Geen subsidie religieuzen voor onderzoek nieuw r.k. weekblad Wisconsin,goede barometer voor Carters kansen op herverkiezing KORTWEG tilwaukee ras 38 jaar rode burcht' p de VS KORTE ME Mgr. Lefèbvre opent traditionalistische universiteit ITENLAND stuursleden, mevrouw M.A.C. van Eyk-Hogenes en de heer P. de Haan treden af. Laatst genoemde is herkiesbaar. De avond begint om acht uur. Ook de sportvereniging Aar- landerveen houdt morgen avond haar algemene leden vergadering. Op deze vergade ring die om negen uur begint, staat ook een bestuursverkie zing op het programma. TER AAR De opening van het gezondheidscentrum biedt de stichting 'Aar en Veestreek' de mogelijkheid een vast spreekuur te houden. Met in gang van maandag 29 septem ber kunnen de bewoners van Ter Aar iedere ochtend tussen negen en tien uur bij de stich ting terecht. Het adres van de stichting voor gezinsverzor ging en maatschappelijkwerk is Essenlaan 6 in Ter Aar. LEIDEN Aan de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen zijn onlangs doctoraaldi ploma's uitgereikt. Onder de nieuw-afgestudeerden zijn een aantal mensen uit de Leidse regio. H.G.P.M. van der Valk, Hille- gom; W.J.M. Pieterse, Nieuw koop; J.J. Olieman Leidschen- dam; H.G. Six Dijkstra, Oegst- geest; C.H. Dijkman Voorscho ten. HAZERSWOUDE De Cul turele Raad houdt op zaterdag 27 september in het Anker een bijeenkomst met een optreden van de folkloristische dans groep 'Achalay'. Het optreden van de Leidse dansgroep be gint om half negen. De entree prijs is 5.00 gulden. CJP- ,KNO-leden en 65 plussers be talen 3.50 gulden. De dag daar na wordt er in het Anker een bijzonder koffieconcert gege ven. Bijzonder omdat het con cert gegeven wordt door een Einhovense familie onder de naam het'Knaven-sextet'. Het gezin Knaven bespeelt harp en strijkinstrumenten. De kosten voor een bezoek aan dit con cert dat om kwart over twaalf begint bedragen twee gulden vijtig. LEIDERDORP In het ka der van de zondagavonddien sten in de Dorpskerk in Lei derdorp wordt op zondag 28 september weer een cantate dienstgehouden. Voorganger is ds. A.W.J.A. Knorth. Muzikale medewerking wordt verleend door het Leiderdorps Kamer koor, dat onderlelding van di rigent Wim van Meeuwen de Kleine Orgelmesse van J. Haydn ten gehore zal brengen. De sporaansolo daarin wordt gezongen door Els van Onse- len. Koor en soliste worden aan het orgel begeleid door Peter Beijersbergen. De dienst begint om half negen. LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 IRLANDERVEEN De reniging voor Protestants ristelijk Onderwijs, houdt irgen haar algemene leden- ;rgadering in de Viergang- iool. Op de agenda van deze rgadering staat onder meer bestuursverkiezing. De be- vaukee aan het Michiganmeer is met meer 600.000 inwoners veruit de grootste stad van merikaanse staat Wisconsin. Het heeft ook de tste klok ter wereld, groter dan de Londense Ben. Milwaukee, de naam is van Indiaanse af- st, is ook de bierstad van de Verenigde Staten, vordt door Pabst, Schiltz en Miller meer bier ouwen dan waar in Amerika ook. Bij het ger at hoort nu eenmaal worst en de fabriek van n rechte lijn uit Frankfurt stammende familie jger voorziet niet alleen Milwaukee maar heel '.rika van niet minder dan 75 soorten. ir het is toch de metaalindustrie, vooral in de or- en aanverwante branches, die voor veel kgelegenheid zorgt en de stad het aanzien ft van een hardwerkende en welvarende ge nschap. wel de stad pas anderhalve eeuw oud is, kan laar gevestigde katholieke Marquette Univer- it bogen op een vijftiende eeuwse Jeanne d'Arc el. Die werd steen voor steen vanuit Frankrijk r de VS povergebracht. Trotser kan de stad op haar rijke en veelzijdige culturele leven, r complete onderwijsstelsel en haar recreatieve wenschapsvoorzieningen. inwoners zouden oprecht schrikken als men stad „socialistisch" noemt. Maar de twee grote laden de Journal en de Sentinelzijn wel idom van de werknemers. En wat de uniek kt voor de Verenigde Staten is, dat zij 38 jaar wg „geregeerd" werd door socialistische burge- eesters. De laatste van hen was Frank Zeidler, Sm en teel voorzitter van Amerika's Socialisti- jie Partij, een splinter in de Amerikaanse poli- k. In 1976 was hij kandidaat voor het president- van de VS, volledig kansloos natuurlijk, jiar tot in Washington gewaardeerd om zijn poli ce integriteit en telkens weer geciteerd als stem jh Amerika's politieke minderheid. Als verslag- voor onze krant sprak Ton Brouwers met p over de aanstaande presidentsverkiezingen. MILWAUKEE Voor Frank P. Zeidler, de voorzitter van Amerika's Socialisti sche Partij, maakt het niet veel uit of Democraat Jimmy Carter dan wel Re publikein Ronald Reagan de volgende president van de VS zal zijn. De grote vraag is, zegt hij, wie van die twee het land in een oorlog zal drijven. Als de huidige internationale ontwikkelingen niet worden omgebogen, verwacht Zeid ler die oorlog tussen Amerika en de Sovjet-Unie binnen twee tot drie jaar waarbij het treffen volgens hem beperkt kan blijven tot het wederzijds vernieti gen van enkele grote steden. Harde woorden voor iemand, die bekend staat als serieus politicus. Zeidler heeft duidelijk geen hoge dunk van Carter en Reagan als staatsmannen en zeker niet van hun vermogen tot conflictbeheer sing. De rol van John Anderson, de onafhankelijk kandidaat voor het presidentschap, zal voor Zeid ler beperkt zal blijven tot het weghalen van stem men, vooral bij Carter. In het gunstigste geval zou hij er de oorzaak van kunnen zijn, dat Carter noch Reagan voldoende „kiesmannen" kunnen verza melen om rechtstreeks naar het Witte Huis op te marcheren. In dat geval zullen de 435 leden van het Huis van Afgevaardigden de nieuwe president moeten kiezen uit de drie kandidaten met de meeste „kiesmannen" achter zich. Waarschijnlij ker acht Zeidler het echter, dat Anderson er de oorzaak van is dat Reagan gekozen wordt. Buitenbeen tje Frank Zeidler mag dan een politieke buitenbeen zijn, er wordt in Amerika wel degelijk naar hem geluisterd en op hem gelet. Hij is de woordvoerder voor de Amerikaanse minderheispartijen, kans loos om gekozen te worden, maar niet in de rol, zo meent hij, die ze spelen bij de politieke ontwikke ling van de natie. Historisch gezien, zegt Zeidler, hebben de kleine partijen de richtingbepalende politieke ideeën geleverd. Sloegen ze bij het volk aan, dan namen de grote partijen ze over. Frank Zeidler dankt zijn bekendheid onder meer aan het feit, dat hij, van 1948 tot I960, de laatste van een reeks socialistische burgemeesters van Milwaukee was. Een opmerkelijk en zelfs uniek feit, want socialisten zijn in Amerika niet popu lair. Toch koos de grote industriestad aan het Mi chiganmeer 38 jaar op rij socialistische leiders, soms zelfs binnen de familie, want een van Frank Zeidlers voorgangers was zijn in de Tweede We reldoorlog gesneuvelde broer Karl. Zeidler en zijn voorgangers legden tijdens hun be wind de nadruk op gemeenschapsvoorzieningen, evenwichtige begrotingen; en het uitbannen van corruptie. Milwaukee plukt er nog steeds de vruchten van. Dat Amerika's socialisten buiten die stad zo weinig succes hadden, wijt Zeidler aan hun „Europese" imago van bebaarde en bommen gooiende extremisten. En aan het falen van de Frank Zeidler, voorzitter van de Amerikaanse socialistische partij. Amerikaanse vakbeweging, die volgens hem geen echte leiders en geen maatschappelijke idealen heeft. Kandidaat In 1976 was Frank Zeidler presidentskandidaat van zijn partij. Dit jaar is hij dat niet, omdat de 67- jarige zich daar „te oud" voor voelt, waarmee hij de kandidatuur van de 69-jarige Ronald Reagan schijnt te veroordelen. Dit jaar zijn de pacifist McReynolds en de non Diane Drufenbrock geko zen als kandidaat rn „running móte" (kandidaat voor het vice-presidentschap). Het is een bijzondere man, deze Frank Zeidler. Hij woont nog steeds in zijn eenvoudige, houten huis in de noordelijke arbeiderswijk, voor meer dan een vijfde bevolkt door negers. Zijn van binnen en buiten smetteloos onderhouden woning is er omgeven door in verval zijnde eengezinswoningen en trieste flats. Hij onthaalt er zijn gasten op gast vrije en hartelijke wijze maar ook met een sombe re visie op Amerika's politieke situatie. Afgezien van zijn oorlogsverwachting vreest Zeid ler, dat zijn land niet het juiste antwoord zal vin den op de politieke pressie van de negers en mis schien meer nog van de „Hispanics", de Spaans sprekenden, die in de VS snel op weg zijn de ne gers als minderheidsgroep te overtreffen. Hij ver wacht zelfs, dat na het jaar 2.000 merendeels arme Hispanics de helft van de Amerikaanse bevolking zullen uitmaken. Gelijktijdig ziet hij een afnemen de invloed van de blanke „liberals" (vooruitstre- venden), die betere sociale verhoudingen beplei ten. In Zeidlers sombere beeld passen ook een te rugval naar Amerikaans isolationisme (geen ver antwoording voor de wereld) en op binnenlands gebied de triomf van het regionalisme. Die ten dens tot regionalisme uit zich nu al met grote re gelmaat in het Congres bij stemmingen over te genstrijdige belangen van bijvoorbeeld de noorde lijke en zuidelijke staten of van landbouwstaten en industriestaten. Het Amerikaanse politieke sy steem met vertegenwoordigers per staat of district in het parlement geeft er ook alle aanleiding toe, zeker in het Huis van Afgevaardigden waar de parlementariërs binnen een zittingstermijn van slechts twee jaar hun kiezers tevreden moeten stellen. Bijzondere positie Zeidlers eigen staat, Wisconsin, neemt in het Amerikaanse politieke plaatje een bijzondere posi tie in. De Republikeinse Partij werd er geboren. Maar het is ook de staat van de in de jaren vijftig om zijn communistenjacht beruchte senator Joe McCarthy en van de vele Duitse immigranten, die Wisconsin voor Wilson en Roosevelt verloren de den gaan, omdat deze presidenten Amerika in oorlog brachten met het oude „Vaterland". Sinds het begin van de jaren zeventig is Wisconsin,. „Amerika's Zuivelland" zoals de nummerborden van de auto's zeggen, een hecht Democratisch bol werk, ook al heeft het een Republikeins gouver neur. Wisconsin zou een goede barometer moeten zijn voor de stand van Carters en Reagans kansen op het presidentschap. Bij de laatste twaalf verkiezin gen ging de staat slechts twee keer in de fout bij haar keuze tussen de Democratische en Republi keinse kandidaten. Maar, zegt Zeidler, in feite is er tussen Carter, Reagan en Anderson geen echte keuze mogelijk. Op de vraag of hij ook positieve punten ziet in de politieke en maatschappelijke ontwikkeling van zijn land noemt hij zonder meer de vooruitgang van de negerbevolking die echter, zo voegt hij er aan toe, door haar zelf niet als zo danig wordt erkend. Daarnaast wijst hij op het groeiende milieubewustzijn van de Amerikaanse bevolking. Op Chicagó's luchthaven O'Hare zijn het echter de voorstanders van kernenergie die daar demon streren. „Kernenergie is veiliger dan Ted Ken nedy's auto" en „Trek de stekker uit Jane Fonda's haardrager" melden hun plakkaten. Zelfs een res tje optimisme schijnt Frank Zeidler niet te zijn ge gund. houdt de herinnering aan zijn „rode" ster hoog, onder meer met het Zeidler De Kommissie voor Projekten in Neder land (PIN), een advieswerkgroep van de overkoepelende Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR), heeft een negatief ad vies uitgebracht over een aanvrage om sub sidie van de Stichting Communicare. De stichting had een financiële bijdrage ge vraagd voor een onderzoek naar de levens vatbaarheid en de wenselijkheid van een nieuw rooms-katholiek weekblad. Van het bedrag van ongeveer 400.000 gulden, dat volgens de subsidieaanvragers voor het on derzoek nodig was en dat inmiddels tot 590.000 gulden is opgelopen, werd aan de gezamenlijke orden en congregaties een bijdrage van 250.000 gulden gevraagd. Als belangrijkste reden om niet aan de aanvra ge te voldoen voert de commissie aan, dat men er niet van overtuigd is geraakt, dat er onvol doende communicatie binnen de katholieke geloofsgemeenschap bestaat. In haar verzoek had de stichting gesteld, dat „de katholieke kerk in Nederland momenteel niet in staat is, zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin, de communicatie met de geloofsgemeenschap te verzorgen". Deze vooronderstelling acht de commissie evenwel te weinig bewezen om mede-verantwoordelijkheid- te kunnen dragen voor de financiering van het onderzoekspro ject. Bovendien kan volgens de commissie worden vastgesteld, dat niemand van de initiatiefne mers representatief is voor grote groeperingen uit de geloofsgemeenschap, waardoor het draagvak voor het bedoelde onderzoek als „te smal" moet worden beoordeeld. Daar komt nog bij, dat de Stichting Communicare onvol doende antwoord heeft gegeven op de vraag naar afschriften van adhesie-betuigingen van instanties, die het initiatief tot een mogelijk nieuw rooms-katholiek weekblad als waarde vol aanbevelen en ondersteunen. Een op de drie Westduitse katholieken (31 procent) is vóór een herderlijke brief over de verkiezingen, zoals zondag in de katholieke kerken is voorgelezen, veer tig procent is tegen en ne genentwintig procent heeft hierover geen mening. Eveneens 31 procent is het met de strekking van het bisschoppelijk schrijven eens. Dit blijkt uit een opi niepeiling in opdracht van het Westduitse weekblad ..Der Spiegel". Tweederde van de ondervraagden is van mening, dat het bis schoppelijk schrijven over eenkomt met de opvattin gen van CDU/CSU. Wat be treft abortus is 27 procent het met de bisschoppen eens, dat abortus alleen is toegestaan wanneer het le ven van de vrouw gevaar loopt en 32 procent is het met de huidige wetgeving eens. Voor 42 procent is het nieuwe artikel 218, dat door de bisschoppen fel wordt bestreden, nog niet liberaal genoeg. Een delegatie van de Weense stichting „Pro Oriente", onder leiding van kardinaal König, aartsbisschop van Wenen en de voorzitter, minister dr. Theodor Piffl-Percevic, brengt momenteel een bezoek aan de Sovjet-Unie. Op ,het programma staan ontmoetin gen met de orthodoxe pa triarch Pimen, de Armeense katholikos Vasgen en de Ge orgische katholikos Ilja II. Het is het eerste bezoek aan de Sovjet-Unie van kardinaal König, die zondag in Zagorsk heeft deelgenomen aan de plechtigheden bij de zeshon derdste verjaardag van de „slag op het snippenveld", waarbij het Russische leger de Mongolen beslissend versloeg, hetgeen een doorbraak bete kende in de bevrijdingsstrijd tegen de Tartaren. In deze be vrijdingsstrijd heeft ook de kerk een belangrijke rol ge speeld, in het bijzonder de stichter van het Drievuldig heidsklooster van Zagorsk, de heilige Sergius. Van 7 tot 10 oktober wordt in het Vaticaan onder voor zitterschap van kardinaal Baggio het eerste interna tionale congres gehouden van vertegenwoordigers van militaire vicariaten en andere mensen, die werk zaam zijn in de katholieke legerzielzorg. Vertegen woordigers uit dertig lan den nemen deel. Gesproken zal worden over de betrek kingen tussen de militaire katholieke zielzorg ener zijds en de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten an derzijds. Ook komen ter sprake specifieke proble men waarmee de zielzorg in het leger heeft te maken, zoals het atoompacifisme. Paus Johannes Paulus U, die zich een duidelijk beeld wil vormen van de situatie van het katholieke leger- pastoraat, zal aan een werk zitting deelnemen. Op dinsdag 7 oktober, feest van Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans, wordt vanuit het bisdom Rotterdam een be devaart van een dag georgani seerd naar Banneux-Notre- Dame in de Belgische Arden nen. Thema is: „Hier ben ik; Gij hebt mij toch geroepen (I Samuel 3:5). Geestelijk leider van de bedevaart is kapelaan R. J. M. v. d. Vring uit Den Haag. Het adres van het Dio cesaan Banneuxsecretariaat is postbus 16, Meeuwenbeemd 1 te Nootdorp. De Vereniging voor Pasto raal Werkenden in het bis dom Rotterdam is officiéél opgericht. De 94 stemge rechtigden op de oprich tingsvergadering keurden de statuten goed, waarin als doelstellingen van de vere niging worden genoemd be langenbehartiging en de be vordering van solidariteit tussen de priesters en de pastorale werkers en werk sters. Het bestuur heeft op dracht gekregen voor de vereniging, die burgerrech telijk is, het predikaat „kat holiek" te verwerven. Dr. Marga Klompé, voorzit ster van de nationale commis sie „Justitia et Pax" heeft mede namens de Raad van Kerken in Nederland, de in terkerkelijke actie „Solidari- dad" en de organisatie V rou w-Kerk-Tweederde Wereld" bij president Luis Gracia Meza van Bolivia krachtig aangedrongen op stopzetting der schendingen van de mensenrechten. Zij dringt aan op de onmiddellij ke invrijheidsstelling van de gijzelaars, op de opheffing van de para-militaire groepen en op een menselijker behan deling van alle personen, die om politieke redenen van hun vrijheid zijn beroofd, alsmede op de eerbiediging van de rechtsgaranties en Vraagt de aandacht van de junta voor de persoonlijke situatie van enige gearresteerde vakbondsleiders en andere gearresteerden,, on der wie ds. Martnez Aria en pater Tumiri, voorzitter van de permanente assemblee van de mensenrechten in Bolivia. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Lefèbvre opent op 13 oktober in Parijs de eerste traditionalistische universi teit, vlak bij de officiële katholieke universiteit in de Fran se hoofdstad. Al meer dan vijftig studenten zouden zich hebben ingeschreven. Rector-magnificus van het „Instituut H. Pius X" wordt de 26-jarige priester Alain Lorans, die is afgestudeerd aan het traditionalistische groot-seminarie in Ecöne in Zwitserland. Hij is aldus de jongste rector-magnificus in Frankrijk. De universiteit is legaal opgericht. De aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Marty, noch de Franse minister van de uni versiteiten Alice Saunier-Seité, hebben de stichting iets in de weg gelegd. Volgens Alain Lorans beschikt zijn universi teit over een twintigtal hoogleraren. Een aantal van hen is verbonden aan andere Parijse universiteiten. De studenten kunnen aan de "nieuwe instelling wijsbegeerte (vooral de Thomistische), geschiedenis, moderne en klassieke talen stu deren. De traditionalistische universiteit is opgericht om het hoger katholieke onderwijs te herstellen in de zin, zoals door Pius XI is aangegeven. Bovendien is de universiteit een logisch vervolg op de twee al bestaande traditionalistische middel bare scholen. Men rekent op een toevloed van studenten van de bestaande katholieke universiteit in Parijs, „die niet meer is wat ze geweest is".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9