ans op on tslagen rij jubilerend Curium opening tweede sporthal Leidschendam Jubileum aangrijpen voor meer publiciteit eslissing over Valkenburgse porthal binnen vier weken Comst Winkelhof wijzigt economische verhoudingen [ATSTE OFFICIËLE DAAD BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN Voorzitter jhr. Van den Bosch: RODE KRUIS WASSENAAR VIJFTIG JAAR Lissese 'Voorhof' vervangt Rehoboth EGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 STGEEST Het kinderpsychia- b centrum „Curium" bestaat vol- e week 25 jaar. Twee jaar geleden n dit centrum volop in het nieuws Koningin Juliana de ingebruikna* an de nieuwbouw in Oestgeest bij- ide en in het centrum werd rond- d. Een zilveren feest geeft weer re- tot het „bouwen van een feest" en annen daartoe waren reeds in een wrderd stadium. Volgende week ig zou een „wetenschapsdag"" ge- n worden gevolgd door een recep- ïet is de laatste weken duidelijk len dat in de kinderpsychiatrie liniek Curium op korte termijn ;nde bezuinigingen op de perso neelskosten zullen worden doorge voerd, overeenkomstig de richtlijnen voor kinderpsychiatrische klinieken zoals opgesteld door het Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven", zo schrijft het Curatorium thans. „Ofschoon ge probeerd zal worden de noodzakelijke bezuinigingen te bereiken door middel van natuurlijk verloop is de situatie zó ernstig dat misschien zelfs gedwongen ontslagen onvermijdelijk zullen zijn". Het een en ander levert moeilijkheden op voor het personeel en de directie van Cu rium en zo viel het besluit om het externe gedeelte van de volgende week geplande feestviering te laten vervallen. De lezing van de beroemde Engelse kinderpsychia ter Michel Rutter komt te vervallen even als de receptie. Het gedeelte van de vie ring waarbij de kinderen betrokken zijn zal normaal doorgang vinden. Het perso neelsfeest zal echter niet doorgaan. Het valt te betreuren dat juist „Curium",, het neemt als kinderpsychiatrisch cen trum een unieke plaats in Nederland in door financiële maatregelen getroffen dreigt te worden. „U kunt wel begrijpen dat dit bij onze medewerkers ongerustheid veroorzaakt, waardoor niemand in de stemming is om zich in te zetten voor de feesten ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum", laat de geneesheer-direkteur Dr. J. Weinberg aan de oud-medewerkers van Curium weten. Een toast op de nieuwe raadzaal Het Voorhoutse gemeentebe- stur bracht gisteren een ge zamenlijke toast uit ter gele genheid van het toetrekken van de volledig opgeknapte raadzaal. In rustgevend bruin en beige kan de gemeente raad in het vervolg debatte ren. Burgemeester M. van de Wouw memoreerde dat de ingrijpende verbouwing (kos ten twee ton) nodig was van wege de gebreken aan de oude zaal zoals de slechte ventilatie, matige verlichting, onvoldoende ruimte voor pu bliek, ontoereikende ver staanbaarheid en wankele vloer. itpSCHENDAM Vier dagen voor ifficiële afscheid zal burgemeester M. Kolfschoten van Leidschendam 26 september als laatste oficiële ie tweede sporthal van het sport- lex „de Fluit" in gebruik stellen, de bijna vier miljoen gulden die >r beschikbaar waren heeft het ar* itenbureau Baanders, Frencken, en Verhey ook een nieuwe cen- entreehal en een nieuw restaurant I liwd. intonverenigingen hebben bij de voor- g ling van de bouw een sporthal van 9 hoger gevraagd, maar voor de extra- van één miljoen gulden was de ge meenteraad niet te vinden. De zachtgroene vloer is van een 2 mm dikke soort plastic op een onderlaag van 7 mm. Aan de lange kant van de hal bevinden zich onder de tribune (met 400 plaatsen) zes kleedkamers en een invalidentoilet. Verder nog een reportage- box vanwaar wedstrijden geleid dan wel verslagen kunnen worden. Behalve de nor male inventaris van een sporthal zijn als ex tra's een electrisch bedienbare scheidings wand aangebracht en een eveneens elec trisch te bedienen ringeninstallatie en bas ketbalborden. Het nieuwe 250 vierkante meter grote res taurant ligt tussen de twee sporthallen die vanavond van de commissie van beheer voor het sportcomplex een eigen naam krij gen. Het restaurant heeft een bar met open keuken en zitgelegenheden en voor de sfeer ook een grote open haard. Vanuit het res taurant is via twee ramen het sportgebeuren in de nieuwe hal te volgen. De Haagse kunstenaar Wim Wagemans heeft twee glasappliauéramen voor „de Fluit" gemaakt die zullen worden geplaatst naast de entree en tussen de hal en de kan tine, samen bijna veertien vierkante meter. De kunstenaar heeft met opzet een non-fi guratief ontwerp gemaakt omdat het vol gens hem een versiering betreft en niet de aandacht van het geheel mag afleiden De nieuwe sporthal komt, op een maand na, Erecies gereed bij het tienjarig bestaan van et sportcomplex dat behalve de sporthallen ook een overdekt en een openlucht zwem bad bevat. Ter gelelegenheid van het tienja rig bestaan en de opening van de nieuwe hal wordt van vrijdag 26 september tot en met vrijdag 3 oktober in het complex en daarbuiten een feestweek gehouden. Na de opening worden demonstraties trampoline springen en jazz-gymnastiek gegeven. Ver der zijn er speciale sportinstuiven en onder linge wedstrijden tussen plaatselijke en re gionale verenigingen. Maandagavond 29 september spelen twee teams gemeente raadsleden een volleybalwedstrijd. Ook aan de denksporten, schaken, bridgen, dammen wordt in de feestweek aandacht besteed. Dertien verenigingen zullen deelnemen aan een op zaterdag 27 en zondag 28 september te houden achtkamp. Buiten het centrum wordt een toertocht gehouden, een trimloop en een viswedstrijd. De Fotokring Leid schendam houdt bovendien een foto-ten toonstelling. Alle aktiviteiten, behalve de officiële opening en de sluiting zijn gratis toegankelijk. Met de bouw van de nieuwe sporthal werd door het Aannemingsbedrijf Granneman BV te Leidschendam (Stomp- wijk) in oktober van het vorig jaar begon nen. lames van het Rode Kruis zorgen aan boord van de Henri Dunant voor de verver- WASSENAAR Het Rode Kruis in Wassenaar viert dit jaar het vijftigja rig jubileum. In het jaar van oprich ting, 1930, bedroeg het aantal leden in geheel Nederland 17.000. Anno 1980 telt het Nederlandse Rode Kruis ruim één miljoen leden, waaronder ongeveer 1.800 in Wassenaar. Het Rode Kruis is daarmee uitgegroeid tot een algemeen erkende en gewaardeerde instelling. Natuurlijk is ook de Wassenaarse afdeling actief ten behoeve van de medemens. Al lereerst is er de Colonne Rode Kruis Korps. Vrijwilligers voor het overgrote deel vrouwen! zijn paraat om te helpen als zich in de omgeving van Wassenaar rampen zouden voordoen. Leden van deze colonne verlenen regelmatig ('s nachts, 's avonds en in de weekenden!) bijstands diensten op de gemeentelijke ambulances, zoals gebruikelijk belangeloos. Dit werk geniet (te) weinig bekendheid. Verder staat men (onnoemelijk) vele uren paraat met verbandtas bij sportwedstrijden, jeugdtoernooien en andere evenementen. Welfare De bezoeken door een 40-tal Welfare-vrij willigsters aan chronisch zieken en ge handicapten worden uitermate op prijs ge steld. Er zijn vakantieprojecten georgani seerd voor zwaar gehandicapten. Hiervoor staan een tweetal vakantiehuizen en het schip de „J. Henri Dunant" beschikbaar. Belangrijk zijn verder ook de activiteiten van het Jeugd Rode Kruis. Daarnaast ver zorgt de Wassenaarse afdeling het inzame len van bloed. Bij lectuurinzamelingen haalde het Rode Kruis in Nederland een miljoen kilo aan tijdschriften en boeken op. Wassenaar nam daarvan 15.000 kilo voor haar rekening. De lectuur wordt ver deeld over ziekenhuizen, revalidatiecen tra en andere instellingen. 1.800 leden Door haar neutraliteit kan het Rode Kruis geen overheidssubsidies aanvaarden. De ongeveer 1.800 leden en vele honderden donateurs zorgen voor de financiën. Daar van gaat een deel naar het nationale (en indirect internationale) Rode Kruis. Een kleiner deel wordt gebruikt ter financie ring van de eigen activiteiten. Ondanks deze (niet geringe) activiteiten heeft ook de plaatselijke afdeling te kampen met specifieke problemen. Voorzitter jhr. J. W. van den Bosch con stateert, dat het streven naar een even wichtiger verdeling tussen mannelijke en vrouwelijke deelnemers helaas niet gerea liseerd kon worden: „Vrouwen voelen zich nu eenmaal meer aangetrokken tot het werk. Wellicht hebben ze ook meer tijd beschikbaar, mannen zetten zich eer der in voor andere activiteiten". De heer Van den Bosch is verder van mening, dat de jeugd meer moet worden ingeschakeld bij de activiteiten. „Dat is echter een groot probleem. We hebben op het ogenblik te weinig mensen om alles te kunnen orga niseren". In Wassenaar is het ledenverloop relatief hoog. Van den Bosch: „Wellicht is het ka rakter van de Wassenaarse bevolking hiervan de oorzaak. Men is nogal indivi dualistisch ingesteld en dat geeft ons min der mogelijkheden. Wel start er in no vember een ledenwerfactie". Hij refereert nogmaals aan de geringe mankracht en erkent, dat publiciteit voor de afdeling een moeilijke zaak is: „De mensen zien nu eenmaal liever geen plas bloed. Wat dat betreft heeft een carnavalsvereniging het een stuk gemakkelijker". De door het ge meentebestuur aangeboden receptie ziet hij als een welkome gelegenheid (meer) publiciteit te krijgen. En: „Aan publicitai re zaker\ dient in de toekomst meer aan dacht te worden besteed". B LKENBURG Het ministerie i CRM zal binnen vier weken de 'tteente Valkenburg laten weten of {gewenste sporthal gebouwd kan ffden. Dit liet de heer Schipper gis- avond weten aan de commissie llzijnszaken. inici hebben laten weten, dat Val kenburg best een sporthal kan krijgen zonder dat er geheid behoefd te worden. Zoals bekend zijn onder de grond waar men de sporthal wil optrekken restanten van een Romeinse nederzetting aange troffen. Heiwerk zou een en ander on herstelbaar beschadigen. Centraal in de vergadering van de com missie Welzijnszaken stonden gisteren de uitlatingen van het lid mevr. Van de Broek (PvdA/PPR) over het te traag werken van deze commissie. Commissie lid De Haas meende, dat zijn collega haar kritiek in de commissievergadering had moeten spuien. In een volgende ver gadering zal mevr. Van de Broek met de heer De Haas hierover in discussie gaan. Berebios in Tripodia De Katwijkse Volksuniversi teit K. en O. presenteert za terdagmiddag 20 september een voorstelling van het Be rebios Theater in de grote zaal van Tripodia, aan de Hoorneslaan in Katwijk. De voorstelling begint om 14.00 uur. Kaarten zijn onder ande re te verkrijgen bij WV Kat wijk en aan de zaai. LISSE In het Hervormde Ontmoetingscentrum 'Reho both' valt vrijdag 26 septem ber letterlijk en figuurlijk het doek over de aktivitei ten die de afgelopen jaren in het verenigingsgebouw aan de Lissese Achterweg heb ben plaatsgevonden. Reho both en het nabijgelegen 'Baken' moet op korte ter mijn wijken voor de nieuw bouw van het raadhuis. Op een terrein tegenover de Hervormde Kerk in het cen trum van Lisse, is een nieuw ontmoetings- en jeugdcen trum gebouwd. Dit centrum 'De Voorhof' zal een dag na de sluiting van Re hoboth officiëel in gebruik worden genomen. Het beheer dersechtpaar Van der Velden dat 14 jaar de scepter zwaaide in het verenigingsgebouw, zal niet 'meeverhuizen' naar De Voorhof, maar het beheer overdragen aan de heer J. de Kooker. Vrijdagavond 26 sep tember wordt tussen half acht. en tien uur afscheid genomen van de heer en mevrouw Van der Velden die wel als koster in de Hervormde Kerk zullen blijven werken. Na de officiële opening van 'De Voorhof' is er van 16.00 tot 18.00 uur open huis in dit nieuw kerkelijk centrum. Fietstocht voor vredesweek NOORDWIJK Vredes- werkgroepen uit Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Noord- wijkerhout en Voorhout houden zaterdag 20 septem ber een fietstocht door de Leidse regio. De groepen willen met deze tocht de aandacht vestigen op de vre desweek die volgende week gehouden wordt In Rijnsburg zal om kwart voor tien begonnen worden met het aanbieden van een pe titie aan het college van bur gemeester en wethouders. Het schrijven roept op tot bezin ning over de wapenwedloop. De fietstocht eindigt om half twee bij de Noordwijkse Her vormde Kerk waar ds. Jansen een toespraak zal houden. In het kerkgebouw aan de Voor straat is een expositie over de geschiedenis van de kernwa pens ingericht. Fietsster geschept LEIMU1DEN Een 12-jari- ge scholiere uit Leimuiden is gistermiddag op weg naar huis op de provinciale weg geschept door een automobi list Het meisje moest met een hersenschudding wor den opgenomen in het Rij- n oordziekenhuis. Het meisje stak op de fiets met een vriendinnetje de provin ciale weg over. Volgens de po litie hebben de kinderen waar schijnlijk het verkeerslicht ge negeerd. De 28-jarige automo bilist uit Lisse die naar zijn ei gen verklaring door oranje licht reed, schepte een van de twee meisjes. lERDORP Met de komst van het hyper- :rne winkelcentrum „Winkelhof" worden onomische verhoudingen in Leiderdorp in- end gewijzigd. Dit reeds lang voorzienbare Kgint, met de openingsdatum van 22 okto- X n zicht, steeds vastere vormen aan te ne pt Met de realisatie van „Winkelhofkomt W een einde aan een periode van „onderbe deling" in Leiderdorp, waarin de plaatselij- Wjniddenstand profiterend van een snel Wend Leiderdorp met relatief geringe in- yning tot zeer gunstige bedrijfsresultaten te komen. E- tonie van het lot wil, dat het winkelcentrum ^thorst" dat zich in zijn bijna elfjarig bestaan [/freest in deze bevoorrechte positie heeft weten I {esteren, de bedreiging van heit op korte af gelegen „Winkelhof rechtstreeks aan den 'ttl ondervinden. Zijn de gevolgen voor „Sant horst" werkelijk zo desastreus als ze destijds in het C.I.M.K.-rapport „Leiderdorp winkels in de toe komst" werden afgeschilderd? Volgens de uitkom sten van dit door de middenstandsvereniging en gemeente gezamenlijk gefinancierde onderzoek naar de gevolgen van „Winkelhof", werd voor „Santhorst" een omzetdaling van 50% voorspeld, met het onvermijdelijke gevolg dat er „gaten" in het centrum zouden ontstaan. Wordt „Santhorst" inderdaad met de ondergang bedreigd? Wethouder J. Bezemer (PvdA) van Economische Aangelegen heden vindt van niet. Hij is van mening dat er in tegenstelling tot een jaar geleden een zeker opti misme op zijn plaats is. „Het meevallen heeft nogal wat te maken met het niet doorgaan van de plan nen voor de vestiging van een winkelconcentratie in het oude raadhuis. Het aantal vierkante meters winkelvloeroppërvlakte neemt daardoor minder toe dan werd verwacht", zegt de heer Bezemer, die realist genoeg is om te erkennen dat het feit dat de afstand tussen beide winkelcentra slechts 500 me ter is met welk optimisme dan ook niet valt weg te poetsen. Veel zal ook afhangen of „Winkelhof" in derdaad met aanloopmoeilijkheden, zoals het C.I.M.K.-rapport heeft voorspeld, te maken zal krijgen en hoe met name de Santhorst-winkeliers die de stap naar „Winkelhof" hebben gewaagd en toch hun zaak in „Santhorst" blijven aanhouden, hun toekomstperspectieven inschatten. „Voor die winkeliers komt er een keuzemoment om aan de hand van de bedrijfsresultaten te beslissen of in verband met het aflopen van het huurcontract in „Santhorst" hun zaak moet worden beëindigd", zo stelt wethouder Bezemer. Face-lift De eigenaar van het winkelcentrum „Santhorst", het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen is overigens niet van plan bij de pakken neer te zitten. Er bestaan plannen om het centrum een zo genaamde „face-lift" te geven en het aldus voor het winkelende publiek aantrekkelijker te maken. Ook in het oude dorp zit men niet stil. De winke liers daar hebben de handen ineengeslagen en een belangenvereniging „Rondom de kerk" opgericht. Een initiatief dat door wethouder Bezemer positi-r wordt gewaardeerd. Het gemeentebestuur h' zich verder al bereid verklaard mee te werken een versterking van de Oranjegalerij, het bui- winkelcentrum in de Oranjewijk. Intussen wordt ook al weer bekeken hoe het ver der moet met een mogelijk toekomstige uitbreiding van het winkelapparaat. Dit in verband met de te verwachten uitbreiding van het aantal inwoners na gereedkoming van het uitbreidingsplan „Bui tenhof". De pogingen die projectontwikkelaar Mat- ser, de eigenaar van „Winkelhof", ongetwijfeld .zal doen om de greep op het winkelgebeuren in Lei derdorp te versterken, worden met argusogen ge volgd. In de commissie Economische Aangelegen heden zijn al stemmen opgegaan om te trachten onder de claim die Matser op het voor uitbreiding van „Winkelhof" gereserveerde gedeelte van 3000 vierkante meter zal gaan leggen, uit te komen. Een 1 te grote concentratie in Winkelhof wordt vol- is deze commissie niet in het belang van de con- »- ïent geacht. Op grond van deze redenering -ft men de voorkeur aan een buurtwinkelvoor- iiening in „Buitenhof". Of het ooit zo ver zal ko men, hangt af van de medewerking van Matser, omdat het gemeentebestuur zich contractueel ver plicht heeft mee te werken aan een uitbreiding van „Winkelhof" als de resultaten van een distri butie-planologisch onderzoek daartoe aanleiding geven. Frans Broeken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7