0 m VNO: mes in prijscompensatie FNVhanden thuis houden VS: Westerse vloot ïaar Perziche Golf Reactorcentrum TH Delft bezet BIJ AUTO BIERMAN Overleg Euro-raketten 15 oktober in Genève Deinruilwaardevan uw auto is zojuist fors gestegen! [MMet Motorhuis GISCARD VLEIT NEDERLAND Sorry baas, vandaagzie jemeniet... iuSKIE OVERLEGT MET BONDGENOTEN (Bou/to/n# hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-toank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur Wim Buijleweg Advertenties (excl BTW) 0,52 per mm. Telefoont|es 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 46,30: jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 26 september 1980, 70e jaargang no. 21770 besneeuwde hellingen lokken jr. Maar lielst 800.000 Neder- Iers denken in deze tijd al ir aan hun wintersportvakan-. Waarheen en hoelang? een kleine oriëntatiereis van- g een extra bijlage over ski's, anden, skidorpen, skihellin- i, skiliften en als après-ski het gips, dat soms prijkt op de rzijde van de wintersportme- lle. Tv-film Tv-film „Mijn vriend de moor denaar" om 20.27 uur op Ned. II en om 21.50 uur spelpro- gramma „Speel 's met licht klassiek". Op Ned. I om 20.20 uur tv-se- rie „Emile Zóla of het mense lijk geweten" en om 22.55 uur dramaserie „De beslagen spie gel". Toenemende bewolking Vannacht plaatselijk mist, morgen toenemende bewol king met later mogelijk regen of motregen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Zon op: 07.33, onder 19.25. Scheveningen hoogwater: 05.24 en 17.57. Laag water: 01.30 en 13.41. Stier stierde door porselein winkel LONDEN Geen olifant ditmaal maar een stier heeft in het Noordengelse dorp Otley huisgehouden in een porseleinwin kel. De stier, die de benen had genomen van een veemarkt, ver trapte een grote hoe veelheid serviesgoed, lampen en ornamen ten, alvorens de win kel eigener beweging te verlaten. Ontvoerders kinderen kregen hun zin ROME De familie van drie in het Italiaanse Toscane ontvoerde Westduitse kinderen heeft aan alle eisen van de ontvoerders voldaan. Dit heeft de woordvoer der van de familie gisteren mee gedeeld na een gesprek met de leiding van de politie in het ge bied. Tot de eisen behoorde on der meer de betaling van 45.000 gulden. De drie kinderen Su- sanne en Sabine Kronzucker, dochters'van een Duits journalist en Martin Wachtler werden gisteren precies twee maanden gevangen gehouden. Gehoopt wordt nu op een spoedige vrijla ting van het drietal. PARIJS „Krachtige originali teit" schreef het Franse staats hoofd Valéry Giscard d'Estaing gisteren bij het in ontvangst ne men van de geloofsbrieven van de nieuwe Nederlandse ambassa deur in Parijs, Tammenons Bak ker, de Nederlanders toe, die hij een „moedig en wilskrachtig" volk noemde. Frankrijk en Ne derland zijn vastbesloten Europa weer die plaats in de wereld te geven die correspondeert met zijn historische roeping en met zijn ervaring, aldus de Franse president. Gewonden door gekantelde vleeswagen LEIDEN Op Rijksweg 4 ter hoogte van de Europa- weg is vanochtend om 9.15 uur door nog onbekende oorzaak een vleeswagen komende uit de richting van Amsterdam van de weg geraakt en gekanteld. Diverse personen raakten bij het ongeval gewond, van wie sommigen ernstig. In de file die ontstond, kwam een aantal auto's met elkaar in botsing. De materiële schade werd door de Leidse politie „aanzienlijk" genoemd (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN BBC Radio Norfolk roept sinds deze week elke morgen gedu rende een kwartier excuses om van mensen, die hun baas doen weten dat ze straks te laat zullen komen of dat ze die dag thuis blij ven. Deze boodschappen zijn be stemd voor werkgevers die het lokale radiostation be luisteren. Alle werknemers mogen telefonisch bij de radio opgaven doen van hun gewettigde excuses, die daarna omgeroepen worden. „John Smith groet zijn baas en zegt dat hij vandaag niet naar kantoor komt, omdat hij snipverkouden is. Peter Jones neemt een dagje vrij van de fabriek, want zijn vrouw heeft vannacht een flinke zoon ter wereld ge bracht. Annie Cooke ver zoekt ons haar baas te ver tellen, dat ze vanmorgen pas om half tien achter haar schrijfmachine zal zit ten, want ze heeft pech met haar auto en bovendien was de wekker te laat afge lopen.... Redacteur Ian Hyams, die dit programma heeft uitge dacht, hoopt, dat het de re laties tussen werkgevers en werknemers gunstig zal beïnvloeden. „Als je baas 's morgens op de radio hoort waarom je thuis blijft, zal hij je de volgende dag min der verwijten naar het hoofd slingeren", meent deze radioman. WËM (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG/AMSTERDAM De werkgeversorganisatie VNO wil tijdens het komende overleg met regering en vakbeweging over het te voeren sociaal-econo misch beleid als harde voorwaar den stellen, dat de loonsomstij ging tot circa 5 pet beperkt blijft (onder meer door flink te snij den in de prijscompensatie) en dat de rijksuitgaven nog eens met 2,7 miljard extra worden beperkt (onder meer door verder te besparen op de sociale uitke ringen). De vakcentrale FNV is slechts bereid aan een dergelijk gesprek deel te nemen, als de rijksbegro ting voor 1981 rigoreus wordt ge wijzigd. Zij spreekt zich nog niet uit over het te voeren arbeids voorwaardenbeleid, maar heeft al wel bekend gemaakt dat met haar niet te praten valt over aan passing van de prijscompensatie en vakantietoeslag. Zo zij al wil ingaan op loonmatiging, dan valt er wellicht te praten over aftopping van die compensatie «n die toeslag. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen, mr.C.van Veen, spreekt in het verband van zijn komende opstelling van een „operatie overlevingsstrategie bedrijfsle ven". Hij voorspelt, dat er vol gend jaar „duizenden bedrijven naar de knoppen zullen gaan als het bedrijfsleven niet drastisch wordt geholpen. „Zo beroerd staan we er met elkaar voor, onze leden vragen zich af hoe het in vredesnaam mogelijk is, dat de politiek het niet aandurft de con sequenties te trekken uit het wegvallen van de economische groei en in plaats daarvan de col lectieve sector ieder jaar opnieuw te laten groeien". Het kabinet heeft zijn miljoenen nota opgezet op basis van een stij ging van de loonsom met 8 pet, maar wil in het komende overleg graag 6 pet bereiken. Het VNO wil nog lager en denkt aan 5 pet. Om dit te bereiken zou de prijs compensatie van 1 januari en die van 1 juli volgend jaar telkens met 2 pet moeten worden ver laagd, als een soort voorschot op een algehele herziening van het systeem van prijscompensatie. Daarnaast zou de regering 2,7 miljard extra moeten ombuigen, dus bovenop de 3,6 miljard waarin de miljoenennota al voor ziet, waarvan 1,7 miljard (boven op de al voorgestelde ƒ820 mil jard) in de uitgaven voor sociale zekerheid. Door dit laatste kan de aangekondigde premieverho ging voor de sociale verzekerin gen worden voorkomen. (Zie verder pagina 11) Vier gewonden bij brand in Amsterdam AMSTERDAM Bij een brand in een pand aan de Kinker straat in Amsterdam afgelopen nacht, zijn vier mensen ernstig geWond geraakt. Ze sprongen in paniek het raam uit. Eén van hen, een 61- jarige Zweedse vrouw, is met derde graads verbrandingen naar het brandwon dencentrum in Bever wijk gebracht. De overigen, de 61-jarige echtgenoot van de vrouw, hun dochter en schoonzoon, zijn in het Wilhelminagast- huis opgenomen. Er woonden ongeveer tien mensen en een hond in het pand; zij wisten zich via bal kons in veiligheid te brengen. Volgens de politie ontstond de brand, waarvan de De vlammen sloegen bij de brand in de Kinker- oorzaak onbekend is, straat naar buiten. op de derde etage. W YORK. BAGDAD. TE- De Amerikaanse van buitenlandse w xuttn - RAN 1 lister va en heeft gisteren in New k bevestigd dat de Vere- de Staten overleg voeren t hun bondgenoten over mogelijkheid een interna- nale vlooteenheid op de n te brengen die naar de ■zische Golf zou kunnen ~rden gestuurd wanneer Straat van Hormuz ge- kkeerd zou worden. Een S» lissing hierover is nog m t genomen. „na vond zal de Veilig- dsraad voor het eerst in - iciële zitting bijeenko- n om de Iraaks-ïraanse log te bespreken. Het is iter zeer de vraag of de iligheidsraad tot een una- me staakt-het-vuren op- p komt, aangezien de - rjet-Unie zich daartegen it te verzetten. Iraakse vice-premier Tar ik iz heeft na overleg met de Franse president in Parijs gis teren verklaard dat Irak onder voorwaarden bereid is met de Iraanse regering te onderhan delen. Bagdad zou elk vredesi nitiatief toejuichen, uitgezon derd een van de Verenigde Staten of van Israël. Volgens Aziz heeft Irak zijn militaire doel, de herovering van de door Bagdad opgeëiste grens gebieden bereikt. Aziz zei dat dat Irak naast teruggave van de omstreden gebieden door Iran geen andere territoriale verlangens heeft en geen troe pen in Iran wil achterlaten. Terwijl Irak gisteren de steun kreeg van steeds meer ARabi- sche landen, waaronder vol gens Irak ook Saoedi-Arabië, werd in Teheran vernomen dat bemiddelling voor Iran vooralsnog onaanvaardbaar is. Als nieuwe potentiële bemid delaars wierpen zich gisteren op Indonesië en Pakistan. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zullen aldus de Ameri kaanse minister Muskie neu traal blijven in het conflict. Iran wil vooralsnog niet va^i een gesprek met Irak weten zolang Irak zijn aggressie niet stopt en zijn steun aan (Koer dische en Arabische) afschei- dingsbewegingen in Iran niet stopt. Radio Teheran heeft het van morgen door radio Bagdad ge melde bericht dat de ayatollah Khomeiny zou zijn overleden ontkend. Volgens bronnen in de directe omgeving van Kho meiny houdt deze zich, on danks zijn broze gezondheid bijzonder goed. De strijd tussen beide landen concentreert zich momenteel rond de havenstad Chorrams- jar in het grensgebied. Gistera vond beweerde radio Bagdad dat de stad was ingenomen. Het Japanse consulaat in de stad meldde evenwel dat er- vanmorgen nog steeds om de stad wordt gevochten. Zie verder pagina 15. Vrouwen uit een klein Iraans dorpje in het grensgebied hebben zich met het geweer in de aanslag ingegraven om zich te weer te stellen tegen het offensief van het Iraakse leger. Wintertijd nacht van zaterdag op dag kunnen we een uur r slapen. we teminste om drie uur 's chts de wekker een uur itreruit zetten. Ï>E JT'ST "K" J: DELFT Ongeveer 160 leden van de Actiegroep Breek Atoomketen Nederland (BAN) hebben vanmor gen rond half zes het terrein van het Interuniversitair Reactor In stituut (IRI) in Delft bezet. Zij zijn op het terrein gekomen door een naar hun zeggen openstaand hek, maar zijn niet tot het insti tuut zelf doorgedrongen. De twee toegangspoorten tot het terrein hebben zij afgesloten en gebarrica deerd. De koepel van de kerncentrale is be schilderd met een doodshoofd en overal heeft men de bordjes „Delft uw eigen graf" opgehangen. De actievoerders hebben bezwaren tegen de uitbrei dingsplannen van de Delftse kernreac tor. Men maakt voorts bezwaar tegen het lozen van radioactief afval, wat volgens de actievoerders gebeurt via het riool bij de badplaats Scheveningen. De reactor, op het terrein van de Delft- se TH, wordt gebruikt als studieobject ten dienste van het onderwijs en als hulpmiddel bij wetenschappelijk onder zoek op het gebied van de reactorkun de, de chemie en de fysica. Zie verder pagina 12 BENT U AL OP DE VOORDEELSHOW geweest? Nog 2 dagen voordeel voor u! Vrijdag tot 18.00 uur en zaterdag tot 17.00 uur. Oegstgeesterweg - Leiden 071/140447. NEW YORK De minis ters van buitenlandse za ken van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, Gromyko en Muskie, heb ben gisteren overeenstem ming bereikt over voorbe reidende besprekingen over de beperking van de kernwapens in Europa. De besprekingen zullen op 15 oktober beginnen. Dit bleek vannacht, nadat Muskie en Gromyko in New York ruim drie uur met elkaar hadden gespro ken. Het gesprek tussen de twèe bewindslieden werd door mi nister Muskie „openhartig" genoemd. Verder vetelde Muskie dat hij het met zijn Russische ambtsgenoot eens was geworden over het prin cipe van de besprekingen, maar dat nadere details nog nader zouden moeten wor den uitgewerkt. Het gesprek tussen de Russische en Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken werd overi gens beheerst door de oorlog tussen Irak en Iran. ADVERTENTIES 1 van der klugt Rijdt u in een van de top-5 merken? opel Dan is het nu een gouden moment om bij Het Motorhuis overeen Opel te komen praten. Want 1 oktober start onze grote occasionshow en daar y*r willen we uw auto graag bij hebben. Er opel valt nu te praten, te handelen, af te dingen kortom: te profiteren. Bij aankoop V^T van een Ascona bijvoorbeeld, opel geven we voor bepaalde merken grif2000,-méérdandegangbare - inruilprijs! MaarvooralleOpelsen \*y inruilwagens van alle merken geldt: opel met Het Motorhuis valt nu meer te regelen dan met uw eigen dealer! RÜ maar eens snel bü ons binnen. daOcmoe^Jawélwatvoo^doenJ Vündellaan 80, Leiden,Tel. 071-769313.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1