Container- planten: het ei van Columbus afiü&üQnfls ...na herfst en winter komt er toch weer voorjaar! ollen oten is e lente ichterbij rengen HET B/NNENSnu/p Biologisch organisch tuinieren „De natuur van de maand" Samen werken samen opvoeden "ei hebben oe,^- - schoon. PAGINA 5 De herfst is een prachtig leizoen. Vooral wanneer de weersomstandigheden een etje meewerken kunnen de a jrfstdagen verrukkelijk zijn. De grond krijgt een eigen aparte geur door de hoge ïhtvochtigheid, de bladeren aan bomen en heesters verkleuren. In de moestuin rijpen de vruchten en de borders vertonen de diepe kleuren in typische najaarsbloemen als bijvoorbeeld asters. 1 ik In de herfst biedt de tuin ^handen vol werk. De oogst iet binnen gehaald worden ook al is die van een jiateurtuin soms maar klein. De tuin moet klaar voor de nter. Bovendien moeten we ons voorbereiden op maanden dat we odgedwongen meer binnen noeten zijn dan 's zomers, win ook daar kan groen ons 11 helpen de omgeving wat prettiger en menselijker te l«|iaken. Op deze pagina een verzameling artikelen voor ensen met groene vingers. Als afsluiting van het oude Atuinseizoen en bij het begin van een nieuw. Want na rfst en winter komt er weer een voorjaar. peet behandelen van de heeft hij ook op papier ge- bodem zoals het toepas- zet. Biologisch tuinieren sen van verschillende in foto's" is onlangs ver soorten bodembedekking, schenen bij Uitgeverij De planten hadden niets Thieme. Het boekje bevat van de droogte te lijden en een groot aantal foto's en dat was in de tv-opnamen het laat duidelijk zien hoe die ter plekke gemaakt zijn eenvoudig het is om over ook duidelijk te zien. te schakelen op een meer Pieter Boxman is adviseur „natuurlijke" manier van van een kwekerij op alter- tuinieren. In het boek natieve basis in Emmer wordt ook afgerekend met Compascuum. Dat bedrijf de gangbare opvatting dat staat dagelijks open voor elke andere teeltwijze dan mensen die meer van deze de chemische waarbij gezonde manier van tuinie- kunstmest en bestrijdings- ren willen weten. Maar zijn middelen worden gebruikt, Toch slaagde het experi- ervaringen met het orga- een lagere opbrengst zou ment dank zij het met res- nisch biologisch tulnieren geven. Enige tijd geleden zond de VPRO-televisie de „Eet- show" uit, een programma dat te maken had met alles wat we eten en hoe dat ge maakt of gekweekt wordt. Voor die show legde Pieter Boxman uit het Drentse Emnmer-Compascuum in 1975 op het terrein van de Flevohof een biologisch or ganische proeftuin aan. In juli kon pas met het in zaaien en planten van de verschillende soorten wor den begonnen en de zo mer was toen erg droog. Langdurig boeket Tussen alle planten die onze Ne derlandse tuinen sieren is een bij zondere groep die we „droog bloemen" noemen. Die werden en worden gebruikt in boeketten die een lang leven moeten heb ben. Maar dat voor dat soort bloemschikkingerv eigenlijk elke plant gebruikt kan worden (mits goed behandeld) weten nog veel te weinig mensen. Bij het oprui men van de herfsttuin is het zaak goed uit te kijken naar decoratie ve zaden, takken van heesters die toch gesnoeid moeten worden en andere fraaie zaken die anders in de vuilnisbak of op de compost- hoop terecht komen. (Elders in dit nummer leest u meer over het kweken en drogen van bloemen om ze later te verwerken tot droogboeketten). Steeds meer mensen beseffen dat de natuurlijke omgeving zo natuurlijk mo gelijk moet blijven in het belang van het voortbestaan van de soorten. Dat de mens tot die soorten behoort is duidelijk en natuurbehoud Is dan ook zeker zelfbehoud. Natuurbehoud Is er mee gediend als mensen al op zeer jeugdige leeftijd eerbied en begrip voor natuurlijke processen krijgen. Het bijbrengen van die eerbied en dat be grip is een van de doelstellingen van de Nederlandse Vereniging voor school- en kindertuinen die zetelt aan de Parkietlaan 8 in Den Haag. Maandelijks geeft deze vereniging het blad „De natuur van de maand" uit. Dat is bestemd voor de onderwijs kracht en bij het boekje horen werk bladen voor de leerlingen. Elke maand wordt een bepaald onderwerp uitput tend behandeld, worden er lesvoor beelden en didactische aanwijzingen gegeven. Enkele recente onderwer pen: Voorjaar in het water, We eten grassen en De Randverschijnselen van een natuurgebied. Dit jaar is de heer J. A. Nijkamp die In 1950 met dit project begon en vanat dat moment eindredacteur was van „De natuur van de maand" gestopt met zijn activiteiten. Het blad zelf dat begon als een uitgave van de Dienst School- en Kindertuinen in Den Haag blijft bestaan. Scholen bulten Den Haag die de uitgave en de werkbladen ook willen gebruiken kunnen dat doen dank zij de steun van de Stichting Na tionaal Fonds voor Natuur- en Milieu educatie. Enkele jaren geleden nog maar was het plantseizoen voor een groot aantal heesters en bo men strikt beperkt. De jonge aanplant zonder blad werd in het tuincentrum voorzichtig gerooid en door de amateur tuinder even voorzichtig in de grond gezet. Alleen bij gunsti ge weersomstandigheden. En in de hoop dat de operatie zou lukken. Met de komst van de zoge naamde containerplant is dat allemaal veel eenvoudi ger geworden. Container- planten kunnen vrijwel het hele jaar door in de grond worden gezet en de kans dat ze de verplanting niet overleven is vrijwel nihil. Deze nieuwe manier van planten kweken waardoor ze makkelijker verpoot kunnen worden is het el van Columbus. De kweker zet zijn zaaiin gen in een pot of zak van kunststof die met goede aarde is gevuld. De zaaiing wortelt daarin, groeit tot hij groot genoeg is om ver kocht te worden en gaat dan met zijn eigen aarde in zijn eigen zakje naar de nieuwe plaats, ...in de tuin van zijn nieuwe baas. Daar moet een plantgat dat dub bel zo groot is als de con tainer hem wachten. Dat plantgat moet normaal ge spit worden en flink diep. Stenen, wortels van andere planten en dergelijke ver wijderen. De bovenkant van de aarde uit de contai ner moet zo'n drie centime ter onder het normale grondoppervlak komen te liggen. De grond om de plant heen goed nat maken en de aarde voorzichtig i bloembol is eigenlijk klein voorraadkamer- jyol kleur, dat u in de jfst in de grond stopt S.fcrna het in het voor- opengaat om zijn l,0*m naar buiten te la- i.O *•4 het voorjaar dichter- halen moet nu bol- I.O in de grond zetten. ).d kan vanaf begin sep-, l.pber tot de vorst in- Maar het liefst wel een tijdstip dat de id nog enige warmte ..t. Die warmte is no- 5 i om de bol nog voor winter aan worteltjes Ipen. bollen willen goede d. Veel soorten kun nen echter niet tegen ver se stalmest. Wie wat goe de compost door de grond mengt wordt over enkele maanden beloond met fraaie bloemen. Sneeuwklokjes Allereerst zijn er de sneeuwklokjes. Wie daar van enkele bolletjes in de grond stopt weet dat hij vroeg in het voorjaar een seintje krijgt. Zodra de eerste sneeuwklokjes zich vertonen komen de andere soorten er al snel achteraan. Door kwekers is een ruim assortiment bloembollen ontwikkeld; alleen tulpenbollen poten is dan ook al lang uit de tijd. Probeer bij de sneeuwklokjes eens win- teraconieten, crocussen, kleine irissen, hyacinten, blauwe druifjes en voor later In het voorjaar de Hollandse iris en de ver schillende soorten alli ums. Balkon Omdat u zeker weet dat deze bloemen altijd bloeien en u kleur en hoogte vantevoren zelf kunt uitzoeken zijn bol- bloemen ook erg gechikt voor de vulling van een decoratieve bak op bal kon of terras. De meeste soorten bollen kunt u rustig een jaar of vijf op dezelfde plaats laten zit ten. Tulpen kunnen na vier jaar (soms) zorgen voor een soort „tulpen moeheid" in de grond. Daarom is het beter tul pen eens per drie jaar een ander plaatsje te ge ven en op de oude tul- penplek een jaar lang geen tulpen te verbou wen. Ernstig is die „moe heid" overigens niet, al leen de tulp heeft er last van. Bollen en dan met name die van de hyacint zijn ook erg geschikt om bin nenshuis in bloei te trek ken. Daarvoor worden speciaal „geprepareer de" bollen aangeboden In de handel. Die bollen zijn in hun groei belem merd door ze constant op een lage temperatuur te bewaren. Komen ze eenmaal uit hun koelcel dan willen ze bloeien. Deze soorten worden vooral gebruikt om met Kerstmis over frisse voor- jaarsbloeiers te kunnen beschikken. Hyacint Gewone (dus ongeprepa- reerde) bollen die in be gin oktober gepoot wor den, moeten twaalf we- sken bewaard worden bij een temperatuur van 9 graden en bloeien dan in het begin van het nieuwe jaar. De hyacintsoorten die zonder moeite in bloei getrokken kunnen wor den zijn de roze Anna Marie en Pink Pearl, de witte Carnegie, de blauwe Bismarck en de rode Jan Bos. Waar u uw bollen ook poot, houdt u stipt aan de pootaanwijzingen be treffende diepte en der gelijke. Daarvoor zijn bol len wel gevoelig. En maak nooit de fout die een be ginnende en goedwillen de tuinier eens beging toen hij de narcisbollen op hun kop in de grond zette. De planten kwamen we ken later dan normaal boven de grond en de bollen brengen het voorjaar dichterbij. Veel soorten doen het ook binnens- narcissen bloeiden pas in heel goed. de zomer. Forse heesters volop in het blad kunnen dank zij de ontdekking van de container tegenwoordig moeiteloos en zonder gevaar worden geplant in elke tijd van het jaar. maar stevig aandrukken. Het plantgat verder vullen met gewone grond en klaar is Kees. Voordelen Vrijwel alle planten kunnen tegenwoordig in container geleverd worden. De voor delen zijn duidelijk; wortel beschadigingen horen tot het verleden en de planten krijgen ook niet meer een „schok" waardoor het vroeger nodig was ze direct na het verpoten te snoeien. Een erg groot voordeel is ook dat een kale tuin bin nen enkele uren omgeto verd kan worden in een groene oase. Container- planten kunnen immers ook met blad en al worden verpoot. Dat maakt het meteen eenvoudiger de tuin goed in te delen. De planten kunnen gewoon gerangschikt worden op de manier die u het beste be valt. Begin met de grootste soorten en groepeer daar de kleinere omheen terwijl elke plant nog in zijn eigen zak of pot zit. Maak daarna de plantgaten op de plaat sen die uitgezocht zijn voor de verschillende planten en zet alles stevig In de grond. Succes verzekerdl

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5