Oktober 'fordt weer anouds Deining in de Kooi over herinrichting van Kooilaan .eidato '80 wordt zondag een geheide •zevenklapper Peuterspeelzaal voor buitenlandse kinderen k A ^VD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 c pT k f irês$% ^TOCHT t)RDT LEESFEEST August, het Watoetsi-stiertje, staat eenzaam in Lisse te pronken LEIDEN De bewoners van de Kooi zij he vig verontrust over de gemeentelijke herin richtingsplannen voor de Kooilaan. Zij vre zen, dat fietsers en voetgangers min of meer vogelvrij verklaard worden. Maandagavond wordt om acht uur een inspraakavond ge houden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. In het verkeerscirculatieplan wordt de Kooi laan als toegangsweg vanuit de Merenwijk naar de binnenstad gekenschetst. De omwonenden vrezen daardoor enorme toename van verkeer. Dat zou ten koste gaan van schoolkinderen en bejaarden, die de laan over moeten steken. De laan wordt helemaal een racebaan, als het tot voorrangsweg wordt gebombardeerd, zo menen de verontruste omwonenden. De bewoners vragen zich tevens af wanneer de werkzaamheden zullen beginnen. Momenteel worden de Marnixstraat en de Koningstraat on der handen genomen, waardoor de Kooilaan als sluipweg wordt gebruikt. De bewoners achten het noodzakelijk, dat er voorlopige verkeers maatregelen getroffen moeten worden. Zij den ken daarbij aan stoplichten, vluchtheuvels, oversteekplaatsen en inhaalverboden. ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen wordt op 29 ok tober een peuterspeelzaal voor Turkse en Marokkaan se kinderen tussen twee en vier jaar geopend. De speelzaal is een samenwer kingsproject van de Stichting Peuterspeelzalen en de Coodi- natiecommissie Hulpverlening Buitenlandse Werknemers. Elke groep kinderen wordt be geleid door een Turkse en Ma rokkaanse medewerker en een Nederlandse kracht. De peu terspeelzaal is een project met een proefperiode van elf maanden. Wie de begeleiding op zich gaan nemen, is nog niet bekend. Er wordt nog ge zocht naar een Turkse en een Marokkaanse begeleider of een Nederlandse die zoveel van deze twee culturen af weet, dat hij of zij een groep kan begeleiden. De ouders van de betrokken kinderen krijgen nog nadere informatie, maar kunnen ook nu al hun kinde ren opgeven bij de Stichting Peuterspeelzalen, Grevelingen 19, Alphen. LEIDEN Geboren: Anne-Jet. d.v. M. Noort en H. M. Boot; Jos Anthoni- us. z.v. E. van der Hoeven en C. J. A. M. Peeters; Rhea Johanna, d.v. N. J. R. van Gijlswijk en J. H. Kamp; Nico- laas Gijsbertus. z.v. D. Groen en N. Koppen; Frank Jacob, z.v. J. G. Par- levliet en C. C. de Vreugd; Yu Fong, i. S. Chou en S. F. Hu; Najlaa, d.v. Bahrl en F. Benchehiba; Beryl Anne Marie Joseph, d.v. M. A. L. Le- tellier en R. M. J. A. Y. de Villaret; Maaike, d.v. J. A. R. de Wit en M. van 't Zeilde; Barry Arijan Remco, z.v. Th. M. Mens en W. G. Salier; Jan Ant hony Hendrik, z.v. H. G. Gooszen en Y. R. van Amerongen; Frodo Ewoud, z.v. F. R. Watjer err L. O. Wijkhuizen; Donata. d.v. J. Vianen en M. van Starkenburg; Sini Rosalie, d.v. H. H. Dilrosun en C. Verheij van Wijk; Cong Danh, z.v. X. Nguyen Van en V. Le Thi; Hendrien Anna. d.v. Tj. A. Trip- penzee en J. M. Neuteboom; Cathari- na Geertje, d.v. G. J. de Kelser en P. J. M. C. van Slingerland; Quirijn Paul, z.v. P. van-de Weg en M. A. Bark; Pe ter Johan. z.v. Tj. van Beijeren Ber gen en Henegouwen en A. Oosten dorp; Pieter, z.v. J. N. van Duijn en M. van Duiin. Overleden: J. van Bemmelen. geb. 25-1-1934. man; M. A. van Hensber- gen, geb. 13-11-1914, vr„ geh. gew. met J. Zuurbier; G. Dekker, geb. 17- 5-1920. vr.. echtg. van J. de Zoete; E. Slingerland, geb. 24-5-1921, vr., echtg. van C. C. van der Nat; F. Riet bergen. geb. 25-12-1904, man; P. H. C. Verlaan, geb. 25-2-1899. man; A. J. Pol. geb. 16-4-1927. man; G. van Dijk. geb. 2-7-1931. man: J. J. Degen, geb. 3-5-1918, man; L. Brinkman, geb. 17-8-1905. man; J. W. van Leeu wen. geb. 7-6-1927. man; G. P. Cas- telein, geb. 23-3-1917, man. Gehuwd: A. H. M. P. Janssen en K. G. Tinga; P. A. Everout en E. B. M. van Schie; J. P. de Graal en E. Ou- werkerk. <&EN Honderden „ech- leidenaars stonden gis- 3lSddag in een lange rij flde Stadsgehoorzaal om in te schrijven voor het '"tionele haring en witte- tljl-festijn op 3 oktober. Ti 40.000 haringen zijn er aar besteld om de aller- 3je honger van circa J) nuchtere Leidse ma- Hond dat uur wat te stil zat gebeurt allemaal in p Waaggebouw aan de Diarkt. De meeste voor* rUdingen van dit grootse -éfeest, dat met rasse Tden nadert, zijn thans al of meer getroffen. De- Jagen vindt ieder huisge* de Sleutelstad het pro- limaboekje voor vrijdag [Jtober in de bus, met «n een compleet over- i van de talrijke attrac tie ook op de vooravond pet festijn en de dag zel- Siijn georganiseerd. De Chillende commissies de 3 October-Vereeni- !hebben zich er al vanaf 'piber vorig jaar over ge- jp hoe zij de 87-ste editie Vrdenking van Leidens* ltt wederom in feestelij- 2*nen zouden kunnen lei- Dat is de „Vereeniging" {urlijk weer bijzonder Igelukt, gezien het feest- iramma dat men voor de in elkaar heeft gezet. Op donderdag 2 oktober wordt traditiegetrouw het „grootste" Lunapark van Nederland, dat in slechts één dag 100.000 be zoekers trekt, rond vijf uur 's middags voor het publiek geopend. De kermis heeft 120 attracties en wordt gehouden op het terrein rond Molen de Valk en Schuttersveld. Deze vooravond van 3 oktober wordt op andere delen in de stad ingeluid met de Grote Taptoe, die telkens weer de ene helft van Leiden geboeid naar de andere helft doet kij ken. Aanvang van de Grote Taptoe 19.30 uur. Om 21.15 uur volgt op het Stadhuisplein het zogenaamde „Spelen van een volledige Taptoe" door K. en G.. Aanvang 21.15 uur. Op vrijdag 3 oktober vindt 's morgens om 7.00 de welbe kende „Reveille" plaat* door het Leidsch Politie Muziekge zelschap op het bordes van het Stadhuis aan de Vismarkt. Ge luidswagens maken vanaf dan een rondgang door de stads wijken, gelegen buiten de sin gels. Vroegelingen installeren zich tussen 7.30 uur en 9.30 uur in het Waaggebouw om als ontbijt haring en wittebrood te nuttigen. Voor wie dan nog niet wakker is, bestaat de mo gelijkheid om snel in de kle ren te schieten en zich naar Een lange rij voor de Stadsgehoorzaal voor de inschrijving voor het traditionele ha ring en wittebroodfestijn. het Van der Werfpark te spoe den, waar onder begeleiding van Concordia met dirigent Herman de Wolff Koraalmu- ziek wordt geoffreerd. Aan vang 8.00 uur. De rest van de stad wordt vanaf 8.45 uur door prachtig carillonspel gewekt en op zijn feestelijke plichten gewezen. Die festiviteiten be ginnen met een feestmarkt vanaf „9.00 uur" tot 24.00 uur. het Lunapark tot midder nacht, een tekenwedstrijd voor kinderen in de Haarlemmer straat, georganiseerd door de Leidse Courant, presentatie Connie Vink tot 11.00 uur. Vanaf 9.30 uur kan men twee uur lang „waterfietsen" in de Nieuwe Rijn (achter het Stad huis), kijken of deelnemen aan touwtrekwedstrijden in de Doezastraat of tot 12.00 uur kijken naar een poppenkast voorstelling, nabij de Harte- brugkerk in de Haarlemmer straat. Vanaf 10.00 uur komen verschillende andere activitei ten in de stad tot ontplooiing. Waaronder het Showprogram ma „3 1 is 4" met 3 x De grees en Deltaband in de Bree- straat. Optreden van Less Ara- ni's op het Ir. Driessenplein, o- pening van Museum de laken- nal en de opening van de fees telijke oude-boekenmarkt met een geweldig muzikaal show- programma op het Stadhuis plein, dat tot 18.00 uur duurt. Om 10.15 uur vindt een her denkingsdienst plaats in de Hooglandse kerk met mede werking van de Koninklijke Militaire Kapel, het Rijnlands Christelijk Mannenkoor en het Gemengd Oxfordkoor.. Van 10.30 uur tot 11.15 uur is er een demonstratie „Rhönrade- ren" in de Breestraat. Hierbij wordt gebruik gemaakt van Duitse gymnastiektoestelllen, waarin gymnasiasten rond draaien. Optocht En dan is er natuurlijk de jaar lijkse grote optocht door Lei den. Deze keer heeft de op tocht als motto „Leesfeest." De optocht gaat van start om 13.00 uur vanaf de Burggravenlaan. Aan de optocht doen 500 men sen en bestaat uit 15 groepen, die op de een af andere leuke en originele manier inspelen op het thema boek. Titels die enkele groepen hebben geko zen: Het sprokkje van Fabiola, De wijze uil en het alfabet, het poëzie-album, de fantastische avonturen van de Baron von Münchhausen, Wie is een boe kenwurm, Angelique in Ver sailles etc. De optocht wordt geflankeerd door Lodewijk de Veertiende en zijn hof-ruiters, burgerij en hofdames, Marok kaanse schonen, Franse edel- vrouwen en edelen, de grote ruitergroep van de musketiers en de politieruiters. De optocht loopt over de Hoge Rijndijk, Hogewoerd, St. Jorissteeg, Le vendaal, Korevaarstraat, Bree straat, Kort Rapenburg, Prin- sessekade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Stationsweg, Oegstgeesterweg, (keren voor de rotonde) Busbaan Stations plein, langs VV V-kantoor, Morssingel. Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlem merstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg. St. Jo rissteeg, Levendaal, Korevaar straat, Breestraat, Stadsge hoorzaal (ontbinding van de sV>et). n B vijftigduizendste bezoeker was gisteren mevr. De Mooy uit Rijnsburg, die met ïaar echtgenoot naar de Groenoordhallen kwam. De cadeaus werden wegge zonken aan het bejaardenwerk. mj irtog twee dagen de njrootste familiebeurs van Hederland", zoals de 19e ïi*idato zichzelf noemt. En fdimiddels maar weer druk dzig met de inschrijvingen igDor het jubileumjaar 1981. eset commissariaat gonst an bedrijvigheid: klanten, raleuw en oud (standhouders leus; volgend jaar komt ook )be Leidse brandweer, die aant heeft geroken, met een jeoorlichtende stand en TOtospuit), komen en gaan em daartussen door wordt letisse moed geschept met letaarzaam het één en ander ninemen. Gisteravond de ra).000ste bezoeker, een dag t srder dan men gewend is. enat wordt dus leandagmiddag, als de tDorten sluiten, een ■gtvenklapper. Hoe komt dat jrou, die verheugende beloop Jan van Zijp, lejuizendpoot, secretaris en p de penning als I nesauriër: „Ja, ik kan het iniok niet helpen, maar de ven jaren leveren meer ,ezoekers op dan de oneven uiren. Mag gek klinken, r »aar dat is wel mijn ^fvaring. Maar ik begrijp wel een beetje, hoor. We in ook een erg goeie h/bb£' reclamecampagne gevoerd ditmaal: het was overal duidelijk merkbaar dat er een Leidato aan de gang was. En ook de presentatie van het geheel, bijvoorbeeld met die Tirolers binnenhalen. En dan hebben we voor het eerst veel gewerkt in de streek van de Haarlemmermeer. Daar vandaan ziin veel bezoekers naar de Leidato gekomen. Ook die huis-aan- huis-folder heeft best gewerkt. Dus allemaal bij elkaar is het succes van '80 niet onverklaarbaar Nog enkele activiteiten: zaterdagmiddag komen 38 publieke bloemschiksters en bloemschikkers (de beste van de 2000 die de afgelopen dagen de Leidato verlieten met wat materiaal van de Vereniging Mater Sprenger, de Leidse bloemschikclub, in hun handen) om tegen elkaar op te schikkén. Allemaal aan een tafel in het Tiroler dorp op de Leidato. En dan zonder hulp aan de slag om een stukje te maken dat de goedkeuring van de jury kan wegdragen. Een andere jury', waaronder Maria Vos (directrice van het voormalige bureau Culturele Raad Leiden) en Flip Lasander, prominent zondagschilder, heeft zich inmiddels gebogen over de werkstukken van ruim 30 inzenders in de categorie Zondagschilders. Kolossaal, wat die jury aan koloriet en conceptie te verwerken heeft gekregen. Best werk hing ertussen en de jury was terecht erg tevreden. Een eerste prijs was voor zondagse Ton Willemsen, die toevallig met z'n „Protest" het grootste doek van de expositie had geleverd. Protest had ook „bevrijding" kunnen heten .want het was zo kleurig en vrolijk als op een nationale feestdag. Niettemin getuigde het volgens de jury van „durf, originaliteit, zeggingskracht en goede compositie, bovendien van een goede beheersing van de techniek". Verder waren er elf aanmoedigingsprijzen, maar een „overspelige vrouw" in olieverf en werk van een Johannes Vermeer vielen daarbuiten. Zaterdagmiddag om twaalf uur worden in elk geval de prijzen uitgereikt. d Jv te K) oc r i hi to EEN GLANZEND AFDANKERTJE VAN CIRCUS SARASANI De Watoetsi August met verzamelaar van vreemde dieren M.C. Meiland. Zijn woonhuis draagt niet alleen het bevestigende opschrift „Krekwakwou" (al blijft er altijd wel wat te wouen over), ook in ander opzicht is veehandelaar M. C. Meiland aan de Binnenweg in het Lissese buitengebied een tevreden man. Sinds een week is hij de buitengewoon trotse eigenaar van een hoogst origineel Watoetsi-rund, domweg August geheten omdat August van een circus afkomstig is. „Ik wil weieens wat anders, zie je" vertelde de heer Meiland me gisteren, nadat hij een uiltje van een kwartier had geknapt. Want voor een eerzame veehandelaar, ook in de Rooversbroekpolder, zijn de nachten wel zeer kort. Meiland is content, al zal hij nooit de negerin krijgen die hij elk jaar voor z'n verjaardag aan zijn vrouw vraagt. „Er zijn ook mensen die secretaresses sparen, maar ik heb een zwak voor vreemde dieren. Een paar jaar geleden kocht ik een lama. Ik ga erachter aan als er iets te koop is. Nou is een lama aan huis ook niet zo vreselijk bijzonder meer; la maar, vind ik. Maar wat ik hier achter in een mooi hok heb staan, is wel heel apart. Ga maar mee". Het rustige erf op. In een stevige paardenbox („allemaal ijzer, dat krijgen ze nooit kapot, en hout wordt gevreten...") lag August erg vriendelijk te ogen. Met een prachtig glanzend geplooid en slap donkerbruin vel omgeven. Om zó op de grond te leggen als exotische vloerbedekking. Twee puntige, nog jeugdige hoorns, dik gelijk kachelpijpen Voilé August. Niet van zins zich kwaad te maken. Het was Meilands Watoetsi. Gisteren aankomend fotomodel. Op de veemarkt in Purmerend vorige week op de kop getikt, na veel loven en bieden, voor een pittig prijsje. „Het is een Watoetsi, zegt men, een Zuidamerikaans rund, een trekdier. Dat was nog eens wat anders dan die koeien en paarden die steeds maar weer bij mij gelost worden. Verschrikkelijk mooi hè Dat is toch een verschrikkelijk mooi beest De encyclopedie gaf later, na veel speurwerk, aan dat de Watoetsi een Afrikaans rund is, maar veehandelaar Meiland zal zich daardoor niet uit het veld laten slaan. August deed overigens heel intelligent: eerst de linker hoorn door de staldeur, daarna de rechter. Om eruit te komen. En Meiland maar trekken, maar hij heeft nu een volgzaam rund. August is amper twee jaar jong, heeft vier tandjes en grote groene bolle ogen. Hij is laatstelijk afkomstig van reizend circus Sarasani, dat het dier aan een scharrelaar van de hand deed, waarschijnlijk omdat het teveel vrat en verder toch niets presteerde als entertainer. „Binnen een week had ik al een paar mensen op m'n dak die hem wilden kopen. Zo was er als gegadigde iemand van een Chinees-Indisch restaurant die August wilde hebben om hem op te zetten voor in de zaak. Ja ja, ammehola; geen denken aan. Staat-ie daar opgezet en kan nog niet eens meer een vlieg wegjagen die op z'n neus komt zitten zeker. Niks een autohandelaar die hem, of in de showroom, of in een weitje wilde zetten. Ik zei: o nee, laat dat beesie maar lekker lopen. Hij is tegen geen enkel bod te koop". Daar klom het stiertje August nou op de poten, bij de heer Meiland, in een comfortabel hok. Met als wat drukke buurman een roodbonte dikbil, van een duizendje of vier. „O nee, hij gaat niet de wei in. Ik moet er niet aan denken, met die koeien om hem heen. Daar zou je een rare kruising van krijgen. Ik zal eens zien uit te vissen of er in ons land ergens een vrouwtje Watoetsi of hoe je ze ook noemt staat. Zou het tóch nog een Afrikaanse worden. Dan wil ik er wel aan. Wat-ie de hele dag doet Niks natuurlijk. Een beetje aardappelen schillen en bonen afhalen. Hij heeft een beter leven dan de baas, hè August Meiland bleef trots, en August innemend dom. „Die hoorns worden eens zo groot nog, met een spanwijdte van ruim twee meter. En er komen ook nog vier tanden bij". De veehandelaar kneep August in de neus, maar het rund wenste pertinent geen bek open te doen om z'n gebit aan die buitenstaanders te laten zien. Hij is een bijzondere Watoetsi, die August, en dat is-ie Helemaal enig; zeker in de Lissese velden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5