Zware lasten voor zwakste schouders 500 MILJOEN VOOR MEER WERKGELEGENHEID AMBTENAREN: 800 MILJOEN INLEVEREN Gezinsbedrijf Gebrek aan geld remt hoognodige woningbouw Forse stijging bijstandsuitkeringen prioriteit LJOENENNOTA 1981 LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 SOCIALE ZAKEN DEN HAAG Gemiddeld gaat ieder een er volgend jaar tussen ruim an derhalf en twee procent in koop kracht op achteruit, omdat er meer so ciale premies moeten worden betaald. (Daarnaast plegen de btw-verhoging en het duurdere aardgas een aanslag op de koopkracht). De premieverho ging (0,4 procent voor de werkgevers tn eén procent voor de werknemers) Is nodig omdat de regering 1.3 miljard pilden terugtrekt uit de pot waaruit de sociale uitkeringen worden be taald. Dat geld wordt net als de ande re lastenverzwaringen gebruikt om het begrotingstekort te verminderen. Omdat bij een inkomen van ongeveer zestigduizend gulden het maximum aan sociale premies wordt betaald, worden de lagere en middeninkomens het zwaarst door deze maatregel ge troffen. Zij gaan er 1,75 tot 2 procent op achteruit. De hogere inkomens bo ven zestig mille boeten maar 1 tot 1,25 procent aan koopkracht in. Dit „inkomensplaatje" is voor de re gering eigenlijk niet aanvaardbaar. Daarom maant zij de werknemers om met de werkgevers alsnog tot een drastische vrijwillige matiging te ko men, waardoor de loonsomstijging (nu geraamd op acht procent) terug gedrongen wordt tot zes procent. Dat betekent dan wel dat de sociale part ners vrijwillig moeten besluiten een streep te halen door reeds afgesloten cao's, zoals bij Philips en Hoogovens, die eigenlijk veel te „duur" zijn. Daar in is zelfs een loonsverhoging opgeno men, die volgens de regering ontoe laatbaar is. Gaan de sociale partners akkoord met deze matiging aan stelt de regering daar wat tegenover. Zij zal dan kij ken of de forse premieverhoging, die tot een zo onrechtvaardige verdeling van de lasten leidt, kan worden terug gedraaid. In dat geval zou het gat in de begroting één miljard gulden gro ter worden, maar dat zou verant woord zijn, omdat een sterkere loon matiging gunstig, dat wil zeggen ver lagend werkt op het financieringste kort. Bij zo'n vrijwillige matiging zou na het terugdraaien van de pre mieverhoging een situatie ontstaan, waarbij de laagste inkomens er 1,25 procent op achteruit gaan en de hoog ste (meer dan een ton) 3,5 procent in leveren. Een dergelijk beeld vindt de regering meer in overeenstemming met het algemeen aanvaarde uit gangspunt dat de sterkste schouders ae zwaarste lasten moeten dragen. Het miljard dat de regering wil four neren als er een vrijwillige matiging tot stand komt, kan overigens ook voor andere doeleinden worden aan gewend dan voor lastenverlichting. In overleg met werkgevers en werkne mers zou het ook ten goede kunnen komen aan het stimuleren van de werkgelegenheid. In dat geval zien de werknemers dus geen cent terug. Halve vakantietoeslag Naast een correctie op de premiever hoging zijn er nog andere wegen, waarlangs volgens de regering een evenwichtiger inkomensplaatje te be reiken is. Te denken is aan het aftop pen van de prijscompensatie en een beperking van de vakantietoeslag bo ven modaal (33.400 gulden), zodanig Werkloosheid dat mensen die meer dan 65 mille ver dienen genoegen moeten nemen met een halve vakantietoeslag (vier in plaats van acht procent). het niet vergoeden van bepaalde kos tenstijgingen (zoals energie) weer aan de orde. Een nieuwe loonmaatre gel is in zo'n geval niet ondenkbaar. Al begin oktober wil de regering met werkgevers en werknemers gaan pra ten om te zien of vrijwillige matiging haalbaar is. Mislukt dit overleg, dan zullen er door de regering eenzijdig maatregelen worden getroffen om de pijn rechtvaardiger te verdelen. Ook dan komen aftopping van de prijs compensatie en vakantietoeslag, die vooral de hogere inkomens treft en De regering vindt een verder gaande loonmatiging absoluut noodzakelijk om de recessie in de economie te be strijden. Als we niet verder matigen, loopt de werkloosheid zeker op tot 280 a 300.000. Worden de loonkosten ver der beperkt, dan krijgt het bedrijfsle ven meer lucht, zal de inflatie afne men en blijven er meer banen be schikbaar. Dat zal overigens in 1981 nog niet direct merkbaar zijn, omdat dit beleid een zaak van lange adem is. Na vijf jaar zal de werkloosheid ech ter met 25.000 zijn verminderd. DEN HAAG Voor aanvullende Maatregelen op de arbeidsmarkt jscholing, verruiming van de werkge legenheid) heeft de regering 600 mil joen uitgetrokken. Dat wordt ver- leeld over scholing en vakopleiding ichoolverlaters waarmee onder meer •en verdubbeling van de capaciteit voor de centra voor vakopleiding wordt gerealiseerd. Verder is er on dermeer geld voor verruiming van de werkgelegenheid, voor arbeidsbu reaus nieuwe stijl, waarvan er vol gend jaar weer tien bij komen, en voor experimentele projecten jeugdi ge werklozen. In de begroting van sociale zaken (totaal 14,3 miljard gulden) is ook het pakket maatregelen terug te vinden waarover minister Albeda eerder deze maand ad vies vroeg aan de Sociaal-Economische Raad. Het gaat daarbij om een besparing van 820 miljoen, vooral door zogenaam de volumemaatregelen, die er voor moe ten zorgen dat er minder mensen op een uitkering (met name WW en WAO) zijn aangewezen. De regering wil het be drijfsleven dwingen het komend jaar 10.000 WAO-ers en een zelfde aantal WW-ers aan werk te helpen. Er worden nu ook maatregelen aangekondigd om bedrijven te verplichten het personeels bestand te laten bestaan uit een zeker aantal langdurig werklozen en jeugdi gen. Een soortgelijke verplichting voor minder validen (vijf procent per bedrijf) wordt volgend jaar ingevoerd. Verder wil de regering via een ver scherpte toepassing van het begrip „pas sende arbeid" werklozen dwingen eerder een baan te aanvaarden op straffe van het verlies van hun uitkering. Van het beperken van de aanspraak op een WAO-uitkering bij gedeeltelijke arbeids ongeschiktheid moet een zelfde effect uitgaan. Exportverbod cultuurbezit )EN HAAG Minister Gardeniers van im verwacht dat zeer binnenkort een Iretsontwerp tot behoud van het Neder- ands cultuurbezit naar de Tweede Ka- per gezonden kan worden. Met die wet noet worden verhinderd dat voorwer- ten en collecties van een uitzonderlijke hlturele of wetenschappelijke waarde laar het buitenland verdwijnen. De ob- itcten die hiervoor in aanmerking ko nen zullen door de Rijksinspecteur voor berende monumenten op een lijst wor- Ijen geplaatst. Voordeel van dit systeem dat voor alle betrokkenen duidelijk is jrelke kunstvoorwerpen onder deze wet pan vallen. r'isserijvloot steeds kleiner jlEN HAAG De grote-visserijvloot zal nd van dit jaar nog uit 22 hektrawlers pstaan. Dat betekent een daling met pht ten opzichte van verleden jaar. j'oor de visserij wordt dit jaar slechter an 1979. Toen werd bij een gelijke aan- iDer van vis 460 miljoen gulden meer prdiend. Dit bedrag zal dit jaar onge- per de helft lager liggen, met als oor- ak de stijgende energiekosten, ndanks de slechte gang van zaken zijn sinds 1978 vijftig kotters besteld voor kleine visserij, dikwijls met een gro- r motorvermogen, waardoor men meer is kan vangen. Alle pogingen ten spijt ijkt het niet mogelijk deze gang van iken van rijkswege (er is toch al over- evissing) tegen te gaan. Minister Braks 'il proberen in de eerste helft van 1981, kanneer Nederland voorzitter is van de |G, een gemeenschapplijk visserijbeleid an de grond te krijgen. ^migratie stijgt sterk liEN HAAG Steeds meer Nederlan- hrs houden het in hun vaderland voor "tzien en nemen voorgoed de wijk naar "Iders. Uit cijfers van het ministerie van 'iciale zaken blijkt dat de emigratie dit lar afstevent op een verdubbeling ver bleken met 1979. En in dat jaar was er I twee maal zoveel belangstelling als in J)78. In de eerste vijf maanden van 1980 "roegen al 15.000 Nederlanders emigra- "e aan. Er vertrekken vooral meer zelf- landigen en bedrijfsmanagers naar het iiitenland. De emigranten zijn over het ■gemeen wat ouder dan vroeger. Uit de iotieven om Nederland vaarwel te zeg- In blijkt een weinig positieve kijk op de lelvaart alhier (en alle daarmee samen- Ingende problemen) en een toenemen- waardering voor de niet-materiële as ceten van het bestaan in de immigratie- pden. Canada blijkt het meest in trek, ivolgd door Australië en Nieuw Zee- nd. ieen taken naar provincies EN HAAG Tot grote opluchting van Vereniging van Nederlandse Ge- leenten heeft minister Wiegel (binnen- mdse zaken) een voorstel ingetrokken si een aantal taken van de gemeenten Her te hevelen naar de provincies. Het lat hier om het voorstel van de „nega- ève lijst", een onderdeel van het wets ontwerp Reorganisatie Binnenlands Be gluur. Volgens deze negatieve lijst zou- jjn gemeenten zich in de toekomst niet 'leer mogen bemoeien met zaken als ge- Sndheidszorg, natuur- en landschapsbe- ^herming, brandweer, politie en open- Tar vervoer. Jeatrixmunt eind 1981 IN HAAG Tot laat in 1981 zullen Ie munten nog de beeldenaar van de •rige koningin vertonen. Een commis- bij 's Rijks munt zoekt op dit moment in kunstenaar die een goede beeldenaar in koningin Beatrix moet ontwerpen, komen minder stuivers in omloop, t staatsmuntbedrijf heeft besloten op ,^sis van de te verwachten vraag in 1981 Jinderd miljoen nieuwe stuivers in om- V>p te brengen. Dit jaar waren het er ,j5 miljoen stuks. Het aantal centen jordt op basis van de verwachtingen ge- Jk géhouden op 15 miljoen nieuwe uit- )ven. Van alle andere munten zullen er Jeer in omloop komen. In totaal zullen 11981 335 miljoen nieuwe munten wor den geslagen. onferentie over Antillen iJEN HAAG Minister Van der Stee Antilliaanse zaken) wil nog dit jaar een rfgin maken met de zogeheten Ronde- ifelconferentie (RTC) over de staat- e indige toekomst van de Antillen. De landsraden van Aruba, Bonaire en Cu- ?ao en de afdelingen van Saba, Sint ustatius en Sint Maarten van de ei- tjndsraad van de Bovenwindse Eilanden gillen op deze conferentie vertegen woordigd zijn. Tijdens de RTC zal niet ij orden gestemd, aldus Van der Stee, gi aar moet overeenstemming worden be- D ikt over de toekomstige van samen- erking tussen de eilanden. Volgend jaar geen nieuwe extra injectie in de woningbouw, een sector waar de werkloosheid schrikbarend hoog blijft. VOLKSHUISVESTING DEN HAAG De woningnood en de stijgende werkloosheid in de bouw zijn voor de regering aanleiding om prioriteit te blijven geven aan de wo ningbouw en de stadsvernieuwing. Tegelijkertijd moet echter, in ver band met de noodzaak tot algemene bezuinigingen, worden vermeden dat de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening buitensporig stijgt, aldus minister Beelaerts van Blokland. Dit tweevoudige uitgangspunt heeft tot gevolg dat er enerzijds weinig meer geld beschikbaar is voor nieuwbouw en de verbetering van bestaande woningen en dat anderzijds strengere voorwaarden worden gesteld aan het geven van subsi die. Het zijn vooral de huurders (zie el ders in deze krant), die dit zullen voelen in de stijging van hun woonlasten. Daar naast zullen ook de kosten van sociale woningen, met name woningwetwonin gen, streng in de hand gehouden moeten worden, op straffe van het krijgen van minder subsidie. Het totaal aantal gesubsidieerde wonin gen op het bouwprogramma voor 1981 bedraagt 96.000. Vergeleken met dit jaar is er geen sprake van een echte stijging. Alleen in de sector wooneenheden voor één- tweepersoonshuishoudens kan er meer gebouwd worden: 16.000 in plaats van 12.000. Gezien de uiteenlopende vraag en de relatief geringe behoefte aan koopwoningen meent Brokx er goed aan te hebben gedaan een gevarieerd aanbod samen te stellen van woningwetwonin gen (30.000), premiehuurwoningen (24.000), premiekoopwoningen 26.000) en woningen in de vrije sector (20.000). Het merendeel van de nieuwbouw wordt gerealiseerd in de zogeheten groeikernen en -steden, en in de grote steden. De kernen hebben nu al een aandeel van twintig procent en in het Westen zelfs van 42 procent. Over de mogelijke aan wijzing van Leidschendam als groeikern wordt binnenkort beslist. Het gebrek aan ruimte in de grote steden betekent dat de bouw daar relatief duur is. Het rijk is bereid daarmee zoveel mogelijk reke ning te houden, aldus staatssecretaris Brokx. Het gebrek aan geld remt de regering ook op het gebied van de stadsvernieu wing. Worden er dit jaar nog 80.300 wo ningen verbeterd, volgend jaar zal dit aantal dalen tot 78.900. Wel is het pro- grama opgevoerd in de woningwetsector, „tot het maximaal haalbare": 20.800 hetgeen 3.300 meer is dan dit jaar. Het streven naar efficiëntie heeft geleid tot de regeling dat de verbeteringskosten van vooroorlogse en na-oorlogse wonin gen niet hoger mogen zijn dan tachtig respectievelijk vijftig procent van verge lijkbare nieuwbouw. De maximale bij dragen voor verbeteringen door particu lieren zijn opgetrokken van 21.000 naar 29.000 gulden. CULTUUR, RECREATIE, MAATSCHAPPELIJK WERK DEN HAAG CRM is een van de weinige departementen die nauwe lijks te lijden heeft gehad van de om buigingen op de departementale be grotingen. De totale begrotingspost voor 1981 is in vergelijking met dit jaar gestegen met ruim één miljard en nadert daarmee de 11 miljard gul den. Die stijging wordt echter voor een groot deel (700 miljoen) opge slokt door de geraamde kosten voor bijstandsuitkeringen. De totale kosten voor bijstandszaken zul len volgend jaar 5,7 miljard gulden be dragen. Met name de post uitkeringen aan werklozen heeft met 400 miljoen gulden een flinke stijging ondergaan. Volgend jaar zal in totaal bijna anderhalf miljard gulden nodig zijn voor bijstand aan werklozen. Verder zijn de vergoe dingen aan gemeenten voor bijstand aan thuiswonenden en bejaarden in bejaar denoorden verhoogd. In de sectoren maatschappelijke dienst verlening, natuurbehoud, sportzaken en opdrachten voor kunstwerken zullen in 1981 in totaal 3800 extra arbeidsplaatsen worden geschapen, met name in de pro bleemregio's als het Noorden en Lim burg. Op de CRM-begroting is het bedrag ten behoeve van de culturele minderheden verhoogd met ongeveer 50 miljoen gul den. Het beleid is vooral gericht op het opheffen van achterstandssituaties waar in de diverse minderheden verkeren. Extra aandacht krijgen het voortgezet onderwijs, volwassenen-educatie en de werkgelegenheid voor deze minderhe den. Minister Gardeniers wil ook het komend jaar de nadruk leggen op verdere decen tralisatie van welzijnstaken naar de lage re overheden. Staatssecretaris Kraaijeveld mag voor het emancipatiebeleid rekenen op wat meer financiële armslag. Deze post is met vijf miljoen verhoogd tot bijna 17 miljoen gulden. Het geld zal grotendeels worden besteed aan subsidies voor emancipatie-instellingen. Komend jaar zal er ook een informatie- en documen tatiecentrum op het terrein van de emancipatie tot stand komen. De vergoeding aan de gemeenten voor de bezorging van thuiswonenden en voor bejaardentehuizen is verhoogd. BINNENLANDSE ZAKEN DEN HAAG De ambtenaren van rijk, provincies en gemeenten moeten volgend jaar opnieuw een extra bij drage leveren aan de bezuinigings plannen van het kabinet. In totaal zullen de overheidsdienaren in 1981 circa 800 miljoen moéten inleveren. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) zal de gewenste besparingen bin nenkort in een pakket van maatrege len voorleggen aan de ambtenaren bonden. Volgens Wiegel is het gerechtvaardigd, dat het overheidspersoneel een extra in komensoffer brengt, omdat ambtenaren in hun inkomen niets merken van de stijging van de sociale premies waar de werknemers in de particuliere sector mee te maken krijgen. De minister kon digt alvast in zijn begroting aan, dat een deel van de achthonderd miljoen die de ambtenaren gezamenlijk moeten inleve ren, zal worden verkregen door verla ging van de aanvangssalarissen bij de overheid en een geleidelijke verminde ring van de topsalarissen. Anderzijds zullen ambtenaren die vuil en onaange naam werk verrichten, onregelmatig werken of regelmatig bereikbaar moeten zijn, kunnen rekenen op extra toeslagen. Als gevolg van de noodzaak tot matiging van de overheidsuitgaven zullen volgend jaar ook de uitkeringen van het rijk aan provincies, gemeenten en gewesten wor den beknot. Daartegenover staan onder andere nieuwe bijdragen aan gemeenten die financieel getroffen worden als ge volg van herindelingen of samenvoegin gen met andere gemeenten. Het vorig jaar al door Wiegel aangekon digde wetsontwerp tot instelling van een nieuwe provincie Rijnmond kan niet meer dit jaar, maar pas in het voorjaar van 1981 bij de Tweede Kamer worden ingediend. De gemeentelijke politiekorpsen zullen in 1981 in totaal 550 man personeel erbij krijgen. Voorts kondigt Wiegel aan, dat in de politie-opleiding meer dan tot nu toe aandacht zal worden besteed aan maatschappijleer en de omgang met het publiek. Aan nota's en wetsontwerpen kan vol gend jaar onder meer nog het volgende worden verwacht: een wetsontwerp tegen de seksediscri minatie; een nota over het invoeren van een pleziervaartuigenbelasting; een wetsontwerp betreffende het deel nemen van in het buitenland wonende Nederlanders aan verkiezingen; een nota Minderhedenbeleid. Koningshuis kost bijna tien miljoen DEN HAAG Het koningshuis kost de staat volgend jaar bijna tien mil joen gulden aan salarissen en onkos tenvergoedingen. Koningin Beatrix krijgt 5,6 miljoen, prins Claus 1,09 miljoen, prinses Juliana 1,49 miljoen en prins Bernhard 883.000 gulden. De vorige koningin en haar echtgenoot mogen bovendien nog kosten doorbe rekenen in verband met de abdicatie. Deze kosten bedragen bijna zestien miljoen gulden. net totaal aan personeelsleden van ko ningin Beatrix en prinses Juliana is nu 216, afgezien van de wijzigingen die zich in de loop van volgend jaar zullen vol trekken. Het personeel is als volgt onder te verdelen: 27 man hof- en administra- tiepersoneel, 52 lakeien, koks e.d., 55 chauffeurs en koetsiers, 41 personeelsle den op paleis Soestdijk, 20 personeelsle den paleizen Den Haag, 35 man paleis Amsterdam (o.a. bewaking wegens open- filing) en 6 man toezicht landgoederen. LANDBOUW EN VISSERIJ DEN HAAG Exportbevordering en landinrichting zullen de agrari sche sector in 1981 overeind moeten houden. Daarbij staat het gezinsbe drijf in de landbouw voorop. Voor de exportbevordering zal een spe ciaal programma worden ontwor pen, waarin het telen van meer pro- dukten, betere produktiemethoden en een kwaliteitsverbetering voorop staan. Het rijk gaat de bijdrage in de keuringskosten voor produkten aan het bedrijfsleven met ruim 9,5 miljoen gulden verhogen. Voor de exportbevordering wordt 58 miljoen meer uitgetrokken. Dit schrijft mi nister Braks (landbouw en visserij) in een toelichting op zijn begroting. Naast de exportbevordering geeft Braks ook een hoge prioriteit aan de landin richting. Dit omdat een goede landin richting zijns inziens een onmisbare voorwaarde is voor een sterke concur rentiepositie en behoud van werkgele genheid. Zo zal er 41.000 hectare land in ruilverkaveling genomen worden. Daar entegen worden de rijkssubsidies voor boerderijverplaatsingen en de rijksaan kopen van grond voor boeren, die dit zelf niet kunnen betalen (behalve als het gaat om bedrijfsovername van ouder op kind of vergroting van bedrijf in be heersgebieden) afgeschaft. Hiermee be spaart Braks 20 miljoen gulden. Braks wil zich in 1981 inzetten voor het behoud van een sterke en veelzijdige agrarische sector. Hierin werkt twaalf procent van de beroepsbevolking, terwijl zij in 1979 goed was voor 8,5 miljard gul den winst voor de staat. Vooral de ex port naar Engeland (plus dertig procent), België/Luxemburg (plus 20 procent) nam toe. De export naar Amerika daalde daarentegen met vijf procent. Het aantal boerenbedrijven nam in 1979 af van 162.600 tot 148.700.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17