Niet langer zakken bii lbo- en mavo-examen Saoedi's verhogen olieprijs NAVO loopt achter in kernbewapening [Ml Het Motorhuis Deinruilwaardevan uw auto is zojuist fors gestegen! ALLEEN PSV VRAAGTEKEN PvdA- voorzitter: atoomraketten breekpunt met CDA (Bcma/ni .rsdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - lacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Inenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 18 september 1980, 70e jaargang no. 21763 Jongeren Jongerenprogramma „En als ik dat zelf nou es uitmaak" om 19.50 uur op Ned. I en om 22.10 uur tv-serie „De magie van de dans". Op Ned. II om 20.27 uur amu sementsprogramma „Afscheid van een zomer" en om 21.20 uur tv-serie „Mijn zoon, mijn zoon". Bewolkt Droog weer met wolkenvel den, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, in het binnenland vrij krachtig, aan de kust af en toe hard. Morgen zon: 7.19 - 19.43. Schev. hoogw.: 10.50 en 23.19. Laagw.: 5.42 en 18.26. TERSCHILDER: IIE OMHOOG [IJK Het premiebedrag voor de hchilder" is dit jaar met 10 pro- Jrhoogd tot 33 gulden per man per jet premiebedrag, dat aan de op- levers zal worden uitgekeerd, is Ben per mandag, terwijl de schil- ïnemer per mandag 13 gulden zal jgen als gedeeltelijke vergoeding i te maken extra kosten. Op basis Jvindingen van vorig jaar is de Ihting dat er deze winter in totaal prag van ongeveer 24 miljoen zal ]i uitgekeerd, goed voor 730.000 jgen werk of voor 10.000 man i de hele premieperiode. Lenny Kuhr heeft dochter TEL AVIV - In haar hui- dige woonplaats Tel Aviv, heeft Lenny Kuhr het le ven geschonken aan een dochter. Het kind kreeg de naam Daphne. Zij heeft al een dochter, die zij Sharon heeft genoemd. Hoewel het er wegens financiële problemen van haar man niet naar uit ziet, dat zij zich nog in ons land zal vestigen, hoopt Lenny wel regelmatig hier te kunnen optreden. BABYSMOKKEL NAAR VS OPGEROLD LISSABON In Lissabon zijn twee mannen beschuldigd van babysmokkel. Het tweetal kocht baby's van Portugese prostituées en smokkelde hen naar kinderloze echtparen in de Verenigde Staten. De baby's werden voor bedragen van tussen de 100 en 1.000 dollar gekocht, in een aantal gevallen al toen de moeder nog in verwachting was. De vrouwen werd voorgespie geld dat hun kinderen in de VS een betere toekomst zouden hebben en regelmatig zouden kunnen wor den bezocht. EiEN HAAG Het resultaat is het belangrijkst in de toernooien om de Europese bekers, waarin Nederland met zes ploegen rijkelijk is vertegenwoordigd. Dat geldt vooral voor uitwedstrijden, waarin FC Utrecht en Ajax zich uiterst behoudend op stelden en ook Feyenoords spel te wensen overliet. Maar ze kwamen alle drie goed weg: Utrecht, nota bené zonder Van Hanegem, met 0-0 bij Arges Pitesti, Ajax met 2-0 bij Dynamo Tirana en Feyenoord met 3-1 bij lives Tampere. Voor de tweede wedstrijd derhalve geen vuiltje aan de lucht, ook hoogstwaarschijnlijk niet voor FC Utrecht dat routineus speelde. Het ongemotiveerd spelende AZ'67, met zijn zege van 6-0 op Red Boys, en het niet van fortuin ontblote FC Twente, met de overwinning van 5-1 op IFK Göteborg, hebben helemaal niets te duchten. Het vraagteken is PSV, dat weliswaar met 3-1 won van Wolverhampton Wanderers, maar bepaald niet overtuigde. In Engeland zou die ene Britse treffer wel eens heel belangrijk kunnen worden. Maar over het algemeen: glorieuze eerste duels in de eerste ronde. En dat betreft dan de resulta ten en (veel) minder het vertoonde spel. Vijf procent geparkeerde auto's niet afgesloten NIJMEGEN Zeker één op de twintig geparkeerde auto's is niet afgesloten. Dit blijkt uit een controle-actie van de Nij meegse politie. Er werden ruim 12.000 wagens gecontroleerd. Daarvan waren er zeshonderd niet op slot en bovendien lagen er duidelijk zichtbaar kostbare voorwerpen in. In de onafgesloten auto mobielen liet de politie een waarschu wingsfolder achter. Hoewel de actie ge slaagd mag worden genoemd zat de po litie toch met een nare bijkomstigheid. Tijdens de controle-actie werden er acht auto's meer gestolen dan in de verge lijkbare periode vorig jaar. DEN HAAG Het aan- eindexamenvakken voor mavo, lbo en havo Mwordt verhoogd van zes F|naar zeven. Het centraal ndexamen en het Ischoolonderzoek moeten van elkaar worden losge koppeld. Door het schoolonderzoek te laten beëindigen na het cen- I traal examen, kan de lexamendruk in het laat- |ste schooljaar worden erminderd. Voor mavo lager beroepsonder- fwijs zou het besluit of een kandidaat geslaagd is of niet, moeten worden afgeschaft. In plaats daarvan zouden alle kandidaten een getuigschrift moeten krijgen waarop de be haalde resultaten staan ver meld. Op havo en vwo mogen maximaal drie vakken wor den aangewezen, waarin een kandidaat examen dient af te leggen om voor de betreffen de studierichting toegelaten te kunnen worden. Het vwo- diploma zal niet langer alge meen geldend zijn voor toela ting tot het wetenschappelijk onderwijs. Leerlingen van derde jaar havn en vierde jaar vwo zullen toetsen kun nen afleggen in de vakken die zij niet in hun examen pakket hebben gekozen. Dat zijn de belangrijkste punten uit de concept-examennota die staatssecretaris De Jong van Onderwijs vanochtend heeft uitgebracht. Volgens De Jong is er geen reden om de cijfers van schoolonderzoek en eindexa men te herleiden tot één cij- fer; beide cijfers kunnen apart op een diploma, certifi caat of getuigschrift worden vermeld. In beide fases van hét voortgezet onderwijs wil de staatssecretaris in de toe komst drie niveau's, waarbij de kandidaat per vak kan be palen op welk niveau hij exa men wil doen. Getuigschrift Voor mavo en lbo zouden alle kandidaten een getuigschrift moeten krijgen waarop de be haalde resultaten staan ver meld. Deze regeling kan vol gens De Jong al in 1984 in gaan. Voor de doorstroming naar het vervolgonderwijs moet een vademecum worden ontwikkeld waarin staat aan welke eisen de kandidaat moet voldoen om een bepaal de opleiding te kunnen vol gen. Voor de examens havo en vwo zullen Nederlands en één moderne taal verplicht zijn. Mogelijk zal er een spe ciaal wiskundeprogramma verplicht moeten worden ge steld. Voor de scholengemeen schappen havo/vwo wil De Jong twee examenniveau's per vak en twee tijdstippen per jaar waarop de leerling examen kan doen. Daarnaast is de staatssecretaris van plan om ook voor deze schoolsoor ten met certificaten per vak te gaan werken, zoals in het avondonderwijs gelden. Voor bepaalde vakken in het havo en middelbaar beroeps onderwijs kan het centraal eindexamen op den duur gaan samenvallen, zo schrijft De Jong, waarbij maximaal twee beroepsgerichte vakken zouden kunnen worden opge nomen. Voordeel daarvan is dat daarmee de positie van de havo-leerling op de arbeids markt kan worden verbeterd. Max v. d. Berg AMSTERDAM De PvdA zal niet regeren met het CDA, als die partij voorstander blijkt van plaatsing van atoomraketten voor de middel* lange afstand in Nederland. Dat is de mening van de PvdA-voorzitter Max van den Berg. Een en ander bleek gisteravond op een discussiebijeenkomst in Amsterdam over kernwapens, georganiseerd door het Interkerkelijk Vredesberaad. Eind vorig jaar struikelde het kabinet bijna over het plaatsingsbesluit voor de nieu we atoomraketten voor de middellange afstand. Het besluit werd tot 1981 uitge steld. Zo'n besluit hoeft helemaal niet volgend jaar te worden genomen, stelde het CDA-kamerlid Joep de Boer: „Wij hebben helemaal geen haast met die dingen". PvdA-voorzitter Van den Berg wilde niet zeggen of het afstoten van Neder landse nucleaire taken breekpunt zal zijn bij coalitie-onderhandelingen met het CDA. De PvdA wil vier van de zes atoomtaken afstoten, die de Nederland se strijdkrachten in NAVO-verband op zich hebben genomen. Voorzitter Zeevalking van D'66 zei op de bijeenkomst te verwachten, dat zijn partij op het komend congres zijn pro grammapunten over defensie meer in de richting van het standpunt van het IKV gaat brengen. Geen „mankracht" maar menskracht DEN HAAG Het Haagse gemeenteraadslid Huurdeman (PvdA) wil dat de politie het woord „mankracht" in een wervingsadvertentie verandert in „menskracht". B en W moet daarop aandringen. Die slogan zou dan luiden: „Zin in afwisseling? De Haagse politie heeft menskracht nodig". In schriftelijk vragen aan het college wijst het raadslid erop, dat het woord „mankracht" kwetsend kan zijn voor vrouwen. Huurdeman wil dat de biljetten met het ge wraakte woord op de reclamezuilen, worden overgeplakt. tutter schiet i in buik IERDORP Een 31-ja- id van de schuttersvere- ig „De Vrijheid" in Lei- orp heeft zich gistera- op de schietbaan van ereniging in de buik ge- infortuinlijke uit Leider- afkomstige schutter had en serie schoten afgerond eikte zijn FN-pistool aan de balie met de loop naar toegericht. Daarbij ging uurwapen per ongeluk af. slachtoffer had verzuimd te controleren of het pis- jeheel leeggeschoten was. iddellijk na het ongeluk e schutter geopereerd in Academisch Ziekenhuis en. Zijn toestand is bevre- nd. 'S Nederlandse voetbal- in de diverse bekercom- 'ties hebben een goede gehad. «n de FC Utrecht kroop >r het oog van de bekende Jd met 'een gemiste penalty en in de laatste minuut. Twente en AZ '67 speelden nun tegenstanders... kwam er in Albanië «er kleerscheuren af. Onenigheid binnen OPEC blijft WENEN Onder grote druk van Iran, Libië en Algerije heeft Saoedi-Arabië gisteren besloten zijn olieprijs te verho gen van 28 tot 30 dollar per vat. Die 30 dollar is de officiële OPEC-prijs, maar hogere prijzen, bijvoorbeeld 37 dollar (Li bië), worden toegestaan. Dit bleek in Wenen, waar de Orga nisatie van Olieproducerende en Exporterende Landen (OPEC) de afgelopen dagen vergeefs heeft geprobeerd tot vaste afspraken te komen voor een regelmatige verhoging van de OPEC-olieprijs. Omdat de Saoedische olieminister Jamani woedend de conferen tiezaal verliet en de ondertekening van de besluiten aan onder geschikten overliet, menen waarnemers dat het besluit de Saoe dische olieprijs te verhogen door Riad is genomen. Jamani wilde alleen van een prijsverhoging weten, wanneer de andere landen akkoord zouden zijn gegaan met het systeem om de OPEC-olie- prijs ieder kwartaal aan de economische ontwikkeling in wester se wereld aan te passen. Vooral Iran, Algerije en Libië zijn hier fel tegen. Het motief van Riad om toch een prijsverhoging af te kondigen is waarschijnlijk geweest, deze plannen op de volgen de conferentie, in december op Bali, bespreekbaar te houden. Verwacht wordt, dat het besluit van de Saoedi's een nadelige in vloed zal hebben op de aandelenkoersen op de beurs van New York. Een bouwkun dige technicus verricht hier halsbrekende toeren om een onderzoek in te stellen naar de vraag, waarom de bekende sche ve toren van Pisa de laatste dagen een beetje aan het afbrokkelen is. Dit is de 19-jari- ge Lady Diana Spencer, in het dagelijks leven kleuterleidster, maar thans, vol gens de Britse pers, de nieuwe liefde van prins Charles van En geland. Diana is de jongste doch ter van Lord Spancer en zij werkt op een pri- vé-kleuterschool, waar zij mede de zorg heeft over vijftig kinderen LONDEN Bij de voorgenomen onderhan delingen over een beperking van in Europa opgestelde kernwapens moet het Westen be halve van een achterstand op conventioneel gebied uitgaan van een groeiende nucleaire overmacht van de Sovjet-Unie. Zelfs het ver leden jaar genomen besluit in 1983 Pershing II en Cruise-raketten in Europa te statione ren, kan hieraan weinig veranderen. Tot deze conclusies komt het Internationale In stituut voor Strategische Studies (IISS) in het vandaag gepubliceerde rapport „Het militair evenwicht 1980/81". Volgens het instituut wij zen de cijfers uit, dat de NAVO thans over min- dei-kernwapens met groter bereik besehikt dan het Oostblok. De wapens van de NAVO zijn bo vendien kwetsbaarder dan de overeenkomstige systemen van het Warschau-Pact. Het instituut wijst er verder op dat ook de SS-21, SS-22 en SS-23, Russische atoomraketten met een bereik van minder dan 1.000 kilometer, „zeer bedrei gend" zullen zijn voor de nucleaire bases in West-Europa. Verder staat het IISS sceptisch tegenover de mogelijkheden voor een beperkte kernoorlog. Het IISS besluit het rapport met de opmerking, dat de complexiteit van de wapens sneller toeneemt dan dat men mensen kan le ren dit oorlogstuig te bedienen. „Het is daarom niet zeker, dat men de bewapening op een hoog operationeel niveau 4an handhaven' e RÜdt u in een van de tDP-5 merken? qpel Dan is het nu een gouden moment om bü Het Motorhuis overeen Opel te komen praten. Wantl oktober start /N onze grote occasionshow en daar willen we uw auto graag bij hebben. Er opel valt nu te praten, te handelen, af te dingen /*N kortom: te profiteren. Bij aankoop Vj'j van een Ascona bijvoorbeeld, oPEi. geven we voor bepaalde merken grif 2000,-méér dan de gangbare ✓"S inruilprijs! MaarvooralleOpelsen (*J inruilwagens van alle merken geldt: opn. met Het Motorhuis valt nu meer te regelen dan met uw eigen dealer! Rü maar eens snel bü ons binnen. iactt daaxmoeijewèlwafvoo^doen! vondellaan 80. Leiden,Tel. 071-76 9313. v»"' 9^ Af

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1