£eidóe 0ouAO/nt Opbrengst aardgas: VVD dreigt met crisis IFFICIELE [ENTE OMLAAG owjet-machts- ertoon aan 'oolse grenzen Carter ontkent straling bij ongeluk raket-silo i NEDERLANDSE VOEDSELHULP VOOR AFRIKA U.S.M. i krant van vandaag: Schreiende Madonna werd handje geholpen Bijtende gaswolk verdrijft 3000 Amerikanen Lijk Oswald blijft in graf Helcersdijk 34, 2312 OD Leiden, postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes /0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18,00 tot 19.00 uur) mententen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 20 september 1980, 70e jaargang no. 21765 Opname Herhaling van de speelfilm „Opname om 21.25 uur op Ned. II en om 21.55 uur op Ned. I tv-film „Dummy". Morgen op Ned. I om 20.30 uur tv-spel „Een nieuw leven" en om 22.10 uur documentaire „De vergeten oorlog". Op Ned. II om 21.15 „De komiek" met Freek de Jonge. Kans op een bui Veranderlijke bewolking en op enkele plaatsen een regen- of onweersbui. Middagtempe- ratuur van 19 graden aan zee tot 25 graden aan de oostgrens. Matige zuidoosten wind. Morgen zon op: 07.22; zon on der: 19.39. Maan op 18.26; maan onder: 02.59. Hoogw.: 13.32 en 01.00; laagw.: 08.37 en 21.15. krant van vandaag omvat in totaal 26 pa- I's en bestaat uit twee delen. Het actuele iws uit binnen- en buitenland, stad. regio Iport vindt u zoals gebruikelijk in het eer- deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat er meer reportages over: annen moeten leren moederen, izzelriten met de dood als inzet, onderkinderen bestaan niet. jn rus met eeuwigheidswaarde, bnderen zijn Italië nog niet uit. Dmeopaten en bottenkrakers rukken op r het Ziekenfonds. Hoorspel van paus op Britse radio De Britten kunnen bin nenkort een hoorspel van paus Johannes Paul us II op de radio beluisteren. De BBC heeft van het Vaticaan toestemming gekregen het spel „De juweliers- winkel", dat handelt over huwelijksproble men uit te zenden. De paus wordt als auteur van het spel overigens Karol Woityla ge noemd. Ring voor Martine In het Amsterdamse Okura-hotel is giste ren weer de Televi- zier-ring uitgereikt. De eer viel dit jaar te beurt aan Marti ne Bijl. De ceremo nie werd voltrokken door Willem Duys. LOMELLO Een nieuwsgierig buurjongetje heeft een plotseling einde gemaakt aan de bede vaarten naar de „Schreiende Madonna" van Lo- mello, een klein plaatsje in Italië. Hij ontdekte dat de bewoonster van het huis waar de madon na zich bevindt, iedere avond na de bezoekuren van de pelgrims het beeldje met water bijvulde. De bedevaarten naar Lomello namen een aan vang nadat Luisa Baldino op 15 augustus van dit jaar voor het eerst gewag had gemaakt van het schreien van haar maria-beeld. Spoedig daarna stelde ze bezoekuren in en plaatsteden collecte bus bij het beeldje „om voor madonna kaarsen en bloemen te kunnen kopen". „EXTRA BATEN MOETEN NAAR BEDRIJFS LEVEN" (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT WD-fractieleider Koos Rietkerk heeft vanmiddag het kabinet-Van Agt de wacht aangezegd: gaat het kabinet tomen aan de 1,3 miljard gulden aan aard gasbaten die het bedrijfsleven in het voor- uitzicht zijn gesteld, dan is dat voor de VVD onaanvaardbaar en zal deze partij het kabi net ten val brengen. „Deze versterking van de ondernemingen is toch al volstrekt on voldoende. Als minister Albeda in het over leg met het bedrijfsleven werkelijk zou gaan tomen aan die 1,3 miljard, dan is voor ons de maat vol", aldus Rietkerk vanmid dag op de VVD-partijraad in Amersfoort Minister Albeda, (Sociale Zaken) suggereert in een interview met de FNV-vakbonds krant van deze week dat een deel van de 1.3 miljard ook aangewend zou kunnen worden voor het betalen van een arbeidsplaatsen plan. Ofschoon een woordvoerder van de minister de juistheid van deze uitspraken be vestigde, ontkende premier Van Agt gistera vond dat Albeda dit zo gezegd zou hebben. „Het is de interpretatie van de journalist ge weest", aldus Van Agt. De premier verwees naar wat in de miljoe nennota en de brief aan de sociale partners is gezegd over de 1,3 miljard. Daarin wordt dit geld uitdrukkelijk bestemd voor een stuctu- rele verbetering van de economie. Van Agt liet overigens ook de mogelijkheid open dat daaronder ook het scheppen van blijvende werkgelegenheid wordt verstaan, waardoor de economie versterkt wordt. Rietkerk herhaalde vandaag in Amersfoort zijn ontevredenheid over de mate van om buigingen. De collectieve uitgaven moeten volgens hem nog verder terug. Ook de on derwijsbegroting van VVD-minister Pais zou een grotere bijdrage moeten leveren aan aanvullende ombuigingen die de VVD zich voorstelt. Daarbij deed Rietkerk de suggestie de partiële leerplicht voor werkende jonge ren maar helemaal te schrappen. Deze on derwijsvorm is volgens hem veel te duur en kan beter vervangen worden door gewoon technisch beroepsonderwijs. Verder meent Rietkerk dat door de inschakeling van wachtgelders op personeelskosten kan wor den bespaard. In een redevoering in Groningen benadruk te vanmorgen ook PvdA-fractieleider Den Uyl dat met het plan-Albeda om de 1,3 mil jard extra aardgasbaten te besteden aan een arbeidsplaatsenplan, het eerder aangekon digde beleid weer op losse schroeven wordt gezet. De Uyl vindt dat de ministers elkaar ook tegenspreken als het gaat om een loon maatregel. Albeda zegt daartoe niet bereid te zijn terwijl minister Van der Stee (financiën) stelt dat bij het mislukken van het overleg met de sociale partners, het kabinet wèl een loonmaatregel zal nemen. Met betrekking tot de voorgenomen 265 mil joen korting op salarissen in het onderwijs zei de oppositie-leider dat deze bespreekbaar moet zijn. Afspraken terzake kunnen vol gens hem echter alleen worden gemaakt in nauwe samenhang met de salarisontwikke ling van het gehele overheidspersoneel. Een toekomstige samenwerking van de PvdA en het CDA, zo stelde hij tenslotte, is alleen mo gelijk als de christendemocraten kiezen voor een ander beleid. mm BBsmn STERDAM De Nederlandsche Bank zal maandag haar jetarieven over de hele linie met 0,5 pet verlagen. Met in- van die dag geldt voor het wisseldisconto een tarief :8,5 pet, voor de voorschotrente een tarief van 9,5 pet en t het promessedisconto een tarief van 10 pet, zo heeft de rale bank bekendgemaakt. a twee maanden geleden verlaagde de Nederlandsche Bank tarieven eveneens met een half procent. De tarieven van entrale bank zijn maatgevend voor die van de handelsban- Gewijzigde verhoudingen in de internationale geldmarktta- Bn vormen de achtergrond van de verlaging. ITON/WARSCHAU De trikaanse inlichtingen- ist heeft een toegenomen taire activiteit waargeno- i in streken van de Sowjet- mt en de DDR die grenzen Polen. Washington volgt ontwikkelingen nauwlet- I, zo hebben functionaris van het ministerie van enlandse zaken in de VS tren gezegd. zegslieden suggereerden er sprake kon zijn van kisch machtsvertoon om ktreven van de Poolse ar- ers naar vrije vakbonden [in te tomen. Officieel is in kou niets bekend gemaakt r troepenverplaatsingen. I hebben de Russen in een kei in de Prawda gewaar- kwd dat ze niet zullen toe ft dat het Westen Polen uit postblok loswrikt. [Verenigde Saten hebben herhaling laten weten dat kn in staat moet worden bid zijn crisis zelf tot een B einde te brengen. Vol- k deskundigen zou het knlin zich thans vooral k drie factoren zorgen raa- het besluit van de beweging voor onafhankelijke vakbon den om een nationale federatie, in hel leven te roepen tenein de rechtstreeks met de rege ring te onderhandelen over ei sen van de werknemers het bezoek dat de nu als een nationale held geëerde Lech Walesa in Rome aan de paus wil brengen Russische functionarissen beoogt. In Katowice in Silezië heeft de eerste secretaris van de com munistische partij, Zdzislaw Grudziew, ontslag gevraagd en gekregen, zo is gisteren be kend gemaakt. Stakers hadden aangedrongen op zijn aftreden. De Poolse vice-premier M. Ja- gielski heeft gisteravond voor de televisie een bewogen op roep gedaan tot matiging. Hij betreurde het dat dat er nog altijd op belangrijke schaal wordt gestaakt en dat de sta kers „onwerkelijke" eisen stel len. rtugal kiest Nederlands fregat SABON Portugal heeft een Nederlands ontwerp voor de fv van drie fregatten verkozen boven de Belgische en Ita- hse ontwerpen, zo is gisteren bekend gemaakt. gaat om fregatten uit de zogeheten Kortenaer-klasse. Twee en in Portugal worden gebouwd en één in Nederland. Met project is een bedrag gemoeid van 400 miljoen dollar. De t hiervan komt rechtstreeks uit de Portugese schatkist. De nciering van de andere helft moet nog met de Navo-bondge- n worden geregeld. Dolman even voorzitter af Kamervoorzitter Dolman heeft zijn greep op de situatie verloren. Gistermiddag werd de parle mentariër een zaam aangetrof fen in een hoek je van „zijn" Tweede Kamer, die bij wijze van uitzondering en in het kader van het Unicef-parle- ment geheel door de kinde ren van de politi ci werd bemand. Er werd uiterma te vakkundig ge debatteerd en de kinderen werden hoegenaamd niet geremd door de came ra's van de AVRO-televisie, die er opnamen van maakte. MASSACHUSETTS Door een ontplof fing bij de Great American Chemical Cor poration in Fitchburg in Massachusetts is gisteravond een vinyl-chloride wolk vrij gekomen. Volgens de eerste berichten moesten daardoor 3000 omwonenden en arbeiders geëvacueerd worden. Vijf brandweerlieden en vier burgers werden gewond. De explosie had tot gevolg dat een houder van de fabriek de lucht in vloog. Er dreigde vanmorgen gevaar dat twee andere houders eveneens de lucht in zouden gaan. Onmiddellijk vervoer van de 22 gewonde leden van de onderhoudsploeg mocht niet verhinderen dat één van hen korte tijd la ter overleed. WASHINGTON De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren met nadruk ontkend dat er bij de ex plosie in een opslagplaats voor Titan raketten in de Amerikaanse staat Ar kansas, radioactieve straling is vrijge komen. De raket, in de eerste trap waarvan de ontploffing plaats had, was voorzien van een atoomkop. Het ongeluk heeft aan één onderhoudsmon teur het leven gekost. Tweeëntwintig anderen raakten gewond. Van hen la gen er vanmorgen nog 17 in het zieken huis lagen. Carter zei dat hij „de gehele ochtend nauw contact had onderhouden met-mi nister van defensie Harold Brown", wiens departement verantwoordelijk is voor het toezicht op de raket-silo's in de Verenigde Staten. „Ik heb minister Brown gevraagd een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in te stellen en ook de veiligheid van de andere Titan-silo's in het land nauwkeurig te onderzoeken", zei de presi dent, die verder stelde dat de kans op een atoomramp bij een ontploffing als de on derhavige „buitengewoon klein" is. De explosie deed zich voor terwijl een on derhoudsploeg bezig was met het repare ren van een brandstoflekkage in de eerste trap van de raket. Duizend omwonenden werden tijdelijk geëvacueerd. Titan-II ra ketten (in totaal beschikken de VS over 54 stuks van dit type) zijn intercontinenta le projectielen, die als enigszins verouderd worden beschouwd. DEN HAAG Nederland stelt 16,4 miljoen gulden be schikbaar voor de bestrij ding van de zeer sombere voedselsituatie in 26 landen in Afrika. Van dit bedrag gaat 13,9 miljoen gulden naar het wereldvoedselpro gramma dat zorgt voor een evenwichtige verdeling van de hulp naar en in de getrof fen landen. De overige 2,5 miljoen gaan rechtstreeks naar Mozambique. De bijdrage is bekendgemaakt tijdens een conferentie die gis teren is gehouden op het hoofdkwartier van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties in Rome. Nederland en andere rijke lan den hebben met de beschik baarstelling van geld gerea geerd op een dringende oproep van de directeur-generaal van de FAO, dr. Edouard Saouma. Deze vroeg om financiële hulp voor 150 miljoen mensen in A- frika die het slachtoffer drei gen te worden van de hon gersdood. De potentiële slachtoffers wo nen in 2b landen ten zuiden van de Sahara. Tot eind 1981 is hier behoefte aan in totaal 2,4 miljoen ton graan. Tot nu toe is daarvan nog maar een half miljoen ton toegezegd. FORTH WORTH Een Amerikaanse rechter heeft beslist dat het lijk van Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, niet mag worden opgegraven. De Britse schrijver en advocaat, Michael Eddowes, had hierom gevraagd omdat hij wilde aantonen dat Oswald in 1959 naar de Sovjet-Unie was overgelopen. Daar zou hij zijn vervangen door een dubbelganger die naar de Verenigde Staten werd gestuurd en Kennedy in november 1963 doodschoot. ADVERTENTIE. Zondag 21 september Aanvang 20.30 uur. De Meerhoeve, Oegsgeester dienstweigeraar hoort opnieuw 3 maanden eisen DEN HAAG De officier van justitie bij het gerechts hof in Den Haag heeft giste ren in hoger beroep bevesti ging van het vonnis geëist tegen de 27-jarige dienstwei geraar Albert Grondelle uit Oegsgeest. De rechtbank veroordeelde de dienstweigeraar tot drie maan den gevangenisstraf omdat hij de laatste vijfenhalve maand van zijn vervangende dienst plicht weigerde te vervullen. Dit uit protest tegen het slech te tewerkstellingsbeleid. Het gerechtshof doet 3 oktober uit spraak. Meisje (12) verongelukt ALPHEN AAN DEN RIJN De 12-jarige Angelique van den Anker is gistermor gen op weg naar school ver ongelukt. Het meisje is op het Alphense Sweelinck- plein door een vuilnisop haalwagen overreden. De 12-jarige scholiere fietste tegen de achteruitrijdende vrachtwagen aan. De chauf feur van de vuilnisauto heeft het kind niet opgemerkt. Het meisje is onder de wielen van de wagen terecht gekomen en was op slag dood. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. v X- -V V T- v*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1