'/let emmers, zakken en dozen natuur in SSSS SffigSSr m&xM r Rodrick h i-„ - -''.-.TPS wonen en Raphael De dagen worden korter, de peraturen lager PAGINA 3 V n de lucht begint weer te tintelen: herfst. En wie denkt aan het najaar, denkt aan bloeiende heidevelden, paddestoelen, goudkleurige tossen en aan het plukken van bosbessen en jramen. Het beste kan men er -i natuurlijk zelf op uittrekken om al dat fraais te Jtdekken. Maar er zijn ook instellingen en verenigingen die de mensen graag )|en eindje op weg helpen bij het belangstelling ijgen voor al wat de natuur te bieden heeft. Herfsttinten/Wildspeurtocht De Koninklijke Houtvesterij Het Loo (ook wel Kroondomein ge noemd) is het grootste aaneengesloten natuurgebied dat Neder land nog rijk is. Bij elkaar heeft het een oppervlakte van 10.800 ha. met uitgestrekte bossen en heidevelden die zeker de komen de maanden wonderschoon zijn. Van 14 oktober tot en met 8 no vember kan men hier deelnemen aan een gecombineerde herfst- tinten/wildspeurtocht. Deze tochten die op donderdagen en dinsdagen worden gehouden, vertrekken om 15.00 uur vanaf het Stationsplein in Apeldoorn. De prijs bedraagt tien gulden per persoon, inclusief het toegangsgeld tot het Kroondomein. Daar dergelijke tochten onder deskundige leiding uitsluitend kunnen doorgaan bij voldoende deelname, is reservering noodzakelijk. Dat kan bij het VVV-kantoor (055-788421). Tijdens deze excursies kan men herten, reeën, wilde zwijnen en moeflons zien in hun natuurlijke omgeving. Er zijn in het Kroon domein een aantal rustgebieden waar geen enkele bezoeker wordt toegelaten, behalve met de excursiebus. Door een prachti ge oprijlaan rijdt de bus in de richting van Paleis Het Loo. Ver volgens door een van de mooiste lanen van ons land - de „Ko ningslaan" - naar de Koninklijke Houtvesterij. Hier begint de on geveer twee en een half uur durende rit over stille boswegen, dwars door enkele rustgebieden van het wild. Herstflora 1980 De Herlstflora. die jaar lijks wordt gehouden in het Singer Museum La ren belooft anders dan anders te worden, al dus de organisatoren. Het thema dit jaar is Vorm en kleur" en dat biedt vele mogelijkhe den. Zalen zullen wor den versierd met bloe men en fruit en er zul len zalen zijn die in een speciale tint worden In gericht, aangevuld met kunstwerken. Kunste naars die aan deze Herlstflora hun mede werking verlenen zijn Bart Filet met zeefdruk ken, Tineke Bot met beeldhouwwerk, Piet Klaasse aquarellen en tekeningen), Trix Duns (bloemenexpositles achter glas) en Hein Mader (beeldhouwwer ken). Daarnaast zal er een prachtige fototentoon stelling zijn van het Na tuurfotograaf Gilde (NFQ). Deze tentoon stelling werd speciaal samengesteld ter gele- Cheid van 75 jaar uurmonumenten. Maar de Herfstflora heeft nog Iets anders te bieden: modeshows met Nederlandse col lecties voor de komen de herfst en winter. De Herfstflora wordt gehouden van 3 okto ber tot en met zondag 12 oktober en is elke dag geopend van 10.00 tot 22.00 uur behalve in de weekeinden als de openingstijden liggen tussen 10.00 en 17.00 uur. De modeshows worden gegeven op 6, 7, 9, en 10 oktober om 11.00, 14.00 en 16.00 uur. De toegang is gra tis. Op vrijdag 3 en woensdag 8 oktober zijn er om 20.00 uur grotere shows, maar daarvoor geldt een toe gangsprijs van dertig gulden. Ook deze shows worden omringd door bloemen in boe ketten en decoraties, samengesteld door Ne derlandse bloemsier- kunstenaars. De toe gangsprijzen tot de Herfstflora zijn: 6,50 voor volwassenen, 5,50 voor 65-plussers en 4 gulden voor kinderen tot en met twaalf jaar. Paddestoelen in Bosmuseum Veel rustiger, veel minder show, maar niet minder mooi dan de Herfstflora in Laren is de Flora-herfsitentoonstelling in het Bos museum (aan de start van de Bosbaan en achter boerderij Meer zicht) in Amsterdam, of eigenlijk Amstelveen. De medewerkers van het museum hebben van alle in Nederland voorkomende paddestoelen exemplaren verzameld en die zullen vanaf de eer ste zaterdag van oktober tien dagen worden tentoongesteld. Be halve de zeer zeldzame soorten: die heeft men uiteraard laten staan. Maar bij elkaar zullen er zo'n veertig vijftig soorten pad destoelen te zien zijn temidden van struiken met lijsterbes, het kardinaalsmutsje en andere besdragende heesters. En dat pad destoelen een kleurrijk geheel kunnen vormen blijkt als je de paarse russula ziet staan naast de roze vliegenzwammen, naast de zwavelkopjes, inktzwammen, parasolzwammen en de reuze- bovist. Deze paddestoelententoonstelling is te zien in een grote tent op het terrein van het Bosmuseum. In het museum zelf is ruimte gemaakt voor allerlei soorten die in bakken zijn uitgezet en die voorzien zijn van de nodige bijschriften. Ook zijn daar wil de planten te zien. De hele dag door wordt er een herfst-diaserie van een kwartier gedraaid. En tenslotte beschikt het Bosmuseum over een vaste expositie van allerlei diersoorten die men in de Nederlandse bossen kan tegenkomen. De toegang tot het mu seum en de paddestoelententoonstelling is gratis en het is dage lijks geopend tussen 9.00 en 17.00 uur. Vogels kijken op Texel Het Waddeneiland Texel is twee natuurreservaten rijk: De Geul en De Muy. Het eerste is inmiddels voor het publiek gesloten maar in De Muy kan men nog tot ongeveer 1 oktober terecht voor excursies onder leiding van Staatsbosbeheer. En dat is mis schien een leuk idee voor mensen die in de herfstvakantie naar Texel dachten te gaan. Het duin- en weidegebied De Muy ontstond in de loop der eeu wen, nadat in 1629 een duinenrij tussen het eiland en de duinen van Eyerlandt was aangestuifd. Sinds 1933 broeden er lepelaars, die hun voedsel zoeken in de brakwatergebieden of op de schor ren van de Waddenzee. Met hun typisch gevormde snavel zijn ze in staat het water te zeven en zo hun voedsel, het plankton, te vinden. Met een kolonie blauwe reigers nestelen ze op enkele ei landjes in de Muyplas. Ongeveer vijftig soorten vogels broeden in dit reservaat. Van de roofvogels zijn dat bijvoorbeeld de toren valk, de veld- en de ransuil. Bovendien zijn er een groot aanlal zilver- en stormmeeuwen in dit gebied. Natuurlijk zijn hun aantal len het grootst in de broedtijd, maar ook in de nazomer zijn er nog vele te zien. De excursies kunnen dagelijks (behalve op zaterdag en zondag) gemaakt worden om 10.00 uur. Het betreft een wandeling van ongeveer twee uur onder leiding van een reservaat bewaker, die tot taak heeft de/ust in het gebied te handhaven. Deelname kost 1,30 gulden voor volwassenen en 65 cent voor kinderen jonger dan twaalf jaar. Het is noodzakelijk om tijdig te laten weten dat u mee wilt met de excursie. Dat kan via telefoonnummer 0^228- 741 tussen 9.00 en 17.00 uur. En, zo waarschuwt Staatsbosbe heer, denk erom dat laarzen in dit gebied niet zijn te missen. zomerkoninkjes - het bos, de blau- bosbessen, zullen riiddels wel zijn -jjgeplukt, maar it hu de beurt ::k hun zusjes, de 'Jle bosbes of vos- Hele volks- nmen gaan door knieën om een ir kilo's mee naar r( te nemen. En de 1 regenbuien hob- fji de bosbesstrui- goed gedaan. lSvapend met em- !r», plasticzakken lozen kunnen lief- ibers het bos in- ;ken. En wie dat t, zal ook de rijpe men tegenkomen, -lider staan ook 'Vbessen, morellen rozebottel8 op het gramma van moe- natuur. Met de it kan van alles fl aan worden. Voor inien die graag in keuken met de chten aan de slag ,1 n zijn hieronder aantal nuttige L op een rijtje ge- veel voorkomen- bezigheid is het «ten van jam. Dit te werkje is niet Jilijk, een kind kan was doen. Er zijn ter een paar din- waar op gelet I worden. Het moet rijp zijn an- s zit er te weinig of in pectine in. Pecti- is een Stof die vrij- nt bij het koken en zich bindt met wa- Overrijp fruit is ■jf gedeelte van de tine kwijt en dus niet geschikt om van te maken, fruit moet voor de pan in gaat d gewassen wor- i. Het mengsel van t en geleisuiker of cta mag overigens •gstens de helft de pan vullen. De chten kunnen met jfmixer fijn gemaakt Ifden, maar ze kun- ook in kleine par- worden gesne- chtdicht aangegeven kook- begint op het mo lt dat de massa De potten ar de jam na het ttelen ingegoten fdt moeten lucht- ht met cellofaan of Het is nu de tijd om het bos in de herfst te gaan bewonderen en en passant wat bosbes sen te bemachtigen... roestvrij metalen dek sels afgesloten wor den. Als paraffine wordt gebruikt moet de jam eerst afkoelen. Ook als de recepten Bosbessen: niet zwaar op de maag In het hoogseizoen van de bosbes mogen enkele recepten niet ontbreken. Wist u dat dit vruchtje goed voor de maag is. Vandaar vier tips met de bosbes als zon nig middelpunt. Voor jam is op één kilo bosbessen een kilo geleisuiker nodig; na tuurlijk kan ook opecta gebruikt worden. Jam De bosbessen uitzoeken, wassen en laten uitlekken. De vruchten vooral niet fijn knij pen. Gemengd met de geleisuiker het ge heel vier minuten laten koken. Tot slot het sap van een citroen toevoegen. Sap Alle fruitsoorten zijn geschikt voor sapwin- ning door stomen, dus ook bosbessen. Voor twee kilo moet de sapmaker rekenen op veertig minuten stoomtijd en 400 gram geleisuiker. De vruchten met de geleisuiker in een metalen zeef of doek doen. De pan sluiten en het laagje water aan de kook brengen. De vruchten geven dan het sap af. Het aftreksel even apart opkoken en in met heet sodawater schoongemaakte flessen doen en deze onmiddellijk sluiten. Hetzelfde geldt voor het maken van bramensap. Compote Dan is er nog de bosbessencompote. Hier voor zijn 500 gram bosbessen, 500 cc water en 250 gram geleisuiker nodig. Water en geieisuiker goed door elkaar roeren en even laten koken. De schoongemaakte en gewas sen bosbessen voorzichtig kort laten meek oken. Daarna de massa goed laten afkoe len. Confiture Tenslotte het maken van bosbessenconfitu- re. Een kilo bosbessen wassen en laten uit lekken (niet platdrukken). Een kilo geleisui ker erbij gooien en het resultaat 24 uur af gedekt laten staan. Na dit etmaal de massa langzaam aan de kook brengen en vier mi nuten laten doorkoken. Van het vuur af, al. roerende, het sap van een citroen toevoe gen en de confiture in glazen potten doen. .volgens het boekje" worden uitgevoerd kan een en ander best nog in de soep lopen. In sommige gevallen valt er nog wel wat te redden. Zo kan het gebeuren dat na het koken de vruchten boven komen drijven. De jam is dan te heet in de potjes gedaan. Dit kan opgelost wor den door de massa alsnog iets af te laten koelen. Als het eind- produkt wat dun uit valt, zat er te weinig pectine in het fruit. Dit is te verhelpen door de jam nog een mi nuut of twee te koken met één eetlepel ci troensap per kilo vruchten. De potjes zijn een be langrijk onderdeel van het jam maken. Het beste is het glas met sodawater te wassen en met schoon water na te spoelen. Op elk potje past een deksel. Daarom kunnen ook leuke potjes zonder deksels gebruikt wor den. Vul het tot de rand met jam en maak een op maat geknipt stukje cello- faanpapier nat met koud water. Dit „lap je" vastbinden op de rand met een elastiek je of koordje. De jam moet het cellofaan ra ken. De pot op de kop zetten vóór het afkoe len, hierdoor verdwijnt de lucht tussen „dek- sej" en jam. Gesmol ten paraffine sluit de jam automatisch vol ledig af. Een scheutje drank geeft een extra smakelijk tintje aan jam. Cognac smaakt bijvoorbeeld goed bij perziken- of abriko zenjam. Bij elke jam soort is wel een li keurtje te bedenken. Boekje Kandijfabrikant Van Gilse heeft een handig en fleurig boekje op de markt gebracht met nog meer tips en veel re cepten. Confiture, marmelade, sappen en gelei zijn enkele fruitige onderwerpen die behandeld wor den. Het boekje kan gekocht worden door f 3,85 over te maken op postrekening 110.19.39 ten name van Gebr. Van Gilse Kandijfabriek BV in Roosendaal. ROZEBOTTELS VLIERBESSEN BOSBESSEN BRAMEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3