CeldócSouomit De besneeuwde tellingen okken weer... Dngelukken kan men :elf voorkomen Medaille van wintersport heeft soms gipsen keerzijde SEPTEMBER 1980 Aan de samenstelling van deze wintersport- bijlage werkten mee: Koos Bloemsma, Henk Engelenburg, Tiny Francis, Herman Jansen, Dick Kiers, Milan Konvalinka.Jan Leune, Frits Pensoon en Simon E. Smit. Eindredactie: Wim Hugens. De vormge ving was in handen van Hans Schneider. Onbetaalbare rust Oostenrijk is al jaren het favoriete skiland van de Nederlander. Toch zijn er nog ettelijke dorpen te vin den die niet door het mas satoerisme zijn ontdekt. Wij namen voor u een kijk je in Werlenwengen in het Salzburgerland en in Bad Kleinkirchheim, een als op maat gemaakt winterspor toord in Karintië. Voor een indruk van een onbetaalba re rust zie pagina i Franse skidorpen In de Dauphiné, de streek rond Grenoble, liggen uit nemende ski-oorden, die echter tot nu toe vrijwel uitsluitend door Franse wintersporters worden be zocht. Absolute toppers zijn Alpe d'Huez en Deux Al pes. Joegoslavië spreekt op wintersportgebied ook zijn woordje mee. Zie pagina 6 Papieren lawine Bij bergen kwamen ze weer over ons heen, de fol ders, brochures, boekjes en krantjes met allerhande informatie over winter sportvakanties. De ANWB nam een grote hap van de koek, maar ook de ver keersbureaus van de be kende wintersportlanden bleven niet achter. Zie voor adressen pagina 7 Skiën en gokken Oslo is met recht de hoofdstad van de skiwereld. Wat je in andere hoofdsteden niet ziet, zie je daar: ski's, enorm veel ski's, op stations, op straat, in de ondergrondse, in hotels. De wintersporter heeft er dan ook ongekende mo gelijkheden, vooral in het prachtige natuurgebied Nord- marka, ten noorden van de stad. Voor wie het iets verder van huis wil zoeken: op de top tien-lijst van de Amerikaanse skiparade neemt het di strict van Lake Tahoe een schitterende en eervolle plaats in. En wilt u in uw vakantie niet uitsluitend van sneeuw leven, ga dan eens naar het twee-staten-stadje South Lake Tahoe. Het heeft niet alleen als wintersportplaats, maar ook als uitgaanscentrum allure. In de gokpaleizen rolt de dollar er dag en nacht; Zie pagina 9 j de zomerse zonneschijn heeft plaats >maakt voor herfstige regenbuien, be nt het hart van menige wintersporter ht sneller te kloppen. De besneeuwde lllingen, de zonneterrassen op de berg- ppen, de après-ski met de onvermijde- ke Jëgertee; alles komt terug in de her nering en de onvermijdelijke vraag fingt zich op: waarheen deze winter? Bt antwoord op deze vraag zoekt me- geen in de gidsen van de Nederlandse uroperators. Die bieden echter maar >n beperkte keus. Slechts een fractie in alle wintersportplaatsen wordt in de dsen genoemd. Beter kan men daarom Ivens de brochures van de buitenlandse jrkeersbureaus raadplegen. Zeker de-^ men die met de auto gaan, vorig jaar iaar liefst 60 procent van de naar schat- ng 600.000 wintersportgangers. b reiswereld heeft overigens alle reden jn zijn hart vast te houden. Zeker na de ich al tamelijk rampzalig verlopen zo- ler waarin de omzetten angstwekkend aaiden. Er zijn aanwijzigingen dat de te- iglopende vraag naar relatief dure vlieg- Hzen doorzet, ongetwijfeld onder in- oed van de gestegen prijzen en de ho- Bre kosten van levensonderhoud. De Blangstelling voor busreizen daarente- Bn schijnt toe. te nemen. De touropera- >rs hebben hun aanbod hier in elk geval I op afgestemd. oewel nu nog niet meer zekerheid kan orden vastgesteld welke bestemmingen ivoriet zijn in het komende seizoen, zijn» r toch al wel enkele trends waar te ne ten: Italië en Zwitserland. Oostenrijk en an met name Tirol blijft evenwel dé fa- j>riete bestemming. Men rekent daar eer op ruim 400.000 Nederlanders. Drie kampioenen Joop Zoetemelk, de alom bejubelde winnaar van de Tour de France 1980, kan ook op de ski's goed uit de voeten. Een interview met hem, met ski-kampioene Katusha Esser en met lan- glaufkampioen Harald Her zog op pagina 4 De „gipsvluchten" van de ANWB trekken jaarlijks de aandacht van alle kranten. Een beetje overdreven aandacht, want het aantal wintersporters dat op deze wijze naar Nederland terugkomt is uiterst gering. het voor minder ervaren skiërs belangrijk veiliger om in een skiklas onder goede leiding te skiën". Ook beginnende skiërs doen er goed aan zich lichamelijk voor te bereiden op hun eerste wintersportvakantie. Op de skipis te heb je als beginner geen grote snel heid, daarentegen val je als beginner va ker; met vallen en opstaan word je extra vermoeid en loop je weer grotere kans op letsel. Dus ook voor deze groep geldt, evenals voor langlaufers: een goede voorbereiding verlaagt het risico. Begin ners kunnen ook een cursus volgen op een kunstskibaan in Nederland. Ondanks de goede voorbereiding zullen er toch ongelukken blijven voorkomen, maar maakt dat de skisport gevaarlijk? „Nee," zegt dr. Lopes Cardozo, „ik vind het overdreven om dat zo te stellen. Het is een sport die niet zonder risico's is, maar ik vind het niet gevaarlijker dan bij voorbeeld voetballen of schaatsen. De opgelopen letsels zijn over het algemeen snel te genezen. Sneller bijvoorbeeld dan letsel opgedaan bij een auto-ongeluk. Er is vaak geen sprake vap kneuzing van de huid en spieren en er is bijna nooit spra ke van vervuiling van de wond. De srtfel- heid van herstel hangt echter van vele andere factoren af, met name van snelle en effectieve eerste hulp en een juiste eerste behandeling. De meeste beschadi gingen in de skisport zijn specifiek voor deze tak van sport; het letsel is een di rect voortvloeisel van de bijzonderheden In deze sport, zoals de betrekkelijk vaste fixatie van de voet op de ski, waarbij de ski als hefboom werkt. Kenmerkend zijn dan ook de draai- en buigietsels. Het re sultaat: verrekte of gescheurde knie- of enkelbanden, breuken van de enkel of van het onderbeen. Verder komen voor beschadigingen van het duimgewricht en breuken van de hand, omdat deze met een lus verbonden zijn aan de skistok". „Daarnaast kennen we nog een groot aantal niet voor skiën specifieke letsels, zoals beschadigingen die optreden door een val op harde bodem, snijwonden door scherpe rotspunten". „Een nogal speciaal letsel is de snijwond aan het hoofd door de rondvliegende ski achter de vallende skiër. Maar dit letsel komt met het vervangen van vangriemp- jes door skitoppers steeds minder voor. De kneuzingen van het onderbeen en let sel aan de kniebanden komen het mees te voor. Een fractuur van het onderbeen omvat niet meer dan zeven procent van alle gevallen van ernstig letsel. Skiletsel komt, volgens een Amerikaans onder zoek, ongeveer één maal per tweehon derd dagen dat iemand skiet voor. Rela tief is de kans op een gebroken been dus erg gering en zeker niet zo dat de skis port het predikaat levensgevaarlijk past". Verontrustend is wel dat er veel ski-on gelukken gebeuren met kinderen. Kinde ren vallen niet zo soepel als men wel ver onderstelt. Een groot deel van de schuld ligt vaak heel direct bij de ouders. Omdat kinderen er snel uitgroeien wordt nogal eens bezuinigd op de ski-uitrusting. Dokter Lopes Cardozo: „Daarbij komt dat het kinderbot, hoewel het zeer elas tisch is, gemakkelijker breekt dan bij vol wassenen. Ook kun je de bindingen van kinderski's moeilijk afstellen. Kinderen hebben onvoldoende massa, zodat voor al bij een val in dikke sneeuw onvoldoen de krachten aanwezig zijn om de binding open te laten springen. Het gevolg is dat de typische skiblessure, een draaibreuk van onder- of bovenbeen, bij kinderen vier maal zo vaak voorkomt als bij vol wassenen". Een andere groep die kwetsbaarder is, zijn de wat oudere skiërs en mensen met hart- of longaandoeningen. Een sport keuring voor iemand boven de 45 jaar die actief wil gaan skiën of ski-gymna- stiek wil doen is geen overbodige luxe. Mensen met hart- of longaandoeningen moeten altijd hun arts raadplegen voor dat ze op reis gaan. De ijlere lucht bevat minder zuurstof, ter wijl we door het bedrijven van Intensieve sport meer zuurstof nodig hebben. Het aantal rode bloedlichaampjes, dat zorgt voor het zuurstoftransport in het lichaam, moet groter worden en dat vraagt aan passing van het lichaam gedurende de eerste dagen van het verblijf in de ber gen. Slecht slapen en het gebruiken van veel energie kunnen dan leiden tot grote vermoeidheidsproblemen op de derde of vierde skidag. Een ander probleem kan zijn het verstoren van de vocht/voedings balans. De drogere lucht en het intensief bedrijven van sport maken dat men in de bergen meer vocht verliest dan normaal. Er moet meer gedronken worden om uit drogen te voorkomen. Maar geen alco holhoudende dranken. Alcohol verhoogt het skirisico omdat het direct na con sumptie het reactievermogen vermindert en omdat het later de spierstofwisseling verhindert voldoende energiereserves op te bouwen, hetgeen leidt tot een snellere vermoeibaarheid van de spier. De laatste afdaling van de dag na een borrel in de skihut is voldoende berucht. Dan zijn er nog de problemen die zich kunnen voordoen door de sterke straling van de zon en de sterke refiectie.door de sneeuw. Sneeuwblindheid treedt niet al leen op als de zon schijnt, ook bij bedek te hemel kan de llchtinwerking sterk zijn. Zorg voor een goede sneeuw- of zonne bril. Daarnaast dient ook de huid goed beschermd te worden, enerzijds tegen de sterke zonnestraling (crème met een hoge beschermingsfactor) en anderzijds tegen de droogte (vette crème, geen vochthoudende preparaten). Voor de lip pen zijn er speciale stiften en mensen met een grote gevoeligheid van de huid kunnen de huisarts raadplegen. Er zijn speciale huidzalven met een grote be scherming. Tenslotte Is er het grote temperatuurver schil in de bergen. Als de zon verdwenen is koelt de lucht snel af. Het is goed daartegen gewapend te zijn. Ook op de skiliften is er grote kans op sterke afkoe ling die kan lelden tot gevaarlijk stijve spieren. Laat u niet verleiden door de warme zon in het dal om te dun gekleed naar boven te gaan. Het lijkt er op, dat de fabri kanten van ski-kleding re kening houden met het feit dat het geld duur is gewor den. Veel garderobestuk ken voor de wintersport zijn namelijk ook thuis met plezier te dragen. Zie pagina 3 Skimode kiën is een niet ongevaarlijke sport. Dat weel aast iedere Nederlander en in de winterse maan- en staat in elk geïllustreerd tijdschrift wel eer irtoon waaruit blijkt dat de medaille van de win- !rsport zijn gipsen keerzijde heeft. Maar is dat wel Zijn al die ongevallen wel ski-ongevallen? eopt een wandelaar in de Alpenlanden niet net zo gemakkelijk een beenbreuk of ander letsel op? En als er dan een ongeval is, hoe ernstig zijn dan de gevolgen? Ofwel: is skiën een gevaarlijke sport? Om daarop een antwoord te krijgen zijn we gaan praten met een van de weinige Nederlandse artsen die zich in het probleem van wintersportongevallen hebben verdiept. IKIEN NIET ZONDER RISICO'S hoog bewegingstempo. De vermoeidheid die dan optreedt is van invloed op de spiercoördinatie en op je concentratie. Naarmate je lichamelijke voorbereiding beter is, zul je daar minder snel proble men mee hebben. Je ziet dat ook terug in de statistieken. De meeste ski-onge lukken vinden plaats in de middaguren tussen twee en vier, zestig procent. Tus sen elf en één uur is dat dertig procent en de rest, tien procent, op andere tij den. Ik vind die cijfers nogal sprekend". oorbereiding r. Lopes Cardozo: „Een puntensysteem )eft eigenlijk al aan dat je zelf een groot sel van dat risico op de skipiste kunt Bpalen. Hoe beter je voorbereiding is, iia materiaal, maar vooral lichamelijk, &s te kleiner maak je het risico van een hgeluk". Dnder lichamelijke voorbereiding versta dan vooral een training als ski-gymna- iek. Daarmee worden niet alleen de In het ziekenhuis van Kitzbühel Is men zeer gespecialiseerd in het helpen genezen van lieren die je nodig hebt qua spierkracht typisch skiletsel. Op de foto toont dr. Berger röntgenfoto's van beenfracturen. Ie zou eigenlijk een soort puntensys- em moeten maken voor het skiën. Zo- ra je iets gedaan hebt aan de veiligheid in het materiaal of aan je conditie als ïorbereiding op de wintersport, krijg je in aantal punten. Hoe meer punten je jrzamelt, des te kleiner is het risico om dens een wintersportvakantie letsel op i lopen". an het woord is de chirurg dr. M. Lopes ardozo, werkzaam in het ziekenhuis De 'eezenlanden in Zwolle. Als gastdocent in de opleiding voor Nederlandse skile- iren en als actief wintersporter is hij prk betrokken bij de problematiek en )oral de preventie van ski-ongevallen. 9n medisch wintersportspecialist? tah", zegt hij er zelf over, „eigenlijk et. Je krjjgt in Nederland niet voldoen- i te maken met de belangrijkste proble- en van ski-ongevallen, de eerste medi- :he zorg. Wel veel met de nazorg. Een ihte specialist word je pas na enkele ja- n praktijk in een van de medische cen- a in de Alpenlanden". >ch weet dr. Lopes Cardozo te vertellen >e het zit met het gevaar in de skisport: pr komt de laatste tijd steeds meer ge- Jsmatige informatie over de gevaren jn het skiën. In alle grote skicentra van wereld wordt uitvoerig onderzoek ge- lan. Die cijfers vertellen wel iets over it risico dat een wintersporter loopt". geooefend, het traint ook de coördinatie tussen de spieren die nodig is om de soms ingewikkeld samengestelde bewe gingen gemakkelijk uit te voeren". „De statistieken leren ons dat van de honderd ongelukken er vijfenzeventig voorkomen bij mensen die zich niet op de wintersport hadden voorbereid, twin tig bij mensen die zich een beetje, had den voorbereid en maar vijf bij mensen die zich actief hadden voorbereid op hun ski-vakantie". Maar wat is goed voorbereid? Hoe lang moet je aan ski-gymnastiek doen? „Ik zou zeggen minstens drie maanden en dan elke week zeker één, liefst twee uur, intensief. Eigenlijk is dat niet ge noeg, zeker niet als je er geen andere sport naast doet. Skiën is een erg ver moeiende sport. Je bent in vrij ijle lucht dagelijks vier tot zes uur bezig in een Conditie Het geeft een andere kijk op de skisport dan men op sport in het algemeen beeft. Bij de alpine-skisport is het niet zo dat je ongetraind naar de bergen kunt gaan en dan door het skiën een stukje conditie opbouwt. Om aan het skiën te beginnen moet die conditie al aanwezig zijn. Ook de ervarenheid is van invloed op het skirisico. Een ervaren skiër, en dat is ie mand die zeker vier vijf jaar heeft ge skied, krijgt een bepaald gevoel voor het terrein; hij overziet de piste beter en weet eerder waar zich problemen kunnen voordoen. Ook dat is naar de mening van dokter Lopes Cardozo van belangrijke Invloed op het voorkomen van ski-onge vallen. „Minder ervaren skiërs raken sneller in problemen, zeker als de helling wat steil wordt, ze gaan geforceerd skiën en raken zo hun controle kwijt. Hierom is

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21