ouwvallen en puinhopen snel mogelijk opruimen' mancipatie van de vrouw in nota in raad Noordwijkerhout' DORDWIJKSE RAAD AKKOORD [ET BESTEMMINGSPLAN NOORDBOULEVARD Huize St. -Liduina halve eeuwoud Jachthaven in Wassenaarse Zijlwatering )nrust door Rijnsburgs plan Buitengebied TGÏO ■iirrmi w 1 n PVDA BRENGT Discussie over huisvesting Katwijkse jongeren KORTWEG THEATERAGENDA BOLLENSTREEK Modern ballet voor jongeren LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 ORDWIJK De Noordwijksc Jd is gisteravond met grote meer heid accoord gegaan met het be- mmingsplan voor de Noordboule- Jd. Alleen de P.P.R. was tegen, ter- h de PvdA-fractie aangetekend wil- zicn, dat zij haar afwijzend stand- ■at ten aanzien van de appartemen- fbouw handhaafde, jen het plan waren in totaal 92 be- aarschriften ingediend, verreweg Seesten van een tweetal gelijklui- e modellen. Hiervan bleken er t minder dan 36 ongeldig te zijn, .dat zij niet op behoorlijke wije irzien waren van de naam en het fes van de indieners. requester* waren afkomstig van win- Deze ageerden tegen een uitbreiding het bestaande winkelareaal met ongeveer 0 vierkante meter. Hiervan zijn er inmid- 5 al 600 gerealiseerd in het complex van de èmborgh en de neringdoenden vinden dit ir de boulevard voldoende. Naar hun me- kunnen de winkelgebieden in de bad- its de behoefte best aan. >n W. wezen de bezwaren van de winkeliers 1 de hand. In het bestemmingsplan gaat het ihts om kleine winkeltjes (bruto 80 m2) en 'endien liggen deze verspreid over de gehele gte van de boulevard. dere opponenten ageerden tegen de hoogte de bebouwing, waardoor men vanuit de ei- flat minder uitzicht op zee krijgt. Ook de gelijke appartementenbouw was hen een >rn in het oog. Er staan in Noordwijk reeds x dan driehonderd flats te koop, voerden bezwaarden aan. Luxe flats bevorderen het toerisme niet, stelden de indieners van deze bezwaarschriften, en steeds meer leegstaande flats maken de badplaats maar ongezelliger. Een paar reclamanten maakten met name be zwaar tegen het bouwplan Hoogduin. Dit voor ziet in de bouw van 51 appartementen, een viertal winkels, horecabedrijven of kantoren, en de aanleg van 55 parkeerplaatsen. Deze par keerruimte achtte men te beperkt. Men vreesde dat als gevolg van de bouw van Residence Hoogduin de Golfweg en directe omgeving met een parkeerprobleem opgezadeld zou worden en dat daardoor de leefbaarheid van dit gebied in ernstige mate zou worden aangetast. Het college bleek deze vrees niet te delen. In het plan Hoogduin was naar de mening van B. en W. voldoende parkeerruimte gereserveerd. De bezwaarden dienden in het oog te houden, dat in Noordwijk aan Zee vele objecten aanwe zig zijn, die verkeer aantrekken, zonder dat zij over maar enige eigen parkeergelegenheid be schikken. Daarom is het moeilijk aan de bouwers van Hoogduin nog zwaardere eisen te stellen. Ook Kritisch Noordwijk kwam tegen het be stemmingsplan in het geweer. De leefbaar heidsvereniging liet van het gemeentelijk be leid geen spaan heel. De horecavoorzieningen zijn door de te hoge pachtsom nauwelijks te verhuren. Daardoor kunnen allerlei ongewen ste zaken als automatenhallen, sex-shops en commercieel massavertier daar welig groeien. Volgens Kritisch Noordwijk zou via dit bestem mingsplan hotelbouw nooit van de grond ko men en men verweet het gemeentebestuur via een achterdeur vrij spel te geven aan speculan ten. Horeca, sport, spel, vergaderruimten, dien stensector, etcetera, krijgen, geen kans als aan de bouw van appartementen geen paal en perk wordt gesteld, voerde Kritisch Noordwijk aan. De vereniging fulmineerde verder tegen de toegelaten hoogte (23 meter) van het Palace- Eindelijk Na vele jaren van wikken en wegen is dit be stemmingsplan eindelijk tot stand gekomen, be toogde Admiraal (VVD), die verder inging op de bezwaren die tegen het plan waren inge diend. Zijn fraktie deelde de mening van B en W. Fraktievoorzitter Schaap van de PvdA was blij met het behoud van de vissershuisjes. Naar zijn mening was de aantrekkelijkheid van de boule vard het meest gediend met een gevarieerde bestemming. Tegen de mogelijke appartemen tenbouw bleef Schaap bezwaren houden. „We kunnen niet anders, gezien onze opstelling te gen deze bouw". Overigens zag hij de eerste vijf a tien jaar geen grote aktiviteit in deze sektor van de bouw. De woordvoerder van de PvdA- fraktie drong aan op een snelle opruiming van de troep aan de boulevard. „We zijn nu in een situatie aangeland, waarin geen weg terug is. Laten we ordening brengen aan de boulevard, zodat het weer aantrekkelijk wordt daar te ver toeven". „Ik hoop dat de winkeliers zich niet tegen het bestemmingsplan zullen blijven verzetten", verklaarde De Geus namens het CDA. Dat de boulevard straks weer de moeite waard is, is ook hun belang. De Geus laakte het standpunt van Kritisch Noordwijk om door te gaan tot de Kroon. Het zal dan een hele tijd duren voordat de bouwvallen aan de boulevard opgeruimd zijn, aldus een woordvoerder van het CDA. „Als Kritisch Noordwijk het belang van Noord wijk op het oog heeft, dient ze haar aktie te sta ken". Volgens De Geus had deze aktie geen zin, aangezien een groot deel van het bestemmings plan reeds gerealiseerd is. Het is trouwens de vraag of er ooit nog meer appartementen gebouwd zullen worden. Gezien de economi sche situatie is het heel goed mogelijk dat men op een andere toer gaat. complex. Men achtte dit, gezien de karakteris tieke ligging, onaanvaardbaar. Kritisch Noord wijk had op de hoorzitting aangekondigd met haar aktie tegen het bestemmingsplan Noord boulevard tot en met het Kroonberoep te zullen doorgaan. Op de publieke tribune werd dit tij dens de raadszitting nog eens nadrukkelijk on derstreept. B. en W. wezen de bezwaren van Kritisch Noordwijk van de hand. Etagebouw is in het vigerende bestemmingsplan Noordwijk aan Zee van 1970 toegelaten en de bouw van apparte menten aan de boulevard staat dan ook niet ter discussie, merkte het college in z'n repliek aan Kritisch Noordwijk en andere indieners van bezwaarschriften op. Weliswaar is het niet on aannemelijk, dat er behoefte bestaat aan hotels in de middenklasse, maar de bouw van dergelij ke hotels kan men nu eenmaal niet middels een bestemmingsplan afdwingen. Ook bij apparte mentenbouw langs de boulevard komen in vol doende mate toeristische voorzieningen tot stand, aldus B. en W. De toegelaten bouwhoogte van het nieuwe Palace komt overeen met de oorspronkelijke hoogte van het afgebrande ho tel. Bovendien is de hoogte van 23 meter slecht voor een deel van het complex toegelaten. Met andere hoogte-accenten als dat van de Heem- borgh en de Vuurtoren is die van Palace aan het begin van de boulevard ruimtelijk verant woord. Slechts in één geval achtte het college de be zwaren gegrond. Het betrof die van de bewoner van een historisch vissershuisje, die er voor pleitte, dat zijn pand en dat van de buren als cultureel bezit en van toeristische waarde, be houden zouden blijven. College en raad waren het erover eens dat de beide vissershuisjes in het bestemmingsplan een plaats dienden te krijgen. DORDWIJKERHOUT jdens de morgen te hou- :n raadsvergadering zal de ictie van de PvdA de le- p van de raad de initia- lfnota „Emancipatie van vrouw in Noord wijker- 4it" aanbieden. De fractie n de PvdA hoopt hiermee n aanzet te geven tot een icussie in en buiten de id over de wijze, waarop gemeentelijk emancipa- ibeleid gerealiseerd kan rden. initiatiefnota is tot stand tomen in samenwerking t de steunfractie, de kern- iep Rooie Vrouwen en is igenomen door de algemene envergadering van de dA. Volgens de nota moet gemeentelijk emancipatie- 1 eid gericht zijn op het stre- naar gelijke rechten en igelijkheden voor vrouwen mannen, het ruimte schep- voor ieder, die probeert ■ders dan op traditiohele wij- te leven, het stimuleren van activiteiten die gericht zijn op de bewustwording van vrou wen en het doorbreken van bestaande stereotypen. Men meent dat het emancipa tiebeleid op veel beleidsterrei nen tot uiting moet komen. Men denkt daarbij aan het personeelsbeleid, het onder wijs, het' welzijnsbeleid, het werkgelegenheidsbeleid en het huisvestingsbeleid. Daarbij kan de rol van de gemeente variëren van actief zijn tot het stimuleren en voorwaarden ■scheppen. Volgens de PvdA zal een apart krediet voor dergelijke activiteiten ge reserveerd moeten worden. Dit krediet zou dan moeten functioneren als experimen- tenpot. De PvdA is ervoor dat het ge meentebestuur naar het perso neel uitspreekt, dat het gelijke kansenbeleid uitgangspunt wordt voor het personeelsbe leid. Verder stelt zij voor dat er een onderzoek wordt ge daan naar de mogelijkheden tot het verrichten van deeltijd arbeid en de behoefte eraan binnen het .personeelsbestand van Noordwijkerhout. De verschillende onderdelen van het emancipatiebeleid die nen vervolgens geïntegreerd te worden in een totaal beleid, waarvoor dus een coördinator aangesteld moet worden. Dit kan volgens de PvdA iemand van het huidige personeel zijn, die daarvoor gedeeltelijk moet worden vrijgemaakt. Ook kan gedacht worden aan het aan trekken van een part-timer in deze coördinerende functie. Zijn taken zullen als het aan de PvdA ligt vrij omvangrijk zijn. Hij moet de coördinatie van de verschillende onderde len verzorgen, de uitvoering van het beleid stimuleren, dis cussies rondom het emancipa tiebeleid opzetten en begelei den, nieuwe aandachtspunten signaleren, als kontaktpersoon voor inwoners van Noordwij kerhout fungeren en het lan delijk emancipatiebeleid vol gen. KATWIJK De Stichting Jongeren Huisvesting Kat wijk vindt dat er in Katwijk te weinig voor 1- en 2-persoons huishoudens gebouwd wordt. De Stichting wil betaalbare huurwoningen voor jongeren over het dorp verspreid en niet geconcentreerd in bepaal de wijken. Vandaar dat zij over deze materie een discus sieavond organiseren op 1 ok tober in sociëteit De Donk. Eerder heeft de Stichting Jon geren Huisvesting het Kat- wijkse college van burgemees ter en wethouders laten weten snel over een op te zetten Stuurgroep te willen praten. De minister heeft voor de op zet van zo'n Stuurgroep (die de problemen bij jongerenhuis- vesting bekijkt en mogelijker wijs opheft) een subsidie van ongeveer 146 duizend gulden beschikbaar gesteld, mits de Katwijkse gemeente er voor januari '81 al gebruik van maakt. De Katwijkse Stichting wil voor jongeren oassende woon ruimte, zonder dat de huren extreem hoog zijn. Ze verwijst hierbij onder andere naar de nieuwjaarsrede van burge meester mr. C. A. Bos, die toen de bijzonder hoge huurprijzen voor de voor bewoning onge schikte zomerhuizen aan de kaak stelde. En volgens een enquête van de Stichting be volken jongeren over 't alge meen deze kleine huisjes. Toch is de Stichting niet ge lukkig met het voornemen van de gemeente om een ge deelte van de drie torenflats voor jongerenhuisvesting te reserveren. Zij ziet de jonge ren liever verspreid over het dorp gehuisvest. VOORSCHOTEN Het co mité „700 jaar Voorschoten", dat zich bezighoudt met de or ganisatie van de festiviteiten rond het 700-jarig bestaan van Voorschoten heeft de afgelo pen dagen de verenigingen in Voorschoten aangeschreven met de vraag of zij willen deelnemen aan de feestelijkhe den. Een aantal verenigingen heeft al positief gereageerd. De verenigingen die geen for mulier van het comité hebben ontvangen maar toch een bij drage willen leveren kunnen zich in verbinding stellen met de heer J.L.S. Pijpers, tel. 01717-5565. OEGSTGEEST De werk zaamheden rond de verbouw en de uitbreiding van het ge meentehuis aan het Wilhelmi- napark 17 in Oegstgeest vin den op donderdag 25 septem ber hun hoogtepunt als het hoogste punt in de bouw wordt Zuster Van der Amele (3e v.l.) met enkele bewoners. WARMOND Huize St-Li- duina bestond gisteren pre- wordt het feest pas vrijdag gevierd met de zestig bewo* cies een halve eeuw. Om' or- ners, de 23 personeelsleden bui ganisatorische redenen en de directe buren, de bewo- e Jachthaven aan de Oostdorperweg, die gedeeltelijk kan verdwijnen. WASSENAAR De Water- sportvereniging Wassenaar heeft plannen voor het aan leggen van een haven voor pleziervaartuigen in de Zijl watering. Zij wil daartoe de „Stichting Jachthaven-ac commodatie" in hetleven roepen en verzoekt de mede werking van de gemeente voor het verkrijgen van erf pacht van het benodigde ter rein (bedrag f 42.330 per jaar gedurende een kwart eeuw) en een garantie voor het be talen van rente en aflossing van een geldlening van 9 ton. De jachthaven zal 130 tot 140 bootjes een plaats kunnen bie den. Bij het uitgeven van lig plaatsen zullen Wassenaarders voorrang krijgen. De voor de jachthaven bestemde grond is bouwrijp gemaakt. Dit heeft ruim 4 ton gekost. Op het ter rein van de haven komt par keergelegenheid voor auto's en een kantine. De jaarlijkse ex ploitatielasten bedragen bijna 2 ton. Door verhuur van de ligplaatsen kan de Stichting deze jaarlijkse lasten bestrij den. Door de aanleg van de haven is het mogelijk de win- terberging aan de Oostdorper weg te beëindigen. De werk zaamheden op deze winter bergplaats zijn storend voor de buurtbewoners en bovendien is de ligplaats bestemd voor woningbouw. JNSBURG Het bestcmingsplan iuitengebied van de gemeente tijnsburg heeft grote onrust veroor- aakt bij een aantal in dit gebied werkzame bedrijven. liet plan is be- oeld om de uitstekende tuingrond e beschermen tegen aantasting voor ilet-aggrarische doelen. De momen teel in'het Buitengebied gevestigde bedrijven die niet tot de agrarische sector behoren, mogen niet verder dan tien procent groeien. Juist tegen dit laatste punt maken deze bedrij ven ernstig bezwaar. Een aantal bedrijven leunen tegen de agrarische sector aan (bijvoorbeeld een bedrijf dat droogbloemen op de markt brengt). Zij zien de rem op de groeimo gelijkheden als een onaanvaardbare zaak. De bezwaren van hen werden gisteravond tijdens een hoorzitting toe gelicht door woordvoerder Cor van Duyn. Burgemeester De Roos meende, dat de problemen van deze bedrijven bespreekbaar moesten blijven en zegde toe, dat er best wel gelegenheid is voor kleinere aanpassingen op het plan. Hij constateerde ook, dat geen kwekers naar de bijeenkomst waren gekomen en leidde daaruit af, dat deze groep derhalve met het plan instemt. ners van de bejaardenflats aan de Weiden. Een halve eeuw geleden begon Huize St.-Liduina als gesticht, zo staat te lezen in de docu menten uit de bouwperiode. Die benaming illustreert wel de veranderingen die hebben plaatsgevonden in de verzor ging van ouderen in de afgelo pen decennia. Vol lof werd vijftig jaar geleden geschreven over het nieuwe huis vol mo derne snufjes, dichtbij het electrisch spoor en uitzicht over de bollenvelden en bossa- ges. Om dat statige gebouw te kunnen verwezenlijken werd een spaarvereniging opgericht waaraan iedere parochiaan deelnam om zo een goed kat holiek doel te steunen. Grote animator achter de bouw van St.-Liduina was pastoor Oude- jans. Op 23 september 1930 was het voor hem een glorie dag toen mgr Aengenent het huis kwam inzegenen. Na ruim veertig jaar gebruik bleken de nieuwste snufjes uit die eerste jaren, toch wel ver ouderd en werden plannen ge maakt voor uitbreiding en re novatie. Die uitbreiding be stond uit een extra aantal ka mers voor de bewoners van St.-Liduina en de bouw van 36 bejaardenflats waar ouderen zelfstandig konden wonen. Die flats werden tijdelijk in ge bruik genomen door de bewo ners van Liduina tijdens de re novatie. Op 23 september 1978 werd St.-Liduina heropend. Opnieuw kon men toen weer spreken van een huis vol mo derne snufjes. Vooral aan de privacy van de bewoners werd veel aandacht besteed met woonstraatjes en voordeuren met een huisbel. Het huidige waarnemend hoofd Zuster Van der Amele zou nog wel het een en ander willen verbeteren aan de ge zellige sfeer. Vooral breekt zij een lans voor de verbetering van de contacten naar buiten, vooral ten aanzien van de be woners van de flats aan de Weiden. Het halve eeuwfeest wordt vrijdag gevoerd met een oecu menische dienst in de kapel, gevolgd door een diner. Op 15 oktober volgt een feestavond. REGIO De VVV's in de Bollenstreek zullen gedurende het winterseizoen een theateragenda gaan uitgeven. In deze agenda staan die concerten en evenementen, die via het VVV theater- bespreekbureau te boeken zijn, van de Randstad op datum en plaats genoteerd. De agenda oktober '80 ligt klaar op de VVV-kantoren in de Bol lenstreek en kost een kwartje. Op aanvraag kan de agenda ook worden opgestuurd. De Stichting VVV theaterbespreekbureau heeft, gezien de hoge kosten in verband met het bespreken, besloten de reserverings- kosten te verhogen naar 2,50 per persoon met een maximum van/ 10,00 per uitgeschreven bon. Deze nieuwe regeling gaat in per 1 oktober 1980. bereikt. Dat zal officiëel ge beuren om 15.30 uur op de bouwplaats. Na de officiële handelingen zal een rondlei ding op de bouw worden ge houden en om 16.00 uur wordt een kleine receptie georgani seerd in de trouwzaal van het tijdelijke secretariegebouw aan de Endegeesterstraatweg 4. VOORSCHOTEN Het ze vende en tevens laatste orgel- beiaardconcert van dit sei zoen zal op maandag 29 sep tember worden gegeven in de Dorpskerk van Voorschoten. De orgels (één orgel wordt bij geplaatst) zullen worden be speeld door Toos Mugge en Piete van der Steen. Na de pauze zal Henk van Putten de beiaard bespelen. Het concert begint om acht uur en is gratis toegankelijk. LEIDSCHENDAM In het kader van de Vredesweek wordt vanavond in de Dam- laankerk een forum-discussie gehouden tussen vertegen- woordigers van de grote poli tieke partijen. Aan dit forum wordt voor het CDA deelgeno men door Joep de Boer, ex- staatssecretaris. Brinkhorst vertegenwoordigt D'66, Van Traa de PvdA en Ploeg de VVD. Pater Th. Geraerts SJ zal als voorzitter optreden. Ie dereen is welkom op deze bij eenkomst die om acht uur be gint. ZOETERWOUDE De kruis en klaverjascompetitie van de KPJ gaat vrijdagavond 26 sep tember van start De aanvang van deze avond is 8 uur in het Don Bosco aan de Zuidbuurt- seweg en uiteraard zijn er ook enkele leuke prijzen voor de winnaars van de eerste avond te winnen. De andere avonden waarop voor het klassement gespeeld zal worden zijn 31 oktober, 19 december, 23 janu ari en 20 februari. Deelname is steeds 3 gulden en indien men voor 5 avonden tegelijk betaalt zijn de kosten 12.50 gunden. WOUBRUGGE De VVD af deling Woubrugge/Hoogmade organiseert op zaterdag 27 sep tember in verenigingsgebouw De Wijk een disco-avond met vele attracties. Iedereen is van harte welkom om te genieten van disco „Rainbow" en deel te nemen aan aktiviteiten als wedstrijdfietsen, politiek dart- spel en ballengooien. Aanvang 20.00 uur. OEGSTGEEST Sociëteit De Fuik, onderdeel van de Stichting Jeugd en Jonge renwerk Oegstgeest organi seert op komende vrijdag een ojï>en avond in het ge bouw Taberna aan de Julia- nalaan 1 in Oegstgeest Op deze avond zal De Fuik la ten zien wat er mogelijk is op het gebied van modern ballet. Bij voldoende belangstelling wil men starten met een cur sus modern ballet. In overleg met de deelnemers wordt be paald of de avonden worden besteed aan improvisatie of techniek, of allebei. Bij de im provisatie kan er afwisselend gewerkt met bewegingsthe ma's, muziek of voorwerpen. De techniek is gebaseerd op het moderne ballet waarbij ge werkt wordt met de ademha ling. Verder zal er de nodige aandacht worden besteed aan een goede lichaamshouding. Als de cursus doorgaat wordt hij eens in de veertien dagen op de vrijdagavond gehouden. De kosten zullen waarschijn lijk 40 gulden gaan bedragen voor tien lessen. De Fuik is tevens van plan een cursus Muzikaal Theater op te zetten voor jongeren van 16 jaar en ouder. Belangstel lenden voor deze cursus zijn eveneens welkom op de open avond op 26 september. Voor informatie kan men contact opnemen met de SJJO, Ronald Messemaker, tel. 154773.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7