uurverhoging in centen n plaats van procenten Opnieuw stakingen in Polen „Olieboycot ^Zuid-Afrika Idesnoods enzijdig Tornado zegt on tslag aan per stencil QeidóaQoiwmt Nieuwe Turkse grondwet in voorbereiding Khomeini: vrijlating Amerikanen vier eisen aan IROKX WIL NIEUW SYSTEEM 'My Fair Lady' in hartje Londen Anarchie een halt toegeroepen ISTANBOELVLUCHT VAN KLM GAF GEEN PROBLEMEN Maximale druk op Bolivia nu nodig BINNENLAND/ BUITENLAND leidse courant zaterdag 13 september 1980 pagina 7 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het is door middel een andere systematiek, dat atssecretaris Brokje Volkshuisves- ng), zoals deze krant eerder deze ek al meldde, de achtergebleven versneld wil optrekken. Wat t de eenvoudige woningen denkt aan een verhoging in centen in ais van procenten. Voor de betere woningen wil hij het puntensysteem, op basis waarvan een redelijke huur kan worden vastgesteld, aanpassen. Deze ideën, die hij al met de woningbouwvere nigingen en de grote beleggers heeft besproken, zijn de bewindsman ingegeven door zijn me ning dat onder het huidige systeem de „harmo nisatie" te langzaam gaat. Nu is het zo dat bo ven de jaarlijkse trendmatige verhoging (voor 1981 waarschijnlijk zeven procent) een extra stijging kan worden toegestaan van maximaal vier procent. Brokx vindt dat te weinig. Voor de eenvoudige woningen wil hij daarom de maximale huurverhoging vaststellen op 26 gulden, in plaats van elf procent. Het resultaat zal zijn dat de huurders van eenvoudige maar het maximum aantal punten (nu: 140), dat de huurcommissie voor een woning kan geven, te verhogen. Vervolgens wordt daarover de maximale ver hoging van elf procent vastgesteld. Wordt bij voorbeeld vastgesteld dat een woning 165 pun- naar verhouding te goedkope woningen aan- ten verdient, dan hoort daar een redelijke huur zienlijk meer gaan betalen dan onder het huidi ge systeem. Datzelfde geldt voor de bewoners van gerieflijker maar eveneens te goedkoop geachte woningen. Maar dat wordt bereikt door bij van 476 gulden. Men neemt daarvan elf pro cent (52,36 gulden) en legt dat jaarlijks op de oude huur, totdat de juist geachte huurprijs is bereikt. iCHOLTEN BIJ 'ERUGKEER UIT ZIMBABWE: A le regering dat zij eenzijdig een olie-embargo zal instellen egen Zuid-Afrika, als geen ander land bereid is mee te ioen met een dergelijke actie. Het Tweede-Kamerlid Jan «iico Scholten heeft dat gisteren op Schiphol gezegd, waar dj terugkeerde van een langdurig verblijf in de Verenigde itaten en Zimbabwe. Hij herinnerde eraan dat zijn fractie- eider Lubbers dit gezegd had tijdens het debat over Zuid-A- „En Lublx I frika op 26 juni „En Lubbers is niet zomaar één van de hon derdvijftig Kamerleden," aldus Scholten. in daarvoor had premier Van Agt in Den Haag verteld, op ap wekelijkse persconferentie, dat de regering nog maar weinig r had gevonden voor een gezamenlijk olie-embargo. „Er zich nog geen lange rij gevormd van steunverleners," al- de minister-president In het al genoemde Kamerdebat had Agt de val van zijn kabinet kunnen voorkomen door toe te £gen dat minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) da- lijk zou beginnen met het consulteren van de partners in de inelux en de Scandinavische landen. De premier kon nog niet iggen wanneer de Kamer op de hoogte wordt gesteld van de litkomst van deze besprekingen. ïan Nico Scholten sprak met klem tegen, wat de regering tot nu altijd beweerd heeft, namelijk dat de buurstaten van Zuid-Afri- .ka geen economische maatregelen tegen dat land wensen. In alle gesprekken, die hij op zijn reis had gevoerd, zou juist het tegen- nndeel zijn gezegd. Volgens Scholten staat de regering van Zim- i'lbabwe op het standpunt dat het Westen wat Zuidelijk-Afrika be- "treft twee dingen gelijktijdig moet doen: 1) veel meer steun ver enen aan de zwarte staten, zodat zij minder afhankelijk worden Jvan Zuid-Afrika, en 2) economische strafmaatregelen nemen te lgen Zuid-Afrika. ETTEN-LEUR Alle betrokken vakorganisaties zijn woe dend op de directie van Tornado in Etten-Leur over de wijze waarop 250 van de 550 personeelsleden gistermiddag hun ontslag werd aangeboden. Na overleg tussen de directie en de bonden gisteren over de op handen zijnde reorganisatie en de financiële consequenties daar van werd het voltallige personeel in de kantine bijeengeroepen en kreeg iedereen volgens bestuurder G. de Munnik van de Ne derlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) een stencil met zijn naam daarboven, waarin ieder personeelslid kon lezen of hij of zij ontslagen was, overgeplaatst werd of mocht blijven. Hartverscheurende taferelen hebben zich daar volgens De Mun nik afgespeeld. „Mensen met 26 jaar trouwe dienst, die vorig jaar nog geloofd en geprezen werden, stonden nu hardop te hui len omdat ze op een stencil moesten lezen dat ze de 2ak hadden gekregen", aldus De Munnik, die het gebeurde samen met twee andere vakbondscollega's „met verbijstering" had gadegeslagen. Het kantoor- en het hogere personeel hoefden hun lot niet in de kantine, maar in een apart kamertje te vernemen. Voor degenen die verder afwezig waren ging een stencil op de post. De vakbonden hebben wel ingestemd met de reorganisatie, die inhoudt dat de produktie van huishoudelijke artikelen wordt beëindigd. De produktie van industriële produkten wordt wel voortgezet. In Steenwijk is de sluiting van de Heuga tapijtfabriek aangekon digd Tot stopzetting van de activiteiten is gisteren besloten door 1 de aandeelhouders van Heugabonaparte B.V., een onderdeel van Heuga. Daarnaast zal' in het concern een aantal reorganisaties worden doorgevoerd, hetgeen samen in totaal 240 arbeidsplaat sen gaat kosten. Krakers klad Amsterdamse krakers hebben gistermiddag het gebouw van de Ago verzeke ringsmaatschap pij aan de Heren gracht beklad met leuzen als „agoi.sme" en „Ago finaciert geweld". Dit om dat de maat schappij hypo theken heeft ver strekt aan de heer Berents, economische ei genaar van de Groote Keyser, waarbij onder meer dit gebouw onderpand is. De krakers beschul digen de Ago van „medeplichtig heid aan specula tie". NADAT de Turkse legerleiding herhaalde malen had ge waarschuwd dat zij zou ingrijpen wanneer de politici er niet in zouden slagen orde op zaken te stellen, is dit dan toch nog vrij plotseling gebeurd. Plotseling, omdat regering en opposi tie in juli overeenstemming hadden bereikt over een reeks van maatregelen om de terreur de kop in te drukken. DEZE terreur werd voornamelijk uitgeoefend door linkse en rechtse groepen waarvan de leden meestal niet ouder wa ren dan dertig jaar. De laatste weken eiste zij stilaan min stens twintig slachtoffers per dag. Ondanks de aangekondig de noodwetgeving tegen de terreur was er van een werkelijk optreden daartegen geen sprake. Eerder leek zich van burge rij en politici een zeker fatalisme meester te maken: de ter reur was iets waar men maar mee had te leren leven. De ef fecten van het politieke gekrakeel van de Turkse politici in de afgelopen jaren, konden door diezelfde politici niet meer worden gekeerd, toen dit in het belang van het voortbestaan van het land nodig bleek. De militairen blijken met veel tegenzin in het openbare le ven te hebben ingegrepen. De manier waarop zij de machts greep hebben uitgevoerd, zonder dat daarbij slachtoffers zijn gevallen, lijkt dit te bevestigen. Directe aanleiding voor het ingrijpen van het leger schijnt het feit geweest te zijn dat nu ook de hoofdstad Ankara steeds meer in de greep van de ter reur kwam. Aspecten van nationale veiligheid Turkije is immers de meest vooruitgeschoven post van het NAVO- blok moeten tenslotte bij de militairen de doorslag hebben gegeven. ONGETWIJFELD is de democratie een groot goed, ook voor een land als Turkije dat nog maar betrekkelijk kort een democratische traditie kent. Maar zoals elke democratie op zijn eigen merites moet worden beoordeeld, moet dit ook gel den voor een autoritair bewind. De parlementaire democra tie in Turkije gleed de laatste maanden snel af naar een vol ledige staat van anarchie. In dat geval dient de keuze van het minste kwaad als de beste te worden beschouwd, waarbij uiteraard gehoopt moet worden, dat Turkije spoedig weer zal kunnen terugkeren tot een parlementaire democratie. CRM-top vreest afbraak ministerie DEN HAAG De directeuren-generaal van het ministerie van CRM vrezen een afbraak van het departement De in terne verhoudingen zijn gespannen. Wrijvingen, argwaan en moedeloosheid beheersen het functioneren van het depar tement. Dit alles is het gevolg van het op gang brengen en volvoeren van het decentralisatiebeleid, waarbij beslissingsbevoegdheid van rijksambtenaren naar lagere overheden wordt overgehe veld. Dit blijkt uit een verslag van een bespreking binnen de top van het ministerie die in februari werd gehouden. Het „Welzijnsweekblad" van deze week heeft dit onthuld uit niet gepubliceerde notulen van de bespreking. (vervolg van de voorpagina) ANKARA Generaal Kenan Evren, die gisteren de macht overnam in Turkije, heeft in een televisierede beloofd zo spoedig mo gelijk een ministerraad in te stellen, die be last zal zijn met de uitvoerende macht en met de voorbereiding van een nieuwe grond en kieswet en een nieuwe wet betreffende de politieke partijen. De nieuwe wetgeving moet voorkomen, aldus de generaal, dat het systeem van de parlementaire democratie opnieuw zal ontaarden en geblokeerd wor den. Zodra de nieuwe wetten gereed zijn, zullen de strijdkrachten het bestuur van het land overdragen aan een democratisch be wind, dat gebaseerd zal zijn op de beginse len van de lekenstaat en het recht, zo zei hij. Evren haalde in zijn toespraak fel uit naar de „onverantwoordelijkheid" van de Turkse parle mentariërs, die alleen vanwege het belang van hun partijen aan de kant zijn blijven staan en toekeken'wat er in het land ook gebeurde. Hij verweet de politici dat zij alle besluiten van de regering, alvorens deze konden worden uitge voerd, hebben gesaboteerd. Bij hen legde hij dan ook de verantwoordelijkheid voor de mili taire machtsovername. Het leger was wel ver plicht geweest de zaken in eigen hand te ne men, aldus de generaal. Onder het nieuwe be wind zal Turkije trouw blijven aan de Navo en de internationale akkoorden respecteren. Waarnemers wijzen erop dat Evrens aankondi ging dat er zo snel mogelijk een nieuwe burger regering zal worden geinstaleerd, geheel past in de traditie van het Turkse leger. Ook in 1960 en 1971 trok het leger zich, na een interventie in de politiek, terug ten gunste van een burger- bewind. In tegenstelling tot eerdere berichten dat de vliegvelden in Turkije na de staatsgreep geslo ten zouden zijn, heeft de KLM gistermiddag een lijnvlucht Istanboel - Amsterdam uityge- voerd. Volgens de gezagvoerder is de vlucht normaal verlopen. Ook het scheepvaartverkeer in de Dardanellen en de Bosporus vindt nor maal doorgang. SCHIPHOL Nederland moet zich sterk maken om het militaire regime van Bolivia financieel droog te leggen. De militairen, die twee maanden geleden door een staatsgreep aan de macht kwamen, zitten niet zo vast in het zadel, maar de tijd werkt in hun voordeel. Daarom is maximale druk op de junta nu nodig. Dit is een van de conclusies van het PvdA-kamerlid Relus ter Beek, voorzitter van de vaste tweede-kamercommissie voor bui tenlandse zaken, die gistermiddag op Schiphol terugkeerde van een vijfdaagse geheime missie naar Bolivia. De missie bestond uit vier leden. Behalve Ter Beek gingen mee: vice-voorzitter Wim Spit van de FNV, Sjef Theunis, secretaris van de Neder landse ontwikkelingshulporganisatie Novib, en - namens het Nederlands episcopaat, mgr. R. Sta vérman, vice-voorzitter van de missieraad in ons land. Van Agt betreurt uitlekken begroting (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier van Agt betreurt het, dat er dit jaar al vóór Prinsjesdag veel nieuws uit de rijksbegroting voor 1981 is uitgelekt. Tijdens zijn wekelijkse pers conferentie zei Van Agt giste ren: „Het uitlekken van nieuwtjes uit de begroting brengt bewindslieden in een moeilijke positie, temeer daar zij er bijna niet aan kunnen ontkomen op de uitgelekte ge gevens te reageren. Soms heb ben wij wel vermoedens, waar de lekken zitten, maar het is moeilijk daarvan een wettig en overtuigend bewijs te leve ren", aldus Van Agt. Anderzijds gaf de premier toe, dat ook bepaalde bewindslie den zelf niet geheel vrijuit gaan ten aanzien van het be waren van geheimhouding over de begroting. Teheran De Iraanse revolu tionaire leider Khomeini heeft gisteren vier voorwaar den genoemd waaraan moet worden voldaan, willen de 52 Amerikaanse gijzelaars wor den vrijgelaten. De eerder geëiste verontschuldigingen van de Verenigde Staten, wer den nu niet genoemd. Khomeini verklaarde in een boodschap aan mohamme daanse pelgrims dat de gijze laars in vrijheid zouden wor den gesteld, zodra „het bezit van de afgezette sjah wordt te ruggeven, alle Amerikaanse vorderingen op Iran worden geschrapt, de garantie wordt gegeven dat er geen sprake zal zijn van Amerikaanse militai re of politieke interventie in Iran en al onze fondsen wor den vrijgegeven". Hij voegde hier aan toe: „Ik heb dit ter hand gesteld van de islamitische raadgevende vergadering, zodat zij kan be slissen over de koers die in het belang van het land is". Kho meini gaf eerder de volledige verantwoordelijkheid voor het lot van de gijzelaars in handen van het parlement. WARSCHAU Het aantal stakingen in Po len is gisteren opnieuw toegenomen. Fa brieksarbeiders in verschillende delen van bet land hebben het werk neergelegd om bun eisen tot hoger loon en betere arbeid somstandigheden kracht bij te zetten. In en kele gevallen ook omdat het organiseren v»n onafhankelijke vakbonden werd tegen gewerkt. In een metaalfabriek in Kielce zouden de werknemers in staking zijn gegaan nadat de di rectie op verscheidene punten in de fabriekshal posters had laten ophangen, waarin de arbei ders werd afgeraden zich bij de nieuwe, onaf hankelijke vakbonden aan te sluiten. De Poolse autoriteiten hebben gisteren hun kri tiek op de dissidente groeperingen versterkt. Het blad „Zycie Warszawy" deed een beroep op de partij waakzaam te ziin omdat anti-socialisti sche krachten wellicht binnenkort tot de aan val zullen overgaan om te proberen het Poolse politieke stelsel te veranderen. Zowel Rusland als Amerika maakten bekend dat ze Polen met voedselhulp zullen steunen. Moskou levert nog dit jaar 500.000 ton graan. Washington verleent een krediet van 670 mil joen dollar voor de aankoop, volgend jaar, van landbouwbenodigdheden. De Poolse arbeidersleider Lech Walesa heeft voor de Franse radio verteld dat de autoriteiten in zijn land vergeefs hebben geprobeerd hem 3'dens de stakingen in Gdansk door omkoping te brengen van zijn activiteiten. Met u w krant naar Engeland 'My Fair Lady', de bekende musical van het eenvoudige bloemenmeisje dat wordt 'omgeschoold' tot een echte dame, een 'fair lady', draalt al maanden met een enorm succes In het Adelphi Theatre aan de Strand (een van de grote toe gangswegen naar Trafalgar Square) in hartje Londen. Een bezoek aan deze fantastische musical is een onderdeel van de Londen-toer, die uw krant organiseert in het week- einde van 17 t/m 19 oktober 1980 (voor het weekeinde van 10 t/m 12 oktober zijn nog enkele plaatsen beschikbaar). Deze mini-trip, die met Maaskant-touringcars wordt ge maakt, start vrijdag 17 oktober om kwart over negen In Den Haag (Centraal Station) en kwart voor tien in Rotterdam (Coolsingel). Via een bootreis van Oostende naar Dover gaat het naar Londen. Twee nachten wordt gelogeerd In het Kennedy-ho tel, waar alle kamers zijn voorzien van bad/douche, toilet, te levisie, telefoon. In het riante restaurant worden de avondmaaltijden (vrijdag en zaterdag) en 's morgens (zaterdag en zondag) het ontbijt gebruikt. Zaterdag staat een slght-seeing tour door Londen (met be zoeken aan St. Pauls kathedraal en Westminster Abbey) op het programma. Nadat in de middag gelegenheid is om te winkelen, volgt 's avonds de show 'My Fair Lady'. Nadat u zondagsmorgens de aflossing van de wacht voor Buckingham Palace hebt gezien en een bezoek hebt gebracht aan Canterbury vaart u 's mid dags terug naar Oostende. De prijs van de Londen-toer is 275 per persoon (toeslag éénpersoonskamer 50), waarbij zijn Inbegrepen de ge noemde maaltijden, overnachting in het Kennedy-hotel, de musical My Fair Lady en de sight-seeing tour door de Engel se hoofdstad. Minimum aantal deelnemers: 40. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch bij Sijt- hof Pers Reisorganisatie Den Haan. tel. 070-635918. (na 9 uur 's morgens en niet op zaterdag). BIJ voldoende belangstelling wordt deze mlnl-trip herhaald In de weekeinde van 24 t/m 26 oktober en van 31 oktober t/m 2 november 1980.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7