Russische soldaat mag in mbassade van VS bli jven JEINEKEN VERLIEST TERREIN IN DE VS Je kijkt om je heen. Maar zie jewel alles? Suriname pakt prijsstijging aan Libië: waarom jGhadaffi een usie met iyrië aanging Amerikanen leven in angst voor elkaar Eerste vrije vakbond in Polen laat zich inschrijven EG-hulp voor Zimbabwe Hongersnood voor voor 150 miljoen Afrikanen dreigt „Natuur"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. UITENLAND LEIDSE COURANT' WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 PAGINA ^(Van onze correspondent Dick Toet) ASHINGTON Jarenlang is geïmpor- b :rd bier in de Verenigde Staten bijna i synoniem geweest voor Ileineken. L n het Nederlandse bier, dat in 1933 or het eerst in de Verenigde Staten rd geïntroduceerd, werd vorig jaar in e 50 Amerikaanse Staten nog bijna 300.000.000 liter verkocht. nogal precaire economische situatie in de Verenigde Staten, de flinke prijsverhoging van Heineken eind vorig jaar en de sterk toegenomen concurrentie hebben dit jaar echter flink geknabbeld aan de sterke im portpositie van Heineken. De aanvoer uit Nederland daalde in de eerste zes maanden van dit jaar met 19 pet. Vooral bier uit de buurlanden Canada en Mexico is sterk in populariteit gestegen. De belangrijkste re den daarvoor lijkt de prijs, die gemiddeld ruim dertig Nederlandse centen per flesje lager ligt dan die van het importbier uit Eu ropa. Overigens drinken Amerikanen voor ruim 97 pet bier van eigen bodem, maar ge zien de grote omvang van het land is de res terende „vijver" van ruim 700.000.000 liter nog altijd zeer de moeite waard. Sommige marketing-deskundigen verwach ten, dat appetijt voor geïmporteerd bier van wege de recessie slechts een tijdelijke terug gang doormaakt. Maar vast staat dat in de toekomst veel meer importbieren de slag om de Amerikaanse smaak zullen leveren. De Canadese merken Molson en Labatt en het Mexicaanse Dos Equis zijn op dit moment al de grote groeiers; Tuborg, het enige Europe se bier dat in Amerika in licentie wordt ge brouwen en derhalve een veel lagere prijs heeft, en het Franse Kronenburg-bier, dat een fors tv-offensief heeft ontketend („Eu ropeans like Heineken, but they lost Kro nenburg"), liggen ook op de loer om de tot voor kort onaantastbaar lijkende positie van Heineken te ondergraven. Bij Van Munching en Co. in New York, de Amerikaanse impor- teur van Heineken, heerst weliswaar bezorgdheid over de te genvallende verkoopcijfers van de laatste maanden, maar ook daar rekent men erop, dat de inzinking tijdelijk zal zijn. Deson danks is men voor het eerst in 7 jaar weer begonnen met het adverteren van Heineken op de Amerikaanse tv. kSHINGTON Het Amerikaan- {ministerie van buitenlandse za- heeft gisteren toestemming ge en voor het voorlopig verblijf i een gedeserteerde Russische scri pt in de ambassade van de Vere de Staten in Kaboel. De maandag elopen soldaat heeft om poli tiek asiel in de Verenigde Staten ge vraagd. Amerika staat geen asiel in ambassades toe. Alleen indien de aanvrager in le vensgevaar verkeert, wordt op die re gel een uitzondering gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de asielaanvrage positief zou worden be naderd. De Verenigde Staten die bang zijn voor een Sovjet- of Afghaanse poging de de serteur uit de ambassade te halen, heeft beide regeringen meegedeeld dat zij hen verantwoordelijk stellen voor de veiligheid van de ambassade. Dit heb ben Amerikaanse functionarissen mee gedeeld. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben Afghaanse militairen hun bewaking van de Amerikaanse ambassade uitge breid. NDEN De fusie tus- in Syrië en Libië en de ielheid waarmee die vo- week tot stand is ge- men, heeft de onderda- ien van kolonel Ghadaffi •taal overdonderd. Vlak voordat de Libische leider ijn toespraak zou hou- ien, waarin hij opriep tot :en onmiddellijke en vol- edige fusie met Syrië, zag iet publiek plotseling iveral ambtenaren ron- Irennen die nieuwe leu- K;n aanplakten ten behoe- e van de Syrische televi- iie die de toespraak recht streeks uitzond. )p een spoedbijeenkomst l/jvan het plaatselijke volks comité van Tripoli sprak ik pen door ervaring wijs ge- korden Libiër die niet veel •an de nieuwe fusie ver achtte omdat hij al zoveel •an deze pogingen had zien anden. Hij vergeleek het .rabische eenheidsideaal iet een stukje kostbaar zil- •er dat van tijd tot tijd uit ist wordt gehaald, wordt wonderd en geliefkoosd in vervolgens wordt terug- jezet. De aanwezigen had- len kennelijk niet ver acht dat de kast al zo snel de mislukte eenheid met 'unesië weer zou worden 'pengemaakt. 'e voorzitter van het volks- •mité sloot de bijeenkomst f met welluidende leuzen „Broeder Ghadaffi gaf •ns de vrijheid terug en wij :ullen voor hem vechten op ie Golanhoogte", waarna •ver de plannen werd ge temd. Stemmen tegen en •nthoudingen werden niet "Jteld omdat het volgens de ificiële leer verraad is, 'anneer je twijfelt aan de snheid in de Arabische ereld. Belemmering >e afstand tussen beide lan den en de verschillen in er varing Syrië heeft in iertig jaar verschillende oorlogen gevoerd, terwijl Libië in diezelfde periode nooit soldaten heeft hoeven •(feren aan het Midden- )ostenconflict worden luwelijks als belemmerin- n ervaren. De fusie heeft mmers grote voordelen. Syrië heeft economische en militaire hulp nodig. Libië dat zelfs slechts 2,5 miljoen inwoners telt, heeft meer dan ooit behoefte aan man kracht uit een bevriend Arabisch land nu alle Egyp tische en Tunesische arbei ders verdacht zijn. Toch zal Ghadaffi het mees te voordeel hebben van de fusie. Net als Assad moet hij op de proppen komen met een ideaal om de eenheid onder zijn ontevreden on derdanen te herstellen. Het afgelopen jaar is aan Gha daffi niet ongemerkt voor bijgegaan. Er werden grote demonstraties tegen hem gehouden en ook in het le ger groeit de onvrede over de macht van de revolutio naire volkscomité's en het eigenzinnige buitenlandse beleid van de kolonel. Of Ghadaffi door de fusie met Syrië erin slaagt de eenheid in zijn land te her stellen, valt nog te bezien. De Libische leider heeft al veel te vaak zijn tanden la ten zien, zonder echt te bij ten. Niemand gelooft nog in hem. En nu zelfs de Saoe- di's, die in Libië werden be stempeld als lakeien van de Verenigde Staten, hebben gedreigd met een heilige oorlog en nu de Irakezen hebben gedreigd Tel-Aviv te bombarderen, kan Gha daffi gewoon niet achter blijven. Om zijn radicale po sitie in de Arabische wereld te behouden rest hem geen andere keus dan tot daden over te gaan. Hij beseft heel goed dat zijn geloofwaardig heid in het geding komt als hij zich blijft beperken tot woorden geweld tegen Was hington terwijl hij tegelij kertijd 40 procent van zijn olie aan de Verenigde Sta ten verkoopt. Om die ge loofwaardigheid wat op te vijzelen heeft hij een aantal bevriende landen toegezegd de olieprijzen te verlagen. En als Ghadaffi inderdaad meer wil doen dan wat geld in de Palestijnse zaak ste ken en als hij zowel de Li- biërs als de buitenwereld wil overtuigen van zijn toe wijding, dan is een fusie met Syrië een gepast en uit gekiend middel. CAROLINE TISDALL- /THE GUARDIAN Schmidt bij NAVO-oefening De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt (rechts met zeilpet) kwam gisteren een kijkje nemen naar de grote NAVOmanoeuvres in West-Duitsland. Hij sprak daar mety de opperbevelhebber van de NAVO, generaal Bernhard W. Rogers (midden). NEW YORK Ongeveer veertig pet van de Amerikanen loopt met de voortdurende en kwellende vrees rond het slachtoffer te worden van een geweldsmisdrijf en meer dan de helft heeft vuurwapens ter bescherming van huis en haard. „De hedendaagse Amerikanen zijn bang voor elkaar geworden", aldus een telefonisch uitgevoerd opinieonder zoek. Het meest beangst zijn vrouwen, negers, stadsbewoners en ar men. Vuurwapens zijn te vinden bij jonge mensen en negers en dan nog vooral in het zuiden, waar zeven van de tien huishou dens over wapens beschikken. De vrees voor misdaad heeft de levensstijl van miljoenen veranderd. Zo vergewist 86 pet van de Amerikanen zich er eerst van wie heeft aangebeld, alvorens open te maken. Men doet de deuren van de auto op slot als men er in zit en men belt vaak een vriend op, om deze mede te delen dat men ergens heelhuids is aangekomen. De helft van de on dervraagden toont zich bereid meer belasting voor betere be scherming van de politie te betalen. BRUSSEL De Europese Ge meenschap heeft gisteren aan Zimbabwe, het vroegere Rho- desië, speciale handelsvoor- waarden en financiële steun aangeboden. De EG hoopt dat de hulp Zimbabwe ertoe brengt, zich aan te sluiten bii de 58 landen die door middel van het Lomé-akkoord een speciale economnische relatie met de EG hebben. De hulp aan Zimbabwe is ove rigens minder dan verwacht. Dit komt door een verschil van mening tussen Frankrijke en Italië enerzijds en Engeland anderzijds. Met name Groot- Brittannië probeert zo voorde lig mogelijke condities voor de vroegere kolonie te bewerk stelligen. Brokstuk I raaks vliegtuig Het blijft roerig In het Iraaks-lraans grensgebied. Er zijn nogal wat vliegtuig activiteiten over en weer. Zo zegt Iran dat het niet minder dan zes MIG-straaljagers heeft neergeschoten. Op de foto: een brokstuk van een van deze straaljagers. RAMARIBO De Surinaamse ering wil een einde maken aan de t van prijsstijgingen in het land. fcrtoe heeft zij gisteren een de kt afgekondigd waarbij wordt be- ald dat de prijzen voor de eerste 'ensbehoeften niet meer lukraak «nen worden verhoogd. Een ver eng zal slechts bij uitzondering arden toegestaan. Bij het decreet is een lijst van enkele honderden artikelen gevoegd, waarop hun maximumprijs voor de groot- en kleinhandel is vermeld. Het gaat hier bij om produkten als rijst, boter, marga rine, vlees, kaas, melk, thee en lucifers. Tot dusver gold al een zogenaamde prijzenbeschikking. Maar die heeft on voldoende gewerkt. De prijzen die huisvrouwen voor artikelen voor de eerste levensbehoeften moesten betalen lagen vaak veel hoger dan bij de be schikking was toegestaan. Een vrouw die op de markt in Parama ribo boodschappen had gedaan vertelt daarover: „Kort geleden kostte een pond uien nog een gulden, nu moet ik voor vier kleine uien van tezamen am per twee ons hetzelfde betalen. Groente kost nu per hoopje (groente wordt op de markt in Paramaribo in hoopjes ver kocht) een gulden. Vroeger 50 cent". Suiker is momenteel zeer schaars en de prijs verschilt van winkel tot winkel' soms 1,50 Surinaamse gulden per kilo. Surinamers die bij de Nederlandse am bassade in Paramaribo een visum voor Nederland willen aanvragen, ontvan gen binnen ten hoogste twee weken uitsluitsel. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag meegedeeld. WARSCHAU Een arbeiderscomité uit de Poolse indu-, striestad Katowice (Silezië), is de eerste groep die officieel toestemming heeft gevraagd om te boek te worden gesteld als onafhankelijke vakbond. De aanvraag werd ingediend bij de rechtbank van Warschau. Na een beslissing van de rechtbank en de registratie mag een nieuwe rechtbank officieel aan normale activiteiten deelnemen, zoals het inrichten van een boekhouding en het innen van lid- maatmaatschapgelden. In Gdansk zijn vandaag vertegenwoordigers van nieuwe en on afhankelijke vakbondcommissies uit geheel Polen bijeen, om te bespreken, wat er tot nu toe is bereikt en wat er in de toekomst verder te doen staat. Volgens stakingsleider Lech Walesa be staan er geen plannen voor de oprichting van een nationale fe deratie van onafhankelijke vakbonden als concurrent van de door de staat geleide „centrale raad van vakverenigingen". De Poolse premier Jablonski heeft gisteren een oproep gedaan om „alles te vermijden wat het sociaal-economische systeem en de betrekkingen met de bondgenoten kan schaden". In Kielce, ten zuiden van Warschau werd gisteren verder ge staakt uit protest tegen het hinderen van de nieuwe vakbonden. DIRECTEUR-GENERAAL FAO: ROME/STRAATSBURG Wanneer de rijke landen niet voor het eind van het jaar granen sturen, zullen 150 miljoen mensen in Afrika het slachtoffer worden van een hongers nood die erger is dan die van 1973 en 1974. Deze alarmerende woorden sprak Edouard Saouma, de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Na ties (FAO) gisteren in Rome. In de Italiaanse hoofdstad wordt een speciale vergadering over de honger in Afrika ge houden. Maar met name de rijke olielanden hebben tot nu toe niet op de uitnodiging van de FAO gereageerd. Volgens de FAO is er in 25 Afrikaanse landen een groot voed seltekort, deels veroorzaakt door natuurrampen maar ook door menselijke oorzaken, zoals oorlogen. Saouma vindt het onvoor stelbaar, dat de wereld tot op heden weinig aandacht heeft ge had voor de Afrikaanse hongerende vluchtelingen, terwijl bij voorbeeld aan de Vietnamese bootvluchtelingen zoveel aandacht werd geschonken. De directeur-generaal van de FAO hoopt, dat de noodtoestand medio volgend jaar voorbij is, maar heeft daar in weinig vertrouwen. In Straatsburg verklaarde de vroegere Duitse Bondskanselier Willy Brandt voor het Europees Parlement, dat de honger in de wereld een schandaal is. „Dagelijks worden 150 miljard dollar uitgegeven aan bewapening, terwijl de rijke landen niet in staat zijn de onderontwikkelde wereld te helpen. Als er voor dit pro bleem geen oplossingen worden gevonden, dan kunnen nieuwe oorlogen ontstaan", aldus Willy Brandt. Morgen praat he^ Euro pees Parlement verder over een rapport van de' Italiaanse com munist Ferrero, waarin aanbevelingen worden gedaan voor de bestrijding van de honger in de wereld. Franse wijnoogst kleiner door slecht zomerweer PARIJS De Franse wij noogst is ernstig getroffen' door het slechte weer van deze zomer en zal naar verwacht wordt 25 procent kleiner zijn dan die van vorig jaar. Dit heeft het ministerie van land bouw in Parijs meegedeeld. In enkele gebieden zal de pro- duktie vermoedelijk meer dan de helft minder zijn. Cham pagne is het zwaarst getroffen met dalingen van 55 tot 60 procent, aldus een deskundige van het ministerie. Cuba dreigt vliegtuigkapers HAVANNA Cuba heeft gis teren gedreigd alle luchtpira- ten die zich in de toekomst schuldig maken aan het ka pen van vliegtuigen tussen Florida en Havanna, naar de V.S. terug te sturen om daar berecht te worden. Het dreigement staat in „Granma", het blad van de* Cubaanse communistische par tij. De Cubaanse autoriteiten, aldus „Granma", moeten kie zen tussen dit middel of zware straffen wil er een eind komen aan de „kapingsrage". Sinds 10 augustus zijn negen vliegtui gen gekaapt door lieden die eerder dit jaar uit Cuba naar de VS vluchtten. Strauss loopt in op Schmidt HAMBURG Volgens een gisteren gepubliceerd opinie onderzoek is de conservatieve CDU/CSU combinatie van Franz Jozef Strauss de afgelo pen drie weken bijna twee percent ingelopen op de SPD/FDP-coalitie van Bonds kanselier Helmut Schmidt. Over drie weken, op 5 okto ber, worden in West-Duitsland algemene verkiezingen gehou den. De SPD van Schmidt kreeg 45.1 percent van de stemmen (tegen 46.8 bij een gelijksoortig onderzoek drie weken gele den), en de FDP van minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher 7.7 (7.6). In totaal koos 45 percent van de ondervraagden voor de CDU/CSU, terwijl dit drie we ken geleden 43 percent was. Rel Zuidafrikaanse medische wereld JOHANNESBURG Het be- sluit van de Vereniging van Zuidafrikaanse Medici (MASA), de dokters die wij len Steve Biko voor zijn dood onderzochten, schoon te was sen van alle blaam, heeft in medische kringen in Zuid-A- frika tot protesten geleid. De „Vereniging van Medici in Transvaal" (TMA), waarbij on geveer 120 zwarte dokters zijn aangesloten, heeft MASA be schuldigd van „medeplichtig heid aan het begraven van de zaak Biko", en heeft haar ont binding geëist. MASA had vorige week vrij dag unaniem vastgesteld dat de artsen die Steve Biko on derzochten, een paar dagen voor zijn dood in de gevange nis van Pretoria op 12 septem ber 1977, geen „nalatigheid of onoirbaar gedrag" ten laste ge legd kon worden. Een fraai landschap. Een vlinder in alle kleuren van de regenboog. Een moeder ege die met 'n trits kleintjes over een bospad trip pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant. Maar er zit nog zoveel achter. Een vlieg teordl pas ern vlieg na cm gcdaanuvcncisscling Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote rampen. Overal in dit 176 pagina's dikke boek r» V *4' JHHffiHHH groe'en en bloeien de foto's en aquarellen. Het v„. "V - nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. En als je daar wat meer van weet, kijkje opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Ben Garthoff. Een man die als geen ander boeiend kan venellen over alles wat groeit en bloeit. Maar de natuur laat zich uiteraard niet alleen in woorden vangen. Tot en met 4 oktober f2250. Daama fio,- duurder. De aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de voorraad strekL

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11