Provincie tracht Rijnsburgse voningbouwplannen te redden Volkstuinvereniging De Bloemhof wordt met opheffing bedreigd Voorhout zet eerste stap op weg naar bibliotheek [INISTERIE VAN VOLKSHUISVESTING WEIGERT SUBSIDIE Noord wijkerhoutse bouwvereniging vernieuwt zich :GIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 IIAAG/RIJNSBURG De provin- Zuid-Holland heeft de gemeente jsburg laten weten planologische cessies te willen doen om de bouw 400 woningbouw op het terrein van Flora-veiling alsnog mogelijk te ma- Het provinciebestuur verleende des- s medewerking aan de veilingnieuw- w op de plaats van het oude veiling sociale woningbouw zou Het Ministerie van Volkshuisvesting wei gerde de gemeente Rijnsburg aan het begin van dit jaar de gevraagde subsidie van 12 miljoen gulden, tachtig procent van de prijs van de bloemenveiling. Het ministerie van Volkshuisvesting stelt het niet verantwoord te vinden om voor één project in Zuid-Hol land zo'n groot bedrag uit te trekken. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland zijn nu bereid om mee te werken aan een betaalba re combinatie van woningwetwoningen, premiewoningen en vrije sectorwoningen. Dit dan als de gemeente Rijnsburg het vei lingterrein kan kopen voor een 'redelijk' be drag; tussen de 10 en 12 miljoen gulden. Het veilingbestuur heeft evenwel verklaard het gebouwencomplex in de wijk Frederiksoord voor minimaal 15 miljoen gulden te willen verkopen. De Provincie is van mening dat de woning bouw wellicht haalbaar is als er in Frede riksoord ook een bescheiden ruimte ge creëerd wordt voor industrievestiging, fiet college van G.S. dat tijdens de onderhande lingen tot nu toe samenwerking met een projectontwikkelaar uitsloot, heeft ook deze eis laten vallen. Terwijl er door gemeente en provincie on derhandeld wordt, is ook het veilingbestuur zelf ook in gesprek met aspirant-kopers. Po gingen om de Katwijkse en Leidse groen- tenveilingen in het oude Floracomplex te huisvesten zijn mislukt. Het Rijnsburgse veilingbestuur zegt voldoende gegadigden te hebben. Met het oog hierop heeft het pro vinciebestuur er bij de gemeente Rijnsburg al herhaaldelijk op aangedrongen een be stemmingsplanwijziging voor te bereiden. Dit dan om de toekomstige ontwikkelingen in de wijk Frederiksoord in de hand te kun nen houden. De gémeente Rijnsburg heeft nog niet gereageerd op de provinciale plan- KORTWEG WASSENAAR Ter gele genheid van de Vredesweek 1980 houdt de Wassenaarse Raad van Kerken op zondag 21 september een oecumeni sche vredesdienst in de St- Willibrorduskerk aan de Kerkstraat in Wassenaar. De Raad van Kerken omvat de beide gereformeerde kerken, de hervormde wijkgemeenten, de RK-parochies, de NPB en de Doopsgezinde en Remon strantse Broederschap. Het thema van de dienst luidt „Vi sioen en Werkelijkheid". Hier over spreekt de heer G. Dil- weg, secretaris-generaal van Pax Christi Nederland. De li turgie van de dienst is in han den van ds. G.C. van der Kamp. vice-voorzitter van de Raad van Kerken en predi kant van de gereformeerde Bloemcampkerk. Muzikale medewerking wordt verleend door de cantorij van de Mes- siaskerk onder leiding van Leo Kohlenberg met Cees van Delft aan het orgel. De op brengst van de inzameling is bestemd voor Pax Christi. De dienst begint om zeven uur. aalssecretaris mevrouw E. Veder-Smit ïksgezondheid) heeft gisteren in het Con- scentrum Leeuwenhorst in Noordwijker- it een congres over orgaantransplantaties opend: 'The second international symposi- i immunological monitoring of the trans- recipient'. Op het congres houden lehonderdvijftig wetenschappers uit de ge- wereld zich bezig met het probleem van afstootreacties bij orgaantransplantaties. Het Internationale congres is het tweede in zijn soort. Het eerste werd In Canada gehouden. Het wordt gehouden door Eurotransplant, ge vestigd op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Op de foto de staatsse cretaris naast burgemeester Winkel van Noordwijkerhout. NOORDWIJKERHOUT De woningbouwvereniging „St. Antonius van Padua" heeft gistermiddag haar nieuwe kan toor aan de Koninginneweg officieel in gebruik genomen. De vereniging liet het echter niet alleen bij deze uiterlijke vernieuwing. Ook inhoudelijk deed de vereniging een grote stap. Vanaf gisteren kan men namelijk lid worden van de woningbouwvereniging, die vanaf haar oprichting in 1918 een besloten karakter had. Burgemeester F. Winkel was door het bestuur van de vereni ging aangezocht het nieuwe kantoor te openen. De nieuwbouw was zeker nodig, daar de vereniging de laatste jaren flink is ge groeid. Dit komt mede door het feit dat de Noordwijkerhoutse vereniging ook de huizen in beheer heeft van de woningbouw vereniging „Voorhout" en de Noordwijkse Woningbouwvereni ging. Het totaal aan te beheren woningen is daardoor gestegen van 750 woningen in 1970 tot ongeveer 1500 woningen in 1980. Mede door deze groei heeft de vereniging eigen personeel aan getrokken en een timmerfabriek gebouwd. Het besloten karak ter van de vereniging (alleen de bestuursleden zijn lid) werd gis teren ook doorbroken. Deze ingrijpende wijziging heeft veel voorbereidingen gekost. Al in 1973 is een speciale commissie be gonnen met het formuleren van de nieuwe statuten. Ongeveer twee jaar geleden werden deze via een notaris gepasseerd. Men besloot echter pas met de nieuwe statuten (en dus een „open" vereniging) te gaan werken na de opening van het nieuw te bouwen kantoor. Ook wil de vereniging haar terrein gaan verbreden en zich gaan richten op het bouwen van koopwoningen. In verband met de uiterlijke en innerlijke vernieuwing houdt de woningbouwvere niging „St. Antonius van Padua" op 23 september open huis, maar ook via het eveneens nieuwe ledenorgaan (met een huis- aan-huis verspreiding) hoopt de vereniging de bevolking zo goed mogelijk in te lichten over de gerealiseerde plannen en de toe komstige plannen. De bouwvereniging opent het kantoor aan de Koninginneweg. Jajaarsmarkt rekt velen b najaarsmarkt in de Sas- inheimse Westerstraat was Heren extra attractief door demonstraties van diverse ide ambachten en het op- eden van de toneelgroep ckerlyc. De groep bracht middeleeuws wagenspel n tonele, muzikaal ge- eund door het Pancratius jgdkoor. Het optreden ird een eclatant succes. De arkt is een onderdeel van najaarsfeesten, die zich ok gisteren in een stevige elangstelling mochten ver- eugen. VOORHOUT De gemeenteraad van Voor ,hout heeft gisteren een eerste stap gezet om mettertijd een eigen bibliotheek te krijgen. Met uitzondering van de stemmen van de fractie Gemeentebelangen steunden alle raadsleden het voorstel om de gewenste bi bliotheekvoorziening in een plan vast te stellen. Dit plan moet dan worden overgeno men door de provincie en vervolgens door het rijk. Voordat er dus ooit een Voorhoutse bibliotheek gaat komen, gaan er wel wat ja ren overheen. Maar de eerste schreden zijn gezet. De fractie van Gemeentebelangen stemde te gen, omdat het plan zou worden gebaseerd op verkeerde inwonersaantallen. Woordvoerder J. Warmenhoven meende dat het nog niet zeker is dat in plan Oosthout gebouwd gaat worden en dat derhalve de eventuele bewoners in dat deel van Voorhout niet meegerekend mogen worden. Burgemeester Van de Wouw wees de heer Warmenhoven op de positieve uitspraak van de raad over het bouwen in Oosthout en het feit, dat prognoses altijd bijgesteld kunnen worden. Heet hangijzer tijdens de raadsvergadering was gisteren de wens van de heer De Boer om een woning te mogen bouwen. In mei was een be roepschrift van de heer De Boer tegen het af wijzen van een bouwvergunning ongegrond verklaard. Inmiddels is de aangelegenheid bij de Raad van State terecht gekomen, die de ge meente om een verweerschrift heeft gevraagd. Sinds de vergadering van mei, waarin het be roep ongegrond werd verklaard, zijn er wat wijzigingen in het bouwplan gekomen, waar door de problemen anders zijn komen te liggen. De heer De Boer stelde tijdens het spreekrecht, dat op basis van de wijzigingen nu maar snel de bouwvergunning gegeven moest worden. Een verweerschrift was voor hem helemaal niet no dig. De raadsleden waren verbouwereerd over deze ontwikkelingen en lieten doorschemeren weinig bezwaren te koesteren tegen de voorge stelde bouw. Men noemde de houding van het college formeel terecht, maar meer ook niet. Wethouder drs Joon verklaarde, dat de bouw- aanvraag moet worden aangehouden totdat er een nieuw bestemmingsplan gereed is. Na en kele schorsingen werd besloten de gehele zaak in de raadsvergadering van oktober nogmaals aan de orde te stellen. Na afloop van die verga dering zal dan een verweerschrift voor de Raad van State worden opgesteld, waarin alle menin gen goed dienen te zijn verwoord. IUURPRUS VAN EEN GULDEN PER VIERKANTE METER TE HOOG 'EIDERDORP Wordt de amper een jaar «staande volkstuinvereniging „De Bloem- ®F* al met opheffing bedreigd? Dat vraagt tt bestuur van de op 12 november 1979 op zichte en op dit moment 150 leden tellende 'creniging zich bezorgd af. Voor de oorzaak >n deze dreiging wijst men de beschuldi gde vinger in de richting van het gemeen- *®estuur, die de huurprijs voor een stukje rond op één gulden per vierkante meter **ft gesteld. Veel te hoog en niet meer betaalbaar voor tensen met een minimum inkomen en die van en sociale uitkering moeten leven", zo stelt het «stuur verontwaardigd vast. Het bestuur ziet ■n ook een confrontatie met de komende le- envergadering met zorg tegemoet. Men is «ng dat de leden zullen zeggen: voor ons hoeft 'Z niet meer. uitspraak van de gemeenteraad is voor de jztuursleden van de volkstuinvereniging als een koude douche gekomen. Het zag er aanvan kelijk allemaal rooskleurig uit. Het besluit van de gemeente de strook grond langs de provin ciale weg 6 ten noorden van het sport- en re creatiepark „De Bloemerd" aan te wijzen voor het toekomstige volkstuinencomplex werd met het nodige enthousiasme begroet. Een hele op kikker omdat men verlangend uitzag naar een nieuwe lokatie om het tuinieren als hobby te kunnen uitoefenen na verdreven te zijn van het volkstuincomplex aan de Hoogmadeseweg. Door verkoop van de grond moest de toenmali ge volkstuinvereniging „De Buitenkant" wor den opgeheven. De gedachte aan de gemeenteraadsvergadering van 26 juni wekt nog steeds de woede van voorzitter Bram Wijnmalen (36) op, die het nut van een „sprekende tribune" erg in twijfel trekt. „Ik verwijt de raad dat men niet geluis terd heeft naar wat ik heb gezegd. De gemeente heeft zich niet goed laten voorlichten. Ons heeft men aangeraden lid te worden van het landelijke verbond van volkstuinverenigingen, maar zelf heeft men niet de moeite genomen jom daar zijn licht op te steken. Dan had men te weten gekomen dat het landelijke gemiddelde op 26 cent per vierkante meter uitkomt. Met verenigings- en bondscontributie moeten onze leden voor een stukje grond van 200 vier kante meter 260 gulden gaan betalen. In ver houding met de gemiddelde verenigingscontri butie in Leiderdorp van 150 gulden is dat veel te hoog", betoogt de heer Wijnmalen. Hij be treurt het dat een voorstel van wethouder mevr. I. Gehner (VVD) om de huurprijs op 75 cent te stellen door een meerderheid van de raad werd verworpen. Het argument dat wethouder J. Bezemer (PvdA) tijdens het raadsdebat naar voren heeft gebracht, dat het profijtbeginsel in de vorm van de tuinopbrengst bij de vaststelling van de huurprijs ook een rol'mag spelen, wordt als niet ter zake doend van de hand gewezen. „Wij zijn geen nutstuinders. Het gaat ons niet om de op brengst. Dat is niet de opzet van een volkstuin vereniging. Dat belang neeft de gemeenteraad te weinig ingezien. Wij zijn echte liefhebbers. Als we op de tuin bezig zijn, dan valt alles van je af. Het is een geweldig gevoel een met de na tuur te zijn. Voor ons is het pure ontspanning", zo legt bestuurslid Jan Everts (49) uit. Schooltuinen Bestuurslid Joop Freeze (47) vindt, dat de ge meente ook profiteert van de taak die de volks tuinvereniging „De Bloemhof" op zich heeft ge nomen om het kinderschooltuinproject te bege leiden. „Dat idee is bij ons geboren. De gemeen te heeft daar totaal geen ervaring in. Wij zijn van plan om dat goed aan te pakken. Daar mag de gemeente ook wel wat tegenover stellen zegt de heer Freeze. De heer Wijnmaalen, voorzitter van de volkstuinvereni ging „De Bloemhol".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7