Iran binnen Werkgevers willen méér bezuinigen IRA-lid in Nederland aangehouden Deinruilwaardevan uw auto is zojuist fors gestegen! UÊHet KROS HEEFT ONMIDDELLIJKE KWALITEITSGARANTIE Geen discussie,geen gezeur. Niet goed geld terug! Dat is heel gewoon bij Digros! ëiligheidsraad roept op tot beëindiging strijd Rembrandt mag bouwen Zolder Qoma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 24 september 1980, 70e jaargang no. 21768 «dijk 34. 2312 DD Lelden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. ;teur: Wim Bul|teweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten eten: kwartaal 46,30: jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. Lelden. Dlredeur-hoofdredadeur: J. J. Hallewas bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Shakespeare re" om 20.40 uur op Ned. om 19.30 uur documentaire „Oogst in beeld". Op Ned. II om 20.32 uur pop- programma „Countdown' en om 22.15 uür tv-serie „Ten- speed and Brownshoe". Droog Vannacht nog veel bewolking en op enkele plaatsen wat re gen. Morgen overdag droog en zonnige perioden. Min. temp. ongeveer 11 gr. Middagtemp. rond 19 gr. Matige wind uit zuidwest tot west. Morgen zon: 7.29 - 19.29. Schev. hoogw.: 4.12 en 16.39. Laagw.: 12.25. Kraakpand per ongeluk gesloopt HAARLEM Slopi-rs van een Haarlems bouwbedrijf hebben gis teren een deel van een enkele maanden gele den gekraakt winkel pand gesloopt, terwijl de krakers niet thuis waren. De slopers moesten voor een te bouwen winkelpassage een an der pand in de buurt af breken. De exploitant van de passage, het Al gemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, was in een juridisch steekspel ver wikkeld om de krakers eruit te krijgen. Man wint van barende haai BELGRADO Een Joegos laaf heeft een uur met een ruim twee meter lange haai geworsteld die 44 babynaaitjes baarde nadat de man het ge vecht had gewonnen. De Joe goslaaf was aan het strand aan het vissen, terwijl zijn gezin zich met zon en zee vermaak te. Toen hij een haaievin in de buurt van zijn zwemmende kinderen zag joeg hij zijn kroost uit het water en sprong zelf op de rug van de haai. Tot zijn teleurstelling werd hij bij het gevecht niet geholpen door andere badgasten. Wel namen zij volop foto's. BU DE DUIM GENOMEN DURBAN Een rechtbank in het Zuidafrikaanse Dur ban heeft-zich gisteren ge bogen over de zaak van een man, die enige tijd geleden probeerde een vrouw te verkrachten. De vrouw beet echter letterlijk van zich af, door haar tanden in de duim van de man te zet ten, waarna zij wegliep. De man kon weinig anders doen dan de vrouw, die de duim met haar tanden bleef vasthouden, te volgen naar haar werkadres. Daar werd de politie gewaarschuwd, zodat de man kon worden aangehouden. Zilveren kapster Mary ten Kate uit Scheveningen te een van prijswinnaars van Hairstyling '80 in de Rotterdamse Ahoy'. Met haar teamgeno ten behaalde zij zilver bij het onderdeel da- meskappen. (Zie verder pagina 11) Buschauffeur werkte tè hard HEERENVEEN Bij een verkeerscontrole in Heer enveen heeft de politie af gelopen maandag om acht uur 's morgens een bus chauffeur een rijverbod op moeten leggen. De man, die met een reisgezelschap op weg was naar Berg en Dal, had er al twintig uur op zitten. Ook zaterdag had de uit Oisterwijk af komstige chauffeur zeven tien uur achtereen ge werkt. Nadat een andere buschauffeur het werk had overgenomen, kon het reisgezelschap zijn tocht voortzetten. Driejaar kamp geëist tegen Bakhmin MOSKOU Op de tweede dag van het proces in Moskou tegen de stichter van het „Werkcomité inzake het mis bruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden", de 32-ja- rige Wiatsjeslav Bakhmin is gisteren drie jaar werkkamp geëist. Dit hebben familieleden van Bakhmin bekendgemaakt. „Uw kinderen en kleinkinde ren zullen zich schamen voor het proces dat u hier voert", zo zei Bakhmin in zijn laatste verklaring. t 15 EW YORK, BAGDAD, TEHR AN De uitbreiding van het inflict tussen Iran en Irak wordt wel in het West blok als in het jstblok met toenemende bezorgd- (id bekeken. De Verenigde Staten i de Sovjet-Unie hebben beide ver- [aard zich neutraal te willen op- ellen. De Veiligheidsraad heeft de rijdende partijen in de afgelopen nacht opgeroepen om de militaire acties te staken en af te zien van andere acties die de gevaarlijke si tuatie nog meer kunnen verscher pen. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren gezegd dat de Sovjet- Unie zich afzijdig moet houden van het conflict. Carter omschreef de positie van zijn land als strict neu traal. De Sovjet-Unie heeft de afge lopen dagen overleg gepleegd met Iran en Irak. Wat er is besproken werd niet meegedeeld. De Russische kranten beperken zich tot het weer geven van de standpunten van bei de partijen in het conflict. In de oproep van de Veiligheidsraad worden tot onmiddellijke beëindi- 3 De Iraakse stad Bagdad heeft een bombardement moeten doorstaan van de Iraanse luchtmacht, waarbij, vol gens berichten uit Iraakse bron, slachtoffers onder de burgerbevolking zijn gevallen. Een door een Iraanse raket g gewond kind. ging van de oorlog en gepleit voor een vreedzame regeling van het ge schil dat een ernstige bedreiging van de wereldvrede wordt ge noemd. De oproep, die geen bin dend karakter had, werd gedaan op verzoek van secretaris-generaal Waldheim. Iran en Irak hebben vanmorgen hun aanvallen voortgezet. Het Iraakse leger is Iran ver binnenge drongen en volgens een militaire woordvoerder in Bagdad beheersen de Iraakse strijdkrachten de Iraanse steden Somar, Sermel, Shehab en Quasr-e-Shirin. De oliehaven Chooramsjar en het nabijgelegen Mohammaz worden belegerd. Beide landen bombarderen eikaars raffi naderijen, waaronder gisteren die van Abadan, Iran. De Arabische olieproducerende lan den hebben verklaard dat ondanks de gebeurtenissen aan de Perzische Golf zij de westerse landen een on gehinderde oliebevoorrading garan deren, zo verklaarde een woord voerder van de OPEC in Brasilia (Brazilië). De goudprijs is op de in ternationale beurzen omhoog gevlo gen, evenals de olieprijzen op de" Rotterdamse vrije oliemarkt. Ongeveer 1200 buitenlanders zijn gisteren vanuit Irak naar Koeweit gevlucht nadat het petrochemische complex bij de Iraakse stad Zubair door de Iraanse luchtmacht was ge bombardeerd. De buitenlanders zijn vanaf de Iraakse grens naar Koe weit gebracht. Onder hen bevinden zich ook Nederlanders. In berichten vanuit Londen heet het dat vier Amerikanen en vier Engelsen om het leven zijn gekomen. (zie verder pagina 15) Koninklijk paar in feestend België Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren op de Brusselse luchthaven Meisbroek door koning Boudewijn en koningin Fablola begroet. Ter ge legenheid van de herden kingsleesten 150 |aar Belgische onafhankelijk heid heeft hel koninklijk paar een concert bijge woond door hel Rotter dams Philharmonlsch or kest In het Brusselse pa leis der Schone Kunsten, vandaag zijn koningin Beatrix en prins Claus weer naar ons land terug gekeerd. OVEBLOON De rijkspoli tie heeft vorige week vrij dag in het Brabantse Over- loon een man aangehouden, die ervan wordt verdacht lid te zijn van het verboden Ier se Republikeinse leger, de IRA. De man, die gisteren voor de rechtercommissaris werd voorgeleid, is in voor lopige hechtenis gesteld. Dit werd gisteravond meege deeld door mr. P. Hendriks, officier van justitie van het arrondissement Den Bosch. Volgens mr. Hendriks werd de 30-jarige man, die in het bezit was van alle geldige papieren, aangehouden nadat een arres tatiebevel van de Londense rechtbank was binnengeko men. De man wordt ervan verdacht explosieven in zijn bezit gehad te hebben, iets dat ook in Nederland strafbaar is. De verdacht woonde in een pension in Overloon en werk te in een metaalfabriek in Venray. De Nederlandse re cherche was al eerder van zijn verblijf op de hoogte, maar moest wachten op het Londen- verbleef, antwoordde mr. Hendriks, dat daarover slechts te speculeren valt. Wanneer de Engelse regering een verzoek om uitlevering in dient, kan de man worden overgedragen aan de Britse autoriteiten. Het verzoek moet binnen twintig dagen worden ingediend, anders komt de man vrij. Eerste paal in februari LEIDEN De openbare scho lengemeenschap voor mavo, havo en vwo „Rembrandt" mag een nieuw onderkomen bouwen in het gebied „De Coebel" achter Haagweg en Jacques Ursusplantsoen. Dit heeft het ministerie van On derwijs gisteren laten weten. De de eerste paal kan om streeks februari volgend jaar worden geslagen. De school kan dan met ingang van het seizoen 1982/1983 haar nieuwe gebouw betrekken. De Rembrandt Scholenge meenschap heeft lang moeten wachten op een nieuw onder komen. De beslissing hierover werd door het ministerie steeds uitgesteld. Momenteel is de school gehuisvest in twee gebouwen. De eerste en twee de klassers bevinden zich in een redelijk modern gebouw aan de Vijf Meilaan, de boven bouw is gehuisvest in een complex noodlokalen aan de Schubertlaan. Volkheftruck chauffeur bij Heineken. Bedienings- vakman bij Ileineken. NCW- voorzitter Van Eijkelenburg: Rijksbegroting is onthutsend (Van onze sociaal- economische redactie) lijk alle groei hebben binnengehaald. Ni« Jiettemin zijn de collectieve uitgaven DEN HAAG „Het is onthutsend in eveneens aanzienlijk toegenomen en dat is de rijksbegroting te zien, dat nadat dus volledig gegaan ten koste van de be- het al jarenlang bergafwaarts is ge- drijfswinsten. Het producerende deel van gaan met het bedrijfsleven de ruim- het bedrijfsleven maakt nu alleen maar te om te ondernemen helemaal Is ver- verliezen het bank- en verzekeringsbe- dwenen. Het lijkt erop dat de regering drijf draait nog goed en dat kan alleen wil nagaan of je ook kunt ondernemen maar de continuïteit en dus de werkgele- zonder winst te maken.De bedrijven genheid aantasten, zijn al lang uitgeschud, nu maakt men Loonmatiging kan volgens Van Eijkelen- er weggooispeelgoed van". De voorzit- burg worden- bereikt door de stijging van ter van het Nederlands Christelijk energieprijzen en van de huren uit de Werkgeversverbond NCW, de heer S.J. prijscompensatie te verwijderen. Een alge van Eijkelenburg, zei dit gisteren in mene loonsverhoging wijst hij af. De een nader commentaar op de miUoe- koopkracht kan zoveel mogelijk in stand nennota, uitmondend in een pleidooi worden gehouden door lastenverlichting, tot aanzienlijke verdere beperking der De collectieve lasten moeten worden te- overheidsuitgaven. ruggedrongen, aldus de NCW-voorzitter. zen gisteren op een vergadering in Nieu- wegein een extra loonmatiging met ver lies van een stuk koopkracht volstrekt van de hand. Zij spraken zich uit vóór volledige handhaving van de koopkracht voor de inkomens tot 33.000 gulden, dat is net even onder de grens van „modaal" (35 mille). Indien de vakcentrale FNV wèl in stemt met de kabinetskoers om stevig te matigen, dan zal de voedingsbond ove rigens zonder uit te treden zijn eigen weg gaan. „Onze leden hebben gesproken, zij maken bij ons de dienst uit, zei voor zitter Cees Schelling na de bondsraadsver- Van Eijkelenburg wees erop, dat de lonen de laatste tien jaren gelijk op zijn gestegen met het nationale inkomen en dus eigen- Voedingsbond De leden van de Voedingsbond FNV we- 8ij de voedingsbond, zo zei Winter, zien we de formule „winst is werk" niet meer zitten. Moet je dan matiging blijven predi ken? Het bestuur van de FNV zal eind deze week zijn opvattingen bekend ma ken en daarover maandag met de aange sloten bonden tijdens een congres praten. (Zie verder pagina 13) Rüdt u in een van de top-5 merken? opel Dan is het nu een gouden moment om bö Het Motorhuis overeen Opel te komen praten. Wantl oktober start onze grote occasionshow en daar l*j willen we uw auto graag bij hebben. Er opel valt nu te praten, te handelen, af te dingen kortom: te profiteren. Bü aankoop W van een Ascona bijvoorbeeld, opel geven we voor bepaalde merken grif2000,-méér dan de gangbare inruilprijs! MaarvooralleOpelsen t&t inruilwagens van alle merkengeldt: opel met Het Motorhuis valt nu meer te regelen dan met uw eigen dealer! RÜ maar eens snel bü ons binnen. vondellaan 80, Leiden,iei. 071-769313.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1