leger machteloos oor gebrek aan onderdelen Walesa maakt grote indruk in Warschau Nog geen evacuatie Europeanen uit Irak Beschadiging ol ties funest voor wereldeconomie >stduitsers over muur TENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 fcN Het Iraanse leger dat sinds de [an de geestelijk leider Ayatollah Kho- och al 45.000 beroepsofficieren is kwijt- door zuiveringen, kampt met een Jekort aan wapens, tanks en legervoer- De berichten die binnenkomen over de jtussén Iran en Irak bij betrouwbare Iningscentra zoals het in Londen geves- iternationale Instituut van Strategische |(IISS>, wijzen erop dat de Iraanse troe- icht georganiseerd en met minderwaar- jteriaal, wanhopig proberen de opmars I goeduitgeruste en strak georganiseerde leger een halt toe te roepen, i een vorige maand uitgebracht rapport Westers militair attaché, kunnen nog acht van.de 77 supermoderne F-14 Tom legen; slechts 82 vtan de 194 F-4 Fhan- in nog operationeel en slechts 100 van de Tigers. Zonder reserve-onderdelen voor de Verenigde Staten ontworpen en ge- vliegtuigen en zonder Amerikaanse oudsmonteurs, zo zei een woordvoerder 1ISS gisteren, „zullen veel van de vlieg- die nu nog operationeel zijn, na een of luchten het loodje leggen", rootste probleem is echter van logistieke loe krijgen we mankracht, wapens, le- rtuigen en voedsel op de juiste plaats? De 1 legérbases zijn voor het merendeel ge- bij de grens met de Sovjet-Unie en Af- an, bijna 1200 kilometer van de Iraakse frontlinies. De infanterietroepen die doorgaans lichtbewapend zijn en niet kunnen terugvallen op tanks en ander zwaar materieel, bevinden zich allen in en rond de noordelijke provincie Koerdistan waar ze de opstandige stammen die streven naar afscheiding, in bedwang moeten houden. Eén ding is zeker. De verouderde tanks die zich nu nog in het noorden bevinden, kunnen on mogelijk op eigen kracht de 1200 kilometer lan ge tocht naar net strijd veld in het zuiden vol brengen. De Britse Chieftain-tanks waar Iran er heel wat van heeft, kunnen niet meer dan 60 kilometer afleggen zonder kapot te gaan. Tij dens de militaire oefeningen van het Britse le ger in Canada vorig jaar, moesten 29 van de 42 ingezette Chieftain-tanks ingrijpende reparaties ondergaan, net als 71 procent van de lichtere legervoertuigen en 80 procent van de leger trucks. Wat de benodigde hoeveelheid brandstof en re serve-onderdelen betreft die nodig is om een tank operationeel te houden, is de Britse vui stregel dat men vijf maal het gewicht van de tank zelf moet rekenen. Dus voor een Chief- tain-tank van 50 ton heeft men 250 ton aan benzine, smeerolie, reserve-onderdelen en der gelijk nodig. Dat houdt in dat om één tank ope rationeel te houden 25 legertrucks met een laadvermogen van 10 ton moeten worden inge zet en voor die legertrucks moet natuurlijk ook weer benzine worden meegevoerd, want ook die lopen niet op water. Wat de onderhoudstechnici betreft, rekent het Britse leger dat je zestien keer zoveel technici nodig hebt als er bemanningsleden van een tank zijn. Dus een tank met een bemanning van vier man, moet worden begeleid door 64 technici. Het Iraanse leger is het merendeel van zijn of ficiers en, nog belangrijker, van zijn geschoolde technici kwijtgeraakt. Er zijn dus geen of in ie-, der geval te weinig mensen die de verschillen de acties kunnen coördineren en bevelen kun nen geven en er zijn geen technici om de uitge vallen tanks en legertrucks weer op gang te helpen. Derhalve zou men kunnen zeggen dat de Iraniërs zich in de positie bevinden van bij zonder goed uitgeruste guerrillastrijders. Hoezeer het militaire apparaa^van de sjah is uitgehold wordt misschien wel het beste aange toond door het gemak waarmee de Irakezen de Iraanse luchtmachtbases hebben kunnen bom barderen. Iran beschikt over een behoorlijk aantal in de Verenigde Staten geproduceerde anti-luchtmachtraketten die altijd goed hebben gefunctioneerd. Wat is ermee gebeurd? Waar om zijn ze niet ingezet door Iran? Toch betekent dit alles nog niet dat Irak de overwinning al in de zak heeft. Ook de Irake zen hebben hun problemen. Zo is het Iraakse leger bijvoorbeeld sinds kort bezig om de tradi tionele Russische tanks en vliegtuigen te ver vangen door moderne Franse AMX-tanks en Panhard-pantserwagens. Verder worden door Brazilië nieuwe lichtere tanks en Mirage ge vechtsvliegtuigen geleverd. Dus ook voor Irak geldt dat er een tekort aan reserve-onderdelen en dergelijke kan optreden. Erger nog, de Russische ammunitievoorraad waarover Irak beschikt, raakt uitgeput en dat zou wel eens de reden kunnen zijn voor het be zoek dat de Iraakse vice-premier Tareq Aziz, deze week aan Moskou bracht Vergeleken met de Iraniërs hebben de Irake zen echter het grote voordeel dat ze vlakbij hun legerbases vechten en dat er goede verbindin gen lopen tussen het front en de bases. Als, zoals op dit moment waarschijnlijk lijkt, Irak de strijd beperkt tot de Iraanse olievelden, dan nog zullen de Iraakse divisies een kleinere af stand hoeven af te leggen om de operatie te voltooien dan de Iraanse troepen om het strijd gebied te bereiken. Het belang van de logistiek in de moderne oor log mag niet onderschat worden. Zelfs de ge routineerde en goeduitgeruste legers van de Geallieerden moesten in 1944 Pattons tanks stop zetten omdat er slechts voldoende benzine was voor de tanks van Montgomery. En de Israëli sche overwinning in 1973 is grotendeels te dan ken aan de snelheid waarmee de Israëlische technici beschadigde tanks konden repareren en de stiptheid waarmee de Verenigde Staten ammunitie leverden. MARTIN WALKER THE GUARDIAN De Amerikaan Raymond Delunna, die gisterennacht vanuit Koeweit op Schiphol arriveerde, wordt aan boord van een KLM-vliegtuig naar New York gedragen. Delun na raakte eerder deze week bij een Iraanse aanval op Irak gewond. LIJN Twee Wesfbcrlijners hebben gisteren twee en «it Oost-Berlijn helpen ontsnappen over de Ber muur. Ofschoon Oostduitse grenswachten op de telingen hebben geschoten, zijn de twee Oostberlijners leerd ontkomen, aldus de politie in West-Berlijn. itsnapping leek goed te zijn georganiseerde Twee helpers in Berlijn wierpen vanaf een dak in de wijk Kreuzberg een r over de muur, juist op het moment dat de vluchtelingen ivamen rennen. De eerste man kon zonder problemen over iiur klimmen, maar zijn metgezel gleed uit, waardoor de vachten werden gealarmeerd. Terwijl kogels in zijn rich- Jerden gezonden moest hij nogmaals de ladder beklimmen, look hij wist ongedeerd de andere kant te bereiken, aldus flitie. >orwegstaking beëindigd IJN Het stakende Westberlijnse personeel van de in !en West-Berlijn werkende „Stadtbahn" heeft gisteren zijn geleden begonnen staking beëindigd, i bijeenkomst van 200 van de naar schatting 600 stakers de stakingsleiders een beroep op degenen die de staking en, ontslag te nemen en zich voor een werkloosheidsuit- aan te melden. Als aan deze oproep gehoor wordt gege- 'erliest de Oostduitse spoorwegonderneming honderden bolde krachten. Mogelijk vervolging van Israëli's na gesprek met Yasser Arafat TEL AVIV Het ls mogelijk dat de vier Israëli's, die woensdag een ontmoeting hadden met de PLO-leider Yasser Arafat, gerechtelijk vervolgd zullen worden. iDe Knessetleden Charlie Biton en Tewfik Toubi van het De mocratische Front voor Vrede en Gelijkheid en twee andere Israëli's spraken woensdag met Arafat tijdens een confe rentie in de Bulgaarse hoofd stad Sofia. WARSCHAU Het be zoek van de Poolse sta kingsleider Lech Walesa aan Warschau is een be langrijke stap geweest op weg naar de nationa le erkenning van de nieuwe Poolse onafhan kelijke vakbonden. Na de inschrijving van de statuten van de nieuwe vakbond en de rege ringsontvangst die de leiders van de bond was bereid, heeft de pers in Warschau eindelijk haar kolommen enigszins opengesteld voor het verschijnsel „Walesa". Deze had juist in zijn ge sprekken met de minis terraad geklaagd over de „misleidende infor matie" in Polen. De kranten schreven echter niet over de eerste persconfe rentie, die Walesa woensdag avond heeft gegeven in het ge bouw van het officiële agent schap Interpress. Alle werkne mers waren het erover eens, dat dit moment een „evene ment" is geweest. Gekleed in zijn eeuwige grijs bruine pak op hetzelfde gele shirt, beantwoordde Walesa vragen met een verbazing wekkende snelheid en bondig heid zonder ooit een beroep te doen op zijn collega's. Een en kele keer, om niet te hoeven antwoorden, wist hii zich uit stekend te verschuilen achter zijn functie van georganiseer de arbeider, die alleen geïnte resseerd is in het welzijn van Polen en geen enkele politieke ambitie koestert. Wat de waarnemers ook op viel is de steun van de arbei ders van de nieuwe vakbon den voor de intellectuelen, verenigd in het KOR (Comité voor Sociale Zelfverdediging), dat de vorige avond op de tele visie fel was aangevallen. Deze verbintenis tussen arbeiders en intellectuelen, die tijdens vorige ommekeren in Polen niet bestond, is voortaan een feit waarmee dê partij reke ning zal moeten houden. Tij dens zijn bezoek aan War schau is Walesa, twee maal toegejuicht door een grote me nigte. Eenmaal bij de recht bank en eenmaal bij de fa briek Ursus, waar 6000 arbei ders op hem wachtten. Niet zo gek voor iemand die, vóór de ondertekening van de akkoor den van Gdansk op 31 augus tus voor alle Polen nog een onbekende was. Publikatie artikel over breuk CDU/CSU gaat niet door HAMBURG Het Westduit- se weekblad „Der Spiegel" zal een aangekondigd artikel over de partij van Franz Jozef Strauss (CSU) komende week niet publiceren, zo heeft dc uitegverij bekendgemaakt. Volgens een voorpublikatie ging het om een document, waaruit zou blijken dat de Christelijk-Sociale Unie (CSU), de Beierse partij van Strauss, van plan zou zijn zich van de grote Christen-Demo cratische Unie (CDU) los te maken, ingeval Strauss op 5 oktober als gemeenschappelij ke kandidaat van CSU en CDU de nederlaag lijdt. erikaanse steun Iran in ruil gijzelaars" lg van voorpagina) BAN, BAGDAD rijd tussen Iran en jrerd gisteren opnieuw imeiyk gevoerd met ichtwapen. Meedogen- leien Irak en Iran vol- un eigen verklaringen s olie-installaties en i aan. Iran voerde ze er aanvallen uit op de |e hoofdstad Bagdad, i aanvallen op Ahwaz, ifdstad van de Iraanse, Aarbieren bewoonde,. Dvincie Khoezestan, in de inleiding te zijn bn I raaks offensief te- »ze stad. Er vielen vol- let Iraanse persbureau I vele honderden offers onder de bur- Met name was dit het in de oliehavenstad in. ;n riep de revolutionaire van Iran, ayatollah ïeiny, via de radio de be ng van Teheran aan zijn r te bewaren. Hij deed t nadat in de hoofdstad Ifenalarm voor zeer veel t aanleiding had gege- ,0ns leger bezit nog zijn ige kracht. Vreest niet, dankzij dé islam zullen iverwïnnén", aldus 'de lijke leider. itredende minister van landse zaken Sadegh badeh heeft gisteren in elefonïsch vraaggesprek e Amerikèaanse omroep 'erklaard dat het Iraanse nent zich op het ogenblik houdt met het lot van de ikaanse gijzelaars. Zijn iring was in strijd met de leling van het Iraanse nent dat eerder - deze verklaarde dat de zaak jnbepaalde tijd in de ijs- zou worden gezet. In ington circuleren ge- ;n dat Washington over- om reserve-onderdelen militair materieel naar e sturen in ruil voor het ;en dóór Teheran van de nerikaanse gijzelaars. De jou zijn besproken tijdens ntbijt op het Witte Huis en waaraan Carter en aantal belangrijke con- den deelnamen, jyptische president Sadat Washington aangeraden lilitaire coup tegen het is» issche bewind in Teheran ganiseren, omdat de tijd nu rijp voor is. Elk be- is beter dan het bewind Khomeiny, aldus Sadat. loon van ex-sjah, Reza ivi, heeft gisteren te ken- jgegegeveh dat hij vóór land wil vechten» In Bagdad had PLO-leider Arafat (links) gisteren een onmoeting met de Iraakse president Hoessein. BAGDAD/LONDEN De ambassadeurs van de EG- landen in Bagdad hebben nog geen beluit genomen over de evacuatie Van de Westeuropeanen uit Irak. Vooralsnog laat men de be slissing over aan de mensen zelf en de maatschappijen voor wie zij werken. Uit be richten van vluchtelingen die gisteren op Schiphol ar riveerden blijkt, dat met name de buitenlanders in het zuiden van Irak een goed heenkomen zoeken in Koeweit Inmiddels zouden 2.100 buitenlanders aan de grens staan of via Koeweit naar huis zijn vertrokken. Op Schiphol kwamen gisteren ruim 700 werknemers van het Amerikaans-Nederlandse be drijf Lummus aan. Het petro chemische complex dat zij in het zuiden van Irak aan het bouwen waren, werd dinsdag door Iraanse vliegtuigen aan gevallen. Hierbij kwamen ze ven mensen om het leven. On der de vluchtelingen die giste ren arriveerden bevond zich de in Ierland woonachtige Ne derlander Jo Baart, die zicht baar vermoed maar niet merk baar geschokt was door de doorgestane emoties. Veel van de vluchtelingen hebben vele uren aan de grens van Koe weit met Irak moeten wach ten, omdat zij al hun bezittin gen kwijt waren geraakt. In de Jordaanse hoofdstad Amman is gemeld, dat een groep buitenlanders na een au torit van 18 uur door de woes tijn van Bagdad naar Amman zou zijn gereden. Onder hen zouden zich ook Nederlanders bevinden. DEN HAAG Als de oorlog tussen Irak en Iran tot nu toe één ding duide lijk heeft gemaakt, dan is het wel dat, in tegenstelling tot wat altijd gedacht werd, de economische levensbron van de landen in het Midden-Oosten, de olieindustrie, niet onschendbaar is. Het is juist zo dat de strijd zich op de olie centra concentreert Abadan, het groot ste raffinagecomplex ter wereld, is door Irak in brand geschoten. Op zijn beurt heeft Iran de Iraakse oliehavens onder vuur genomen. Meer nog dan het al dan niet afsluiten van de Straat van Hormuz, en daarmee de gehele Perzi sche Golf, moet juist deze ontwikke ling worden beschouwd als een zeer ernstige bedreiging voor de olieleve ranties aan het Westen en, als uitvloei sel daarvan, de gehele wereldeconomie. Uit alle vaak tegenstrijdige berich ten kan worden opgemaakt, dat de be langrijke Straat van Hormuz nog steeds toegankelijk is. Hoewel de Perzische Golf en de Straat van Hormuz door Iran tot oorlogsgebied zijn verklaard, wordt de schepen met een andere bestemming dan Irak, volgens mededelingen uit Teheran, geen strobreed in de weg gelegd. Lloyd's in Londen bevestigde gisteren deze be richten. En ook Irak heeft gezegd, het vrije scheepvaartverkeer niet te willen belemmeren. Volgens president Bani-Sadr zou Iran echter wel tot een blokkade kun nen overgaan, wanneer blijkt dat Irak van vele kanten wordt gesteund en Iran geheel alleen komt staan. Belang Momenteel is vooral van belang of de re derijen het nog aandurven hun tankers door de Straat van Hormuz te sturen. Als de oorlog zich niet verder naar de Perzi sche Golf zelf uitbreidt, lijkt er geen vuil tje aan de lucht. Maar escaleert het conf lict nog verder, dan is het niet onmogelijk dat supertankers voor de ingang van de Straat van Hormuz voor „filevorming" zullen zorgen. Over de gevolgen van een langdurige on derbreking van het olietransport door de straat is de afgelopen dagen veel gezegd en geschreven. Er is in Rotterdam en an dere oliehavens een voorraad voor onge veer drie maanden aanwezig. Is die olie eenmaal op, dan zullen we het met de helft van de huidige aanvoer moeten rooien. Het is overigens natuurlijk nog maar de vraag of de overige olie-landen, met Saoe- di-Arabië voorop, een afsluiting van de Straat van Hormuz zullen accepteren. Per slot van rekening wordt via deze zeeweg vrijwel hun gehele olieproductie afge voerd. Wanneer dit onmogelijk wordt zul len deze landen een dagelijke inkomens derving hebben van vele miljoenen gul dens. Daarnaast hebben landen als Saoe- di-Arabië, Koeweit en de Verenigde Ara bische Emiraten zeer grote bedragen in de westerse economie geïnvesteerd, dat het hen er alles aan gelegen is die economie' niet nog slechter te laten worden dan nu het geval is. Exportstop Het voornaamste nieuws uit het oorlogs gebied van gisteren was, dat Irak en Iran hun olieprodukties hebben gestaakt. In het geval van Iran hoeft aan dit besluit weinig betekenis te worden gehecht. Het land dat eens een dagelijkse olieproductie had van 6,5 miljoen vaten per dag leverde de laatste weken dagelijks niet meer dan ongeveer 700.000 vaten (totale OPEC-pro- duktie tegen de 50 miljoen vaten per dag). Ten aanzien van Irak liggen de zaken an ders. Dit land is na Saoedi-Arabië 's we relds grootse olie-exporteur met een totaal van rond de drie miljoen vaten per dag. Nu ook deze uitvoer is gestaakt zal een aantal westerse landen daar aanzienlijke schade van ondervinden. Voor Japan, dat meer dan drie kwart van zijn oliebehoefte vanuit de Golfstaten importeert, betekent de Iraakse export-stop dat binnen aan zienlijke tijd de reserve-voorrraden moe ten worden aangesproken. Bagdad kan een deel van zijn olie nog wel kwijt via een pijpleiding naar de Middellandse Zee. Maar de daarvoor beschikbare capaciteit staat in geen verhouding tot de dagelijkse olieproductie. De eventuele afsluiting van de Straat van Hormuz en de olïe-exportstop van Iran en Irak hebben ingrijpende gevolgen voor de westerse economie, daarover mag geen twijfel bestaan. Maar deze gevolgen staan in geen verhouding tot wat de wereld de wachten staat wanneer, bij andere conflic ten in het Midden-Oosten, de strijdende partijen het voorbeeld van Irak en Iran volgen en de aanvallen concentreren op de olievelden en -raffinaderijen. Export- stops en afsluitingen van zeewegen vor men slechts tijdelijke en snel te herstellen verstoring van de oliestroom. De vernieti ging van technische installaties op vind-, verwerk- en transportplaatsen betekent echter een maandenlange, zo niet jaren lange,-onderbreking van de olieaanvoer. En wat van een dergelijke gang van za ken bij een andere en meer uitgebreide strijd de gevolgen zullen zijn voor de zo van de Arabische olie afhankelijke wereldeconomie, laat zich niet moeilijk raden. Rond do luchthaven van Teheran worden wallen van zandzakken opgeworpen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15