|nige winstpartij ian treurig niveau Ingeland vreest organisatie E.K. te verliezen Club Brugge ontslaat Han Grijzenhout Zwemleraar Gerry Jipping surft twee wereldrecords bi jeen RELLEN DOOR SUPPORTERS WEST HAM UNITED rt STE SCHAAKRONDE NOG AFTASTEN jen deelnemers toernooi een ig korter Sparta rond met Suurbier onder protest van groep supporters Jan van Geen overleden -iRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 In de Engelse kranten jren wordt de vrees ultgespro- Wijiin Madrid de kansen voor En- -om de eindronde van het toer* nj het Europees kampioenschap "Organiseren aanmerkelijk ver fijn. De bladen vrezen dat de lie in Madrid werden veroor- •r de supporters van Wes* „ited bij de wedstrijd tegen B-. ertoe zouden kunnen leiden de e Voetbal Unie af te brengen plan Engeland als organisator voor 1984 aan te wijzen. Zonder uitzondering wordt het gedrag van de supporters voor, tijdens en na de wedstrijd die West Ham in de eerste ron de van net toernooi van de bekerwinnaars verloor met 31, veroordeeld. De Times schreef: „Het nieuws van de moeilijkheden die supporters van West Ham hebben veroorzaakt, had niet op een slechter moment kunnen komen. Het ver kleint de kans van Engeland aangewezen te worden als organisator van de eindron de van het toernooi om het Europees kampioenschap 1984. De Engelse voetbal bond verklaarde donderdag dat het ge drag van een vijftigtal supporters de En gelse zaak voor 1984 veel kwaad heeft ge daan". De Daily Telegraph schreef: „De Europese Voetbal Unie zal pas maatregelen nemen nadat het rapport van Cesar Gracio, de waarnemer en secretaris van de Portugese Voetbalbond, binnen is. De gevolgen zul len ernstig kunnen iijn. Ongelukkigerwijs heeft West Ham United als club geen en kele greep op supporters, die op eigen ge legenheid reizen, zelf hun kaartjes koch ten in Madrid en vergiftigd door de goedkope belastingvrije alcohol het sta dion op stelten zetten. Juist door deze bui tenstaanders kan de club gestraft worden door de UEFA. Minder somber De Guardian ziet de zaken iets minder somber. „Hoewel de UEFA zou kunnen beslissen de club te straffen of zelfs uit te sluiten, is het onwaarschijnlijk dat de zeer vergaande beslissing zal worden genomen Engeland te passeren voor de organisatie van het EK '84. Het is niet onmogelijk dat er in de Europese Voetbal Unie een stro ming is die daaraan denkt, maar de finan ciële belangen zullen vermoedelijk zwaar der wegen. Die stroming bestond al na het Europees kampioenschap in Italië, waar de Engelse voetbalbond een boete kreeg van bijna 40.000 gulden voor het wange drag van zijn supporters tijdens de wed strijd EngelandBelgië in Turijn". John Bond, de manager van de Engelse eerste-divisieclub Norwich City, heeft een noodgreep om het geweld op de tribunes tegen te gaan. Bond stelde voor supporters van bezoekende clubs niet meer in het Norwich-stadion toe te laten. Het is de laatste van een serie maatregelen door voetbalofficials in Engeland om de gewel ddadigheden in de stadions te weren Bond heeft druk uitgeoefend op zijn colle ga's de boycot over te nemen. Het is vol gens hem de enige manier om in het ver volg met een gerust hart een plaatsje op de tribunes in te nemen. Jan Timman (rechts) en Hort wachten op het startsignaal. .'"JG Ook in de ^s. bezette schaaaktoer- ?euwaarin de grootmees- ciaftars dame- en loper- raaien door en door ken- Irdt de eerste ronde fcteed aan het aftasten grachten. Zo ook in de gronde van het vierde 3n ionale schaaktoernooi m Prlflerlaag in de eerste [elfln hard aankomen en TTïle toernooi bederven. ®"[ij Larsen zijn de resul- lOOlhet begin over het al- r likenmerkend voor zijn li prestaties. Als het in paar ronden goed gaat, kan hij dè «Ajezette toernooien win bar als het tegen zit, van kwaad tot erger, 'al verdedigde Larsen de Caro-Kannverde- iBij de meeste spelers n; een teken van vrede- .^j^heid zijn, maar niet bij ist,ruikt deze opening om ijnart op winst te spelen. koos een variant die "Irder dit jaar in het irnooi weinig succes (eleverd maar waar hij Icouwen nog niet in had II». Toch kreeg Tal ook 'wit enig voordeel. In I 7|tzichten had op konig- liet Tal, waarschijnlijk "Tichte, een afwikkeling 20 een eindspel met vier ge^aarin weinig te bele- i-inls. Larsen begon dit 53^i optimistisch als hij is, Sllijk op winst te spe- r er viel niets te berei- te^lere remises hadden pe wereldkampioen is met wit al vaak uit- I uit de opening geko- Qlaar veel succes heeft w!t in het verleden nog [geleverd. Deze keer .de ambities van Soson- |lmeiden. Vanuit de Ca- opening, die hij kent jJi ander, wikkelde hij "Gjmaar een geheel sym- •L.pe stelling zonder spanningen. Remise na 17 zet ten. Hort-Timman liet zich in het begin aardig aanzien. Timman bracht na de opening, een Pircverdediging, een pionoffer dat Hort niet aannam. Hierna had Timman geen moeilijkhe den meer. Misschien had hij zelfs een minimaal overwicht maar daar was niets mee te doen. Populair Andersson en Ribli speelden het tegenwoordig zo populaire drie rijen- of egelsysteem. Geen van beide spelers kon een plan bedenken en na wat heen en weer schuiven van de stukken werd een snelle remi se overeengekomen. Anders- sons diepzinnige stijl komt te genwoordig vooral met zwart tot zijn recht, als hij gedwon gen wordt om sterk te spelen. De partij tussen Portisch en Kavalek, die Portisch na 26 zetten won, was een spekta kelstuk, maar van een voor dit gezelschap wel heel treurig ni veau. Kavalek heeft een jaar lang niet gespeeld en dat was te merken. Met zwart nam hij in een Engelse opening met een breed centrum grote ver plichtingen op zich, die hem al snel te veel werden. Na zeven zetten was hij al in grote moei lijkheden, na twaalf zetten was het duidelijk dat hij ging verliezen. Portisch had de keus tussen verschillende winstmogelijkheden en koos een rustige, die .Kavalek ge heel kansloos liet. De mooiste partij van de dag was die tussen Spaski en Hüb- ner. Spasski stelde zich tegen Hübners Siciliaanse verdedi ging zeer. bescheiden op en kreeg al snel een stelling waarin alleen Hübner uitzich ten op lange termijn had. Met fijne tactische middelen kwam Hübner onder opoffering van een pion tot een koningsaan- val die beslissende kracht leek te hebben. Waarschijnlijk liet Hübner zijn tegenstander in de laatste fase voor het afbreken onnodig ontglippen. De partij werd ook in tweede instantie afgebroken. Uitslagen eerst ronde: Anderson (Zwe)-Ribli (Hon) 'AW, Portisch (Hon)-Kavalek (Vst) 10; Spasski (Sow)-Hübner (Wdl) afg.; Hort (Tsj)- Timman (Ned) A'A; Tal (Sow)-Lar- sen (Den) 'A'A; Sosonko (Ned)-Kar- pov (Sow) A'A. Partij De partij Portisch-Kavalek hadhet volgende verloop: wit: Portisch zwart: Kavalek 1. Pgl-f3 Pg8-£6; 2. g2-g3 c7-c5; 3. Lfl-g2 Pb8-c6; 4. 0-0 e7-e5; 5. c2- c4 d7-d5; 6. Ddl-a4 Lf8-d6; 7. Pf3- g5 Lc8-d7; 8. c4xd5 Pc6-b4; 9. Da4- dl P£6xd5; 10. d2-d4 Ld7-c6; 11. a2- a3 Pb4-a6; 12. ddl-b3 Ld6-e7; 13. d4xe5-Le7xg5; 14. Lclxgö Dd8xg5; 15. Lg2xd5 Lc6xd5; 16. Db3xd5 0-0; 17. Pbl-c3 Dg5-e7; 18. Pc3-e4 b7-b6; 19. f2-f4 Ta8-d8; 20. Pe4-d6 Pa6-c7; 21. Dd5-b3 Pc7-e6; 22. e2-e3 Td8xd6; 23. e5xd6 De7xd6; 24. Tal-dl Dd6- c6; 25. Db3-d5 Dc6-b5; 26. f4-f5 Zwart geeft het op. «ieriment bij biljarten •I J HAAG De opening van het nationale biljartsei- [e strijd om het Nederlands kampioenschap in het an jer 47/2 in Dordrecht, wordt gekenmerkt door de ex- jntele toernooivorm. P titelstrijd zijn tien spelers uitgenodigd die verdeeld wor- fer twee poules van vijf. De eerste twee van elke poule liet behoud van het onderlinge resultaat, over naar de fi- pep van vier spelers, die in een halve competitie strijden [nationale titel. Nieuw is verder dat de toernooiduur met g is teruggebracht tot drie dagen. Tot dusverre namen aan Rionale titelstrijd acht spelers deel die in vier dagen een •ompetitie afwerkten. jartbond wijst erop, dat de titelstrijd 47/2, van 10 tot en oktober in sporthal Sterrenburg in Dordrecht, nadrukke- (experiment gezien moet worden. Na afloop van het toer- J de bond met de spelers overleggen of van een geslaagde [esproken kan worden en of de toegepaste toernooivorm bekomst bruikbaar blijft. Bnemers zijn: poule A: Bongers (titelhouder), Havermans, lp, Van Deventer en Adrichem; poule B: Vet, Arnouts, West, Velthuis en Vultink. Er wordt gespeeld om 11, 13, 15, 7 uur. Midlotto 37a DEN HAAG Midlotto 37a van afgelopen woensdag heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Zeven deel nemers delen de tweede prijs. Eerste prijs: geen winnaar: tweede prijs: zeven winnaars, ieder bruto 21.819,00; derde prijs: 105 winnaars, ieder bruto f 1882.40; vierde prijs: 5196 winnaars, 46.60; vijfde prijs: 11.392 winnaars: 21.20. Europese honkbalbeker AMSTERDAM Amstel Tij gers heeft de aanspraak op de Europese honkbalbeker nog eens benadrukt door de twee de Nederlandse deelnemer, Neptunus, gisteren in een bloedeloos treffen in Amster dam met 123 achter zich te laten. In Rotterdam kwam Ri mini tot de eerste winst (132) ten koste van het Zweedse Leksand. Amstel Tijgers leidt met 4 uit 2 voor Parma (3 uit 2), Rimini (3 uit 3), Neptunus (2 uit 2) en Leksand (0 uit 3). Sportwereld DEN HAAG In de selectie van het militair elftal dat op 24 iseptember in Bramsche te gen de Westduitsers uitkomt, zijn o.m. opgenomen Pen en v.d.Zwan (beiden FC Den Haag), Alkemade (VUC) en De Vos van Steenwijk (Vlaardin- gen). Stroom aanklachten nasleep Olympische Spelen Montreal MONTREAL In Montreal zijn aan klachten ingediend we gens fraude en flessen trekkerij in samenhang met de bouw van de Olympische accommo daties voor 1976 tegen Gerard Niding, een aannemer en vroeger medewerker van burge meester Jean Drapeau. Aanklager Philippe Fer- land maakte bekend dat Niding, stadsbestuurder tijdens de bouw van de Olympische accommoda ties die 1,3 miljard dol- lard (drie miljard gulden toen) kostten, twee aan klachten tegemoet kan zien wegens het misbrui ken van zijn vertrouwen spositie. Daarnaast zal een vervolging worden ingesteld wegens corrup tie. Niding heeft name lijk van aannemer Regis Trudeau een financiële vergoeding gevraagd cn gekregen. Trudeau wordt beschuldigd van het om kopen van een ambte naar door hem hulp te verstrekken bij de finan ciering van zijn nieuwe huis in Bromont, dat 162.767 dollar (430.000 gulden) kostte. De vroegere voorzitter van de commissie voor de bouw van de Olym pische installaties, Clau de Rouleau, is eveneens beschuldigd van het mis bruik maken van zijn functie in de periode tus sen 1971 en 1976 toen hij plaatsvervangend minis ter voor vervoer en pu blieke werken van de provincie Quebec was. Hij wordt ervan verdacht steekpenningen te heb ben aangenomen en ge meenschapsgeld te heb ben gebruikt voor het la ten bouwen van een aa- legsteiger bij zijn huis. Trudeau heeft, volgens de beschuldiging 42.000 dollar (ruim 113.000 gul den) aan Rouleau be taald. Basketbalwinst BOSSANSKI BROD Het Nederlandse damesbasketbal team heeft gisteravond de eer ste wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Euro pees kampioenschap in het Joegoslavische Bossanski Brod tegen Frankrijk in winst om gezet. Na een ruststand var 3731 werd de uitslag 5349. In dezelfde groep won Roeme nië met 7964 van Finland. (van onze sportredactie) VOLENDAM Ogenschijnlijk onver moeid stapte Gerry Jipping gisteren tegen zes uur van de surfplank. Toen had de in Emmen wonende Jipping er 35 uur en 55 min windsurfen op zitten en legde hij eeta afstand af van 277 km. Met die afstand en tijd vestigde hij twee wereldrecords, die op naam stonden van een Fransman. Jip ping $urfde 52 km. meer en stond 11 uur en 22 minuten langer op de plank dan de Fransman. Eergisteren, om 6 uur 's morgens, begon Ger ry Jipping vanaf de kade van Volendam aan een opgave die hij zich drie jaar geleden ten doel had gesteld. De recordpoging was uiter aard terdege voorbereid, met alle voorzienin gen die bij zo'n poging horen. De 32-jarige Emmense zwemleraar werd derhalve goed begeleid, o.a. hield de arts Jan Groeneveld hem constant in de gaten. Groeneveld:„Er zijn wel wat inzinkingen geweest maar voor het grootste gedeelte heeft Gerry het goed doorstaan. In de nacht was hij wat zeeziek maar ook daartegen heeft hij goed het hoofd kunnen bieden". Jipping weet de verschijnselen in de nacht aan hel feit, dat hij zich niet kon orienteren. „Het was vannacht wel erg donker, en bo vendien had ik last van rukwinden". Volendam bleek als start en finishplaats uit stekend geschikt. Groeneveld: „Je kunt van uit Volendam practisch alle kanten op. Bo vendien is de windrichting vanuit deze plaats vrij gunstig". Met dit wereldrecord heeft Gerry Jipping nog niet bereikt wat hij wenste. De bedoeling is om Engeland te halen. Tweemaal eerder werd een poging ondernomen. De eerste maal moest er om veiligheidsredenen worden ge stopt. Jipping: „Er was toen te weinig zicht en ik kwam niet verder dan 162 km." De tweede keer moest na 186 km. worden afge haakt. Jipping was toen maar 16 km. van de Engelse kust verwijderd. Vlak voor de kust echter bleef hij in kringetjes varen en pakte hij niet meer de goede richting. Jipping, onmiddellijk na zijn geslaagde re cordpoging: „Volgende week wil ik het weer doen en dan hoop ik dat het wat sneller BRUGGE Han Grijzen hout, de Nederlandse trainer van de Belgische voetbalkam pioen Club Brugge, is gisteren uit zijn functie ontheven. De Belg Raymond Mertens volgt Grijzenhout op. Als reden voor zijn ontslag moeten de uiterst povere resultaten van de laatste weken worden ge zien. Onlangs verloor Club Brugge voor de Belgische competitie op eigen veld met 71 van aartsrivaal Standard Luik. Ook de start in het toernooi om de Europa Cup I was verre van voortvarend. Afgelopen woensdag leed Club Brugge, ook op eigen terrein, een ne derlaag van 10 tegen de middelmatige Zwitserse kam pioen Basel. Grijzenhout, die met de Vlaamse club vorig seizoen het landskampioenschap herover de, werd reeds na vijf competi tiewedstrijden aan de kant ge zet. Hij begon zijn loopbaan als assistent van de toenmalige trainer van Ajax Rinus Mi- chels. Aan het eind van de glorieperiode van de Amster dammers vertrok Grijzenhout naar België, waar hij achter eenvolgens Cercle Brugge, Lo keren en Club Brugge trainde. Bij alle drie verenigingen had hij redelijk tot veel succes. De snelste De controverse tussen Baskenland en regeringscen trum Madrid heeft mede ge leid tot het ontslag van trainer Helmut Senekowitsch. De Oostenrijker werd de schuld Han Grijzenhout: zonder club. in de schoenen geschoven van de smadelijke nederlaag van 71 van Athletico de Bilbao op de tweede speeldag van de Spaanse eerste divisie tegen landskampioen Real Madrid in de Spaanse hoofdstad. Het de buut van Senekowitsch was ook al niet bepaald vrolijk verlopen. De seizoenouverture leverde op eigen veld even eens verlies (10) op. Reden voor de clubleiding de traiher na twee wedstrijden op non- actief te zetten. Hiermee is Se nekowitsch de „snelst ontsla gen" trainer van dit s Spanje. (van onze sportredactie) ROTTERDAM Wim Suur bier zal tot het eind van dit. seizoen voor Sparta uitko men. Gisteren bereikte het bestuur van de Kasteelclub overeenstemming met de ex- Ajacied over diens persoon lijke eisen. Er was al een ak koord bereikt met Los Ange les Aztecs, waarvoor Suur bier uitkomt. Wanneer Sparta de beschik king krijgt over hem zal af hangen van de oplossing van het geschil tussen de Noorda- merikaanse Voetbalbond en de Spelersvakbond. Ook Dick Advokaat heeft nog steeds geen toestemming gekregen om voor zijn nieuwe club uit te komen. Tijdens het competitieduel met AZ '67 zal overigens een groep verontruste supporters, onder het motto „wij zijn het zat", zijn bezorgdheid uiten over de gang van zaken bij de Kasteel club, die bijna onderaan de ranglijst staat. Met aanplakbil jetten en rond te delen vlug schriften zijn de spelers opge roepen zich meer in te zetten, Wim Suurbier: omstreden. en wordt het bestuursbeleid afgekeurd. De groep heeft ook ernstige bezwaren tegen het aantrekken van de beide in Amerika spelende voetballers én wil .jonge, eerzuchtige spe lers in plaats van uitgebluste vedetten". Ook trainer Barry Hughes wordt sterk bekriti seerd. DEN HAAG In Den Haag is gisteren Jan van Geen over leden. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar. Kort na de oorlog maakte Jan van Geen furore als spits van Scheveningen. Hij was ook een van de eerste Nederlandse prof voetballers in Frankrijk. Van Geen* speelde bij Nantes en was ook middenvoor in het Nederlands profelftal, dat in 1953 in Pa rijs Frankrijk met 21 versloeg in de legendarische „waters noodwedstrijd". Terug in Nederland speelde Van Geen nog ja ren voor Holland Sport. Daarna maakteh hij zich veertien jaar verdienstelijk als speler-trainer en later alleen als trainer bij de Haagse amateurclub ADS.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11