Iroblemen troblemen verwacht met afvalverwerking 3 Saneringsbeleid scholen is ongefundeerd en berust niet op waarheid MSTERDAMSE 0EDERMAATSCHAPPIJ |EKT STEUN BIJ BANKEN Geen nieuwe enquête naar koopgedrag LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 - De wijze waarop Gedeputeerde van Zuid Holland (GS) van plan is isfelverwerking in de provincie te orga- ngi, vindt de commissie van Economi* laken van de gemeente Leiden een on- Hre zaak. Wanneer het voorlopig ont* 1van GS uitgevoerd zou worden, voor e commissie in een eerste eveneens tpige reactie, grote problemen voor de 1Aite Leiden. In het kader van de afvalstoffenwet heeft de provincie een concept-nota gepubliceerd waar in onder meer een aantal eisen aan de afvalver werking gesteld wordt. Zo moet de verwerking economisch haalbaar zijn, moet er energie uit terug gewonnen worden en de installatie moet zodanig gebouwd worden dat glas. papier en ij zer gescheiden worden. Al deze eisen zijn voor de vuilverbrandingsinstallatie in Leiden on haalbaar. Zo is het aanbod van huisvuil te klein om het proces economisch rendabel te maken en het scheiden van het vuil techinisch in de huidige voorziening niet in te passen. De afval stoffenwet bepaalt dat de verwerking van het afval in de toekomst binnen de grenzen van de provincie moet gebeuren, waar het afval van daan komt. Zo zal het niet meer mogelijk zijn dat het vuil afgevoerd wordt naar de verbran dingsinstallaties in Wijster (Drente). Volgens het voorstel van GS zou het een goede zaak zijn als er een aantal gemeenten gaat samenwerken om de verwerking van het het afval te organi seren. Dit zou voor bepaalde gemeenten de kos ten een heel stuk hoger maken, omdat zij de ge woonte hebben het afval te storten en niet te verbranden. Ook op dit punt verwacht de ge meentelijke commissie oppositie tegen de plan nen van GS. omdat dit voor deze gemeenten als consequentie kan hebben dat hun kosten op dit punt soms meer dan vertweevoudigd worden. De Leidse Wernink vestiging aan de Morsweg e$N/AMSTERDAM De en projectontwikkelings- phappij Vandervliet-Wer» 'n£.v. uit Amsterdam verkeert istige financiële moeilijkhe- len van de belangrijkste on- pen van dit concern is Wer- 0LIndustrie en Handelsonder* sag in Leiden, gevestigd aan s*sweg. Hier werken ruim 120 "ai. Het concern is in overleg en met de banken om te en een oplossing te vinden. nog niet zeker of het Amster- bouwbedrijf, die met zo'n zes honderd personeelsleden als moede ronderneming optreedt, de proble men in zijn eentje kan oplossen, of dat de werkmaatschappijen - waar van de Leidse een van de grootste is geld bij moeten schieten om de rente lasten te kunnen dekken. Volgens een woordvoerder van de Industrie bond FNV zou Wernink Industrie en Handelsonderneming in Leiden over het algemeen redelijk goed draaien. Het betonbedrijf produceert vloerpla ten, trottoirbanden en zorgt verder voor de aanleg van tennisbanen en sportvelden. Tevens handelt men in grote sportartikelen, zoals doelpalen, lijnen, netten en hekken. Het bedrijf werd ruim 140 jaar geleden opgericht door de Leidse familie Wernink. In 1970 werd een fusie aangegaan met Vandervliet in Amsterdam om tot schaalvergroting en daardoor een so lidere basis te komen. Volgens bestuurder Henk van Gen- deren van de bouwbonden FNV zijn de moeilijkheden voor Vandervliet- Wernink vooral veroorzaakt door het instorten van de woningmarkt. Het bedrijf is onder meer actief in de pro-' jectontwikkeling en zit met enorm hoge rentelasten omdat een honderd tal woningen in de duurdere koop sector van de ene op de andere dag onverkoopbaar zijn geworden. De problemen zijn volgens Van Gende- ren een „teken aan de wand". „Het is een van de grotere bedrijven die in de problemen komen en ik ben bang dat het lang niet de laatste bouwon derneming is." De bouwbonden zijn boos op de ban ken omdat die tot nu toe geweigerd hebben het bedrijf een krediet van f5 tot 6 min te verstrekken. Van Genderen vindt dat de banken de hand niet op de knip moeten houden en alsnog met geld over de brug moe ten komen. Vandervliet is in feite een goedrenderend bedrijf dat geen -entarisatie Pikel- P< >.0 rziening ouderen EN Dc gemeente gaat onderzoeken in rre het in Leiden mo- 3M( is om de dagelijkse chappen dicht bij huis n, omdat dit met name ;eibejaarden van belang )3ijn. Mocht blijken dat 0Ii voorzieningen onvol- oe zijn dan zal de ge- "le bekijken of hier iets of doen is. Deze toezeg- s deed wethouder J.G. ^gisteravond tijdens de redering van de Commis* roln Economische zaken. de concentratie van win- -n buurt- en wijkcentra fijnen er de laatse jaren I meer kleine 'ouderwet- ■urtwinkels. Vooral voor ft en slecht ter been zijn- ^nsen kan dit problemen omdat winkelcentra nfep een behoorlijke loop- Id liggen. Bij het vaststel en een norm wat dit be- wordt rekening gehou- het de mogelijkheid van an van een kleine buurt- jal, de aanwezigheid van lijdende winkel, de af- tot een winkelcentrum grootte van een eventue- feianwezige buurtwinkel. °lt het de gemeente niet elijke is hoe groot de pro- s'n werkelijk zijn (in de issie waren de meningen °ïld), werd besloten tot I iventarisatie. itorrijder ijekt been INHEIM Een 22-ja- lia •r motorrijder uit Lisse ej gistermiddag bij een iijjding op de Hoofd ei in Sassenheim een yglt onderbeenbreuk op- Dtorrijder kreeg geen g van een 64-jarige iamse automobilist die Nachtegaallaan kwam. 'Jachtoffer is naar het femisch Ziekenhuis Lei- overgebracht. De motor- totaal vernield. MP*** Koe neemt modderbad Een eigengereide, dorstige koe vergiste zich gistermiddag in de stevigheid van de walkant van een sloot langs de Leidse Europaweg. Het dier plonste In de sloot en slaagde er niet in vaste bodem onder de voet te krijgen. Brandweer en omstan ders snelden te hulp. Eerst probeerden brandweerlieden als cowboys het dier in een lasso te vangen. Dat viel niet mee. Uiteindelijk slaagde men er toch In de koe te strikken. Een oefening touwtrekken was de volgende fase. Pas toen een lier werd ingezet, slaagde men erin de koe op het droge te krijgen. Fysieke gevolgen had het dier van het modder bad overigens niet opgelopen. structurele problemen heeft maar al leen tengevolge van conjuncturele problemen in de perikelen is geraakt. "Het zou doodzonde zijn als het tot surseance van betaling komt", aldus Van Genderen. Volgens hem heeft het bedrijf momenteel een bijzonder goed gevulde orderportefeuille van bijna een half miljard gulden. Als het toch tot surseance zou komen dan vreest Van Genderen dat in het ergste geval Vandervliet delen van haar activiteiten zal afstoten. Hij is bang dat dan het mes zal worden ge zet in de woningbouwactiviteiten. Dat het hele bedrijf zou sluiten, voor ziet Van Genderen niet. Aftreden directeur Diaconessenhuis LEIDEN De algemeen di recteur van 'Het Diacones senhuis', mr. J.VV. Filippo, legt met ingang van 1 okto ber zijn functie neer. Hij wordt opgevolgd door dr. M.P. Hennink en drs. C.P. Leijte, die zijn benoemd tot respectievelijk directeur pa tiëntenzorg en directeur be drijfsvoering. De heer Filip po blijft wel in het zieken huis werkzaam. De heer Filippo blijft als direc teur bouwzaken en adviseur van het bestuur aan het zie kenhuis verbonden. Sedert 1960 was mr. Filippo algem- neen directeur. De heer Hen nink (50) studeerde aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij studeerde in 1957 af en promoveerde in 1965 op het proefschrift 'Borstvoeding'. Hij was onder meer als weten schappelijk hoofdmedewerker werkzaam aan het Instituut voor Sociale Geneeskunde en aan het Instituut voor Huisart- sengeneeskunde, beide in Lei den. Sinds 1959 was hij huis arts in Leiderdorp. De heer Leijte (36) studeerde economie aan de Rijksuniver siteit van Groningen en legde in 1971 doctoraal examen af in de hoofdrichting bedrijfseco nomie. In het leerjaar 70/'71 was hij leraar handelsweten schapen. Daarna ging Leijte voor het Diaconessenhuis wer ken. Aanvankelijk als directie- medewerker en sedert 1975 als adjunct-directeur financieel- economische zaken. WOEDENDE CONFESSIONELE SCHOOLBESTUREN Afasie De regio Rijnland van de landelijke Afasie Vereniging Nederland (A.V.N.) houdt op 24 september in het ver- pleegtehuis Zuydtwijck een bijeenkomst. De heer Bel- derbos, voorzitter van de A. V.N. opent de bijeenkomst om 20.00 uur waarna de film 'Afasie' van Jan Vrijman gedraaid zal worden. Na de pauze wordt een nieuw be stuur gekozen en kunnen er vragen gesteld worden. Open huisHCG Burgemeester Goekoop verricht vrijdag 26 september de o- pening van het 'Open huis' van de Hollandse Constructie Groep aan Vijf Meilaan. De opening geschiedt om 19.00 uur. Daarna wordt met demonstraties, stands, foto's en films een beeld gegeven van de activiteiten van de HCG op diverse gebieden van de mataalindustrie. Ledenvergadering PvdA De PvdA-afdeling Leiden houdt morgenavond een le denvergadering. Aan de orde is de voortgezette behan deling van het concept-verkiezingsprogramma 'Weer werk'. Ditmaal worden de hoofdstukken over wonen cultuur, bestuur en buitenlands beleid besproken. Te vens wordt aandacht besteed aan de voorbereiding van de partrijraad van 26 en 27 september, waarop de PvdA lijsttrekker voor de komende verkiezingen zal worden aangewezen. De bijeenkomst heeft plaats in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn en begint om 20.00 uur. Science-fiction De science-fiction film van Stanley Kubrick, over het ont staan en de toekomst van de wereld, wordt vrijdag 19 sep tember in het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat vertoond. De film is technisch bijzonder per fect en vernuftig. De film begint om 23.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden (leden van het LVC betalen een gulden minder). Hamlet Shakespeare's Haifilet wordt zaterdag in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest op onnavolgbare wijze uitgevoerd door het Wroclawski Teatr Pantomimy. Het stuk staat onder regie van de wereldvermaarde re gisseur Henryk Tomaszewski. Het oude verhaal krijgt, uitgevoerd in patomimevorm, iets zeer speciaals... De toegangskaarten variëren in prijs van van f 12,50 tot 25,- (houders van een CJP en pas 65 betalen 15,- ter wijl ingeschrevenen bij K&O slechts f 14,- tot f 24.- verschuldigd zijn). De kaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau van K&O aan de Oude Vest (telefoon: 141141 of 141200). Scene uit Hamlet Films In het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorsteeg 17 in Leiden, wordt maandag 22 september de eerste film van Michelan gelo Antonioni vertoond. Het is een soort detective waarin de actie zich ontwikkelt rond twee sterfgevallen. De titel is „Cronaca di un Amere." Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Ook Fellini is in het Kijkhuis te bewonderen en wel op donder dag 25 september. Dan wordt de film „The Clowns" van de beroemde regisseur gedraaid. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Op vrijdag 26 september wordt een film van Marco Ferreri vertoond met in de hoofdrollen Marcello Mastroianni en Michel Piccoli. Aanvang 20.00, en 22.30 uur. Madrigaalkoor in Zuiderkerk Het Nederlands Madrigaalkoor en het ensemble Ma- drigalesco geven woensdag 24 september een uitvoe ring in de Zuiderkerk te Leiden. Het koor zal met be geleiding van het orkest te beluisteren zijn in delen van het passiespel van Hendrik Andriessen en het Te Deum van Mozart. Het koor zingt ook a capella mu ziek van Poulenc én Vaughan Williams. Als solisten zulllen Helga van der Louw, harp en Han Leendertz, fluit te horen zijn. Muziekensemble Beit-Hagefen Het Joods-Arabisch dans- en muziekensemble 'Beit-Hage fen' geeft 25 en 29 september een uitvoering voor de Leid se basisschooljeugd in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Het repertoire van het ensemble geeft een geschakeerd beeld van de Arabische en Joodse cultuur. De voorstellingen zijn niet openbaar. Het is de bedoeling dat de kinderen via hun school toegang krijgen tot dit muzikaal gebeuren. LEIDEN „De wethouder had maar één motief: ,Ik vind, dat be paalde scholen gesloten moeten wor den.' En daar heeft hij een verhaal aan gebreid," aldus VI.V/. Sanders, de vertegenwoordiger van Stichting Katholiek Onderwijs Leiden. Met het bestuur van de protestant-chris telijke onderwijsvereniging reageert de Stichting geschokt op de sane ringsnota van het college, dat vol gens hen bij de minster geen schijn van kans heeft Door het uitbrengen van de nota, heeft de wethouder voor een ongekende chaos binnen de Leidse onderwijswereld gezorgd. „De mensen nemen aan, dat de in houd van de nota op juistheid be rust. Dit ls niet het geval. De ge meente heeft de bevoegdheid niet te bepalen welke scholen er moeten verdwijnen. Doordat er scholen zijn genoemd, stagneert daar de aanwas van nieuwe leerlingen. Het college heeft dat op zijn geweten," aldus de confessionele schoolbesturen. „De gemeente suggereert, dat de kwali teit van het onderwijs niet in orde is. Dat steekt ons. Het is pertinent onjuist, dat het college openbaar onderwijs laat prevaleren boven het bijzonder onder wijs. Dat kan eenvoudig niet. Dat is partijdig adviseren en de gemeente heeft de verantwoordelijkheid voor alle mensen," aldus mevrouw mr. I. Geel- kerke, voorzitter van de protestant- christelijke schoolvereniging. De verte genwoordigers van de schoolverenigin gen zijn er overigens van overtuigd, dat de plannen van het college geen over levingskansen hebben. Het is volgens hen zelfs zeer de vraag of de raad ac- coord zal gaan. De besturen van de scholen vinden het verwerpelijk, dat in de nota getalsnor men worden gehanteerd. Er spelen getuige een recente circulaire van de minister andere overwegingen een rol. De door de wethouder gevolgde procedure noemen de besturen schan dalig. Het college zou langs de besturen heen telefonisch aan de scholen hebben medegedeeld, dat er in de kranten be richten over de kwestie zouden ver schijnen. Tevens vindt men het ver werpelijk, dat het college scholen van het bijzonder onderwijs heeft genoemd, die gedoemd zijn te verdwijnen, terwijl de gemeente daar geen enkele zeggen schap in heeft. „Met wethouder Tesse- laar was er daadwerkelijk van overleg sprake en wel op een plezierige manier. Maar wat hier gebeurt, is schandalig. We denken er zelfs over om alle over leg met de gemeente te kappen en onze eigen weg te gaan," aldus mevrouw Geelkerke. De opstellers van de tegen- nota zijn tevens van mening, dat kleine scholen juist grot»- voordelen kunnen hebben en dus moeten blijven bestaan. Oordelen alleen op grond van getals normen is daarom niet correct. Bovendien is het zo, dat twee van de door de gemeente genoemde kleuter scholen, 't Klompje en de Heilig Hart- kleuterschool, zijn opgegaan in basis scholen, zodat zij onder de zogenaamde experimenteerwet vallen en de onthef fing zodoende niet meer aangevraagd hoeft te worden, aldus de tegen-nota. Dat de wethouder heeft verklaard, dat de fusies geen verlies van arbeidsplaat sen zullen opleveren, is de opstellers van de tegen-nota eveneens een raad sel. Zij menen, dat het bij uitzondering voorkomt, dat fusies niet met verlies van arbeidsplaatsen gepaard gaan. „Het is onbegrijpelijk en onnodig, dat een gemeente bij zijn beleid andere normen gaat hanteren, dan in de wet zijn vast gelegd," aldus besluiten de confessione len. LEIDEN Er komt geen nieuwe enquête naar het funktioneren van de win kels in het centrum van Lei den. De commissie van Eco nomische Zaken van de ge meente Leiden is van me ning dat het niet zinnig is om een dergelijk onderzoek op korte termijn te houden, omdat de uitkomsten ervan niet of nauwelijks bruik baar zouden zijn. In mei 1977 werd er in de Haarlemmerstraat en de Bree- straat een enquête gehouden onder winkelende Leidenaren waarbij gevraagd werd naar eventuele bestedingen en hun patroon van winkelen. Deze enquête weid gehouden om een beeld te krijgen van het funktioneren van de winkel-, straten vóór en na de ingrij pende verkeersmaatregelen, zoals het omzetten in voetgan gersgebieden. De situatie na de omzetting is echter nog steeds niet onderzocht. Mede omdat het één van de leden van de commissie, de heer W. Bleijie! ter oren gekomen is dat de kwaliteit van de winkelstraten achteruit zou gaan, werd aan dit onderwerp aandacht be steed. Het herhalen van de en quête werd niet zinvol gevon den omdat de uitkomsten sta tisch gezien dubieus kunnen zijn, de kosten erg hoog zijn en de komende opening van de 'Winkelhof' weer zijn invloed zal hebben op het bestedings patroon in de Breestraat en de Haarlemmerstraat

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3