Leidato '80 dreigt de spuigaten uit te lopen Nieuwbouw raadhuis Alphen in het slop 'Centraal Wonen' wil naar Leiden Uitstel voor banken in Houtkamp EN HET LOOPT MAAR DOOR, TOT IN TIENDUIZENDTALLEN m KORTWEG ■fAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 f! De Leidato'80, dè negentiende najaarshuishoudbeurs met poten aan de grond in Leiden, marcheert. Marcheert voorspoedig. Enerverende hoogtepunten: altijd weer dat tellen Tellen van bezoekersaantallen, het aftrekken van de vrijkaarten, het vermenigvuldigen met een onzekere factor, het op safe spelen, de pers informeren. En daar is dan, min of meer onverwacht want het moet spannend blijven, en 'n onzeker en bemoedigend de 25.Ó00ste, de 30.000ste, de 40.000ste en zo verder, tot aan het maximaal te geloven kwantum. En dan mag het regenen, wat het bezoekersaantal goed doet; 13 dan mag hêt mooi weer zijn, wat de belangstelling afremt. Maar of het nou mooi weer of slecht is, de Leidato gaat nooit verloren en bij de uitkomst tel je een paar duizend mensen meer 1 - of minder niet. Wedden, dat het dit jaar een record wordt Gistermiddag ben ik een uurtje op de Leidato geweest. Zo maar een middag, zou je mogen zeggen. Maar een drukte!, een belangstelling om indruk te maken. Veel huisvrouwen natuurlijk, maar ook losse rondzwervende mannen waarvan je wel weer de, standhouders en hun I,,, krachten moest afzonderen. Een gezonde toeloop. Dat werd ook zo gezien op het F Leidato-comité-bureau, waar ik Joop Visser tegen het lijf liep. Nu is dat geen prestatie, want Joop móet je eenvoudig wel tegen het lijf lopen. Joop dan: „Moet je eVen zitten Iets gebruiken Je mag het gerust Wel weten, maar we zitten ver Een duik in het whirl-bad. boven ons aantal van andere jaren zelfs. Zondag waren het er 10.000, dat was een toestand. Ja, ik denk weieens, tussen u en mij, Joop wat gaat de tijd snel. Een beetje rustig aan doen hè, ik ben nu bijna 66 en m'n zaak heb ik achter me gelaten. Het Leidato-comité is gebleven. Ik ben nou het oudste zittend bestuurslid. Mede-oprichter met Gijs Langezaal. Drie jaar Leidato zaten erop en toen viel er een rust in van drie jaren. Ik ontmoette toen Langezaal en zei: joh, we moesten maar weer eens een Leidato gaan doen. Gijs ging Hofenk opporren en ik Wolfslag." Joop Visser hees de broek op en ging verder met z'n resumé. „Kijk, dat mag u gerust wel weten, het is een hele business geworden, die Leidato. Met elke week een vergadering. Jan van der Klugt met die bedden en zo, is nu een jaar of twee voorzitter, kalmaan reclame makend, en Jan van Zijp is secretaris-penningmeester. Gouden mensen. Je moet er niet aan denken dat ze er niet zouden zijn". Zo ongeveer zei Joop het. Joop ceningen en de ontwerpjes maken". Volgend jaar 20 maal Leidato, het vierde lustrum. Dat gaat de pan uitvliegen. Feest! Joop Visser: „we zijn iets groots van plan. Ik kan er nog niets over zeggen, maar reken maar dat er iets gebeurt...!" Er is al een feestcommissie. Nou ja. Rondgang over de volledig bezette vierkante meters. Visser als ijsbreker. Overal stoppend. „We hebben nog geen wanklank, geen klacht van de standhouders gehoord. En druk, dat ik 't heb!" Er waren standhouders die van oordeel waren, dat de belangstelling groter, maar de koopkracht minder was geworden. Er waren ook standhouders die onmiddellijk konden vertellen, dat de aanloop minder was, maar de effectieve kopers in getal waren toegenomen. Zoiets hoor je nu altijd op een beurs, al komt die jaren terug. Het Tirolerdorp. Met echte Tiroler huisjes, bemand door Tirolers in Tiroler dracht. Daar sloegen ze munten, zoals ze doen in Hall in Tirol, in brons, zilver of goud. Daar doen op het moment ook de Oostenrijkse VVV- Behörden goede zaken en de reserveringen voor een winters oponthoud in Tirol zijn nauwelijks te tellen. Alleen de Maderl van de muntslagerij hadden niet veel te doen. Maar die kenden de Leidenaars nog niet ganz und froh. En Tirol is toch zo snotverdikkeme mooi. Vooral im Winter, 's Zomers moet je er niet komen, want dan loop je de kans op een verblijf van minstens een week in een regengordijn dat in een dal blijft hangen. Verderop: een „droombedje" voor 40 mille. Je kunt blijven liggen en op een knopje drukken. Dan draait de bar vóór je en ie kunt gaan inschenken, als je daar niet al te lui voor bent. Ook de radio valt liggend te bedienen, en er is groot- en dimlicht en bedlichtjes fungeren als stadlicht. En maar draaien. Tot je er misselijk van wordt. Loop maar door en je ontwaart drie politieke partijen die zich tussen verdeelposten van hapjes en drankjes hebben genesteld. Aardewerk in grote sorteringen, in wit en blauw en in de meest fantastische patronen. Bloemschikken, kundig onderricht in een Leidse school. En dan een witblauwe kapsalon, Oegstgeests geschoeid. Daar De kapper gaat zich bijna te buiten aan hoofd-, huid- is het 's avonds dringen geblazen; in het nauwe straatje, met a?n de overkant bedden en matrassen die uitnodigen tot een rustpauze. De kapper met z'n assistenten ging zich gisteren bijna te buiten aan hoofd-, huid- en haar- analyses. Met verdere behandeling van het puik van de pruik. Pruik is hier niet een toupet, maar gewoon leVendig haar. Modellen, oud en jong, in afwachting van een perspectief biedende toekomst. Voort; de rijen langs. Niet te noemen kostelijk opgezette inrichtingen van aanbod en verwachting, „the note books near at hand" (jongens, die tot opschrijven onmiddellijk bereid waren), de flessen klaar ter inschenking, de pistolen niet eens schietensgereed in de holster, maar wel onhoorbare vervloekingen na het twijfelachtige doorlopen van potentiële klanten. Eetkamers, door een winstruikend meubelteam gevormd uit „wegwerphout". Uitschieters op meubelgebied. Volgens Joop Visser zelfs „gewaagd". Grenenhouten Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I- en haaranalyses. pronkstukken, afkomstig van slopingen uit oude Spaanse ruïnes (en dan denk je opeens aan oud- Leidato-voorzitter Jan Wolfslag, die nu al een paar jaar in Spanje van z'n Hollandse verleden zit bij te komen), of uit de afgebroken universiteit van Salamanca. Een dwarsstraat verder: onderwater- massage. Leiden is niet alleen museumstad, orgelstad (met gemanipuleerd kunst- en vliegwerk), maar nu ook sauna-stad. Denk maar eens aan de volksoploop aan de Boshuizerlaan, waar al een gewonde laat-Finse saunaganger gevallen is. Maar er zijn lieden die de uitdaging aandurven. De Romeinen gingen zich al te buiten aan badgenoegens. Op de Leidato is een Veense ondernemer die solariums en andere zon- toestanden propageert, en zelfs z'n voorbijgangers tracht op te vangen in een sauna. Sauna: een stoomhok Kom nou. Het is warme, droge lucht, tot 85 graden Celsius. Gisteravond ging een luchtig gekleed bikini meisje, terzijde gestaan door een kleumende onwillige collega, na een sauna- verkwikking bovendien het whirl-bad in, dat doorgaans warm onderwater voor massage zorgt; maar in het Leidatogeval was het koud. Onze fotograaf nam een foto tijdens zo'n huiveringwekkend ogenblik in de kuip, die je voor 6800 guldens kunt bekomen. Ik heb het er warm van gekregen. IIDEN De afdeling Rijn- jBollenstreek-van de VARA (idt dinsdag 23 september ledenvergadering in 'Wie- wald' aan de Leidse Steen- lat. Omroepsecretaris Her- IV van Wijk zal tijdens deze eenkomst ingaan op actuele jeurtenissen bij de VARA. vergadering begint om OORDWIJK Staatssecre- rjs van Verkeer en Water aat, mevrouw N. Smit-Kroes maandag 29 september in oord wijk. De staatssecretaris teekt daar op uitnodiging n'Vrouwen in de VVD' in !t Zinger Hotel. De bijeen- amst begint om acht uur. KDERDORP Het ëerste ncert uit de concertserie van K en O-afdeling Leider- rp Wordt op vrijdag 26 sep- nber gegeven in de Dorsp- ok van Leiderdorp door litiste Abbie de Quant en de rpist Edward Witsenburgi het programma staan wer- pyan Bach, Grandjany, Pe- n, Spohr, Andriessen, Ba ngs, en Francaix. Het concert gint om kwart over acht. aarten a ƒ5, ƒ6 en ƒ7 zijn ver- ":;gbaar bij K&O aan de Ie Vest 45, tel. 141141 of op .concertavond in de Dorsp- vanaf half acht. 0ETERWOUDE De ohting 'Oud Zoeterwoude' Saniseert op zondag 19 okto- t^en excursie naar het kas- 'de Haar' in Haarzuilen. djen het weer dat toelaat Hen hier onder meer de 'êpse tuinen bezichtigd kun- ft/worden, Deelnemers aan eze excursie kunnen zich imelden bij mevrouw Th.M. Hartevelt, Hoge Rijndijk •^Zoeterwoude. 0ELOFARENDSVEEN et C.P.N.-kamerlid Marcus akker spreekt op maandag 13 'ober op uitnodiging van de dij van de Arbeid-afdeling Ikèmade/Leimuiden in Roe- 'farendsveen. De socialisten «Hben de heer Bakker uitge- 'Higd omdat de PvdA van ehing is dat op grond van efanderingen binnen de CPN samenwerking met deze "tij moet worden verstevigd. - VOORLICHTINGSBIJEENKOMST IN LVC LEIDEN De Landelijke Vereniging Cen traal Wonen houdt 30 september in het LVC (Leids Vrijetijds Centrum) een informatie avond over haar ideeën met als uiteindelij ke bedoeling dat er ook in Leiden een afde ling van de vereniging van de grond komt. Deze afdeling moet gaan bekijken in hoe verre het mogelijk is ook in Leiden een woongemeenschap te bouwen. Voor veel mensen staat de traditionele (gezins- )woningbouw niet meer als hoogste ideaal aan geschreven. De woningmarkt biedt in Neder land momenteel niet erg veel mogelijkheden voor andere en nieuwe mogelijkheden op het gebied van wonen. Centraal Wonen wil samen met de verantwoordelijken op het gebied van stedebouw en volkshuisvesting een klimaat scheppen waarin woongemeenschappen onge veer in de geest van Centraal Wonen mogelijk worden. Sinds 1977 bestaat er een gemeenschap met 130 bewoners in Hilversum. Een dergelijke woongemeenschap houdt onder meer in dat de bewoners elkaar kiezen, dat er geen hiërarchi sche struktuur bestaat in de gemeenschap en dat er een aantal gemeenschappelijke voorzie ningen is. In Delft is zo'n gemeenschap in aanbouw waar 140 mensen gaan wonen. Het projekt is onder verdeeld in een aantal groepen en huishoudens met privé gedeeltes maar ook gemeenschappe lijke wasmachines, hobbyruimtes, ontmoetings- en vergaderruimtes. De gemeenschappelijke tuinen grenzen aan deze groepsruimten. Een dergelijke woongemeenschap wordt gebouwd in een voortdurende samnewerking tussen ar chitect en bewoners. Architect Flip Krabben dam die actief betrokken is bij de vereniging: „Het gaat niet zo dat de architect een plan maakt wat vervolgens gebouwd wordt. Het plan wordt gebaseerd op de wensen van de toe komstige bewoners en de architect bekijkt wat financieel en technisch mogelijk is". De woningen die in een projekt van Centraal Wonen staan, zijn meestal woningwetwoningen en worden gebouwd in samenwerking met een woningbouwvereniging. Het is niet altijd even eenvoudig om een projekt van de grond te kij ken. Flip Krabbendam: Gemeenten stellen vaak zeer verschillende eisen aan de toekomsti ge bewoners als ze al akkoord gaan met onze plannen en grond beschikbaar stellen. Die eisen komen vaak neer op economische gebonden heid of inwoner zijn van de gemeente." ALPHEN AAN DEN RIJN Door de bezuinigingsplannen van de rijksover heid is in Alphen de bouw van een nieuw raadhuis en de herhuisvesting van de sociale dienst op losse schroe ven komen te staan. De benodigde 23 miljoen gulden lijken nu niet langer beschikbaar. Het Alphense college van burgemeester en wethouders gaat nu de financiële situatie opnieuw be kijken. Daarna zullen de mogelijkheden in overleg met de architect bekeken wor den. De betrokken architect is dezelfde die destijds de verbouwing van het raad huis op zich nam. Een herziening van de financiële mogelijkheden geldt ook voor de herhuisvesting van de gemeentelijke sociale dienst. Het oorspronkelijke plan om de dienst in het nieuwe Ziekenfonds gebouw in de Aarhof onder te brengen is niet mogelijk. Volgens het gemeentebe stuur is het dringend noodzakelijk om een nieuw onderdak te vinden voor de sociale Economisch welen wee Het kamerverhuurbedrijf van H. Blok aan de Groenhoven- straat 10-11 is beëindigd. In de v.m. winkel van Rippe (herenmode) aan de Breestraat 106 is de makelaardij in be drijfspanden Menno Smitsloo gevestigd. In het v.m. Israëlisch rest. „Shalom" aan de Hoogstraat 5 is het reformhuis Sassenfras (winkel in reformart. e.d.) ge vestigd. De winkel in schoenen van H. Simonis aan de Haarlemmer straat 138 is opgeheven. De winkel in vrijetijdskleding van de Nobel aan de Haarlem merstraat 6 is i.v.m. reorgani satie tijdelijk gesloten. De tegelhandel (winkel in wand- en vloertegels) van Ma- strigt aan de Volmolengracht 29 is verplaatst naar de Oude Vest llL De café-bar „Stella College" aan het Noordeinde 44 is on der de naam café-billard „Noordeinde" voortgezet door N. A. Wolff. Het pand Korevaarstraat 30a (voorheen gevestigd de afd. E.S.S. van de gemeentesecreta rie is als kantoorruimte in ge bruik genomen door de ge meentelijke sociale dienst. Aan de Hoefstraat 42 is geves tigd A.C.E.S. Nederland, advi seren, ontwerpen, vervaardi gen en grooth., im- en export van electr. en mechanische app. Aan de Oude Vest 101 is het aannemersbedrijf Versto-Lei- den b.v. i.o. (aann. van tim mer-, metsel-, grond-, straat-, riolerings- en sloopwerken) gevestigd. Aan de Roomburgerlaan 22 is het schoonheidsverzorgings- bedr. „Schoonheidssalon Cleo patra" gevestigd. Aan de Zoeterwoudseweg 9 is het afvalstoffenbedrijf J. de Nobel (handel in lompen, pa pier en metalen) gevestigd. Het zaakadres van het onder- aann.bedrijf van telefoonwer- ken R. W. J. Kloen aan de Hoge Morsweg 139 is ver plaatst naar Woubrugge. Aan de Dagvlinder 9 is I.C.O. Nederland b.v. i.o., het geven van computer opleidingen, ge vestigd. Aan de Stadzicht 83 is het af slank- en massage instituut van Glynn Hattingh gevestigd. Aan de Molenzicht 24 is het reklame-adviesbureaü „Chris- tiaanse Verschuren Rekla- me Adviesburo'' gevestigd. Aan de Schubertlaan 141 is het tijdelijk onderkomen van be woners van te renoveren be jaardencentra (w.o. „Haag- wijk" aan de Beethovenlaan 2) in' gebruik genomen. lllllllllllll LEIDERDORP De in houten barakken ondergebrachte bankvestigingen in de Houtkamp op de hoek van de van Diepeningenlaan en de Laan van Ouderzorg blijven zeker nog een jaar in gebruik. Het college van b. en w. stelt aan de gemeenteraad voor het huurcontract tot 1 januari 1982 te verlengen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de huurcontracten per 1 januari 1981 te beëindigen omdat aangenomen werd dat de di verse bankinstellingen een plaats in Winkelhof zouden krijgen. Het is inmiddels duidelijk geworden dat van de vier bankinstel lingen, die in de Houtkamp grond huren, alleen de Leidse Spaarbank zich in het winkelcentrum zal vestigen. Dat de ver huizing naar Winkelhof van de overige bankinstellingen nog niet heeft plaats gehad, komt omdat nog geen aanvang is ge maakt met de bouw van de in Winkelhof geprojecteerde flatge bouwen waarin de banken zouden worden ondergebracht. Het college vindt het daarom redelijk de bankinstellingen enigszins tegemoet te komen door toe te staan de tijdelijke bankgebouwen in de Houtkamp ook in 1981 in stand te houden. Het college gaat er van uit dat de huur uiterlijk per 1 januari 1982 moet worden beëindigd. Dit in verband met de uitvoering van werkzaamhe den tot aanleg van de boulevard en het plein in de Houtkamp op de plaats waar thans de tijdelijke bankgebouwen staan. Gedacht wordt dat in 1982 hiermee kan worden begonnen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5