Ski's kopen of huren? Joop Zoetemelk staat elk jaar minstens een week op de latten... Katusha Esser kijkt in de winter geen studieboek meer in Ex-marathonloper zoekt zes maanden per jaar de sneeuw op Thermi-skl en oppompbare skischoen de sensatie van het seizoen Zutton we ski's kopen of huren? En doen we dat hier ot daar? Oat vragen zich jaarlijks tal van Ne derlanders et die met wtntersportplannen rondlopen. Ski's huren op de plaats van be stemming heeft onmis kenbaar het voordeel, dat men ze dan niet be hoeft mee te slepen. En men hoeft geen sklhuur te betalen voor de da gen dat men reist. Een nadeel Is echter dat de tijd om ski's goed te la ten afstellen er In de drukke wintersportoor den veelal bij Inschiet. De ANWB heeft onlangs een onderzoek Ingesteld naar het huren van skl- materiaal In Nederland. Daaruit blijkt dat In SO procent van de gevallen de bindingen goed wor den afgesteld. De Duitse skivereniging die jaar lijks In de wintersport gebieden een onder zoek Instelt, kwam vorig jaar maar tot een per centage van ruim 55. De ANWB concludeert dan ook, dat de situatie In Nederland voor wat be treft het huurmateriaal bepaald niet ongunstig Is. Daarbij wordt echter aangetekend, dat de binding zo belangrijk Is, dat men eigenlijk alleen maar genoegen kan ne men met honderd pro cent goed Ingestelde bindingen. Ondernemend Neder land houdt zich overi gens pas 25 jaar bezig met de verhuur van ski's. Hagenaar Adri Duljvesteln was een kwart eeuw geleden de eerste ondernemer die ski's ging verhuren. „Het kopen van winter sportartikelen was er voor die tijd nog niet bij, men huurde alles In Oostenrijk of Zwitser land. Maar hier In Ne derland huren vond men plotseling ook wel aar dig", aldus de 47-jarige Duljvesteln. Twee jaar later ging hij ook als eerste In Nederland over tot de vérkoop van ski's en alles wat daar bij hoorde. De Haagse ondernemer, die als sponsor van diverse verenigingen flink aan de weg timmert, zou vervolgens met alle nieuwe systemen de pri meur hebben (huurkoop en sinds een jaar ook een koop/teruggave-op- lossing). Adri Duljvesteln: „Om een Indicatie te geven hoe de ontwikkeling van de sklsport Is, hoef Ik maar naar mijn bedrijfs- cljfers te kijken. Van 30 paar ski's In 1958 is de verhuur nu gestegen tot ruim 2000 paar en dan praat ik alleen nog maar over de kerstperiode. De schoenverhuur ligt nog hoger. Die paar we ken rond Kerstmis vor men de helft van het hele winterseizoen. De verkoopcijfers liggen ongeveer gelijk aan dis van de verhuur. De cij fers voor langlaufartlke- len liggen lager, maar toch al op bijna een zesde van de normale ski-benodigdheden". Joop Zoetemelk begin dit jaar aan de start van de tien kilometer bij de Neder landse kampioenschappen in Correngon. Niet alleen op het smalle zadel van de ra cefiets blijkt Joop Zoetemelk in staat op zienbarende prestaties te leveren. De alom bejubelde winnaar van de laatste editie van de Tour de France voelt zich ook op de lange latten uitstekend op zijn gemak. Vorig jaar werd hij in het Franse CorrenQon zelfs nationaal B-kampioen langlauf over vijftien kilometer. Een af stand waar je al pedalerend nauwelijks van terug hoeft te schrikken, maar op de smalle ski's wordt het toch een hele on derneming. Niet echter voor Joop Zoete melk die zijn hobby combineert met zijn beroep: de conditie wordt immers op een aangename manier intact gehouden. Bo vendien hoeft hij zich niet te bekomme ren over enig opdringerig publiek. Geen nieuwsgierige Journalisten, geen verve lend jengelende handtekeningenjagers, geen rondemiss die voor het oog van de fotografen zo nodig gekust wil worden. Enkel bomen, sneeuw en wat de winterse natuur nog meer aan schoonheid te bie den heeft zover het gezichtsveld reikt. Eindelijk wordt hij met rust gelaten. Een ware verademing na alle helaas nu een maal onvermijdelijke drukte waaraan wleterprofs dag In dag uit bloot staan. Wanneer het wegselzoen Is afgelopen reist hij geregeld vanuit zijn woonplaats Germigny-l'Evèque (een forensendorp onder de rook van Parijs) met vrouw Frangolse naar de Col de Montgenèvre. Daar, nabij Briangon In het district Hau- tes Alpes op een steenworp afstand van de Italiaanse grens, bezit de familie Zoe-, temeik hoog In de bergen een chalet. Daar kan de vedette alle zorgen even van zich afzetten. Temidden van de vrije na tuur vallen de opgekropte spanningen van zijn ranke schouders. „Wie snakt er na een drukke week niet naar een beetje rust", aldus zijn moeder in Rijpwetering. „We kunnen hem soms wekenlang niet bereiken. Hij reist na de Tour de France van criterium naar criteri um. Geloof het maar van mij: dat is wel afmattend". Begin juni van dit jaar zei Jan Raas tij dens een interview over zijn collega: „Als Zoetemelk niet over wielrennen praat, zegt hij op zijn hoogst pff, pff". De oud- wereldkampioen had slechts gedeeltelijk gelijk. Want het langlaufen is de laatste jaren onmiskenbaar uitgegroeid tot een tweede passie van de doorgewinterde wlelerprof. „Elk jaar sta ik minimaal een week op de lange latten. Heerlijk ontspannend. In die bossen kom je niemand tegen", aldus Zoetemelk die verder nog slechts één noemenswaardige hobby beoefent: het Jagen. Joop en Franpolse Zoetemelk, die In 1971 trouwden, zagen hun gezinnetje uit gebreid met twee kinderen. Zoon Karl is zeven jaar oud, zijn zusje Letitla vierde onlangs haar tweede verjaardag. „Fran- polse kwam vroeger al vrij vaak In <i j< gebied", aldus moeder Zoetemelk. „I ter hebben ze dat chalet gekocht. Wi neer ze beide kinderen ergens kunn onderbrengen, gaan ze 's winters af i toe enkele dagen de Alpen In. 's Mc gens gaat Joop dan skilopen en 's ml dags worden de hellingen opgezo« voor de afdalingen. Zo kan inderdaad l conditie goed op peil worden gehoud* Maar dat is voor Joop echt niet hoofdzaak. Het gaat hem voorname! om de ontspanning". Frangoise Zoetemelk: „Het skiën is zj tweede sport geworden. In de zomer de fiets, In de winter op de lange latte Joop zit trouwens toch vrijwel nooit thui Sinds de Ronde van Zwitserland in beo juni hebben we hem hier in Germigny lig vöque niet meer gezien, 's Winters gaii we twee of drie weken op vakantie nam de Alpen. Hier vandaan is dat een stand van ongeveer elfhonderd kltomp ter. Toen ik twintig was, ben ik op «p gegeven moment aan dat adres gskÜ men. Het is er nog ongelooflijk rustl Een klein bergstationnetje. een en al st te. Gelukkig nog niet zo toeristisch ingt steld als bijvoorbeeld Morzine of Chamlf nbc. We zijn daar gelukkig met elkaar Maar laat ik maar niet al te zeer uittel gen waar het is. Misschien loopt het dai straks dan ook opeens storm. En dat I net niet de bedoeling". Linda, inmiddels de trotse moeder van twee kinderen, grossierde Ja renlang in alle titels die er te behalen waren. NEDERLANDS BESTE SKISTER IN VOETSPOREN VAN HAAR ZUSTER Katusha Esser voelt zich wonderwel thuis in het Oostenrijkse Stanz, waar zij op een ski-gym nasium zit. Telkens een week gewoon les en dan weer een week die geheel gewijd Is aan ski- onderricht. Ver weg op een ski-gymnasium in het Oosten rijkse Stanz heeft Katusha Esser zojuist alleen haar achttiende verjaardag gevierd. Haar moeder woont in België en haar zusje in Zuid- Tirol, maar ondanks een nog meisjesachtig stemmetje maakt de tweevoudige Nederland se skikampioene (afdaling en slalom) een zelf standige indruk. „Ik heb het hier prima naar mijn zin. Dit ski-gymnasium is eigenlijk voor Oostenrijkers, maar ik zit hier met nog twee Nederlandse meisjes, onder wie Hetty van der Zwaluw, het zusje van nationaal kampioen Pe ter van der Zwaluw. Mijn kamer deel ik echter met een meisje uit het Oostenrijks langlauf- team". Katusha Esser vertelt verder: „Normaal heb je hier telkens een week gewoon les en dan een week ski-onderricht. Als Je lid bent van een nationaal team, zoals ik. kun je komen en gaan wanneer je wilt. Dat betekent wel dat je na de winter drie maanden keihard leerstof moet inhalen. Ik zit hier al vanaf de eerste klas en moet het komende jaar eindexamen doen. Andreas Wenzel, de winnaar van de Wortd-Cup, is zojuist van deze school af. In de winter heb je helemaal geen tijd of puf voor studieboeken of andere sporten dan skiën". „Ik doe het liefst de slalom, maar In de afda ling kom Je het gemakkelijkst verder. Ik neem deel aan wedstrijden die gelden voor de World Cup en tevens voor de Europa Cup. Het is daarbij de bedoeling zo min mogelijk punten te halen. Ik heb per onderdeel onge veer 60 FIS-punten. Hoe minder FIS-punten je ergens behaalt, hoe beter (lager) je startnum mer is, waardoor je op goed Ijs mag vertrek ken. Het seizoen begint dit jaar In december In Valdisère. In de slalom ligt mijn startnum mer tussen de 150 en 200. In de afdaling ech ter heb ik nummer 126 van de 800. Hoe ver ik ooit kan komen, weet ik nog niet. Ik ga ge woon door totdat Ik geen vooruitgang meer boek". Een vraag naar de merken van haar skl-attrl- buten en -kleding levert een stroom verschil lende namen op.' „Die krijgen we van allerlei firma's voor niets, maar een sponsor heb ik niet hoor. Mijn ouders betalen de opleiding hier en de Nederlandse Ski-vereniging ver zorgt de trainingskampen en wedstrijden voor de hele ski-selectie. We hebben tegenwoordig zelfs een eigen bus", vertelt Katusha Esser, met trots. Zij is net terug van een trainingsperiode op een Italiaanse gletsjer. En dat terwijl we in Ne derland óók in de zomer kunnen skiën, op borstelbanen. Katusha: „Iemand die nog nooit op ski's heeft gestaan, kan ik zo'n kunstbaan aanbevelen. Het afdalen en de in spanningen moet je een keer ervaren hebben. Maar als je eenmaal goed kunt skiën dan is zo'n borstelbaan niet meer geschikt, want je hebt er een heel andere techniek voor nodig, die niet strookt met hoe je op echte sneeuw bijvoorbeeld een bocht moet nemen. Het spijt me, maar mij krijg je er niet op". Voordat Katusha Esser Nederlands beste skister werd, behaalde haar zusje Linda jaren lang alle titels, in totaal 26 stuks (verdeeld over de afdaling, de slalom, de reuzenslalom en de combinatie). Zij woont nu al enige tijd in Merano In Zuid-Tirol (Ita) en Is getrouwd met de befaamde Italiaanse skiër Erwin Strieker. De 26-jarige Linda Stricker-Esser: „Ik heb drie maanden geleden mijn tweede kind ge kregen, dus Je begrijpt waarom Ik de wed strijdsport zo jong vaarwel heb gezegd. Een ander punt was ook, dat ik vroeger alles zelf moest doen. De NSV deed nog niet veel en ik moest me altijd bij de Oostenrijkse of Italiaan se ploeg aansluiten. Ik ben blij voor Katusha dat zij het nu gemakkelijker heeft". Twee zusjes, beiden succesvol in de skisport. „Dat is eigenlijk wel logisch", legt Unda uit. „Mijn ouders gingen al sinds 1955 op winter sport en toen mijn (inmiddels overleden) va der in 1967 als piloot van de KLM overstapte naar Swiss Air, kregen wij nóg meer mogelijk heden om te skiën". worden de latten smaller. Zo'n skb hoeft niet meer dan tweehonderdvijU tot vijfhonderd gulden te kosten. 0 kun je nog kiezen uit wax-skl's en V\ wax-skl's (met schubbetjes of vei IeV Bij de eerste groep smeer je het mb denstuk van de onderkant met was ti Normaal raken alleen de voor- en a<w terkant van je ski de grond. Door nv je voet af te zetten komt dat infa smeerde middenstuk op de sneeu^ laag waardoor je gaat glijden". „Het beste kun je deze beweging^ vergelijken met het schaatsen. H technischer, des te minder je loopt p des te meer je glijdt. Een vijftien küj. metertocht red je nog op conditie, langere afstanden sneuvel je ais F techniek niet deugt. Ik gebruik alle wax-ski's, maar heb verschiltere soorten, waarmee ik kan antlcipe<|n op het soort sneeuw". ie „Je hebt krachtige, stevige benen rL dig. Daarom hebben schaatsen, wi. rennen en langlaufen enorme ra^ vlakken. Veel lange afstandlopr doen aan langlaufen, hoewel hun V] nen vaak slank en soepel moeten zr Joop Zoetemelk is daarom een flO# langlaufer en een slechte hardlopO De kracht uit je bovenlichaam je ook met stokken af wordt echje steeds belangrijker en maakt bij ie topsporters tegenwoordig zo'n veeric procent van de totale kracht uit", a Het langlaufen trekt een totaal and% groep mensen dan het alpine-skWe Het zijn solisten vaak, avontuurlij mensen, die niet het mondaine van skiwereld opzoeken. Excentrieke miv sen soms. die heel serieus kunnen j. ven en sporten. Net als bergbekllL mers. Dat langlaufen een typisc sport voor oude mensen is, is besr niet waar. Harald Herzog: „Wij halen soms srr heden van zeventig kilometer per tr en maken sprongen. De latten r moeilijker wendbaar dan norrnrf' Vooral op hard Ijs, bijvoorbeeld, een gletsjer, kun je gemeen vallen, i slijt geen ski's, ik breek ze alleen v; eens bij het vallen. Recreatielanglst fers kunnen echter de moeilijkheid graad van hun loipe, een parcours nD machinaal getrokken sporen, zelf U< kiezen. Voor jong en oud zijn er noeg mogelijkheden. Als Je valt, dan niet naar voren, dan kan je nlh gebeuren. Langlaufen is blessure-o, gevoelig. Met hardlopen heb Ik l( van mijn achillespees, met langlauf nooit", besluit de Nederlandse kaf pioen zijn bereidwillige uiteenzetting' IN LANGE BROEKEN MET KORTE SOKKEN... Het merkwaardige van langlaufen Is. dat dit onderdeel van de skisport ge makkelijk door jong en* oud kan wor den geleerd en beoefend, terwijl het bereiken van een topniveau boven menselijke inspanningen en opofferin gen vergt. Reden waarom In Neder land de mariniers lange tijd de sneeuwwitte lakens uitdeelden bij na tionale kampioenschappen. Slechts één burger Is het gelukt die hegemo nie te doorbreken, Harald Herzog, een 30-jarige ex-marathonloper die zelfs zijn baan opgaf om zowel 's zomers als 's winters te kunnen trainen. Pas twee jaar geleden verruilde hij de Duit se nationaliteit voor de Nederlandse, hoewel hij al heel lang hier woont. Nu is hij al twee jaar Nederlands kam pioen op de 15 en 30 kilometer. Harald Herzog: „Je moet er erg veel voor laten. Conditioneel kan ik nog ja ren mee. maar als ik zou merken dat ik geen vorderingen meer maak, ga ik weer terug naar de atletiek. Toen ik tweeëntwintig was, ben ik pas Inten sief gaan sporten. Eerst hardlopen bij AAC. Steeds langere afstanden. Mijn tweede marathon liep ik in twee uur en zevenentwintig minuten, goed voor een twaalfde plaats bij de Nederland se kampioenschappen. Veel later kwam ik in aanraking met het langlau fen, een sport die je altijd in een prachtige omgeving kunt beoefenen, geweldig. Een Nederlander kan echter nooit de top bereiken, omdat daar voor de sneeuwvastheld ontbreekt. Conditioneel kun je nog een hoop red den. maar de Juiste voeling met de sneeuw en de techniek en dat voor deel hebben de Scandinaviërs bijvoor beeld moet je vanaf je wieg meek rijgen". Hij vervolgt: „Als een hardloper wil trainen, rent hij gewoon naar het dichtstbijzijnde bos. Als langlaufer Harald Her zog: „Wij ha len soms snelheden van zeventig kilometer per uur". moet ik echter In verschillende steden zomertraining volgen, op rolski's, met gewichten enzovoorts. In oktober ver trekken we al naar sneeuwgebieden in het Noorden en daarna tot aan de lente naar Oostenrijk (in Kossen zijn in januari de Nederlandse kam pioenschappen) en Zwitserland. Het brengt dus nogal wat met zich mee. Op het moment train Ik twee keer per dag. Tussendoor rust ik en 's avonds werk ik een paar uurtjes. Alles volgens een zeer strak schema. Als Iemand niet leeft zoals ik dat doe, is hij eigen lijk kansloos voor een titel. Behalve ik, staan alleen de mariniers zes maan den per jaar op sneeuw. Zij zijn in feite beroepssporters, want het leger be taalt hun verblijf in het buitenland en geeft hun notabene een buitenland toelage. De Nederlandse Skl-vereni- ging helpt mij gelukkig enorm en daar naast heb ik twee sponsors". Uitleg Hoewel de kniekous en de knicker bocker nog normaal zijn in de lan- glaufkledij, behoort Harald Herzog tot de groep trendsetters die een langere broek en korte sokken draagt. „Het belangrijkste blijven natuurlijk de ski's. Een beginneling kan brede ski's nemen. Naarmate je sneller wilt gaan, Het aantal opmerkelijke nouveau tés dat dit jaar aan het begin van het wintersportseizoen op de markt wordt gebracht beperkt zich tot twee: de therml-ski en de verhoogde skischoen met com pleet oppompbare binnenschoen. De Bllzzard/therml-ski kan zich door een bi-metselsysteem In en kele seconden aanpassen aan de temperatuur van de sneeuw. Bij een zachte sneeuwpiste neemt de voorspanning af. Daardoor ont staat een grotere druk op de ach terzijde en een verlaagde kanten grip in het midden, waardoor de ski beter spoort. Bij een koude, harde sneeuwpiste neemt de voorspanning toe, ontstaat er een verhoogde kantengrip in het mid den en vermindert de druk op de achterkant. Daardoor wordt een betere kantengrip verkregen. Nordica komt met een skischoen (Stratus), die bijna op alles instel baar is. Aan de achterkant van deze schoen zitten twee knoppen (pomp en ventiel) waarmee lucht in de gehele binnenschoen kan worden gepompt of worden vrij gelaten. Doordat de leest vrij breed is, kan men zelf de perfec te pasvorm regelen. De hele ach terkant van de skischoen kan via PAGI 8 Via een schroefdop voorop e( neus kan de stand van de worden geregeld. Vooral In di| 1 sneeuw prettig als men ver door de knieën moet zakken, schoen wordt geleverd met di\ S se losse wisselaccessoires.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 24