het beroepsleven. Vanaf 9.30 uur is er gelegenheid koffie te drinken, om 10.00 uur begint de film, daarna is er gelegenheid over de film na te praten. Dansfeest Het jongerencentrum 'Stats' aan de Haarlemmerstraat 73 houdt morgen een Surinaams/Antilliaans dansfeest met de band 'Blue Rittem'. De band bestaat uit Hum- bert, percussie en bongo's, Charlie Wijngaarden met saxofoon en zang, Bommel eveneens met saxofoon, Leslie Wright met basgitaar en Te jo Vervoort met de solo-gitaar. De disco begint om acht uur. De band be gint een uur later met spelen. Actie Doodewaard Het Energie Komitee Rijnland houdt in het kader van de naderende actie tegen de kerncentrale Doodewaard op 29 september een discussieavond in het Leids Vrijetijds Cen-, trum aan de Breestraat 66. Gepraat wordt over de wijze waarop de actie tegen de centrale zal worden gevoerd. Aanvang van de bijeenkomst: acht uur. Studenten op de tandem Een groep Groningse studenten vertrekt zondag per tandem voor een fietstocht door Nederland. De bedoe ling van de vijf corps studenten is om in de senaten van de corpora in Nederland geloofsbrieven te over handigen van de op 22 september geïnstalleerde Gro ningse Senaat. Woensdag om zes uur hopen de fietsers in Leiden aan te komen voor een bezoek aan Minerva. Vrijdag 3 gaat het fietsende vijftal vanuit Rotterdam terug naar Groningen. Film van Sinkel K&O draait dinsdag 30 september om 20.00 uur de film 'Lina Braake' (1974) van Bernhard Sinkel in het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Deze film gaat over een opgewekte oude dame, Lina Braake, die haar huis plotseling opgekocht ziet door een bank waarna zij weggesaneerd wordt naar een bejaardentehuis. De 81-jarige Lina zint op wraak en wordt daarbij geholpen door een medebewoner van het tehuis, Gustaf Harlein die een veelzijdige ervaring heeft met het oplichten van banken. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk onder de nummers 141141 en 141200. Pianoconcert De Volksuniversiteit K&O heeft voor woensdag 1 oktober een piano-duo op het programma staan. Hans Bruin en Sel- ma Coohvijk zullen vierhandige werken van Franz Schu bert (Thema met acht variaties, opus 10), Francis Poulenc (Sonate) en Georges Bizet (Jeux d'enfantsspelen. Hans Bruin zal ook solo te beluisteren zijn. Het concert begint om 20.15 uur en zal in de Kapelzaal van het K&O-gebouw gehouden worden. Toegangskaarten a 4 gulden en 4.50 gul den zijn bij het bureau van K&O verkrijgbaar, telefoon nummer 141141 of aan de kassa van de zaal op de avond van de voorstelling. ADVERTENTIE Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwé abonnee voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite handige matstalen 4-kleurenballpoint. Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3