de hoofdstad van de skiwereld Nuuit: DeWegwijzervoor Wïnterwegwezers. Lake Tahoe ,n toptien ^Amerikaanse PAGINA 9 zet. Enkele van die plstee zijn ver licht. Dat geldt trouwens ook voor de langlaufpistes Wie 's avonds wil skiën vindt in Oslo vele kilome ters verlichte piste. Het fascinerende van Oslo In de winter is, dat Je er het goede van een wintersportplaats en van een grote stad kunt combineren. Een hele dag skiën en dan 's avonds naar de opera is er heel goed mo gelijk en voor een dag niet skiën biedt Oslo een hele reeks andere mogelijkheden. Een tocht naar het schiereiland Bygdoy bijvoorbeeld. Hier Is een aantal Interessante mu sea gevestigd. Het Vikingmuseum herbergt drie van de schitterend gevormde schepen waarmee de Vi kingen hun plundertochten in het ruiden maakten. Er Is het museum van Thor Heijerdahl rpel de vlotten ,,Ra" en „Kon Tiki" waarmee hij de Stille en de Atlantische oceaan overstak en er is het volksmuseum dat de Noorse cultuur in allerlei vormen bewaart. Leuk om te bezoeken is ook het skimuseum, het oudste ter wereld, dat gevestigd is onder de spring- schans van Holmenkollen. Vergeet niet een wandeling te maken door het Vigelandpark met zijn kolossa le beeldengroepen van de Noorse beeldhouwer Vigeland. En dan is er altijd nog de aparte sfeer van het Bisletstadion als er schaats wedstrijden zijn. Voor de avonduren biedt Oslo naast film, theater, concert, een verscheidenheid aan restaurants, bars en nachtclubs. Maar uitgaan is duur in Noorwegen, zeker als u er een drankje bij drinkt. Toch mag dat niet verhinderen Oslo eens op het reisprogramma te zetten. Er te genover staan namelijk twee culi naire hoogtepunten; het ontbijt en de lunch. Vooral de tweede maal tijd heeft een terechte faam ver worven. Noorwegen heeft natuurlijk nog veel meer te bieden dan Oslo. Er zijn een groot aantal kleinere plaat sen die een goede naam hebben als wintersportplaats. Wie daarover meer wil weten, kan zich het beste wenden tot het Noors Nationaal Verkeersbureau, Leidsestraat 74, 1017 PD Amsterdam. Daar kan men u ook informeren over de reis mogelijkheden en over de tourope rators die Noorwegen in hun reis programma hebben opgenomen. maart. Dan staat Oslo volledig op zijn kop en trekken meer dan hon derdduizend mensen naar Holmen kollen, dat dan een waar Mekka van de skisport is. Ze zien er dan het grote springtoernooi en de in ternationale langlaufraces, maar kunnen ook zelf de ski's onderbin den om deel te nemen aan de volksmarathon. Later in de maand worden de Hol- menlokken-alpine-wedstrijden ge houden. Want, hoe geweldig ook de accommodatie is voor skilo pers, ook alpineskiërs vinden In Oslo en omgeving een aantal uit stekende pistes om afdalingen te maken. Er zijn een stuk of twaalf hellingen waar een niet te lange, maar wel pittige skipiste is uitge- De Internationale wedstrijd In skispringen op de Holmenkolldag trekt Jaarlijks meer dan 100.000 Noorse en buitenlandse toeschouwers. aan het belendende Heavenly Valley, een van de grootste ski-ressorts van de V.S. Het beslaat een oppervlakte van nabij de 30 vierkante kilome ter, telt acht beschikbare top pen van rond de 3000 meter, de negende reikt zelfs tot bij na 3500. Een skigebied voor alleman, echter met de notitie dat beginners beduidend min der voor hen geschikt terrein hebben dan zij die over veel plankervaring beschikken. In kleuren uitgedrukt: 25 procent groen, 50 procent blauw en 25 procent zwart en in die volgor de loopt de moeilijkheids graad op. De situering van de „Hemelse Vallei" is zodanig dat In twee staten wordt ge skied. Op het territoir van Ne vada, de noordhelling, zijn ze ven liften en 24 afdalingen, terwijl de tot Californië beho rende westhelling over dertien hijstoestellen beschikt die aansluiting geven op twintig pistes. Ten opzichte van de overige vijf wintersportoorden ligt South Lake Tahoe vrij cen traal, althans in de ogen van de Amerikaan die wat betreft afstand iets andere normen hanteert dan wij. Voor hem, die over „slechts" anderhalve dag rijden spreekt is 60 kilo meter een klusje van niks en zover Is het toch echt wel naar Alpine Meadows, Squaw Val ley en Northstar terwijl voor Kirkwood en Incline respectie velijk 50 en 45 kilometer moet worden afgelegd. Men kan ge bruik maken van de shuttle bus die op vastgestelde dagen bij toerbeurt naar een van die plaatsen rijdt. Een auto huren is echter veel Amerikaanser. Voor redelijke prijzen kan men zich ettelijke meters gepolijst blik laten aanmeten. Als skiën het hoofddoel is dan dienen Alpine Meadows en Squaw Valley.op het program ma te komen. Alpine Mea dows, een natuurreservaat met recreatieve functie, heeft een door dertien liften omslo ten skigebied dat tot bijna 3000 meter gaat en voor 65 procent in de categorie „ge makkelijk" valt. Alles draait er om de sport, verder is er hoe- aenaamd niets te beleven. Veel jeugdgroepen komen er regelmatig trainen, het wemelt er dan ook van de jongelui die in het enige, jeugdherberg achtige hotel zijn onderge bracht. High Sierra Het dal, enkele kilometers ver derop en parallel aan dat van Alpine Meadows wordt be heerst door Squaw Valley waar In 1960 de Olympische i Winterspelen gehouden wer den. Over de flanken van vijf High Sierra-toppen gaan een kabine- en gondellift, 21 stoel- y tjesliften en twee slepers. De pistes in de buurt van de dalstations zien er grimmig uit maar bij een wat nadere ken nismaking valt het erg mee. Wie drie klassen van de Euro pese skischool heeft doorlo pen kan gerust in de bindin gen stappen. Door de gunsti ge ligging is Squaw Valley van begin december tot juni met sneeuw bedekt en de Califor- nische zon laat zelden verstek gaan. Northstar is nummer drie in de reeks aan die zijde van het meer; wat kleiner dan de vori ge twee en met iets meer dan 2800 meter ook minder hoog. Het vrij compacte skigebied mist de uitdagende pistes van bijvoorbeeld Squaw Valley, het Is allemaal veel gematig der en daardoor bij uitstek geschikt voor een sportieve familiereünie. Machines springen bij Incline Village, de benjamin van het Tahoe-sextet ligt op het meest uitgezochte plekje aan het meer, ongeveer 20 minuten rijden van Northstar. Onderweg passeert men weer eens de inmiddels vertrouwd geraakte Stateline, terug dus In Nevada. „Kingdom for fa milies" is de ondertitel van Ski Incline, de sportieve naam van Incline Village. Recreatiepark voor de rijken benadert de werkelijkheid trouwens even zeer; het staat bol van de Ca- lifornlsche dollarkoningen die hun weelde door middel van riante huizen, boten en wat al niet meer doorlopend expose ren. Het wat „buitengaats" gele gen skigebied gaat de 2500 meter niet te boven en de na tuurlijke sneeuwzekerheid lijkt niet zo vanzelfsprekend want op drie kwart van de hellingen staan machines die moeten bijspringen als de wolken te kort schieten. Zes stoeltjeslif- ten vormen de luchtbrug naar de twintig pistes die puntgaaf zijn onderhouden en vanaf vrijwel elke plek een briljant panorama van het meer bie den. Het is Nevada, dus aan avondvertier geen gebrek, non-stop programma's in de casino's van het plaatsje zelf en in het aanpalende Crystal Bay. Alpen van Tahoe, die sugges tieve bijnaam kreeg Kirk wood, een van de laatste Amerikaanse wintersportcrea ties, tevens het hoogst gele gen skicentrum van de Cali- fornlsche Sierra, ofschoon slechts 2600 meter. In tegen stelling tot de andere vijf dis trictsgenoten ligt Kirkwood niet direct aan het meer. De hoge kam van de Thimble Peak (3270 meter) zorgt voor vroege en dikwijls ook nog erg late sneeuw die doorgaans zo droog is dat Kirkwood als een van de fijnste pulversneeuw- gebleden geldt. Uitgesproken gemakkelijk zijn de via tien lif ten bereikbare pistes niet, be ginners zullen er weinig van hun gading vinden. Voor cross country-skiërs is Kirkwood ideaal, zij kunnen op de In to taal 55 kilometer lange, in het fraaist denkbare landschap uitgezette trajecten onverge telijke toeren maken. lOLMENKOLLEN EEN MEKKA VOOR TIENDUIZENDEN Talloze mogelijkheden voor uitstapjes, de zeespiegel, Is zowel 's zomers als Frognerseteren, 437 meter boven 's winters een geliefd doel. Nederlandse wintersporter zocht het it voor kort dicht bij huis, beperkte Ich elthens tot een verblijf in Weet-Eu- ipe. Vorig jaar echter gingen de eerste met eki-fanaten richting ■Kenigde Staten en dit jeer organiee- ftn de Nederlandse touroperators voor pst eerst ski-arrangementen naar het seten en westen van Canada. Als deze VStwikkeling doorzet volgen de komen- éjjaren ongetwijfeld georganieeerde Ntizen naar Japan, Nepal, Nieuw-Zee- al die andere tanden op de we- isr eneeuw ligt. Een onzer ver- 'ers beperkte zich vooralsnog tot zoek een de wintersportoorden locky Mountains. Hieronder zijn jt iXCELLENTE SKIGEBIEDEN /IET EEN VEELVOUD lAN AFDALINGEN BELGIE NEDERLAND LUXEMBURG OOSTENRIJK DUITSLAND ITALIË ZWITSERLAND FRANKRIJK s een machtig symbool van de Isport torent de Holmenkollen- fingschans boven Oslo. In het lorden van de stad, op de grens n de bebouwing en als een toe- «gspoort tot het prachtige na- iirgebied Nordmarka staat hij lar als een monument. Een mo ment dat wil uitdrukken: hier is i skisport geboren, Oslo is de ofdstad van de skiwereld. B hoofdstad van Noorwegen eft Oslo veel gemeen met ande hoofdsteden in de wereld. Het Is it regeringscentrum en er is de idrijvigheid van handel en indus- e. Er zijn historische gebouwen, usea, winkelcentra, parken. Er n de toeristen die zich, net als «ral, laten rondrijden in bussen n in een paar uur de stad te leren innen en er zijn ook de jongeren B hun gezamenlijk nietsdoen tkbij de universiteit even onder eken als de politie haar fijne kjs voor hasj en aanverwante za- in laat zien. Kortom, een gewone ►ofdstad van een halt miljoen No- n, waar in de winter de sneeuw Ijft liggen omdat het wat dichter j de Noordpool ligt dan andere ►ofdsteden. toch... Er is Iets in het winterse raatbeeld van Oslo dat je niet »t In andere hoofdsteden. Het |n ski's, enorm veel ski's, op sta- )ns, op straat, in de ondergrond- i, in hotels, waar je ook gaat. De ilsport leeft in Noorwegen en >oral in Oslo dat de wintersporter ngekende mogelijkheden biedt, et is terecht dat Oslo de hoofd- lad van de skiwereld wordt ge- oemd. e winterse sportiviteit is te vinden I het bosrijke, bergachtige gebied >nd Oslo. Vooral het natuurgebied lordmarka, ten noorden van de ..lad, is geliefd om de enorme ski mogelijkheden. Negen van de tien Islo'ers zoeken dit gebied op om ans een dag of een weekend er It te trekken op ski's. Er zijn in Islo's directe omgeving ongeveer 200 kilometer geprepareerde ski- Istes voor skilppers (met een luits woord vaak Langlaufer ge- oemd). Skilopen is dé wintersport De skisport Is een familiespcrt in Oslo, de hoofdstad van Noorwegen. Binnen de grenzen van de stad vindt men meer dan 2800 kilometer ski- paden, waarvan 50 kilometer verlicht, zodat men tot 's avonds laat kan skilopen. in Noorwegen en in het weekeinde zie je hele gezinnen hun weg zoe ken langs de met rode paaltjes ge markeerde routes. In Nordmarka Is de natuur nog ongerept dank zij een gericht beleid van Oslo's bos beheer. Er zijn geen autowegen en er is vrijwel geen bebouwing. Er wonen geen mensen en de paar houten gebouwen die er staan zijn In gebruik als rustplaats voor de wintersporter. Men kan er wat drinken, wat eten; meestal is er ook een kleedruimte en een garderobe en soms een badgelegenheid of sauna. In een paar hutten Is het mogelijk te overnachten. De automobilist die naar dit gebied komt kan zijn wagen kwijt op een van de tiendui zend parkeerplaatsen, maar het Is gemakkelijker om met een van de met hout beklede tram/treintjes vanuit de binnenstad naar de bos sen te gaan. De Holmenkollbanen brengt haar passagiers naar twee aantrekkelijke startpunten voor een skidag: Holmenkollen en Frog- seteren. De Sognsvannbanen brengt 6kilustigen naar het meer Sognsvann, vanwaar het hele Nordmarka op ski's te bereiken is. Wie op een van zijn tochten toeval lig de koning van Noorwegen te genkomt, hoeft daarover niet ver baasd te zijn. Nordmarka is ook het favoriete skigebied van de 76- jarige Olav de vijfde. Ondanks zijn leeftijd maakt hij nog dagelijks een tochtje van een uur door de sneeuw. Want, zeggen de Noren, zolang je kunt lopen kun je ook skiën. En dat hebben ze gedaan in Noor wegen. De hele geschiedenis van Noorwegen is verweven met het skiën en ook omgekeerd is de ont wikkeling van de skisport een Noorse zaak geweest. Er is op het eiland Rodoy, vlak bij de poolcirkel, een muurtekening gevonden van een skiër. Geologen schatten de tekening zeker vierdui zend jaar oud. De Vikingen waren goede skiërs en oude kronieken spreken vol trots over Koning Olav Tryvasson (995) die beter kon skiën dan leder an der en over boogschutter Arnjlot Gelline (1026) die met twee man achter op zijn ski's zo snel kon gaan alsof hij alleen was. In de verwevenheid van Noorse ge schiedenis en het skilopen past ook het verhaal over de jonge ko ning Haakon Haakonson, die tij dens de nasleep van een burger oorlog In 1206 in handen van de vijand dreigde te vallen. Twee van de snelste skiërs uit het leger brachten de pas tweejarige koning van het Gudbrandsdal naar Trond- helm. Een afstand van ongeveer 56 kilometer door de bergen. De ko ning kwam in veiligheid en om dat te herdenken wordt nog elk jaar over hetzelfde traject een skiwed strijd gehouden waaraan zo'n dui zend skiërs deelnemen. Het skiën als sport is pas ontstaan in het midden van de vorige eeuw, nadat Sondre Norheim uit Morge- dal in Telemark, diep in het Noorse binnenland, een soort skibinding had gemaakt waardoor de ski's vast onder zijn voeten zaten. Dat maakte het hem mogelijk om op hellingen bochten te maken en over heuvels te springen. Hieruit ontstonden het skispringen en la ter het alpineskiën. De technieken van Norheim wer den snel overgenomen door boe renzoons in Telemarkt en het duur de niet lang of de eerste wedstrij den in een nieuwe sport werden gehouden. In 1881, toen het woord ski nog vrijwel nergens ter wereld bekend was, trok een springwed- strijd op een heuvel aan de west kant van Oslo meer dan tiendui zend bezoekers. En tien Jaar later, toen de schans In Huseby werd verlaten omdat men In Holmenkol len een betere plek had gevonden, schat men dat twintigduizend toe schouwers er een wandeling van twee uur voor over hadden om het springspektakel bij te wonen. De traditie die honderd jaar gele den begon wordt nog steeds voort gezet in de eerste weken van De Rocky Mountains, een geweldig gebied om er wintersport te bedrijven. lp de toptien-lijst van de nrerikaanse skiparade zit het istrict van Lake Tahoe er- ens vooraan in de kopgroep, ie streek die gedeeltelijk tot behoort en deels Cali- 'I brnisch grondgebied is, heeft •n zestal wintersport-neder- Q-ettlngen die wat betreft tructuur wel iets gemeen ebben met de Franse skista- ons. Geweldig om er sport te «drijven. Vijf van de zes lig- en aan de zuid- en noord- -westoever van Lake Tahoe, «t fascinerende meer dat rote faam geniet als collec- oneur van alle denkbare lauwschakeringen. Dwars oor het meer loopt de State- ne, de grens tussen de twee laten en die denkbeeldige jOppellijn speelt een uiterst ^Belangrijke rol. ^Opvallend immers is het ver- __jchil tussen beide familieleden jan Uncle Sam. Nevada, gro- p. Bndeels woestijn en ander Onvruchtbaar gebied, is de vwrrne tak. Het heeft maar een lering aantal Inwoners die fi nancieel zo weinig hebben bij* te zetten dat ze niet eens in komstenbelasting hoeven te betalen. Californië daarente gen zit er wel warmpjes bij en omdat de fiscus daar wel op de loer ligt sluipen veel gefor- tuneerden, vooral uit San Francisco, met de slappe was over de grens en vestigen zich, al of niet permanent, In Nevada. De voorkeur-schuil plaats is het nietige dorpje In cline Village, uiteraard de mooiste plek aan het meer, dat zodoende tot de zes rijk ste plaatsen van Amerika be hoort. Een tweede, minstens zo belangrijk verschil is dat in Nevada wel en in Californië niet mag worden gegokt, maar daarover straks meer. De wintersportoorden in het Californische deel van het Ta- hoedistrict zijn Northstar, Squaw Valley, Alpine Mea dows en Kirkwood en die van Nevada: Incline Village en Heavenly Valley. Allemaal ex cellente skigebieden met een veelvoud aan afdalingen, bij zonder goed geoutilleerd maar noga) steriel. Er is weinig leven in de brouwerij als de lif ten eenmaal zijn stil gezet. Wie in zijn vakantie niet uit sluitend van sneeuw wil leven doet er verstandig aan elders onderdak te zoeken en dan is South Lake Tahoe de aange wezen plaats. Het prachtige sneeuwdomein van Heavenly Valley is vlak aan de deur, de andere vijf oorden gemakke lijk bereikbaar. En het stadje South Lake Tahoe..., niet te geloven wat daar zoal te bele ven valt. Gokken Al eerder is gezegd dat de grens tussen Californië en Ne vada dwars door het meer loopt. De lijn zet zich voort in South Lake Tahoe dat zo doende een twee-staten-stad- Je is. Op Californisch grondge bied Is gokken bij de wet ver boden, aan de andere kant van de Stateline vormt het de hoofdbron van Inkomsten met alle gevolgen en entourage vandien. Precies op de „rooi lijn" begint die kleinschalige reproduktie van Las Vegas, daar staan de eerste gokpalei zen. Continubedrijven met vijf ploegendiensten, de dollar rolt er dag en nacht, jaar in jaar uit. Slechts één keer gingen de deuren op slot. Om een uur stilte in acht te nemen tijdens de begrafenis van de ver moorde president Kennedy. Door de onderlinge concur rentie is er tussen deze dollar- hongerige instituten voortdu rend strijd om de gunst van de klant. Effectieve lokmidde len zijn de shows waarin 's werelds beroemdste arties ten optreden. Voor een zacht prijsje, een gulden of vijftien Inclusief drie consumpties, wordt het volk naar binnen gehengeld In de hoop dat er wat plakkers nablijven om hun beurzen boven de groene ta fels leeg te schudden. Twaalf van deze casino's bezit South Lake Tahoe, alle met avond vullende programma's. Niet alleen als uitgaanscen trum heeft South Lake Tahoe allure maar ook als winter sportplaats. Dat is te danken Het Vrij Uit winterprogramma '80/ '81 is een onmisbare wegwijzer voor najaars-winter-en-voorjaars- wegwezers. Vrij Uit laat u kiezen uit ruim 900 vakantie-verblijven in eigen land. even over de grens of in wintersportplaatsen. Bij Vrij Uit boeken betekent ook kiezen voor zekerheid. Dat u onderdak hebt. Alles in orde is. En dat u niet te duur uit bent. Haal 'm snel, dat winterprogramma. Gratis verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren, Rabo- banken en 'n aantal tussenpersonen die samenwer ken met Nationale-Nederlanden. zoals de reisburo's Holland International Lissone-Lindeman en Toerkoop. Vrij Uit B.V.. Postbus 151.1170 AD Badhoevedorp.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 29