Nietig Werfenweng, wintersport als van ansicht naar ansicht Bad Kleinkirchheim, een als op maat gemaakt wintersportdorp in Karintië n We hebben er allemaal wel van gehoord. IlsWintersportplaatsen waar het leven mbruist. Waar de après-ski meer gasten is trekt dan de besneeuwde hellingen en alwaar de champagne flonkert aan de zono- "vergoten sneeuwbars. Waar de sjiekste te koop ligt in gou domrande etalages. Ze bestaan en trek ken nog jaarlijks een exclusief publiek Sdat in paleisachtige hotels woont en dat [jzich door de dorpsstraat laat rijden in jRolls Royces. B Dit artikel gaat niet over zo'n wintersport- jg plaats. Het gaat over een wintersportdorp ilfe ^en paar tegen de wand ge- ^mmerde banken omsluiten |e vijf tafels in de donkere en louten „Stube" van Otfo en edy Krahbichler. Het is een imte van ten hoogste dertig jierkante meter. Aan de 2|Vand de kop van een gems een paar vergeelde foto's. opP een annex van vier vier- (efante meter staan op een fornuis de pan- ilj len driehoog gestapeld. Otto In de ruimte met de afels zitten gasten. Langlau- Kters en skiërs die de helling de Wengerau even heb- irlUen verlaten om in deze ge- lellig drukke, maar nooit (vervolle schuilhut hun mid dagmaal te gebruiken of te lenieten van een echte Obst- Niet dat fabrieksspul, aar een door de boeren in sn!0, streek gestookte vruch- jjenbrandewijn. Zacht en jiterk. In de verte klinken de mJellen van de arresleden j/aarmee Peter en Alexander sn.'un dagelijkse tocht maken n van tien kilometer. Een korte igUtop bij deze hut hoort tot "jun vaste programma. 'it is Werfenweng. Een klein orp in het Salzburgerland. én van de achthonderd win- rsportplaatsen op de lange ostenrjjkse lijst. Het ligt een eetje verscholen in een uit- ek van het dal waardoor e Salzach van het zuiden aar Slazburg stroomt. Rus- g en romantisch ligt het aan waar we minder van horen, waar de sportiviteit voorop staat en waar de après-ski beperkt blijft tot een gezellige babbel met de skileraar en een kop thee met rum. Maar een wintersportdorp dat om zijn rust en eenvoud te prefereren is. boven zijn mondaine variant. In het Oos tenrijkse Salzburgerland zijn nog van die echt rustige dorpjes te vinden, nog niet ontdekt door het massatoerisme en nog niet verloren in de draaikolk van prijsstij gingen. We bezochten Werfenweng. Eén van die dorpjes, de andere zult u zelf moeten zoeken. ONBETAALBARE RUST, ZONDER OPGESCHROEFDE PRIJZEN de voet van het Tennenge- bergte. Alles ademt er de rust en de knusheid van die kleine hut van Otto en Hedy, die In niets te vergelijken is met de moderne zelfbedie ningsrestaurants in de grote skicentra. Het dorp is nog niet bereikt door de grote golf van commercie die de wintersport overspoelt. Het dorp is klein. Het cen trum bestaat uit een paar grote gebouwen. Een modern sporthotel met in de kelder een bar en discotheek; een gebouw dat de VVV, de ski- school en een sportzaak (ski verhuur) herbergt en als der de een hotelgebouw van wat oudere datum met een res taurant. Iets uit het centrum ligt het postkantoor tegeno ver een uit 1509 stammend kerkje. Vlak daarnaast een soort kruidenierszaak, de enige in het dorp, waar twee neringdoende zusters behal- zijn ze niet interessant. An ders is dat met de lift op de Wengerau, een kilometer of drie buiten het dorp. Een sleeplift van een kilometer trekt de wintersporter tegen een helling op, waar de eer ste klassen van de skischool moeite mee hebben, maar waar de iets gevorderde al vanaf suist zonder moeilijk heden. Een heerlijke plek voor een middag rustig en probleemloos skiën. Via een onduidelijk aangegeven pad bereikt men van de Wenge rau de kleine hut waar het mogelijk is te eten en te drin ken. De tien kilometer lange loipe voor ski-wandelaars voert van het dorp tot aan de rand van de plotseling vrij steil oprijzende bergwand langs deze hut terug naar het dorp. Menige vlaklandskiër stopt dan hier om wat vocht bij te tanken. Hetzelfde doen ook de arresleden, die dage lijks vanaf het dorpsplein door hetzelfde dal gaan om dan hier een haast rituele stop te maken van een kwar tier of meer, al naar de luim der gasten. Werfenweng heeft verder weinig te bieden. Er is een kegelbaan. Er is een disco theek, waar eens per week een folkloristische avond wordt gehouden. Er is een rodelbaan voor de sleetje-rij ders. En men kan 's avonds in een paar hotels/pensions een rustig glas drinken. Ex cursie-mogelijkheden zijn er naar Salzburg en naar Bi- schofshofen, waar een springschans staat. Werfenweng is niet een ski dorp met allure, met een mondain nachtleven of met exclusieve restaurants. Maar Werfenweng heeft ook niet de opgeschroefde prijzen die je in dergelijke wintersport oorden aantreft. Het is een plaats voor wie zijn rust en zijn wintersportplezier wil hebben. PAGINA 5 „Vroeger of later komt u naar ostenrijk. Waarom niet meteen?. Dat stond een paar jaar geleden op de folders die met zonnige foto's in hemelsblauw en sneeuwwit het Oostenrijkse I bergland aanprezen als winter vakantieland. Dat het daar stond in Nederlandse woorden was terecht. Oostenrijk is ai jaren r| het favoriete skiland van de Nederlander. Wie bij Zeil am See het dal van de Saalach in gaat, komt terecht in een absoluut Nederlandse kolonie. Hetzelfde I ondervinden toeristen die met L het Zillertaler smalspoortreintje richting Mayrhofen reizen. Rond j Ehrwald en Seefeld zie je skiwandelen in Nederlandse stijl 1 en van Wörgl tot St.-Johann vind J je dorp na dorp een Nederlands IJ accent op de skipiste. Bijna de helft van onze vaderlandse ij skilustigen trekt naar Oostenrijk, maar dan wel met z'n allen op OP DE KALE TOPPEN VAN NOCKBERGEN IS HET HEERLIJK SKIËN .Nock" noemen 2e hun bergen. Heel Been kluitje. Dat het skigebied van eenvoudig „nock" en als een Karintiër Oostenrijk vele malen groter is dan Tirol, moet nog door menige Nederlander worden ontdekt, maar dat het groter is dan Vorarlberg en het Salzburgerland is beslist te weinig bekend. Dat is 3 jammer, want juist in Karintië en Oberösterreich liggen [I skigebieden die voor de Nederlander op maat gemaakt lijken te zijn. rij dat zegt. doelt hl) op de bergen die zo kenmerkend zijn voor het landschap van Oostenrijks zuidelijkste provincie. Oude afgesleten alpen zijn het, met ronde bolle bergtoppen die speciaal voor de winter sport lijken te zijn gemaakt. Wiesernock, Steinnock, Kolmnock, Wöllandernock, Mallnock; allemaal bergen met een hoog te van rond de tweeduizend meter. Te gen veel van die bergen zijn skiliften gebouwd, waardoor een skigebied wordt ontsloten dat perfect past bij de gemid delde skiër. Boven op de kale koppen Een kabinebaan brengt de wintersporter van het dorpje St.-Oswald naar de Nockalm, vanwaar een afdaling van drie kilometer naar het dorp mogelijk is. van de bergen zijn, meestal met uitste kende sneeuw, de gemakkelijke hellingen voor beginnende en minder ervaren skiërs. De gevorderden glijden van de toppen door het bos over brede niet te steile skipistes naar het dal. In dat dal ligt midden tussen de Nock- bergen de wintersportplaats Bad Klein kirchheim op een hoogte van 1100 me ter. Het vormt het aantrekkelijke skige bied samen met het vijf kilometer verder gelegen dorp St.-Oswald, dat wat hoger ligt op 1350 meter. Een wintersportge bied dat zich niet mag overladen met su perlatieven. Het heeft niet de hoogste bergen of de langste afdalingen, het heeft niet de steil ste hellingen en ook niet de meeste skile raren. Maar het heeft door zijn natuurlij ke omstandigheden veel te bieden aan de sneeuwbeluste toerist. Het dorp zelf ligt wat slordig verstrooid aan beide zijden van de té drukke weg van Spittal naar Feldkirchen. Langgerekt in het dal liggen de verschillende voorzie ningen nogal ver uiteen. Een echt cen trum Is er niet, of je zou het geweldige overdekte zwembad, met drie grote zwembassins, sauna en massage-Inrich ting, het trefpunt van het dorp moeten noemen. Hier is ook de VVV gevestigd en zijn in de onmiddellijke omgeving wat restaurants en tearooms. St.-Oswald is sfeervoller maar ook veel kleiner. De meeste gebouwen in het dorp zijn mo dern. De hotellerie is er ruim voorzien van sterren. In de hoogste hotelcategorie (A1 en A) zijn vijfentwintig hotels verte genwoordigd. Tien hotels hebben een ei gen overdekt zwembad. Culinair is Bad Kleinkirchheim interessant omdat typi sche streekgerechten in ere worden ge houden, zoals Reindling en Kasnudeln en Klachlsuppe. Gematigd klimaat Bad Kleinkirchheim heeft door zijn lig ging een gematigd klimaat, zij het dan dat de nachten er altijd koud zijn. Het Nockgebergte wordt in het noorden be grensd door de Hohe Tauern, een zware bergrug, waar de trein uit Salzburg in een negen kilometer lange tunnel dwars doorheen gaat. In het zuiden wordt het Nockgebergte afgeschermd door de stei le Karawanken. Het gebergte dat de grens vormt met Joegoslavië. Het voor deel van deze beschutte ligging is dat er vrijwel nooit snelle weersveranderingen voorkomen en dat de Föhn, een door sommige mensen slecht te verdragen warme luchtstroom uit het zuiden, hier zelden merkbaar is. De zuidelijke ligging brengt het dorp een redelijk groot aantal zonne-uren per dag, rond de Kerst is dat vijf en midden februari al acht. Het après-ski-gebeuren is uitgebreid. Folklore- en dansavonden staan op het programma van veel hotels. Soms wor den er filmavonden of modeshows ge houden en voor een rustige gezellige avond kan men altijd een „Stube" indui ken. Er zijn er genoeg. Behalve wintersportplaats is Bad Klein kirchheim ook kuuroord. In ons land wordt er nogal sceptisch aangekeken te gen kuuroorden die met water- of mod derbaden de gezondheid van de gast wat oppoetsen. Wie evenwel de heilzame werking van het diep uit de aarde opbor relende water wil ondergaan, zit hier dicht bij de bron. Letterlijk dichtbij. Uit de Akrato-therme in het dorp stroomt licht radio-actief water van 36 graden, dat naar verluidt een gezonde werking heeft op hart en bloedsomloop, op aller lei reumatische verschijnselen en op het zenuwstelsel. Het water in de bassins van het overdekte bad komt van deze bron. De kerngezonde mens wordt een duik in het zwembad overigens niet onthouden. Het is heerlijk om na een lange ski-dag rond te spartelen in het verwarmde bui tenbad. Het sportieve avontuur op de twee lange latten is in de winter de voornaamste re den om dit gebied op te zoeken. In Bad Kleinkirchheim zijn in het dal drie slee- pliftjes voor de beginnersklassen van de skischool. Een lange sleeplift of een stoeltjeslift brengt de skiër tot halverwe ge de berg, waarna een tweede sleeplift en een tweede stoeltjeslift de bolle top van de berg vullen met skivolk dat zich al ras verspreidt over de hellingen, waar nog eens drie sleepliften een hoogtever schil van tweehonderd meter overbrug gen. Plezieriger is het om van de top, waar in de Kaiserburghütte wat gegeten of gedronken kan worden, een van de vier brede afdalingen naar het dorp te maken. Ze zijn alle ongeveer vier kilome ter lang en variëren van gemakkelijk tot moeilijk. De mooiste piste is genoemd naar de afdalingsskiër Franz Klammer, een Karintiër die in 1972 in een wedstrijd meetellend voor het Europees kampioen schap hier zijn allereerste overwinning haalde. De helling begint vrij vlak maar wordt gaandeweg steiler en steiler. Het dal in... Het andere skigebied ligt vijf kilometer het dal in en bestaat uit twee gescheiden delen bij het dorpje St.-Oswald. Het ver haal is eigenlijk hetzelfde. De bolle kale bergtoppen worden van skiërs voorzien door een kabinebaan. Bovenop de Noc kalm, waar het bergstation is, zijn drie vrij lange sleepliften. Aan de andere kant van St.-Oswald brengt een stoeltjeslift de skiërs omhoog, waarna een tweede stoeltjeslift en een sleeplift naar nog ho gere vertrekpunten transporteren. De af dalingen naar het dorp zijn in St.-Oswald ongeveer drie en een halve kilometer en variëren van gemakkelijk tot middel zwaar. De verbinding tussen Bad Kleinkirchheim en St.-Oswald wordt onderhouden door een busje dat de bezoeker een paar maal per uur heen en weer brengt. Wie een dag niet wil skiën hoeft zich tus sen de Nockbergen niet te vervelen. Er is een uitgestrekt wandelgebied en veel wandelwegen worden in de winter sneeuwvrij gehouden. Er is bij hotel Trattlerhof een manege, vanwaar u hoog in het zadel, vierbenige sporen in de sneeuw kunt trekken. Een gids begeleidt u op uw rijtochten door het winterse landschap. U kunt zich ook met één pk door de sneeuw laten slepen in een van de twintig arresleden van het dorp. Schaatsenrijden kan öp de nieuwe kunst- Vier en een halve kilometer en twintig minuten na het in stappen staat men op de Pischlinghöhe, 1833 meter boven de zeespiegel. Van daar kan men een afdaling maken naar het dalstation. De zes tot acht kilometer lan ge tocht naar Zaglau is een heerlijk avontuur van bultige pistes, bospaadjes, brede zo novergoten wedelhellingen en een „Schuss-fahrt" van een kilometer tot voor de in-- stapplaats van de lift. Een af daling voor iedere skiër te doen. Gevorderde skiërs vin den in het midden van de af daling een steile wand, die uitdaagt tot een fikse ski prestatie, beginners volgen het pad en gaan er met een wijde boog omheen. Van de Pischlinghöhe kan men ook de andere kant op skiën in de richting van de Ladenberglift. Daar glijden een drietal sleepliften tegen niet te moeilijke hellingen op. Bad Klein- kirchheim ligt als een wat slordig ver strooid dorp tussen de ber gen met hun afgesleten toppen. ijsbaan, waar u achttienhonderd vierkan te meter heeft om krullen te draaien. Op dezelfde ijsbaan kunt u een potje „Eis- stockschiessen". Er is altijd wel een dor peling die de strijd aandurft. Het kost wel een paar glaasjes Obstler, want op winst of verlies moet gedronken worden en wat verwarmt dan beter dan de hier graag geschonken vruchtenbrandewijn. Tennis sen kan ook in de winter. Er is in het dorp een tennishal met drie banen, waar u desgewenst les kunt krijgen in Ameri kaanse stijl, compleet met video-appara- tuur en mechanische ballenwerper. De explosieve groei van het skiwandelen is ook niet aan Bad Kleinkirchheim voor bijgegaan. In het dorp en omgeving zijn vier loipen met een lengte van zes tot tien kilometer. Leuk om te doen, maar een echt langlaufcentrum is het niet. Sleetje rijden kan op twee daarvoor vrij gehouden wegen. Eén van de „rodelwe- gen" ligt in St.-Oswald. Skiles Beginnende wintersporters doen er goed aan om skiles te nemen bij een van de twee skischolen. Er is een skischool in Bad Kleinkirchheim die les geeft in het dal en op de hellingen bij de Strohsack. De andere skischool geeft les in St.-Os- wald, waar onder leiding van leraar Ja cob Wulschnig geoefend wordt op de Wiesernock. Elke week organiseren bei de skischolen een wedstrijd voor leerlin gen. Bad Kleinkirchheim en'St.-Oswald liggen een halve dag verder weg dan de meeste wintersportgebieden. Het is ook niet de absolute top van wat de wintersport te bieden heeft, maar het is beslist te over wegen om eens af te wijken van de grote stroom toeristen die niet verder komt dan de noordkant van de Hohe Tauern. Twee touroperators hebben Bad Klein kirchheim in hun programma opgeno men. Holland International organiseert reizen met eigen auto en hotelaccommo datie; Neckermann heeft reizen per trein en per eigen auto, met accommodatie in hotels en pensions. Werfenweng:. nog niet ontdekt door het massa-toerisme en nog niet verloren in de draai kolk van prijsstijgingen ve grutterijen zo'n beetje al les verkopen wat maar denk baar is. De meeste logiesmogelijkhe- den liggen ruim verspreid rond het centrum in het bre de dal en variëren van boe renwoningen tot moderne pensions, onderling verbon den door smalle schoonge- houden sneeuwpaden. In de larixbomen tussen de huizen dartelen koolmezen en appel- vinken. Vooral als er nog sneeuw op de bomen ligt is het heerlijk om een lange wandeling te maken door het dorp. Er is een prachtige wandelroute van acht kilométer langs de rodelbaan, langs het jacht huis van VVV-voorzitter Lackner, door het bos over de Eulasberg en via een smal pad langs het kerkje terug naar het centrum. Een wan deling van ansicht naar an sicht. Het sportieve gezicht van ski dorp Werfenweng is nogal ver buiten het dorp gelegen aan het eind van een dal met de naam Zaglau. Wie niet over eigen vervoer beschikt kan er komen met de bus die 's morgens van het centrum de skiërs naar de stoeltjeslift brengt. Ook 's avonds is er een bus van de lift naar het centrum. De stoeltjeslift is een van de langste in heel Oostenrijk. De sneeuw is er altijd goed want de hellingen liggen aan de noordzijde van de berg, zodat de zon er nooit volop schijnt. Een beetje hard is de skipiste soms, maar dat is de garantie van (goede) sneeuw wel waard. Zon is er voldoen de voor wie per se gebruind terug wil komen van zijn win terse vakantie. De drie of vier eetgelegenheden zijn zo op de hellingen geplaatst dat de terrassen de gehele dag in de zon liggen. Bovendien zijn er op de skipistes talloze zonni ge plekken, waar men wat kan uitrusten en genieten van een schitterend uitzicht op het dal van de Salzach. In het dorp zelf zijn ook nog een paar liften. Kleine liften en babyliften die vooral door de skischool worden gebruikt om de eerste Plugbogen te leren. Voor ervaren skiërs

Leidse Courant | 1980 | | pagina 25