Iran voert luchtaanval uit op Bagdad Omkoopschandaal in Rijnmond Q Lestalla av. Huizen gifwijk Lekkerkerk trekken toch kooplustigen pp>( Meubelfabriek t*i(r Oisterwijk GRENSCONFLICT MONDT UIT IN COMPLETE OORLOG jjmilie tvoert i)uw DAMESBEURS toonaangevend in eiken Nieuwe processen tegen dissidenten DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 23 september 1980, 70e jaargang no. 21767 dijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - cteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. De Stem „De Stem", documentaire met dramatische scènes om 21.55 uur op Ned. II en om 21.20 uur actualiteitenrubriek „Brand punt" over Westduitse verkie zingen. Op Ned. I om 18.59 tekenfilm „Ome Arie op Safari" en om 22.10 uur tv-serie „De magie van de dans". Rustig weer In de nacht en ochtend veel bewolking en mogelijk wat re gen. In de midag van het wes ten uit enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zon op 07.27, onder 19.31 uur. Schev. hoogwater 03.19 en 14.56 uur, laagwater 11.45 en 00.07 uur. RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Looptijd 6 jaar 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar 1 jaar Nadere informatie: 020-*5912137 postgiro en Vrv rijkspostspaarbank Vaste Rente l ADVERTENTIES 1 Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair alle verbouwingen en vanavond naar de ida niet verguld handdruk Udink A AG Minister Albeda meent Ouden handdruk aan Ogem-direc- ink, bij zijn vertrek uit dit con- vitengewoon gunstig" was gezien ige omstandigheden. Op kamer man de heer Verbrugh (GPV) ant- de minister dat Ogem en Udink joldoende rekenschap hebben ge- an de dringende noodzaak tot in- natiging, ook in geval van indivi- 'rereenkomsten die niet onder het lebesluit vallen. De hoogte van de g volgens de geruchten ruim n gulden is afgeleid van het sa- j Udink tot zijn pensioengerechtig- 'jd (60 jaar) bij Ogem zou hebben De kernkop van de bij Damascus in de Amerikaanse staat Arkansas ont plofte Titanraket is in een loden verpakking met een legervrachtwagen naar de luchtmachtbasis Little Rock gebracht. Een ongeluk in de raket silo had vrijdag een zware ontploffing veroorzaakt, waarbij 22 gewonden zijn gevallen, van wie er een overleden is. De kernkop van negen mega ton werd een 160 meter ver weggeslingerd. CNV: Huurprijs kamers schrikbarend hoog DEN HAAG Uit een onderzoek van de werkende-jongerenorganisatie van het CNV is gebleken dat kamerver huurders soms schrikbarend hoge huurprijzen berekenen. De CNV-jonge- ren geven daarbij het voorbeeld van kamers die worden verhuurd tegen de prijs van 48,50 gulden per m2 per maand. „Als een gezin dat voor een ge woon huis zou betalen kwam dat neer op 4000 gulden per maand". Dat er for se verhogingen worden toegepast is volgens de CNV-jongeren ook een feit. „Van een groot huizendbezitter is be kend dat hij de huur van een leeggeko men kamer van 200 verhoogt naar 480 gulden. Over woekerwinst gesproken!". Twaalf weken voor nep-politieman MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft „Jansen van de rijkspolitie" veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf weken, waarvan zes voorwaarde lijk, wegens oplichting. De 34-jari- ge man gaf zich in het hele land, vooral bij houders van Chinese restaurants, uit als ambtenaar van de rijkspolitie, bestelde voor het korps een feestmaal voor onge veer 150 gasten, en „verkocht" in ruil hiervoor advertenties van ruim 500 gulden. Verscheidene mensen trapten hierin en „Jan sen" werd op die manier 15 tot 20.000 gulden rijker. KEMA bouwt windmolen ARNHEM De KEMA in Arnhem, het onder zoeksinstituut van de Ne derlandse elektriciteitsbe drijven, gaat voor het eerst zelf een proef ne men met een windmolen. Het bouwsel komt waar- schijnljk te staan aan de Rijnoever in de buurt van het eletriciteitsmuseum Elektrum. Met dit experi ment wil de KEMA voor al nagaan in hoeverre de windmolen stroom kan leveren aan het openbare elektriciteitsnet. Libische troepen aan grens Israël BEIROET Over twee weken zullen zeer goed uitgeruste eenhe den van het Libische leger wor den gelegerd aan de grens tussen Syrië en Israël. Dit heeft de Liba nese krant Al Bayrak gisteren meegedeeld. De krant zegt de in formatie uit doorgaans betrouw bare bron te hebben vernomen. Het besluit zou zijn vernomen na dat militaire commissie suit Libië en Syrië een beginselakkoord hadden gesloten. Beide landen zijn eerder deze maand een fusie aangegaan. De krant schrijft niet welke eenheden van het Libische leger naar Syrië zullen gaan. Koningin ontvangt postzegels t i 0 VIJK De Kat- 2 politie zorgde icht voor de ont- inhg van een Thais I'lJedrama. Rond drie wyerd een 30-jarige anf bevrijd uit han- Dpan haar ontvoer den 29-jarige neef. •jouw was gistera- Qjj in Amsterdam a(haar familieleden werd uit onvrede (laar huwelijk met J"ioofdstelijke bank- 1 eur. is in Bangkok gebo- njjkele jaren geleden trad Qnet huwelijk met een JW|damse bankdirecteur. a^ise familieleden maak- ^istig bezwaar tegen de n rbintenis. Gisteravond Jjhet tot een ontvoering, j^uw werd door familie- in een auto meegeno- Buren zagen de auto [Jen en noteerden het wjen. De daarop volgende jyjcht door de politie re- ^e vannacht in de aan- g van de ontvoerder, li verzette zich niet. De tjhad geen enkel letsel %n. Staatssecretaris Koning moet bij zijn bezoek aan de gifwijk van Lekkerkerk grote stappen door de modder maken bij het passe ren van een dragline. MOSKOU In twee afzonderlijke rechtszalen in Moskou zijn gisteren de processen begonnen tegen twee Russische dissidenten, namelijk de religieuze „activist" Lev Regelson (41) en Vyacheslav Bakh- min. Volgens TASS heeft Regelson schuld bekend. Hij heeft toegege ven - en zijn vrouw Ludmilla bevestigt dat dat zijn geschriften anti-Russisch waren, maar dat zij ook, in de grondslag, een reli gieus karakter droegen. Over Bakhmin, die scherpe kritiek heeft uitgeoefend op het po litieke misbruik van psychiatrische klinieken, zei TASS, dat „duidelijk was aangetoond, dat Bakhmin schuldig was aan de vergrijpen, waarvoor hij terecht staat". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Koningin Beatrix heeft gisteren uit handen van deed tot de Iraakse Sji'iten welke geloofsgenoten zijn van de Iraniërs in opstand te komen tegen Saddam Hoessein. Hij noemde Saadam Hoes- sein een „huurling van de Verenigde Staten" en bestempelde de strijd van Hoessein als een gevecht tegen de Is- lam en tegen de belangen van de Mo- hammedaanse volkeren. Khomeiny verzocht het Iraanse volk kalm te E= blijven. Op een nader tijdstip zou hij =j met bewijzen komen dat Bagdad en Washington onder een hoedje spelen, ï=EE aldus de Iraanse geestelijke leider. De Amerikaanse regering heeft giste- ren opgeroepen tot een vreedzame regeling van het grensgeschil tussen Iran en Irak. De woordvoerder van =j= het Amerikaanse ministerie van bui- tenlandse zaken maakte gisteravond duidelijk dat de Verenigde Staten niet van plan zijn in het conflict te bemiddelen. Zie verder pagina 11 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB TEHERAN/BAGDAD De strijd tussen Irak en Iran is de afgelopen twintig uur zo t^nel geëscaleerd dat van een ïavolledige oorlog tussen beide vdanden aan de Perzische Golf worden gesproken. Irak gheeft vanmorgen meegedeeld jdat zijn landstrijdkrachten nlran zijn binnengetrokken om te,belangrijke posities" in te lehemen. Volgens het persbu reau van Irak zijn de Iraakse troepen op weg naar „aange wezen doelen" om de controle ittin handen te krijgen van be langrijke posities binnen §ran". De Israëlische legerra- io heeft vanmorgen gemeld, at Iraanse vliegtuigen een viuchtaanval hebben gepleegd injp de Iraakse hoofdstad Bag- Volgens de Iraanse radio zijn van morgen vroeg door Iraakse vliegtui gen opnieuw luchtaanvallen uitge voerd in het gebied rond de Iraanse havens aan Perzische Golf. Een aan tal Iraakse vliegtuigen "viel Iraanse marineschepen aan die de aanvallen beantwoordden met gebruik van ma- rinegeschut. Er werd daarbij volgen Iran een Iraakse Mig neergeschoten, de twaalfde sedert de gevechten tus sen beide landen gisteren escaleer den. Ook zouden enkele Iraakse vlie gers zijn gevangen genomen. De eerste luchtaanvallen hadden gis teren plaats op de internationale luchthaven van Teheran. Een Boeing 707 werd vernietigd door Iraakse toe stellen. Bij acties tegen tien Iraanse luchtmachtbases stortten twee Iraak se toestellen neer. Een belangrijk escalerend element in de strijd tussen beide landen was gis teravond de verklaring van de aya tollah Khomeiny, die een oproep staatssecretaris Smit-Kroes va n verkeer en water staat de eerste exemplaren ont vangen van de jaarlijkse Europa postzegels. Dit jaar, waarin voor aanstaande Eu ropeanen de ze gels sieren, heeft de PTT gekozen voor de portret ten van koningin Wilhelmina en Winston Chur chill. LEKKERKERK Enkele tientallen mensen hebben de afgelopen weken bij het gemeentebestuur van Lekkerkerk belangstelling getoond voor het kopen van een woning in de gifwijk Lekker- kerk-West. De belangstelling is voorna melijk uit Lekkerkerk zelf, maar of er bij de belangstellenden ook voormalige bewoners van de huizen zijn, heeft de gemeente niet kunnen bevestigen. In de wijk staan 268 huizen, waarvan 72 huurwoningen. Uit die belangstelling trekt burgemeester Ouwerkerk de conclusie dat de huizen weer zeer snel van de hand zullen gaan. De prijzen zullen gelijk liggen aan die in omliggende gemeenten. De burgemeester hoopt echter het mogelijke kopers aan trekkelijker dan elders te kunnen maken door gunstige nevenvoorwaarden, zoals bijv. een gunstige financiering. Het rijk zal meer geld voor de ontgraving beschikbaar stellen dan de aanvankelijk toegezegde 150 miljoen, zo heeft staatsse cretaris Koning van binnenlandse zaken gisteren bij zijn bezoek aan Lekkerkerk laten weten. Bij de eerste ontgravingen is immers meer verontreinigde grond aange troffen dan werd verwacht. ROTTERDAM De po litie heeft vier leidingge vende functionarissen van grote bedrijven in het Rijnmondgebied gearresteerd die zich door aannemers hebben laten omkopen om or ders bij hen te plaatsen. De aannemers op hun beurt hebben steekpen ningen aangenomen van koppelbazen, die op die manier probeerden hun personeel aan het werk te zetten. De vier gearresteerde mannen, die in leeftijd variëren van 43 tot 53 jaar, hebben honderd duizenden guldens aan smeer geld in hun zak gestoken. Zij worden er bovendien van be schuldigd valse aangiften te hebben gedaan bij de belastin gen. Bij het viertal is gisteren huiszoeking gedaan en de poli tie verwacht dat het onder zoek, waarbij ook de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst en de Economische Controledienst betrokken zijn, nog weken zal duren. De officier van justitie in Rot terdam, mr. H. de Doelder, verwacht dat er nog meer za ken aan het licht zullen ko men. Om de bij deze affaire betrokken koppelbazen te treffen, heeft deze bij de Rot terdamse rechtbank gevraagd een tiental lege BV's in het Rijnmond- en Botlekgebied op te heffen. Dergelijke BV's worden door koppelbazen „in voorraad gehouden" om er so ciale premies mee te kunnen ontduiken. De officier van jus titie beschouwt dit als een proefproces. Hij wil zien hoe de rechtbank reageert op zijn verzoek, of er proceduremoge lijkheden zijn en hoe snel er een beslissing valt. -Piano's PETROF I &J&Q7- Z1MMERMANN HEAGELE I SUKHfc- BLUTHNER 12A90:- EO SEILER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1