Huren omhoog, premies koopwoningen gelijk Levensmiddelen duurder, maar betere kwaliteitseisen Volledige inflatiecorrectie, btw naar 4,5 procent, aftrek bejaarden en invaliden lager Gasprijs mogelijk 20 cent omhoog BRIEFPORT GAAT NAAR 65 CENT MEER GELD BESTEMD VOOR EG BELASTINGMAATREGELEN VOOR 1981: Uitgaven van het rijk ILJOENENNOTA 1981 LEIDSE COURAN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 WAT BETAALT DE NEDERLANDER? DEN HAAG Het huren van een woning wordt volgend jaar duurder, blijkt uit de begroting van minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) en zijn staatssecretaris Brokx. „Een te laag huurprijsniveau stagneert de jj doorstroming naar nieuwe woningen en heeft daardoor een remmende wer- 'I we woningen den. king op de totstandkoming van nieu- ren", aldus de bewindslie- Zij hebben daarom de volgende maatre- D gelen in voorbereiding: de jaarlijkse trendmatige huurverho ging zal tenminste gelijke tred moeten houden met de kostenontwikkeling in de bouw (naar verluidt wordt de verhoging per 1 juli 1981 zeven procent); achtergebleven huren worden ver sneld opgetrokken; de individuele huursubsidie wordt verlaagd. Over de maatregelen om achtergebleven huren snel op een redelijk geacht niveau te brengen hebt u vorige week in deze krant uitvoerig kunnen lezen. Kort ge zegd komt het erop neer dat de normen voor de verhouding tussen huurprijs en kwaliteit van de woning worden bijge steld. In dit verband is de regering van plan de jaarlijkse huurverhoging niet meer in procenten van de geldende huur, maar in een vast bedrag uit te drukken. Ingewijden weten te vertellen dat dit in 1981 26 gulden zal zijn. Dat geldt dan echter alleen voor de eenvou dige woningen. Voor de betere woningen zou de percentagegewijze verhoging wel van kracht blijven, met dien verstande, dat de verhoging niet wordt berekend over de geldende huur, maar over de huur, die de woning eigenlijk zou moe ten opbrengen. Dergelijke maatregelen zouden overi gens niet zo erg veel zin hebben, als er niets gedaan werd aan het systeem van ■individuele huursubsidie. Beelaerts en Brokx stellen dus ook op dit punt veran deringen voor. Het redelijk percentage van net inkomen dat iemand geacht wordt aan huur te kunnen betalen, de zogeheten normhuurquote, wordt ver hoogd. Niet in één keer overigens, maar over een periode van vier jaar. Tegenover deze verhogingen staat het besluit de premies voor koopwoningen te handhaven op het dit jaar verhoogde ni veau. De eerste jaarlijkse bijdrage voor premie-A-woningen blijft daarmee, voor de laagste inkomensgroepen, op 10.900 gulden. De in 1980 aan kopers van dit soort woningen toegekende belasting vrije bijdrage van vijfduizend gulden in eens is volgend jaar niet meer van toe passing. Ook de eerste jaarlijkse bijdra gen voor premie-B-woningen blijven hetzelfde, dat wil zeggen maximaal vijf duizend gulden. DEN HAAG De consument zal meer moeten gaan betalen voor le vensmiddelen. Gezien de overproduk- tie in de EG-landbouw, moet de boer immers zelf gaan meebetalen aan de kosten van de afzet van zijn produk- ten op de wereldmarkt. Dit is vrijwel de enige manier om de boeren tot pro- duktieverlaging te brengen. Dit schrijft minister Braks (landbouw en visserij) in de toelichting bij zijn begro ting. Hoewel Braks niet rept over een Om de kwaliteit van levensmiddelen te bevorderen zal de minister nog dit jaar kwaliteitseisen afkondigen voor boter- produkten, samengestelde vleesproduk- ten (zoals kroketten), bloembollen, scharreleieren en babyvoeding. In voor bereiding zijn dergelijke „kwaliteitsbe- sluiten" voor kaasprodukten, kokswaren en snacks, groente en fruit in blik en vis en visprodukten. In 1982 komt er een regeling voor de in formatie op etiketten van voorverpakte produkten die niet onder de Warenwet vallen. De etiketten moeten goede en be trouwbare informatie over het produkt geven. Minister Van Aardenne (economische zaken) schrijft in zijn begroting dat pro ducenten binnenkort krachtens de Wa renwet worden verplicht, goede voor lichting over hun produkten aan consu menten te geven. Dit moet ook gelden voor dienstverlening. Nog dit jaar ko men er regels voor o.a. de opstelling van rekeningen (en specificaties daarop) voor reparatie- en onderhoudswerken. DEN HAAG De PTT-tarieven gaan met ingang van 1981 omhoog. Het ver sturen van een brief tot twintig gram gaat 65 cent kosten, in plaats van 60 cent nu, en de tarieven voor pakket- post gaan met tien procent omhoog. Daarbij wordt een uitzondering ge maakt voor periodieken, waarvan de uitgevers meerjarenafspraken hebben met de PTT. De tariefsverhogingen zijn nodig, omdat de vraag naar telefoonaansluitingen gaat afnemen (de markt is vol), de gelddien- sten steeds minder zakelijk verkeer te verwerken krijgen en de verliezen bij de post zorgelijk blijven. Dit blijkt uit de toelichting op het hoofd stuk PTT in de begroting van verkeer en waterstaat. Ondanks de tariefstijging zullen de verliezen bij de post in 1981 nog met 26 miljoen gulden oplopen tot 229 miljoen gulden. Via de tariefstijging krijgt het rijk 268,5 miljoen gulden extra binnen. Voornaamste oorzaak van de stijgende verliezen bij de post zijn de hoge perso neelslasten. Het aantrekken van meer personeel is echter nodig om de dienst verlening bij een stijgend postverkeer op peil te houden. De situatie bij de telefoon en bij de gelddiensten zal naar verwach ting in 1981 verder verslechteren. Er zullen echter nog winsten worden ge maakt van respectievelijk 338 en 63 mil joen gulden. Het binnenlands briefpostverkeer zal in 1981 met drie procent groeien tot ruim 1,1 miljard stuks. De groei komt vooral van de losse post (3,4 procent) en par- tijenpost (2,4 procent). De groei in de los se post heeft vooral te maken met een toeneming van het briefverkeer (vier procent). Het telegraafverkeer zal in 1981 verder dalen door een afname in het binnenlands verkeer (met 3,5 pro cent) en het buitenlands verkeer (4,7 procent). De telefoonmarkt zal in 1985 naar verwachting verzadigd zijn. Wel zal het aantal gesprekken in het binnenland in 1981 nog met 4,5 procent toenemen, het telefoneren met het buitenland 5,5 procent. Het aantal abonnee's stijgt met 5,4 procent. Het aantal betaalrekeningen bij de Post- chèque- en Girodienst stijgt met 96.000 tot ruim 4,6 miljoen, met een totaal over schot van 18,2 miljard. Het aantal reke ningen bij de Rijkpostspaarbank groeit nauwelijks. Er zijn er 6,3 miljoen met een balanstotaal van 17,2 miljard gulden. DEN HAAG De regering wil voor volgend jaar een reeks belastingmaat regelen treffen om haar begroting in een redelijk evenwicht te brengen. Te genover de inflatiecorrectie van 100 "procent in het belastingsysteem, (de [belastingbetaler wordt dus niet extra :pakt als gevolg van de prijsverho- ngen), staan maatregelen als een jdelijke belastingverhoging ten be- loeve van de uitkeringen aan ex- rijgsge vangenen in Nederlands-In- lië, verhoging van het 4%-BTW-tarief :n verlaging van de bejaarden- en ar- idsongeschiktenaftrek. WHet zogenaamde verlaagde tarief van de ^omzetbelasting (voor de eerste levensbe- 4lhoeften), dat nu nog 4 procent bedraagt, zal worden opgetrokken naar 4,5 pro- icent. Dit zal volgend jaar 250miljoen ^gulden extra opbrengen. f»De tijdelijke verhoging van de loon- en ^inkomstenbelasting moet 225 miljoen op- Jbrengen om de eenmalige achterstallige ^uitkering aan ex-Indische geïnterneer- riden te kunnen betalen. Deze verhoging geldt dus slechts voor 1981. Tijdens het Kamerdebat over deze zgn. KNIL-uitke-' ringen had minister Wiegel gezegd, dat de gehele Nederlandse bevolking een of- -ier ten behoeve van de voormalige krijgsgevangenen zou moeten brengen. Zelfstandigenaftrek De zelfstandigenaftrek zal, in afwach ting van de resultaten van nadere studie, op het niveau van 1980 met een jaar worden verlengd. Ook wordt er een spe- AailslagfiTenS ciale winstaftrek voor zelfstandigen voorbereid. Voorgesteld is voorts, de tijdelijke vrij stelling van belasting op een deel van ontvangen rente permanent te maken. Het daarvoor nu geldende bedrag van 500 gulden wordt verhoogd tot 700 gul den. Bejaardenaftrek De gehuwden-bejaardenaftrek (thans 2691 gulden) wordt in 1981 verlaagd met 438 gulden, de ongehuwden-bejaardenaf- trek (1886 gulden nu) gaat omlaag met 307 gulden. De arbeidsongeschiktheid saftrek wordt verlaagd met 236 gulden tot het nieuwe niveau van de ongehuw- den-bejaardenaftrek. Voorts wordt voor gesteld een globale relatie aan te bren gen tussen de mate van arbeidsonge schiktheid en de hoogte van de aftrek wegens arbeidsongeschiktheid. Dit indi vidualiseren van de aftrek kan echter nog niet op 1 januari 1981 ingaan. De grens van het inkomen tot waar geen aanslag zal worden opgelegd, maar waar kan worden volstaan met inhouding van loonbelasting, zal met circa een kwart worden verhoogd en wel van 47.200 naar 60.000 gulden. Neveninkomsten tot 800 gulden (nu 600 gulden) zijn vrij van be lasting en de mogelijkheid tot belasting- teruggave via een T-biljet wordt verder beperkt. Volgens de nieuwe regeling ko men vakantiewerkers, schoolverlaters, mensen met onregelmatig werk zoals via uitzendbureaus, emigranten en nog en kele andere groepen daardoor niet meer gemakkelijk voor belastingteruggave in aanmerking. Dit betekent een lastenver lichting voor de overheid, die al met al 160 miljoen opbrengt. Bestrijding fraude Er wordt voorts rekening gehouden met een extra belastingopbrengst van 70 mil joen gulden als gevolg van de 'intensie vere aanpak van de fiscale fraude. In de justitiebegroting heeft minister De Rui ter de oprichting van een „fraudecentra le" aangekondigd. Deze nieuwe justitie dienst krijgt tot taak, de politie en de bij zondere opsporingsdiensten (zoals de Fis cale Inlichtingen- en Opsporingsdienst) bij te staan bij het onderzoek naar grote en ingewikkelde fraudemisdrijven. DEN HAAG De Europese Gemeen schap moet op termijn meer geld tot haar beschikking krijgen, wil zij „in haar ontwikkeling niet op onaan vaardbare wijze worden beknot". Dit schrijft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) in de toelich- - ting op zijn begroting. Een verhoging van het plafond van de btw-afdracht, dat nu op één procent is gesteld, lijkt 'e' de bewindsman de eenvoudigste me- >P thode. Deze uitspraak mag opmerke* BUITENLANDSE ZAKEN lijk heten, omdat de regering zich tot nu altijd op het standpunt had ge steld dat de 1-procentsgrens onder geen beding mocht worden overschre den. Van der Klaauw voegt er wel aan toe dat een verhoging van de afdracht ge paard moet gaan met waarborgen voor een verantwoorde en evenwichtige ont wikkeling van de uitgaven en een zorg vuldige afweging van het tot dusverre gevoerde beleid. Zo zullen de kosten van het landbouwbeleid relatief verminderd moeten worden, voornamelijk in de sfeer van de gegarandeerde opbrengsten vor de boeren. Daarnaast zal de Ge meenschap meer taken van de nationale overheden moeten overnemen. Raad van State: „Er wordt niet genoeg bezuinigd" DEN HAAG De Raad van State vindt, dat het kabinet onvoldoende heeft bezuinigd ten opzichte van de klaagzang in de miljoenennota, dat de economische situatie zo moeilijk is dat het financieringstekort moet wor den beperkt en dat het bedrijfsleven meer lucht moet krijgen. Men kan die kritiek lezen in het advies van de Raad betreffende de rijksbegroting. Uit dat advies blijkt, dat de Raad van State het niet aanvaardbaar vindt de rijksbegroting zo laat onder ogen te krij gen. Het tijdig uitbrengen van een wel overwogen advies is daardoor onmoge lijk. Met het kabinet was afgesproken, dat de raad uiterlijk op 1 september de stukken zou krijgen, maar dat is weer niet gelukt. De Raad van State merkt op, dat ook als de loonstijging beperkt wordt, de loon kosten voor het bedrijfsleven nog altijd zeer hoog blijven. „De Raad vraagt zich af, of het voorlig gende pakket maatregelen een voldoen de beroep inhoudt op de toch wel aanwe zige bereidheid van de Nederlandse be volking tot matiging. Zo is het niet dui delijk in hoeverre de beoogde maatrege len het werkloosheidscijfer terugdrin gen. Voorts rijst ook de vraag, waarom alleen in de onderwijssector een speciale regeling „loonmatiging werk" zal wor den getroffen," aldus het advies. De Raad vraagt zich ook af, of de verhoging van de sociale premies en van de BTW niet in strijd is met het streven om de sterkste schouders de zwaarste lasten te laten dragen. In een reactie hierop heeft het kabinet beterschap beloofd wat betreft de indie ning van de stukken. Opgemerkt wordt voorts, dat het werkgelegenheidseffect van de voorgenomen maatregelen nog niet in 1981 maar wel in latere jaren dui delijk waarneembaar zal zijn. Overheid zorgde in tien jaar voor 240.000 arbeidsplaatsen DEN HAAG In de afgelopen jaren is de werkgelegenheid in de kwartaire sec tor (de overheid plus de medische sector, cultuur, sport en recreatie, gezinsverzor ging, bejaardenzorg, wijk- buurt- en clubhuiswerk, openbaar vervoer) voort durend gestegen. In totaal kan thans de werkgelegenheid bij de overheid op 701.000 en in de rest van de kwartaire sector op 555.000 plaatsen worden ge steld. Daarmee komt de kwartaire sector als geheel op 1.256.000 arbeidsplaatsen, ongeveer 27 procent van de totale werk gelegenheid in Nederland (4.718.000). In 1981 wordt een groei van de werkgele genheid in de kwartaire sector verwacht van 14.000. De totale groei van de werk gelegenheid in deze sector komt daar mee in de periode 1972-1981 op 240.000 arbeidsplaatsen. Buiten de kwartaire sec tor (in het bedrijfsleven) daalde de werkgelegenheid in diezelfde periode met bijna 225.000 plaatsen. DEN HAAG De gasprijs zal het ko mende jaar mogelijk nog eens met tien cent per kubieke meter omhoog gaan. Deze verhoging komt bovenop de prijsverhoging van 9,4 cent die op 1 januari ingaat. De extra stijging van de gasprijs is nodig om de prijzen op gelijk niveau te krijgen met die van huisbrandolie. Na de aanpassing per 1 januari gaat een gezin veertig cent per kubieke meter gas betalen. Zou de koppeling met de prijs van huisbran dolie helemaal doorgevoerd worden, dan wordt dit vijftig cent. Dit schrijft minister Van Aardenne (economische zaken) in een toelichting op zijn be groting. De extra prijsverhoging zal de staat naar schatting 2,5 miljard gulden opleveren. Van Aardenne bekijkt op dit moment hoe de extra prijsverhogingen via half jaarlijkse maatregelen bereikt kunnen worden. Dat een verdere verhoging vol gend jaar al verwacht kan worden, blijkt uit het feit dat de bewindsman de prijs verhogingen wil betrekken in de bespre kingen met werkgevers en werknemers over het arbeidsvoorwaardenbeleid. Met de extra inkomsten uit het gas wil de be windsman de lasten voor het bedrijfsle ven verlichten, een exportprogramma fi nancieren alsmede een bijdrage leveren aan het isoleren van woningen en het opzetten van projecten in het kader van het gebruik van meer kolen voor de energievoorziening. Van Aardenne wijst erop dat de bestaan de contracten tussen de Nederlandse Gasunie en de Vereniging van Gasex- ploitanten in Nederland (VEGIN) door de sterke stijging van de wereldolieprij zen het verschil in prijs tussen aardgas en huisbrandolie alleen maar groter ma ken. Het is dan ook noodzakelijk dat de betreffende contracten, die de prijzen re gelen voor de periode 1979-1981, worden herzien, zo meent Van Aardenne. Hij wil daarover met Gasunie en VEGIN gaan praten. Dubbele courtage moet verdwijnen DEN HAAG Staatssecretaris Haze- kamp (economische zaken) gaat een ein de maken aan het berekenen van dubbe le courtage door makelaars in onroeren de goederen. Dit systeem, waarbij zowel koper als verkoper de rekening gepre senteerd krijgen, leidt tot zeer veel klachten. Hazekamp overlegt met de makelaarsorganisaties op welke wijze dit probleem kan worden opgelost. Mocht dat niets opleveren, dan komt er wel licht een wettelijk verbod. Verdeeld over de departementen belopen de uitgaven (in miljoenen gul dens): Hoofdstukken Uitgaven 1980 ontwerp-begroting 1981 bedrag bedrag Huis der Koningin 9 9 Hoge colleges van staat en kabinet der Koningin 137 149 Algemene Zaken 95 51 Kabinet voor Nederlands- Antilliaanse Zaken 197 181 Buitenlandse Zaken 2.909 3.034 Justitie 2.749 2.936 Binnenlandse Zaken 5.543 5.732 Onderwijs en Wetenschappen 21.919 22.771 Nationale schuld 9.844 12.206 Financiën 2.741 2.831 Defensie 10.862 11.407 Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening 10.099 11.327 Verkeer en Waterstaat 9.775 9.228 Economische Zaken 2.715 3.319 Landbouw en Visserij 2.243 2.421 Sociale Zaken 14.398 14.399 Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk 9.884 10.915 Volksgezondheid en 4.485 Milieuhygiëne 4.495 Aanvullende posten 4.279 2.408 Totaal 114.893 119.809

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15