Nieuw Katwi jks bibliotheekfiliaal niet voor 1981 te realiseren Voortbestaan Gewestelijk Orkest blijft onzeker 4e PAG-compagnie terug in Noord wijk MINISTER GARDENIERS ZEGT „SLECHTS" TWEE TON TOE Druk bezoek rommelmarkt Van Wijckerslooth Meningen binnen gemeentebestuur verdeeld REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PA Voorbereidi „Partitura' volle gang NIEUWVEEN Er« voorbaande twee Jaren ook dit jaar door het en v comité Nieuwveen de r avond „Partitura** ft see rd. Tijdens deze avond l leerlingen van de Stn i? ziekschool afdeling veen. muziekver „Crescendo", het Mispj en van de Ursulabaiy van hun beste zijde lat* Ook kunnen die Nieuw die op verdienstelijke een instrument kunnen len aan deze avond men. Zij kunnen zich oi bij de secretaresse van mité: mevrouw G. A. I Klaas Vispad 8. „Partitura" is dit jaar g op vriidag 28 novembei vang 20.00 uur en zal den worden in het nieu* moetingscentrum van Ursula, dat plaats kan aan 500 personen. Er geen toegangsprijs gei - om zoveel mogelijk m minnende Nieuwveners legenheid te geven n; prestaties van hun mede ners te komen luisteren Voor de leerlingen vai -■ ziekvereniging „Cresi i zal 28 november een g« r- repetitie zijn voor het ni concours waaraan zij d v gende dag zullen deeln> „Partitura" is voortgel n uit de wens van de oude j? niging van de Streekm jr school, afdeling Nieu om een avond te organ waarop de ouders kunn ren wat hun kinderen zi leerd hebben tijdens de i klessen. Omdat dit dri geleden nog niet zoveel Nieuwveen was toen nel gesloten bij de streekm school, heeft men ook de re Nieuwveense muziel niging gevraagd mee te Dit verklaart gelijk de „Partitura": alle pi bijeen. ZOETERWOUDE De me draak uit de rode kii is zondag 21 september dij ning van het nieuwe ki theaterseizoen van Wou» is het verhaal van een a tend domme draak die mend de meest dwaze meemaakt. Niet alleen I ren van 6 t/m 12 jaar dagmiddag om half „Ons Huis" welkom ouders van kinderen ei re belangstellenden. OEGSTGEEST Op l tember bezoekt het gew« orkest Zuid-Holland meente Oegstgeest. In d van het Rijnlands wordt voor alle leerlinge de vijfde klasse van de I geester lagere scholen ee eert gegeven. Dit vangt 09.30 uur. ALPHEN AAN DEN OMKA '80, zo heet d sumentenbeurs die van met 18 oktober in f wordt gehouden. Op del sumentenbeurs worden andere demonstraties m L reedschappen, voorli over telefooncommunica modeshows gegeven. Na beurs wordt er elke avon showprogramma geo seerd waarin van radio levisie bekende artieste#3' len optreden. OMKAW- wordt gehouden op de p nen van de Alphense ijf in twee daarvoor beï IS constructiehallen. De ningstiiden van de beui dagelijks van twee tot alO en 's avonds van zeven M ri elf. LEIMUIDEN Het L» dense Tamboer-, Tromp Majorettekorps, samf »r vereniging Mavileo, best*' 14 oktober vijf jaar. De vi ging viert dit heugelijk door op 27 september ee' toe door Leimuiden te hfl waaraan door negen mi verenigingen uit de wordt deelgenomen. De door de gemeente voert het voetbalveld waar alk enigingen een twintig mi' durend optreden verï De aanvang van de tapt om vier uur en een uur beginnen de individuele' dens op het terrein vao Kickers '69'. ALFHEN AAN DEN! De Amerikaanse astfl James Irwin komt op 21 tember naar Alphen aait Rijn. In de Adventskerk telt hij zijn ervaringen ov maanreis met de Apollo wat dat betekende vo# geloof. De Amerikaan laa film zien over zijn mal en toont een aantal ma nen. De bijeenkomst, die iedereen toegangkelijk, gint om 20.00 uur in de ventskerk aan de Ju' straat. HOOGMADE De Hofl dese NKJB organiseert op dag 21 september een tocht. Deelnemers kt zich inschrijven voor al den van 30 en 70 kilomek wordt gestart tussen tie twaalf uur bij de 'de Stal Kerkstraat. Het inschfl bedraagt 2.50 gulden vo« den en kinderen tot 12 j» vijf gulden voor niet-1 Alle deelnemers ontvang' de finish een herinnerinj daille. DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren tijdens een commis sievergadering niet meer dan twee ton willen toezeggen als „handreiking" in het begrotingstekort van Het Geweste lijk Orkest voor 1981. Dat is de helft van het bedrag van vier ton, waar een meer derheid van de Tweede Kamer in een motie om heeft gevraagd. Volgens Bob de Bie, zakelijk leider van het orkest, is die twee ton niet voldoende om uit de financiële problemen te komen. Voorlo pig blijft het zwaard van Damocles nog bo ven het orkest hangen. In de motie, die door VVD en oppositie wordt gesteund, wordt ge steld dat minister Gardeniers in ieder geval voor het volgend jaar vier ton moet bijdra gen in het totale begrotingstekort van zeven ton, zodat om te verhinderen dat het orkest verdwijnt. De financiële situatie van het or kest is, ondanks de irispanningen van de provincie Zuid-Holland en sommige ge meenten. onhoudbaar. V- Minister Gardeniers stelt echter onmogelijk meer dan die twee ton te kunnen toezeggen, zonder overleg binnen het kabinet: „Ik zal binnen het kabinet moeten overleggen of ik de motie kan uitvoeren of niet". De Kamer heeft geen genoegen genomen met de toe zegging van twee ton en de motie blijft dus liggen. Gardeniers zal op korte termijn aan de Tweede Kamer meedelen of zij de motie zal uitvoeren of niet. Volgens Bob de Bie zal men nu eerst weer gaan aankloppen bij provincale staten, in de hoop dat zij de andere twee ton voor hun re kening willen nemen. KATWIJK Het Katwijkse gemeente bestuur is er nog lang niet uit waar het nieuwe bibliotheek-filiaal gevestigd gaat worden. Zelfs binnen het college lopen de meningen sterk uiteen. Wethouder Van Oosten (PvdA/PPR) staat achter de plannen van het bestuur en directie van de Stichting Gemeenschappelijke Open bare Bibliotheek Katwijk om het filiaal te vestigen in de Van der Perkstraat in Katwijk aan de Rijn. Maar wethouder Bergman (CDA) vindt de Van der Perk straat ongeschikt en ziet het filiaal lie ver in de Zonnebloemstraat De afge vaardigden van de gemeentelijke raads fracties hebben in de commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk wethouder J. J. van Oosten laten weten, dat zij het probleem ter bestude ring aan de fractie-genoten wil voorleg gen, en derhalve geen beslissing wensen te nemen. De hoop van bibliotheek-direc teur Menno ten Hove, dat het filiaal be gin 1981 geopend wordt lijkt voorlopig nog ongegrond. De Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek is gevestigd aan de Schelpen- dam in Katwiik. Over de vestiging van de bibliotheek, al voordat Ten Hove in juni 1975 naar Katwijk kwam, zijn destijds de nodige discussies gevoerd. In feite vond men de plaats aan de zuidkant van het dorp voor een centrale bibliotheek niet zo ge schikt. „En in de praktijk blijkt dat ook, want we moeten steeds zorgen dat we de mensen naar ons toe blijven trekken". Van daar dat er steeds klein opgezette tentoon stellingen zijn, die een schrijver belichten, of achtergrondinformatie naar voren bren gen. Uiteraard worden de aktiviteiten veelal afgestemd op het lezersbestand. We stellen ons steeds de vraag: wat wil men in Kat wijk, waar is gebrek aan", aldus Menno ten Hove. Er bestaat een dringende behoefte aan twee filialen van de bibliotheek. Het goedgekeur de Landelijk Plan, (het gemeentebestuur van Katwijk staat al jaren achter deze wens) heeft het groene licht gegeven voor de op richting van een filiaal in Katwijk aan den Rijn. Verder wil het bestuur van de Open bare Bibliotheek nog een filiaal in de woon wijk Rijnsoever. Dat filiaal is zeker niet voor 1983 te verwachten. Wat betreft het fi liaal in Katwijk aan de Rijn zijn de toekom stige personeelskosten voor honderd procent voor rekening van het rijk, en de overige kosten voor twintig procent. Maar voor het zover is, dat de personeelskosten betaald gaan worden, moet de vestiging eerst gerea liseerd zijn. Menno ten Hove, en met hem het bestuur van de bibliotheek, hoopt dat in begin januari 1981 de start van de bouw plaatsvindt. Hierbij gaat de voorkeur van de directie en het bestuur uit naar een vesti ging in de Van der Perkstraat. We willen niet nog een a-centrale vestiging, en we ge ven er de voorkeur aan om in de buurt van al reeds bestaande voorzieningen te zitten (onder andere het Openhof) met een filiaal dat voor oudere mensen ook gemakkelijk te bereiken is", aldus Ten Hove. Wethouder drs. J. Bergman (stadsontwikke ling) is geen voorstander van een vestiging in de Van der Perkstraat. Hoofdprobleem aldaar wordt de verkeerssituatie, vindt de wethouder, die chaotische fiets- en auto-par keerproblemen voorziet in de smalle Van der Perkstraat. Hij. en ook burgemeester C. A. Bos is daar een voorstander van, ziet het 'filiaal liever in de Zonnebloemstraat in het Molenblok. Hierdoor hoopt hij een isole ment van deze wijk tegen te gaan („alle voorzieningen buiten deze wijk maken haar haast geen onderdeel van Katwijk meer"), verder zouden de inwoners van Valken burg, die voorlopig alleen een bibliobus voor uitleningen ter beschikking hebben, ook ge bruik kunnen maken van een filiaal in de woonwijk Molenblok. De beslissing over de vestiging ligt bij de Katwijkse raad, ook zij hebben echter hun keuze nog niet kunnen maken. Het wachten nu is op een voorstel van het college van burgemeester en wethouders, maar volgens Van Oosten zal dit voorstel op z'n vroegst in de november-raad komen. Derhalve ver wacht burgemeester Bos op zijn vroegst eind 1981 een start van de bouw. „Het krijgen van een filiaal is niet alleen noodzakelijk om de lezers in Katwijk a/d Rijn dichter bij de boeken te brengen. Een nieuw filiaal is vooral belangrijk in verband met de dan toegestane personeelsuitbrei ding. In plaatsen met een inwonertal als Katwijk (dat een hoog percentage lezers heeft, wat frequent leent) zijn in Nederland overal filialen. In Katwijk heerst dus een personeelstekort, omdat de spreiding nog niet plaatsvindt. Nu werken er ongeveer 12 a 13 man in de bibliotheek. Bij spreiding worden dat er 18", aldus Ten Hove. Deze achttien worden dan, binnen de uitleenu ren, allemaal ingezet voor de noodzakelijke activiteiten. Wel zal één van die achttien, als hoofd van het toekomstig filiaal, hoofd zakelijk zijn werkzaamheden in de Van der Perkstraat of de Zonnebloemstraat verrich ten, maar in totaal vindt er een taakverlich ting plaats. Nieuw zijn dit jaar in de Katwijkse biblio theek de audiovisuele materialen. Voorlopig is er een startcollectie van 500 banden. In deze banden zijn cassettebandjes en/of foto materialen opgeslagen, met een schriftelijke toelichting en verwijzing naar literatuur. Deze banden, die niet veel duurder dan boe ken zijn, kunnen voorlopig op aanvraag uit geleend worden. De inhoud van de banden varieert van taalcursussen tot informatieve series. De Tasch en De Bocht LEIDSCHENDAM De nieu we en de oude sporthal van het Leidschendamse sport complex „De Fluit" hebben gisteravond van de beheers commissie de namen „De Tasch" en „De Bocht" gekre gen. De namen zijn het resultaat van een prijsvraag onder de bevolking, waarvoor veertig inzendingen waren binnenge komen. Op de plaats van de sporthal heeft vroeger de boerderij van Rimmelzwaan gestaan. „De Tasch" was daar van een soort houten open schuur, waarin het hooi werd opgeslagen, terwijl in „De Bocht" de koeien werden ge molken. Andere suggesties be troffen muziekinstrumenten als dwarsfluit, blokfluit, trian gel, maar die voldeden niet omdat het sportcomplex niet naar een fluit, maar naar de voormalige Fluitpolder is ge noemd. Namen als Amstelhal, Vliethal, Delflandhal, Rijn landhal, konden evenmin de goedkeuring van de commissie wegdragen als Beatrixhal en Julianahal. De beheerscom missie ging verder akkoord met de nieuwe pachtovereen komst voor de kantine, die overigens voortaan restaurant heet Boegsprietlopen Vijfentwintig deelnemertjes telde gisteren het boegspriet lopen aan de Charbonlaan, een onderdeel van de Sas- senheimse najaarsfeesten. Een van de deelnemende jongens raakte bij een val aan een been gewond en moest naar het AZL worden vervoerd. De wedstrijden gin gen gewoon door. Als eerste bij de jongens eindigde Fred Turk; bij de meisjes won Margriet van Goeverden. Ook de andere wedstrijden trokken gisteren veel deelne mers: de fietstocht trok 180 belangstellenden, voor de viswedstrijd kwamen er 67 opdagen. Die viswedstrijd werd gewonnen door Gerrit Vos met dertien exemplaren. De autopuzzelrit werd door het echtpaar Bergmann als eerste beëindigd. De motor cross werd in de diverse ca- Oegstgeest Een van de grote wensen van de afdeling bezig- Kruisinga liet het afweten HAZERSWOUDE Dr. R. J. H. Kruisinga, de oud-minister van Defensie in het kabinet- Van Agt, liet het gisterenmor gen afweten in Het Anker, waar de initiatiefgroep tot de oprichting van het CDA-vrou- wenberaad een bijeenkomst had belegd. De Hazerswoudsen vernamen op het laatste moment dat de ex-bewindsman buitenlandse verplichtingen had. Daarom voerde de president van het vrouwenberaad van het CDA uit het naburige Alphen aan den Rijn, Mevouw Visser, het woord over gezin en samenle ving. Ongeveer dertig dames toonden hiervoor belangstel ling, terwijl het kroost van en- kelen zich in de crèche in een naburige zaal van genoemde accommodatie bevond. Gezien ook de getoonde interesse van de zijde van hun seksegenoten zetten de leden van het inia- tiefgroepje tot realisering van het vrouwenberaad hun acti viteiten voort. Er bestaan in elk geval plannen om binnen kort weer een bijeenkomst voor belangstellende vrouwen te beleggen, die keer dan in Hazerswoude-dorp. Het vrou wenberaad móet er komen, is hun wens. Zo ook denkt de CDA-fractie in de gemeente raad er over. Raadslid Van Spronsen: „Er zijn van die ty pisch vrouwelijke en huishou delijke en andere aangelegen heden, waarbij het advies van vrouwen onontbeerlijk is. Met een vrouwenbestand heb je een uitnemende achterban". heidstherapie van het ver pleegtehuis „Van Wijckers looth" te Oegstgeest is het be zit van een „aangepast weefge touw". Men vindt gewoon dat het er moet komen en daartoe werd er gisteren alvast een rommel markt gehouden. Dank zij de medewerking van Oegstgees- ter winkeliers waren er ook fraaie dingen te koop en te winnen. Uiteraard kon de be zoeker een gokje wagen voor het goede doel. Ronduit gezegd: Het was in „Van Wijckerslooth" best ge zellig en vooral erg druk. En van dit laatste moest men het helemaal hebben: rond zeven uur gisteravond schommelde de opbrengst al rond de 1200 gulden en toen had men nog twee uur te gaan. tegorlën gewonnen door Ri chard Verweij, Rob Buiten huis, Kees Hachman, Rob John Bowler en Ton Smal. Geld voor 'Madonna' ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen heeft 250.000 gulden beschik baar gesteld voor de aanpas sing van het jongerencen trum 'Madonna'. Het ge meentebestuur ziet geen brood in de door Madonna voorgestelde nieuwbouw van een jeugdcentrum. In plaats hiervan zal een ver bouwing het jongerencen trum aan moeten passen aan Madonna's ruimtelijke wen sen. In overleg met wethouder Haanstra zal 'Madonna' de mo gelijkheden bestuderen om met dit bedrag het gebouw aan te passen. De gemeente heeft bij de toezegging van de finan ciële steun een tweetal voor waarden gesteld. De verbou wing dient te geschieden bin nen de grenzen van het huidi ge gebouw en de lasten mogen niet hoger zijn dan de uitge trokken 250.000 gulden. Er is een stuurgroep benoemd waarin Openbare Werken van Alphen, het bestuur van 'Ma donna' en wethouder me vrouw Donker zitting hebben. NOORDWIJK De 4e PAG-compagnie houdt zaterdag 4 oktober een reünie in Noordwijk. Tijdens de mobilisatie was dit onderdeel gelegerd in Noordwijkse scholen en bollenschuren en in de meidagen van 1940 nam het deel aan de gevechten rond het vliegveld Valkenburg. Het is de bedoeling van de reünie om de vriendschapsbanden tussen de vroegere wapenbroeders en ook die met hun gastvrouwen/gastheren van zo'ri veertig jaar geleden weer eens extra aan te halen. Uit alle delen van het land komen de PAG'ers van het 4e op de eerste zaterdag van oktober naar Noordwijk. Secretaris M. C. de Vos uit Zoetermeer van de reüniecommissie rekent ze ker op een veertig man. Om elf uur treffen zij elkaar in „De Poort van Kleef" aan de Doeza- straat. Onder de koffie met gebak, die daar wordt gepresenteerd, zullen stellig heel wat herinneringen worden opgehaald, temeer, om dat ook verschillende familieleden van de vroe gere Noordwijkse contact-adressen voor deze ontmoeting zijn uitgenodigd. Verder bestaat er 's morgens gelegenheid op eigen houtie een „verkenningstocht" door het dorp te maken. Na de lunch gebeurt dat meer officieel, 's Mid dags om twee uur maakt het gezelschap een rondrit door Noordwijk en omgeving. Om half vier verzamelen de reünisten zich bij het bronzen beeld van Job op het Kerkplein. Burgemeester mr. J. M. Bonnike presenteert zich dan als gids en gastheer. Hij zal het gezel schap rondleiden in de Grote Kerk en daarna is er, volgens het programma, „tot half zes bezoek en enige PAG-bedrijvigheid aan en rond de historische Sint Joris-Doelen aan de Offemweg. Daarna vertrekken de mannen van de 4e PAG-. compagnie naar „De Witte Raaf" in het Lange- veld voor een borreluur en een diner. Zonnige Alphense jaarmarkt Alphen was gisteren In de ban van de traditionele jaar markt die zich In tegenstel ling tot vorig jaar grotendeels onder een mooi najaarszon netje heeft voltrokken. Behal ve de oude ambachten die op meerdere locaties werden gedemonstreerd, waren er tal van aktiviteiten variërend van een botenbouwwedstrljd voor de jeugd tot en met ringsteken in de Castellum- straat. In de Castellumstraat waren 's morgens motortrial- wedstrijden en springdemon- straties, terwijl er op verschil lende plaatsen kinderpro gramma's waren georgani seerd. In een door Harry Touw gepresenteerd pro gramma in de Aarhof trad 's avonds onder meer de Vo- lendamse groep BZN op. De Alphense jaarmarkt werd gis teravond besloten met een vuurwerk op de Europasin gel. Menno ten Hove voor de uitleen- kast met audio-visu- ele midde len.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4