„Security 80" laat achterste van tong niet zien De val van derode burcht: amusant, schrijnend en onthullend LUI LEKKERLAND VOOR INBREKERS EN TERRORISTEN AMSTERDAM „Het ideaal, een klop pend hart. was belangrijker dan een klop pende balans". Deze zinsnede ergens ach ter in het boek „De val van de rode burcht" geeft aardig aan hoe er in het be gin van de zeventiger jaren zo'n roemloos einde kon komen aar de arbeidersüers en vooral aan zijn belangrijkste exponent: het Vrije Volk. De krant heeft nu nog slechts een bescheiden regionale functie in Rot terdam, maar in een nabij verleden was hij verreweg het grootste landelijk dagblad in Nederland: 44 edities, 325.000 abonnees. 220 journalisten, 4.200 agenten en bezor gers. Met giften van dubbeltjes en kwartjes maakten de socialisten de oprichting van hun bolwerk mogelijk. „Het groeien en bloeien was onvoorwaardelijk gekoppeld aan de mate waarin er zoiets als een ge voel van socialistische saamhorigheid be stond". aldus Gerard Mulder, Hugo Arl- man en Ursula den Tex, die gedrieën de dezer dagen verschenen geschiedschrij ving van de arbeiderspers hebben ver zorgd. Die saamhorigheid steunde op haar beurt weer op de mate waarin een vijandi ge buitenwereld de socialisten stimuleerde en zelfs dwong de rijen te sluiten". Maar de burcht bleek op drijfzand gebouwd. De kolos had lemen voeten. Im mers: „Tegen het einde van de jaren vijftig naderde de voltooiing van de emancipatie van de sociaal-democratie waaraan de ar beiderspers zelf zo hard had meegewerkt. Je kunt niet blijven emanciperen. De ver bondenheid met de beweging viel weg. Je hoefde als socialist niet meer binnen de beschutting van een soort pseudo-kerk te leven. Het socialisme was tot stilstand ge komen, en wanneer de herder rust, ver- preidt zich de kudde". Veel leed Dat de balans niet meer klopte toen het hart met kloppen ophield, lag dus eigenlijk in het wezen van de ontwikkelingen beslo ten. De val van de rode burcht was, ach teraf bezien, voorspelbaar geweest. Had men hen het inderdaad voorspeld, veel leed zou achterwege zijn gebleven; ook dat blijkt uit het boek. Men holde echter achter de feiten aan en trad daarbij de menselijkheid met voeten op een manier waarvoor veel kapitalistische ondernemin gen, door het Vrije Volk zo naarstig aan de schandpaal genageld, zich diep zouden hebben geschaamd. „Niemand weet hoe veel schijnbaar gezonde werknemers van de arbeiderspers later toch in de wao te recht zijn gekomen. Evenmin is bekend hoeveel mensen als querulant van werkge ver naar werkgever zijn doorgeschoven, eeuwig ontevfeden omdat nergens de nestwarmte van het oude bedrijf te vinden was". Het begrip pseudo-kerk is gevallen. Inder daad schildert „De val van de rode burcht" de voormalige arbeiderspers af als een religie waar binnen Drees sr. de paus was en partijbonzen, rondrijdend in auto's met chauffeur, de curie vormden. Zo is het boek bijna een late pendant ge worden van het bekende „Rijke roomse leven" dat alweer zeventig jaar geleden de wildvormen van het katholicisme bloot leg de. De schoonzoon Nu zijn eindelijk de heilige huisjes van het socialisme aan de beurt gekomen en bij deze ontzuiling valt ook het nodige te gnif felen. Lees mee: „In de buurt was een vis winkel. Daar gingen de directie en wat staffunctionarissen tussen de middag wei eens een uit eigen zak betaalde groene haring eten. Dit was aanleiding voor de plaatselijke ondernemingsraad van het Amsterdamse bedrijf de directie erop te wijzen dat het nuttigen van harin- oude naam restte. De schrijvers: „Toe het grote bindmiddel tussen bedrijf en h zers, de solidariteit, wegviel, bleef er niet over". PIET SNOERE (De val van de rode burcht, door Gera Mulder, Hugo Arlman en Ursula den Te uitgeverij de Arbeiderspers, pri f 32,50). gen raison van een gulden per stuk in plaats van met het andere personeel tus sen de middag in de kantine te eten, tegen de solidariteit indruiste". En „In het be drijf werkte jarenlang een advertentiechef, die zich aan de telefoon meldde met de woorden: „U spreekt met de schoonzoon van Vliegen" (medeoprichter en voorzitter van de SDAP, red). Rode voorouders wa ren beslist geen handicap om bij de arbei derspers vooruit te komen. Integendeel". Het beek is soms amusant, soms schrij nend, soms onthullend, maar In al zijn on derdelen uiterst gedocumenteerd. Aldus ontstaat een vrij compleet portret van „De rode familie", zoals de schrijvers het ver bond noemen waarin de arbeiderspers achtereenvolgens kon bloeien en verdor ren. „De sfeer van offerzin, idealisme, het beseffen van onderling op elkaar, aange wezen te zijn. De wil om boodschappen uit te dragen en op te voeden. Dit leidde te vens tot amateurisme en tot het vertede rende, maar gevaarlijke gevoel dat geld geen rol speelt omdat geld bij een socialist geen rol mag spelen. En het leidde, in het later stadium, tot zelfgenoegzaamheid, verstarring en neefjespolitiek". Koehandel „Dit laatste is een helderder begrip dan vriendjespolitiek, want het geeft aan dat Je mensen niet in de zaak haalt omdat je ze aardig vindt, maar omdat ze familie van je zijn. De leden van de rode familie begun stigden elkaar niet op grond van kwalitei ten, maar vanwege het gevoel in ideolo gisch opzicht aan elkaar verwant te zijn". Inteelt-mentaliteit. Een volkomen gebrek aan contact met de niet-socialistische bui tenwereld. De koehandel tenslotte bij de ontmanteling van de rode burcht. Zo ver liep de val totdat er van de arbeiderspers nog slechts een boekenuitgeverij onder de De val van de rode burcht, treffend geïllustreerd door de afbraak van het eens zo trotse gebouw van Het Vrije Volk op het Hekelveld te Amsterdam. vijand". nisterie van justitie: de particuliere beveili gingsorganisaties, de bedrijfsbeveiligin- gen, de alarmcentrales en de geld- en wa- rentransporten. Poot vijf echter, de bevei ligingsindustrie met zijn elektronica, ook in Essen veruit de belangrijkste exposant, onttrekt zich aan iedere controle. Boer: „ledereen kan morgen ergens beveili gingsapparatuur installeren en vervolgens de onderwereld tippen. O ja, dat gebeurt. Er zijn historische voorbeelden van. En dat is nu juist het terrein dat door de beurs voornamelijk bestreken wordt. Want wat brengen de deelnemers? Overwegend ap paratuur waarop van overheidswege geen enkele greep mogelijk is". Er zou volgens Boer een verplichte keuring door een onpartijdig instituut dienen te komen, ongeveer zoals de KEMA elektri sche apparaten keurt. Die zou een gewel dige zeeffunktie kunnen hebben. Er zou bereikt kunnen worden dat alleen vergun ningen worden verstrekt aan bona fide, ook bij Justitie bekend staande fabrikan ten. Hier dient het voortrekkerswerk ge noemd dat de Nederlandse Vereniging van Ondernemingen op het gebied van de Brand-, Inbraak- en Overvalsbeveiliging verricht bij haar streven om de kwaliteit van de apparatuur te bewaken en te ko men tot het begrip erkend installateur, p.recies zoals we dat kennen bij gas, water en elektriciteit. Deze NVOB is in voortdu rend gesprek met de overheid, voert bij het aannemen van leden een zeer kritisch beleid en probeert met voorlichting de kwaliteit van het vak te verhogen. Betrouwbaar Maar de verplichte keuring die Boer wil, blijft vooralsnog een wensdroom. „Het is ook verschrikkelijk moeilijk", geeft hij toe. „Een beveiligings- en alarminstallatie ma ken en aanbrengen, betekent vakwerk, le der te beveiligen object is weer anders en stelt zijn eigen eisen. Je moet de appara tuur dus testen op zijn afzonderlijke on derdelen, nadat je daar normen voor hebt vastgesteld en vervolgens moet je er ook nog op toezien dat het ding gebouwd wordt door iemand die deskundig én be trouwbaar is. Ga er maar aanstaan. Hoe wel we al jaren tobben met het vraagstuk in 1974 is er een speciale werkgroep voor in het leven geroepen zijn we nog geen stap verder gekomen". En zo blijft de politie bijvoorbeeld met de kommer en zorg van het nodeloze alarm zitten. In 95 procent van de gevallen dat een installatie alarm slaat, zijn muizen de schuldige of slecht onderhoud of ondeug delijke apparatuur of gebrek aan discipline en zorgvuldigheid bij de gebruiker. „We hebben in dit land geen gevoel voor bevei liging", klaagt Boer. „Het ligt niet in onze aard. Daarom wordt er ook veel meer met luid alarm dan met stil alarm gewerkt. Het laatste is namelijk aanzienlijk duurder. Nou: dat luid alarm bezorgt overlast. Het zijn ellendige dingen. Het beheren, of lie ver het beheersen ervan vraagt een posi tieve instelling. Daaraan schort het. En de politie is het haasje. Wat krijg je vervol gens als je bijna altijd wanneer zo'n alarm afgaat, voor joker «taat? Je stopt er geen Nederland telt op het ogenblik vijfl door Justitie erkende particuliere veil* heidsdien8ten met in totaal vijfduizej werknemers. Vaak zijn ze omgeven dd een waas van geheimzinnigheid, li hoort nu al het geluid dat ze bezig i een staatje te vormen in de staat. "V dat imago willen we af', zegt de voori ter van de Nederlandse Vereniging 4 Particuliere Beveiligingsorganisaties I heer B. Boer. „Aan ons werk is niets J heimzinnigs, behalve dat het vertrouV lijk is". energie meer in en je hebt er geen al dacht meer voor. Dat kun je de politie mogelijk kwalijk nemen". Registratieplicht Wellicht echter is hier een kentering al staande. De Vereniging van Nederlan! Gemeenten heeft een aanbeveling do uitgaan om via een wijziging van de Alj mene Politie Verordening registratieplii in te voeren voor alle luide alarminstai ties, zodat controle kan worden uitga fend op hun werking, op het onderhoud op eventuele slordigheid van de gebruld Wat niet deugt, moet worden weggehal Een eerste stapje in de goede richti vindt Boer, maar meer ook niet. Er zul verdergaande maatregelen dienen te i gen. Want wijzigingen In de samenlevli normverschuivingen, blijven nopen tot I geven van tegengas. Het zal voor oven den, bedrijven en burgers meer en ml noodzakelijker blijken zich te beveilij tegen wat Boer zo elegant „onze natuul ke vijand" noemt. „Ik zie dat als een li te stuiten ontwikkeling. Het groeit dfl Dus zal het voor de consument stel moeilijker worden kaf van koron te onq scheiden en is het alleen voor hem al enorm belang dat er enige ordening In] woeker komt". PIET SNOFR Maar in werkelijkheid zal er op de beurs weinig sensatidneels te ontdekken zijn. Het belang van Essen is voornamelijk dat je elkaar allemaal weer eens ontmoet. De uitwisseling van gedachten en ideeën. De wederzijdse voorlichting achter de scher men, in de coulissen. Als trefpunt is de beurs dus uiterst waardevol en daarom ben ik natuurlijk blij dat Israël en Ierland erbij zijn. Wanneer je en daarvan is in die landen sprake onder druk leeft, kom je gemakkelijker tot nieuwe vindingen en aanpassingen. Ik acht het denkbaar dat inventieve geesten uit Ierland of Israël met oplossingen voor bepaalde beveitigings- vraagstukken komen en daar kunnen we van leren. Maar het blijft allemaal binnens kamers". Wildgroei Kortom, geen echt nieuws onder de zon van Essen. Wel een overdadig aanbod in de sector elektronische beveiligings- en alarmapparatuur. Die beslaat 75 procent van de inzendingen waarmee 295 deelne mers uit achttien landen zijn gekomen. Een gigantische groeiende bedrijfstak waarachter de heer Boer enkele vraagte kens blijkt te willen zetten. Naar aanleiding van de vorige Security die In Utrecht ge houden werd, hebben critici al gewaar schuwd dat 70 procent van het getoonde tot de categorie wildgroei moest worden gerekend. Boer: „Dat cijfer komt me in derdaad zeer aannemelik voor. En in Duitsland is nog veel meer op de markt dan hier, dingen die bij ons verboden zijn. Ik denk aan afluisterapparatuur. Dit doet mij vrezen dat Essen derhalve nog interes santer zal zijn voor wie van kwade wil is, dan Utrecht. Ik verlang naar het moment dat er een duidelijke greep komt op al die elektronica. Zo niet, dan krijg je een infil tratie in ons vak van lieden die je er liever niet in hebt, terwijl we nu juist van het imago af willen dat we zulke wilde jongens zijn". Beveilgingsdiensten zitten toch al in een glazen huisje, vindt Boer. Vooral daar waar particuliere firma's in het openbaar optreden (Schiphol, winkelcentra), bevin den ze zich in een grensgebied vol kans op het verwekken van irritatie. De eerbied voor uniformen is toch al tanende. Ze wer ken op zich prikkelend. Voeg er een hond bij en je krijgt ronduit wrevel. Aan de an dere kant klinkt het geluid dat de beveili gingsdiensten bezig zijn een staatje te vor men in de staat (Nederland kent op het ogenblik vijftig door het ministerie van jus titie erkende particuliere firma's met onge veer vijfduizend werknemers). Ze komen op plaatsen die voor de burger ontoegan kelijk zijn. Ze werken soms onder de dek mantel van de overheid. Ze gaan gehuld in een waas van geheimzinnigheid. Boer, ze venentwintig jaar in het vak: „Daar verzet ten we ons tegen. Daar moeten we ons van ontdoen. Aan ons werk is niet geheim zinnigs behalve dat het vertrouwelijk is". Geen enkele controle Vijf poten kent de bedrijfstak. Vier daar van werken met toestemming van het mi ESSEN Twintigduizend vierkante meter tentoonstellingsruimte, voor driekwart vol gestouwd met elektronische beveiligings- en alarmapparatuur. Een luilekkerland voor inbrekers, terroristen en andere ge boefte moet de internationale beurs „Se curity 80" zijn, die van 15 tot en met 19 september in Essen wordt gehouden. De Westduitsers mogen dan, wijs geworden door reeksen aanslagen, op bewakingsge bied hun mannetje staan en hoge drem pels hebben gelegd voor de toegangsdeu ren van de expositiehal, tussen de 15.000 bezoekers die men verwacht, kan licht een ongewenst element naar binnen siuipen. Dit zo zijnde komt het nogal naïef over wanneer de organisatoren wereldkundig maken: „De deelname van Ierland en Is raël trekt in Duitsland en in het buitenland sterk de aandacht. Deskundigen op het terrein van de beveiliging zijn van mening dat met name de inzendingen van onder nemingen uit deze beide landen een inter essante versterking van het aanbod op de beurs betekenen". Zou dat nou echt? Mag men verwachten dat Israël en Ierland in Essen de mond wa genwijd zullen opensperren, teneinde de terroristen door wie ze zich belaagd we ten, het allerachterste van hun tong te la ten zien? De vraag maar eens voorgelegd aan de heer B. Boer. Hij is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Particulie re Beveiligingsorganisaties en zit in de ad viescommissie Security van de Utrechtse Jaarbeurs, die samen met de collega's uit Essen de tentoonstelling organiseert. Het antwoord komt in de vorm van een gea museerde glimlach. „Natuurlijk zullen er geen wezenlijk nieuwe ontwikkelingen te zien zijn. Aan de technische snufjes die ten toon worden gespreid, moet men niet te veel waarde hechten. Als er verbluffende vondsten mochten zijn die ons een voor sprong geven op onze natuurlijke vijan den, dan liggen ze daar niet te kijk. Ach, de kreet: dit slaat alles, hoor je wel meer.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20