mEMmm Welvaartsstaat is nu voorbij PklUil Wilde staking bij RSV-werf in Vlissingen Spoorwegen: nog geen geld voor ergste knelpunten LBEDA EN VAN DER STEE MANEN SOCIALE PARTNERS iegtuig dreigt oorwegen Nu nog een vliegbrevet Matty en Lenny Vermeulen, een 19-jarige tweeling uit Vaassen, hebben het voor elkaar gekre gen om binnen een jaar alle stempels in hun rijbewijs bij elkaar te krijgen. Ze zijn nu de ape trotse bezitters van het zogenaamde „grote" rijbewijs, waarmee ze auto, motor, vrachtwagen en autobus mogen rijden. De meisjes zijn overigens niet van plan als beroepschaüffeur carriè re te maken. Ze werken allebei in een ziekenhuis. %IENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 UTRECHT De Spoorwegen zijn vinden het van groot be lang dat de financiering van het investeringsplan van de NS alsnog wordt veiliggesteld. In de begroting heeft minis ter Tuijnman van verkeer en waterstaat nog geen geld uit getrokken voor de aanpak van de meest nijpende knelpun ten in het spoorwegnet. De financiering van de Willemstun nel in Rotterdam en van de westelijke tak van de ringbaan in Amsterdam zijn kennelijk nog niet rond. Ook constateren de spoorwegen dat de rijksbijdrage in de aanleg van nieuwe lijnen aanmerkelijk is verlaagd. Het uitgetrokken bedrag is net genoeg voor de verdere uitvoering van werken die al aan de gang zijn en die op kortere termijn moeten werden aanbesteed, zoals de Schiphollijn. De Spoorwegen menen dat staatssecretaris Smit-Kroes bij de af weging'van de belangen van weg-, water- en railvervoer het spoor benadeelt. De NS meent dat er geen volledige afscherming bestaat tussen deze vormen van goederenvervoer en dat een ge coördineerd beleid noodzakelijk is. Als moeder mooi wil zijn Onze samenleving telt een niet onaanzienlijk aantal mannen, die vrijwel onmiddellijk nadat ze getrouwd zijn, als razende Roelands aan het inventariseren slaan. Tot aan het hoge „ja-woord" hebben ze in een wilde roes hun verloofde in de richting van het stadhuis geduwd, maar zodra daar hun droompaardje door de ambtenaar van de Burgelijke Stand als echtgenote aan hen is vastgeklonken, komen bij hen de bezwaren spontaan los. Dan zien ze opeens de onderkin van Truus, haar kraaiepootjes, die paar grijze paren, de platvoeten, de brede Hollandse heupen en de beginnende rimpels in de nekpartij in een gans ander licht. Op slag wijzigen ze daarop hun gesprekstoon en voortaan roepen ze aan tafel alleen nog dwingende teksten in de trant van „Doe me een lol Truus en houd je hoofd omhoog. Want meer dan één onderkin kan ik op dit moment echt niet verdragen". Tot deze mannen wil ik mij op deze septemberdag richten. Het is niet mijn bedoeling om de eventuele gebreken van hun vrouwen te verdoezelen, maar ik zou wél graag een poging willen doen om die weeffoutjes te verontschuldigen. Daartoe benut ik een beduimeld boekwerkje van 206 dichtbedrukte gele pagina's, dat ik op de zaterdagmarkt in Rijswijk onder een stapel overjarige Kuifjes-albums vond. In dit curieuze werkje wordt nauwgezet omschreven, wat een vrouw dient te ondernemen om mooi te blijven. Na lezing kan elke man, die het goed meent met zijn vrouw, zich slechts gelukkig prijzen, dat hij indertijd met vooruitziende blik een bruid heeft uitgekozen, wier hartveroverende gebreken niet voor restauratie in aanmerking komen. Ik zal proberen u uit te leggen waarom. Nadat het boekje veelbelovend is begonnen met de hartekreet, dat iedere vrouw op dit ondermaanse mooi kan zijn, worden punt voor punt de maatregelen opgesomd, die daarvoor moeten worden genomen. Als voorbeeld citeer ik uit het hoofdstuk „schoonheidsverzorging vóór het slapen gaan". Begrijp me goed: op dat moment is moeder dus al een volle werkdag in de weer geweest met bedden opmaken, ramen lappen, stofzuigen en eten koken. Tussentijds heeft ze ook nog kleine Jan vier keer verpot en een avond lang de zeurderige verhalen van pa moeten aanhoren. Maar denk niet, dat daarmee voor haar de kous af is, want nu begint het pas. Pa heeft namelijk ook in de twijfelaar recht op een feestelijk snoepje van de week en daarvoor dient moeder tien handelingen nauwkeurig te verrichten. Dat zijn: 1. het zorgvuldig afschminken met een voedende crème. 2. een nabehandeling met lauw water en zachte zeep. 3. het betten van de huid met augurken-nat of citroensap (naar keuze). 4. een intensieve klopmassage gedurende vijf minuten om de bloedcirculatie te stimuleren. 5. het inkloppen van een heilzame nachtcrème. 6. masseren van wenkbrauwen en oogwimpers met ricinusolie. 7. verzorging van het kapsel met honderd borstelstreken. 8. om de handen de broodnodige rust te geven wordt met klem aangeraden gedurende de nacht witte handschoenen te dragen. 9. tanden poetsen. 10. gebruik uitsluitend een hard kussen met een maximale hoogte van tien centimeter. Hiermee voorkomt men het ontstaan van een ontsierende onderkin. Nou moeder, je weet dus bij deze, wat je allemaal te doen staat. Als de k'nderen naar bed zijn zou ik maar vast beginnen, want anders ben je rond middernacht nog niet afgeschminkt. Misschien kan pa vast een citroen uitpersen voor de tussentijdse bet-beurt. Of staat er toevallig nog een pot augurken in de provisiekast? Dan liever een lekkere zoetzure bom pa. Die smeert zo lekker weg, heeft ze ontdekt. Wat krijgen we nou? Huilt daar iemand? Ja hoor, dat zal Wimpie wel weer zijn. Die vraagt, wie er klopt in huis. Niks aan de hand jongen, dat is je moeder. Die is net begonnen aan de voedende massage, waarmee ze d'r rode bloedlichaampjes activeert. Nee, nou niet verder zeuren, want ze heeft echt geen tijd om je op de po te zetten. En je vader is ook druk bezig, want die heeft zich inmiddels ontfermd over de wenkbrauwen en de wimpers. Hij heeft ze net op de toilettafel gelegd naast het glas met haar gebit erin. Zo, nu nog even die honderd borstelstreken en dan kunnen de handschoenen aan. Als ze daarna volledig gerestaureerd tussen de lakens schuift is het even over half één. Het is te hopen, dat ze gauw in slaap valt, want om half zes moet ze alweer in de steigers. Pa heeft namelijk ook bij zijn ontbijt recht op een vrouw, die tot in de puntjes verzorgd is. Niet voor niets legt hij immers elke maand de helft van zijn salaris opzij voor de voedende nachtcrèmes en de stimulerende dagcrèmes en voor een setje verse wenkbrauwen, setje wimpers, zachte zeep en een gezinspot augurken. Zo gaat het dag in dag uit, week in week uit, jaar in jaar uit. Moeder gaat het dok in of ze komt er net uit. En als ze onverhoopt, door zorgen overmand, in huilen uitbarst, snelt ze onmiddellijk naar de keuken en smeert ze een pakje margarine op haar gezicht. Want in het onverbiddelijke handboek staat op pagina 191, dat wenen de schoonheid van een vrouw ernstig schaadt. Vandaar ook, dat ze altijd wat Becel extra achter de hand houdt. Ik zweer het: al die nuttige adviezen kunt u vinden in de handleiding, die ik als een parelvisser uit de papieren binnenzee van een marktkraam heb opgedoken. Je kunt er ook uit leren, hoe je die felbegeerde kuiltjes in je wangen krijgt. Daartoe moet moeder voor het slapen gaan een metalen band rondom haar hoofd aanbrengen, waarvan de uiteinden in honing gedrenkt zijn. En gegarandeerd, dat ze bij het ontwaken haar felgebeerde putjes heeft. Na lezing van het boekje prees ik me gelukkig, dat ik het dagelijks genadebrood deel met een partner, die uitsluitend augurken koopt om ze door de huzarensalade te mengen. Ik moet wel bekennen, dat ze 's avonds met een vet gezicht gaat slapen. Maar dat heeft ze van zichzelf. En die putjes in haar wangen vindt ze ook overbodig. Volgens haar zijn er in deze wereld al genoeg, waar ze in kan zitten. VLISSINGEN Een groot aantal arbeiders van de scheeps werf De Schelde in Vlissingen heeft gisteren het werk neer gelegd. Zij deden dat uit protest tegen achterblijvend loon ten opzichte van collega's in andere RSV-bedrijven en ten opzichte van door De Schelde ingeleende arbeidskrachten. Er bestaat ai geruime tijd onrust bij dit dochterbedrijf van Rijn- Schelde-Verolme. Het kwam gisteren tot een uitbarsting toen bekend werd dat veertien chefs in een hogere salarisgroep wer den ingedeeld. Verder verwijten de arbeiders hun werkgever het werken met „inleenpersoneel". Volgens een gerechtelijke uitspraak van een half jaar geleden moest De Schelde stoppen met het werken met inleenpersoneel en koppelbazen. Dit is volgens de arbeiders niet gebeurd. Dit soort personeel verdient tien procent meer dan het „eigen" personeel. Volgens de directie is er geen verschil in be loning met andere RSV-bedrijven. Vandaag komt de directie in een spoedvergadering met de ondernemingsraad bijeen om over de genoemde problemen te praten. Z'n collega Van der Stee illustreert met een en kel cijfer de omvang van de recessie. „De toe stand van de Nederlandse economie is veel er ger dan men inziet of in wil zien", zegt een voor zijn doen ook al zeer somber kijkende mi nister Van der Stee. „De meeste landen hebben een tekort op de betalingsbalans als gevolg van de sterk gestegen olieprijzen. Wij daarentegen hebben een groot tekort ondanks een energie balans die bijna in evenwicht is. In 1976 raam den we voor dit jaar een overschot op de beta lingsbalans van zeven tot acht miljard. De laat ste twaalf maanden was er in werkelijkheid echter een tekort van zo'n zeven miljard. Dat betekent een verslechtering met 14 miljard gul den, ondanks een sterk toegenomen aardgasex port". „Ook wat de economische groei betreft zijn we veel te optimistisch geweest. Duisenberg ging in het vorige kabinet nog uit van 3,75 procent groei. Wij hebben dat in Bestek'81 bijgesteld tot drie. Maar in feite hebben we sinds 1973 niet meer groei gekend dan 1,25 procent. Dat wil zeggen dat per hoofd van de bevolking de eco nomie met niet meer dan 0,5 procent verbeter de. De koopkracht van de modale werknemers steeg echter sinds 1973 met jaarlijks twee pro cent. Geen wonder dat de bedrijfsrendementen zo achteruit gehold zijn. Al in 1977 wogen de winsten die de tachtig grootste bedrijven in Ne derland maakten niet meer op tegen de verlie zen die in deze groep werden geleden", aldus Van der Stee. Kind van de rekening Dat de gevolgen hiervan niet uit konden blij ven is duidelijk. „Het zijn echter niet de werk nemers die het kind van de rekening werden", zo vervolgt de minister van financiën. „De par ticuliere consumptie bleef immers in de afgelo pen jaren onevenredig sterk stijgen. De bedrij ven kregen de klappen: dalende bedrijfsrende menten, teruglopende investeringen en werk gelegenheid. Dit alles uit zich nu in een tot re cordhoogte oplopende werkloosheid". Ook voor de overheid zijn de gevolgen ingrij pend. Van der Stee bevestigt volledig wat zijn collega Albeda al over de effecten van het in komensbeleid op het overheidsbudget opmerk te. „De schatkist laat onderhand voortdurend de bodem zien. We staan regelmatig rood bij de Nederlandsche Bank. Er moet steeds meer geld worden geleend. Daardoor zijn de rente- en af lossingsverplichtingen van het Rijk ziendero gen toegenomen. Van ruim 5 miljard in 1975 tot zo'n 12 miljard nu. We kunnen ons niet veroor loven deze zaak op z'n beloop te laten. Zonder uitstel moeten deze onevenwichtigheden in onze economie te lijf worden gegaan", aldus mi nister Van der Stee. „Dat betekent beperking van de binnenlandse consumptieve bestedingen (waardoor de beta lingsbalans verbetert) en tegelijk verbetering van de concurrentie- en exportpositie door voortdurende matiging. Ons probleem is al ja ren dat we veel te veel uitgeven en veel te wei nig investeren. Daar moet een eind aan komen. De maatregelen die we nu genomen hebben passen allen in dat kader. Hoe somber en ver velend mijn boodschap ook mag zijn, ze hadden nog veel ingrijpender kunnen zijn. Het kabinet heeft echter bewust gekozen voor de weg van geleidelijkheid. Niet alles kan tegelijk. Wat in een aantal jaren zo is scheefgegroeid draai je niet in één klap terug. Dan maak je onherroe pelijk brokken" ARJEN BROEKHUIZEN J HAAG „We zijn met z'n allen het slachtof- ran de recessie". Deze verzuchting slaakt de mi er van sociale zaken, dr. Wil Albeda, als hij de lispellende boodschap die hij Nederland in zijn oting heeft te melden toelicht. De toch al niet vloedig lachende Albeda trekt er ook een echt itofferig gezicht bij. Het valt de oud-CNV-secre- niet mee de natie te vertellen dat iederéén vol- d jaar voor het eerst sinds de bestedingsbeper- uit het midden van de jaren vijftig er echt op teruit zal gaan. Vooral de manier waarop dat gt te gaan gebeuren ligt de bewindsman als een i op de maag: het mes snijdt het diepst in de ste inkomens en de mensen met meer dan een komen er relatief gunstig af. Tenzij I HAAG Vooral op de ere afstanden binnen pa met v.*el zakelijk eer is het vliegtuig een chte concurrent voor de rwegen. »it Amsterdam en Rotter- kan een zakenman vlie- naar een reeks steden in -Duitsland. Frankrijk, e en Engeland. Reistijd >mfort zijn daarbij de gro- tordelen. De kosten spelen it soort zakenverkeer geen slaggevende rol. Als de rwegen daartegen willen ksen zullen ze hun „ei-- prod uk t moeten verbete- Dit zei NS-topman drs. L. loeger vandaag op een in- ationaal congres van Euro spoorwegmaatschappijen 'en Haag. De trein moet ens hem kwalitatief aan telijker worden gemaakt, 'nationaal moeten er com- ibele, geluidarme rijtuigen den ingezet met boordra- en andere moderne snuf- udus Ploeger. t werkgevers en werknemers Albeda te :hieten door het alsnog eens te worden >n vrijwillige matiging van twee procent, gering heeft zich voorgenomen die hulp jk te belonen door in dat geval een mil- ulden ter beschikking te stellen voor las- •lichting of werkgelegenheidsmaatrege- e keuze is aan de sociale partners, de re- wacht af. itonden voor een uiterst moeilijk dilem- zegt Albeda. „Uit de al afgesloten cao's )S, Hoogovens) konden we afleiden hoe komensontwikkeling zou uitvallen. On een duidelijke matigingsbereidheid zou nsomstijging toch nog op acht procent ko- Toen konden we twee dingen doen. De epteren als een gegeven, of een nieuwe igreep plegen om de inflatie te drukken, indpunt is dat een looningreep in princi- hoge uitzondering moet blijven. Daar zit izeer een vrees voor ruzie met werkge- n werknemers achter, want een bewinds die het voorkomen daarvan als uitgangs- leemt, is in Nederland een uiterst korte termijn beschoren. t je echter terdege afvragen wat zo'n tgreep voor gevolgen heeft voor het func- en van de arbeidsmarkt, die ondanks de werkloosheid met grote onevenwichtighe- ampt. Er bestaat een groot gevaar dat de isie tussen werkgevers en werknemers een looningreep wordt doodgeslagen. Deze /egingen hebben geleid tot de operatie die steren bekend hebben gemaakt rechtvaardig en goed komt die erop neer dat de rege- findt dat de loonsomstijging met twee pro- loet dalen tot maximaal zes procent. In de economische situatie kunnen we eigen- »n grotere loonsomstijging hebben. Om >lgen voor de schatkist te beperken pro- de overheid hetgeen werkgevers en •mers overeen zijn gekomen, af te romen verhoging van de sociale premies. De >rdt op die manier echter allerminst lardig verdeeld: de lagere en middenin- #ns leveren veel meer in dan de hogere, it slechts over de eerste 60.000 gulden in- ïn sociale premies worden betaald, e maatregelen leveren een prent op die in- »ad bepaald geen schoonheidsprijs ver- j. Ik ben de eerste om dat toe te geven", plgt Albeda. Zijn grote opponent in de be- ngsslag in het kabinet, mr. Fons van der j(financiën) is het roerend met hem eens: een koninklijker weg". Om die te pla- willen Albeda en Van der Stee nóg |r de Kamer zich begin oktober buigt over )ting en miljoenennota, met werkgevers en emers gaan praten. Ze zullen hen bezwe- ;nog een forse stap terug'te doen. ienken ze aan de volgende mogelijkheden: lere schoning van de prijscompensatie, zeggen dat we de gestegen energieprij- t meer krijgen vergoed, ipping van die prijscompensatie: boven bepaald loon krijgt iedereen hetzelfde, prtgelijké maatregelen voor de vakantie- r fre verantwoordelijkheid naar opstelling legt de regering een zware (itwoordelijkheid bij de sociale partners. In Uigt de sleutel voor het te voeren sociaal- pmisch beleid thans grotendeels in handen yerkgevers en werknemers. Albeda noemt de „semi-politieke verantwoordelijkheid de sociale partners". „Door de koppeling jde uitkeringen en ambtenarensalarissen Be lonen in het bedrijfsleven zijn de centra- nonderhandelingen een publieke zaak ge en. De sociale partners hebben een enor- hvloed op het overheidsbeleid: zestig pro van ons budget is hiermee gemoeid", zegt ia. kent dat het misschien geen voor de hand ide zaak is dat werkgevers en werkne- een streep halen door de al afgesloten Koffertje ging niet open Tot grote hi lariteit van minister Van der Stee en de kamerle den was het koffertje met de Miljoe nennota gis teren aan vankelijk niet open te krij gen. Kamer bewaarder Faase moest er aan te pas komen voor dat de minis ter zijn plan nen op tafel kon leggen. Philips- en Hoogovencao's en dat de metaal de eis van een loonsverhoging van één procent (het breekpunt in de onderhandelingen) laat vallen, omdat de regering dat zo graag wil. Toch is het broodnodig om de recessie waar we mee te kampen hebben te bestrijden. Minister Albeda: „Het is een van de verdien sten van onze welvaartstaat dat we de recessie nu minder voelen dan in de jaren dertig. An derzijds betekent dat ook dat we veel meer moeite hebben de mensen te overtuigen van de ernst van deze recessie. De discussie van van daag gaat niet meer over de vraag of we wel of geen koopkracht moeten inleveren. Dat stadi um zijn we allang gepasseerd. Het gaat nu nog louter om de vraag: hoe vermijden we een nog grotere daling. Hoe voorkomen we Deense toe standen". (In Denemarken daalt de koopkracht door regeringsingrijpen dit jaar gemiddeld vijf procent). „We lopen het gevaar ook in zo'n situatie ver zeild te raken als we beslissingen maar blijven uitstellen en om koopkrachthandhaving blijven vragen. Dat betekent parkeren op het gehoor. Dan zal de wal het schip wel keren.We hebben te doen met een crisis in onze' verzor gingsstaat. Niet alleen financieel of bestuurlijk, maar ook cultureel. De welvaartstaat is nu wel voorbij. We moeten ons systeem veranderen, en dan nog wel in een tijd van recessie. De vraag tekens die nog niet zo lang geleden achter de economische groei uit de jaren zestig werden geplaatst, zijn tegen onze wil uitroeptekens ge worden. De economie van „steeds meer" wordt er een van „genoeg". Welvaart wordt vervan gen door welzijn. We staan volgend jaar voor een sociale vuurproef. Werkgelegenheidsbeleid en inkomensbeleid zijn daarbij niet meer van elkaar te scheiden", aldus minister Albeda.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13