Qowuvnt Boerenpartij in Polen wil los van communisten Staking in onderwijs voor behoud van werk Onenigheid over gas uit Rusland )e krant van vandaag Onzich tbaar vliegtuig Tienduizend Surinamers in zes maanden Cafébezoek wordt duurder Duitse bisschoppen steunen Strauss erhulde instemming met taatsgreep in Turkije Disco U.S.M. VERONICA Zaterdag 13 september 1980, 70e jaargang no. 21759 ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: teL 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nenten: kwartaal ƒ46.30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Mary Pickford Morgenavond op Ned. I docu mentaire „Mary Pickford. Amerika's lieveling" om 19.25 uur en om 21.05 uur politiese rie „Derrick". Op Ned. II om 20.40 uur speelfilm „lm Lauf der Zeit". Vanavond op Ned. I. tv-serie „Emile Zola of het menselijk geweten" en om 23.30 uur con cert „Last Nigt of the Proms". Afnemende wind Wisselend bewolkt en moge lijk een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Tot matig, aan de kust tot vrij krachtige afnemende westen wind. Morgen zon op: 07.10, zon on der: 19.55. Maan op: 12.10, maan onder: 22.16. Hoogw.: 06.37 en 18.56. Laagw.: 02.34 en 14.36. I van vandaag omvat In totaal 26 pagina's en bestaat wee delen. Hat actuele nieuws uit binnen- en buitenland, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk In het eerste De wekelijkse bijlage Finale bevat onder meer reporta- jover n: bittere noodzaak. ecurity 80": luilekkerland voor inbrekers en terroristen, emses Shaffy houdt waanzinnig veel van het leven, hoeft niet rijk te zijn om een pleegkind in huis te nemen, tzendkracht bedreigt vaste arbeidsplaats. TEXAS Volgens een dagblad in de Ame rikaanse staat Texas is een prototype van een Amerikaanse bommenwerper er dankzij een nieuwe vinding in geslaagd ongemerkt tot op 40 kilometer van Russische radar te naderen. De krant schreef gisteren dat het vliegtuig „Ye-5" wordt genoemd, voorzien is van een Deltavleugel en proefvluchten heeft ge maakt vanaf ondermeer een basis in Alaska. De motoren zijn omringd door plastic mate riaal dat de radargolven absorbeert, zo stond in het artikel. Het radar-bestendige systeem zou zijn ontwikked door de voormalige tandarts Leo Windecker. Angst voor stijging temperatuur AMSTERDAM Wanneer over 50 jaar het CO-2 gehalte op aarde zal zijn verdubbeld, stijgt de tempera tuur met gemiddeld 2,5 a 3 graden. In de poolgebieden zal de tempera tuur met 9 10 graden toenemen en de tropische gebieden vrijwel niet. De gevolgen hiervan voor het kli maat en de voedselproduktie zullen zeer ernstig zijn. Ondermeer hiero ver is de afgelopen week in Amster dam geconfereerd op een congres van de Internationale Raad van We tenschappelijke Unies. Treiler vermist GLASGOW Schepen, he licopters en een vliegtuig van de Britse Koninklijke Luchtmacht zijn gistera vond laat een speurtocht begonnen naar een IJsland se treiler met acht beman ningsleden aan boord, waarvan sinds woernsdag niets meer is vernomen. Het schip is vermoedelijk voor de kust van Schotland terecht gekomen in een storm. Gevreesd wordt dat het met man en muis is ver gaan. DEN HAAG In de eerste zes maan den van 1980 zijn er 10.421 Surinamers naar Nederland geëmigreerd, tegen ruim 6100 in het eerste halfjaar van 1979. Dit blijkt uit de jongste gegevens van de directie vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie. De remi gratie van Surinamers (terugkeer naar hun land) schommelde rond de 150 per maand, enkele tientallen min der dan in de eerste helft van 1979. DEN HAAG Cafees, restaurants en soortgelijke gelegenheden mogen de prijzen van hun consumpties met 4,8 procent verhogen. Hiertoe heeft minister van Aardenne van economische zaken besloten om de kostenstijging in de horeca te com penseren. De prijsverhoging mag al leen door die ondernemers worden toegepast, die met hun prijzen niet bo ven het tot nu toe toegestane niveau kwamen. Er waren nogal wat café houders en restaurateurs die de Drijs- grens allang hadden gepasserd, bleek onlangs uit een onderzoek. WARSCHAU De Poolse Verenigde Boerenpartij heeft gisteren een besluit genomen dat moet leiden naar een zelf standiger functioneren, naast de communistische partij in het land. De boeren willen „een authentieke medespeler van de communistische par tij" worden, zo hebben ze la ten weten in een verklaring, die de ontwikkeling naar meer vrijheid in hun land in een stroomversnelling kan brengen. Het besluit om naar een losser sa menwerkingsverband met de com munistische partij te streven, is geno men op de 23e plenaire vergadering van het centrale comité van de boe renpartij. Tot nu toe opereren de Verenigde Boerenpartij, de Democra tische Partij en de (communistische) Verenigde Arbeiderspartij in Polen binnen een samenwerkingsstructuur waarin de arbeiderspartij de leidende politieke macht is. In de verklaring die de Poolse boeren hebben uitgegeven staat verder „Het politieke systeem van het land dient te worden geperfectioneerd en er moet alle niveaus een scheiding ko men tussen wetgevende, uitvoerende, en politieke macht, waarbij de wetge vende voorts dient te prevaleren bo ven de uitvoerende" De boerenpartij blijkt .van oordeel dat de stakingen in Polen niet uitsluitend „econopmische", maar ook „sociaal- politieke" achtergronden hadden. Zii eist voorts herstel van „democratie in het verkiezingssysteem van orga nen". in Polen Zie verder pagina 7. Jacollentje blij met aai van prinses Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heb ben gistermiddag de 41e nationale tentoonstelling „Het Nederland- sche Trekpaard" in de Brabanthal len in Den Bosch bezocht. De 9-ja- rige bruinschim- mel Jacolientje van 't Woud toonde zich inge nomen met de aai die ze van de prinses kreeg. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - In een herderlijk schrijven dat zondag over een week van alle kansels zal worden voorgelezen en waarvan de tekst gisteren bekend werd, hebben de Duitse bisschoppen minder afstande lijk en duidelijker dan vroeger ooit het geval was, zich in de verkiezingsstrijd gemengd. In vier punten attaqueren zij onverholen de sociaal-liberale regering van bondskanselier Schmidt en onder steunen daarmee de uniepartijen en hun kandidaat Franz Joseph Strauss. De eerste twee punten van kritiek die de kinder- en gezinspolitiek betreffen, wek ken nauwelijks verbazing aangezien de rooms katholieke kerk zich altijd al tegen de hervorming van de abortuswetgeving en tegen het nieuwe scheidingsrecht heeft uitgesproken. Opmerkelijker is dat het episcopaat vervolgens waarschuwt tegen de hoogte van de staatsschulden, een stok paardje vn Strauss in zijn verkiezingscam pagne. De bisschoppen schrijven: „Een uitbreiding van de activiteiten van de staat, de daarmee verbonden bureaucrati sering en de gevaarlijk hoge staatsschul den moeten onmiddellijk gecorrigeerd worden". SHINGTON/BRUSSEL Ameri- nse autoriteiten zowel als hoogge- itste Navo-functionarissen hebben js onofficiële kanalen blijk gege- van bun instemming met de I itsgreep in Turkije. Informatie uit - »o-kringen in Brussel lijkt er zelfs ie wijzen dat Amerika en het bond- ootschap van tevoren op de hoogte gesteld. Ia het land zelf is intus- nergens van ongeregeldheden mel- 'l'f gemaakt Overal heerst rust tieel heeft Washington laten weten dat ^het „volste vertrouwen" heeft in de toe- ing van het Turkse leger dat de democratie èt land spoedig weer zal worden hersteld. Woordvoerder van het Amerikaanse minis- I van buitenlandse zaken ontkende de be rde vóór-informatie en zei dat zijn land een Rn vijftien minuten vóór de openbare be taking van de coup is ingelicht over de .overname, die toen al was voltooid. De tanen zullen in ieder geval door blijven j met het verlenen van economische steun. diplomaten gaven te kennen dat het i bewind evenmin een bevriezing hoeft te vrezen van het onlangs door de Navo-landen ten behoeve van Turkije gestarte economische hulpprogramma. Hetzelfde geldt voor de steun die het land krijgt dankzij het versterkte asso ciatie-verdrag met de EEG. De secretaris-generaal van de Navo mr. Joseph Luns verklaarde gisteren in Brussel dat de coup hem niet heeft verrast en dat in zijn visie de banden tussen Ankara en het bondgenootschap even sterk blijven, „gegeven de westerse ge zindheid". Navo-insiders beklemtoonden giste ren dat de zuidflank van de Navo als gevolg van de instabiliteit in Turkije reeds dermate was verzwakt, dat de staatsgreep alleen maar verbetering kan brengen. Het gebied is voor het westen te belangrijk om te riskeren dat het in de- Russische of Iraanse invloedssfeer ge raakt. Hoewel het Navo-verdrag de verdedi ging van de democratie en de mensenrechten beoogt, hebben dictaturen altijd deel kunnen uitmaken van het bondgenootschap. Jarenlang heeft dat bijvoorbeeld gegolden voor Grieken land en Portugal. Nederland heeft evenals tal van andere West- europese landen op de machtsovername gerea geerd met het uitspreken van de hoop op her stel van de democratie. Zie verder pagina 7. EtDWIJKERHOUT— iriee Albert Hermans poordwijk is donderdag- »d om het leven geko- bij een verkeersongeval Noord wij kerhout. Vol- de politie reed de jon net zijn fiets vanuit een plotseling de weg op 1 vervolgens door een enwagen geschept. slachtoffertje overleed tijd later in een zie- ZONDAQ 14 SEPTEMBER Dorpshuis, Rijpwetering. Aanvang 20.00 uur I ADVERTENTIES! VANAVOND DRIVE IN SHOW m.m.v. Johan Timman MEERHOEVE, OUD ADE Aanvang 20.30 uur. ZATERDAGAVOND 13 september DISCO m.m.v. Match Pleyn 68, Hazerswoude Aanvang 20.30 uur. AMSTERDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (Abop) en het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) roepen hun leden op om 1 oktober aanstaande niet te wer ken. De staking van één dag moet kracht bijzetten aan de eis om de werk gelegenheid in het onderwijs te behou den. Tegelijkertijd wil men er een pro test mee tot uitdrukking brengen tegen extra bezuiniging op de salarissen van het onderwijspersoneel. Op het parlement wordt een beroep ge daan het „onverantwoordelijk optreden van het kabinet" ongedaan te maken. Mi nister Pais, aldus de bondsraad van de Abop die gisteren unaniem tot de sta kingsactie besloot, weigert tot nu toe nog steeds, om ernst te maken met de in stand houding van de werkgelegenheid in het onderwijs. Daardoor gaan duizenden ar beidsplaatsen verloren en komt de kwali teit van de lessen in gevaar, zo vindt men. Het NGL legt de nadruk op de „onaan vaardbaarheid" van de plannen van Pais om 250 miljoen gulden te bezuinigen op de salarissen van het onderwijzend perso neel. Op 19 juni van dit jaar hebben vele duizenden leerkrachten ook al gestaakt voor het behoud van werk in het onder wijs. Het ministerie wilde toen dat de ge staakte uren niet betaald werden en vroeg de scholen om de stakingsuren op te ge ven. Volgens de Abop is dat in veel geval len niet gebeurd. Op grond van de opga ven die wel binnenkwamen, besloot het ministerie ongeveer 250.000 gulden aan salariskosten niet te vergoeden. De sta kingskas van de Abop gaat pas open als men minstens twee dagen heeft gestaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministeries van Financiën en Economi sche Zaken liggen met elkaar in de clinch over de aankoop- van vier miljard kubieke meter aardgas per jaar uit de Sov jet Unie. Dit gas, dat ondermeer het wegvallen van 5,6 mil jard kubieke meter gas uit Algerije moet gaan opvangen, zou betaald moeten worden in de vorm van Nederlandse in dustriële hulp aan de Sovjet Unie, zo hebben de Sovjets la ten weten. Op het ministerie van Financiën is men van mening dat hieraan teveel risico's zijn verbonden gezien de hoge prijs van het Russi sche gas. De Sovjets vragen ongeveer veertig cent per kubieke meter hetgeen zou betekenen dat de Nederlandse hulp jaarlijks een waarde van 1 tot 1,5 miljard zou moeten hebben. Op Finan ciën vreest men de hoge rentelasten die men zal moeten gaan opbrengen voor investeringen in de Sovjet Unie. Voorts vindt men de prijs van het Russische gas te hoog. Op dit ministerie staat men echter onder sterke druk van het Nederlandse be drijfsleven, en daarmee van het ministerie van Economische Za ken dat niet graag een orderpakket van ruim een miljard gulden per jaar wil missen. Het gaat daarbij ondermeer om het aanleg gen van een soort Deltadam in de Ooostzee voor Leningrad die de jaarlijkse overstromingen in de stad moet tegengaan. !STEN VERTROUWT OP HERSTEL DEMOCRATIE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1