Hussein doet gooi naar leiderschap Perzische Golf Olieraffinaderijen Abadan door Irak in brand geschoten Poolse rechtbank wijst inschrijving eerste vrije vakbond af BBC-afluisterdienst volgt strijd Irak-Iran op de voet buitenland' Onzekerheid over olieaanvoer door Straat van Hormuz IRAK RUKT VERDER IRAN BINNEN Gromyko tot VN: [oorlogsgevaar moet rerminderd worden LEIDSE COURANT. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15. BEIROET Hoever zal Irak gaan? Dat is nu de grote vraag. Want vanaf het mo ment dat er schermut selingen uitbraken in het omstreden grensge bied is duidelijk ge weest dat Irak, en niet Iran, de aanvallende partij is. Dat Irak eens tot een eenzijdige opzegging van het Pact van Al giers (1975) zou over gaan en de soevereini teit zou opeisen over de riviermonding Shatt al Arab lag voor de hand. De regerende Ba'ath- partij in Irak wil kost wat kost verandering brengen in het voldon gen feit waarvoor de sjah hen in 1969 heeft gesteld en dat officieel in Algiers werd be krachtigd. De motieven van Irak zijn duidelijk. President Saddam Hoessein wil de wereld be wijzen dat zijn land een macht is vergelijkbaar met het rijk van de sjah in zijn glansperiode. Hij wil de we reld laten zien dat hij het is die de lakens uitdeelt in de Perzische Golf en dat de ga rantie vormt voor stabiliteit in dit zeer vitale, olierijke ge bied. Zijn vice-premier Tariq Aziz zit nu in Moskou, maar in feite wil Irak juist de Ver enigde Staten imponeren. President Hoessein doet een gooi naar het leiderschap in het Arabisch gebied op een moment dat andere kandida ten, zoals Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië het om ver schillende redenen moeten laten afweten. Hierbij speelt Hoessein handig in op de al lang levende anti-Perzische gevoelens onder de Iraakse bevolking. De vijand is de "Perzische racist". Wat zijn eigen onderdanen betreft vertrouwt president Hoessein op de diepgewortel de vijandschap tussen de Sunnitische en Shi'itische Moslims. Hoewel hij weinig geliefd is, rekent hij erop dat de Soennitische minderheid zich achter hem zal scharen, nu de Sjiïten, aangemoedigd door Iran en Syrië, een ge vaarlijke bedreiging vormen niet alleen voor hemzelf, maar ook voor de traditione le dominante rol van de Soennieten. Op papier staat hij zeker sterk. Het is maar de vraag of hij ooit nog eens zoveel kans zal hebben om zijn machtige buurland te verne deren. Maar toen hij vorige week het Pact van Algiers opzei, verloor hij de voor zichtigheid niet uit het oog en zei hij dat „Irak goede be trekkingen wilde onderhou den met alle buurlanden, in clusief Iran. We willen hele maal geen oorlog met Iran beginnen". En dat ondanks de gevechten die klare taal spreken over het eigenlijk beleid van Irak. President Hoessein heeft hoog ingezet. Hij wil een nieuw Pact van Algiers, maar deze keer wil hij de voorwaarden dicteren. DAVID HIRST THE GU ARDIAN VOLGENS IRAK: Iraanse stad ingenomen BAGDAD Het Iraakse le ger heeft de Iraanse grens stad Kar-e-Sji- rin ingenomen. Dit is vanmor gen in een com muniqué van het opperbevel in Bagdad mee gedeeld. Bij de Iraakse oliehaven woedt sinds vanmorgen een zeeslag waarbij vijf Iraanse pa- trouillevaartui- igen tot zinken zijn gebracht. De slag had plaats nadat een Iraanse ma rine-eenheid ge probeerd zou hebben Basra aan te vallen. Hel conflict lussen Iran en Irak, dat hel toch al zo kwetsbare olietransport grondig kan verstoren, heeft ook de goudmarkt niet onberoerd gelaten. In Hongkong beleefden de handelaren gisteren op de goudmarkt een even opwindende als spannen de dag, terwijl de prijs van het goud omhoog vloog. WASHINGTON/LONDEN Oliemaatschappijen en re derijen verkeren nog steeds in grote onzekerheid over het feit of het olietransport vanuit het noorden van de Perzische Golf door de strategisch zo belangrijke Straat van Hormuz mogelijk is of niet. Nadat gisteren eerst was verklaard dat alle scheepvaartverkeer door de straat stil was komen te liggen, hebben het Pentagon en Lloyds in Londen laten weten, dat de doorgang door de Straat van Hormuz alleen door Iran geblokkeerd is voor schepen met bestemming Irak. Het verkeer naar de havens van Saoedi-Arabië, Koeweit, Quatar en de Vere nigde Arabische Emiraten zou wel vrij zijn. De rede rijen van de supertankers lijken echter het zekere voor het onzekere te nemen en laten hun schepen voor de in gang van de Straat van Hormuz voor anker gaan. Navraag bij Nederlandse rederijen en oliemaatschappijen heeft uitgewezen, dat momenteel slechts één Nederlandse tanker in de Perzische Golf aanwezig is. Dat is de „Maasrix" van rederij Nievelt Goudriaan in Rotterdam, die overigens niet verwacht dat het vertrek uit de Golf problemen zal op leveren. Van Chevron vaart momenteel een tanker in de buurt van Dubai, met als eindbestemming Koeweit. Volgens een woordvoerder van de maatschappij zal nog worden be- kenen of het schip een andere route zal moeten varen. Esso en Shell hebben momenteel helemaal geen schepen in de omgeving van de Perzische Golf. Verder is er genoeg tijd, aldus woordvoerders, om te bezien wat met de tankers moet gebeuren die naar de Golf onderweg zijn, zoals de Esso-Ne- derland, die momenteel ter hoogte van Kaapstad vaart. De onafhankelijke tankerreders Nedlloyd Bulk en Van Omme ren hebben geen tonnage in of nabij de Perzische Golf. In Londen wordt rekening gehouden met de mogelijheid dat de verzekeringspremie voor tankers in of nabij het Midden- Oosten de komende dagen sterk zal worden verhoogd. Mo menteel wordt voor alle verschepingen door de Golf, ten noorden van Oman, een oorlogsrisico-premie geheven van zes procent, die aanzienlijk kan worden verhoogd. TEHERAN BAGDAD De oor log tussen Iran en Irak heeft zich gisteren op de derde dag van de ge vechten verder verscherpt. Irak viel 's ochtends tien kilometer diep Iran binnen in de richting van de oliecentra Chorramsjar en Abadan. De Britse BBC meldde gisteravond dat de olietanks van Abadan, het grootste raffinagecomplex ter we reld, in brand stonden. De installa tie zou in brand zijn geschoten door de artillerie van de Iraakse troe pen. De aanval werd gadegeslagen door een bemanningslid van een Brits koopvaardijschip, dat vier mijl voor de kust bij Abadan voor anker was gegaan. Volgens Iraakse bronnen zouden de Iraakse troepen niet alleen Abadan, maar ook de Iraanse oliehaven Chorramsjar hebben omsingeld. De man op het Britse schip had ook zware explo sies in Chorramsjar gehoord. Het Iraanse ministerie van oliezaken deelde gisteren laat via radio-Tehe- ran mee, dat tot het stilleggen van de installaties was besloten vanwe ge „het risisco van een Iraakse aan val op de raffinaderij". Het minste- rie adviseerde de Iraniërs zuinig aan te doen met de olie en geen brandstof op te slaan. Irak viel volgens het Iraakse opperbe vel gisteren Iran binnen nadat Iran had verklaard de Straat van Hormuz te controleren om de scheepvaart op Irak en daarmee tevens de olieuit- voer uit dit land onmogelijk te ma ken. Dit werd, aldus het Iraakse op perbevel als een oorlogsverklaring be schouwd en Irak zou alle noodzakelij ke maatregelen nemen om de scheep vaart in deze internationale waterweg te waarborgen. Iran sloeg intussen met luchtaanvallen in Irak, waaron der de hoofdstad Bagdad terug. Als gevolg van deze aanvallen, waaronder op de Iraakse havenstad Basra in het zuiden van het land, zijn gisteren vol- gfens Londense diplomatieke kringen zeker acht buitenlanders omgekomen, van wie vier Britten en vier Ameri kanen. De dood van de Britten werd bevestigd door het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Als antwoord op de opzegging van het grensverdrag door Irak vorige week (het zogenoemde Pact van Algiers dat de grens tussen Irak en Iran door middel van de rivier de Sjatt—el-Arab regelt) heeft Iran gisteren in de loop van de middag de voor de olievoorzie ning van het westen tot verboden ge bied verklaard. Alle schepen moesten deze wateren volgens de Iraanse radio direct verlaten. Radio Bagdad noemde gisteren drie voorwaarden voor de beëindiging van het conflict, te weten de eerbiediging van de Iraakse soevereiniteit over zijn gebieden grenzend aan Iran (1), de er kenning en de eerbiediging van de Sjatt-el-Arab-rivier (2) en terubren- ging door Iran onder Arabische sou- vereiniteit van de drie eilandjes bij de Straat van Hormuz (3). Deze eilanden, oorspronkelijk in het bezit van de Verenigde Arabische Emiraten, wer den in 1971 door de sjah bezet. Radio Teheran heeft gisteren meege deeld dat het Iraanse parlement van wege de grensoorlog met Irak de be handeling van de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars voor onbe paalde tijd heeft uitgesteld. Eerder op de dag had radio Bagdad de vrijlating gemeld van de 49 Amerikanen. Dit zou bewijzen dat Iran aan de kant van de Amerikanen staat, aldus radio Bag dad. Het bericht werd overal met gro te scepsis ontvangen en door radio Te- geran als een nieuw staaltje van psy chologische oorlogvoering beschouwd. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, heeft de oorlog tussen Iran en Irak de positie van de gijzelaars nadelig beïnvloed. De isla mitische studenten kondigden giste ren aan dat ze de Amerikanen op nieuw verplaatst hebben. In het be richt zeiden ze dat de steden Qom, Is fahan, Tabriz niet langer gijzelaars herbergen. Waar zij nu verblijven, werd niet gezegd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een van de beste bron nen voor berichten afkomstig uit het Midden-Oosten, met name Irak en Iran, is de BBC. De gerenom meerde Britse omroep beschikt na melijk over een speciale dienst, die dag en nacht de rest van de wereld afluistert. Deze afdeling van de BBC is ondergebracht in een groot landhuis te Caversham, 64 kilome ter ten westen van Londen. De oor log tussen Irak en Iran is er de oor zaak van, dat de afluisterdienst het druk heeft. Gisteren werd een zeer sterke toename van Iraakse en Iraanse radiouitzendingen waarge nomen. Wat het aantal betreft was Iran aan de winnende hand. In Ca versham had men al 34 oorlogscom- muniqué's vanuit Teheran ontvan gen, vanuit Irak slechts zeven. De speciale luisterdienst van de BBC bestaat in november 41 jaar. Hij werd opgericht in 1939, kort voor het begin van de Tweede Wereldoorlog. Zijn permanente staf telt tegenwoordig zo wat 400 mensen. Samen met een soortgelijke Amerikaanse dienst be luisteren zij radiouitzendingen van 120 landen, in 50 talen. De BBC no teert, zonder commentaar, wat de luistervinken van Caversham ge hoord hebben. Alle teksten worden doorgegeven aan de Amerikanen, die hun eigen materiaal ook doorspelen aan de BBC. Deze laatste heeft boven dien een soortgelijke overeenkomst met de Westduitse radio. Het speciale ontvangststation, vlakbij Caversham, is uitgerust met ingewik kelde antennes en dure ontvangers, die haarscherp afgestemd kunnen worden. Caversham maakt ook ge bruik van apparatuur die elders opge steld is en van op afstand bediend wordt. Verder zijn er drie buitenland se afluistersposten. De grootste hier van bevindt zich in het Nairobi (Ke nia), vanwaar geregeld een samenvat ting van het opgevangen nieuws naar Caversham wordt verzonden. De meest dramatische dag in het be staan van de afluisterdienst van Ca versham was 28 oktober 1962. Het ge schil over de Russische raketten op Cuba had de Verenigde Staten en de Sovjet Unie op de rand van een ker noorlog gebracht. Die dag kondigde de Russische leider Kroetsjev in een boodschap tot president Kennedy aan, dat de raketten zouden worden weg gehaald. Caversham het bericht on middellijk per telex door aan de Ame rikanen, die onverwijld de president op de hoogte brachten. Naar later bleek had het Amerikaanse staats hoofd geen diplomatieke boodschap afgewacht, maar koesterde hij een blind vertrouwen in de BBC. De afluisterdienst van de Britse om roep was destijds ook de eerste om te vernemen, dat in China een Culturele Revolutie begonnen was. En tegen woordig schenkt Caversham uiteraard bijzonder veel aandacht aan uitzen dingen afkomstig van de oliestaten. De BBC maakt elke dag een samen vatting van wat men in Caversham opgevangen heeft. Dit resumé wordt naar ministeries, bibliotheken, kran ten, tijdschriften, universiteiten en sommige grote firma's gestuurd. Op deze dure dienst kan iedereen zich abonneren, zowel in als buiten Groot- Brittannië. EW YORK De Sovjet-Unie heeft gisteren in de algeme- ie vergadering van de VN enige „dringende maatregelen it vermindering van het oorlogsgevaar" voorgesteld. Vol- ins Moskou moeten de bestaande blokken niet worden uit- „jbreid en de strijdkrachten van alle staten en hun conven tionele bewapening moeten worden bevroren op het peil van 1 januari 1981. In zijn rede tot de algemene vergadering stelde de Sovjetrussi- sehe minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko een op schorting van alle kernproeven gedurende een jaar voor. Hij verzekerde, dat de Sovjet-Unie nooit kernwapens zal gebruiken tegen landen, die zich ertoe verbonden hebben dergelijke wa pens niet te verwerven of te produceren, dan wel op hun grond gebied toe te laten. Hij beschuldigde de VS en „sommige NAVOlanden" ervan dat 7-ij door hun politiek de toestand in de wereld ingewikkelder hebben gemaakt. Volgens hem proberen de leiders van de NAVO het strategische evenwicht van de krachten in de wereld ten gunste van hun blok te wijzigen. Gromyko verzekerde dat zijn land bereid is het met de VS ge sloten tweede akkoord tot beperking van de strategische bewa pening (SALT II) te ratificeren en strikt na te komen en ook zou medewerken aan de onderhandelingen over een verdere beper king van de strategische bewapening onder strikte inachtne ming van het beginsel van evenwicht en even grote veiligheid. Andrei Gromyko Olieproducenten slaan goud in eigen land op BERN - Uit gegevens die d« Zwitserse douane-autoriteiter deze week hebben bekendge maakt, blijkt dat Arabische olieproducenten tot dusver dil jaar behoorlijke hoeveelheden goud hebben geïmporteerd Vooral Irak heeft in dit op zicht van zich laten horen; hei heeft in de eerste zeven maan den van dit jaar voor 2,5 mil jard dollar (ongeveer 4,85 mil jard gulden) 74,5 ton goud in staven op de goudmarkt in Zturich gekocht. Dat komt neer op - een vijfde van de 393,25 ton goud in staven die Zwitserland in die periode ex porteerde. Verder werd naar Koeweit 32,45 ton geëxporteerd, naar de Verenigde Arabische Emi raten 21,25 ton en naar Iran 17,69 ton. In het laatste geval ging het niet zozeer om nieu we aankopen als wel om de wens van de Iraanse autoritei ten het bezit aan goud in eigen land op te slaan. Overigens werd in Zwitserse bankkrin- gen opgemerkt dat de groei van de export wellicht samen hangt met .het besluit van de Zwitserse autoriteiten om per 1 januari van dit jaar een hef fing van 5,6 procent op in Zwitserland opgeslagen goud te leggen. Andere landen ne men het zekere voor het onze kere en laten hun goud in Zwitserse bankkluizen ligger- Zo bedroeg de export van gou den staven naar Saoedi-Arabië in de periode van januari tot en met juli slechts negen ton. IMF niet toegelaten als waarnemer bij IMF-jaarvergadering WASHINGTON De uitvoe- rende raad van het Internatio naal Monetair Fonds heeft gis teren besloten dat de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO) niet als waarnemer aanwezig mag zijn op de geza menlijke jaarvergadering van IMF en Wereldbank in Was hington, die volgende week dinsdag begint. Twee leden van de uitvoerende raad, Sa oedi-Arabië en Libië, wilden de PLO toelaten. De VS en andere westerse landen waren tegen. Bij een stemming werd het westerse standpunt met een kleine meerderheid aan genomen. Bokassa wil terug naar zijn land WARSCHAU De recht- bank in Warschau heeft de eerste aanvrage om inschrij ving van een onafhankelijke vakbond in Polen afgewezen op grond van bezwaren te gen de statuten, tegen de vormen van lidmaatschap en tegen de financiering. De aanvrage om erkenning was verleden week ingediend door een organisatiecomité in de Silezische industrie stad Katowice. Het comité kan tegen de rech terlijke beslissing in beroep gaan. Volgens een zegsman in Katowice is de vakbondslei ding in beraad met een rege ringsdelegatie onder leiding van de minister voor de staal industrie, Franciszek Kaim. De Poolse televisie heeft giste ren voor de tweede maal in een week tijds een scherpe aanval gedaan op de Poolse dissidentenbeweging. Volgens de Poolse televisie zou Jacek Kuron voor de Deense televi sie hebben gepleit voor de val van het communisme, het ver branden van communistische gebouwen en het ophangen van marxisten. Een woordvoerder van het co mité voor sociale zelfverdedi ging (KOR) zei evenwel, dat Kurons uitlatingen uit hun verband waren gerukt in een poging van de autoriteiten om de dissidenten zwart te maken en om een wig te drijven tus sen hen en de Poolse arbei ders. In werkelijkheid zou Ku ron gezegd hebben, dat als de regering tegen de stakende ar beiders geweld zou gebruiken, het gevaar bestond, dat de ge meenschap zou reageren met het ophangen van communis ten en het platbranden van partijgebouwen. PARIJS De voormalige kei zer van wat nu de Centraala- frikaanse Republiek is, Jean- Bedel Bokassa, is bereid naar zijn land terug te keren en te aanvaarden dat een internatio nale onderzoekscommissie zich buigt over zijn aandeel in de moord op 200 schoolkinderen verleden jaar. Dit heeft het Franse satirische weekblad „Le Canard Enchainé" ge meld. Problemen rond Israëlische geloofsbrieven BELGRADO De conferen tie van de Unesco (V.N.-orga- nisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur) is in Belgra do begonnen met een geschil over de geloofsbrieven van Is raël. De Arabische staten, gesteund door enkele Afrikaanse, Azia tische en communistische lan den, wilden de geloofsbrieven van de Israëlische delegatie niet aanvaarden, omdat deze getekend waren in Jeruzalem. „De aanvaarding van deze do cumenten", zo betoogden zij, „zou gelijk staan met het er kennen van de annexatie door Israël van het Arabische deel van Jeruzalem en van het uit roepen door Israël van een on deelbaar Jeruzalem tot hoofd stad." De Israëlische delegatieleider, Zwi Werblowski, zei tot de conferentie dat ook voor eer dere Unesco-bijeenkomsten de geloofsbrieven van de Israëli sche delegatie in Jeruzalem ondertekend waren, dit heeft nooit problemen opgeleverd. Eis levenslang tegen RAF-lid Wagner WINTERTHUR Een Zwit serse openbare aanklager heeft levenslange gevangenis straf geëist tegen de 35-jarige Rolf Clemens Wagner uit West-Duitsland wegens moord en gewapende overvallen. Wagner, die lid was van de Rote Armee Fraktion, was vo rig jaar na een roofoverval in Zürich gearresteerd. Bij de schietpartij die aan zijn arres tatie voorafging werd een voorbijganger doodgeschoten en raakten drie personen ge wond.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15