^Samuel Fuller filmde zijn ;eigen oorlogs ervaringen Van dromerig realisme tot macaber surrealisme En verder Zondagavondconcerten in Paus Johannes Centrum Nieuwe serie Deverconcerten Ardesch en Van Beers in Noordwijkse kapel Expositie in de Slof GERARD DE REUS: - Een der felle gevechtscènes uit „The big red one". Rechts (met sigaar) Robprt f jfarradine in de rol van regisseur Samuel Fuller. Eurocinema II (Alphen aan den Rijn): The big red one (12) met Lee Marvin en Robert Car- radine. Regie Samuel Fuller. De Amerikaanse filmregis seur Samuel Fuller is ei genlijk een buitenbeentje. Doordat hij de scenario's voor zijn films zelf wilde schrijven en niet snel be reid was tot compromissen, werkte hij behoudens een korte periode voor Twentieth Century Fox in de jaren vijftig buiten de grote Hollywood-stu dio's om, wat inhield dat hij telkens weer zelf een geldschieter voor zijn pro jecten moest zoeken. Zo kon het gebeuren, dat het verhaal van „The big red one", dat Fuller al ruim dertig jaar had willen ver filmen, nu pas gerealiseerd kon worden. Eigenlijk kan men bij „The big red one" niet van een verhaal spreken. Het is een zeer autobiografische film over Fuller's ervaringen aan de diverse fronten tijdens de Tweede Wereldoorlog, meer een serie anecdoten tussen harde gevechtsacties in de voorste linies in. Centraal staat daarbij de mens, of lie ver gezegd de mensen, want het gaat hier om een keihar de sergeant, een ijzervreter uit de Eerste Wereldoorlog en vier* van zijn infanteris ten, die hun vuurdoop heb ben gehad en nu onkwets baar lijken te zijn in tegen stelling tot de nieuwelingen, die sneuvelen nog voor het quintet ze bij naam kent. Fuller verfilmde „The big Stephane Audran in de rol red one" in Israël, wat hem van een Belgische verzet- bij de episoden spelend in strijdster, die Duitse wacht- Tunesië en op Sicilië geen lo- posten met een scheermes de katie-problemen opleverde, keel doorsnijdt. De invasie in Normandië le- Fuller, die met eigen produc- verde hem door het half- ties als „Fixed bajonets" en duister ook geen proble- „The steel Heimet voor Lip- men op, maar in de sekwen- pert in de jaren vijftig be- tie met de schijndode Duitse wees met weinig middelen soldaten landinwaarts waant een bikkelharde oorlogsfilm men zich in de woestijn. te kunnenmaken, doet dit nu „The big red one" is een kei- met zes Russische tanks en harde oorlogsfilm geworden, een handvol explosieven. Je waarvan je je afvraagt of zo'n ziet er de zeven miljoen, die epos nu nog wel gemaakt de film uiteindelijk heeft ge- moet worden. Maar hét is de kost niet aan af, maar dat be vraag of Fuller daar eerder drag zal de film wel gevergd de kans toe zou hebben ge- hebben, doordat hij twee jaar kregen. Het is geen oorlog- in productie was. spropaganda-film omdat ie- Het resultaat is een ijskoud, dere vorm van heldenvere- bijna journalistiek verslag ring ontbreekt. Evenmin een van de gevaren, die vijf man anti-oorlogsfilm omdat hij nen moesten doorstaan. De gespeend is van ieder senti- „vijand" is onpersoonlijk, ment en waar Fuller zich geen Duitse generaals, slechts daar even aan waagt zoals in Duitse uniformen gesto- in de sekwentie met het jon- ken Israëlische figuranten, getje uit het concentratie- die gedood moeten worden kamp zakt onmiddellijk voordat zij zelf de kans zien het strakke mars-tempo, dat een der hoofdfiguren neer te de film kenmerkt. knallen. Hoofdfiguren beli- „The big red one" is met zijn chaamd door Lee Marvin als nuchtere, zij het vaak cyni- de sergeant, die desnoods op sche, kijk op het oorlogsge- zijn eigen mannen schiet als beuren een typische mannen- zij bij een order aarzelen, en film. Als er vrouwen in voor- Robert Carradine, Mark Ha- komen, zijn het een dode en mill, Bobby de Cicco en Sieg- reeds half vergane Siciliaan- fried Rauch, van wie in de se moeder, die door haar schaduw van Marvin eigen- LE1DEN Het schilderen en al hetgeen daarmee samenhangt, lijkt een onaf scheidelijk deel van het leven van de kunstenaar Gerard de Reus (37) uit te maken. Hij is in staat om een werkdag lang aan één stuk te schilderen. De ar tiest is in die vruchtbare uren dermate geobsedeerd door zijn werk, dat eten en uitrusten tot nader order worden uitge steld. Pijnlijke ogen door het ingespan nen werken en dito vingers moeten de kunstenaar er in dat geval op attende ren, dat het tijd is om er voorlopig een punt achter te zetten. Zijn schilderijen ademen sferen, die zweven in de nabij heid van twee uitersten: dromerig realis me en macaber surrealisme. Voor het overgrote deel is Gerard de Reus autodidact. Voordat hij zich geheel aan het schilderen overgaf, reisde hij veel en had diverse baantjes. Maar toen al manifesteer den zijn creatieve driften zich. In een ma gazijn, waar hij werkte, ontkwam geen van de aldaar aanwezige houten schotten aan de kunstzinnige dadendrang van de kun stenaar in spé. Na het dagelijks werk volg de de Reus een schriftelijke cursus. Door de lesstof te selecteren, was de cursus wel de gelijk de moeite waard. Ongeveer twaalf jaar geleden begon het kunstenaarschap vastere vormen aan te ne men. „Ik kwam in contact met kunste naars, met mensen, die hetzelfde doel voor ogen stond. Dat werkte stimulerend. Ik heb toen de knoop doorgehakt en ben gaan schilderen. Als het geld op zou raken, merkte ik dat vanzelf en dan zou ik wel verder zien," aldus De Reus. De gok bleek de moeite waard. Toen de het geld in de sok gevaarlijk begon te slinken, werd de helpende hand toegestoken: De Reus kreeg de mogelijkheid om van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) gebruik te maken. Dat doet de schilder tot op heden. Het kamertje van drie bij vier meter, waar De Reus vroeger na gedane arbeid schilder de, behoort al lang tot het verleden. In het Caeciliacomplex is het, zeker voor de kun stenaar, goed toeven. Geen lawaai, behalve dan het gekrakeel van overenthousiast ge vogelte en een ruim, licht atelier zijn wel de voornaamste factoren, die het complex tot een ideaal werkterrein maken. Het ate lier wordt gesierd door vele schilderijen. Desalniettemin uit Gerard de Reus zijn on genoegen over het feit, dat hij de grip op zo vele van zijn geesteskinderen moet verlie zen. „Het is niet veel wat hier staat. Bijna alles verdwijnt naar de BKR," zegt de schilder met een zweem van ontevreden heid. „Ik zou zoveel meer willen proberen, maar omdat ik voor de BKR een bepaalde hoeveelheid schilderijen moet leveren, krijg ik daar de kans en tijd niet voor. Aquarelleren, tekenen, een beetje beeld houwen misschien, dat zou ik allemaal wel willen proberen. Maar eens kom ik los van de BKR," zegt de vastberaden kunstenaar met een vurige blik in de ogen. Vooral in de vroege periode werkte Gerard de Reus surrealistisch. Dat veranderde ech ter en momenteel werkt de schilder meer realistisch. Zijn schilderijen ademen bepaal de, vaak beklemmende sferen. De Reus daarover: „Ik trek bepaalde dingen uit de realiteit om zodoende naar een spanning toe te werken. Zo plaats ik een gebouw, dat typisch in een stad thuishoort in een vol strekt oneigenlijke omgeving. Ook elemen ten, die onwerkelijk overkomen, trekken mij aan: de zon, die na een regenbui op het punt staat door de donkere wolkenmassa heen te breken. Daar zit dreiging in." Maar de door De Reus weerlegde sferen zijn niet altijd beklemmend. Van het tegendeel kan eveneens sprake zijn. Dromerige, poëtische en welhaast sprookjesachtige werken met bos, water en ook mensen als ingrediënten, maken deel uit van het werkterrein van de kunstenaar. Tergelijkertijd is het zo, dat een bepaald gebouw, dat in het bos wordt geplaatst een dreigende en beklemmende indruk kan wekken. Dat is bijvoorbeeld het geval met een schilderij, dat hij maakte van het gebouw van de Sterrenwacht. Het wit te, door groen omgeven gebouw steekt fel af tegen de dreigende, nachtelijke lucht. Ook de ronde koepel heeft iet$ "onwerke lijks en roept associaties op met het verweg gelegen heelal. Maar daarnaast kan er spra ke zijn van liefelijkheid én dreiging: een onschuldige knaap kijkt naar een prachtige bloesem. De lucht en gebouwen dreigen. Maar wat er precies staat te gebeuren, kan niemand met zekerheid zeggen... WIM BUNSCHOTEN zoontje op een karretje naar lijk alleen Carradine als de het kerknof wordt gereden s/g; Ful Gerard de Reus: „Naar Je gevoel werken, levert de beste resultaten op." Annet Ardesch. NOORDWIJK In de Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat wordt tot en met 5 oktober een expositie ingericht van de kunstena ressen Annet Ardesch en Marian van Beers. Op uit nodiging van de culturele commissie tonen zij een se lectie uit hun werk, waarin zij, ieder op een eigen ma nier, spelen met de werke lijkheid. Annet Ardesch, in 1953 te Den Helder geboren, ontving haar opleiding aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten „Sint Joost" te Breda, waar zij de techniek van de grafi sche publiciteit en de vrije grafiek bestudeerde. Aan het werkelijke in haar tekenin gen, voegt zij subtiele drama tiek toe. De laatste jaren houdt zij zich vooral bezig met de techniek van het „Spritzen", waarbij zij de sfeer van vervreemding als voornaamste uitgangspunt neemt. Deel na deel komen deze tekeningen met behulp van mallen en sjablonen tot stand. Het werk voert de kij ker mee naar werelden ach ter het waargenomene. De interpretatie zal dan ook voor iedere bezoeker anders zijn. Marian van Beers is afkom stig uit Koudekerk, waar zij in 1935 werd geboren. Zij stu deerde aan de Vrije Acade mie te Den Haag. Haar olie verfschilderijen zijn sterk fi guratief en tonen de werke lijkheid op een oorspronkelij ke en gevoelige wijze. De kunstenares signaleert de mens in z'n eenzaamheid, als individu en als massa. Ook de relatie tussen mens en dier staat in haar werk vaak centraal. Zelf zegt Marian van Beers: „Ik verbeeld de werkelijkheid op vele ni veaus: mooi en lelijk, tevre den en protesterend, blij en verdrietig, liefelijk en gruwe lijk". Burgemeester mr. J. M. Bon- nike zal de tentoonstelling vanavond, om 20 uur openen. Daarna is zij dagelijks te be zichtigen en wel van 14 tot 17 uur en vai\ 19 tot 21 uur (za terdag en zondag van 13 tot 16 uur). De toegang is gratis. LISSE In cafe de Slof aan de Heereweg in Lisse is een expositie van wer ken van vier jonge kunste naars te bezichtigen. Onder deze vier kunstenaars zijn drie Lissers, Paul van den Aardweg, Wout Ruigrok en Anneke van Kesteren. De vierde kunstenaar is Rob Luca uit Den Haag. Het ten toongestelde werk bevat hoofdzakelijk indrukken die de vier tijdens hun vakanties hebben opgedaan onder meer Marokko, Engeland en Frankrijk. LUXOR The warriors (16) Aardige film over een New Yorkse jeugdbende die ^achtervolgt wordt door moordzuchtige concurrenten, (reprise, eerste week) LIDO I The black hole (a.l) Weinig orginele, maar razend knap gemaakt scien ce-fiction film die fascineert, (tweede week) LIDO II Caligula (18) Puur onsmakelijke pornofilm vol sadistische trekjes die een beeld moet geven van Rome onder keizer Caligula, (zesde week) LIDO III La strada (16) Film van Fellini uit 1954 over de liefde tussen de ruwe bonk (Anthony Quinn) en het frêle meisje (Giuletta Ma- sina) (reprise, derde week) STUDIO Fame (a.l.) Erg. aardige film over de zware tijd die jongeren doormaken op de New Yorkse kunstaca demie voordat ze in de show- bussiness terecht kunnen, (vierde week) TRIANON De zombies (16) Onsmakelijke vertoning over vraatzuchtige gestalten die mensen oppeuzelen, (vierde week) REX Onverzadigde drif ten (16). Pornofilm. CAMERA Once upon a time in the west (12 jr). Oude maar uitstekende western, die jaarlijks in tal van bioscopen terugkeert, (reprise, negende week). EUROCINEMA I (Alphen) De zombies (.16) Zie Tria non. EUROCINEMA III (Alphen) Caligula (18) Zie Lido 1. EUROCINEMA IV (Alphen) Bronco Billy (a.l.) Clint Eastwood als. pistoolheld in een circus. GREENWAY (Voorschoten) The fog (16) Ook: Cul de sac (16). LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 LEIDSCHENDAM De Stichting Cultureel Contact Prinsenhof in Leidschendam organiseert deze winter weer een aantal concerten in het Paus Johannes Centrum in Leidschendam-noord. De eerste van deze „Acht con certen op de Zondagavond" wordt 19 oktober gegeven met een optreden van het Amsterdams Gitaartrio. Ge speeld worden werken van Debussy en Gragnani. In november komt „Amster dams Nonet", vijf strijkers en drie blazers die kamermuziek van Mozart, Eisler en Spohr brengen in uiteenlopende be zettingen. Vóór Kerstmis, op 21 december, wordt in het centrum een „candle-light"- concert gegeven door het Collegium Musicum Judai- cum met vocale en instru mentale synagogische en fol-, kloristische Joodse muziek. In januari komt de violiste Vera Beths naar Leidschen dam in een Mozart-program- ma getiteld „Wenen rond 1800", waaraan ook JUrgen Kussmaul, altviool; Anner Bijlsma, cello; Stanley Hoog land, piano en George Pieter- son, klarinet meewerken. De Stichting heeft voor het eerst een buitenlands ensemble, het Klarinet Kwartet van België, geëngageerd. Dit con cert in februari wordt in maart gevolgd door een pro gramma uitgevoerd door le den van het Residentie-Or kest en in april door een pia no-recital van de al eerder in Leidschendam opgetreden Frédéric Meinders. Voor het slotconcert op 17 mei komt Sonata da Camera, een gezel schap dat kamermuziek uit de 17e en 18e eeuw speelt van originele manuscripten. Een abonnement voor de acht concerten kost 50 gul den. CJP- en Pas-65-houders betalen slechts 35 gulden. De kosten kunnen worden over gemaakt op giro 3.269.467 ten name van de Stichting Cultu reel Contact Prinsenhof, waarna de kaarten worden thuisbezorgd. Losse kaarten kosten 8 resp. 6 gulden, deze kunnen worden afgehaald op de adressen Brederode 79 en Prinses Annalaan 464 of 's avonds aan de zaal. Inlichtin gen over de concertreeks worden verschaft via teL 278489. LISSE Het bekende Par- nassos-ensemble opent za terdag 11 oktober een nieu we serie 'Deverconcerten' in de gelijknamige ridder hofstede aan de Lissese Heereweg. Het blazersen semble bestaat uit Kurt Delnoye (klarinet), Mat- hieu Dirven (fluit). Joop Donders (hoorn), Jan Goy- enga (fagot) en Han Ka- paan (hobo). Op het pro gramma staan werken van Bozza, Danzig, Arnold en Nilsen. In 't Huys Dever worden tot en met mei '81 maandelijks concerten gegeven voor maximaal 50 belangstellen den. In de karakteristieke bovenzaal van Dever wordt vrijwel uitsluitend kamermu ziek ten gehore gebracht. Kaarten voor de Devercon certen zijn k raison van 6,50 gulden verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Gracht- weg. CJP-houders en 65- plussers betalen 4,50 gulden. In november is het 'Vlaams Strijkerstrio' uitgenodigd, terwijl het gitaarduo Bert Maas/Eric Otte de derde za terdag in december in 't Huys Dever te horen is. De volgende maanden worden het Intermezzo-ensemble, een kamermuziekgroep van het Residentieorkest, de pia niste Margreet de Blij en het Daniël-strijkkwartet ver wacht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9