lternatieve conomen el tegen bezuiniging Beunhazerij bedreigt psychotherapie Arie Groenevelt roept stakers Vlissingen op tot solidariteit £cidóc0ouA(uii Nederland haalt zilver op kapkampioenschappen Record aantal Nederlandse toeristen deze zomer in buitenland gestrand Van Agt wil Andriessen niet in Eur. Commissie Aardgasopbrengst Stichting Ereschulden tegen aparte belasting V erkeersalarmdienst en ANWB overwegen één alarmcentrale JNENLAND' LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 STERDAM De bezuini- drang van de overheid zal iconomie niet uit het slop n maar daarentegen méér lomische stagnatie en méér kloosheid tot gevolg heb- De nationale bestedingen en juist geleidelijk moeten den uitgebreid. Deze alter- eve visie heeft een groep ongeveer twintig economen gelegd in een rapport dat eren is verschenen en de ti- draagt „Economisch beleid de klem". De economen zijn mnden aan verschillende in- lingen van beleidsvoorberei- en wetenschappelijk on- »ek, waaronder de universi- van Amsterdam en TNO. apport betekent een steuntje in de rug de leden van de Voedingsbond FNV, die [isteren hebben uitgesproken voor koop- thandhaving tot ongeveer het modale in- ji in 1981. Het gaat echter lijnrecht in te- 6 opvatting van de werkgevers die giste- j monde van NCW-voorzitter S.J. van Eij- kelenburg nog eens hebben gepleit voor een aanzienlijk verdere beperking van de overheid suitgaven. De economen signaleren dat de regering op het moment meer aandacht schenkt aan het binnen de perken houden van het begrotingstekort en het bestrijden van de inflatie dan aan bestrij ding van de werkloosheid. Zij zinden dat terug dringen van de werkloosheid door middel van het scheppen van meer en beter werk voorop moet staan. Dat betekent, aldus de economen, dat de gemiddelde koopkracht van looninko- mens en sociale uitkeringen gehandhaafd zou moeten worden. Ook het sociale voorzieningen niveau dient op peil te blijven, zo is hun stand punt. De hardheid van de gulden en de beper king van het financieringstekort van de over heid moeten hieraan ondergeschikt zijn. Voor gesteld wordt op korte termijn de binnenlandse consumptie te doen stijgen met 3,5 procent en de overheidsbestedingen met acht procent. Het verder opvoeren van het financieringste kort van de overheid is volgens de samenstel lers van het rapport geen enkel probleem. Zij vinden dat er best monetair kan worden gefi nancierd (de bankbiljettenpers laten draaien) en dat de overheid kan lenen op de kapitaal markt. Het argument dat de overheid teveel leent waardoor er te weinig kapitaal overblijft voor het bedrijfsleven, met het gevolg van een te hoge rentestand, wijzen zij af. In dit verband wijzen zij erop dat het beslag van de overheid op de kapitaalmarkt terugliep van van 29 pro cent in de periode 19701976 tot 16 procent in de periode 1977—1979. Groenevelt gisteren tot de stakers in Vlissingen: Sta kingskas gaat niet open. VLISSINGEN Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond FNV, heeft gisteren de stakers bij de RSV-werf in Vlissingen succes gewenst in de strijd. Hij riep ze tevens op tot solidariteit met de werkne mers in de rest van de metaalindustrie, voor wie nog steeds geen cao is overeengekomen. Uit de woorden van Groenevelt bleek duidelijk dat de FNV- bond de staking steunt, maar dat er geen plannen zijn daarvoor de stakingskas te openen. „Het is een probleem, ontstaan door de stommiteit van de directie van de werf. Deze is danook volledig verantwoordelijk voor stakingen en zal deze zelf moeten beta len". Intussen lijkt een van de eisen van de stakers, het in een hogere klasse indelen van de produktiearbeiders, moeilijker te verwe zenlijken dan ooit. De Loontechnische Dienst heeft de directie gisteren op de vingers getikt over loonsverhoging van veertien „bazen". Deze maatregel, de directe aanleiding tot de staking, moet worden teruggedraaid omdat ze in strijd is met de loon maatregel. En dat betekent ook geen loonsverhoging voor de an dere werknemers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het KVP-be- stuur is boos op premier Van Agt, omdat Van Agt weigert oud-minister An driessen (financiën) voor te dragen als lid van de Euro pese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europe se Gemeenschap. Deze week hebben het KVP-bestuur en ook CDA-fractieleider Lub bers opnieuw een dringend beroep op Van Agt gedaan zijn rancune tegenover de in februari afgetreden Andries sen te laten varen. Al op 1 januari moet de nieu we Europese Commissie wor den geïnstalleerd. Komt het CDA niet tijdig met een ge schikte kandidaat, dan zal de VVD de Europese post willen hebben. De liberalen hebben al enkele kandidaten achter de hand. Een woordvoerder van CDA-fractieleider Lubbers zei, dat het CDA niet van plan is een andere kandidaat dan An driessen voor te dragen. „An driessen is en blijft de enige officiële CDA-kandidaat voor de Europese Commissie. Van Agt moet gewoon door de knieën", aldus de woordvoer der. Amsterdamse gifstort leidt tot strafklacht AMSTERDAM De vereni ging tot Behoud van Water land heeft een strafklacht ingediend tegen de gemeente Amsterdam in verband met de chemische verontreini ging van de Volgermeerpol der in Amsterdam Daar werden in april vaten met giftige stoffen gevonden, die in de jaren zestig door Phi lips Duphar waren gedumpt. De vereniging wil dat behalve de gemeente, ook Phjlips Dup har en de beheerder van de vuilstortplaats, het gemeente lijk bedrijf Bavo nv worden vervolgd. De regeringspartijen CDA en VVD lijken elkaar twee weken voor de algemene beschouwingen in de haren te zullen vliegen over de vraag, wat er moet gebeuren met de extra opbrengst van het naar het buitenland verkochte aard gas. Voor volgend jaar wordt die extra opbrengst geschat op 1,3 miljard gulden als gevolg van de aanvullende contracten die onderhandelaar Spierenburg in de wacht heeft gesleept, en op nog eens ruim een miljard door de automatische prijs verhoging als gevolg van de begin dit jaar zo sterk gestegen olieprijzen. HET lijkt een schijngevecht, maar het is niettemin vrij prim cipieel. Want het gaat hier om twee fundamenteel botsende visies. De VVD is er van oudsher voorstander van de verant woordelijkheid voor bijvoorbeeld de werkgelegenheid te la ten bij het vrije spel der economische krachten (voor zover het individu niet in het gedrang komt), in casu bij de onder nemers. Vandaar dat de VVD staat te juichen bij het voorne men van de regering, de extra aardgasopbrengst aan het be drijfsleven te geven in de vorm van lastenverlichting. Dat daaraan niet direct werkgelegenheidseisen worden gekop peld is voor de VVD geen probleem; die verantwoordelijk heid neemt het bedrijfsleven zelf wel, zo redeneren de libe ralen. HET CDA daarentegen is een volstrekte voorstander van de overlegeconomie, van het aanpakken van de zaken in goed overleg tussen overheid, werkgevers en werknemers. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat het CDA vindt, dat indien men met de sociale partners overleg pleegt over vrijwillige matiging, men die zelfde sociale partners ook dient te betrek ken bij de vraag hoe de extra-aardgasinkomsten moeten worden besteed. Aan onze grote, economische problemen is alleen goed het hoofd te bieden als alle betrokkenen en dat zijn in ieder geval overheid, werkgevers en werknemers de handen ineen slaan en in onderling vertrouwen of tenminste zon der al te veel wantrouwen die problemen te lijf gaan. Voorwaarde daarvoor is dat overleg mogelijk is over alle in het geding zijnde zaken. De regering is vorige week veelvul dig beschimpt omdat zij met een niet definitieve begroting naar de sociale partners gaat. Wanneer men uitgaat van de goede wil van de regering om in dat overleg tot de meest wenselijke en best haalbare oplossing te komen, dan is die kritiek voor een goed deel onterecht. Maar voorwaarde voor dat overleg is dan wel, dat élle belangrijke zaken er bij aan de orde komen. En daar hoort onmiskenbaar ook de beste ding van het extra aardgasgeld bij. F: Geen nenwerking tGPV SGP HAAG Hoewel de ftngspunten van de Re- latorische Politieke Fe- tie (RPF) overeenkom- hebben met die van het formeerd Politiek Ver- (GPV) en de Staatkun- Gereformeerde Partij zal de RPF toch niet deze politieke partijen ïen samenwerken. zei Meindert Leerling, malig programmamaker g EO, gisteren in Den I bij zijn presentatie als ekker van de RPF. oorwaarde dat GPV-ver- woordigers lid moeten van een kerkgenootschap t Samenwerking onmoge- Ook samenwerking met GP is niet mogelijk. De rzoenlijke houding van partij tegenover andere liensten, de onvolwaardi- sitie van vrouwen in de en het te traditioneel be- karakter van de partij, hiervoor de overwegende aren. IPF zal, zo zei Leerling, gaan verweren tegen een ere groei van de collectie- itgaven en het ingediende Us-wetsvoorstel. De Jtraf moet in principe toe- t kunnen worden, omdat ijbel deze niet uitsluit. De moet niet „wagenwijd" en opengezet voor bui- nders en ook is de RPF openlijke discussie over seksualiteit op scholen. veel lood in natenpurees iWIJK Uit een onder door Konsumenten takt naar tomatenpu- is gebleken dat het ehalte in de onderzoch- irees te hoog is. Wijdt het te hoge loodge- aan de slechte lasnaden de blikjes waardoor de pu- iterk aan bederf onderhe- I en er vrij snel lood in de t komt. De organisatie dan ook voor een betere ïkking, terwijl ook de fa- gedatum op de verpak- moet worden vermeld. dA: kabinet iet nu aftreden ÏEBDAM Het kabi- Van Agt bewijst ons de beste dienst door nu treden zodat geen tijd oren gaat voor een iw werkgelegenheidsbe en basis van een kiezer- opraak. «telt het bestuur van de in een uitspraak die het dag zal voorleggen aan de, raad in Amsterdam. Het fc-bestuur constateert dat egeringsplannen voor '81 peen worden afgewezen. DEN HAAG Iedereen mag zich psy chotherapeut noemen. Dat heeft tot ge- velg dat ook naaktmarathons, Japanse dansen en weekends in een fraai geres taureerde boerderij de naam psychothe rapie kunnen dragen. Bij monde van voorzitter prof. dr. Cassee pleitte de vijf tig jaar geleden opgerichtte Nederlandse Vereniging voor Psychotherapie (NVP) gisteren in Den Haag voor door de over heid erkende opleiding en gecontroleerde registratie van psychotherapeuten, om zodoende deze bedreigde tak van de ge neeskunde te beschermen tegen beunha zerij. NVP-penningmeester drs. Van Groeningen ontkende dat de psychotherapie een onbe taalbare voorziening zou zijn geworden. Hij schatte de totale kosten van psychotherapie op 111 miljoen gulden, wat neerkomt op een half procent van het totaalbedrag dat aan de gezondheidszorg wordt uitgegeven. Een an dere veelgehoorde klacht is dat psychothe rapeutische hulp zo duur is. „In Nederland worden de lonen afgestemd op de genoten opleiding. Alle bij het NVP aangesloten psy chotherapeuten hebben na hun academische studie, medicijnen of psychologie, nog een speciale, vier tot tien jaar durende, opleiding gevolgd, waarvan ze de kosten, die variëren van enkele tienduizenden guldens tot an derhalve ton, zelf hebben betaald. Ze komen dus al gauw in een salarisschaal die verge lijkbaar is met die van huisartsen", aldus Van Groeningen. Prof.dr. De Jonghe, secretaris van de NVP, zei dat de slechte naam van de psychothera pie niet zozeer aan de vermeende kosten moet worden toegeschreven, maar aan on voldoende duidelijkheid rond de therapie. FEESTELIJKE CHAOS IN SPORTPALEIS AHOY' Het Nederlandse team dat de tweede plaats behaalde bij het dameskappen: Riet van de Burg, Mary ten Kate en Jos Nederkoom. ROTTERDAM Een nagenoeg feilloze organisatie kon niet verhinderen dat gis teravond de finale van de 18de wereld- kap-kampioenschappen grandioos uitliep. De geestdrift van de winnende, dan wel bekroonde) deelnemers en hun aanhang was daarvoor tè groot. Het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy', dat de afgelopen dagen de W.K. „Hairstyling '80" herbergde, trilde op zijn (toch wel stevige) betonnen grond vesten telkens als presentator Hans van Willigenburg wéér een nieuwe te lauwe ren beslissing van de jury bekend maakte. Ombelzingen volgden, tranen stroomden, toejuichingen weerklonken. En daardoor werd bet allemaal zo laat. De Nederlandse ploeg, die tweede werd en dus zilver baal de, moest na afloop ijlings weg: „De bus wacht". Het was duidelijk dat de spanning van de deelnemende ploegen was afgevallen. Het is dan ook niet niks, als je dagen lang bij al wat je doet door collega's rechtstreeks of via het tv-circuit op de vingers wordt gekeken als je met de handen in het haar zit. Dan kan er, als de dames van „Luv" op het podium staan, wel een spontaan opgerezen polonaise af..... Zelfs als je geen Nederlander bent. Een lichtelijk chaotische toestand dus. Maar die chaos vermocht de organisatoren niet tot wanhoop te brengen. De voorzitter van het organiserend comité, Piet Kalle, uit Diemen: „We hadden dit een beetje verwacht. Zelfs door de meest strikte regels toe te passen, kun je dit toch niet verhinderen. De mensen moeten zich nou wel eens even kunnen los gooien En dat deden ze ook. Want zelfs mevrouw van Aardenne, echtgenote van de minister van economische zaken en (staatsrechterlijk onjuist) aangekondigd als „vertegenwoordig ster van de Nederlandse regering" moest ge ruime tijd wachten voor zij de bekers aan de wereldkampioenen kon uitreiken. (Er waren immers eerst omhelzingen, kussen en lra- nen). De bekers gingen voor wat het herenvak be treft naar Engeland (tweede Italië en derde Denemarken) en voor het werken aan het dameskapsel naar Frankrijk (tweede, zoals gezegd Nederland, derde was Zweden). Nog even gelegenheid om de met zilver om hangen Mary ten Kate uit Scheveningen (ik heb maar een heel simpele zaak) te vragen hoe het zo gekomen is. „Ik dacht vanavond om zes uur dat ik aan het doodgaan was. We hebben de afgelopen dagen niets anders ge daan dan getraind; maar wel met plezier. Ik geniet van mooie dingen, en als je dan een fraai kapsel kunt maken, dat is toch ook een mooi iets, dan geniet je daar toch óók van?". Trots op het zilver„Ja, natuurlijk, maar hoe meer je weet en kent, hoe bescheidener je wordt, want je kent ook je eigen tekortko mingen". De W.K. „Hairstylirg '80" heeft niet alleen de Nederlandse ploeg, maar ook de organisa toren succes opgeleverd. Voorzitter Piet Kal le: „Er zijn ruim 60.000 bezoekers geweest; de 3,6 miljoen gulden die we erin hebben gestopt zijn er uit gekomen ook. Daarom kijken we nu al naar 1990, als onze bond 100 jaar bestaat en we een nog grootsere W.K. gaan opzetten. In Rotterdam natuurlijk". DEN HAAG „Deze zomer, en dan vooral de maand juli, is de absolute topper geweest in het aantal keren dat wij hulp hebben moeten bieden aan gestrande Nederlandse toeristen in het buitenland". Dit zei een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren in Den Haag. In de drie vakantiemaanden, juni, juli en au gustus, moest het ministerie 670 keer bemidde len bij het overmaken van geld aan gestrande Nederlanders. Daarbij ging het in alleen die drie maanden om een totaal van 700.000 gulden (ter vergelijking: in 1979 bemiddelde het minis terie, over het hele jaar gèzien, bij overmaking van een miljoen gulden). Dertig procent vaker dan vorig jaar heeft het ministerie geld voorge schoten aan mensen die helemaal platzak wa ren. Ook in alle andere sectoren van hulpverlening moest het departement dit jaar vaker in actie komen. Om nog een paar cijfers te noemen: 94 maal moest het te hulp schieten bij het naar huis brengen van zieken en gewonden; 178 keer bij het repatriëren van onderledenen; 153 Nederlanders werden in die drie maanden in het buitenland gearresteerd (vorig jaar waren dat er over de volle twaalf maanden 120). In 38 gevallen ging het om drugsbezit. Maar ook het naaktzwemmen scoorde weer hoog. Eén Neder lander kreeg in Griekenland een proces-ver baal toen hij zich naakt meldde bij een politie bureau omdat tijdens het zwemmen zijn kleren waren gestolen. De straf was in dit geval overi gens mild, omdat de politie begrip kon opbren gen voor 's mans problemen. Het meest bizarre verzoek om hulp kwam van twee Nederlandse circusartiesten, een echtpaar. Door autopech zaten zij vast in het hoge noor den van Scandinavië. Geld om de achttien paarden te voeden hadden zij niet meer en er was op die hoogte te weinig gras om de dieren te laten grazen. Ook in dit geval kon het minis terie ervoor zorgen dat er te bestemder plaatse geld kwam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Stich ting Nederlandse Ereschul den (organisatie van ex- krijgsgevangenen in Ne derlands Indië) wil niet dat het hele Nederlandse volk opdraait voor de beta ling van bun achterstallige soldij. In een open brief aan de Tweede Kamer schrijft de Stichting, het onaanvaardbaar te vinden dat de regering heeft besloten, de loon- en in komstenbelasting tijdelijk te verhogen om zodoende f 225 miljoen beschikbaar te krijgen voor uitbetaling van de „ere schulden". Zulk een „afge dwongen solidariteitsbijdragè" zal tot gevolg hebben dat de niet-belanghebbende meerder heid wordt opgezet tegen de wel-belanghebbende minder heid, aldus de Stichting. DEN HAAG De ANWB en vijftig Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen zijn van plan om gezamenlijk te ko men tot één alarmcentrale voor automobilisten die op de Nederlandse wegen in de problemen zitten. Momenteel zijn er twee van dergelijke centrales: Die van de ANWB met de Wegenwacht en die van de vijftig verzekeraars, die samenwerken in de Verkeersalarmdienst in Apeldoorn. Onderhandelingen over de samenwerking zijn al ruim een jaar aan de gang. In de toekomst zou men ook een dergelijke geza menlijke alarmdienst willen opzetten voor Nederlanders in het buitenland. Hoewel zowel door de ANWB als door de Verkeersalarmdienst wordt ontkend dat de nieuwe centrale zou worden opgericht als tegenwicht voor de SOS-centrale van de grote verzekerings maatschappijen De Europeesche, Schlencker en Elvia, doen deze drie maatschappijen niet mee aan de onderhandelingen die nu gaande zijn. KK: gebruik meer verdampingsmeters DEN HAAG De consumentenorganisatie Konsumenten Kon- takt heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting gisteren per brief verzocht om het gebruik var verdampingsmeters te stimuleren. Volgens de organisatie geven deze meters vrij nauw keurig het individuele energieverbruik aan van flatbewoners. Volgens KK levert individuele meting een voordeel op dat kan oplopen tot 100 gulden per huurder per jaar. Zonnige perioden De Bilt Gisteravond begon er van het westen uit geleide lijk bewolking ons land bin nen te drijven. Vanmorgen vroeg was het alleen langs de oostgrens nog helder, maar kort na zonsopkomst werd het ook daar bewolkt. Uit deze be wolking valt af en toe wat lichte regen of motregen. Na deze wat minder fraaie dag wordt voor morgen opnieuw mooi nazomerweer verwacht Het zal droog zijn en er zullen zonnige perioden voorkomen. De middagtemperatuur komt rond 19 graden te liggen. Oor zaak van dit rustige weertype is een hogedrukgebied dat zich vandaag nog ten westen van Spanje bevond. Het breidt zijn invloed geleidelijk naar het Europese vasteland uit. In bij na geheel Europa is de lucht druk hoog. Dat betekent in het algemeen vrij zonnig weer met weinig of geen neerslag. Wel kan zich 's nachts op uitgebrei-' de schaal mist vormen, die eerst laat in de ochtend ver dwijnt. Vooruitzichten voor vrijdag: Rustig weer. In de nacht en ochtend mistbanken, overi gens vrij zonnig. Middagtem peratuur ongeveer 17 gr. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon.: 4 tot 12 Weei'Sgesteldheid van gisteren Maa Neer- Deelen Eelde Eindhover Luchth. R'd; Twente Vlissingen Genöve Helsinki Innsbruck Klagen furt regen geh.bew. onbew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13