•meopaten bottenkrakers |kken op naar !t Ziekenfonds omerski )ept 'eerstanden „Traumstrasze Ins ewlg© Els" in gebruik. Daar heeft men het gepresteerd een autoweg te bouwen, leidend naar een zomerskiparadijs op 2.800 meter hoogte, de Tiefenbachgletscher. Solden offreert een nieuw zomerskigebied van 20 km2, met tien pisten en noemt dit het mooiste en meest at tractieve van Oostenrijk. „Het licht is er helder als op de eerste scheppingsdag". In 1981 zullen nieuwe wa penfeiten de concurrentie doen sidderen, want het project is nog niet voltooid. 365 dagen per jaar De techniek staat nergens voor. Gebieden, eens voor- behoudén aan alpinisten, worden ontsloten voor com plete gezinnen die 's zomers ook wel eens op de ski's willen staan. Zij lopen de wedstrijdskiërs, die hier dan vaak in training zijn, lelijk voor de voeten. Maar terwijl in steeds meer toeristencentra de slogan „Kom bij ons skiën, 365 dagen per jaar" wordt verno men, doen zich zoals gezegd, onvoorziene omstandig heden voor. Het schijnt veel zomergasten, die hier van ouds verblijven, te prikkelen, dat de skiërs opeens zo veel aandacht krijgen. „Het is de afgelopen zomer maanden gebleken, dat deze twee categorieën bezoe kers elkaar moeilijk verdragen". In het hoog boven Sol den gelegen Obergurgl is Gotthard Scheikber tot deze conclusie gekomen. Vanuit zijn bergdorpje, waar hij met veel succes het zomer- en wintertoerisme geschei den blijft propageren, ziet hij neer op het gewoel in het Oetztal. Verwaarlozen Het gevaar bestaat, dat dorpen die al te veel geld ste ken in de faciliteiten voor het zomerskiën waarmee kapitalen gemoeid zijn de traditionele zomergast gaan verwaarlozen. De pogingen om het hele vakantie- gebeuren onder de noemer van één jaargetijde, de win ter, te brengen, roept weerstanden op. Gotthard Schei- ber is niet de enige die gewaagt van een zekere tegen strijdigheid. „Zomergasten hebben een andere instel ling en andere interessen. Het verstoort hun vakantie patroon, als zij terecht komen in een wintersportsfeer en in hun hotel of pension mensen aantreffen in een ski-uitrusting", zegt de Oostenrijkse Sonja Neunhause- rer, met veel ervaring in het toerisme en zelf een ver woede skiëster. „Ik zal er zelf nooit aan beginnen. Er zit iets onnatuurlijks in, om op die manier een wintersport over te brengen naar de zomer. Alles heeft z'n tijd. Al deze propaganda voor „365 dagen sneeuwgarantie" kan wel eens averechts gaan werken". Het is ook de vraag, of ervaren, sportieve skiërs wel zo zijn ingenomen met deze ontwikkeling. Zomerskiërs stuntelen vaak maar wat aan op de zuurstofarme vlak ten, met doorgaans geringe hoogteverschillen. Zelfs in Zermatt, op de Kleine Matterhorn, is dit het geval. Parodie Bomen vormen er geen hindernis. "Een sportief genoe gen" voor de hele familie neemt soms meer de vorm aan van een parodie op het ware skiën en brengt veel mensen in ernstige verlegenheid, door lichamelijk on welzijn. De overgang van een zomers dal naar grote hoogten, waar het knap koud kan zijn, is niet altijd een genoegen. Ernstiger dan deze ongemakken is de aanslag die ge pleegd wordt op het zo majesteitelijke natuurschoon in dit hooggebergte, door de bouw van steeds nieuwe we gen en installaties. Tot op heden worden de vele waar schuwingen tegen deze ontwikkeling ijskoud gene geerd. LEO J.LEEUWIS I dr P. Muntendam, voor- er van de staatscommissie rnatieve geneeswijzen: de in de chaos scheppen". ZERMATT Het skiën in de zomer, aanvankelijk een grillige wens van enkelingen, is de inzet geworden van een nieuwe concurrentiestrijd in de Alpen. Een groeiend aantal majestueuze gletschers torst mensen, die in juli en augustus een nieuwe sensatie willen on dergaan. Zij laten zich fotograferen, terwijl ze, gekleed in zwembroek of bikini, de „wintersport" beoefenen. De nieuwe trend, dat Is de afgelopen maanden ook dui delijk geworden, wordt evenwel allerminst gewaardeerd door de traditionele zomergasten, die het nooit in hun hoofd hebben gehaald ski's mee te nemen, maar hun genoegen beleefden aan (berg)wandelingen en aan de fraaie natuur. Hun vakantiepatroon wordt verstoord. Ze belanden ineens in een wintersportsfeer. Zermatt in Zwitserland overtroeft tot op heden alle me dedingers naar de gunst van de zomerskiër met Euro pa's hoogste en grootste (36 vierkante kilometer) zo merskigebied, op een hoogte van tegen de 4.000 me ter. In de cabine die de vakantieganger naar dit duize lingwekkende niveau tilt, hangen zuurstofmaskers. En waarschuwingsborden in vijf talen manen aan tot voor zichtigheid. „U bent op weg naar een hoogte van 3.820 meter bo ven de zeespiegel!" Dit kan duizeligheid tot gevolg heb ben misselijkheid, stoornissen in het gezichtsvermo gen en andere onprettige verschijnselen, zo wordt er bij verteld. Niettemin wagen tienduizenden zich in dit ge bied van de eeuwige sneeuw. Een retourtje met deze „Bergbaan der Superlatieven" kost bijna f 45,-. De „sneeuwindustrie" werpt steeds meer bulldozers en hefschroefvliegtuigen in de strijd, om door te kunnen dringen tot de gletschers. In Zermatt is 3,5 jaar aan dit project gewerkt en elders in Zwiserland werft zeker al een dozijn zomerski-gebieden passagiers voor de ba nen. Oostenrijk laat zich evenmin onbetuigd. Het toch al door toerisme overwoekerde Solden nam dit jaar de Zijn echtgenote: „De officiële geneeskundigen wakke ren die argwaan op alle mogelijke en onmogelijke ma nieren aan. Het is onvoorstelbaar, zo bekrompen als ze reageren op alles wat buiten hun eigen kennen en kun nen valt. Ik heb zelf jarenlang als verpleegster in de ge zondheidszorg gewerkt en altijd een grote bewondering voor de medische stand gehad. Ook toen ik zelf ziek werd en het invalidenwagentje al zag opdoemen. De schellen zijn me van de ogen gevallen toen ik mijn dok ters op de hoogte bracht van de geweldige vooruitgang die ik opeens maakte, toen Ik werd behandeld door de alternatieve arts in Groningen. In plaats dat ze me ge luk wensten, begonnen de heren te grauwen en te snauwen. Als ik naar kwakzalvers ging, moest ik dat zelf maar weten, dan wilden ze niets meer met me te maken hebben. In de achtergronden van mijn genezing waren ze absoluut niet geïnteresseerd. Ze wilden er per se niets van weten. „Wacht eens even", heb ik me toen gerealiseerd, „als jullie zó reageren, dan is jullie zoge naamde dienstbaarheid aan de mensheid een fabeltje. Dan is het de reputatie en het geldelijk gewin dat bij jullie voorop staat. Dat klinkt wat emotioneel misschien, maar ik denk dat dat voor véél officiële medici echt op gaat". Economie „Niet voor allemaal natuurlijk. En zeker zijn ook niet alle alternatieve genezers per defintie goed. Ook in de alternatieve sector lopen beunhazen rond die maar wat aanrommelen en die het geen lor kan schelen of hun patiënten al dan niet beter worden. Ik ken een docto randus in de economie die een bloeiende praktijk als homeopaat heeft opgebouwd en 65 gulden per consult rekent". Elida Wessels (D'66): „De kwaliteitsbewaking in de hele gezondheidszorg moet worden opgevoerd, traditionele zowel als alternatieve. De patiënt moet zelf kunnen kie zen volgens welke methode hij behandeld wordt. Dat mag de overheid niet voor hem bedisselen. Maar die overheid moet wel alles in het werk stellen om te voor komen dat een zieke het slachtoffer wordt van aperte fouten. Dat geldt ook voor de traditionele geneeskun de. Hoeveel patiënten overlijden er jaarlijks niet aan medicijnvergiftiging?" WILLEM SCHEER ,ln 1978 kreeg de acupunctuur de zegen van de staatscommissie alternatieve geneeswijzen. AMSTERDAM Zeker hebben ze nog een eind- weegs te gaan in hun lange mars naar het Zieken fonds, maar dat ze vorderen is onmiskenbaar: de Moerman- en de enzymtherapeuten, de homeopaten en de bottenkrakers. Ook de grote politieke partijen in ons land zijn zich daar inmiddels van bewust. Op de manifestatie ter ondersteuning van „het andere genezen" die vandaag in Amsterdam is gehouden, werden vriendelijke woorden aan het fenomeen ge wijd door Tweede Kamerleden van zowel VVD als CDA. PvdA en D'66. Weliswaar stelde de democrate Elida Wessel zich als enige van dit viertal vierkant achter de centrale eis van de manifestatie: „Opname in het ziekenfonds pakket niet over vijf jaar maar nu". Maar alleen al de aanwezigheid van haar drie collegae mag als een overwinning voor de alternatieven worden be schouwd. „Pijn in de rug, slapeloosheid, hartklachten, arthritis en nog een flinke handvol andere kwalen", zo snijdt voor zitster Elsa Vleer van de organiserende Ekologische Beweging haar eigen medisch verleden aan. „Jarenlang ben ik er door achtervolgd. Het bekende verhaal. Bij al lerlei doktoren ben ik onder behandeling geweest. Zon der enig resultaat. Uiteindelijk belandde ik in de behan delkamer van een alternatieve arts in Groningen. Ie mand die de chiropractie beoefent en in het spraakge bruik met „bottenkraker" wordt aangeduid. Binnen zes maanden was ik van al mijn ziektes verlost". De financiële draagkracht van Elsa Vleer was toerei kend om de rekeningen van de „kraker" uit eigen por temonnee te betalen. „De minder bedeelden in deze maatschappij kunnen dat niet. Die moeten zich met hart- en vaatziekten, kanker, reuma enzovoort tot de specialisten en chirurgen wenden, hoe graag ze zelf ook anders zouden willen. Dat is een onaanvaardbare situatie. Vandaar deze manifestatie en vandaar onze eis. Opname in het ziekenfondspakket! Niet over vijf of tien jaar, maar nu!" Omzet: 200 miljoen Volgens de 60-jarige mevrouw Vleer klemt dit temeer, gezien de indrukwekkende populariteit die de alterna tieve geneeskunde zich verworven heeft. Een onder zoek van het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge zondheidszorg/TNO wees onlangs uit dat vorig jaar 680.000 Nederlanders van achttien jaar en ouder min stens eenmaal een bezoek brachten aan een alternatie ve arts of niet-arts/genezer. De totale omzet in de alter natieve gezondheidszorg werd becijferd op 200 miljoen gulden. „Nu weten wij ook wel", zet Elsas echtgenoot uiteen, ,dat er zich in de alternatieve sector kaf onder het ko ren bevindt. Naast de talloze bonafide genezers heb je er ook lieden tussenlopen die te kwader trouw zijn en louter winstbejag in hun vaandel hebben staan. Dat maakt het onmogelijk nu. al de hele alternatieve ge neeskunde, tot de gebedsgenezing toe, in het zieken fondspakket op te nemen. Daarom hebben we gezegd: laten we eerst voor elkaar proberen te krijgen dat de toepassing van alternatieve behandelingen door officië le artsen in het fonds komt. In totaal kent ons land 300 van die niet-traditionele dokters. Die hebben een door de overheid beschermde opleiding gevolgd, die hebben de eed van Hippocrates afgelegd, die mogen toch oor deelkundig worden geacht. Welnu, zeggen wij, maak dan in eerste instantie hun behandelingen en hun medi cijnen voor de fondspatiënt beschikbaar. Dan zien we later wel weer verder". Zeepkist Een kritisch heer die zich vanmorgen met een duidelijk vermoeide tred richting manifestatie begaf (in het Kras- napolsky-hotel), was dr. L. Meinsma. Deze traditionele arts, die het roken eraan heeft gegeven en voorzitter is geworden van de Vereniging ter Bestrijding van de Kwakzalverij, tekent bij het gebeuren aan: „Van de kant van de patiënten hebben we die pleidooien voor erkenning nu al zo vaak gehoord. Dat is toch geen nieuws meer, dat geschreeuw vanaf die zeepkisten. Ik vond, vanuit mijn huidige functie, dat Ik dit gebeuren moest bijwonen, al ben ik natuurlijk in het geheel niet uitgenodigd: maar waar ik eigenlijk op wacht is het re laas van de toepassers van al die alternatieve genees kunst. Wat doen ze precies en welk resultaat boeken ze bij welke patiënten. Dat is wat mij interesseert. Dèt ver haal krijgen we helaas nooit te horen. Zolang die resul taten in het verborgene blijven, kunnen we als gemeen schap natuurlijk nooit een beslissing nemen over de vraag: wel of niet in het Ziekenfonds. Men kan nu wel solidair zijn met de financieel minder draagkrachtigen, akkoord, maar bedenk wel dat die ziekenfondsverze kerden ook premie moeten betalen. En dat ze er van op aan moeten kunnen, dat die premie goed besteed wordt". Wat dr. Meinsma bevreemdt is dat de manifestatie juist nü wordt gehouden, een paar maanden voor de ver schijning van het eindrapport van de staatscommissie alternatieve geneeswijzen. Deze commissie, onder lei ding van de ook in alternatieve sferen 'gerespecteerde prof. dr. P. Muntendam, studeert al sinds 1977 op de vraag welke niet-traditionele behandelinsmethoden voor een vorm van overheidserkenning in aanmerking komen. En op welke manier die erkenning dan gestalte zou moeten krijgen. Zonder de bevindingen van deze commissie te kennen, zal staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid er niet over peinzen het verlangen van de alternatieven in te willigen. Deze staatssecreta ris beslist uiteindelijk, gehoord het advies van de Zie kenfondsraad. Prof. Muntendam zelf vindt het tijdstip van de manifestatie ook ongelukkig en sloeg mede daarom de uitnodiging naar Krasnapolsky te komen van de hand. Kosten „Wij als VVD denken er net zo over", aldus de spreek ster namens deze partij, Erika Verkerk-Terpstra. „Wij staan zeker niet bij voorbaat negatief tegenover de al ternatieve geneeskunde. Integendeel, ook wij denken dat er veel goeds in zit. Maar zeker in deze financieel moeilijke tijden moeten we heel voorzichtig zijn met maatregelen die de kosten van de gezondheidszorg nog verder omhoog kunnen stuwen. Dat wil zeggen dat eerst bewezen moet zijn dat het om alternatieven gaat die gelijkwaardig zijn aan de traditionele behandelings methoden en -medicijnen". De opvattingen van de in Krasnapolsky aanwezige Kamerleden Mieke Andela- Baur (CDA) en René Toussaint (PvdA) zijn vrijwel gelijk. De laatste: „Zelfs al beschikken we over studiemate riaal dat ons in staat stelt vermoedelijk waardevolle al ternatieven te onderscheiden van methoden of medicij nen die volstrekt ongrijpbaar zijn, dan nog moeten we bestuderen hoe we dat in het ziekenfondspakket inpas sen. Kunnen we het pakket domweg uitbreiden, moeten bepaalde traditionele methoden of medicijnen ervoor wijken? Zulke vragen zijn niet een-twee-drie te beant woorden". Ongrijpbare methoden, daaraan mankeert het de we reld van „het andere genezen" bepaald niet. Het echt paar Vleer wees al op de gebedsgenezing. Heelkunde die gebaseerd is op helderhorendheid en helderziend heid komt eveneens voor. Ook van aardstralen, kop penzetten en de houtaskuur wordt wel gebruik ge maakt. Maar liefst 117 verschillende behandelingswij zen somt de arts Paul van Dijk op in zijn vier jaar gele den verschenen standaardwerk „Genezen in Neder land". De overgrote meerderheid van de beoefenaars van deze disciplines zijn niet-artsen, wier broodwinning bij de wet verboden is. Te weten de volksgezondheids wet van 1865 die de uitoefening van de geneeskunst al leen toestaat aan houders van het artsendiploma. „Tenzij het om para-medici gaat die opereren binnen het kader van hun wettelijke bevoegdheid", beklem toont prof. Muntendam, „lopen al die alternatieve niet- artsen het risico van vervolging. In de praktijk is dat ri sico natuurlijk uiterst gering. Het gaat om duizenden overtredingen per dag. Daartegen kunnen de inspecties voor de volksgezondheid met hun kleine apparaat een voudig niets uitrichten. Daarbij komt dat de straffen bij zonder laag zijn. Een boete van zeg 250 gulden lapt een kwakzalver volstrekt aan zijn laars. Sterker, de re clame die er van een veroordeling uitgaat, zal hem vaak aan extra klandizie helpen. Wat niet wegneemt dat we een zo massale wetsovertreding nog wél als een on houdbare toestand moeten kwalificeren. Volkomen on aanvaardbaar. Het werk van onze commissie is dan ook vooral bedoeld om de regering te helpen orde in deze chaos te scheppen" Acupunctuur Welke alternatieve behandelingsmethoden prof. Mun tendam voor enigerlei vorm van erkenning zal voordra gen, houdt hij nog strikt geheim. Afgezien dan van de acupunctuur, die al in een deelrapport van oktober '78 de zegen van de staatscommissie kreeg. Volgens dit rapport zou er snel een opleidingscentrum moeten ko men voor niet-artsen die acupuncturist willen worden en zou het Ziekenfonds de acupunctuur-behandelingen moeten vergoeden. Staatssecretaris Veder-Smit'beslis te anders. Ze vond dat er te veel onduidelijkheid be staat rond de oosterse naaldkunst om de toepassing aan anderen dan afgestudeerde medici toe te vertrou wen. Ook voor het Ziekenfonds was de tijd nog niet rijp, zo liet ze de vaste kamercommissie voor volksge zondheid weten. Binnen de alternatieve gezondheidszorg wordt ge vreesd dat te verwachten positieve adviezen van Mun tendam inzake andere alternatieve geneeswijzen, een zelfde lot beschoren zal zijn. Vandaar ook dat men het wel degelijk zinvol acht om met de manifestatie van vandaag bij voorbaat al wat druk uit te oefenen. Aan bevelingen van positieve aard worden in alternatieve kring bijvoorbeeld verwacht met betrekking tot de ho meopathie (waarbij onder meer afwijkende medicijnen worden gebruikt), de enzymtherapie (toediening van ei witverbindingen). de Moermantherapie (streng dieet) en de manuele therapie (het „kraken"). „Op de lange duur", aldus de heer Vleer van de Ekolo gische Beweging, „is volgens mij ook voor nu nog duis ter lijkende geneeswijzen als bijvoorbeeld de para-nor male, een vorm van officiële erkenning denkbaar. Para normale genezers die wonderen verrichten bestêón, dat is niet te loochenen. Waarom zouden zij niet voor een staatsdiploma in aanmerking kunnen komen? De scep sis is nu nog erg groot, dat realiseer ik me, maar hij wordt voordurend minder".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21