m m n m deTijd JE Turkse politie commissaris gedood Herfsttoer door Wales ÏEUIOET 1 H ix-dictator Nicaragua Paraguay vermoord Irak zegt verdrag met Iran op Nicaragua viert, Reagan treurt moord fCtie van sraël ij Tyrus Partij Obote grijpt macht in Oeganda Heftige protesten tegen vonnis Kim KISRnERS 'Bende van vier' morgen voor rechter ^JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 \GEN SOMOZA MET ANTI-TANKGRANAAT BESCHOTEN ;UNCION Precies 14 maanden nadat zijn land na een bloedige burgeroorlog 10 doden) moest ontvluchten, is de vroe- dictator van Nicaragua, de 54-jarige btatio Somoza, in de hoofdstad van Pa- bay. Ascuncion, vermoord. Sinds begin I dit jaar woonde Somoza in Ascuncion, jat hij een onveilig lijkend asiel in de VS I opgegeven. De wagen van Somoza werd f machinegeweren en anti-tankgranaten ehoten. Volgens de politie is de aanslag jecgd door een Argentijnse pierrillabe- fing. De Nicaraguaanse Sandinisten heb- altijd verklaard, dat zij Somoza levend maanden wilden hebben om hem te kunnen Jachten. Verleden week nog zei Somoza in ^'interview met het Duitse blad „Quick", £Kfcragua te zu^en ..heroveren", sta CotSomoza's vlucht, verleden jaar, kwam een I^Haan de „dynastie" van de familie Somoza, yiet land meer dan 40 jaar met ijzeren hand ^%inachting voor de mensenrechten regeer- iauAnastatio Somoza was ook de beheerder reel het ten koste van 's lands economie ver fde familiefortuin, dat tussen de 500 miljoen e twee miljard dollar wordt geschat, dentele betogingen tegen het regime veran- Fen in de loop van 1978 tot een brede oppo- mele volksbeweging. Nadat het leger en de reesde Nationale Garde een opstand hadden rgeslagen, bleef het tot het voorjaar van I betrekkelijk rustig. Daarna laaide de strijd r op, niet in de laatste plaats omdat de ge ilen tussen de vleugels van het Sandinis- t Bevrijdingsfront waren geslecht. Hoewel loza er niet voor terugschrok tanks en gtuigen tegen guerrillastrijders in te zetten, het tij niet worden gekeerd. De Sandinis- rukten steeds verder op in de richting van ioofdstad, Managua. Van onderhandelingen de dictaor niets weten. Toen bleek dat igime niet meer te redden was, liet Somo- grootste beschermer, de VS, zijn protégé De neergeschoten dictator Somoza. vallen. Kort voor de Sandinisten de hoofdstad en daarmee het land veroverden, nam Somoza zijn bezittingen bij elkaar en vluchtte weg. Eerst naar de Verenigde Staten, later naar Pa raguay, waar het extreem-rechtse regime van dictator Alfredo Stroessner hem als enige nog bescherming kon bieden. De uitgebreide veilig heidsmaatregelen in 25 jaar was daar geen enkele (politieke) banneling vermoord ble ken gisteren toch niet voldoende. rui 100 e c reg Ign (NAGUA/WASHINGTON In Nicaragua, kranten verschenen met speciale edities. In land dat de gisteren vermoorde ex-dictator Washington verklaarde de Republikeinse kan- ïtatio Somoza tot zijn vlucht verleden jaar didaat voor het Amerikaanse presidentschap, tijd met harde hand regeerde, werd zijn. Ronald Reagan, de moord „diep te betreuren", op uitbundige wijze gevierd. Mensen kwa-l Hij zei te hopen, dat de aanslagplegers „gearres- yii de straat op om te zingen en dansen en teerd en berecht zullen worden". L AVIV Over zee aange- rde Israëlische commando- ipen hebben in de afgelo- nacht een actie uitgevoerd ïn doelwitten van Pales- se vrijheidsstrijders in de ek van de havenstad Tyrus >anon). Daarbij hebben de lëliërs geen verliezen gele- De actie was bedoeld om guerrillaactie van de Pa- ijnen tegen Israël voor te KAMPALA De Oegandese Volkscongresparty van oud-president Milton Obote van Oeganda heeft gisteren de feiteUjke macht aan zich getrokken door de ministers, die geen deel uitmaken van O bo te's party voor de keuze te stellen: ontslag nemen of ontslagen worden. De overname door de Volkscongrespartij van alle belangrijke machtsorganen in het door hongersnood en anarchie geplaagde land komt veertien dagen voor de uitgeschreven verkiezingen. Volgens diplomatieke waarnemers heeft Obote's partij nu de rol van interimregering overgenomen, maar dat behoeft niet te be tekenen dat er géén verkiezingen zullen worden gehouden. Men verwacht dat deze nu in december zullen plaats hebben. Aanleiding tot de machtsovername was de stemming over een amendement op een wet, waardoor het aantal kiesdistricten van 126 op 140 zou worden gebracht. Manuscript van Leonardo da Vinei onder de hamer Koningin Elizabeth van Enge land is niet van plan een bod, te doen op het waardevolle manuscript van Leonardo Da Vinei, dat In december ver kocht wordt in het Londense veilinghuis Christie's. De 36 pagina's, gevuld met tekenin gen en notities in Italiaans spiegelschrift, kunnen drie tot zes miljoen pond opbrengen. Geen enkel ander manuscript van Da Vinei bevindt zich in particulier bezit. Het werk da teert uit het begin van de 16de eeuw en werd in 1717 gekocht door Thomas Coke, graaf van Leicester. De nazaten van de vijfde graaf van Leicester, die gestorven is In 1976, hebben besloten dit werk van Leonar do Da Vinei te laten veilen om achterstallige succesierechten te kunnen betalen. Koningin Elizabeth II is een van kunstkringen wordt dan ook de weinige Britse particulieren, (gevreesd, dat een buitenland die voor dit manuscript, waar- se koper beslag zal leggen op van de waarde niet te schatten het unieke manuscript, wat valt, een hoge prijs zouden dan voor Groot Brittannië een kunnen betalen. In Britse groot verlies zou zijn. ANKARA In Turkije zijn gisteren bij aanslagen twee doden gevallen. In de omge ving van Istanboel werd een commissaris van politie, die per auto op weg was naar zijn werk, door twee gewa pende mannen vermoord. Later op de dag werd een vertegenwoordiger van het communistische Turkse Volksbevrijdingsleger neer geschoten, toen hij de politie begeleidde naar een schuil plaats in de omstreken van Kaboel. De man, die zijn makkers aan de politie wil de overleveren, werd ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op zes Amerikanen. In totaal zijn nu, voor zover bekend, sindi de staatsgreep van afgelo pen vrijdag, drie mensen omgekomen. Afgelopen zon dag werd in Adena in het zuiden van Turkije eea ka pitein van het leger ver moord. Het nieuwe Turkse staats hoofd, generaal Evren, heeft de vier bevelhebbers van het Turkse leger bijeengeroepen In deze auto werd de Turkse politiecommissaris dood geschoten. om vandaag de ontwikkelin gen in het land te bekijken. Sinds de staatsgreep van vrij dag zijn nu 558 personen gear resteerddie verdacht worden van terroristsiche activiteit, zo is uit militaire bron vernomen. Gisteren werd nog een groep van 34 leden van het illegale bevrijdingsleger van Turkse arbeiders en boeren opgepakt, die beschuldigd worden van verscheidene moorden en bankovervallen. Naar verluidt zou vandaag nog een nieuwe premier worden benoemd. Het zou gaan om Turhan Feizeo- flu, oprichter van de Republi- einse Vertrouwenspartij. WASHINGTON Vanuit vele delen van de wereld is gisteren heftig gereageerd op het doodvonnis dat een Zuidkoreaanse krijgsraad heeft uitgesproken over de democratatische op positieleider Kim Dae Jung. Japan acht het doodvonnis tegen Kim Dae Jung zeer onge wenst en zal er alles aan doen om te voorko men dat het wordt uitgevoerd, aldus de Japanse minister van buitenlandse zaken Masayoshi Ito. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Edmund Muskie waarschuwde de autoriteiten in Seoel tegen executie. West-Duitsland heeft de Zuidkoreaan se militaire leiders gewaarschuwd dat Zuid-Ko- rea geïsoleerd zal worden als het vonnis wordt uitgevoerd. Het vonnis moet over tien dagen bevestigd worden. Wanneer dat gebeurt kan Kim aante kenen bij het opperste gerechtshof. In laatste instantie kan president Chun Hoo-Hwan Kim gratie verlenen. BAGDAD Irak heeft het grensverdrag van Al giers van 1975 met Iran opgezegd „wegens de voort durende schendingen door Iran". Het verdrag regel de de landverdeling tussen de buurlanden van een grensstrook bij de Shatt-al Arab, de waterloop bij Abadan, waar Eufraat en Tigris uitmonden in de Perzische Golf. De beslissing van Irak om het verdrag op te zeggen volgt op de grensgevechten van de laatste weken, waarbij, volgens Irak, een gebied van 200 km2 op Iran veroverd zou zijn. Het heeft er alle schijn van dat de vijandelijkheden tussen beide landen nog toe nemen en president Bani-Sadr verwacht dan ook een „aggressie op grote schaal". Irak zou, met name, twee pantserdivisies aan de grenzen van Choezistan in paraatheid hebben. Iraks aanspra ken op de grensstrook bij Chatt-al-Arab werden door de Iraanse president verworpen. Volgens Bani-Sadr zit de gevluchte ex- premier van Iran, Bachtiar, achter de Iraakse aggressie. Surinaamse parlementariërs mogen niet weg PARAMARIBO Voormalige leden van het Surinaamse parle ment mogen hun land niet uit. Dat staat in een brief van luite nant R. Abrahams aan nagenoeg alle oud-parlementariërs. Suriname krijgt er voorts twee auditeuren-fiscaal bij. Het zijn mr. C. Cuhn (officier van justitie) en R. W. van Ritter (advo caat). Zij zullen het bijzonder gerechtelijk college, waarin nu ka pitein R. Horb en mr. R. de Freitas zitten, versterken. Westberlijners in Oost-Duitsland staken WEST-BERLIJN Enkele tientallen werknemers van de Oostduitse staatsspoorwegen afkomstig uit West-Berlijn zijn gisteren in staking gegaan voor hoger loon, meer va kantie en ambtenaren-status. De wilde staking heeft al het goederenverkeer tussen West-Ber lijn en Oost-Duitsland tot stilstand gebracht, aldus een woord voerder van de Westduitse vakbond van spoorwegpersoneel. Naar zijn zeggen heeft de directie van het Oostduitse staatsbe drijf de telefoonverbindingen tussen de verschillende stations verbroken in een poging uitbreiding van de acties te verhinde ren. Uw krant met North Sea Ferries Een herfsttoer door het schilderachtige Wales. Een heerlijk lang weekeinde met verblijf in een echt kasteel, compleet met een middeleeuws banket. Behalve overnachtingen in Ruthin Castle midden in dit berg- achtige gebied worden nog bezoeken gebracht aan o.m. Caernarvon Castle, waar elke Prins van Wales wordt geïn stalleerd, en Rufford Old Hall, een typisch ridderslot uit de zeventiende eeuw. Voorts rijdt u met een speciaal treintje door de leisteengroe ve in Ffestiniog. Een verblijf in het aloude Chester (met de beroemde Rows), alsmede bijzonder fraaie ritten door het bergachtige Wales completeren deze reis, die uw krant van donderdag 20 tot en met maandagochtend 24 november 1980 organiseert in samenwerking met North Sea Ferries. i De prijs van deze exclusieve en volledig verzorgde toer be draagt 560,- p.p. op basis van een twee persoons stand aardhut aan boord en een twee persoonskamer in Ruthin Castle (met bad/douche en toilet). Toeslag special hut aan boord 40,- p.p. Toeslag éênpersoonskamer in Ruthin Cast- Ie 25,-. NSF berekent een brandstoftoeslag van 9,- p.p. Gratis kan gebruik worden gemaakt van de speciale bus die donderdag 21 november rijdt vanuit Den Haag (15.00 uur Centraal Station) en vanuit Rotterdam 15.45 (Coolsingel). Zij, die met eigen vervoer komen kunnen parkeren op het spe ciale NSF-parkeerterrein. Minimum aantal deelnemers: 50. Inlichtingen en boekingen uitslutend bij Sijthoff Pers Reis organisatie in Den Haag, tel. 070 - 635918. plsevier heeft een exclusief in terview met Van Agt, het eer- kte dat hij sinds jaren heeft ge- irfeeven. „Verdeling van wel-- latpaart en welzijn. Dat is iets Waarvoor ik als missionaris te Velde kan trekken, en ook zal doen. Die kleine discussies pier, de problemen die we hier ilenken te zien, zijn non vraagstukken, zijn non-exis- tent, futiel en zelfs ridicuul in fiet licht van wat er in de mondiale verhoudingen op het igenblik aan de gang is. Al dat ;emiezemaus hier over welk :ijfer achter welke komma. De vereld haalt de tweede helft van de volgende eeuw niet, behalve bij een grondige her vorming van het mondiale 'so ciaal-economische stelsel." Ook een exclusief vraagge sprek met president Carter over twee jaar Camp David. „Begin en Sadat zijn bereid tot een volgende top, die aan het eind van dit jaar moet plaats vinden. Dat is dus goed nieuws uit het midden-oosten. Om de problemen volledig op te los sen, proberen we de anderen, zoals de Jordaniërs en de ge matigde Palestijnen, bij de Be sprekingen te betrekken." Veel aandacht ook voor de ko mende Vredesweek die in het teken staat van de maaltijd van de Heer. „De eucharistie wordt nu meestal gevierd als heiliging van de bestaande werkelijkheid. Ze zou echter een bron van verandering —•moeten zijn." Nieuwsnet beschrijft hoe de VVD-fractie het kabinet voor Prinsjesdag heeft willen laten vallen, en hoe de regeerbeluste Wiegel dit voorkomen heeft. Kamerlid De Korte: „Sommige l,^onderdelen, zoals de extra in komensmatiging van de mid- den-inkomens, kan ik echt niet verdedigen. Ik heb de laatste jaren van het CDA ge leerd, dat je niet te eerlijk moet zeggen wat je van plan bent, maar er zal toch wat moeten veranderen." Een interview voorts met de dichter Heere Heeresma. „Ik val ook altijd buiten de prij zen. Natuurlijk. Ik heb één keer in een iury gezeten van de P.C. Hooftprijs en welaan: "oor het eerst in Nederland werd er geen prijs uitgereikt. Als ik trouwens zie wat er be kroond wordt... Wat interes seert mij het dorpsgebeuren..." Aandacht ook voor de specia- "isteninkomens. Voorzitter Kastelein van de specialisten- •ereniging blijkt ze nog te laag te vinden. „Tegenwoordig is 'iet ziekenhuis een heel inge wikkeld geheel geworden. Dat *»etekent dat zon dokter niet alleen even komt genezen. Ze zijn bij de organisatie betrok ken. Er gaat veel meer tijd weg aan overlegsituaties, die vroeger niet bestonden. Dit is in de honorering nooit tot uit drukking gekomen." Een groot artikel tenslotte over de ruimte als toekomstige aarde. In de Haagse Post deze sombe re voorspelling: „Uit vrees voor een nationaal bankroet zal aan een industriële renais sance vrijwel alles worden ge offerd wat sinds de jaren zestig onder welzijn werd verstaan, eer gedeeltelijk onbekende grootheid die we dachten no dig te hebben, toen we merk ten dat welstand alleen niet gelukkig maakt." Het blad duikt uitvoerig in het wereldje var de meidengroepen, en speciaal van Luv. Producer Peter Koelewijn: „Het grootste probleem met meidengroepen is, dat ze uit meiden bestaan. Vrouwen zijn nu eenmaal an ders. Als ze ongesteld zijn, hebben ze buien, worden ze q'agrijnig en zingen ze vals. Een probleem is ook dat ze nooit tegelijkertijd ongesteld zijn." Een gesprek voorts met Erasmus-prijswinnaar Gustav Leonhardt. „Ik weet niet wat authentiek is. Zeker niet in de muziek. Een beeld of een schilderij kan in een authen tieke staat verkeren. Wat mu ziek betreft is dat totaal onmo-, gelijk. Muziek is bij elke uit voering weer anders. Ik houd helemaal niet van dat woord authentiek." Regisseur Fried- kin van de omstreden film „Cruising" tenslotte zegt in een interview: „Het film ma ken is pas in de puberteit, en wordt in principe uitgeoefend door onopgevoede types als ik, die maar wat aan rotzooien. Het spijt me, maar dat is echt waar. Vrij Nederland beantwoordt de vraag waarom de Raad van State, 's lands hoogste college, in opstand is gekomen tegen het kabinet. „Van Agt blijkt al jaren de Raad van State te bruuskeren. Dat hij het parle ment minacht, illustreert hij op gezette tijden, maar dat hij ook het functioneren van de Raad van State belemmert, was tot dusver geen publiek feit Dat is het nu geworden. Een mooie staat van dienst voor een lijsttrekker." De vo rige week verbannen Tsjechi sche dissident Lederer toont zich in een interview verbaasd over de lauwe solidariteit van Westerse vakbewegingen met de Poolse stakers. „Daar heb ik weinig waardering voor. De solidariteit van de arbeiders klasse is hier blijkbaar wat in onbruik geraakt. Dat een rege ring zich wat gematigd opstelt, kan ik me voorstellen, maar daar hoeft de vakbeweging zich toch niets van aan te trek ken? Wat is er met de proleta riërs aller landen aan de hand?" Het blad portretteert de econo mische adviseurs achter Jan Terlouw. „Wij van D'66 vin den dat iedereen actief moet zijn in de formele en in de in formele economie. In gods naam niet iedereen verplich ten tot 35 uur per week. In Zweden hebben ze al een mil joen deeltijdbanen, Nederland Eas een half miljoen, daar unnen zeker 3 a 400.000 deel tijdbanen bij." Een gesprek tenslotte met Hugo Hovenkamp van AZ'67. „Ik hoop dat de scheidsrech ters het consequent snel trek ken van de gele kaarten vol houden. Neem de eerste com petitiewedstrijd tegen NAC. Freijssen passeert me, ik liep naast hem met het idee: zal ik hem nu neerleggen of niet? Ik dacht: nee, ik doe het niet. Ik denk dat het voetballen daar door meer terugkomt." De Tijd licht de macht door van het Centraal Planbureau, dat veel materiaal aandraagt voor de Miljoenennota. „Mis schien zijn er wel twee plan bureaus nodig: één voor het kabinet, de ander voor de op positie. Je hebt geen idee hoe erg de jongens van het CPB onder druk staan van de mi nisteries. Sommige departe mentale ambtenaren blijken soms nog roomser dan hun ei gen minister. Die willen het bureau het liefst helemaal naar hun hand zetten." Voorts een artikel over de zin van vredesonderwijs. „Ik ben nog- ;d de mening van grond in te bo ren. Maar dat leer je af als je samenwerkt in ze'n project Je leert naar elkaar luisteren, el- kaars mening accepteren. Ik denk dat je dat ook kunt door trekken naar het groot, naar wat er in de wereld moet ge beuren." Een interview ook met professor Goudzwaard. „Wegens miin eigen politieke dakloosheid houd ik voor me zelf de mogelijkheid open van het ontstaan van een partijty pe, naar anti-revolutionair model. Maar ik zou het eigen gereid vinden me als leider van zo'n groep op te werpen. Ik ben veeleer benieuwd wat de loyalisten in het CDA zul len doen." De katholieke hoofdredacteur Rees-Mogg van Engeland's voornaamste krant The Times tenslotte spreekt het vermoeden uit dat de paus als Pool „een navrant gebrek zal vertonen aan be grip voor het westerse protes tantisme." Aan de vooravond van de Vredesweek is het omslagver haal van Hervormd Nederland gewijd aan de kernenergie „het virus van de atoomoor- rog'. In een commentaar op de troonrede schrijft HN, dat „de regering verzuimt waartoe het geroepen is, namelijk rege ren". Het blad heeft voorts on der meer een interview met de (94-jarige) architect en filosoof Hendrik Wijdeveld, die voor spelt: „Het tijdperk van de vrouw gaat nu komen. Vijf duizend jaar hebben de man nen geheerst, maar dat loopt nu at. In de komende jaren zal de nieuwe mens onbekend zijn met de oerangst: veilig door bezit De vrouw als verheven wezen zal de overgang naar een beheerste wereldbevol king, zonder nationaliteiten en massa-centra tot een „absolute eenheid" leiden. Maar ook die periode zal niet lang duren. Bij vergissing gaat de vrouw zien namelijk man voelen en dat is niet goed. De vrouw kan het immers ook niet alleen." Moskou eist uitlevering militair KABOEL De Sovjet-Unie heeft geëist dat de Amerikaan se ambassade in Kaboel een Russische soldaat die op voor lopige basis tot de missie is toegelaten, overdraagt aan Sov jet-autoriteiten in Afghanistan, zo meldt de New York Ti mes. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dins dag verklaard dat de Verenigde Staten niet van plan zijn om de soldaat over te dragen aan de Sovjet-Unie. Een woordvoerd van minister John Trattner, zei dat Washington onderhandelingen voerde met de Sovjet-Unie, Afghanistan en autoriteiten van de Verenigde Naties, om de belangen van de soldaat te behartigen. VS bereid tot onderzoekcommissie TEHERAN De VS hebben Iran laten weten dat zij er wel toe bereid zijn dat een „onderzoekcommissieeen onderzoek instelt, naar de „betrekkingen in het verleden tussen de VS en fle Sjah". Dit heeft president Bani Sadr van Iran gisteren in een ex clusief interview met het Franse persbureau AFP gezegd. „Veteranenziekte" in Benidorm eist dode LONDEN Een 46-jarige Britse toerist is gestorven en vijf anderen zijn opgenomen in een ziekenhuis in het Spaanse. Benidorm nadat ze besmet waren met het beruchte „vetera- nenvirus", dat in sommige gevallen dodelijk is. De slachtoffers logeerden allen in het grote 465 kamers tellende Rio Park Hotel in de Spaanse badplaats Benidorm. Het virus ontleent zijn naam aan een bijeenkomst van oorlogs veteranen uit Vietnam in Philadelphia in 1976, waar toen on verwacht een aantal bezoekers aan de ziekte bezweken is. PEKING (AP) De geruchtmakende Chinese „Bende van Vier" onder wie de weduwe van wijlen partijvoorzitter Mao Tse-Toeng, zal morgen in een proces achter gesloten deuren voor het Chinese opperste gerechtshof verschijnen. Naar wordt aangenomen zal het proces de volledige ontluiste ring van Mao tot gevolg hebben. De bende van vier bestaat uit Mao's weduwe Jiang Ging en de vroegere leden van het Politboro Zhang Chungqiao, Yao Aenyu- an en Wang Hongwen. O.A.S kantoor San Salvador bezet SAN SALVADOR (AP) Ongeveer 25 linkse guerrilla-strij ders, gewapend met pistolen en automatische geweren, hebben gisteren het bijkantoor van de organisatie van Amerikaanse sta ten in San Salvador bezet en zeven mensen in gijzeling geno-1 men. Een politieman zou gewond zijn. De bezetters hebben voor de vrijlating van hun gijzelaars enkele eisen gesteld, waaronder intrekking van de staat van beleg in El Salvador, vrijlating van politieke gevangenen en beëindiging van de onderdrukking van arbeiders die om politieke redenen in staking zijn gegaan. Kort na dfe overval hebben politie en militairen het gebouw om singeld.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15