NV: Pas praten na drastische wijziging van regeringsplannen Klok zondag uur terug CeidaeSowa/nt Cardiologen sturen patiënten niet meer naar De Klokkenberg NFB: Ouderen moeten via wettelijke raad inspraak krijgen in bejaardenbeleid fj ee Politieke verdeeldheid In 1990 verschot an 1500 andartsen Brandbom op Zwols station „griezelig echt" Minister Gardeniers ust problemen ^p „haar" CRM Haarwortelcel geschikt voor bepaling erfelijkheid longkanker ANWB-keuring wordt strenger INENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 NO: EIGEN RISICO BIJ ZIEKTE (Vervolg van de voorpagina) N HAAG/AMSTERDAM Wat extra besparingen op de sociale ze- ■heid betreft wil het VNO een eigen ico in de ziektewet (een wachtdag) een verhoging van het wettelijk leengeld tot 90 pet, maar dan wel t een verbod aan werkgevers èn be- jfsverenigingen om aanvullingen te kennen. De plicht tot het aan- irden van passende arbeid door rklozen zou voorts gedetailleerd in wet geregeld moeten worden. ir het bestrijden van misbruik en fraude bij iociale voorzieningen zou een speciaal appa- moeten worden ingesteld, naar analogie ide opsporingsdienst bij de belastingen. Ver moet het behoefte-element in de uitkerin- worden versterkt: een lagere uitkering als ere gezinsleden ook loon inbrengen. Min- jarige schoolverlaters zouden, totdat ze werk ben gevonden, slechts een uitkering gelijk de kinderbijslag moeten krijgen. In de ge- dheidszorg zou o.a. meer eigen risico moeten den ingebouwd, terwijl het te veel aan zie- ihuisbedden versneld moet worden af- louwd. In de „gewone" rijksbegroting zou n geld kunnen vinden door een ambtena- stop in te voeren i.p.v. een personeelsuit- iding te bevorderen. irnietigend wel tegelijk met het VNO-plan publiceerde 'NV ten behoeve van haar congres van a.s. andag een discussienota met een oordeel »r de rijksbegroting. FNV-voorzitter Wim k wees er in een toelichting op, dat men nog ig niet toe is aan het opstellen van een ar- dsvoorwaardenbeleid en aan het innemen een standpunt tijdens het komende overleg _i werkgevers en kabinet. Het oordeel over miljoenennota is echter zo vernietigend, dat Be vakcentrale niet aan dat overleg zal deel- men als de Tweede Kamer binnenkort de re- ringsplannen niet wezenlijk wijzigt. Het gaat FNV dan met name om „het onaanvaard- ar lakse werkgelegenheidsbeleid, de hoogst edelijke lastenverdeling, de extra lastenver zwaring voor ambtenaren en onderwijsmensen en de bezuinigingsvoorstellen in de sfeer van de sociale zekerheid". De FNV wijst de voorgestelde BTW-verhoging van 4 naar 4,5 pet af (ze wil liever een luxe-ta rief ingevoerd zien), ze heeft de grootste moeite met de zeer forse aardgasprijsverhoging per 1 januari (ze wil liever een verhoging in fasen) en ze accepteert een verlaging van het mini mum jeugdloon niet. Ook tegen een versnelde huurharmonisatie, gepaard gaande met vermin dering van de individuele huursubsidies, be staan grote bezwaren. De steun aan bedrijven moet niet langer globaal, maar zeer gericht zijn. Maatregelen Zo er al gepraat kan worden over teruggang in koopkracht, aldus de discussienota, zal in elk geval niet worden geaccepteerd dat de mini mum inkomens en de minimum uitkeringen worden getroffen. De FNV bestrijdt ook de stelling van de regering, dat een rechtvaardige verdeling van teruggang in koopkracht (sterk ste schouders, zwaarste lasten) slechts kan wor den gerealiseerd als de loonsomstijging, die nu voor volgend jaar nog wordt geraamd op 8 pet, wordt teruggebracht tot 6 pet. Die betere verde ling kan ook wel bij 8 pet worden bereikt, zo rekent de FNV voor, als men afziet van de BTW-verhoging, als de zgn. inflatiecorrectie bij de belastingen gedifferentieerd wordt toege past, als de premiegrenzen in de volksverzeke ringen worden afgeschaft en als het stuk pre mievrijdom in de WAO, met gelijktijdige ver hoging van het premiepercentage, wordt ver groot. Zo'n trits maatregelen levert per saldo genoeg op om de voor de FNV onaanvaardbare bezuinigingsvoorstellen voor de sociale zeker heid en voor de ambtenarensalarissen in te trekken. Kok zei, dat de op 3 oktober te houden bespre king tussen werkgevers, vakbewegingen en re gering, niet meer kan zijn dan een oriënterend gesprek. Of er basis is voor een echt overleg over een beperking van de loonkostenstijging met minder dan 8 pet, zal met name in de Tweede Kamer moeten blijken. „We willen er echter geen misverstand over laten bestaan: over een aanpassing van het systeem van prijs compensatie en over een algehele beperking van de vakantietoeslag valt met de FNV niet te praten". ACHTEROP DIE FIETS De rijkspolitie van het Limburgse Heythuysen heelt op de politiebus een fietsenrek gemonteerd. De agenten kunnen zo gemotoriseerd naar hun wijk rijden, het rijwiel ontkoppelen en vervolgens fietsend de ronde doen. E.e.a. In het kader van de bezui nigingen die (ook) bij de riikspolitie worden doorgevoerd. DEN HAAG Het laatste uur van de zo mertijd in 1980 heeft weer geslagen, als de klok in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur één uur moet worden terugge draaid. Tot 29 maart 1981 leven we dan weer in „wintertijd". De zomertijd ging dit jaar op 6 april in. Aanvankelijk zou de klok al op 30 maart vooruit gezet worden, maar de regering besloot zich aan te sluiten bij Frankrijk. België, Luxemburg en Italië. Volgend jaar zullen alle negen EG-landen voor het eerst de zomertijd op dezelfde dag (29 maart) laten ingaan, waarmee problemen in het irein- en luchtverkeer tot het verleden be horen. Toen de zomertijd in 1977 voor het eerst werd ingevoerd, bleek ongeveer tien pro cent van de Nederlanders bezwaren te heb ben. Dit jaar zijn er geen negatieve reac ties bij het commissie zomertijd binnenge komen. De voorlieden van de PvdA hebben er nog al eens een handje van om de andere grote partij van ons land, het CDA, af te schilderen als een hopeloos verdeelde club, die alleen terwille van de machtsuitoefening nog bijeen blijft. Natuur lijk zijn er verschillen binnen het CDA, maar de PvdA levert de laatste tijd vrijwel onafgebroken het bewijs, dat geen en kele grotere partij aan dat verschijnsel kan ontkomen. De verdeeldheid binnen deze laatste partij komt de laatste weken weer sterker naar voren nu de socialistische voorlie den de nieuwe partijstrategie voor de komende kabinetsfor matie uitdragen. De twee topmensen van de PvdA, Den Uyl als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie en Van den Berg als partijvoorzitter, zijn er weliswaar in geslaagd elkaar in een strategiedocument te vinden, maar ieder voor zich geven te een volstrekt uiteenlopende uitleg aan dat stuk. VAN DEN BERG legt bij voortduring grote nadruk op het feit dat het CDA slechts tweede keuze is, dat de voorkeur van de socialisten uitgaat naar de vorming van een links meerderheidskabinet, ook al zou dat op slechts 76 van de 150 kamerzetels moeten steunen en zelfs indien de CPN mede steun zou moeten geven. DEN UYL daarentegen bagatelliseert steeds de kansen op een linkse meerderheid en legt voortdurend accenten op de mogelijke samenwerking met het CDA. Daarbij laat Den Uyl regelmatig doorschemeren dat in de huidige economische omstandigheden zijn voorkeur niet direct uitgaat naar een kabinet op smalle basis. Het is voor een politieke partij beslist geen schande om verdeeld te zijn in vleugels die uiteenlopende opvattingen huldigen. Zelfs niet als het gaat om een belangrijke kwestie als de toekomstige regeringssamenwerking. Schijnheilig is het wèl de eigen tegenstellingen te verdoezelen of zelfs te ontkennen en elk meningsverschil binnen een rivaliserende partij als een onoverbrugbare kloof af te schilderen. Door het CDA verdeeldheid te verwijten ondergraven de socialisten dan ook eerder hun eigen geloofwaardigheid dan die van de christen-democraten. BREDA De cardiologen in het zuiden van ons land vinden dat sinds het vertrek van hartchirurg Van der Schaar uit het hartcentrum de Klokkenberg in Breda, er zodanig met patiënten wordt gesold en dat de gang van zaken zo onbevredigend is, dat zij er al geruime tijd geen patiënten meer heen sturen. De cardiologen vin den dat alleen weer verant woord, wanneer er behalve een vast chirugisch team, ook een permanente cardio loog in huis is, en als het door bemiddelaar dr. J. Greep geïnstalleerde toe zichthoudende team is ver dwenen. Cardioloog J. Penn van het Sint Jansgasthuis in Weert heeft alle grieven en klachten op een rij gezet in „een potige" brief aan de Nederlandse Ver eniging voor Cardiologen. De brief is gisteravond in een ver gadering van de vereniging behandeld. Meerdere cardiologen horen vaak op het laatste moment dat een operatie niet doorgaat en ze zien een gevaar in de steeds wisselende chirurgische teams. Patiënten van cardiolo gen gaan nu naar andere hart- centra in ons land, of vertrek ken via luchtbruggen naar het buitenland. „De Zuidnederlandse cardiolo gen zijn zeer tevreden over de operatieresultaten van Van der Schaar. In de hele wereld is geen hartcentrum te vinden, waarbij in de startperiode nul komma nul doden vallen bij operaties aan de hartkleppen", aldus cardioloog Penn. IEUWEGEIN Het te- irt aan tandartsen zal bin- nkort verdwenen zijn. aar daarna blijft het aan- 1 tandartsen zó hard oeien, dat tegen het einde n de jaren tachtig er een erschot van 1.500 van deze ecialisten bestaat Dit zei nochtend de voorzitter in de maatschappij ter be- irdering van de tandheel- inde (NMT). A. Schoema- sprak in Nieuwegein bij de «ning van het nieuwe ge- luw van de NMT. Hij consta- erde dat de neergaande con- nctuur gevolgen heeft voor financiering van de gezond- idszorg. „Dat maakt de za- n voor de tandheelkunde, n achtergebleven gebied in gezondheidszorg, dubbel ïilijk". Het zwaartepunt zal preventie en voorlichting oeten liggen, zodat de kost- re behanmdeling zo min ogelijk hoeft worden ingezet tor zaken die door „zelfzorg" innen worden voorkomen", dus Schoemaker. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ouderen moeten nu einde lijk eens inspraak krijgen in bet bejaarden beleid. Om dat te bereiken dient er zo spoe dig mogelijk een bij wet ingestelde Raad voor het Ouderenbeleid te komen, die voor een groot deel bestaat uit mensen voor wie dit beleid wordt gemaakt. Een raad, waar aan de bewindslieden verplicht zijn advies te vragen, alvorens zij een beslissing nemen. Dat is de mening van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid (NFB), waarbij dertig or ganisaties van en voor ouderen zijn aangeslo ten. Een mening die gisteren werd geuit in Den Haag bij de presentatie van een rapport waarin de NFB uiteenzet hoe zo'n Raad voor het Oude renbeleid eruit moet zien. Het werd opgesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr. S. O. van Poelje, voormalig hoogleraar in het staats- en bestuursrecht. Het rapport is de zer dagen aangeboden aan staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM, aan de vaste kamercom missie die zich met deze materie bezighoudt en ook aan de overige Tweede-Kamerleden. Kort geleden heeft de staatssecretaris zèif een ■voorstele gedaan tot het instellen van een der gelijke raad. De Kamer verwees het voorstel naar de prullenbak. „Een betuttelend zoethou dertje" was het commentaar. Het NFB-voorstel maakt derhalve bij de Kamer een goede kans. Een grote grief van de ouderenbonden is al ja ren dat er (erg ongecoördineerd) bejaardenbe leid wordt gevoerd, zonder dat de ouderen daarvoor ooit advies wordt gevraagd. Er wordt voor hen gezorgd, over hen beslist, echter altijd zonder dat zij daarbij een stem in het kapittel hebben. Daarom moet die raad er komen, zo menen de ouderen-organisaties. Bovendien wordt (en is eigenlijk al) zo'n raad noodzakelijk gezien de gigantische problemen die de vergrij zing van onze bevolking met zich meebrengt en in de toekomst nog zal geven. Over twintig jaar zullen er 400.000 bejaarden meer ziin dan nu en zal Nederland 20 procent meer hoogbejaarde inwoners tellen. Bejaardenbeleid mag zien niet, zoals nu grotendeels gebeurt, beperken tot het bouwen van verzorgings- en bejaardentehuizen. Het probleem moet veel breder worden aange pakt. Bijvoorbeeld zullen de mensen moeten worden voorbereid op het ouder worden. ZWOLLE Een griezelig professioneel gemaakte bom, die een ramp had kunnen veroorzaken. Zo karakteriseerde de politie de zelfgemaakte brand bom, die woensdagavond op het Zwolse NS-station in een trein werd ontdekt Vier uur lang werd het treinverkeer erdoor stilge legd. Twee uur na midder nacht is de bom door de Explosieven Opruimings dienst (EOD) tot ontplof fing gebracht Een Zwolse actiegroep, „Re- volt 78", die al jaren ageeert tegen het feit dat de gemeente geld uitgeeft voor de viering van het zevenhondervijfigste verjaardag van de stad heeft gisteren de aansprakelijkheid opgeëist. De politie twijfelt daar sterk aan, omdat de actie groep totnutoe nooit verder is gegaan dan het bekrassen van een gedenkbord. Luitenant-kolonel L.C van den Heuvel uit Den Haag wordt de nieuwe commandant van het Nederlandse Unifil-detachement in Libanon. Hij vertrekt op 6 november om overste H. Stee- naert op te volgen die daar een half jaar in functie is geweest. Overste Van den Heuvel is nu nog commandant van het 13 Pantserinfanteriebataljon (Prinses Irene) in Schalkhaar, met welk onderdeel hij deelneemt aan de landmachtoefening Een hoorn in Duitsland. „Een eervoile, maar donders moeilijke taak", aldus de nieuwe commandant. Voorzitster verlaat emancipatiecommissie DEN HAAG De voorzitster van de emancipatiecommis sie. Paula Wassen, heeft bij staatssecretaris Kraaijeveld (CRM) haar ontslag ingediend. Samen met haar verdwij nen Sienie Strikwerda en ELske ter Veld. Als motief voor hun opstappen voeren zij aan dat veel regerings plannen met verstrekkende gevolgen voor de vrouwenemanci patie, niet door de commissie behandeld kunnen worden, we gens gebrek aan mankracht en specifieke deskundigheid. Sinds eind vorig jaar kampt de commissie met problemen, omdat de leden die de commissie verlieten, nooit vervangen werden. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister Gardeniers (CBM) beeft genover de Tweede Kamercommissie voor CRM itkend dat er op haar ministerie op het gebied van tcentralisatiebeleid een volstrekt onwerkbare si- latle is ontstaan, waarbij verschillende topambte- iren „als kemphanen tegenover elkaar staan". ok beeft de minister haar deze week openlijk eulte kritiek op enkele topambtenaren ingeslikt. orige week bracht het Welzijnsweekblad een verhaal over de laos, die op het ministerie van CRM zou heersen met betrek ing tot de uitvoering van het decentralisatiebeleid (het over- rengen van rijkstaken op het gebied van welzijnszorg naar de (meenten). Tegenover de Kamercommissie van CRM, die naar anleiding van deze publicatie een gesprek met de minister had angevraagd, gaf de minister wel toe dat het decentralisatiepro- niet gladjes verloopt, maar zij ontkende dat er sprake zou jn van een onwerkbare situatie. Zij bood de commissie haar erontschuldigingen aan voor haar deze week in een interview tdane uitlating, dat een bepaalde directeur-generaal op haar 'inisterie vaak terecht zou warden gekapitteld door lagere tobtenaren. Ambtenaren bonden ook op de bres voor middengroepen ZOETERMEER Het uit- gangspunt van de ambtena renbonden Abva/Kabo blijft handhaving van de koop kracht tot aan het modale inkomen. Zou echter blijken dat die koopkrachthandha- ving slechts kan worden be reikt door de middengroe pen onevenredig diep op de minlijn te drukken, dan zal dat standpunt worden her zien. Dit zei Jan Dutman, voorzitter van de Abva/Kabo vanmor gen bij de opening van het nieuwe gebouw van de bond in Zoetermeer. Dutman drong aan op eeen gelijke behande ling in de bezuinigingsoperatie van enerzijds overheidsperso neel en anderzijds werkne mers in de particulier* sector. NIJMGEN De haarwor telcel is waarschijnlijk ook geschikt om de erfelijke aan leg voor longkanker door si garettenrook vast te stellen. Tot deze conclusie is een werkgroep van wetenschap pelijke onderzoekrs geko men, die zijn verbonden aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Voor het op sporen van andere erfelijke Aandoeningen was de haar wortelcel al eerder met suc ces gebruikt. Bij longkanker spelen ook erfelijke factoren een rol. In verschillende stu dies is aangetoond, dat twee tot driemaal zoveel longkan ker voorkomt onder familie- Jeden van longkankerpatiën ten dan bij andere mensen. Personen die zowel roken als erfelijke aanleg hebben, lo- Een veertien keer zoveel ans op longkanker. LEEUWARDEN Garagebedrijven, die gebruikte auto's met ANWB-keuring ver kopen, krijgen met ingang van 1981 met verscherpte ANWB-bepaiingen te maken. Dit zei ANWB-directeur ir. O. C. Olland gis teren in Leeuwarden, waar hij een ver nieuwd technostation van zijn organisatie opende. Met ingang van 1 januari, aldus ir. Olland, gaat het technisch keuringsrapport vergezeld van een zogenaamde controle-cou pon. Op vertoon hiervan kan de koper van de gebruikte auto bij een techno-station laten nagaan of de eventuele, in het rapport gead viseerde reparaties, ook inderdaad zijn uitge voerd. Advocatuur bezorgd over bezuiniging op pro deo zaken ASSEN Het ministe rie van justitie heeft on langs besloten tot bezui nigingsmaatregelen die rechtstreekse gevolgen zullen hebben voor de pro deo rechtshulp. Dit bleek vandaag uit de rede van de deken van de Neder landse orde van advocaten, mr. H. Roelvink, tijdens de jaarvergadering in Assen. Vol gens mr. Roelvink worden de pro deo advocaten financieel zwaar getroffen door de bezui niging, die twee maatregelen inhoudt. De ene is dat de toe voegingsvergoeding voor de pro deo advocaten in januari niet zal worden verhoogd. Via de andere maatregel wil het ministerie een intensiever ge bruik gaan maken van de mo gelijkheid rechtshulpzoeken den een eig?n bijdrage in de kosten te laten betalen. Drummer Led Zeppelin dood aangetroffen Windsor/Engeland John Bonham, de 32-jarige drum mer van de rockgroep Led Zeppelin, is gisteren in het huis van leadgitarist Jimmy Page dood in bed aangetrof fen. Zo heeft de politie van Thames Valley meegedeeld. De eerste berichten wijzen erop, dat hij een natuurlijke dood is gestorven. Vandaag vindt de lijkschouwing plaats. Vanaf de oprichting van de groep in 1968 was Bonham de drummer van Led Zeppelin. De groep was een van de eer ste hard-rockbands, die in het eind van de jaren zestig op kwamen. Het meest gedraaide nummer van de roek-band, waarvoor het geluid van zwaar metaal karakteristiek is, is „Stairway to Heaven". It J TOENEMENDE REGENKANSEN DE BILT - De mist die van ochtend vrijwel het gehele land bedekte, was het gevolg van een sterke nachtelijke af koeling tot temperaturen van 3 a 6 graden. Dit hing samen met een centrum van hoge luchtdruk boven ons land, waardoor het vrijwel windstil en onbewolkt was. Het hogedrukgebied brengt in heel West-Europa rustig weer, alleen in Schotland en Ierland begon het vannacht te waaien en te regenen. Deze regenzone komt komend etmaal over En geland naderbij en het hoge drukgebied verplaatst zich wat naar Midden-Europa. In de komende nacht kan zich nog plaatselijk mist vormen maar waarschijnlijk minder dicht dan vanochtend doordat de wind wat toeneemt. Morgen overdag zal de bewol king geleidelijk toenemen. De regenzone zal ons land pas la ter op de dag bereiken met een matige zuidenwind. De middagtemperatuur wordt on geveer 18 graden. Het is nog onzeker of de re genzone zondag het gehele land gepasseerd zal zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11