Veertien Leidse scholen moeten verdwijnen Met dank. OLLEGE PRESENTEERT 'SANERINGSBELEID' Benzinepomp kaait verwarring Kleurrijk bezwaarschrift rond verf- aktiviteiten Alhemadese artsen raken huisapotheek kwijt Ruiten café na ruzie ingegooid CeidaegoiMq/nt Burgemeester Goekoop slaat eerste Leidato-munt UITSPRAAK PROVINCIALE COMMISSIE: Oudheid op Reis' NOODBRUG BEKLAD Vier uur snelheidscontrole TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 j J3DEN Veertien scholen (lagere en peuterscholen) staan op de nominatie te 1 rerdwijnen. Dit als het Leidse gemeente- jestuur de steun van de raad verkrijgt m resoluut te gaan saneren. Doel van j et saneringsbeleid: het verkrijgen van jezonde' scholen, onderwijsplaatsen zon- er ook maar de geringste onzekerheid «ver him voortbestaan. Thans verkeren jverse scholen in die onzekerheid. Een [(eel daarvan, het college noemt er veer- icn, gaat verdwijnen. Het college is van ilan het beoogde doel te bereiken door trenger de hand te houden aan de ophef- ingsnormen, die gelden voor lagere- en i peuterscholen. Indien de scholen het ereiste leerlingenaantal niet halen, zal Ie gemeente de minister of Gedeputeerde Staten adviseren de scholen niet langer in stand te houden. Dit beleid is vastge legd in een concept-raadsvoorstel. Wat betreft de lagere scholen worden de volgende met sluiting bedreigd: Hooglandse Kerkgracht, de Prinses Marijkeschool aan de Pasteurstraat, de Al- fons Ariëns school aan de Timorstraat en de St. Jo- sephschool aan de Oppenheimstraat. Het onafhan kelijke bestaan van de volgende kleuterscholen hangt aan eenzelfde zijden draad: de Boterbloem aan de Rijnsburgelsingel, Clara Dozy aan de Hoog landse Kerkgracht, De IQeine Wereld aan de Pas teurstraat, De Eerste Stap aan de Morsweg, de Prinses Juliana kleuterschool aan de Stadhouders laan, 't Klompje aan de Bonairestraat, de Harte- brug kleuterschool aan de Haarlemmerstraat en de Sint Antoniuskleuterschool aan de Telderskade. Voor 1981 komen daar de kleuterscholen de Springplank aan de Sumatrastraat en de Heilig Hart kleuterschool aan de Lusthoflaan bij. In het verleden is het de gemeente niet gelukt tot samenwerking met de scholen te komen. Uit reac ties bleek, dat een gezamenlijk beleid van open baar en bijzonder onderwijs inzake schoolplanning' niet goed mogelijk was. „De besturen van het bij zonder onderwijs bleken op voorhand niets voor samenwerking met de gemeente te voelen. Het katholieke onderwijs was in principe wel bereid, maar bleek, toen de praktische afspraken op tafel kwamen, terug te deinzen. Daarom achtten wij de tijd rijp om een eigen beleid te ontwikkelen," aldus wethouder drs. H. van Dam (onderwijs). Beleid De gemeente streeft ernaar scholen te krijgen met minimaal zeven onderwijsgevenden. Het minimu maantal leerlingen gaat op vijf leerkrachten 121 bedragen. De opheffingsnorm ligt bij de kleuter scholen op veertig leerlingen. Momenteel ligt de norm op zestig, maar onderzoek wees uit, dat de basisschool niet kan bestaan als de eraan gekoppel de kleuterschool minder dan veertig leerlingen heeft. Zo wordt bereikt, dat op basis van de huidi ge subsidienormen van het Rijk zes klassen moge lijk zijn. In sommige gevallen is er momenteel nog geen stringente koppeling tussen een kleuter- en een lagere school. Zo komt het voor, dat een lagere school ook leerlingen vanuit andere kleuterscholen dan de meest dichtbiizijnde haalt. In die gevallen kan een kleuterschool in stand blijven als de com binatie met de dichstbijzijnde lagere school meer dan tweehonderd leerlingen oplevert. Voorts is het de bedoeling, dat er per wijk min stens één school blijft bestaan. Het kan echter voorkomen, dat er in een bepaalde wijk op grond van het leerlingenaantal geen enkele school meer zou mogen bestaan. In dat geval wordt besloten, dat slechts het openbaar onderwijs mag blijven be staan. Er is namelijk gebleken, dat het bijzonder onderwijs samenwerking met openbaaar onderwijs afwijst. Samenwerking tussen protestant-christe lijk en rooms katholiek onderwijs wordt evenmin mogelijk geacht. Na eventuele verbouwing en/of fusie van scholen worden de gebouwen, die in de slechtste staat verkeren verlaten. Door verminde ring van het aantal lokalen zal de gemeentebegro ting een minder hoog onderwijstekort overhouden. Het licht niet in de lijn van de verwachting, dat de werkloosheid binnen de Leidse onderwijswereld door de maatregelen zal toenemen. Het totale aan tal leerlingen neemt immers niet af. Wel zullen leerkrachten soms van school moeten veranderen. Gedurende de komende weken wordt het concept met belanghebbenden besproken. Maandag 15 de cember wordt de 'nota instandhoudingsbeleid' tij dens de raadsvergadering behandeld. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii ,EIDEN De restanten van een benzinepomp op de Lage a lijndijk 92a zorgde gisteren voor complete verwarring in de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaar- ichriften. Deze benzinepomp wordt al een aantal jaren niet neer gebruikt en de eigenaar BP bedacht dan ook dat de j, »mp in deze vorm meer anti-reclame dan reclame betekent tien dat het dus geen kwaad zou kunnen om de enigszins ver- °j ouderde installatie maar te slopen. i: Dit voornemen kon niet zo gemakkelijk uitgevoerd worden als de oliemaatschappij van plan was, omdat de heer O. Bik een be roepschrift tegen de sloop indiende bij de gemeente Leiden. Hij rag het niet zitten dat de benzinepomp zou verdwijnen. De com- a missie stond voor de taak om uit te zoeken of het bezwaar te recht was. Dat was geen eenvoudige zaak omdat volstrekt on- luidelijk was op wiens naam de vergunning voor de pomp stond en wat nu precies het belang van de heer Bik in de zaak was. Ook het feit dat de heer Bik en de oliemaatschappij niet ver- ichenen waren op de zitting van de commissie om hun stand punten te verduidelijken, maakte de zaak niet eenvoudiger. BP had de commissie nog wel bericht; dat zij niet zou komen omdat zij geen belang in de zaak zou hebben. Lang discussiëren over wie nu precies de eigenaar (geweest) is en op wiens naam de vergunning staat, bracht de commissie niet veel verder in haar poangen uit te zoeken of het beroepschrift van de heer Bik te- redt is ingediend of niet. Twee aanwezige ambtenaren van de /eneentelijke afdeling die zich met benzinepompen en alles wat töar bij komt kiiken bezighouden, konden de commissie ook iet veel verder helpen. Uiteindelijk werd besloten om de be- andeling van dit geschil uit te stellen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leidens Burgemeester Goekoop heeft gisteravond In de Groenoord- hal de negentiende Leidato-huis- houdshow geopend. De burgemees ter verklaarde bijzonder vereerd te zijn de beurs als nieuweling te mo gen openen. De openingshandeling verrichtte de bugervader overigens niet alleen. Mevrouw Goekoop en de burgemeester deden het samen: zij sloegen de eerste Leidato-munt. Aan de ene kant siert het wapen van Lei den, terwijl op de keerzijde van de medaille het wapen van de Oosten rijkse muntenstad Hall staat afge beeld. Iedere Leidato-bezoeker kan een dergelijke munt slaan uit brons goud of zilver. Maar veel meer at tracties maken deel uit van de ne gentiende beurs. Oostenrijk, Hall, Ti- rol, jodelen, wintersport en ga nog maar even door, zijn niet weg te denken elementen, die de beurs dit jaar -in tegenstelling tot voorgaande jaren- een buitenlands tintje geven. „Leiden Is naast museumstad lang zamerhand ook evenementenstad geworden. Lelden Is zowel een eco nomisch als een sociaal centrum. De Leidato vestigt de aandacht op de Sleutelstad als koopcentrum, mede doordat veel bedrijven aan de beurs deelnemen," aldus Goekoop tijdens de opening. LEIDEN Dat de ambtelijke molens wel eens langzaam malen en dat het ook nog wel eens ge beurt dat de diverse gemeentelijke instanties langs elkaar heen werken, ondervond de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften gisteren tijdens de behandeling van het bezwaarschrift ingediend door de heer J. Huls tegen de verfaktiviteiten van de heer K. Smits. De heer Smits diende in 1978 het verzoek bij de gemeente Lei den in om het pand aan de Kwikstaarthoek dat hij bewoont aan de buitenkant te mogen verfraaien met een nieuwe laag verf. Na ruim anderhalf jaar was de gemeente zover dat de het advies van de welstandscommissie ingewonnen was en dat de vergun ning verleend werd op de voorwaarde dat het gehele blok waar de woning van de de heer Smits staat met dezelfde kleur opge sierd zou worden. De heer Smits kreeg de vergunning echter zonder dat hij op de hoogte werd gesteld van de door de com missie geformuleerde voorwaarde. Op een zonnige dag klom hij dus op zijn ladder en begon aan de klus. De heer Huls diende hiertegen een bezwaarschrift in omdat de door de gemeente ge formuleerde voorwaarde in zou houden dat hij zijn huis in de zelfde kleur zou moeten schilderen als de heer Smits. En daar had hij geen zin in. Tijdens de zitting van de commissie voor de bezwaarschriften bleek dat het niet duidelijk was wat de wel standscommissie geadviseerd had. Moet één blok woningen wel of niet in dezelfde kleur worden geschilderd? Om daar achter te komen zal dit geval nog een keer terugkomen in de welstands commissie. De heer Huls wacht af. 3uurthuis Weipoort jeopend Initiatiefneemster Tineke Straver leeft met het ont hullen van de naam voor het nieuwe Irefpunt het buurt huis 'De Weipoort' bfficiëel geopend. Een jaar geleden kwam zij op het idee om de voor malige kleuter school van de Wei-, poort die met sloop bedreigd werd, tot buurthuis te be stemmen. Een en quête onder de be woners van de Weipoort die vrij fleisoleerd wonen tussen Zoeterwou- de en de Hoge Rijndijk, toonde (Van een onzer verslaggevers) ALKEMADE De provinciale commissie voor gebiedsbepaling in Zuid-Holland is unaniem van mening dat alle huisartsen in Alkemade binnen een termijn van 1 jaar hun huisapotheek moeten overdragen aan de (nieuwe) apotheek vestiging van me vrouw Vink. Tegen deze uitspraak van de commissie die ressorteert onder het ministe rie van Volksgezondheid, kunnen de artsen in beroep gaan bij de staatssecretaris en in tweede instantie bij de Raad van State. De bemiddelende commissie vindt dat de Alke- madese huisartsen wel een jaar de tijd moe- Officiëel dateren de problemen in Alkemade vanaf het moment dat de apothekeres zich ves tigde in Oude Wetering. Dr. A.L. Saeys droeg vorig jaar zijn huisapotheek aan de nieuwe apo theekvestiging over en wordt sindsdien geboy cot door de artsen Glansbeek, Stoffels, van Dongen (en de Leimuidense artsen Lardenoie en Van Hall) die er niets voor voelen hun huis apotheek als bron van inkomsten af te staan. Dat deze artsen ook geen weekenddienst willen doen voor het Rijpweteringse artsenechtpaar Beekhuis, heeft dit echtpaar te danken aan het feit dat hun voorganger Van Kessel nog voor zijn vertrek uit Rijpwetering zijn huisapotheek aan mevrouw Vink verkocht. De Alkemadese artsen zeggen geen persoonlijke problemen te hebben met het Rijpweteringse artsenechtpaar, maar niet samen te kunnen werken om 'prakti sche redenen'. De artsen verklaarden dat dit fi nanciële problemen zou kunnen geven bij het leveren van medicijnen aan patiënten in Rijp wetering. Volgens de Ziekenfondsraad is het slechts een kwestie van een ander adres op de rekening zetten. Het vermoeden bestaat dat er naar de oorzaak van de artsenruzie verder gezocht moet worden dan de apotheekvestiging in Oude Wetering. In dit verband is er dan ook een onderzoek gestart door de Inspectie voor de Volksgezondheid en een relatiedeskundige van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Geneeskunde. Be middelende pogingen worden verder in het werk gesteld door burgemeester Bolten en een groep Alkemadese prominenten. „Met de komst van een apotheek is de grond voor het verlenen van een vergunning voor de huisapotheken, niet langer aanwezig, vanuit het oogpunt van een goede geneesmiddelen voorziening", zo zal de provinciale commissie die zich bovendien zorgen maakt over het werkklimaat in Alkemade, schriftelijk aan de huisartsen laten weten. aan dat er een dui- aan een buurthuis delijke behoefte is 'n de Weipoort. Kapper/Galerie in Zevenhoven ZEVENHOVEN De gemeente Zevenhoven beschikt weer over een kapper. Vandaag opende Jacques Roestenberg zijn kapsalon officiéél in het winkelcentrum aan de Hertog Al- brechtshof met de hoogbenige medewerking van de dansma riekes uit Tilburg. Behalve voor het knippen en scheren kan men bij Roestenberg ook terecht voor kleine antieke snuisterijen, -zeep en parfume rieën terwijl de kapsalon ook nog eens als galerie wordt ge bruikt. In de galerie zullen maandelijks twee kunstenaars expo seren. Deze maand zijn dat Hans Knapper van de Rotterdamse Kunststichting met schilderijen en houten objecten en kunstfo tograaf Paul Blanken met moderne foto's. Jacques Roestenberg wil ook jonge kunstenaars uit de omgeving van Zevenhoven een kans geven om te exposeren. LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht vier Leide- naars aangehouden die bezig waren met het beschilderen van de houten noodbrug over de Stille Rijn, tegenover de Leidse Waag. De Leidenaars, één man en drie vrouwen, waren al een eind ge vorderd toen de Leidse politie het kunstzinnig experiment ver stoorde. Volgens een verklaring van de schilders had de schilde ractie slechts een ludiek karakter LEIDEN In het Rijksmu seum voor Oudheden aan het Leidse Rapenburg werd gistermiddag de expositie „Oudheid op Reis" door mr R. Hotke, directeur-generaal voor culturele zaken van het ministerie van CRM, geo pend. De tentoonstelling be vat ruim 80 kunst- en ge bruiksvoorwerpen, die een geschakeerd beeld opleveren van het leven in Grieken land, Etrurië en Rome tij dens de antieke of klassieke oudheid. De expositie vormt feitelijk een vervolg op de reizende tentoonstelling „Egypte, do- denkunst als levenskunst", die in de jaren 70 zeer veel belangstelling van het publiek ven Leiden maakt de tentoon trok. De organisatie van deze stelling een reis door Neder- Moeite moet beloond worden aarom deze onmisbare paraplu met krante-dessin voor u als u de moeite doet een nieuwe abonnee aan JÜHSMBgL te brengen voor deze krant. noteer m.i.vals nic abonnee van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats. tentoonstelling is in handen van de Dienst Verspreide Rijkskollekties. Na de thuisha- land. De archeoloog Aristides Stamatiou heeft de expositie samengesteld. „Oudheid op Reis" is van maandag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur geopend. Een op z draagt twee gulden voor vol wassenen, terwijl kinderen en 65-plussers slechts één gulden dag van 13.00 uur tot 17.00 uur betalen. Op alle woensdagen is geopend. De toegansprijs be- de toegang gratis. Betaald Wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite I een leuke paraplu met krante-dessin. Naam Adres LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag op twee plaatsen in de stad snelheidscontroles gehouden. Het resul taat van deze actie waren 60 bekeuringen en een hoogst ge- roeten snelheid van 92 kilometer per uur. De eerste controle had tussen twee- en vier uur op de IJssel- roeerlaan plaats. Aldaar werden in totaal 258 voertuigen gecon troleerd, waarbij 29 overtreders werden betrapt. Van 4 tot zes aur werden op de Hoge Morsweg snelheidsmetingen verricht. Van de in totaal 238 gecontroleerden reden er 31 te hard. Postcode/Plaats_ Telefoon LEIDSCHENDAM Drie mannen hebben de afgelopen nacht na een ruzie met de eigenaar, alle ruiten van diens cafe ingegooid. De politie van Leid- schendam hèeft de daders aangehou den. De mannen hadden eerder in de avond de ban de Caan van Necklaan gelegen Pent house pub bezocht en het aan de stok ge kregen met de eigenaar. Zij verlieten het cafe óm tegen half drie terug te komen om als wraak alle ruiten van de pub met fietsen in te gooien. De politie heeft de mannen kort daarna kunnen aanhouden. De daders, een 23-jarige Leidschendam- mer, een 25-jarige inwoner van Zaanstad en een 24-jarige Leidschendammer, wordt vernieling en geweldpleging ten laste ge legd. Bij aanhouding werd ook nog een vuurwapen aangetroffen. De exacte om vang van de schade is nog niet vastge steld, maar zal waarschijnlijk enkele dui zenden gul&hs bedragen. Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3