dieren bi adiek Beestenspul 80 ïGaaikema uit vorm UNIVERSITAIRE SPORTRAAD VIERT ZIL VERENJUBILEUM ETNAAKTHONDEN, REUZEKONIJNEN f MINIA TUUR-DIERTJES: Middelbaar ondernemersonderwijs slaat de vleugels verder uit en glansrijke ola- anbieding 1413.- 600- 813.- 1466.- 600.- 866.- Afrika bij V&D Fakkelloop, volleybaltoernooi en voetbalwedstrijd p/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 ,^N Zo'n zesdui- riiisdieren zijn het ide weekeinde te ci| de Leidse Groe- Ijallcn ter gelegen- van Beestenspul (t is de grootste nlhow van Europa, sikeer voor de vijf- i|al wordt gehou- Iprinses Margriet zaterdagmorgen n uur voor de offi- gpening. Zij wordt leid door echtge- etieter van Vollen en de kinderen. is dit keer niet handen van de stich- 5 en Dier, maar wordt 24 door bureau De tn de Groenoordhallen ïtfc duizenden honden, hoenders, ca- vogels, n| pony's, ezels, geiten, lapen, bijen en vissen onder enige twijfel het "karakter van de mani- bp zo'n 14000 vierkan- r onderstrepen. Onder jjke dieren een aantal unieke exemplaren aakthonden, naaktko- reusach- ngoor konijnen, grijze indlanders en tal van tijdens de show niet ist door wedstrijden, dan van de sector .^ren en enkele humo- '„getinte verkiezingen. Jliteit van de getoonde ^jren staat echter buiten »jnt de meeste geëxpp- v^dieren zijn 'prijswin- an nemen regelmatig lolstrijden deel. Maar tij- tentoonstelling gaat (ajeer om de band mens tonen. Voor zover er uidstrijden worden ge il hebben die een puur rjparakter. i Presentator Peter Knegtjens en de Amsterdamse Carin se naakthond en een eveneens onbehaarde Canadese de Vriend met een Mexikaan- sphinx-poes. Studentengeit De Leidse studenten kiezen de 'Studentengeit van het jaar' en een journalistenjury onder lei ding van Meta de Vries be steedt al haar inzichten aan de verkiezing van de 'Persmuis van het jaar'. Attractieve pro gramma-onderdelen zijn ver der het door Fred Oster te presenteren Concours d' Elé- gance, waarbij de combinatie mens-dier wordt beoordeeld. Peter Knegjens lijkt eveneens op zijn plaats. Hij heeft de lei ding bij de 'Kind-hond-show'. Verder wordt een groot deel van het programma in beslag genomen door demonstraties. Zo bemannen de imkers van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt een voorlich tingsstand. Zij laten interes sante bijzonderheden zien en beantwoorden vragen over de bijenteelt. Wat betreft de hon den ligt het accent voorname lijk op de gehoorzaamheidsde monstraties. De ruitervereni- ging Liethorp uit Leiderdorp geeft informatie over de moge lijkheden van de beoefening van de paardensport. Kinde ren kunnen gratis ponyrijden. Ook het gevederte ontbreekt niet. Tal van tropische vogels zijn bij 'Beestenspul' van de partij. Het nieuw Leidse Dierenasyl vraagt de aandacht voor aan het eigen lot overgelaten die- ren. De dieren, die momenteel in het asiel logeren, kunnen allemaal bekeken worden. Na tuurlijk kan degene, die zich tot en bepaalde kat of hond aangetrokken voelt, zich over het gekooide dier ontfermen. Tenslotte verzorgen behalve de dieren ook tal van artiesten optredens: Bonnie St. Claire, Maggie Mc Neal, Maurice Del- monte, Peppie en Kokkie en het Trio Hellenique. Beestenspul '80 is zaterdag 27 en zondag 28 september geo pend van tien tot zes uur. De toegangsprijs bedraagt zes gul den, kinderen tot twaalf jaar en bejaarden betalen de helft. lïlusieve 9 pers. |>dlg. ladencassette Melijk f 600,-/ 1000,-voordelige? 9 persoons 105 dig. ladencassette persoons 105 dig. ladencassette n de ladencassette: 9 tafellepels, 9 tafelvorken, 9 tafelmessen, 9 dessertlepels, 9 dessertmessen. 1'soeplepel, 2 sauslepels. 2 groentelepels, yappellepel, 9 theelepels, 9 taartvorkjes, 9 likeurlepels. oiürinklepels, 1 suikerschepje, 2 vleesvorkjes, briesje, 1 salade^couvert, lelschaaf. 1 gebakschep, IN Het programma waarmee Seth t iia gisteren de Schouwburg aandeed Aangekondigd als een nieuw programma, anfette dan ook „Seth nu" waaruit men zou lefi afleiden dat Seth nogal veranderd is. zbleek minder waar. Reeds in het pro- erjablad werd aangekondigd dat zowel t j als oude liedjes te horen zouden zijn; dit ro<iok te gelden voor de conferences. Seth ntftna gebruikte vele oude teksten, en deed etiniets nieuws mee. Zodat mensen die zich xdfcr verongelijkt voelen het grootste gelijk ïpl wereld hebben. Los van bovenstaande was de voorstelling toch al niet bijster geslaagd. Gaaikema sprak zeer onverstaanbaar en bovendien overhaast. Bij zijn grappen wachtte hij op het applaus, en ging niet verder voordat hij dat gekregen had. Gere geld keek hij dan naar boven, alsof hij steun zocht bij een hogere macht, aangezien hij zelf ook niet meer wist wat hij moest. Een bescha mende vertoning. Wie Gaaikema desondanks toch een kans wil geven (mogelijk is hij in een beter humeur) kan het vanavond weer probe ren om 20.15 in de Schouwburg. Jacqueline Mahieu In de Leidse vestiging van V&D staat tot zaterdag 27 september Afrika in het middelpunt van de belangstelling. De expositie die op de vierde etage van het warenhuis te vinden is, wordt in sa menwerking met het Afrika Museum uit Berg en Dal gehouden. Deze tentoonstelling wordt opgeluisterd door een bezoek van twee houtsnijwerkers. Tijdens de tentoonstelling kan een groot aantal Afrikaanse gebruiksgoederen gekocht worden. Bezoekers ontvangen gedurende deze aktie een reduktie-coupon voor een bezoek aan het Afrika museum. Het museum in Berg en Dal ont stond in 1954 met een zending Afrikaanse gebruiksvoorwerpen die gebruikt werden voor een aantal missie-tentoonstellingen in Nederland. In de loop der jaren is het museum uitgegroeid tot een zeer omvangrijk geheel met een filmzaal en een bibliotheek. In het museum is één van de beste kollecties ter wereld over Zwart Afrika te bewonderen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ALGEMENE KEUZEVAKKEN INGEVOERD IN LEERPROGRAMMA Het is lang niet eenvoudig meer om een goed ondernemer te zijn. Van de vakbekwame zelfstandige tegelzetter tot de kaderfunctionaris van een groot warenhuis, alle „baasjes en bazen" dienen goed toegerust zich staande te houden in de maalstroom der economie. Een goede stap in die richting berust op het onderwijs, in dit specifieke geval het ondernemersonderwijs. Ons land telt 34 inrichtingen voor middelbaar ondernemersonderwijs met in totaal ongeveer 7000 leerlingen, van wie 20 procent vrouwelijke. Voor het Rijnland, van duinstreek tot de Noordhollandse en Utrechtse provinciegrenzen, staat net Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs met scholen voor lager en middelbaar commercieel economisch onderwijs aan de Leidsedreef in Leiderdorp, met een leerlingenaantal van 552. Ook deze gemeenschap gaat nu delen in de vruchten van een nieuwe koers die het ondernemersonderwijs in Nederland voor de nabije toekomst heeft uitgezet. Door de invoering van algemene keuzevakken wordt namelijk het leerprogramma van deze nog te weinig algemeen bekende tak van het voortgezet onderwijs danig uitgebreid en daardoor op een hoger plan gebracht. Het is wel een heel bijzondere, deze kleine tak van middelbaar onderwijs: elke gediplomeerde leerling vindt zijn of haar weg in de maatschappij, of, zoals men bij het ondernemersonderwijs zegt: „bij ons komen mensen vandaan die niet naar werk behoeven te zoeken". En Voorzitter W.J.J. Westerho ven van de Vereniging Di recties Detailhandelsscho len. dat is heel wat, in deze tijd met moeilijkheden rond schoolverlaters. Een en ander werd gisteren uiteengezet op een informatieve bijeenkomst, belegd door de Vereniging van Directies van Detailhandelsscholen, VDD. De voorzitter van deze vereniging, de heer W. J. J. van Westerhoven, deelde bij deze gelegenheid mee, dat op alle scholen voor ondernemersonderwijs gelijktijdig begonnen is met een reeks keuzevakken die toegevoegd worden aan de bestaande lijst van verplichte vakken. „Hierdoor wordt ons pakket danig uitgebreid, het examen met één of twee vakken vermeerderd en aldus ons ondernemersonderwijs op een hoger plan gebracht. Hieronder verstaan wij: dichter bij het einddoel, dichter in de praktijk en beter toegerust voor de gekozen richting". De keuzevakken die ingevoerd zijn, zullen de inzetbaarheid van de „leerling-ondernemers" verhogen, terwijl zij toch al tot de groep behoren voor wie werk vinden na het eindexamen geen enkele moeilijkheid biedt. De keuzevakken nu zijn: een tweede moderne taal, administratie, wiskunde, assurantie, distributie planologie, marketing, management, vervoer en toerisme. Elke middelbare school voor ondernemersonderwijs heeft uit de rij van negen keuzevakken een aantal ingevoerd. Een school kan om onderwijstechnische redenen niet alle negen vakken tegelijkertijd in het pakket opnemen. Het is sterk afhankelijk van de keuze der leerlingen en de beschikbare docenten. Het eindexamen omvat 5 verplichte vakken: Nederlandse taal, economie, commerciële economie, warenkennis, een moderne taal. In '82 wordt hieraan toegevoegd een keuzevak en indien gewenst mag men pok nog een zevende vak doen. Leerplanvernieuwing, ten behoeve van de jonge ondernemer in spé. „Het ondernemersonderwijs voor de handel", aldus de heer Van Westerhoven, „is springlevend en zich terdege bewust van het gevaar der verstrakking, het gevaar van de achterstand van onderwijs op het bedrijfsleven. Ons doel is nog altijd, de jonge ondernemer of kaderfunctionaris voor de handel dat gereedschap mee te geven waarmee hij kan slagen in het bedrijfsleven. Onze grote opdracht is up to date onderwijs te geven, verstrengeld met praktijksituaties en gericht op de grote vrijheid, die de creatieve jonge ondernemer moet kennen met zijn begrenzingen". Van de toegevoegde keuzevakken is nu al duidelijk, dat het vak „marketing" het hoogst scoort, terwijl „management" ook al zo'n topper is met rond duizend leerlingen die ervoor gekozen hebben. Vervoer en distributieplanologie zullen nog moeten groeien. Daarentegen trekt de tweede moderne iaal ook erg veel belangstelling. De leerling, die na zijn studietijd een jaar in het buitenland stage gaat lopen, zal het vooral van de spreekvaardigheid moeten hebben. Met het stageaire- jaar wordt veel succes geboekt. In Engeland bijvoorbeeld, waar het middelbaar ondernemersonderwijs vrijwel niet bekend is, brengt een Nederlandse stageaire het niet zelden na een half jaar al tot „floor manager", wat mede een grote waardering voor de kwaliteit van het (Nederlandse) onderwijs inhoudt. LEIDEN De Leidse Universitaire Sportraad viert op donderdag en vrijdag haar zilveren jubileum. Ter gelegenheid hiervan is een groot aantal sportactiviteiten ontplooid. Hoogtepunten vormen een 25-uiirs volleybaltoernooi, dat aanvangt op 25 september om acht uur en waar aan door ploegen uit het hele land maar vooral door Leidse ploegen wordt deelgenomen en een voetbal wedstrijd tussen universiteitsraads leden en gemeenteraadsleden op vrijdag om vijf uur op het universi taire sportterrein, Wassenaarseweg 74. Van de zijde van de gemeente zal onder anderen worden deelgenomen door wethouder Tesselaar, de fractievoorzit ters van de VVD en D'66, respectieve lijk F. J. Kuiers en drs. B. O. J. R. Glaubitz en het C.D.A.-raadslid Joop Walenkamp. In het universiteitsraad steam zijn onder anderen opgesteld de voorzitter van de universiteitsraad, drs. Frans van der Meer en drs. M. J. Koornstra, lid van het college van be stuur. Als doelman zal optreden de voorlichter van de universiteit, Lauris Beets. Overige activiteiten, die morgen op het programma staan zijn een „Fakkel- Leeuwenhoekloop" over de afstanden 5 of 10 kilometer, aanvang half elf en een negen-uurs „Volleybal-Disco-Dri ve", die gedurende de gehele nacht in het universitaire sportcentrum wordt gehouden en om half elf de vertoning van de film „Marathon Man". Gedurende de nacht van donderdag op vrijdag zal een drietal films worden vertoond, te weten Snous Irons Tous au Paradis" (aanvang 01.45 uur), „Marat hon Man" (04.00 uur) en nogmaals „Nous Irons Tous au Paradis" (06.15 uur). Vanaf vrijdagochtend 10.00 uur zal een schaaksimultaan worden ge houden tegen een bekende grootmees ter. Na de voetbalwedstrijd tussen universi teitsraad en gemeenteraad zal om 18.30 uur een basketbal-demonstratie plaats vinden door „Parker-Leiden", gevolgd door de finalewedstrijden in het 25- uurs-volleybaltoernooi. Het lustrum programma zal worden besloten met een slotfeest. De in het kader van dit lustrum geor ganiseerde evenementen zijn, met uit zondering van de „Fakkel-Leeuwen hoekloop", waarvoor 2,50 inschrijf geld moet worden betaald, voor alle be langstellenden gratis toegankelijk en vinden plaats in het Universitair Sport centrum aan de Wassenaarseweg 74.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5