'olarisering wint het an zakelijkheid in uitse verkiezingsstrijd Men wil ons op dood Westberlijners eisen vakbondsvrijheid spoor zetten hmidt-strauss: beschuldigingen over en weer Machthebbers in Turkije beloven nieuwe grondwet Onduidelijkheid over produktiepeil OPEC-olie Islamitische top over „heilige oorlog tegen Israël Navo wil spoedig gesprek over euro raketten pools virus slaat over naar ddr Vrije vakbonden goed voor drie miljoen leden Carter: geen excuses aan Iran ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 LECH WALESA: Van onze correspondent Ami van Vree) NN De „hete fase" van ^trijd om de verkiezingen het nieuwe Westduitse flement is definitief he- men zonder dat hij ook jar enigszins aan zakelijk- heeft gewonnen. In te- deel, het lijkt wel alsof emotionele polarisatie plomper wordt, ter- beledigingen en ver- htmakingen aan de orde i de dag zijn. „Pensioen- neger", „Vredeszwetser" .Paniekprofeet" (aan het i van de huidige Bonds- nselier), of „Veiligheidsri- d" en „Ongeremde avon- foer" (aan het adres van Beier die kanselier wor- i wil) zijn nog gematigde uitspraken van Strauss en Schmidt zelf, die door hun aanhang in scherpte en on beschoftheid ruimschoots worden overtroffen. Het is een bekend euvel in Duitse verkiezingen, dat zij meer dan elders door persoon lijke aanvallen en stoten onder de gordel worden beheerst. Maar het verbale geweld dat boven hun hoofden wordt uit gestort, deert de Duitse kiezers geen zier, zoals blijkt uit diver se onderzoeken enquetes waarin naar hun mening over de politieke strijd wordt ge vraagd. De kiezers tonen zich in het algemeen zeer trouw aan de partij van hun keuze en niet zozeer aan de persoon die deze leidt. Toch beheerst de verkiezings tijd de massamedia, wat uit eindelijk wèl een scheef beeld geeft van wat er werkelijk on der de bevolking leeft. Wie uitsluitend op de tv-beelden afgaat, krijgt al gauw de in druk dat er niets belangrijker is dan wat er op 5 oktober gaat gebeuren en dat de tegenstan der uit niets anders bestaat dan leugenaars, bedriegers en komedianten. Hoeveel mensen de knop van het toestel om draaien wanneer weer eens deskundigen of politici hun licht over het tijdsgewricht la ten schijnen, is helaas niet be kend. Opmerkelijk maar tegelijker tijd treurig stemmend is het feit, dat de „Vergangenheit", het Nazi-verleden, telkens weer zo'n grote rol in de poli tieke verkiezingsdiscussies blijkt te spelen. Terwijl de CSU en zijn voorzitter Franz Josef Strauss vooral door radi caal-links in de hoek van het fascisme worden gedrukt (waaraan de CDU zich volgens deze lezing onderwerpt door Strauss als lijsttrekker te ac cepteren) keren de woordvoer ders van de unie-partijen CDU en CSU zich massief tegen de „anti-Strauss hetze" van de re geringspartijen, die in hun ogen bedenkelijke gelijkenis sen vertoont met de anti-semi- tische campagnes uit de Hitler- -tijd. De CDU is zelfs zo ver gegaan, om op een tentoonstel ling de indruk te wekken dat verschillende plakkaten die tegen Strauss zijn gericht (o.a. van de graficus Klaus Staeck) fSSISCU WEEKBLAD: /erhoogde ictiviteit Ifghaanse ipstande- fngen' )SKOU De opstande- :n die zich in Afghani- tegen het van Moskou inkelijke regime-Kar- verzetten, ontwikkelen, [laatste tijd een verhoogde iviteit, zo heeft het Sov- reekblad 'Nieuwe Tij gisteren gemeld. Ide Westafghaanse stad Her zouden zij tientallen win- b in brand hebben gesto- m, terwijl ze ziekenhuizen, gen en telegraaflijnen in gehele land vernietigd- ien. De opstandelingen, I het blad typeert als 'band- :en', zouden terreurdaden ïgen tegen de leiders van lat en partij met het oog- frk de grondslag van de re- futie in de stad en op het itteland te verzwakken. ba levert iegtuig kapers it aan VS WANNA Cuba heeft ee Cubanen, die woensdag Boeing 727 van Delta Air es met 104 passagiers en ze il bemanningsleden hadden kaapt, meteen aan de VS, geleverd. Bij aankomst in VS zijn de kapers direct agehouden. ids begin augustus waren in Amerikaanse vliegtuigen lar Cuba gedwongen door ibanen, die eerder dit jaar hun land gevlucht waren wilden terugkeren. De. ka- re van de negen andere iegtuigen zitten op Cuba in gevangenis. iilez Zuazo lit Bolivia ;evlucht IMA Hernan Siles Zuazo, e bij de presidentsverkiezin- ?n van juni in Bolivia de eeste stemmen behaalde 'aar door een militaire coup irdreven werd, heeft zijn ld kunnen ontvluchten. Hij op weg naar Ecuador in ima (Peru) aangekomen, uazo zei Bolivia te hebben irlaten om aan arrestatie te itkomen. Hij leidt na de mili- ire machtsgreep de clandes- ene regering van nationale •nheid. Hij zei van plan te jn „het verzet tegen het mili- lire bewind voort te zetten." vertrouwens votum voor Suarez MADRID Het Spaanse par ement heeft gisteren na twee bgen van debatten de pre ker, Adolfo Suarez, het ver- rouwen gegeven waarom hij ""dag gevraagd had. Van de aanwezigen stemden 180 'oor, 164 tegen, terwijl twee "ch van stemming onthielden. De smalle marge doet er aan wijfelen, of hij de ernstige economische en sociale proble- len van het land politiek zal 'Verleven en aan zal kunnen 'lijven tot de algemene ver kiezingen in 1983. In een van de achterbuurten van Istanboel wordt een groep mannen door Turkse mili tairen onderzocht op wapenbezit. Tevens wordt, in het kader van de campagne tegen de terreur, nagegaan of de mannen banden met extremistische bewegingen hebben. ANKARA Generaal Evren, de man achter de staatsgreep van verleden week in Turkije en sinds het begin van deze week ook Turks president, heeft giste ren samen met vier leden van de Turkse Nationale Veiligheidsraad tijdens een korte plechtigheid in het parlement onder ede beloofd de democratische tradities van het land te zullen bewa ren. De vijf mannen verklaarden onder de klanken van de vijf de symfonie van Beethoven, een nieuwe grondwet op te zullen stellen, op basis van een republikeinse democratische burgerrepubliek. Evren zegde nogmaals toe, voor het eind van de week een[ lijst met kandidaten bekend te maken voor de toekomstige burgerregering. Eerder op de dag had de Nationale Veilig heidsraad meer dan 150 vak bondsbureaus in het land laten sluiten en kranten verboden foto's van of berichten over de voornaamste aangehouden po litici te verspreiden. WENEN/ABOE DHABI De landen van de OPEC, de Or ganisatie van Olie Exporterende Landen, zouden het tijdens hun bijeenkomst in Wenen eens geworden zijn over een ver kleining van hun olieproduktie met tien procent. Dit raeldt het persbureau van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De VAE maakten gisteren als eerste? de in krimping van hun produktie bekend. Volgens het persbureau is het besluit tot verkleining van de pro duktie niet officieel bekendgemaakt, maar zal het merkbaar worden op de internationale oliemarkt. Het persbureau heeft be rekend dat de OPEC op het ogenblik per dag 2,5 tot drie miljoen 'Vaten „teveel" produceert en da_t het overschot op de wereld markt inmiddels 6,7 miljard vaten bedraagt. De minister van olie van Koeweit, Ali Chalifa al-Sabah, heeft na het beraad in Wenen verklaard dat er alleen overeenstemming was bereikt over een verhoging van de Saoedische olieprijs met twee dollar per vat. MADRID/FEZ Ruim twin tig presidenten, koningen en ministers van buitenlandse zaken van Islamitische lan den spreken sinds gisteren in de Marokkaanse stad Fez over de mogelijkheid dat een „hei lige oorlog" wordt ontketend om de Arabische soevereini teit over Oost-Jeruzalem te herstellen. De conferentie werd op 18 augustus in Casa blanca door het Jeruzalemco- mité van de Islamitische sta ten voorbereid. Kort voor het begin van de conferentie herhaalde de Sa- öedi-Arabische kroonprins Fahd zijn pleidooi voor een „Djihad' of heilige oorlog, dat hij had gehouden direct nadat Israël formeel had besloten heel Jeruzalem te maken tot eeuwige en ondeelbare hoofd- tstad van de Joodse staat. Op de voorbereidende conferentie van Casablanca was de Oj in eerste instantie afgewezen. President Sekou Toure van Guinee en gastheer koning Hassan II van Marokko pleit ten in openingstoespraken voor een vreedzame oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten. „Een morele en politieke zege lijkt mij belang rijker dan een militaire over winning", had Sekou Toure gezegd na een veroordeling van de „machinaties van de Zionistische staat". Ook Has san zei voor een „psychologi sche en politieke strategie" te zijn, die Israël zou aansporen tot vreedzaam vertrek uit Je ruzalem en de bezette Arabi sche gebieden. Pas als alle vreedzame middelen zouden hebben gefaald, aldus de Ma rokkaanse koning, zou hij „vreedzame man als ik ben", •het denkbeeld van een oorlog tegen Israël willen overwegen. Corrupte Japanse minister afgetreden TOKIO De Japanse minis ter van volksgezondheid, Sai- to, is afgetreden nadat hij be kend had, smeergeld te heb ben aangenomen. De 71-jarige ex-bewindsman kreeg het geld van een directeur van een zie kenhuis, die onder verdenking staat van het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst. VS krijgen fabriek voor zenuwgas WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren 3.100.000 dollar opzij gezet voor de bouw van een fabriek van zenuwgas. De stemver houding was 52 voor en 38 te gen. De fabriek komt in Arkansas en zal in 1984 beginnen met de aanmaak van zenuwgas voor artilleriegranaten. Het gas be staat uit tywee vrii onschade lijke chemische stoffen, die p? giftig worden als zij tijdens h afvuren vermengd worden. MOORDENAAR SOMOZA DOODGESCHOTEN ASUNCION De politie van Paraguay heeft gisteren de Ar gentijnse revolutionair Hugo Alfredo Iruzun, bijgenaamd „kapi tein Santiago", een van de vermoedelijke moordenaars van de Nicaraguaanse ex-dictator Somoza, doodgeschoten in het grens gebied tussen Paraguay en Argentinië. Aan de moord op de 54-jarige Somoza namen op zijn minst zes mensen deel, zo verklaarde politie. De politie van Asuncion zegt een groot aantal mensen te hebben gearresteerd. Het lijk van Somoza zal waarschijnlijk vandaag begraven worden in Miami, Verenigde Staten. BRUSSEL De Ameri kaanse regering zal Moskou voorstellen op 15 oktober be sprekingen te beginnen over de beperking van de middel lange afstandraketten in Eu ropa, waarschijnlijk in Ge- nève. In kringen van de NAVO is men van mening dat „de jongste ontwikke ling in de Sovjet-houding de weg schijnt te openen voor het begin van de voorbespre kingen". De ontwikkeling was het gevolg van het be zoek van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt. Moskou verklaar de toe dat het zonder voor waarden vooraf over de ra ketten in Europa wilde on derhandelen. In de afgelo pen maanden is door Mos kou herhaaldelijk aange drongen op spoedige onder handelingen. Lech Walesa zit het overleg over de vrije vakbonddn in Gdansk voor. BERLIJN In West-Ber- lijn is een staking begonnen, die alle merkwaardige con sequenties van de status van de stad in zich verenigt en als eerste gevolg in een an der Oostblokland kan wor den gezien van het succes dat de Poolse arbeidersbewe ging heeft behaald. Het per soneel van „Deutsche Reichsbahn" heeft het werk neergelegd, waardoor het goederenvervoer per trein tussen West-Duitsland en West-Berlijn - circa 20 pro cent van de totale aanvoer naar de stad - is stopgezet; verder is een van de pijlers van het openbaar vervoer, de S-Bahn, stilgelegd en dreigt er een blokkade voor het personenvervoer via de rails van en naar de stad. De stakers richten zich tegen hun bazen - in de DDR. De „Deutsche Reichsbahn" is Oostduits staatsbezit. Door een speling van het lot bleef de DDR in 1948, toen de tweede ling van Duitsland een feit werd, verantwoordelijk voor het treinverkeer in, van, en naar West-Berlijn. Ook de bouw van de muur, in 1961, bracht daar geen verandering in. De Westberlijnse werknemers zijn dan ook in dienst van de DDR. Ze worden weliswaar in Westmarken betaald, maar via> een Oostduitse cao. Ze zijn verplicht lid van de Oostduitse vakbond FDGB (Freie Deut sche Gewerkschafts Bund) en een groot deel van hen is lid van de SEW (Socialistische Einheitspartei Westberlin), die rechtstreekse verbindingen heeft met de Oostduitse com munistische partij. De Westberlijners eisen hogere beloning en vrije verkiezingen binnen de Oostduitse vakbond. De onrust is onder het perso neel niet onbegrijpelijk. Toen de S-Bahn, een soort sneltram op spoorrails, na de Tweede Wereldoorlog door de geal lieerden onder het beheer werd gebracht van de Oostelij ke sector van het nog niet ver deelde Berlijn, was het een flo rerend middel van openbaar vervoer. Maar het enorm toe genomen autoverkeer, het dichte netwerk van de West berlijnse buslijnen en de druk bereden ondergrondse U- Bahn, werden geduchte con currenten. De S-Bahn werd geconfronteerd met ernstige verliezen. Maar een poging om de hele onrendabele toestand aan West-Berlijn te verkopen, stuitte op een weigering van het stadsbestuur, dat niet ge negen was het in een gammele staat verkerende materieel - met zekerheid van nog grotere verliezen in de toekomst - over te nemen. •De signalen op het Halensee-station in West-Berlijn rtaan op rood, nadat de 3500 Westberlijnse werknemers van de Oostduitse Reichsbahn in staking zijn gegaan. WARSCHAU De onafhan kelijke vakbonden in Polen willen zo nauw mogelijk on derling samenwerken, een voor alle delen van het land geldend statuut opstellen en zich gezamenlijk bij de dis trictsrechtbank van Warschau laten registreren. Dit is giste ren met nadruk verklaard in het gebouw van de onafhanke lijke vakbonden aan de Oost zeekust in Gdansk. Daar kwa men de afgelopen twee dagen ongeveer 250 afgevaardigden uit het hele land bijeen om te beraadslagen over de mate van onderlinge samenwer king. Men heeft besloten een coördinatiecommissie die erop zal toezien dat de vrije vak bonden overal de noodzakelij ke armslag krijgen en in de gebieden waar de plaatselijke autoriteiten druk uitoefenen zal ze zo nodig tussenbeide ko men. Men verwacht minstens drie miljoen leden voor de nieuwe vakbonden. In Polen wordt overigens nog steeds gestaakt. Volgens de Poolse televisie gaat het om zestien ondernemingen ver spreid over het gehele land. In de stad Katowice staakt het o- penbaar vervoer. Volgens dis sidentenkringen breidt de sta king zich uit tot de naburige steden Bedzin en Chorzow. De stakers eisen onder meer loonsverhoging en overleg met de regering in Warschau. Franz Jozef Strauss, CDU/CSU-kandidaat voor het Bonds 'kanselierschap bij de komende Westduitse verkiezingen, luistert samen met zijn dochter Monlka-naar volksliedjes, wanneer zi[ samen in Penzberg (Beieren) campagne voeren. zich in niets onderscheiden van de spotprenten van het Nazi-blad „Der Sttlrmer" uit de jaren dertig. Velen zullen begrip hebben voor moeilijheden waarin de zogenaamde „Schiedsstelle" onder leiding van de evangeli sche bisschop Kunst zich be vindt, die moet oordelen over klachten van de verschillende partijen over eikaars campag-' ne. Deze „scheidsrechterfunc tie" gaat de commissie zeer moeilijk af, omdat zij wordt overstroomd met moeilijk te beoordelen klachten over ver meende beledigingen, onzorg vuldige uitlatingen en andere dingen die niet zouden moe ten. Typerend voor het huidi ge klimaat in de Bondsrepu bliek is, dat de commissie en haar uitspraken zelf ook weer onderdeel zijn geworden van de verkiezingsstrijd en ge wraakte uitlatingen nog meer aandacht krijgen dan wanneer men geen klacht zou hebben ingediend. Tussen alle botheid en geweld komt de kleine FDP er nog het beste uit: tegen deze partij is nog geen enkele klacht in gediend en zelf heeft zij zich ook nog niet over anderen be klaagd. In het optreden naar buiten komen de liberalen eveneens matigend en be heerst over. Het is een slimme taktiek die de FDP wel eens stemmen zou kunnen opleve ren, vooral van die mensen, die de ongenuanceerde scheld partij van de groten beu zijn. TEHERAN Preident Carter heeft gisteren tijdens een pers conferentie opnieuw de mogelijkheid uitgesloten dat de Vere nigde Staten hun verontschuldigingen gaan aanbieden voor het Amerikaanse beleid ten tijde van de sjah. Belangrijke Iraanse geestelijke leiders hebben dit als voorwaarde gesteld voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars die al sinds 4 novmber 1979 worden vastgehouden. Het Iraanse parlement heeft giste ren bespreking van de giizelaarskwestie in een speciale commis sie "uitgesteld zolang de VS hun vroegere daden tijdens het be wind van de sjah niet veroordelen. GDANSK Lech Walesa wil niet meer praten en hekelt de houding van de Poolse autoriteiten die er zijns inziens in bestaat, stukje bij beetje terug te nemen wat de arbeider be loofd was onder de druk van de stakingen in augustus. In een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP verborg hij daags na de bijeenkomst waarop de onafhankelijke vak bonden tot eenheid besloten, niet dat hij zenuwachtig en enigszins verbitterd is. Hij benadrukt de eensgezindheid die de vorige dag bereikt is over de eenheid van handelen van de bonden, maar schijnt on gerust over de verslagen van de afgevaardigden uit heel Polen. Over de uitvoering van de akkoorden van Gdansk zegt Lech Walesa: „De autoriteiten zijn bezig ze stuk voor stuk terug te ne men omdat onze eenheid onvoldoende is. Wij praten heel con creet maar houden er niet van dat men ons aan het hoofd zeurt. Wij zijn te verzoeningsgezind geweest, en de autoriteiten hebben er door hun diplomatieke optreden munt uit geslagen. Dat moet fundamenteel anders worden". Als voorbeeld noemt hij de mis via de radio. „Afgesproken was dat de mis over het eerste radio net zou worden uitgezonden maar nu legt men een gecensureer de uitzending per regio op. Ik heb al twee keer de minister op gebeld. Een antwoord heb ik nog niet". Walesa dreigt dit nieuws openbaar te maken. „We zullen erover moeten nadenken wat ons te doen staat, een staking inbegrepen. Concreet, vastbeslo ten, uit met de lol, men probeert ons op dood spoor te zetten". Als men hem vraagt of het proces dat hij afkeurt, niet hetzelfde is als wat er na de voorgaande woelingen in 1956, 1968 en 1970 gebeurde, antwoordt Walesa: „Deze keer zijn wij te ver gegaan. We hebben veel te veel binnengehaald. We hadden voor onszelf een marge gesteld zodat we iets (van onze eisen) konden laten vallen. Dat was ingecalculeerd. Maar nu willen sommigen van ons er te veel van. De discussie verzwakt ons. Daarom zeggen we nu nee en zullen we daar ook naar handelen". De autoriteiten gebruiken juridische slimmigheden om deze of gene bond niet te registreren, aldus Walesa. Op de vergadering van komende maandag, zal Walesa aankon digen dat Polen opgesplitst wordt in vier of zes regio's. Dit om het administratieve werk van de nieuwe vakbonden te vereen voudigen. „Deze bonden kunnen hun licht op komen steken bij het MKZ (het voormalige stakingscomité) van Gdansk en aldaar aanwezige documenten verspreiden. Aan de andere kant reke nen we erop een erg sterke interventiegroep te vormen die al leen op de allermoeilijkste gevallen afgaat". DANIEL PRIOLLET

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11