Japanse chip bedreigt Amerika en Europa Bisschoppen zullen in synode over het gezin nadruk leggen op hun herderlijke taak Krachtige uitvoeringen Nederlands Kamerkoor in Oude T EXPORTWAARDE VORIG JAAR: 972 MILJOEN GULDEN kerk wereld KORTE METTEN BUITENLAND/KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGII TOKYO Japan doet een gooi naar de hege monie op de wereld markt voor chips, nadat het minder dan twee de cennia geleden nog hele maal onderaan moest beginnen met door de Verenigde Staten gele verde technologie. De opkomst van de Japanse chip op dit moment is Japan na de VS de groot ste chipsproducent ter wereld met een jaarlijk se produktie ter waarde van 383 miljard yen, of wel bijna 3,5 miljard gulden - is te danken aan de eensgezinde en gemeenschappelijke in spanningen van regering en bedrijfsleven. Officiële cijfers tonen aan dat de export van chips vorig jaar een waarde heeft bereikt van 108 miljard yen (972 miljoen gulden) en daarmee de totale waarde van de import voor het eerst heeft overschreden. Binnen de industrie gaat men er van uit dat de export van chips naar de VS en de rest van de wereld zal blijven toe nemen, al is het eveneens waarschijnlijk dat een flink aandeel van de Japanse bin nenlandse markt in Ameri kaanse handel zal blijven. Vo rig jaar namen de VS tachtig procent van de Japanse chip- import voor hun rekening. De Japanse industrieën zijn in tegenstelling tot hun Ameri kaanse concurrenten niet uit sluitend aangewezen op de markt voor chips. Internatio naal bekende bedrijven als Fu jitsu, Hitachi, Matshushita Electronics, Mitsubishi Elec tric, NEC, Oki Electric, Sanyo Electric, Sharp, Sony en Tos hiba vervaardigen niet alleen mikro-elektronica maar ook computers en elektrische ap paraten. Deze spreiding stelt hun in staat grote investerin gen in een bepaalde sector te doen. Zeer te spreken Het Japanse aandeel op de Amerikaanse chipsmarkt be draagt op het ogenblik nog maar vier procent, maar de Amerikaanse klanten zijn zeer te spreken over de kwaliteit van de produkten. Vooral mikrochips met een zeer groot vermogen, zoals de 16-K Ran dom Memories (RAMS), liggen goed in de markt. Deze RAMS zijn de meest geavanceerde mikro-geheugentjes ter we reld, met een vermogen van 16.000 transistorfuncties per seconde. De Japanse inspanningen op het gebied van de mikro-tech- nologie begonnen in 1963, toen Nippon Electronics Company (NEC) de benodigde know-how kon overnemen van Fairchild, een vooraan staande Amerikaanse onder neming op het gebied van de elektronica. Maar de Japan ners beperkten zich voorlopig tot de produktie van consu menten-artikelen voor de bin nenlandse en de internationale markt. Later in de jaren zestig begon de eigenlijke opmars keling in de VS. Daar had men zich namelijk toegelegd op de produktie van stilicium halfgeleiders, mede als gevolg van een in Japan afwezige fac tor, een sterke behoefte aan geperfectioneerde elektroni sche apparatuur van militaire zijde. Contra IBM Het Japanse ministère van in ternationale handel «n indu strie maakte zich zorgen over het achterblijven van het land op dit gebied, vooral toen dui delijk werd dat de Amerikaan se computergigant IBM zich opmaakte voor de introductie van een nieuwe serie compu tersystemen in het begin van de iaren tachtig. Het ministerie gaf in 1976 aan bedrijven op dracht gezamenlijk een tech nologie te ontwikkelen voor „large-scale integrations" (LSIS) die het mogelijk moest maken computers met een groot vermogen te produceren tegen de tijd dat IBM met haar nieuwe computers op de markt zou komen. De vijf bedrijven riepen de Super-LSI Technology Re search Association in het le ven, die met overheidssteun van in totaal 40 miljard yen (360 milkoen gulden) en met medewerking van alle moge lijke officiële instellingen, on der welke de Japanse tele foondienst, tot opmerkelijke resultaten kwam. Men ontwik kelde onder meer een elektro nisch circuit met een dikte van 0,5 mikron en de theorie achter het 256-K geheugen, dat qua vermogen overeen komt met 256.000 transistors. Na kritiek uit het buitenland op dit „kartel met overheids steun" hief men de Association op in maart van dit jaar om haar echter onder een andere naam, en zonder directe over heidsbemoeienissen weer op te richten. Europese plannen Hoewel de Japanse chipsindu strie Japans voornaamste han delspartners al flinke proble men heeft bezorgd, zijn veel Japanse bedrijven, waaronder Hitachi, NEC, Fujitsu en Tos De Amerikaanse chip (hier verwerkt in rekenmachines) rein verloren. heeft in Japan bijna alle af rdt hiba, niet van plan het daarbij te laten. Als ze nog niet begon nen zijn met het opbouwen van produktielijnen in de VS en in Europa, dan bestaan daar in ieder geval vergevor derde plannen voor. Onlangs nog nam NEC het besluit in Midden-Schotland een fabriek te bouwen voor de produktie van halfgeleiders, met inbe grip van LSIS, vanaf april 1982. NEC heeft al een fabriek in Dublin staan. Intussen zit de concurrentie niet stil. Met het oog op de vooruitgang van de Japanse technolgie en de kundigheid van de Japanse beroepsbevolking zijn ver scheidene Amerikaanse bedrij ven, zoals 1MB met produktie in Japan zelf begonnen. Texas Instruments bijvoorbeeld ver vaardigt al vanaf 1968 chips in Japan. Behalve in de chipsindustrie heeft Japan ook een niet te veronachtzamen vooruit^e geboekt in de computeriu strie. De produktie van fiuters en aanverwante arL, en bereikte vorig jaar eet cord waarde van 1.124 mifv yen (10,12 miljard guluv. NEC onthulde onlangs d^ t het „grootste en snelste putersysteem ter wer heeft ontwikkeld, de A(u 1000. Het bedrijf is van dit systeem eind 1981 ojL0 markt te brengen. 3e lr AMSTERDAM Over tekort aan tegenkrachten heeft directeur Robert Weeda van het Nederlands Kamerkoor niet te klagen: het in stand houden van zijn 19-leden tellend kamerkoor bezorgt hem hoofdpijn „hoe voorzie je in vacatures als van de conservatoria weinig inpasbare mensen te ver wachten zijn?" en naar een vaste dirigent als opvolger van de legendarische Felix de Nobel is hij nog immer op zoek. „Zonder veel hoop een Nederlandse opvolger te vinden, ik denk dat het een buitenlander wordt". Toch zal de muzieklief hebber weinig van zijn zorgen merken, wanneer het Nederlands Kamerkoor de komende maan den uitvoeringen geeft in Amsterdam, Schevenin gen (resp. 11 oktober, 22 november en 29 decem ber) en Rotterdam, begeleid door het New Lon don Consort o.l.v. Philip Pickett door Leonhardt Consort in grote bezetting o.l.v. Gustav Leon hardt en The Academy of Ancient Music o.l.v. Christopher Hogwood. Grote namen, vooral die van the Academy, die aan een reconstructie bezig is van alle Mozart-symfo- nieën in oorspronkelijke stijl, al hebben ook Pickett en Leonhardt hun sporen verdiend.Uitgevoerd wordt, verspreid over de drie uitvoeringen, werk van Gabrieli, Monteverdi, Leopold I, Biber, Purcell en Humphrey; rond de Kerst de Messiah (Christmas Music) van Handel en van Bach het Magnificat in Es. Weeda, niet ongenegen diepverankerd idealisme ook in deze tijd na te streven: „Het probleem met het op vullen van vacatures wordt gedeeltelijk veroorzaakt door de hoge eisen die we aan kandidaten stellen en gedeeltelijk door de wijze waarop vocalisten aan de conservatoria hun opleiding ontvangen. Zangers Robert Weeda, directeur Nederlands Kamer koor. worden tijdens hun opleiding gesterkt in het idee, dat hen later een solocarrière wacht. Wanneer zij daarin worden teleurgesteld, ontstaat de gedachte van: in vredesnaam dan maar in een ensemble. Zan gers die zo denken, doen zichzelf en het ensemble te kort, nog afgezien van de vraag of een koor als het onze deze zangers kan en wil gebruiken. In wezen treden onze koorleden solistisch op, maar doen dat in kleine groepen, die als groep solistisch bezig zijn: zes sopranen, vijf alten, vier tenoren en vier bassen. Of laat ik het zo vergelijken: een goede tutti-strijker zal de solopartij van het vioolconcert van Bruch heel goed kunnen spelen. Maar het is de vraag of een so loviolist ook in een ensemble kan meekomen. Al moet ik met deze vergelijking oppassen: waar solis ten bij elkaar komen, wordt ensemblemuziek ge maakt. Maar dat doet niet af aan mijn stelling, dat sommige zangers uit teleurstelling maar bij ons koor aankloppen, met de kans ook door ons te worden af gewezen. Ik probeer het koor op peil te houden en het uit te breiden door het onder conservatorium- leerlingen te zoeken. Overigens voer ik met het Utrechts conservatorium overleg over de wijze van opleiden en ik wil bij dat overleg ook de andere con servatoria betrekken. In breder verband kan ieder mens waarnemen, dat we in een tijd leven van vrije expressie en prestaties leveren zonder er evenredig hard voor te hebben gewerkt. Van nieuwe leden bij ons kamerkoor verwacht ik een gedegen opleiding en de instelling hard te willen werken; men moet snel van blad kunnen lezen en nog goed ook. Geen vrije expressie of van die andere onzin, gewoon ge degen werk. Dan komt de kunstzinnige kant auto matisch aan bod". Het resultaat is, begeleid door drie orkesten van naam, onder meer in de Scheveningse Oude Kerk te horen. Directeur Weeda hoopt, door vaste lokaties op te zoeken die evenwel voor uitbreiding vatbaar zijn, een vast maar ook groeiend publiek te trekken. „Er zit al groei in, hoewel de tijd van Felix de Nobel voorbij is. Voorlopig. Wat dat betreft zitten we in een klein dalletje. Maar ik hoop binnen niet al te lange tijd een vaste dirigent aan te kunnen trekken, die op dit niveau zonder meer aan de slag kan. Een nieuwe dirigent kan niet worden vergeleken met de plaats die Felix de Nobel innam. De Nobel begon in 1937; hij kon gaandeweg naam maken en met hem het koor. Natuurlijk ook dank zij de radio, die destijds de plaats innam van de televisie nu. Wie hem via de ra dio beluisterde, wilde het koor vroeg of laat in het echt horen. De man, die Felix de Nobel moet opvol gen, dient onmiddellijk aan de slag te kunnen op het niveau, waarop De Nobel het koor verliet. Vind zo'n dirigent maar eens, hoe goed Hans van den Hom- bergh en Kerry Woodward, die het Nederlands Ka merkoor thans leiden, het doen" Robert Weeda constateert een teruglopende belang stelling voor koorzingen bij amateurs en derhalve ook bij beroepszangers. Ook het aantal luisteraars zou afnemen. Weeda: „Het is een wisselwerking die moeilijk is tegen te gaan, tenzij men een werkwijze vindt om belangstelling voor muziek in het alge meen te vergroten". Weeda zou het begin van de draad willen oppakken bij de jeugd die op school in muzikaal opzicht zou worden verwaarloosd. „Ook de televisie, voor kinde ren zo'n bindend medium, schiet te kort. Als het kin deren betreft mag het geen geld kosten, hoewel juist daar de bron is te vinden. Misschien is ons ensemble te onbekend en moeten we meer propaganda maken; misschien wordt het ensemble ondergewaardeerd, waaraan we weinig meer kunnen doen dan ons zo goed mogelijk te presenteren. Mogelijk is de luiste raar op andere muziek georiënteerd en zullen we naar een andere weg moeten zoeken. Dat laatste is de reden waarom we voor het eerst in deze mate contact hebben gezocht met bekende instrumentale ensembles'. Daarmee treden we drie keer achterel kaar op, onder meer in de Scheveningse Oude Kerk. Ik hoop dat die elke keer is uitverkocht; dat zou een erg sterk teken zijn voor een goede toekomst". FRITS BROMBERG Reactorcentra^ in Delft bezet d tl (Vervolg van de voorpagibl De actievoerders waren P morgen niet van plan uit f zelf het terrein te verlaten1^ politie heeft vlak na de bi ting de toegangswegen top£ kernreactor afgesloten, woordvoerder van de P<* achtte het vanmorgen niettir gesloten dat de politie de tht: kade zou verwijderen. Deeg zetters zou eerst verzocht lol den het terrein vrijwillijh verlaten. Dagelijks is imer intensief onderhoud aanrir centrale nodig, zonder t h onderhoud ernstige sckai wordt aangericht. s Volgens een woordvoewT van het reactorinstituut ikc het IRI voor de lozing viapt riool aan dezelfde strenge Qti men voldoen als alle anl instellingen. De lozingen het IRI betreffen voor grootste deel kortlevend dioactief materiaal, dat vrij verdwenen is voordat he^. zee komt, aldus het IRI. Burgemeester mr. R.M. Gt* van Delft heeft ontkend dal hekken tot het reactorinsti' 1 vanmorgen openstonden, actievoerders hadden zelfs 2 teriaal meegebracht om brug te slaan over de slooyr het terrein omgeeft. Toei^ leiding van het instituut f de bezetting hoorde is aaiil drie man nachtpersoneel dracht gegeven net reactoi beuren stil te zetten, hetflp gebeurd is. la Met een geconcelebreerde eucharistie viering in de Sixtijnse kapel is van ochtend in het Vaticaan de algemene bisschoppensynode begonnen. Vier weken lang. zullen 216 „synodevaders" discussiëren over „de taken van het christelijk gezin in deze tijd", in het gezelschap mede van drieënveertig toehoorders, bij wie zestien echtparen uit vijftien landen, die kunnen advi seren en het woord voeren, maar geen stemrecht hebben. Van de 216 synodevaders zijn er vieren twintig door de paus aangewezen en 192 afgevaardigd door de landelijke of regio nale bisschoppenconferenties in de we reld. Uit Nederland nemen deel kardi naal Willebrands als president van het secretariaat voor de eenheid der christe nen en de bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, als gedelegeerde van de Neder landse bisschoppenconferentie. De paus, die zelf voorzitter van de syno de is, heeft drie kardinalen uit de derde wereld aangewezen om aan de synode deel te nemen. Zij zijn kardinaal Prima- testa van Cordoba in Argentinië, aarts bisschop Pichachy van Calcutta in India en de Afrikaanse aartsbisschop Bernard Gantin, voorzitter van de pauselijke commissie „Justitia et Pax" en van de pauselijke raad „Cor Unum". Als rappor teur is aangewezen de aartsbisschop van Miinchen, kardinaal Joseph Ratzinger. Hij heeft vanochtend ook de officiële in leiding uitgesproken over het praatpa pier van de synode, het zogenoemde „in- strumentum laboris". De synode is in drie delen te splitsen. De eerste week zijn er algemene vergade ringen. De resultaten van de diverse in leidingen en van de discussies erover worden samengevat en vervolgens in twaalf praatgroepen besproken. De syno de moet in de derde periode met ver gaderingen, waaraan allen weer deelne men tot concrete voorstellen komen. Daarover wordt dan gestemd. Halverwege de synode, namelijk op zon dag 12 oktober, is er een „dag van het gezin" voorzien. De paus heeft hiervoor zoveel mogelijk gezinnen uit de gehele wereld uitgenodigd. Er worden hiervoor rond achtduizend personen verwacht voor een ontmoeting met paus en syno- dalen in de grote audiëntiehal met een eucharistieviering en een toespraak van de paus. Als officiële experts in het bijzondere se cretariaat van de synode heeft de paus tien mensen aangewezen, van wie acht prelaten o' priesters en één echtpaar, na melijk Francois en Michele Guy uit Frankrijk. Onder de drieënveertig toe hoorders bevinden zich behalve de zes- tien echtparen nog elf priesters en vrou welijke religieuzen, onder wie Moeder Teresa van Calcutta. Bij de echtparen is ook het artsenechtpaar John en Lyn Bil lings uit Australië, die bekendheid heb ben verkregen door verbetering van de methodé der periodieke onthouding. Ook is er het echtpaar Kiura uit Kenia, dat vier kleine kinderen heeft. De baby daarbij bezorgt volgens de secretaris-ge neraal van de synode, mgr. Josef Tomko, het synode-secretariaat enkele „bevoor radingsproblemen". Volgens mgr. Tomko zullen de bisschop pen de problematiek van het christelijk gezin in de wereld van vandaag niet in de eerste plaats vanuit leerstellig oog punt aanvatten en behandelen, maar op basis van hun herderlijke taak. Uit de reacties van het wereldepiscopaat op het werkdocument blijkt ook, dat de bis schoppen in de wereld de problematiek rond huwelijk en gezin als zielzorgers willen bespreken en niet als verkondi gers van wat door vele katholieken, vooral in de westerse wereld, beschouwd wordt als een starre en verouderde leer. Diverse bisschoppenconferenties hebben zelfs aangedrongen op liberalisering van de sexualiteit. Van Westduitse zijde is sinds de synode van Würzburg aange drongen op een mildere, echt christelijke houding tegenover de katholieken die na een mislukt huwelijk een nieuwe ver bintenis zijn aangegaan. De Westduitse bisschoppen vinden, dat deze katholie ken van goede wil de sacramenten niet geweigerd mogen worden. Het werkdocument van de synode valt in drie delen uiteen: het beschrijvende, getiteld „de huidige situatie van het ge zin in de wereld", het leerstellige, geti teld „Gods plan met het hedendaagse ge zin" en het herderlijke, getiteld „de ta ken van het christelijk gezin". Het docu ment benadrukt de christelijke betekenis van de echtelijke liefde, een thema dat Johannes Paulus II na aan het hart ligt en wijdt in het bijzonder ook aandacht aan het vraagstuk van de verantwoorde voortplanting, voortkomend uit de ency cliek „Humanae Vitae". Er zal in Rome ook een alternatieve sy node worden gehouden, georganiseerd door de internationale beweging „Fem- mes et Hommes dans l'Eglise (vrouwen en mannen in de kerk), die wil laten zien, dat er een ander soort kerk bestaat, die ook zorg heeft voor huwelijk en rela ties. Het is de bedoeling, dat aan het eind van deze alternatieve synode, die van 3 tot 12 oktober wordt gehouden, een do cument wordt opgesteld over de feitelij ke situatie in de landen van de deelne mers en de daar levende wensen en vi sies. Paus Johannes Paulus II heeft voorlo pig plannen gemaakt om eind januari of begin februari een bezoek te bren gen aan Japan. Dit heeft een woord voerder voor de katholieke bisschop penconferentie van Japan bekendge maakt. De paus zal vermoedelijk vier tot vijf dagen in Japan verblijven, al vorens door te reizen naar de Filippij nen. Japan telt ongeveer 400.000 kat holieken op een bevolking van 116 miljoen. Drs. B. Weterman heeft vandaag in Dijnselburg afscheid genomen als eco noom van het aartsbisdom Utrecht. Hij heeft deze functie zestien jaar lang ver vuld. Voordien was hij econoom van het klein-seminarie Apeldoorn. Hij was voorzitter van de interdiocesane com missie geldwerving en secretaris van de interkerkelijke commissie geldwerving („Kerkbalans"). Ook was hij voorzitter van het economencollege van de Neder landse kerkprovincie. Zijn opvolger als econoom van het aartsbisdom is mr. J. M. Chr. Klok (37). Nadat deze in 1970 was afgestudeerd aan de juridische facul teit van de katholieke universiteit van Nijmegen, was hij werkzaam in het bankwezen, waarvan ongeveer acht jaar bij de Nationale Investeringsbank te Den Haag. Nog voor het einde van het jaar hoopt men te komen tot de oprichting van een vereniging voor pastoraal wer kenden in het Disdom Den Bosch. De ontwerpstatuten worden momenteel besproken en over enkele maanden hoopt men de definitieve versie aan de inmiddels 170 aspirantleden voor te leggen. De bisdommen Haarlem, Utrecht en Rotterdam hebben inmid dels een vereniging van pastoraal werkenden. Dat het in Den Bosch wat langer duurt wordt toegeschreven aan het feit, dat de relatie met het bisdom vrij goed is. Men heeft nogal wat tijd'* gestoken in overleg met instanties*1' van het bisdom, voordat er definitieve", stappen werden gezet r n Onder de titel „Franciscaanse samen- i werking in Nederland" is een brochureie verschenen, die informatie wil gevente over de „Franciscaanse Samenwerking",ai een beweging waarin mensen, die zich^j geïnspireerd voelen door Franciscus, zijne manier van leven en beleven van het[n evangelie, elkaar kunnen ontmoeten. 1(j Vaak zijn dat mensen uit de franciscaan-,f se gemeenschappen, de franciscaanse or-jr den en congregaties, maar de laatste ja-ii. ren komen daar ook steeds meer (vooral jonge) mensen bij, die zich niet direct willen aansluiten bij een bestaande fran ciscaanse gemeenschap, maar op eigen wijze vorm willen geven aan een evan- gelische, franciscaanse levensstijl. De brochure (Oude Gracht 23, 3511 ABi Utrecht) geeft informatie over de ver schillende activiteiten. Dr. J. van Klinken (53), sinds twintig jaar directeur van het algemeen dia- konaal bureau der gereformeerde ker ken, zal zijn functie met ingang van El het komende jaar neerleggen. Hij ver- fe trekt op eigen verzoek en met weder- 1 zijds goedvinden van hem en de gene-1 rale synode, die zijn voortijdig af-a scheid betreurt. Dr. Van Klinken kan Ie zich niet vinden in de nieuwe structu- g rele ontwikkeling in het gereformeer- de diaconaat, waarbij een scheiding is gemaakt tussen binnenlands diaco- 'c nazt (ten behoeve van de kerken) en e werelddiaconaat (namens de kerken). K Dr. Van Klinken schrijft in zijn af- n scheidsbrief onder meer: „Mijns in- k ziens is deze richting principieel on- n juist en scfyept ze organisatorisch on- b doorzichtige en geestdodende verhou- V dingen". 11

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12