ftnafe PIJN BITTERE NOODZAAK Pijn is een net zo essentieel on derdeel van het leven als de ademhaling en hartslag. Pijn waarschuwt de mens tegen be schadigende invloeden van buitenaf en binnenuit Wie geen pijn kent en er zijn in de medische wetenschap voor beelden bekend van mensen die zonder enig pijngevoel werden geboren zal ook niet oud worden. De "pijnloze mens" voor zover bekend werd de oudste twintig jaar ontbeert het waarschuwings mechanisme dat een alarm iaat overgaan zodra er een be dreiging voor het lichaam op duikt. Zelfs de grootst mogelij ke specialistische hulp en de meest steriele en veilige ruim te kunnen geen alternatief bie den voor het pijnsignaal. Wel iswaar kunnen in het uiterste geval invloeden van buitenaf voor een belangrijk deel wor den uitgeschakeld gevaar voor verbranding en botbreu ken bijvoorbeeld maar de rode lamp die onmiddellijk gaat branden als er van binne nuit iets fout gaat, is onmis baar gebleken. Duidelijk aan wijsbare voorbeelden zijn de beginnende ontsteking in de blinde darm en kiespijn, die beide aangeven dat er snel in gegrepen dient te worden. Veel minder bekend is het dat ons lichaam zich constant dag en nacht aanpast dankzij de (kleine) pijnprikkels die door de gewrichten aan de hersenen worden doorgegeven. Wie te lang in dezelfde hou ding zit, ligt of staat zal last krijgen van bepaalde gewrich ten. Het „verzitten, verliggen of anders gaan staan" is in zo'n geval een haast natuurlij ke reactie die ongemerkt wordt uitgevoerd. Wie geen pijn voelt, ontvangt de prik kels niet die aanzetten tot het innemen van een andere hou ding. „Pijnloze mensen" ster ven dan ook meestal door uit gebreide veranderingen aan de diverse gewrichten, opgelopen doordat ze vaak te lang in de zelfde houding doorbrachten, met name 's nachts. Ondanks uitgebreide onderzoeken is nooit precies vast komen te staan wat mensen zonder pijn precies missen. Ze vormen ech ter wel het beste bewijs voor de stelling dat leven zonder pijn onmogelijk is. DELFT Door de jaren heen is pijn, ook door deskundigen, nooit beschouwd als een op zichzelf staand fenomeen. Pijn wordt door „iets" veroorzaakt. Daaruit volgde automatisch de conclusie, dat pijnbestrijding in de meeste gevallen dus succes vol zou kunnen zijn als de oor zaak werd weggenomen. Pas de laatste twee decennia zijn medici tot de overtuiging geko men, dat pijnbestrijding een aparte discipline kan zijn in de geneeskunde. Dat'was in elk geval nog veel eerder dan de honorerende instanties als zie kenfondsen en ziektekosten verzekeraars, die tot voor en kele jaren weigerden de ver pleeg- en andere kosten te ver goeden van patiënten die louter voor pijnbestrijding in zieken huizen werden opgenomen. Pas sinds kort is er erkenning van de zogenaamde pijnteams die in enkele Nederlandse zieken huizen zijn gevormd. Het En- schedese ziekenhuis Zieken zorg kent zo'n team, maar is daarmee het enige in het Oos ten van het land. Limburg is nog een volkomen witte vlek op de kaart en in het Noorden functioneert één pijnteam in Groningen. Iets beter ziet het er in het Westen van het land uit, waar in verschillende steden, soms al sinds vele jaren, medici zich on der vaak allesbehalve gemak kelijke omstandigheden met de pijnbestrijding bezig houden. Een van de pioniers op dit ge bied is de Delftse anaesthesio- loog (simpel gesteld verdo- vingsdeskundige) dr. P.V. Ad miraal die in het begin van de jaren '60 al de noodzaak inzag van gerichte hulp aan mensen die soms ondraaglijke pijn lij den. Samen met de Amster damse specialist Sluiter wordt hij dan ook beschouwd als een autoriteit op dit gebied in Ne derland. Hij kan inmiddels te rugzien op een groot aantal successen en heeft er toe bijge dragen dat langzaam maar ze ker in het land het nut van het oprichten van *pijnteams" werd ingezien. Toch kwam hij lijder soms worden aangege ven als knagend, stekend, krampend, snoerend, bran dend enz. Dr. Admiraal maakt met name onderscheid tussen zinvolle en niet zinvolle pijn. De pijnen die duidelijk als waarschuwing dienst doen zijn in zijn optiek zinvol te noe men. Niet-zinvolle pijnen zijn bijvoorbeeld phantoom-pijn, die voorkomt na amputatie waarbij nog steeds pijn ge voeld wordt op de plaats van het geamputeerde lichaams deel. Niet zinvol (meer) zijn ook de pijnen bij bepaalde vor men van kanker in een verge vorderd stadium, hoewel ook in dit geval de pijnprikkels in principe bedoeld zijn als waar schuwing dat er „iets mis gaat of is gegaan" in het lichaam. Dokter Admiraal: „Menselij kerwijs kun je in zo'n geval niet meer spreken van zinvol le pijn. Daarmee kom ik tot mijn tweede onderscheid, na melijk mensen met en zonder kanker. De eerste categorie vergt de meeste zorg, de bege leiding vraagt enorm veel tijd, vooral op het psychische vlak. Per jaar krijg ik gemiddeld in Delft zo'n negentig kankerpa tiënten die hulp vragen omdat ze pijn lijden. Met de bestaan de technieken kun je meestal enige verlichting bieden, maar het komt ook voor dat actieve euthanasie wordt toegepast bij kanker in een ver gevorderde stadium, maar pas op uitdruk kelijk verzoek van de patient zelf. Ik durf best te weten dat dat gebeurt. Maar het zal ook duidelijk zijn, dat het geen be slissing is die je even in een achternamiddag neemt. Eutha nasie past naar mijn overtui ging in het kader van de be handeling van een ongeneeslij ke patiënt met ondraaglijke pijn' Chronische pijnen „Veel groter dan de groep kankerpatiënten is de groep mensen met chronische pijnen. „Mensen die jarenlang pijn hebben geleden zijn er naar gaan leven. Het heeft een stempel op hen gedrukt en meestal ook op hun omgeving. Zij zijn bovendien vaak psy chisch vervormd. Wil je deze categorie patiënten behoorlijk helpen dan zul je in de eerste plaats een goede arts-patiënt relatie op moeten bouwen en ook dat kost veel tijd. Soms is het moeilijk de oorzaak van de pijn op te sporen en in een en kel geval vind je die oorzaak nooit. In zo'n geval kan het toch zinvol zijn die pijn te be strijden met de basistechnie ken, terwijl het toch zeer ge bruikelijk is deze patiënten door te verwijzen naar de psy choloog of psychiater, omdat er een psychische oorzaak wordt vermoed". In Nederland worden jaarlijks 1,8 miljoen pijnconsi^ten gere gistreerd, de meeste uiteraaard door de huisartsen. Een een voudig rekensommetje leert dat pijn derhalve in geld uitge drukt honderden miljoenen per jaar kost. Toch wordt er niet één gulden per jaar uitge geven aan research op dit ge bied, terwijl daar toch ontstel lend veel behoefte aan is. Uit eraard wisselen de bestaande pijnteams wel gegevens uit en ook de Nederlandse Vereni ging voor Bestudering van Pijn, waarvan dr. Admiraal tot voor kort voorzitter was, ver vult op dit gebied een coördi nerende rol. Volgens dr. Ad miraal zou het een enorme stap vooruit zijn als iedere aankomende arts in zijn oplei ding een behoorlijke dosis „pijnkennis" zou opdoen. „Op dit moment wordt daar niets aan gedaan, terwijl de meeste patiënten met pijn toch in eer ste instantie hun huisarts raad plegen. Te gemakkelijk wordt naar mijn mening teruggegre pen op de pharmaca, de pijn stillers dus. Per jaar worden in ons land tonnen pijnstillende middelen en dan praat ik over het gewicht geslikt zonder dat beseft wordt welke gevaren daar aan kleven. Je kunt eraan verslaafd raken, er bestaan gevaren van bijwer king en ze beïnvloeden je ge drag. Wie zou er tegenwoordig nog aandacht aan het plakker- tje op het medicijndoosje beste den dat leert dat het gebruik van medicijnen de rijvaardig heid kan beïnvloeden? Het gaat echter niet alleen om de rijvaardigheid, ook de besluit vaardigheid kan een deuk krijgen door gebruik van me dicijnen. Dus ga maar na". Endorfine „Wij zijn nog niet zo lang gele den tot het inzicht gekomen dat reële en niet aanwijsbare pijnen hun oorzaak kunnen vinden in de hersenen. Dat heeft het denken over pijn in hoge mate beïnvloed. Evenals overigens de recente ontdek king dat dezelfde hersenen zelfstandig een pijnstiller pro duceren die inmiddels endorfi ne is gedoopt. Wie dat bedenkt en wie dan ook nog eens in aanmerking neemt dat er iets fout kan gaan in het hele pro ces, moet beseffen dat er pijn kan ontstaan in het menselijk lichaam waarvan de oorzaak te gemakkelijk op psychische of psychologische afwijkingen wordt geschoven. Er zijn maar heel weinig mensen die zich zelf wijs kunnen maken dat ze pijn lijden. Dat sluit echter niet uit, dat er met pijn gema nipuleerd kan worden omdat sommige mensen er vanuit gaan dat zoiets winst kan ople veren. En om even iets recht te zetten: dat komt vaker voor bij vrouwen dan bij mannen. Gelukkig vallen de meeste manipulanten echter snel door de mand....". JOS KNAAP onlangs op een symposium over pijn en pijnbestrijding tot een opmerkelijke uitspraak: „Een medicus die zich met pijnbestrijding gaat bezig hou den verklaar ik voor gek. Hef zal hem van zijn laatste restje vrije tijd beroven en de hono rering staat in geën enkele ver houding tot de uren die hij aan de patiënten moet besteden". Dr. Admiraal schuwt geen bou de uitspraken, maar nuanceert; ze vervolgens ook ongevraagd. Zo ook deze. „Natuurlijk moe ten we blij zijn met doktoren die zich het lot van pijnpatiën-, ten aantrekken. Ik heb waar dering voor de gedrevenheid van collega's die proberen deze ontwikkeling ook elders van de grond te tillen". Inde kinderschoenen Dr. Admiraal is er zich echter van bewust dat „zijn" specia lisme nog maar in de kinder schoenen staat. Niet alleen in Nederland overigens, maar ook elders in de wereld. Grondlegger van de gerichte pijnbestrijding was de Ameri kaan van Italiaanse afkomst Bonica, die in de Verenigde Staten de eerste pijnkliniek stichtte. Bonica kwam al snel tot de conclusie dat pijnbestrij ding slechts zinvol kan ge schieden in een multidiscipli naire groep van medici met als basisgroep de anaesthesisten of anaesthesiologen zoals tegen woordig de benaming luidt, die chronologisch gezien ook het meest in aanmerking kwa men zich met de pijnbestrij ding bezig te houden. Bonica en zijn opvolgers overal in de wereld ontwikkelden vier ba sistechnieken die ook tegen woordig als uitgangspunten dienen bij de pijnbestrijding. Die vier basistechnieken zijn acupunctuur, elekro-zenuwsti- mulatie, blokkade-therapie en gebruik van pharmaca (pijn stillende middelen). De meest gebruikte zijn thans nog de blokkade en de pharmaca. Blokkade-therapie wil zeggen, door een ingreep de geleiding van de pijnprikkels naar het zenuwstelsel blokkeren. Dat kan tijdelijk gebeuren (zoals een tandarts dat doet) of defi nitief. Bij de pharmaca worden onderscheiden de pure pijnstil lers en de psycho-pharmaca als valium, librium etc. Admi raal: „Als je medici bij elkaar kunt brengen die de vier ba sistechnieken beheersen, kun je in principe een pijnteam vormen. Zo'n team kan echter nooit solitair opereren, maar zal steeds moeten aanhaken aan andere specialismen". Zinvol niet zinvol Subjectief bestaan er tal van soorten van pijn die door de illustratie ben griepink CeuLieSoutant

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17