unhazerij in vechts - ïorten ;ri jd tegen Nederlands touwtrekken kin dersch oen en on tgroeid Buitenlandse finale bi j Amerikaans voetbal MMISSIE KOMT MET OREUZE MAATREGELEN lijSFOORT/AMSTERDAM Er is een eerste |Pl de goede richting gezet om eindelijk eens Ijkheid te verkrijgen in het door de vele acti- II langzamerhand ondoorzichtige gebied rond gperricht in de zogenaamde oosterse gevechts- 1. Een commissie van wijze mannen, onder van de uit de voetbalwereld bekende mr. is Hogewoning, heeft getracht het kaf van het ialte scheiden. Met ander woorden: heeft aange- pelke organisaties echt vertrouwen inboeze- a'ji welke bonden door welke oorzaak dan ev met terughoudendheid moeten worden bena- enlet resultaat van de beoordeling, dat de Ne- i dse Sport Federatie (NSF) inmiddels heeft aaOmen, liegt er niet om. Op advies van de n ssie heeft de NSF liefst twaalf organisaties lidmaatschap van NSF nastreven, afgewe- ,r i Karate Do Bond Nederland, de Nederlandse htRenmei, de Taekwando Bond Nederland en id Pencak, Silat Indonesia zijn wel toegela- ten uwe leden hebben zich Is bereid verklaard dere organisaties een erkingsverband aan te ïgii de Karate Do Bond ooid hee£t een intentie- orhg afgeven, waardoor etflere stijlgroeperingên rjekomst kunnen profi teer» het NSF-lidmaat- K^oor de judosport blijft pel Bond Nederland de laaider. Niet zo verwon- ha Uiteindelijk is deze el sinds jaar en dag lid 'reSISF, telt zo'n 56.000 le- igt heeft de organisatori- r éen goed voor elkaar, ijs ie,ptaris van deze bond, el,J. Post, heeft dan ook ,g^kele moeite met de g jformule. „Wij hebben ;r ^rieden getracht onder bijier Budo Bond Neder- t e Oosterse gevechts- a'nin een organisatie on- yn'engen. Dat is mislukt. Eraktijk heeft dat pro- Hlgegeven. De Karake I en Teakwando Bond ld waren via ons ei- il lid van de NSF en us logisch dat ze nu geaccepteerd. Het is de gedachte om de in een viertal bonden, velijk federaties, op te Daardoor krijgen we die zo felbegeerde beid". NCAB eist alleenrecht aikidosport DEN HAAG De Ne- derlandse Culturele Ai- kikai Bond (NCAB) zal tot de voorjaarsver gadering van de Neder landse Sport Federatie (NSF) moeten wachten alvorens er kan worden gepraat over een lid maatschap van de NSF. Té laat voor de NSF-ver- gadering van afgelopen woensdag heeft men van het wereldhoofdkwartier van de Aikikai-Founda- tion in Japan een brief ontvangen waarin deze de NCAB als enige orga nisatie op het gebied van de aikidosport in Neder land erkend en tegelij kertijd de erkenning van de Judo Bond Nederland (JBN) intrekt. De NCAB bestrijdt desnoods in een kort ge ding de voorbarige handelwijze (in april j.l.) van de NSF om de Judo Bond Nederland een in tentieverklaring te geven met het alleenrecht voor aikido. De Engelse wereldkam pioen in de klasse van 720 kilo aan het werk. EMMELOORD Het touwtrekken in Nederland moet worden verlost van het imago van kermis-attractie. Dat is tenminste de mening van J. Koren, vice-voorzitter van de Nederlandse touwtrekkersbond (NTB). „Van oor sprong is het touwtrekken een sport, die thuishoort in de atletiekwereld. Touwtrekken is een tijd van het toneel verdwenen, maar begint de laatste twintig jaren weer de kop op te steken. Onze bond is dan ook uitgebreid met' een flink aantal verenigingen. In de be ginjaren van het bestaan van onze bond moesten de touwtrekkers hun sport beoefenen op een hobbelig wei land, en na afloop van een wedstrijd moest de sloot voor de nodige verfris sing zorgen. Tegenwoordig worden de verenigingen steeds meer door de ver schillende gemeenten geaccepteerd. Dit heeft tot gevolg, dat de touwtrekkers steeds meer de beschikking krijgen over een goede accommodatie en geluk kig ook over de nodige voorzieningen". De speelweide van het Bosbad-complex in Emmeloord vormt morgen het decor voor de finale van de Nederlandse kampioen schappen touwtrekken. Die dag zullen de negen nationale topteams tegen elkaar uitkomen in de gewichtsklassen 560, 640 en 720 kg. Een kampioenschap betekent voor de betreffende teams dat zij Neder land van 25 tot en met 28 september, in Bazel (Zwi) vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen. De heer Koren over de NK: „De negen ploegen, die in Emmeloord aan het werk te zien zijn, hebben via drie regionale competities de finale bereikt. In totaal hebben de finalisten acht toernooien moe ten afwerken. Alle wedstrijden, die hoog uit zes minuten duren, worden namelijk in toernooiverband gehouden." Een team bestaat altijd uit acht personen1, die samen uitkomen in een bepaalde ge wichtsklasse. Volgens de heer Koren is de strijd in de categorie van 720 kilogram voor de toeschouwers het spectaculairst. Engeland is internationaal de elite van de touwtrekkerswereld. Toch blijkt Neder land de hegemonie van de eilandbewo ners enigszins te doorbreken. Het team van Eibergen behaalde bijvoorbeeld vorig jaar tijdens wedstrijden in Zweden de Eu ropese titel in de gewichtklasse van 640 kg. „Het Nederlandse touwtrekken is de kinderschoenen ontgroeid", concludeert de heer Koren daarom. „Er is volgens mij sprake van een echte sport, die wordt be oefend door uitstekend getrainde atleten. Sinds de tijd dat in Aegina het touwtrek ken werd gebruikt om dorpsvetes uit te vechten, is er dus bijzonder veel veran derd." ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 ■4RT LEIDSE COURANT Gr 5 33-jarige bestuurder, g geleden nog kam- 'an Nederland, ver at de strijd tegen de la'n niet met goede re- »n en eigen normen |e bondjes in de nabije t nog zal worden ver- |,Nu de NSF zich over tie heeft uitgesproken, ilgende stap het eisen genaamde beróepsbe- ig. Dat is een typische Iszaak. Toch moet gerealiseerd, dat met ding van kinderen in htsporten voorzichtig st worden betracht. gevaarlijk zijn. Ik foil dan ook een goede zaak,'r dat de gemeenten Rot terdam en Den Haag al geen sportaccommodatie meer be schikbaar stellen aan clubjes die niet door de JBN erkend zijn". Als meerdere gemeenten dit voorbeeld volgen, wacht de bonden die hebben meegedon- gen naar lidmaatschap, van de NSF, wellicht een lastige tijd. Het zal dan steeds moeilijker worden om in een aangepaste omgeving de verschillende kampioenschappen te organi seren en lessen te geven. Nog meer dan de afwijzing van het NSF-lidmaatschap lijkt dit de enige wijze om paal en perk te stellen aan de, volgens secreta ris J. Post, welig tierende beunhazerij. „Een voorbeeld? Een zekere meneer Bacas is bij ons weggelopen omdat hij geen bevoegdheid kreeg. Hij AfgeweZCÜ heeft toen zelf een bond opge richt en inmddels hebben we enkele merkwaardige dingen geconstateerd. De Judo Bond Nederland heeft een zoge naamde Aikido commissie (NCA). De wegloper kwam met een NCAB-commissie. De secretaris van een onzer com missies heet W. Vis. Prompt is door de wegloper een W. Vis gevonden om voorzitterswerk zaamheden te verrichten. Een heel andere persoon overigens. Het kan toeval zijn. Maar het blijft vréémd." Voor de volledigheid ten slotte de namen van de organisaties die door de NSF zijn afgewe zen met tussen haakjes de re- den(en). De Nederlandse Cul turele Aikikai Bond (wordt niet representatief geacht voor deze tak van sport), de Inter nationale Budo Federatie (geen volledige rechtsbevoegd heid en onduidelijkheid over opbouw ledenbestand), de In ternationale Organisatie Judo en Vechtsporten (niet bereid geweest de nodige gegevens te verstrekken), de Nederlandse Judo en Jiu-Jitsu Organsisatie (niet representatief), de Neder landse Karate Associatie Kyo- kushinkai (geen volledige rechtsbevoegdheid, geen statu ten, geen jaarlijkse begroting, geen controle door een regis ter-accountant), de Nederland se .Karatebond (twijfels over bestaansrecht) Shaolin Kempo Organisation (geen wedstrijds kalender, geen ledenadmini stratie). Ook de volgende bonden wer den afgewezen: De Internatio nal Martial Arts Federation (beloofde stukken niet ontvan gen, geen opgave verstrekt van aantal leden etc.), De Ne derlandse Taekwondo Associa tie (niet representatief), de Ne derlandse Tangsoo Do Moo Duk Kwan Bond (geen inzit tende organisatie), De Free Fight Union (geen statuten, geen inzittende democratische gang van zaken) en Wako, de World All Style Karate Orga nization (geen gegevens ver strekt). PETER VAN PUTTEN (Van onze correspondent) WASHINGTON - De samenstelling van de twee ploegen die morgen in het Robert F. Kennedy-stadion in Washington de eindstrijd zullen spelen om het Amerikaanse voetbalkam pioenschap, The socker bowl", zegt eigenlijk alles over de situatie waarin het Amerikaanse profvoetbal nog steeds verkeert. Bij New York Cosmos en Fort Lauderdale Stri kers, de finalisten dus, wemelt het van de Europese en Zuid- amerikaanse sterren. Ze zullen worden bijgestaan door zes Amerikanen. Drie voor elk team, want dat is nu eenmaal verplicht. Het is zelfs mogelijk, dat er in de finale meer Amerikanen in het veld komen. Want Cosmos heeft niet alleen het voordeel dat de in 1976 van Lazio overgenomen Italiaan Chinaglia inmiddels Amerikaans staatsburger is geworden, die club heeft enkele van de,beste jonge voetballers van eigen bodem onder contract. De nieuwe Amerikaanse ster is Jeff Durgan, een 19-jarige talent. Maar desondanks wordt het Amerikaanse voetbal nog steeds be heerst door buitenlandse, meestal wat oudere sterren. Beckenbauer, Alberto, Rijsbergen, Cesar Romiro, Van der Eist, Bogicevic, Chinaglia en trainer Weisweiler zijn de mensen, die van de Cosmos ook dit seizoen weer het succesvolste Ameri kaanse team hebben gemaakt. En Fort Lauderdale zou de finale niet hebben bereikt zonder de hand- en spandiensten van Gerd Müller, Cubillas, Van Beveren, Marinho, Schoenmaker en trai ner Cor van der Hart. Dat neemt niet weg, dat voetbal in de Verenigde Staten iets is gaan betekenen en zeker bij de jeugd een stormachtige ontwik keling doormaakt. In sommige steden is voetbal zelfs de popu lairste sport op de scholen geworden. Maar het zal nog wel even duren voordat deze ontwikkeling uitmondt in Amerikaans voet bal op wereldniveau. Toch is de hang naar resulaten behoorlijk groot. In de Amerikaanse voetbalbond wordt er bijvoorbeeld nu al serieus gesproken over de mogelijkheid het WK in 1986 te or ganiseren. Er wordt namelijk ernstig rekening mee gehouden, dat het politiek instabiele Columbia tegen die tijd verstek zal moeten laten gaan. Consessies De internationale aansluiting wordt ook belemmerd door de concessies, die de Amerikaanse bond op spelregelgebied aan commercie, televisie en publiek doet. Sommige van die afwijkin gen zijn overigens best de moeite waard, zoals de veel opwin dender competitie-indeling in groepen van vier clubs, de 35 yar d-regel die het gebied waarbinnen niet buiten spel gestaan kan worden aanzienlijk vergroot, en de extra puntenwinst die kan worden behaald door het maken van doelpunten. Toch blijkt het ook in de Verenigde Staten mogelijk om met zuinig voetbal een heel eind te komen. Rinus Michels heeft dat het afgelopen sei zoen bewezen bij Los Angeles Aztecs. Waarbij Michels dan met een zal aantekenen dat het met een matig team onmogelijk is de sterren van de hemel te spelen. Overigens hebben de Nederlandse voetballers een belangrijke rol gespeeld in het bijna afgelopen seizoen. Morgen staan er drie in de finale en zonder de recente schorsing van Neeskens zou den het er zelfs vier zijn geweest. Maar ook spelers als Wim Suurbier, Leo van Veen, Dick Advocaat, Jan van der Veen, Ruud Krol en Wim Jansen dienden zich meermalen aan als de „smaakmakers" van hun team. En dan natuurlijk Johan Cruijff. Hij speelde bij de Washington Diplomats een aantal magistrale wedstrijden, maar kon toch niet het landelijke enthousiasme ontketenen, dat Pele enkele jaren geleden bij de Cosmos teweeg bracht. Bovendien sneed zijn oude „leermeester" Rinus Michels Cruijff en zijn ploeg de weg af naar de finale in Washington. Het Amerikaanse football en de eindfase van het honkbalsei zoen hebben inmiddels al weer de grootste aandacht van de Amerikaanse sportfans opgeëist. Drie honkbalwedstrijden tussen de New York Yankees en de Baltimore Orioles trokken ruim 150.000 bezoekers. De eerste competitiezondag van het football ruim 800.000 bezoekers bij 14 wedstrijden. Een gemiddelde van ruim 57.000 per wedstrijd. Bij die aantallen verbleekt niet alleen het voetbal in Amerika. Chinaglia juicht. Hij is een van de vele buitenlanders, die in de finale van het Amerikaans voetbalkampioenschap staan. „Met de oplei ding van kin deren in de gevechtsspor- ten moet voorzichtig heid worden betracht. Het kan gevaarlijk zijn." Het advies van de com missie zal voor veel vechtsport bonden en - organisaties de nekslag betekenen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13