Mag het coupéraampje open Staking van 1.5 miljoen Italiaanse metaalarbeiders Problemen dreigen voor plezierjachten in Frankrijk ENé VAN NIE MAAKT FILM OVER DEMOCRATIE IN NEDERLAND Giftige modder als mest op Duitse akkers Noord- Korea wil gesprek met Zuiden afbreken Kleine reisbureaus: ANVR voldoet niet Jovjet-bannelingen klagen ..ver „Radio-Liberty" D'66 twijfelt nog over kernwapens GENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 N HAAG Een treincoupé. Het aarszonnetje komt af en toe achter wolken vandaan en geeft de langs raam glijdende weilanden een endelijk groene teint. Nederland op best. „Pffff", zucht één der passa- rs. Hij staat op en draait het raampje ;n. Enkele reizigers halen verlicht ;m, anderen echter kijken verstoord en laten een protesterend geluid ho- Nog geen minuut later is het >epje passagiers verwikkeld in een rige discussie: moet het raampje ;n of dicht? Zelfs de langskomende ïducteur wordt in het conflict be kken. Heeft hij het laatste woord of het gewoon een kwestie van „de ■este stemmen gelden?" 0 afloop van het verhaal zal in deze kolommen niet rden verklapt. Honderdduizenden Nederlanders len het trouwens volgend jaar met eigen ogen kun- I zien. De discusie in de treincoupé vormt namelijk "•beginscène van een driedelige film die de cineast rHé van Nie (bekend van o.m. „De Doodzonde" en _}nd van de zon") in oktober in opdracht van de irksvoorlichtingsdienst gaat maken. Het wordt een e!n over democratie, bestemd voor scholen, moeder- 'VlVO's, vakbonden, vormingscentra, buurthuizen en jprhande verenigingen. in Nederland", luidt de voorlopige titel van drieluik. Een jaar geleden publiceerde een dagblad ®ri cartoon, waarop je CDA-fractieleider Lubbers ach- stuur van een auto zag zitten. Naast hem zat 1 'D-fractieleider Rietkerk. Hij keek gespannen door en riep heel hard „wroemmm wroemmmm pemmm". Ook dat is besturen in Nederland, maar gaat de film niet over. Politieke verhoudingen hen er niet aan te pas. Het filmproject van René Nie laat op heel herkenbare, soms amusante wijze hoe het bestuur in ons land in elkaar zit en hoe nsen invloed op dat bestuur kunnen uitoefenen, democratie werkt in vele lagen van de maatschap- I in de treincoupé, in een jongensclubje op straat, in -jbuurtvereniging, de gemeenteraad, Provinciale Sta- op het Binnenhof, waar een groep demonstranten t at en natuurlijk in de Tweede Kamer. Van klein groot, van simpel naar complex. Maar het demo- utisch proces is in principe overal hetzelfde. bedroevend pdt idee voor het maken van de film komt uit het efein van oud-journalist Dick Houwaart, hoofd voor- ttiting van het ministerie van binnenlandse zaken. Déegelmatig merkte ik, hoe bedroevend weinig er op t tolen aan staatsinrichting wordt gedaan. Trouwens, algemeen blijkt de kennis van Nederlanders ncr de manier waarop de democratie functioneert erg te zijn. Uit die beperkte kennis komt dan vaak houding voort van „kan mij 't schelen" of „ze doen Dat is levensgevaarlijk voor de democratie", al- s Houwaart. „Ik dacht: als we nou eens een goeie hadden, die overal vertoond kan Arden. Geen droge les staatsinrichting, maar een film iaet heel concrete situaties. We moeten het zover zien e krijgen, dat mensen tot de ontdekking komen: „Ver rek, ik kan ook m'n stem laten horen", of dat kinderen zeggen: „Ik kan ook burgemeester worden als ik dat wil Enfin, ik ben eens gaan neuzen, wat er in het buiten land op dat gebied bestaat. Verschrikkelijk. Allemaal ontzettend nationalistische en politiek getinte films. Dat is niks voor ons. Ik ben toen eens gaan praten met een aantal collega-voorlichters van andere ministeries en met de Rijksvoorlichtingsdienst en langzamerhand kregen we een idee, hoe we het hier moesten aanpak ken. Iedereen was. enthousiast. Het liep allemaal zo lekker, dat de RVD voor het hele project een half mil- ioen gulden uittrok. Inmiddels hadden we natuurlijk al laten onderzoeken hoe groot de behoefte aan zo'n voorlichtingsfilm was. Nou, die bleek enorm te zijn. We weten nu, dat we minstens kunnen rekenen op een „doelgroep", zoals dat heet, van bijna 2 miljoen men sen". Boekwerk Voor de realisering van „Besturen in Nederland" gin gen de gedachten aanvankelijk uit naar het Werkthea ter, dat pas nog de inmiddels meervoudig bekroonde film „Opname had gemaakt. De mensen van het Werktheater vonden het weliswaar een aantrekkelijk project, maar deinsden er toch voor terug, de eigen Eroduktie een tijd stil te zetten. Na enig zoeken viel de eus van de RVE) en Dick Houwaart uiteindelijk op de cineast René van Nie en tekstschrijver Jan van Lies hout, free-lance medewerker van het Amsterdamse re clamebureau PRAD. Van Lieshout ging als eerste aan het werk. Hij schreef een boek, waarin op simpele wijze het bestuurlijke ra derwerk van Nederland wordt ontleed, te beginnen bij de al eerder genoemde treincoupé en uitmondend bij de volksvertegenwoordiging: de Tweede Kamer. Dit boekwerk, dat als begeleidend materiaal en als hand vat voor verdere discussie bij de films zal worden ge voegd, vormde voor René van Nie de basis voor het schrijven van het script van zijn drieluik. Jan van Lieshout (42), een gezellige prater, kogelrond bebrild gelaat, donkere krullen en dito snor, heeft zijn sporen ris tekstschrijver al verdiend. Hij werkte onder meer mee aan de VAR A-programma's „En een zoen van de juffrouw" en „Hoe bestaat het", schreef de tek sten voor de indertijd geruchtmakende t.v.-serie „Open en Bloot" en was betrokken bij de opzet van verschil lende Teleac-cursussen. Bovendien heeft hij elke zater dag in De Volkskrant een eigen column. René van Nie (41), op het eerste gezicht een kruising tussen Henk van Hoorn en Jan Wolkers, begon zijn carrière in 1956 als televisie-cameraman en maakte in 1967 als schrijver-regisseur zijn eerste eigen rolprent: „Ooghoogte", een film van 20 minuten over het leven van gehandicapte kinderen. Naast enkele andere korte films, waarvan er enkele bekroond werden, maakte hij in de zeventiger jaren onder meer de speelfilms „De vijf van de vierdaagse", „Kind van de zon" en „Een stille liefde". Hij werkt momenteel aan een speelfilm, die de voorlopige titel „Sabine" heeft meegekregen. Warmte In het huis van René van Nie, een royaal Amsterdams grachtenpand dat van binnen in een ingrijpende staat van verbouwing verkeert, vertellen filmer en tekst schrijver wat hen in het project zo aanspreekt. René, die zojuist eigenhandig een muur heeft gesloopt en zich uitput in verontschuldigingen over zijn stoffige uiter lijk: „De eerste keer dat Jan van Lieshout mij over de opzet vertelde, was ik direct enthousiast. Ik zag gelijk al helemaal voor me, hoe het zou moeten worden. We Een wat vermoeide Renè van Nie tijdens de op namen van „De Doodzonde". besloten drie films te maken van ongeveer een kwar tier, die als het ware trapsgewijs steeds hogere vormen van bestuur behandelen. De films geven allemaal heel herkenbare situaties te zien. In het boek dat erbij hoort, wordt alles dan nog eens tot in details uitgelegd. De films kunnen eigenlijk niet zonder het boek wor den vertoond, maar omgekeerd kan het boek wel zon der de films gebruikt worden. Elke film kan afzonderlijk vertoond worden, maar er zit in alle drie wel een rode draad: het begrip „warm te". Van het eenvoudige vraagstuk: coupéraampje, open, coupéraampje dicht, tot het probleem van de kernenergie. Maar daar tussendoor zitten ook scènes die niets met wamte te maken hebben. Bijvoorbeeld over een kinderclubje, dat een huttendorp heeft gebouwd. Er komt een nieuw jongetje aan, dat ook lid van de club wil worden, maar dat mag niet. Totdat het nieuwe jongetje pesterig zegt: „Ik weet toevallig dat het huttendorp gauw moet worden afgebroken". Hij weet dat inderdaad, want zijn vader is Gedeputeerde en die heeft hem verteld dat er op de plaats van het huttendorp een gebouw moet worden neergezet. Het jongetje wordt toegelaten tot de club en probeert dan via zijn vader te versieren dat het gebouw een stukje naar links wordt neergezet, zodat de hutten kunnen blijven staan". Geen betutteling Jan van Lieshout: „Het is de bedoeling dat het begrip democratie gaat léven. De mensen moeten zodanig geïnteresseerd worden in de democratische besluitvor ming om hen heen, dat ze wat meer de krant gaan le zen en bewust hun stem gaan uitbrengen als er verkie zingen zijn. We hebben er bij de opzet van dit project trouwens erg voor moeten waken, niet betuttelend te werk te gaan, zo van: we zullen jou, stomme burger, eens eventjes bijbrengen hoe de democratie in elkaar zit. Het mocht ook beslist geen droog lesje staatsinrich ting worden. Dat stoot allemaal af, daar bereik je juist een averechts effect mee". „Toen ik nog niks op papier had, zat ik met een aantal collega's van het reclamebureau te praten over de vraag hoe ik dit project nou moest aanpakken. Eén van die collega's noemt zichzelf altijd een verwoed anar chist. „Je moet er niet aan beginnen", zei-die tegen me. „Besturen? Democratie? Belachelijk, daar komt toch nooit iets van terecht". Maar even later zei hij opeens: „Ik vind het hier koud, mensen. Zullen we de kachel aan doen?". „Aha!", riep ik tegen 'm. „Hier is een de mocratisch besluit voor nodig. Je vraagt er zelf om!" En zo ontstond het idee voor het begin van ons project. Het warmteprobleem, heel dicht bij huis". A-politiek René van Nie vult aan: „Een punt was trouwens ook, dat we de films helemaal a-politiek moesten maken. Niks in de trant van: het CDA wil dit en de PvdA wil dat. Daar gaat het ook helemaal niet om. Het gaat om de manier waarop besluiten tot stand komen. De films moeten evengoed aanspreekbaar zijn voor een CPN-fa- brieksarbeider in Winschoten als voor een non in Zuid-Limburg. Een opname van ministers of Kamerle den zul je in de serie ook niet aantreffen. Die mensen zijn toch allemaal veel te veel verbonden met een par tij of een bepaalde regeringscombinatie? Bovendien zit ten er over een poosje weer andere mensen. Dan zou de film al verouderd zijn, voor hij goed en wel draait. Ik heb ook expres gezocht naar niet al te bekende ac teurs en actrices. We hebben zoveel mogelijk „neutra le" mensen nodig, want het gaat immers om de bood schap en niet om de personen!". Op 16 oktober hoopt René van Nie met de opnamen te beginnen. Jan van Lieshout woont alle opnamen bij als adviseur. De meeste plaatjes zullen worden geschoten in Weesp, volgens René een ideaal voorbeeld van een gemiddeld Hollands stadje. En de treinscène? René: „Prachtig wordt dat. We krijgen een eigen wagon, die wordt aangehaakt achter een gewone Intercity, die tussen Maastricht en Amsterdam rijdt. Dat wordt een schitterende rit". Plotseling wendt hij zich lachend tot Jan van Lieshout: „Weet je wat, Jan? Jij gaat gewoon als figurant in die coupé zitten. Dan film ik jou ook nog even mee". DICK VAN RIETSCHOTEN DUSSELDORF In de gehe le Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen is op akkers giftige modder uit zuiveringsinstalla ties als kunstmest gebruikt Uit een grootscheepse controle is gebleken, dat de met zware metalen verziekte modder af komstig is uit de bassins van 56 zuiveringsinstallaties. Op instigatie van de minister van landbouw van Noordrijn- Westfalen, Hans-Otto Böumer, zijn 200 bassins, waarvan de modder geheel,of gedeeltelijk bij de landbouw terechtkwam, aan een onderzoek onderwor pen. Gisteren deelde het mi nisterie van landbouw van de deelstaat mee, dat in de mod der van elf installaties een te hoog cadmiumgehalte was ge vonden. In de 47 andere geval len betrof het hoge genaltes aan andere metalen, zoals nik kel en lood. BSumer deelde mee dat gebruik van modder voor de landbouw uit de be treffende installaties was ver boden. TOKIO De Noordkoreaan- se leider Kim II Soeng wil de gesprekken met Zuid-Korea wegens de jongste politiek* ontwikkelingen in dat land afbreken. Het Japanse dagblad „Asahi Shimboen" meldde dit gisteren vanuit Tokio. De uitgever van deze grote Japanse krant heeft afgelopen week een onder houd gehad met de Noordko- reaanse president in Pyongy ang, waarbij Kim verklaarde dat voortzetting van de in fe bruari begonnen gesprekken een erkenning inhoudt van het nieuwe regime van gene raal Chun Doo-Hwan. Ook de door Amerika voorgestelde ge sprekken waaraan Washing ton zou deelnemen, komen volgens Kim niet in aanmer king omdat het Noordkoreaan- se staatshoofd vindt dat de nieuwe machthebber in Seoel de Zuidkoreanen onderdrukt. Glaas als tWieder gut- hachung" "por Helmut *ïohl el :toi effiNN Een merk- lardige „Wiedergutma- "Ung" kreeg de Duitse *kijkers gisteravond te in toen een Nederlands asmeisje CDU-voorzit- f Helmut Kohl een as aanbood om zich, mens Nederland, te rontschuldigen voor de mier waarop Kohl rieden jaar in Den lag door Nederlanders ondervraagd. In een- jjlfde programma als egjterenavond, bij gele- venheid van de Europese irkiezingen, ontstond n enorme politieke n- rel in de Bondsrepu- omdat de Duitsers verontwaardigd ï".aren over de manier chiarop de CDU-voorzit- in de live-uitzending Den Haag werd '"•(dervraagd. De initia- n" fnemer voor de „Wie- is niet lakend. TURIJN In geheel Italië hebben gis teren ongeveer anderhalf miljoen ar beiders in de metaalindustrie acht uur gestaakt uit protest tegen plannen van het Fiat-concern om 24.000 werknemers te ontslaan. In Turijn, waar de hoofd vestiging van Fiat is, hielden 70.000 ar beiders demonstraties. In het Noorditaliaanse gewest Lombardije bleven gisteren als gevolg van een alge mene staking alle openbare bureau's, de grote winkels en scholen vier uur dicht, terwijl het openbaar vervoer ook stillag. De vakbonden, onder aanvoering van de communistische partijleider Enrico Ber- linguer, ageren tegen de weigering van de Fiat-direktie om een compromisvoorstel van de minister van arbeid, Franco Fo- schi, te aanvaarden. Volgens dit compro mis zou Fiat afzien van massale ontslagen in ruil voor een pakket met ondermeer vervroegde pensionering en het over plaatsen van ontslagen arbeiders binnen en buiten het concern, dat de grootste par ticuliere onderneming van Italië is. Van gewelddadige incidenten maakte de politie geen melding. Wel zetten vak bondsleiders de demonstranten aan tot di- rekte akties, zoals het bezetten van Fiat- bedrijven. De communistische partij en de met haar verbonden vakbonden grijpen de proble men bij Fiat aan om te proberen de zes maanden oude coalitieregering van de christen-democraat Francesco Cossïga ten val te brengen. De volgende grote stap die de vakbonden van plan zijn, is een algemene staking van vier uur op 2 oktober. Enkele van de 70.000 boze Italiaanse metaalarbeiders in Turijn. LEIDEN Ongeveer 25 reisbureauhouders en klei nere reisorganisaties hebben besloten een eigen belangen vereniging in net leven te roepen, als alternatief voor de ANVR, de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus. Directe aanleiding tot de op richting van de VOER, Vere niging van Onafhankelijke Er kende Reisbureaus, is het fail lissement van de reisorganisa tie Christoffel. De kleinere reisorganisaties weigeren niet alleen voor de kosten van dit faillissement op te draaien, maar willen ook niet meer in een club zitten waarin produ centen en distributeurs samen werken. „Bovendien bepaalt de ANVR met wie we wel en geen zaken mogen doen, terwijl we dat zelf willen uitmaken. Vele or ganisaties is het niet of met veel moeite gelukt lid te wor den van de ANVR, omdat ze te licht werden bevonden", al dus de zegsman. De heer Couvreur, voorzitter van de ANVR, noemde het Elan „een stukje frustratie van leine reisbureaus, die mis schien wel lid van de ANVR willen worden, maar niet aan de voorwaarden kunnen vol doen, zoals een goede naam en ruime financiële middelen", aldus de heer Couvreur. tn RIJS Enkele bekeerde Sovjet-banne- [en hebben gisteren in een epen brief aan Witte Huis geklaagd over de kwaliteit 1 „Radio Liberty". In de afgelopen jaren if- Sen verscheidene spionnen uit de Sovjet- in [e en Oost-Europa in de organisatie bin- u- gedrongen rijn en sou de leiding van bet :r- iostation, dat uitzendingen verzorgt voor is Socialistische/communistische landen in 10- Opa, in handen zijn van een eud-ambas- ïneur, die de Sovjet-Unie „ergens tussen i). toe* en Ivoorkust" lokaliseert if- rijvers van de brief zijn de bioloog Vladimir n- kovski, die in 1976 naar het westen kwam n- ruil voor de Chileense communistenleider n- s Corvalan, de schrijver Edvard Koeznetsov u- Vladimir Maksimov, die ooit voorzitter was i de Schrijversbond van de Sovjet-Unie. Ze zeggen dat de gezaghebbende vertegenwoor digers van de Soviet-beweging voor de rechten van de mens, zoals Alexander Solzjenitsyn en Josef Brodsky geweigerd hebben mee te wer ken aan het station omdat de leiding te zwak is. Boekovski en de anderen wijzen er op, dat de meerderheid van de Amerikaanse medewer kers aan het station bestaat uit mensen die de buitenlandse dienst niet gehaald hebben of die mislukt zijn in de binnenlandse politiek. Als ontoelaatbare censuur hekelen zij het verbod om de Baltische staten te omschrijven als door de Sovjet-Unie bezette gebieden. De schrijvers roepen president Carter ertoe op „Radio Liberty" te laten functioneren overeen komstig zijn vaak verbaal beleden beleid van de mensenrechten.. DEN HAAG Het hoofdbe stuur van D'66 heeft gistera vond nog geen beslissing ge nomen over de voorwaarden voor plaatsing van de kruis raket op Nederlands grond gebied. In kringen rond het hoofdbe stuur werd bevestigd dat een alternatieve versie van de kernwapenparagraaf voor het beleidsprogramma klaarligt. Verwacht wordt dat aan het congres van D'66 een „harde" en een „afgezwakte" versie van de kernwapenparagraaf zullen worden voorgelegd. Rudi Carrell kreeg gisteren in Amsterdam het eerste exem plaar uitgereikt van zijn autobiografische boek „Mijn fiets terug", dat een jaar geleden al in Duitsland verscheen. Hier poseert hij met zijn zoon Alexander, Rijk de Gooyer en de inmiddels teruggekregen fiets. Deze werd in 1944 door een Duitse kolonelin beslag genomen, toen Rudi's vader ermee op hongertocht was. Rudi heeft al die jaren naar die kolonel fjezocht en hem tenslotte gevonden. Overigens maakt Rudi n zijn boek rijkelijk gebruik van de grappen van anderen. Johnnie Kraaykamp heeft al laten weten ook een boek te gaan schrijven, dat om Rudi op de hak te nemen zal gaan heten: „Geef mij mijn Witz terug". DEN HAAG Met Ingang van volgend Jaar krij gen Nederlanders, die met bun plezierjacht op Franse wateren willen varen, moeilijkbeden. Vanaf dat moment namelijk moeten zij In het bedt zijn van een geldig nationalitettsbewijs ofwel van een door de Nederlandse overheid verstrekt vlaggencer- tificaat. Hebben zij dergelijke papieren niet, dan kunnen ze rekenen op een boete. Volgens de ANWB is deze eis van de Franse autoriteiten erg verontrustend, omdat Nederlandse eigenaren van plezierjachten er onmogelijk aan kunnen voldoen. Nederland kent namelijk geen registratieplicht van dit soort jachten. Wel beschikken de schippers over een (in vrijwel heel Europa geldend) „internatio naal certificaat pleziervaartuigen", maar dit papier wordt door Frankrijk niet erkend. Deze zomer al hadden leden van de ANWB en het Watersport Verbond problemen aan de grens. Echte maatregelen echter zul len worden genomen met ingang van het nieuwe seizoen. Van daar dat de ANWB er bij de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat aandringt op maatregelen. Op het ministerie zal men zich naar aanleiding van het verzoek van de ANWB over moge lijke maatregelen beraden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13