Dom van Keulen 100 jaar gereed Pronkstuk van gotische bouwkunst TENLAND i r LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 Van do begane grond af on inbaar prijken op een hoogte van i 15 meter de beeltenissen van vier po- die gedurende een reeks van jaren \)orpaglna's van alle kranten ter we- -^beheersten: John F. Kennedy. Nlkita stsjov, Harold McMillan en Charles lulle. Uit steen gehouwen bevinden h op een plaats waar men ze aller- i2jzou zoeken, n.l. aan een van de mu ren de imposante dom van Keulen, Moor een in purper geklede aartsbis- i Konrad von Hochstaden in 1248 de 1 L steen legde. lulse dom is een van de machtigste fjijke bouwwerken. Destijds al was ft bedoeling dat deze kerk alle Franse dralen (Amiens, Beauvals, Troyes) In _j§, pracht en praal zou overtreffen, idien zou deze vijfbeukige basiliek de de identiteit van het Duitse symboliseren. Die laatste ge- am echter pas in de tweede fase >uwtijd (1842-1880) boven drij- lee een aan God gewijd huis te stond in het begin onmisken- Het moest echter wel een Godshuis" worden. een aan God gewijd huls. beschouwd, blijkt dit van kerkelijk leven eigentijdse, meestal beeldhouwwerkjes te tellen, het blote oog niet of nauwelijks in. Uiterst profane sculptures van twaalf centimeter hoog. die alle- onder de alles beheer- een stel spelende handbal een jolig, rondborstig van het befaamde Keulse mascotte (een bok) van FC t wijndrinkend paartje, spelende allemaal bestemd voor Onze Lieve zegt de voormalige bouwmeester dom, prof. ir. Willy Weyres. Van 1972 zwaaide hij de scepter over rstelwerkzaamheden aan de Keulse in de Tweede Wereldoorlog door brandbommen werd ge- Daarbij liet Weyres de beeldhou- stukken half of helemaal ver moesten herstellen c.q. ver in min of meer de vrije hand. al iten hun ontwerpen passen in het rit- «n de gotische bouwstijl waaruit de is „opgetrokken". Geen bloemen of iuze figuren, maar hun tong uitste- e saters, stoeiende honden en katten, len hoge rug opzetten. Vandaag de laan de Keulenaren zelf nog ver te kijken hoe dat allemaal mogelijk de vijftiger en zestiger jaren. Wey- ilft alle kritiek weg met de opmer- dat de grondstructuur vanzelfspre- onveranderd bleef, terwijl hij ander-" |de beeldhouwers wellicht voor verve- toedde. (Trouwens ook in de mid- en sprong men nogal vrij om met llzuiverheid, terwijl zelfs de antieke soms nogal ruime interpretaties van bouwstijlen wanneer ze her- erkzaamheden aan gebouwen moes- iitvoeren). Vandaag de dag worden in an dergelijke artistieke escapades niet toegestaan en wordt er gerestau- strikt naar de letter van de gotiek. aanwezig ird reeds in de middeleeuwen begon- net de bouw van de dom van Keulen, ou tot 1880 duren alvorens deze vijf- ge basiliek klaar was. Dat gebeurde het regiem van dombouwmeester ird Voigtel, maar aartsbisschop Mei- van Keulen was er niet bij, omdat hij en naar Nederland was gevlucht, ijn inmiddels bij de berucht geworden urkampf" terechtgekomen, waarin arck probeert zijn politieke tegenstre- klein te krijgen c.q. te houden en met de invloed van de paus tracht terug ngen. Bismarck probeert dan ook de (wam in het katholieke front, die ont- is na de verklaring van de onfeil- leid van de paus, te zijner gunste om ilgen, maar moet na verloop van tijd lateren dat hij op het verkeerde (de oud-katholieken) heeft gewed, intussen was wel de aartsbisschop t^et, veroordeeld, gevangen gezet (en gevlucht), waardoor bij de plechtige "bruikneming van de voltooide kathe- ji de katholieke kerk officieel ontbrak. Is. honderd jaar later, wil men in Keu- >est weten dat het een eeuw geleden it de allesbeheersende dom gereed 1. Van meet af aan is deze gotische l met zijn twee spitse torens het sym- I van deze voormalige Romeinse ne- Hetting aan de Rijn geweest. Een istueuze kerk met zijn indrukwekken- Bpitsbogen en vaak uiterst gedetail- lofwerk. Vooral de westzijde munt uit verfijnd beeldhouwwerk, terwijl bin- n de prachtige gebrandschilderde ra- en de gouden schrijn van Nikolaas Verdun de aandacht trekken. (Volgens levering zouden in deze schrijn been- n van de drie Wijzen uit het Oosten aard worden.) riogsschade jaren zestig van deze eeuw stond de se dom letterlijk aan de rand van de ond. Ten behoeve van het nieuwe on- omen van het Romeins-Germaans eum en een ondergrondse parkeerga- werden vlak naast de dom enorme wputten gegraven. Damwanden zorg- er voor dat de immense kathedraal Irecht overeind bleef staan, terwijl een van arbeiders diep in de grond Btte waarbij men tal van interessante listen deed uit de tijd toen Keulen nog Bnd stond onder de naam Colonia •dia Ara Agrippinenslum (CCAA). ns maken die deel uit van de meest In- ssante collectie Romeinse voorwerpen loordelijk Europa, zoals die in Keulen dl genoemd. Zelfs trof men nog sporen van de circa zes kilometer lange muur. rachter het Keulen uit het jaar 1200 'II ging en die in 1880 (het jaar van de fcdkoming van de dom) geslecht werd. 'f de dom overleefde ook deze opera- zoals de kathedraal ook de Tweede eldoorlog overleefde. Echter niet zon- dat de kerk zwaar beschadigd werd. Iswaar had op 3 november 1944 de imalige Wehrmacht-commandant het bkapittel beloofd de basiliek bulten de «chtshandellngen te zullen houden en dom niet strategisch „aus zu nutzen". schade aan het gebouw was aanzien- 1 stond de kerk in maart 1945: als een Ean pronkstuk van kerkelijke bouw kunst In gotische stijl, analoog aan de Franse koningskathedralen in Reims, Amiens en Chartres. Zo wordt de in drukwekkende dom van Keulen wel genoemd, zij het dat deze het gehele stadsbeeld beheersende kerk nog gro ter is dan de zoëven genoemde kathe dralen. Het tchip van de kerk Is 119 meter lang, terwijl de hoogte ruim 43 meter bedraagt. De schitterende west gevel Ie ruim 61 meter breed en nage noeg even hoog, terwijl de beide to renspitsen ruim 157 meter van de be gane grond verwijderd zijn. Er kunnen meer dan 20.000 mensen in de kerk. In Keulen gedenkt men dit |aar dat de dom honderd jaar geleden werd vol tooid. De bouw werd begonnen in 1248 en duurde aanvankelijk tot 1560, waar mee de eerste (ase werd afgesloten. Pas in 1823 hervatten de bouwvakkers het werk, zij het dat het herstelwerk zaamheden aan het priesterkoor be troffen. Echter, de wens om de Keulse dom eindelijk te voltooien was in zo verre gemeengoed geworden dat In 1842 de Pruisische koning Friedrich Wilhelm IV samen met de Keulse aartsbisschop Von Geissel de „eerste" steen legde voor de afbouw, die aan gepakt werd onder voortvarende lei ding van de uitermate kundige bouw meester Zwirner, die het ontwerp had gemaakt voor het (imposante) weste lijke gedeelte van de kerk. Op 15 oktober 1880 kwam de dom on der bouwmeester Richard Voigtel ein delijk klaar. Daarmee waren de zorgen niet van de lucht, want al spoedig kwamen er alarmerende berichten bin nen over aantasting van diverse steen soorten door met name luchtverontrei niging (zwaveldioxyde). En verder werd de kerk zwaar beschadigd gedu rende de Tweede Wereldoorlog; ze ie daarvan nog steeds niet hersteld. Dit laar echter viert Keulen het feest van de honderdjarige voltooiing. soort gehavende, geblakerde phoenbt te midden van het puin waarin de Keulse bin nenstad was veranderd. Veertien bom men, negentien granaten en talloze brand bommen verwoestten onder meer negen spitsbogen en beschadigden er acht ern stig. Het dak was op verscheidene plaat sen vernield als gevolg van de vonkenre gen die de onophoudelijke bombardemen ten teweeg brachten in Keulen. Echter het middeleeuwse Petrusportaal bleef onbe schadigd, terwijl de steunberen evenmin aangetast werden. De talrijke kunstschat ten waren in 1939 al in veiligheid gebracht, terwijl dekplaten van oude graven en de rijk gebeeldhouwde koorbanken met zandzakken en houten bekistingen afge schermd waren van het oorlogsgeweld. Op 11 maart 1945 hield een Amerikaanse Ie- gerpredikant in de deels verwoeste schat kamer van de dom een kerkdienst, waarna op 23 april van dat jaar officieel met het herstel werd begonnen. Tot op de dag van vandaag is men nog steeds bezig de ge volgen van de oorlog uit te wissen, al Is dat niet het grootste probleem. Vandaag de dag is het vooral de luchtverontreini ging die de Keulenaren angst Inboezemt Want de poreuze steensoorten, die vooral in vroeger tijden werden gebruikt, blijken de uitstoot van zwaveldioxyde zo slecht te verdragen dat er op sommige plaatsen reëel instortingsgevaar dreigt. Niet nieuw Overigens is het erosiegevaar dat de dom bedreigt niet nieuw. Ook in de middeleeu wen, toen Keulen reeds een van de dichtst bevolkte steden van het Avondland was, was er sprake van zwaveldioxyde-overlast als gevolg van overal brandende vuren en stookplaatsen. Later voegden de ontel baar passerende (stoomlocomotieven en Rijnschepen daar het nodige aan toe met als gevolg dat sommmige gedeelten van de kathedraal nagenoeg geheel zwart zijn. Daar steekt de Londorfer Bas alt lava steensoort, die bouwmeester Willy Weyres ging gebruiken voor de herstelwerkzaam heden, opvallend bij af. Deze steensoort, die vrij gemakkelijk te verwerken is maar geen gezondheidsproblemen (silicose) op levert zoals bepaalde zandsteensoorten, is reeds gebruikt in de gevel van het noorde lijke middenschip van de dom (aan d# zij de van het station), terwijl daarna het lof werk van het schip en het transept aan do beurt is. Breekt op deze plaats een stijl dan bestaat er geen garantie dat het 43.5 meter hoge middenschip de druk van een zware storm zal kunnen weerstaan, waar door er sprake is van een potentieel in stortingsgevaar van de dom. Dat betekent dat er haast achter de restauratie van dK deel van de kathedraal moet worden go- zet. Haast, die slechts mogelijk is wanneer er miljoenen D. Marken op tafel komen, want restauratiewerkzaamheden van deze omvang zijn geldopslokkers optima forma. En ook de zuidelijke gevel van de dwars beuk (aan het Roncalli-plein) is hoognodig aan een fikse opknapbeurt toe. Het gaat in deze gevallen allemaal om de zandsteen die in de vorige eeuw toen de dom gereed kwam. gebruikt werd. Ten aanzien van de fundamenten zijn geen problemen; vrat dat betreft kan de Keulse dom nog eeuwen mee. Legenden De geschiedenis van de dom van Keulen kent tal van hoogte- en dieptepunten. Het begon al met de eerste, middeleeuwse bouwmeester Gerhard, die ook het eerste plan ontwierp en de bouw van het pries terkoor en de sacristie nog meemaakte. Een man, van wie de legende zegt dat hij op zekere dag bezoek kreeg van de duivel, die hem dreigde dat de dom voor altijd onvoltooid zou blijven omdat hij een ka naal zou graven van Trier naar Keulen. Het - water zou in de bouwput stromen en de kathedraal, die qua pracht en praal zijn gelijke in de wereld niet zou vinden, zou tot in de eeuwigheid onaf blijven. Gerhard bestreed dit en zette zijn ziel in in een weddenschap, waarbij hij de duivel uit daagde dat deze er nooit in zou slagen het water in de bouwput omhoog te pompen. Hoe het ook zij, op een gegeven ogenblik hoorde meester Gerhard, terwijl hij vanaf een bouwsteiger de werklieden gadesloeg, beneden zich eenden snateren. Toen hij geschrokken omlaag keek, zag hij het wa ter vanuit de grond omhoog borrelen en In de veronderstelling dat hij zijn zie! ver beurd had, stortte hij zich van de steiger af naar beneden, waar hij de dood vond. De duivel sprong hem in de gedaante van een hond na. De legende gaat dan verder met de con statering dat na meester Gerhard er inder daad geen enkele bouwmeester in slaagde het gigantische karwei af te maken, ook al omdat de ronddolende geest van Gerhard dit zou verhinderen. Totdat Richard Voig tel aan het „bewind" kwam. nadat de ko ning van Pruisen eraan te pas was geko men (in 1842) om de Keulse dom definitief af te bouwen en Duitsland een symbool van eigenheid en eenheid te geven. De le gende evenwel is veel aansprekender dan het feitelijke verhaal. Overigens heeft er inderdaad ooit een Ro meins waterleidingssysteem van Trier naar Keulen gelopen, compleet met aquaduc ten, terwijl ook vrijwel vast staat dat bouwmeester Gerhard om het leven is ge komen na een val van een steiger. En er bestaan diverse versies van de legende. Zb zou meester Gerhard een pact met de duivel hebben gesloten, waarbij hij de kerk zou mogen voltooien in ruil voor zijn ziel. Op het moment dat de duivel het defi nitieve ontwerp voor de kathedraal in ont vangst wilde nemen, zou Gerhard echter tot inkeer zijn gekomen, waarbij hij satan met een crucifix verjaagde. Zijn einde kon hij daarmee echter niet voorkomen en hij stierf als een man die de geschiedenis zou ingaan als een bouwmeester, die zijn be langrijkste bouwwerk niet voltooid heeft de dom van Keulen. Thans echter viert Keulen het feest dat op 15 oktober 1880 de dom toch gereed kwam, nadat de timmerlieden en metse laars in 1560 hun gereedschap voor een periode van liefst 263 jaar neerlegden. Die voltooiing kreeg gestalte door het plaatsen van de laatste sluitsteen in het bloemkruia van de ruim 157 meter hoge zuidelijke domtoren, ooit het hoogste bouwwerk ter wereld. Een gebeurtenis, waarbij de bou welementen omhangen werden met guir landes en vlaggen. Vandaag de dag maakt Keulen zich op om ze opnieuw uit de kast te halen. KLAAS GOINGA 4 4

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9