Papieren bergen van winterse informatie „Droogskiën" een warm aanbevolen voorbereiding afgelopen weken is Nederland olven onder papieren bergen winterse informatie. Folders, chures, vouwbladen, boekjes i krantjes, waarin iedere winter- lorter wel de informatie kan vin- in die hij zoekt. 8 ANWB loopt daarbij zonder meer lorop. Deze toeristenbond heeft om te iginnen een aparte brochure uitgege- m voor degenen die voor het eerst naar i wintersport gaan. Onder de noemer lit en thuis op de wintersport" is een mtal tips bijeengebracht, die antwoord iven op vele uiteenlopende vragen. Zo aandacht besteed aan het kiezen van i bestemming, het vervoer, de ski-uit- sting, de voorbereiding en de verkeers- gels op de piste. In deze brochure ont- eekt ook een uiteenzetting van de win- rsportterminologie niet. De brochure is atis verkrijgbaar bij de ANWB-kanto- n, althans voor de leden en wie zijn dat at? aarnaast geeft de ANWB ook aparte luwbladen uit over: langlauf ski-ultrusting, alpine ski-uitrusting, de juridische gevolgen van ski-ongeval- langlauf skikleding, alpine skikleding, kunstskibanen in Nederland, sneeuwkettingen en winterhanden, e brochures zijn aan te vragen bij de NWB, Wassenaarseweg 220, 2596 EC en Haag, telefoon 070-264426. a Nederlandse Ski Vereniging ver beidt uitgebreide brochures via de win- rsportvakhandel. Daarbij is een boekje, etiteld „Veilig skiën is fijner skiën", dat jor 1,75 te koop is. Hierin komen aan e orde de veiligheidsaspecten van de intersport, skigymnastiek, kunstskiba- en, voorlichting over ski's en schoenen, etenswaaraigheden over liften, en ten- lotte een checklist, te gebruiken vlak oordat men weggaat. Ski veilig, begin thuis" is de titel van en klein discoboekje over skigymnastiek luis. Het boekje met plaatje is te bestel- :n door overmaking van 7,- op giro- ummer 3597161 ten name van de Ne- erlandse Ski Vereniging onder vermel- ling van nr. 001. foor meer informatie kan men tijdens ;antooruren terecht bij de NSV, Prins Mauritslaan 37, 2508 ED Den Haag, tele- oon 070-544000. Ook de toeristen-verkeersbureaus van Ie wintersportlanden zijn niet achterge- ileven. Zij hebben tal van folders klaar ggen voor wie ze maar wil hebben. )ostenrijk Hel Oostenrijks Verkeersbureau heeft voor de winterse vakantieganger een 32 jpagina's dik wintermagazine samenge steld. Er staat een overzicht in van alle wintersportgebieden in Oostenrijk, met een korte beschrijving van het gebied, aangevuld met gegevens als het aantal Iften, het aantal kilometers langlaufpiste en het hoogste bergstation. Het geeft een kaart van Oostenrijk, met daarbij een groot aantal nuttige wenken. Zo ver- lelt het de lezer over grens- en douane formaliteiten, over valuta en het wisselen van geld, over trein-, auto- en vliegver- leer. Er staan tips in voor automobilis ten, gedragsregels voor de skipiste, iets over jeugdherbergen, casino's, feestda gen. artsen en apotheken en nog veel andere nuttige wetenswaardigheden. Een andere brochure is de uitgave „Oos tenrijk georganiseerd". Het is bedoeld voor de toerist die zijn reisdoel al heeft lepaald en een kant-en-kïaar-reis wil loeken bij een reisbureau. Per plaats itaat vermeld welke reisorganisaties naar die plaats reizen organiseren, hoe die reis gemaakt wordt (trein, bus, auto, vliegtuig) en hoe het verblijf ter plaatse zal zijn (hotel, jeugdherberg, boerderij, appartement). Er worden geen prijzen in vermeld. PAGINA 7 Uitgebreid aanbod jongerenreizen Voor de eerste keer hebben de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) en de NBBS sa men een winterreisgids uitgegeven. Een boekje van 80 pagina's met een ruim aanbod voor ieder een tussen 12 en 99 jaar, want de jeugd kan lang duren bij deze van oorsprong jongeren reis-specialisten. Zowel de beginnende als de zeer verwende skiërs kunnen kiezen uit in totaal 54 wintersport bestemmingen. waarvan de meeste in Italië, Zwit serland. Oostenrijk, Noorwegen, Frankrijk, Andorra en Duitsland, maar ook vier in de Rocky Mountains (VS). „Uniek" noemen de NJHC en de NBBS het arrangement. waarbij men voor 425,- een week kan gaan skiën of langlaufen in de Rad- stadter Tauern (omge ving Salzburg). Bij aan komst krijgt men nieu we langlauf- of alpines ki's, die men bij terug keer naar huis mag hou den. Voor meer informatie kan men terecht bij de NJHC, Prof. Tulpplein 4, 1018 GX Amstërdam, telefoon 020-264433 of de NBBS, Rapenburg 8, 2311 EV Leiden, tele foon 071-145044. Zwitserland Het Zwitsers Verkeersbureau heeft een handia aidsie met de titel Reistins Als beginne ling heb je ze ker tien lessen nodig om re delijk geoe fend en ge traind te raken GLIJDEN, KLIMMEN, VALLEN EN OPSTAAN „Op de kunststofskibaan in het Wasse- naarse Duinrell staat niet de snelheid voorop, maar de voorbereiding op de wintersportvakantie door skigymnastiek, het leren van de skitechnieken en het op vijzelen van de conditie. Wintersportgan- gers kunnen door het volgen van een cursus meer voordeel uit hun dure va kantie halen omdat een betere conditie minder kans op ongelukken geeft en vooral, omdat men vanaf de eerste dag al aardig kan skiën". Zo vat de heer F, Mostert van de Ski- school Duinrell de voornaamste voorde len samen van een cursus glijden, klim men, vallen en opstaan met de lange lat ten in de duinen van het Wassenaarse landgoed. Behalve het alpineskiën wordt ook de langlauf in Wassenaar niet meer zoals vroeger op dennenaalden, maar op de gladde Afrikaanse natuurvezel piassa ve beoefend of op de evengoed glijdende plastic kunststofbanen. „Iemand die ongeoefend op kostbare wintersportvakantie gaat, krijgt na drie dagen een fikse terugslag. Het wordt heel wat anders, wanneer op de kunst- stofbaan met de ski's de verschillende afdalingen zijn gedaan, de skigymnastiek is verricht en geleerd is om te vallen, op te staan, te klimmen en te lopen. Dan krijg je, eenmaal op vakantie, die terug slag na drie dagen niet. Kortom, je kunt gelijk sporten en dan haal je toch veel méér uit die dure vakantie?", aldus de heer Mostert. Een oude spijkerbroek, een jack en handschoenen als bescherming bij het vallen zijn eigenlijk de enige noodzakelij ke attributen voor een cursus. Op de ski- school gebeuren zelden ernstige onge lukken, voornamelijk dank zij de zoge naamde plaatbindingen waardoor bij een val, de ski's de schoenen loslaten. De lat ten, schoenen en stokken kunnen bij de school voor twintig gulden per cursus gehuurd worden. „We hebben tegenwoordig ook een ski lift. Dat is een soort lopende band waar voor de skiër over een bepaald even wicht moet beschikken, wil hij erop kun nen inhaken. Ook dat moet geoefend worden. Als beginneling heb je zeker tien lessen nodig om redelijk geoefend en ge traind te raken. Dat geldt trouwens ook voor de door velen onderschatte lan glauf. waarbij evengoed ongelukken kun nen gebeuren. Op vlak terrein gaat het wel, maar er hoeft maar even een stijl stukje te zijn, of er komen rem- en glij- technieken aan te pas", aldus Mostert. Zowel dit najaar als vlak voor de Kerst en in het komende voorjaar zijn er voor alpi ne en langlauf avond-, dag- en weekend cursussen. Die bestaan uit tien of vijf les sen, die anderhalf uur duren. De meeste alpinelessen voor volwassenen variëren van 110 tot 198 gulden, voor kinderen van 95 tot 168 gulden. Langlauf kost voor volwassenen rond de 100 gulden en voor kinderen ongeveer 80 gulden. Voor meer informatie kan men het telefoon nummer van de skischool draaien: 070- 469566. Kaart „Wintersportgebieden" De ANWB geeft dit jaar een speciale routekaart „Wintersportgebieden" uit, met een overzicht van de wintersportplaatsen in het Alpengebied. Deze kaart omvat het belangrijkste deel van Oosten rijk, Zuid-Duitsland, Noord-ltalië, Zwitserland en de Frans Alpen; kortom de meest belangrijke wintersportgebieden, die bovendien met de auto gemakkelijk te bereiken zijn. De kaart is op de eerste plaats bedoeld voor de automobilist en geeft de kortste en beste route naar een wintersportplaats. Wegen en passen, die 's winters gesloten zijn, werden niet opgeno men. Verder wordt op de kaart aangegeven de hoogte van elke plaats, de hellingpercentages en waar sneeuwkettingen noodzakelijk of aan te raden zijn. Bij elke grote plaats op de diverse aanlooproutes treft men een afstandstabel aan (vanaf diverse grensovergangen in Nederland), waardoor het mogelijk is om vrij exact de afstand vanuit Neder land tot de verblijfplaats te berekenen. wordt heel overzichtelijk Ingegaan op vrijwel alles wat te maken heeft met rei zen naar en in Zwitserland. Treinreizigers vinden er informatie in over alle soorten treinen, treinblljetten, prijzen, ligwagens, slaapwagens en zelfs de vertrektijden. Automobilisten krijgen antwoord op vra gen over snelwegen, tunnels, maximum snelheid, passen, benzineprijzen, hulp bij pech, sneeuwkettingen, spijkerbanden en nog veel meer. Het boekje gaat in op alle soorten openbaar vervoer en wat daar mee samenhangt. De soorten logies in Zwitserland wordén erin besproken en ook hoe deze te boeken'of te reserveren. Er is een overzicht van wintercampings, de skigebieden worden er In beschreven en de lezer treft er ook een aardige win- terencyclopedie in aan. Verder een lijst van reisorganisatoren met Zwitserse be stemmingen en een heleboel telefoon nummers die van pas kunnen kpmen: bij voorbeeld voor sneeuwberichten, weer berichten, de toestand van de wegen, politie, ambulance en eerste hulp. Ver plichte lectuur voor iedere bezoeker aan het land van Wilhelm Teil. Voor reizigers die een volledig all-in ar rangement willen boeken bij een reisbu reau geeft het Zwitsers Verkeersbureau brochures uit met daarin een overzicht van deze reispakketten. Er zijn drie bro chures waarvan de naam voor zich spreekt: „Pauschale für Skifahrer", „Pauschale für Skiwanderer und Lan glaufer" en „Pauschale für Nicht-Skifah- rer". Frankrijk Bij het Frans Verkeersbureau is de folder "Ski France" verkrijgbaar. Hij geeft een overzicht van alle wintersportplaatsen in Frankrijk. Per plaats is in tabelvorm aan gegeven de hoogte van de plaats, de hoogte van het skigebied, het aantal lif ten, het aantal ski-pistes naar moeilijk heidsgraad, het aantal skileraren en de aanwezigheid van zwembad, ijsbaan, bio scoop en/of casino. Enkele kaartjes ver duidelijken de ligging van de ski-oorden. Er is bij het Frans Verkeersbureau voorts een stencil te krijgen met daarop de be langrijkste reiswetenswaardigheden. Italië Het meest uitgebreid is de speciale uit gave van het Italiaans Verkeersbureau. In een 96 pagina's dik boekje met de titel „Tot ziens in Italië" staat een enorme hoeveelheid gegevens over het winter- en zomertoerisme. Alle reismogelijkheden komen ter sprake. Treinen met alle ver bindingen en reisduur en soorten wa gons. Alle voordelige reisbiljetten en ook een kaart van het Italiaanse spoorweg net. Luchtreizigers vinden er een over zicht ih van alle luchthavens met opgave van de belastingvrije winkels en de bus verbindingen naar de steden. Automobi listen vinden er de autoroutes in, met alle bergpassen, grensovergangen, toltarie ven, wegenwachtservice, motels en ben zineprijzen. Uitgebreid wordt aandacht besteed aan het horecawezen met een overzicht van de gebruikelijke prijzen. Veel cultuurevenementen en een enorm aantal tips, tot en met de pauselijke au diënties toe. Natuurlijk ook ruime aan dacht voor wintersportplaatsen, met prij- Langlauf op tv Onder de noemer „Langlaufen kan ieder een" start de Tros-tv in samenwerking met de Nederlandse Ski Vereniging (NSV) volgende week zondag een serie van zeven programma's over langlauf. Uitrusting, techniek, voorbereiding, on derhoud van materiaal, loipen, kortom al les wat beginner of gevorderde moet we ten komt aan de orde. De serie wordt be geleid door een instructieboekje dat ver krijgbaar is bij de boekhandel en bij de NSV. Cursus wintercaravanning De ANWB organiseert ook dit jaar weer een cursus wintercaravanning. Het hele gezin kan gedurende vier weekends alle kennis opdoen om werkelijk plezier te be leven aan „caravanning in de winter". Tijdens de cursus komen zaken aan de orde als isolatie, ventilatie en verwarming, terwijl bijvoorbeeld ook wordt geoefend in het omleggen van sneeuwkettingen. Ook veel aandacht wordt besteed aan de ski uitrusting, waarbij onder meer het onder houd van ski's wordt gedemonstreerd. Het is ook mogelijk om gedurende het verblijf een cursus alpine-ski of langlauf te volgen. De cursus wordt gehouden op de camping Duinrell te Wassenaar. De kosten bedra gen 200,- per gezin, inclusief het kamp geld. Men kan de caravan op de tussenlig gende werkdagen kosteloos achterlaten. Men kan zich voor de cursus aanmelden bij elk ANWB-kantoor. zen van skihuur, skilessen en een over zicht van de reisorganisaties die het win terse Italië op het programma hebben staan. In november verschijnt een bijge werkte herdruk van het boekje. Noorwegen Het Noors Verkeersbureau heeft een win- tergids van 32 pagina's met veel kleuren foto's. In de gids staat een overzicht van de wintergenoegens die Noorwegen te bieden heeft. Naast het Noorse toerskiëri en het snelle alpineskiën komen ook hut- tenvakanties, kamperen in de winter, toertochten, ijsvlssen en lange afstand- tochten ter sprake. Erg aardig is het idee om een wintervakantie per boot langs de Noorse kust te maken. De gids vermeldt een kalender van wintersportevenomen- ten, de prijzen van skilessen en van de huur van allerlei wintersportartikelen. Er staat een tabel in met de gemiddelde temporatuur in alle delen van Noorwe gen, een kaart van Noorwegen en een af standstabel. De gids besluit met een aantal raadgevingen voor op reis en met een uitgebreid overzicht van de winter sportgebieden, waarbij per plaats de hoogte, het aantal skiliften en het aantal kilometers skiwandelpistes worden gege ven. Los bijgesloten is een prijslijst van hotels, pensions en jeugdherbergen. Duitsland Het Duits Verkeersbureau heeft geen speciaal vervaardigde algemene winter- sportuitgave, maar volstaat met de plaat selijke folders. Bij alle verkeersbureaus zijn voorts fol ders te krijgen van een speciale streek of wintersportplaats. Het inlegblad van die folders geeft een uitgebreide informatie van de streek of het dorp en publiceert meestal ook de prijzen van hotels en pensions en soms ook van voordelige ar rangementen. Adressen De adressen van de verkeersbureaus waar de genoemde brochures (gratis) te verkrijgen zijn: Oostenrijks Toeristenverkeersbureau, Singel 464/1017 AW Amsterdam; Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam; Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Stadhouderskade 103, 1073 AW Amster dam; Noors Nationaal Verkeersbureau, Leidsestraat 74, 1017 PD Amsterdam; Nationaal Joegoslavisch Verkeersbureau, Vijzelstraat 4, 1017 HK Amsterdam; Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam; Duits Reis- en informatiebureau, Spui 24, 1012 XA Amsterdam.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 27