e lange hete zomer is voor Zürich nog lang ten einde een redelijk alternatieve vogel juitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen litensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneri r) LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 ngsten 1 al degenen die en dat fractielei- zich uitsluitend be- ouden met de grote in van het rege- 'beleid volgt hier l J? ontnuchterende scn uMng. Jan Ter- 0 ^r( leider van de inn, -fractie in de ndstede Kamer en toe- stig lijsttrekker van partij die, als de rino tekenen niet be- J"? ten, een winst van |en '20 zetels gaat beha- wierp zich begin week op als pleit er voor de Ne- paardenfok-. domineeszoon uit rsfoort was maan- n«|één der woordvoer- tijdens een verga dering van de kamer commissie voor land bouw en visserij, waar met minister Braks breedvoerig werd gedis cussieerd over het wel en wee der edele vier voeters. Dat had Kmeer hoeven in de aarde dan men op het eerste ge zicht zou denken. Niet alleen de problemen in de paardenfokkerij pas seerden de revue, maar ook de voetangels en klemmen in de draf- en rensport, het wedden bij paardenkoersen, het gebruik van doping door renpaarden en za ken betreffende het plezierrijden (de ruite rij), paardenveilingen en paardenkeuringen kwamen aan de orde. Allemaal zeer specialis tische kost dus. HENGSTEN 2 Jan Terlouw, nog maar kort lid van de land- bouwcommissie, had zich echter goed in de materie verdiept. Na tuurlijk is dat heel nor maal voor een kamer lid, maar nochtans is het een vreemde ge waarwording om een fractieleider, die toch echt wel meer aan z'n hoofd heeft dan de moeilijkheden bij het dekken van warmbloed merries, te horen plei ten voor het instellen van een erfelijkheid- sonderzoek bij oudere hengsten die in de paar denfokkerij dienst doen. Jan deed het alsof hij in de kamer nooit ergens anders over had gepraat Hij deed zelfs meer dan dat: hij dien de er ook een motie over in. Niet alleen de Jonge jaargangen maar ook de oudere dekhengsten, die in het verleden hun sporen al hebben verdiend, moe ten door de organisatie „Warmbloed Paarden stamboek Nederland" onderzocht worden op erfelijke gebreken, al dus de motie. Dit om een zo gezond en nobel mogelijk Nederlands paardenras te verkrij gen. Minister Braks bleek er niet erg van onder de indruk te zijn maar zegde toch toe de zaak nader te zullen be studeren. Voorwaar geen gering politiek succes voor D'66! De CDA 'er Herman Wisselink kwam trou wens ook nog met een interessant probleem op de proppen. Op zand wegen, die verboden zijn voor gemotoriseerd verkeer, geldt door gaans tegelijkertijd een verbod voor paard-en- wagens. Wisselink vond het laatstgenoemde ver bod niet in alle gevallen nodig. Hij wees daarbij op het steeds toenemen de verschijnsel dat mensen zich voor hun plezier, gezeten in een klein wagentje, door een paard langs 's He ren wegen laten trek ken. Tezamen met col lega Evenhuis van de VVD diende Wisselink dan ook een motie in met het verzoek „de be lemmeringen voor het aangespannen rijden op daarvoor geschikte zandwegen weg te ne men Leden der Staten Gene raal! Zingen wij thans uit „Kun je nog zingen, zing dan mee" lied 145 en daarvan het eerste vers: „Een karretje op de zandweg reed". GEELTJES 1 Donderdagmiddag mochten de ministers Gijs van Aardenne (economische zaken) en Wil Albeda (sociale za ken) eendrachtig met de kamer in de slag. Onderwerp van debat was de (onvoorziene) gedaalde koopkracht van de mensen met een minimum-inkomen, als gevolg van de sterke prijsstijgingen van de afgelopen tijd. Ondanks het droevige onderwerp wisten kamer en be windslieden tijdens het debat toch nog een lach op de gezichten te tove ren. De CDA 'er Bert de Vries stelde voor, de fi nanciële pijn voor de mensen die met een mi nimuminkomen moeten rondkomen, enigszins te verlichten door ze alle maal een éénmalige uit kering van 50 te ge ven. Hij gaf daarbij wel toe, dat het moeilijk zou zijn, al de mensen met een minimuminkomen op te sporen. Ze staan immers niet allemaal op een rijtje ergens in een grote kaartenbak gere gistreerd. Maar dat moest de regering dan maar uitzoeken. Van Aardenne en Albe- da bleken in principe wel iets voor het plan te voelen. Wel zei Albeda, dat naar zijn mening al leen de armste Neder landers met kinderen recht zouden moeten hebben op de twee briefjes van vijfentwin tig. De wijze van opspo ren en uitbetalen bleek echter ook voor de mi nisters een vraagstuk waar ze niet direct uit kwamen. Toen kwam CPN-fractieleider Mar cus Bakker aan het woord. GEELTJES 2 „Ik vraag mij af, wat er nu concreet gaat gebeu ren", zo zei Bakker. „De regering oppert, dat aan sommige groe pen misschien nog wel twee geeltjes zouden kunnen worden over handigd. Hoe stelt de regering zich nu precies voor wat zij zoéven heeft gezegd en wat de heer De Vries heeft ge vraagd? Moeten de mensen straks in een rij gaan staan met al hun bullen om aan een amb tenaar aan te tonen dat ze echt op het bestaans minimum zitten en krij gen ze dan door het lo ket vijftig gulden als alle papieren in orde zijn? Want als de papie ren niet voldoende zijn, moeten ze natuurlijk weer terug en achterin de rij gaan staan „Nou ja, dan krijgen ze een pannetje soep!", wierp PvdA-woord- voerder Jaap van der Doef tussenbeide. Waarop Maarten Eng- wirda (D'66) riep: „Ze moeten natuurlijk ook nog hun kinderen mee nemen!". „Inderdaad", antwoord de Bakker, toen het ge lach was verstomd. „Waarschijnlijk moeten ze niet alleen hun ech te, maar ook hun on echte kinderen meene men. En wat voor soort iemand moet daarover gaan beslissen? Wie komt er achter dat lo ket te zitten? In alle ernst, mijnheer de voor zitter, dit wordt een soort optocht van de ar men, die komen vragen: geef ons asjeblieft vijf tientjes. Ik vind dat niet alleen een beschamend, maar ook een grievend idee". DICK VAN RIETSCHOTEN it Zwitserse Zilrich lopen grote groepen jongeren te hoop tegen het ibestuur omdat dit onvoldoende oog heeft voor hun wensen op het d van ontspanning en woonruimte. Wel is er geld voor een miljoenen ;nde opera, maar niet voor een simpel jeugdcentrum, tegenstelling tussen autoriteiten en jeugd, die nog scherper dreigt te ben, heeft een deel van de Zwitserse jongeren uit hun spreekwoordelijk 1 ide winterslaap gewekt. Uit wat er in Ztlrich gaande is leiden en af dat de jaren zestig in Zwitserland alsnog beginnen. tCH Nog steeds zijn in Iwitserse stad Zürich de zichtbaar van de rellen [vorige week donderdag 81 faken nadat de politie was ïgaan tot sluiting van het »ome jeugdcentrum" dat deze zomer aan de jeugd eschikking was gesteld. _:tie van de politie had in iërlei opzicht een onver st resultaat: de tot voor i verdeelde en verwarde eren sloten de gelederen de grootste politieke par te Sociaal Democratische j, brak een crisis uit waar- het stadsbestuur vleugel- iverd. orige week is het voor ie- in duidelijk dat de lange zomer die in mei voor ch werd voorspeld, nog niet ten einde is gekomen at de schade aanzienlijk :r zal reiken dan vemiel- n bekladde kiosken en lopen op straat, de rellen heeft het ver ven in de politie een on- tnd dieptepunt bereikt, de persvrijheid is in het ig gekomen. Het vooraan- de liberale dagblad Tage- sanzeiger was genoodzaakt zijn sympathie voor de jongeren te matigen toen Globus, een ex clusief warenhuis in Zürich, dreigde zijn advertenties stop te zetten als de krant zijn be richtgeving over de rellen niet zou wijzigen. Het begon allemaal eind mei bij het operagebouw van Zü rich dat dateert uit 1890. Dat het gebouw bijna een eeuw oud is, valt goed te zien en het gemeentebestuur van Zürich besloot enkele maanden gele den dan ook om zo'n 70 mil joen gulden ter beschikking te stellen voor de renovatie en uitbreiding ervan. Dit besluit werd later met een krappe meerderheid per Referendum goedgekeurd. Hoewel zo'n 25 miljoen gulden door het kan ton ter beschikking wordt ge steld, blijft 45 miljoen enorm veel geld voor een stad die nog geen 400.000 inwoners heeft, temeer daar de bezoekers van de opera voornamelijk afkom stig zijn uit de rijke voorsteden en geen belasting aan de stad Zürich zelf afdragen. Voor de alternatieve cultuur is een be drag van slechts 120.000 gul den uitgetrokken. Hiervan moet ondermeer een vervallen fabriekshal worden opgeknapt die hier bekend staat onder de naam Rote Fabrik (Rode Fa briek). In 1977 sprak de bevolking van Zürich zich uit om die fa briekshal aan de jeugd te ge ven, maar er werd geen subsi die toegekend en ondanks en kele drukbezochte toneelstuk ken en popconcerten is de Rote Fabrik niet het jeugdcen trum geworden dat men ge dacht had. De leiders wijten dit aan het uitblijven van sub sidie. Het stadsbestuur strooide nog eens extra zout in de wonden door te besluiten dat de admi nistratie van de opera ten tijde van de verbouwing moest worden ondergebracht in de Rote Fabrik. Dit was de aan leiding tot de eerste rellen die vergeleken bij de rellen van vorige week nog een vrij on schuldig karakter hadden. Bij die eerste rellen in mei bleek al ras dat de jongeren zich niet zonder meer zouden neerleg gen bij het besluit van het stadsbestuur om de admini- Dezelfde tonelen als in Amsterdam: de politie in Zürich gebruikt traangas om grote groepen jongeren te verdrijven die protesteren tegen de operaplannen van de stad. stratieve medewerkers van de opera tijdelijk in de Rote Fa brik onder te brengen. Het stadsbestuur besloot toen om de jongeren een andere fa briek te geven, in de hoop dat de problemen daarmee waren opgelost. Maar tijdens de zo mer zijn de culturele grieven van de jongeren uitgegroeid tot een algemeen gevoel van onvrede dat minder makkelijk valt te definiëren. De klachten zijn tevens van economische aard. De werk loosheid onder de jongeren neemt toe, niet omdat er niet voldoende banen voorhanden zijn, maar omdat het Zwitserse onderwijssysteem elke flexibi liteit mist. De exacte weten schappen en technische vak ken krijgen hier ontzettend veel aandacht terwijl de lite raire en culturele vakken wor den genegeerd. Verder kampt Zürich met een verdovende middelen pro bleem. Volgens schattingen die niet door de politie worden be twist zijn dit jaar al meer dan 15 mensen aan een overdosis gestorven. Tenslotte zijn ook de huurprij zen van kamers en kleine ap partementen de pan uitgere zen. Een tweekamerflatje kost aan huur op zijn minst 1700 gulden per maand. Een door snee arbeider verdient niet meer en zou dan dus geen geld overhouden om van te leven. Overeenkomsten Hoewel er onmiskenbare over eenkomsten zijn met de onlus ten die Frankrijk in 1968 op zijn grondvesten deden schud den, waren de acties tot aan het politie-ingrijpen van vori ge week onschuldig en politiek naïef. Toen de politie de fa briek binnenviel, werd er 230 gram hasj gevonden, twee pis tolen zonder kogels, een motor en een bandrecorder. In totaal werd 338 mensen opgepakt, van wie er op dit moment nog 27 worden vastgehouden. Zij worden van kleine misdaden verdacht of zijn weggelopen van huis. Volgens de politie bevonden zich onder de arres tanten 66 „buitenlanders". Sindsdien heeft de politie be kend gemaakt dat er twee jon geren zijn gearresteerd die 40 kilo dynamiet bij zich hadden, waarmee ze het jeugdcentrum wilden heroveren. Maar al met al stelt de buit van afgelopen week weinig voor. Dit wordt ook toegege ven door de commissaris van politie die enkele dagen gele den een gesprek had met het partijbestuur van de Sociaal Democraten. Na afloop van dat gesprek zei de Sociaal De mocraat Paul Sprecher: „230 gram hasj, wat is dat nou; dat zou je overal kunnen vinden". De jongeren treffen nu al voorbereidingen voor hun vol gende protest. Ueli Knuchel, een 18-jarige jongeman die met toestemming van zijn ou ders een week vakantie heeft gehouden in het jeugdcen trum, loopt rood aan van ver ontwaardiging als iemand sug gereert dat het jeugdcentrum een verzameloord is van terro risten. Vol vuur vertelt hij over de vooruitgang die de af gelopen maanden is geboekt. „In het begin hadden we geen leiders. Toen", zei hij, „werden er werkgroepen opgezet. Zo moest één werkgroep toezicht houden op de verbouwingen; een andere was belast met de opvang van drugverslaafden en weggelopen jongeren. Er werden toiletten aangebracht en de arbeiders kregen 11,25 gulden per uur. „Het ging alle maal zo goed", besluit hij met een treurig gezicht. Het sluiten van het jeugdcen trum heeft tot veel kritiek en onenigheid geleid binnen de Sociaal Democratische Partij. Hoewel de partij zich in het al gemeen heeft opgeworpen om de belangen van de jongeren te behartigen, hebben vier le den van het negenkoppige partijbestuur zich na de rellen van vorige week van de wen sen en verlangens van de jon geren gedistantieerd. Onder deze vier bevindt zich me vrouw Liebeherr die vooral geliefd is bij de oudere kiezers en die een potentiële stem- mentrekker is. Mevrouw Lie beherr vertolkte de zorgen van velen toen ze zei dat de Sociaal Democratische Partij wel besloten heeft om het jeugdcentrum te steunen, maar niet de volledige wettelijke verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Hierdoor is een vacuüm ontstaan. IAIN GUEST THE GUAR DIAN i HAAG Ornithologen hebben er ,-mooi woord voor de balts. Daar* bedoelen de vogelkundigen het ge* aan bewegingen, houdingen en ge* en vap een mannetjesvogel, wan* hij een vrouwtje van zijn parings- S op de hoogte wil brengen. Dat vaak in de vorm van een schier doze rondedans, met opgestoken i en klappende vleugels, die de ledene schijnbaar Siberisch laat. ieeld drong zich deze week op, toen ''dA-hanen Joop den Uyl en Max van 3erg uitlegden hoe innig zij D'66 be en. Volmondig werd erkend, wat ocraten-leider Jan Terlouw tot dus- Itijd tevergeefs had verkondigd, na- k dat D'66 een vierde stroming in de rlandse politiek vertegenwoordigde, hebben geen enkele behoefte deze j naar ons toe te trekken. Het gaat aan D'66 te zien als „klein links". Zij een eigen identiteit, waarmee wij 'erwant voelen". ^Terlouw vervolmaakte de gelijkenis jle balts, toen hij gelijk het genoemde Vivtjesdier onbewogen bleek onder het wervende gefladder van de twee roodge kamde vogels. Zo, wil de PvdA graag sa men met D'66 een kabinet vormen? Wel nu, het valt nog te bezien of wij dat ook willen. Vooralsnog geven wij de voorkeur aan een minder wankele meerderheid, dat wil zeggen: ook het CDA erbij, aldus Ter- louw. Met de woorden dat de aanbidders nog maar eens langs moesten komen, als het congres van D'66 zich had uitgespro ken, besloot hij zijn geïmproviseerde pers conferentie. Voor kenners van de Haagse vogelkooi was de rituele dans van de Partij van de Arbeid niet helemaal een verrassing. Im mers, elke enquête wijst uit dat D'66 een formidabele winst gaat boeken. De onder zoekers van het bureau Lagendijk kwa men afgelopen donderdag met de mede- ling dat de Democraten 28 zetels gaan be zetten. De PvdA ziet dus de mogelijkheid gloren van een progressieve meerderheid. Daarmee zou een oude wens van de so ciaal-democraten in vervulling gaan: re geren zonder confessionelen, die als het aankomt op werkelijk maatschappijveran- derende maatregelen, naar het oordeel van de sociaal-democraten altijd de voet op de rem zetten. Volgens Lagendijk ko men PvdA en D'66 straks samen aan 72 zetels en kunnen zij voor de benodigde overige terecht bij PPR en PSP, die ieder goed voor drie zetels zouden zijn. Onafhankelijk Desondanks is het niet te verwachten dat Jan Terlouw voor de danspassen van Den Uyl en Van den Berg zal bezwijken. Hij heeft daarvoor ook een goede reden. De geschiedenis heeft uitgewezen dat D'66 de kiezers alleen aanspreekt, als het zich on afhankelijk opstelt. Elke schijn dat de par tij een bijwagen van de PvdA is, moet vermeden worden. In 1973, toen D'66 zich onder leiding van Hans van Mierlo wel verbonden had met Den Uyl cum suis, bleek hoe fataal een dergelijke lotsver bondenheid is. Vandaar de tactiek van Terlouw om zich op geen enkele wijze aan wie dan ook te binden. Dat kwam bijvoor beeld tot uiting, toen D'66 zich in de Tweede Kamer voor de loonmaatregel uitsprak, wetend dat dit bij de grote broer aan de linker zijde allesbehalve zou wor den gewaardeerd. De laatste tijd wordt dat nog eens onderstreept door het bestuur van D'66, dat zich, min of meer tegen de wens van het congres in, zeer genuan ceerd uitliet over nieuwe kernwapens. En ook met betrekking tot de koopkracht van zelfs de lagere inkomens maakte D'66 zich los van de PvdA. Matigen! Het grappige van de zaak is dat ook ter rechter zijde in het parlement de houding (en groei) van D'66 van alles loswoelt. Met het gevolg dat ook vanuit de CDA-volière begerige blikken worden geworpen op de ontluikende vogel aan de overzijde. Nu gebeurt dat nog steels, maar het behoeft geen verbazing te wekken als binnenkort Ruud Lubbers laat zien dat ook hij een kundig baltser is. De CDA-voorman schijnt al eens langs geweest te zijn bij Jan Terlouw om te informeren naar de moge lijkheden van een gezamenlijke regering. En andere christen-democraten maken er zo langzamerhand een gewoonte van te wijzen op de overeenkomsten tussen de beide partijen, waarbij de nadruk wordt gelegd op het ontbreken van de behoefte aan polarisatie. Daarmee bedoelen ze dat CDA en D'66, in tegenstelling tot de el kaar uitsluitende PvdA en VVD, in prin cipe bereid zijn tot samenwerking met elke andere democratisch ingestelde groe pering. Maar pragmatisch als een D'66-vogel nu eenmaal is ingesteld, kijkt Terlouw ook die richting niet uit. Hij realiseert zich heel goed, dat een enquête niet hetzelfde is als een verkiezingsuitslag. Die laatste valt in de praktijk meestal tegen. En als CDA en VVD, één van beide of allebei, een paar zetels verliezen, wat zeer waar schijnlijk is, kan het niet anders dan dat de formateur opdracht krijgt voor een ka binet bestaande uit PvdA, CDA en D'66. Verrassend slot Uiteraard realiseert men zich dat ook in de andere twee kampen. Den Uyl bleekt niet voor niets zijn vurige hanekam tot roze, terwijl Lubbers probeert aan te to nen dat zijn groene veren rode randjes hebben. Het streven naar een ontmoeting wordt echter vrijwel geblokkeerd door het bestaan van de hardgroene vogel Van Agt, die eeuwig trouw gezworen heeft aan de oranje-blauwe Wiegel. Alleen al om die reden is het onvoorstelbaar dat Van Agt in een hok kruipt, waar Den Uyl koriing kraait. Den Uyl kan zich het omgekeerde echter nog veel minder permitteren, na vier jaar Van Agt in de veren te zijn ge vlogen. Hardop mag hij dat overigens niet meer zeggen. Het PvdA-bestuur heeft hem met klem afgeraden verdere negatie-, ve uitspraken over Van Agt te doen, om dat dat wetmatig tot verlies voor de PvdA en winst voor het CDA leidt. Bovendien moeten de christen-democraten zelf maar zien af te rekenen, zo redeneert men in het rode hoofdkwartier, met een leider, die de beproefde strategie van niet bij voorbaat kiezen overboord wil zetten. Zo zou de Binnenhofse balts een verras send slot kunnen krijgen. Want waar in het rijk der echte vleugeldragers het vrouwtje zich tenslotte altijd onderwerpt aan één van de twee naar haar dingende mannetjes, kan het onder de vogels van politieke pluimage heel anders toegaan. Zie de uitspraak van Jan Terloüw dat hij bereid is de functie van minister-presi dent op zich te nemen in een kabinet van PvdA, CDA en D'66. Een Redelijk Alter natieve Vogel, weetiewel! RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9