Qowuvnt Koopkracht tot 3,5 pet omlaag QLaskello av. PREMIES, BTW, GAS, PORTO, EN HUUR OMHOOG Ogem: Jaar verlies van 90 miljoen Zuiveringsactie Turkse leger tegen extremisten Geen opwekkende miljoenennota99 Controle door militairen in Turkije is nu aan de orde van de dag zoals hier in de hoofdstad Ankara. gen EG-landen waarin wordt uitgelegd waarom de burgerre gering aan de kant is gezet en' waarin „een zo spoedig moge lijk" herstel van de parlemen taire democratie wordt toege zegd. Minister Van der Klaauw is van mening dat er „later dit jaar" eer beoorde ling zal volgen van wat de huidige machthbbers voorheb- beij met hun land. Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keuken* - open haarden tegels - sanitair alle verbouwingen Koningin in 't blauw DEN HAAG Koningin Beatrix was bij de opening van de Staten-Generaal gekleed in een lange jurk van blauwe zijde met een bij passende hoed. Daarbij droeg zij het groot kruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prins Claus, met dezelfde onder scheiding. was in jacquet. Van de overige aanwezige leden van het ko ninklijk huis had prinses Margriet een pa relgrijze japon aan met bijpassende hoofdbe dekking Haar man, mr. Pieter van Vollen hoven, droeg evenals prins Claus een jac quet. Net als het koninklijk paar droeg prin ses Margriet het grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. van Vollenho ven droeg de rozet van het grootkruis in de Huisorde van Oranje Links en rechts van de troon stonden witte, roze en purperen chrysanten, gladiolen en rozen. Soortgelijke bloemen stonden bij de voorzitterszetel. Dinsdag 16 september 1980, 70e jaargang no. 21761 Staten-Generaal Samenvatting opening Staten- Generaal om 18.15 uur op Ned. I en om 22.00 uur „Den Haag vandaag" over de nieuwe be leidsplannen. Op Ned. II om 21.55 uur actua- litenrubriek „Brandpunt" over Prinsjesdag en om 22.20 uur documentaire „Je bent ver weggeweest". Enige tijd regen Enige tijd regen. Later weer opklaringen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Morgen zon op: 07.14, zon on der: 19.51. Hoogw.: 07.38 en 19.56. Laagw.: 03.26 en 15.34 ROTTERDAM Ogem heeft de eerste maanden van dit jaar ruim 66,4 miljoen gulden verlies geleden. Vo rig jaar maakt het bedrijf in deze periode 11,3 miljoen gulden winst. Verwacht wordt dat het jaar afgeslo ten zal worden met een ver lies van negentig miljoen gulden. Op een bijeenkomst gisteren, van de raad van commissarissen en de raad van bestuur van Ogem is be sloten de bezem door de top te halen. Een aantal com missarissen heeft al gezegd te zullen aftreden. Van mr. Blaisse is dat zeker. Het negatieve resultaat van Ogem is veroorzaakt door de te verwachten verliezen op de projectontwikkeling en de rentelasten, dié opliepen van 26,6 tot 34,7 miljoen gulden. De komende jaren zal dat nog meer worden. De positie van Ogem-topman Fibbe is voorshands nog on duidelijk. Nadat hij enkele we ken zijn functie als gedele geerd commissaris had terug gegeven en weer „gewoon" commissaris werd, was de al gemene verwachting dat hij aan zou blijven. Nu echter heeft de raad van bestuur de heer Fibbe „bedankt voor be wezen diensten". Het vertrou wen in hem was al opgezegd door de Centrale Onderne mingsraad van Ogem. Dragline ramt lichtbak: man gewond LEIDEN Een 54-jarige Leidenaar is gisteren op het Kort Rapenburg door glas scherven getroffen, nadat een lichtbak naar beneden was gestort. De boven het wegdek hangende lichtbak kwam naar beneden, door dat de machinist van een dragline tegen een kabel was op gereden. Het ongeval gebeurde om streeks vier uur. De dragline raakte een elektriciteitskabel, die brak, waardoor een licht bak naar beneden viel. De lichtbak viel op de auto van een inwoner van Lisse. De auto werd beschadigd. Het rondspringende glas van de bak raakte een passerende Leidenaar in de nek. De man werd even later door de Eerste Hulpdienst naar het AZL overgebracht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) hnementen: kwartaal 46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. itigen inkomens gaan niet zo als we wel gehoopt ANKARA Het Turkse le ger is gisteren een omvang rijke zuiveringsactie tegen linkse en rechtse extremis ten begonnen. Bij huiszoe kingen en straatcontroles zouden honderden personen op verdenking van terroris tische activiteit zijn opge pakt. De militaire macht hebbers willen kennelijk de talrijke linkse en rechtse terreurgroepen oprollen voordat een georganiseerd verzet tegen de militaire staatsgreep kan onstaan. Naar schatting tellen de ex tremistische terreurorgani saties zo'n 20.000 leden. Bij de razzia's zouden ook grote voorraden wapens in beslag zijn genomen. Het verzet te gen de militaire junta schijnt zich te concentreren in het zuiden en zuidoosten van Turkije Adana en ande re grote steden in dit gebied zouden vrijwel van de bui tenwereld zijn afgesloten, zo laag hebben we gehoord, broekriem nog nauwer worden aangetrokken. is van politiezijde verno men. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Ik heb geen op wekkende begroting aan te bie den," heeft de minister van finan ciën gezegd over de miljoenenno ta voor 1981, die vanmiddag is in- I gediend. Hij heeft onder meer aangekondigd, dat voor de werk nemers de premies voor de socia le verzekeringen met een procent zullen stijgen, dat er enige belas tingverzwaring nodig is met name door het lage BTW-tarief (geldend voor de eerste levensbe- "I hoef ten) te verhogen van 4 naar b 4,5 procent en dat de aardgas- 3l[ prijs, het briefport en de huren l? extra zullen stijgen. Bovendien zullen de loonkosten volgend t. jaar niet met acht procent om- vu hoog mogen gaan, zoals nu de 31 ontwikkeling lijkt te worden. 3 Die stijging moet tot zes procent worden beperkt, zo mogelijk vrij- willig, maar anders gedwongen I1 via een loonmaatregel. Door dit Talles en nog meer zal de koop- H kracht van de Nederlandse bevol- <J king er in 1981 van 1,25 tot 3,5 pro- li cent op achteruitgaan, zo is bere kend. injDe centrale werkgevers- en fjf'werknemersorganisaties zijn van- k'daag al uitgenodigd voor een ;i spoedgesprek met het kabinet. De regering wil nog v o o r 7 oktober, flals de miljoenennota in de Twee- Jde Kamer wordt besproken, uit sluitsel hebben over de bereidheid tot loonmatiging, die gerealiseerd - zou kunnen worden via beper- king van de prijscompensatie, verlaging van de vakantietoeslag pen aftopping van salarisstijgingen. '®Als die bereidheid er is dan zal de 'regering de lastenverzwaring wat elafzwakken. tl De partijen bij dat overleg hebben Izich in een eerste reactie wel be- I ireid verklaard tot een gesprek, imaar het succes ervan wordt nu Stlal in twijfel getrokken. CNV- loondeskundige Gerrit Terpstra r zei bijvoorbeeld, dat- het kabinet :^er met deze begroting alles aan heeft gedaan om het loongesprek j te laten mislukken. „Hét gesprek .J wordt een-flop, tenzij er een won- der gebeurt." Jj „De toestand van de Nederlandse p economie is veel ernstiger dan ve ilen inzien of willen inzien", aldus 0 minister Van der Stee van finan- 3 ciën. Bij het opstellen van de rijksbegroting heeft hij zich voor- elal laten leiden door de noodzaak het tekort op de betalingsbalans te verminderen, het bedrijfsleven de Éhand te reiken voor rendements- lasten zullen nog zwaarder op ons gaan De militaire junta van Turkije heeft gisteren Turgut Ozal, het economisch brein van de afge zette regering-Demirel, be noemd tot interim-premier. Zijn beleid zal onderhevig zijn aan de goedkeuring van de militaire machthebbers. Ozal, een voormalig zakenman, wist de afgelopen maanden zes mil jard dollar los te krijgen van buitenlandse regeringen en bankiers, in de vorm van le ningen en uitstel van schul daflossing. Hij geldt als een overtuigd voorstander van de vrije markt economie. Turkse universitaire kringen hebben gisteren hun steun be tuigd aan de militaire machts-, overname. Het militaire regiem in Tur kije heeft, via de ambassades in de verschillende hoofdste den, boodschappen gestuurd aaj» de regeringen van de ne- rijksuitgaven tot rond 140 miljard (132 miljard in 1980), waartegeno ver slechts inkomsten staan tot een bedrag van 127 miljard (118 in 1980). Er is dus een tekort van ruim 13 miljard, dat gedekt moet worden met leningen en de aan maak van nieuw geld. Het finan cieringstekort is dit jaar nog 6 procent van het nationaal inko men en zal volgend jaar worden teruggebracht tot 5,25 procent op weg naar de gewenste 4 procent. Het zal een kwart procent hoger worden als de loonkostenstijging, waarvoor in de miljoenennota nog is uitgegaan van 8 procent, wordt teruggebracht tot 6 procent. De minister vindt dit aanvaardbaar, omdat die matiging uiteindelijk weer doorwerkt in de werkgele genheid en in de begrotingsuit komsten. Het bedrijfsleven wordt ook ko mend jaar weer flink gesteund; het krijgt onder meer de extra aardgasbaten van de verbeterde exportcontracten (1,5 a 2 miljard). Niettemin zal de werkloosheid nog verder oplopen, tot 300.000 personen deze winter. Volgens de minister zal de conjuncturele in zinking eind dit of begin volgend jaar haar dieptepunt bereiken. Het gaat nu vooral om een begin van een structureel herstel. Extra geld is uitgetrokken voor stiume- ring van de bouw, arbeidsmarkt- maatregelen en energiebesparing. Zeer negatief De eerste reacties van werkge vers- en werknemerszijde zijn zeer negatief. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen vindt, dat de regeringsplannen niet drastisch genoeg zijn. De overheidsuitgaven zijn nog altijd veel te hoog, teveel gaat naar ge meenschapsvoorzieningen. „Van daag betalen ondernemingen en dus ook werknemers het gelag, De koningin arriveerde te gen het mid daguur aan de achterkant van het Paleis Voorhout, van waar zij rond één uur via de voordeur ver trok naar de Ridderzaal voor het uit spreken van de Troonrede. herstel en daarmee voor investe ringen en het scheppen van werk gelegenheid, en het financierings tekort van de overheid aanzien lijk te beperken. Daartoe hebben vrijwel alle departementen moe ten „inleveren". Bovendien is de rijksbijdrage aan de sociale verzekeringsfondsen met 1,3 miljard gulden verlaagd (wat premiestijging tot gevolg .heeft) en moet het overheidsper soneel rond 800 miljoen gulden extra opbrengen via (nog) lagere salarisstijging dan algemeen in Nederland geldend zal zijn. Voor het onderwijzend personeel komt daar nog eens een extra beper king van de salarisstijging van 265 miljoen bovenop. Tot modaal wil Pais de salarissen ontzien, boven tweemaal modaal zal daarentegen twee procent worden gekort. Tekort: 13 miljard Niettemin stijgen volgend jaar de morgen is iedereen het kind van de rekening," aldus het VNO. Hierdoor, zo zegt zij, wordt een bijzonder zware wissel getrokken op het komende overleg. Ook haar zusterorganisatie, het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, vindt het aangekon digde kabinetsbeleid geen passend antwoord op de negatieve ontwik keling van de economie. Het to taal aan overheidsuitgaven zal volgens deze organisatie grondig heroverwogen moeten worden. Het NCW is blij met de aangekon digde steun voor het bedrijfsle ven, maar ze blijft een druppel op een gloeiende plaat. Het komende overleg zal dan ook een wezenlij ke verbetering van de vooruit zichten van het bedrijfsleven als inzet moeten hebben. Gekraakt De christelijke vakcentrale CNV heeft het regeringsbeleid ge kraakt, onder meer omdat geen inspirerend werkgelegenheidsbe leid is aangekondigd, er geen re delijke inkomensontwikkeling tot stand komt en een grotere mede zeggenschap voor de werknemers uitblijft. Op geen enkele manier wordt volgens het CNV inge speeld op de groeiende bereidheid van de mensen om te matigen. De vakcentrale MHP voor middel baar en hoger personeel noemt dc kabinetsplannen ter bestrijding van de werkloosheid volstrekt on voldoende. Zij hoopt, dat het ma- tigingsgesprek zal slagen, ook al zal de extra matiging haar leden in het bijzonder treffen. De FNV meent dat de miljoenennota zin vol overleg over de inkomens vrijwel onmogelijk maakt. (Troonrede: pag 13; commentaren: pag 9; Wie betaalt?: pag 15 begrotingsnieuws: pag 16, 17, 18)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1