Van Agt noemt kritiek „volstrekt onredelijk" £cidóe@omant Schelde-stakers wijzen voorstel directie van de hand Beter overleg maakt stakingsrecht ambtenaren overbodig Kerngroep PTT waarschuwt opnieuw tegen spreiding Alleen het resultaat telt Premier Thatcher haalt fel uit naar Moskou WERVEN VERMOEDELIJK OOK VOLGENDE WEEK „PLAT" Holtense slachters ontruimen varkenshal Oostduitsers ontslaan 60 Westberlijnse stakers België in beginsel akkoord met plaatsing kernraketten ENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 staak °P 'ttober ^5|AAG Het hoofdbe en de Katholieke On- I Vakorganisatie heeft de leden gisteren tpen op 1 oktober, de p het nationale onder- itest tegen de bezuini- lannen van minister et werk te onderbreken noodzakelijk is om de statie om 3 uur in Den lij te wonen, r staat de oproep om 1 op het Malieveld aan- |e zijn om samenleving lement te wijzen op het j van de regeringsplan- Ie neerkomen op een £bel pakken waartegen- jeen werkgelegenheids- r%ende en onderwijs- irende maatregelen êdus het KOV-bestuur. r tterdam i0,eid AVR jr te nemen ERDAM Het ge ldbestuur van Rotterdam id de omstreden NV Af werking Rijnmond over te nemen, mits de ^jond zich positief zou 10 .en over zo'n voorstel dagelijks bestuur. ;n dergelijk voorstel er in is Rotterdam bereid bepaalde stringente tarden mee te werken omzetting van de AVR regionale dienst vuil- ■king, onder beheer van •nd. Dat staat in een in het stadsbestuur over comstige structuur van lange tijd zwaar verlies vuilverbrandingsbe de Botlek. ia krimpt in ,T Bij het bouwbe- Wilnta Nederland in moeten 350 van de 3500 splaatsen verdwijnen, een uitvloeisel van re- satieplannen die moe- orden gemaakt in ver met de verschuiving in ouw naar goedkopere en koopwoningen; de ruitgang van de woning en de vermindering de bouw van utiliteits- n. in het bijzonder van Is, kantoren en dergelij- dus een persbericht, tstuur van Wilma wil de activiteiten bundelen in dochtermaatschappijen hoofdvestigingen in t, Den Haag en Utrecht, ouwondernemers in Zee- melden dat het perso- aestand in de Zeeuwse en utiliteitssector dit net bijna 18 procent zal lopen. De daling zal zich erkst voordoen bij onder- rs die een omzet hebben ussen de één en vijf mil- en de bedrijven met een van twintig tot vijftig in per jaar. oductie baarlijke npon staakt HINGTON Het be- Procter en Gamble, de ucenten van het tampon- „Rely" hebben besloten roduktie van deze tam- oort voorlopig te staken, ctionarissen van de Ame- anse gezondheidsdienst en deze tampon in ver- gebracht met een dodelijke ziekte waar- en gevolge van een vergif- g een shocktoestand kan den. Jet Ministerie van Volkge- heid was gisteren nog bekend van mogelijke ri- van het gebruik van ons. Er zijn ook nooit lingen binnengekomen Nederlandse vrouwen die iek door geworden zouden a „Wij wachten het officiële )ort van de Amerikaanse indheidsdienst af", aldus woordvoerder van het mi- erie. hooi voor urnalistiek Kampen MPEN Minister Pais 1 Onderwijs heeft offi- •1 goedkeuring gegeven r de start van een protes ts-christelijke school t de journalistiek in mpen. de directeur van de istelijk sociale academie in öpen, de heer J. Klooster, deelde, zal de nieuwe jour- stenopleiding in september 1 dan wel september 1982 innen. De school zal 60 tot eerstejaars cursisten een 'ts kunnen bieden, fnals de journalistenscholen utrecht en Tilburg zal. ook Upen een driejarige optel- li worden, al is in de toe- nst een vierjarige mogeliik, gevolg van het streven alle "e beroepsopleidingen in tand vier jaar te laten du- „ENIGE BEGROTING DIE TE MAKEN VIEL' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Volstrekt onrede lijk". Zo noemde premier Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie gisteren het verwijt dat de regering niet zou regeren door verantwoorde lijkheden af te schuiven naar de so ciale partners. „Dat de regering in het proces van regeren zo'n ruime plaats toekent aan het overleg met werkgevers en werknemers, zoals zij zo vaak en in zo toenemende mate van ons verlan gen, is niets anders dan gehoor ge ven aan de wensen van de participa tiemaatschappij", aldus Van Agt. Hij verwees daarbij naar de reacties die loskwamen na het afkondigen van de loonmaatregel in januari. „Fabuleuze kritiek en stakingen en demonstraties van grote omvang wa ren het gevolg. Groot was het onge noegen dat het kabinet meende te kunnen regeren zonder eerst intens overleg gepleegd te hebben met de maatschappelijke organisaties", me moreerde hij. „Wat wij nu gedaan hebben is ons zelf beschikbaar stellen voor overleg over de totaliteit van de problematiek voor 1981. Met een miljoenennota, die op es sentiële punten een voorlopig karakter heeft juist om nog te kunnen overleg gen of het niet anders zou kunnen en hoe we dat dan zouden moeten doen", aldus het verweer van de premier. Van Agt betoogde uitvoerig dat de dinsdag gepresenteerde begroting echt de enige was die te maken viel. „Ervan uitgaande dan dat rekening gehouden moest worden met de eis van de Twee de Kamer dat de koppeling tussen lo nen en uitkeringen onaangetast moest blijven en er dus andere maatregelen moesten worden genomen om de groei van de uitgaven voor sociale uitkerin gen af te remmen. Rekening houdend ook met de eis van de ambtenaren dat het trendbeleid niet mocht worden aangetast. En bovendien uitgaande van het feit dat alle te treffen maatregelen de werkgelegenheid niet mochten scha den. Binnen al deze randvoorwaarden zou geen enkel kabinet een andere be groting hebben kunnen ontwerpen dan wij nu gedaan hebben", zo zei de minis ter-president. Hij voegde eraan toe niet het idee te. hebben op een schopstoel te zitten, zoals in commentaren na Prinsjesdag was gesuggereerd. „Maar wel op een stoel waar prikkeldraad op is uitge steld. Ik zit wat ongemakkelijk. Maar ach, we zijn een kritisch landje". „Dode hoek" Bij een verkeersongeluk in de westelijke buis van de Coentunnel in Amsterdam is gistermiddag één automo bilist om het Teven gekomen, één persoon zwaar ge wond geraakt, terwijl meerdere personen licht gewond werden. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen van de linker naar de rechter rijstrook terugkeerde. In de „dode hoek" van de vrachtwagen reed op dat mo ment een personenauto die door de chauffeur van de truck niet was opgemerkt. De bestuurder van de per sonenauto gat nog gas om de vrachtwagen te ontwij ken, maar werd bij die manoeuvre aan de achterzijde geraakt. Hij schoot over de afscheiding met de andere rijbaan en kwam in botsing met een auto uit de tegen overgestelde richting. DEN HAAG De kerngroep van de gezamenlijke diens tcommissie van de centrale di rectie PTT, de spreekbuis van het PTT-personeel, verwacht in de nabije toekomst grote problemen bij de uitwerking van het „uitvoeringsplan" voor de verhuizing van be paalde diensten van de PTT naar Groningen. Dit uitvoeringsplan werd vori ge maand door de centrale di rectie van de PTT gepubli ceerd. Volgens de kerngroep heeft het uitvoeringsplan geen einde kunnen maken aan de knel punten die bij de verhuizing worden verwacht. Er zal inte gendeel een verdere verslech tering optreden van het sociale klimaat doordat de spreidings taakstellingen onder verant woordelijkheid van de afde lingsleiding komt te vallen. De kerngroep constateert dat de „politieke spreidingsopdracht nu is verworden tot een „doe het zelf-vernietiging" op afde lingsniveau". MEER nog dan bij alle andere „onderwerpen van staats zorg" geldt voor de woningbouw dat alleen het resultaat telt. Met verve kan worden gedebatteerd over de jaarlijkse begro tingen met een X-aantal woningen in sector A en een Y-aan tal woningen in sector B. Het is zelfs boeiend om wat met die cijfers te gaan schuiven. Maar in feite is alleen interessant wat er aan het einde van een jaar nu feitelijk is gebouwd. En daarvan kan alleen maar gezegd worden, dat het resultaat van de laatste jaren bedroevend is. Het programma van 106.000 huizen, dat dit jaar moet worden afgewerkt, wordt op geen stukken na gehaald. HET is onjuist staatssecretaris Brokx daarvoor alle schuld in de schoenen te schuiven. De woningbouw kan men grofweg opsplitsen in twee sectoren: de sociale, goedkopere sector en de vrije sector van duurdere en dure huur- en koopwonin gen. In die sociale sector is de staatssecretaris inderdaad de machtigste man, maar daarbij moet hij wel over voldoende geld beschikken en daarvoor is hij afhankelijk van de minis ter van financiën. En in de tweede sector is hij vrijwel af hankelijk van de wil van de beleggers en die laten zich slechts leiden door de vraag, of het klimaat al dan niet gun stig is om geld in de woningbouw te steken. We hebben een paar maanden geleden al gesteld, dat er dit jaar te weinig geld was om de woningbouwproblematiek werkelijk aan te pakken. Brokx kon niet veel meer doen dan „pappen en nat houden", zoals de oppositie toen schamper opmerkte. En daarmee lag er een enorme hypotheek op de volgende begro ting voor volkshuisvesting. DAAROM hebben de kamerleden groot gelijk wanneer zij die staatssecretaris steeds maar weer opzwepen om het maxi mum-haalbare te presteren; alleen het resultaat telt immers. Daarbij mag van die staatssecretaris en zijn ambtenaren ge rust de grootst mogelijke vindingrijkheid worden geëist, want daar zitten ze tenslotte voor. En dan bedoelen we een ander soort vindingrijkheid dan die, waardoor staatssecreta ris Brokx deze week soms wel eens moeilijk te volgen was. ENGELAND EN FRANKRIJK DE BESTE VRIENDEN BORDEAUX De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren in het Franse Bordeaux verklaard dat „het morele, politieke en economische bankroet van het Sowjet-marxisme aan een ieder duidelijk is". Zij waarschuwde dat wat zij noemde het „ideologisch fa len" van de Sowjet-Unie schijnt te hebben bijgedragen tot „de bereidheid van de Rus sische regering om tot wapen geweld over te gaan". „Zij schijnen geweld te beschou wen als de sterkste troef die ze nog in handen hebben", aldus de Briste bewindsvrouwe die het Russische ingrijpen in Af ghanistan aanvoerde om haar zienswijze te verduidelijken. Mevrouw Thatcher sprak in Bordeaux na afloop van een top-overleg in Parijs met de Franse president Giscard d'Es- taing. „De sfeer was zeer, zéér vriendelijk en ik voel dat de Anglo-Franse betrekkingen weer zijn zoals ze behoren te zijn", zo karakteriseerde zij deze besprekingen na afloop. Geschillen tussen de twee lan den over de Europese gemeen schap, de uitvoer van Brits lamsvlees naar Frankrijk en de visserijrechten in de wate ren voor de kust van de twee landen, zijn volgens mevrouw Thatcher „gladgestreken" VLISSINGEN Volgens stakingsleider H. Sepers zijn de voorstellen die de directie van de KMS-werf De Schel de heeft gedaan om een ein de aan de staking te maken, volstrekt ontoereikend. Se pers sprak gisteravond dan ook de verwachting uit dat het werk ook maandag niet hervat zal worden. De directie heeft gisteren on dermeer voorgesteld om een extern accountant te laten on derzoeken of er inderdaad on gerechtvaardigde verschillen bestaan tussen het salaris van werknemers van De Schelde en dat van het personeel van andere takken van het RSV- concern. „Onzinnig", aldus de reactie van Sepers. „Inzet van de staking is nu juist een eind aan die verschillen te maken. De staking, die inmiddels offi cieel gesteund wordt door de industriebond FNV, heeft zich gisteren uitgebreid tot twee andere Zeeuwse takken van het RSV-concern. Ook het 100 man tellende personeel van Schelde-Bouw in Middelburg en het 300 man tellende perso neel van de reparatiewerf Schelde-Poort in Vlissingen- Oost hebben nu het werk neergelegd. De eisen die zij stellen zijn dezelfde als die van de stakers van het eerste uur en behelzen behalve een ande re functie-indeling: optrekking van de jeugdlonen; geen inge leende werknemers meer na 31 december van dit jaar; doorbetaling van de gestaakte dagen. OP BEVEL RECHTBANKPRESIDENT HOLTEN De 34 stakende slachters bij de firma Udema- Vlees in Holten hebben gisteren de bezetting van de var kenshal van dit bedrijf opgeheven. Dat gebeurde onmiddel lijk nadat de president van de rechtbank in Almelo, mr. Van der Biesen, hun hiertoe bij vonnis in kort geding de op dracht had gegeven. Beëindiging van de bedrijfsbezetting was geëist door directeur Udema en de 105 overige personeelsleden, die in tegenstelling tot de slachters in vaste dienst zijn bij U-Vlees. Mr. Van der Bie sen was het met de eisers eens dat de bezetting een onrechtmatig karakter droeg. De stakers zijn verenigd in een coöperatie en worden per geslacht dier betaald. Inzet van het arbeidsconflict is r de eis van de slachters de arbeidsovereenkomst zodanig tè ver-' anderen dat zij kunnen rekenen op gegarandeerd minimum-in komen. Ook willen zij, zodra het conflict is beslecht, weer collec tief in dienst Komen bij U-Vlees. Over deze verlangens is nog geen overeenstemming bereikt. BERLIJN De stakende Westberlijnse werknemers van de Oostduitse spoorwegen hebben gisteren een aantal treinstations en andere instal laties bezet om aan hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zettn. De Oostduitse bazen van de „Reichsbahn" verhoogden in middels de druk op de stakers door 60 werknemers te onts laan en door te dreigen met het ontslag van de overige sta kers, aldus de stakingsleiders. Volgens het 20 man sterke sta kerscomité zouden nu meer dan 1500 van de in totaal 3500 Westberlijners, werkzaam bij de spoorwegen, aan de staking deelnemen. De Oostberlijnse collega's van de stakers doen niet mee. De weinige treinen die vanuit het oosten West-Berlijn nog bin nenkomen worden door Oost duitse machinisten bestuurd. De stakende spoorwegarbei ders eisen een eigen vakbond, vier extra vakantiedagen, be tere voorzieningen zoals vrije dokterskeuze en een loonsver hoging van 160 Mark per maand. Para hond In New Ca lifornia in de Verenig de Staten is deze week, op initiatief van de krijgs macht, een parachutis ten-oplei ding voor honden ge start. Eén van de eer ste dieren die van een ruim dertig meter hoge oetentoren naar bene den sprong, was Nemo. Hij werd bij zijn val be geleid door zijn baas Byron McCombie. NEDERLANDSE CHRISTELIJKE BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel NCBO vindt een grondige verbetering van het overleg tussen overheid als werkgeefster en de amb tenarenbonden veel belangrijker dan het toekennen van het stakingsrecht aan over heidspersoneel. Aan dat stakingsrecht heeft deze organisatie geen behoefte, zo bleek gis termiddag uit de redevoering van de heer Lammert H. Post, waarmee hij het voorzit terschap van de NCBO aanvaardde. Post werd gisteren benoemd tot opvolger van Wabe Wieringa, die voorzitter van de Raad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds is geworden. De NCBO benoemde voorts tot nieuwe „onbezoldigde" hoofdbe stuursleden de heren P. Tulner te Apeldoorn en drs C.J. Vos te Zoetermeer. De nieuwe voorzitter zei onder meer, dat er thans gesold wordt met het overleg en met de rechtspositie van het overheidspersoneel en de trendvolgers. Kabinet en parlement gaan vol gens hem voorbij aan solidariteit, rechtvaardig heid en zorg voor de zwakke. In de positie van het overheidspersoneel wordt telkens weer vol strekt eenzijdig ingegrepen, de matigingslasten worden niet evenredig verdeeld, aldus Post. BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren be sloten nieuwe kernraketten op haar grondgebied te plaatsen, als besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over be perking van hun nucleaire wapens op niets uitlopen. Volgens binnen de Navo ge maakte afspraken zou België 48 van dergelijke nieuwe ra ketten binnen haar grenzen moeten toelaten. Het besluit dat gisteren is genomen is een compromis, waarin alle part ners van de regeringscoalitie zich kunnen schikken. De so cialisten wilden aanvankelijk uitstel van het plaatsingsbe- .sluit tot na de besprekingen met de Russen. De behouden der partijen wensten een spoe diger beslissing, overeenkom stig de aanvankelijke toezeg ging van België aan de Navo. „Wellicht zullen er helemaal geen raketten komen, als de besprekingen met de Russen succesvol zijn en zij hun SS-20 projectielen vernietigen", ver klaarde premier Martens na afloop van het kabinetsberaad. „Misschien wordt de helft ge plaatst, als Russen en Ameri kanen het eens worden over een beperkte opstelling. Als de besprekingen mislukken wor den alle 48 geplaatst"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7