Avanti niet langer „kleine broertje" van Scylla Velocitas en Fiks stellen tweede klasse tot doel •SPORT .eidse regio sterk vertegenwoordigd op andelijk (tafeltennis)niveau TEMPO EN KNS MIKKEN „SLECHTS" OP HANDHAVING Schoolsport cursussen groot succes 14(— LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 Het (eerste) damesteam van Scylla, hier vereeuwigd met coach Theo en secretaresse Ria Bakker: afwachten wat de concurrentie doet. John van Strien van Avanti: progressie doorzetten. LEIDEN Zoals gebruikelijk is het Leidse Scylla ook dit jaar weer hoofdleverancier van het aantal lan delijke teams in de vandaag starten de tafeltenniscompetitie. Met maar liefst acht trio's mengen de discipe len van Theo Bakker zich in de strijd, variërend van ereklasse-ni veau tot promotie-overgangsklasse. Bij de dames verdedigt de hoofdmacht de titel. De drie „essen", Sandra de Kruiff, Stephien van Gennip en Sophia Vaalburg zijn er zelf tijdens de zomer- pauze niet slechter op gaan spelen, maar veel is weer afhankelijk van de concurrentie. Hoe komt bijvoorbeeld Jolanda Noordam terug uit China? Mo gelijk wordt Avanti de grootste concur rent, hoewel Noordam de eerste vier wedstrijden mist. De Scylla-heren ma-' ken hun rentree in de ereklasse, met in ieder geval iets meer hoop dan vorig jaar, maar nog steeds niet met grote as piraties op handhaving. Patrick Swier, Sjoerd Meyer en Wibo van Gennip zijn niet echt kansloos tegen teams als de Veluwe, Korenbeurs en Avanti, maar het zal wel mee moeten zitten. Scylla 2, oftewel Peter van Schie en Rob en Fred van der Zeeuw, spelen op hand having in de hoofdklasse met mogelijk een hoge klassering in het achterhoofd. Ook het derde met Klaas Pieter Vlieg, de jongste telg uit het tafeltennisge- slacht, Sjaak van Veen en Erik Noest heeft zich een dergelijk doel gesteld, zij het één klasse lager. Hans de Roode, Johan Wessels en Karei van Schie Scylla 4, zullen het in de promotie hoofdklasse waarschijnlijk ook niet slecht doen, alhoewel uitkijken zeker op zijn plaats zal zijn. De dames-reser ves hebben versterking gekregen van jeugdspeelster Heieen Kusters. Hand having in de hoofdklasse staat voorop, vooral ook omdat promoveren niet mo gelijk is, omdat er maar één team per vereniging in dezelfde poule mag spe len, en het eerste al in de ereklasse uit komt. De tijd dat Avanti het kleine broertje van Scylla genoemd kon worden lijkt nu definitief voorbij. Want niet alleen komen er zowel dames als heren in de ereklasse uit, ook in de breedte is er vrijwel geen verschil meer. Avanti heeft namelijk zeven teams in de lan delijke competitie, slechts één minder dan Scylla. Met Bettine Vriesekoop eenmaal terug uit China en Ronald Rijsdorp, die zijn batje weer opgepakt heeft, is Avanti 1 een geduchte tegen stander van Tempo Team en het Hooge verder doorzet. Het tweede krijgt het in de hoofdklasse niet al te moeilijk om zich te handhaven, daar er enkele con currenten danig verzwakt zijn doordat de sterkste spelers weggekocht zijn. Wat dat aangaat kunnen de gebroeders Robert en Peter de Groot en Alje Kam- huis van geluk spreken, want vanwege het verblijf van Vriesekoop in China zullen zij de eerste vier wedstrijden voor een invaller in het eerste moeten zorgen, en zodoende zelf ook^verzwakt ten strijde trekken. Het gedegradeerde derde team heeft in de overgangsklas se goede perspectieven op handhaving doch zal moeite krijgen het verloren terrein goed te maken. Voor de reser ves van de dames geldt hetzelfde ver haal als voor heren 2, ook zij zullen de eerste vier wedstrijden een invalster voor het eerste moeten leveren. Alleen wordt het voor hen in de hoofdklasse veel moeilijker het hoofd boven water te houden. Zoals gewoonlijk ziin er onder de lan delijke spelers van Docos weinig men sen van eigen kweek te ontdekken. Ed van der Berg, Ed Fallaux en Laddy Prorok vertegenwoordigen de hoofd macht weer in de promotie ereklasse. Het tweede is net gepromoveerd naar de overgangsklasse, maar krijgt het niet makkelijk zich degradatie van het lijf te houden. Nu Avanti heeft afgerekend met het imago van kleine broertje van Scylla en op eigen benen is komen te staan, is Mizu maar al te gretig deze rol over te nemen. De Oegstgeestenaren hopen na melijk dit jaar een nieuw clubhuis te betrekken en tevens te promoveren. Friso Reitsma, Thomas van Nes en Jaap Polak zullen echter wel alle zeilen bij moeten zetten om aan deze sportie ve verwachting te voldoen. De reser ves in de overgangsklasse mogen blij zijn met handhaving, die tot stand moet komen onder leiding van trainer Chiel Kuiper, terwijl team drie, ook over gangsklasse, weer probeert kampioen te worden. Dit team is versterkt met het jeugdige talent Herman van den Broek (13 jaar). De Treffers heeft eindelijk de jeugd een kans gegeven. Hoewel het eerste nog steeds bestaat uit Koos van Beek, Hans van der Zwet en Jacques van Ruiten, zijn er in team twee geen routi niers meer te vinden, doch louter jonge spelers, nl. Ronald Kuipers, Rico van Veen en Herman van Ruiten. De fami lie-invloeden blijven in de Veen voor alsnog groot. LEIDEN De vooruitzichten voor de vier der deklassers in de Leidse regio zijn dit seizoen buitengewoon gunstig. Althans dat valt op te maken uit de uitspraken van de verschillende trainers. Het Oegstgeester Fiks ziet kans om weer snel terug in de tweede klasse te komen. Maar ook Velocitas, ingedeeld in dezelfde af deling, wordt tot de kanshebbers gerekend. Tempo en KNS stellen de wensen minder hoog. Handhaving komt hier op de eerste plaats. Velocitas-trainer Co Vavier komt er nog het meest duidelijk voor uit. „De ploeg die nu in het veld komt, is op een kleine wijziging na al een jaar of twee bij elkaar onder mijn leiding. Het eer ste jaar is het gepromoveerd uit de afdeling, het tweede jaar handhaafde het zich in de derde klas se en het is nu rijp voor meer". De wijzigingen waar Vavier op doelt zijn de overkomst van Leon Brouwers van De Danaïden en het inpassen van Elvira Corts in de selectie. Door de laatste aanvul ling is het aantal dames op zeven gekomen. Wie van het zevental afvalt wordt pas over enige duels bekend. Vavier ziet overigens nog meer kansheb bers voor de titel in de derde klasse B. „Ploegen als ODO Maasland en Fiks, de degradanten van vorig jaar, zijn natuurlijk ook nog ploegen die kampioenskansen hebben. Het zal belangrijk wor den; wie komt er het beste uit de derbies. ODO in het Westland met Valto en Oranje Nassau en Ve locitas met Fiks en in misschien ook Tempo. Als we de vierde week tegen Fiks spelen moeten we al zes punten hebben. Van Valto hebben we al ge wonnen en Oranje Nassau en Nieuwerkerk ko men nog". Voor zichzelf heeft Cees Zuurmond de trainer van Fiks al de ideale prestatielijn uitgezet. „Ik zou erg tevreden zijn als wij de eerste helft van de veld- competitie als tweede zouden eindigen. Als we dan de koploper nog niet ontmoet hebben, zou dat een mooie uitgangspositie zijn". Het heeft geen zin om zomaar wat ploegen te noemen die ons becon curreren. Ik vind gewoon dat we kwaliteit genoeg hebben om elke tegenstander te pakken". De ploeg waarmee Zuurmond de competitie ingegaan is, telt een aantal debutanten. Ronique Gerlof, Eddy Nanlohy en Nico van Weizen kwamen over uit de jeugd, terwijl Yvonne van Strien voorlopig vanuit de reserves aan het standaardteam is toege voegd. Zij vervangt de geblesseerd geraakte Rei- netta Anholts. Nieuwkomer in IIIB is het Alphense Tempo. De ploeg die het afgelopen seizoen uit de afdeling Rijndelfland promoveerde wordt dit seizoen ge traind door Hans van Zonneveld. Het twaalftal is beduidend versterkt ten opzichte van vorig sei zoen door de overkomst van Joke- en Ernst van Hooydonk (VEO) en Aad Haarsma (Ready). Voor Van Zonneveld is dit echter geen reden om hoger te mikken dan de middenmoot. „Er worden nog veel te veel fouten gemaakt. Gewoon elementaire zaken, zoals opbrengen door het middenvak en opzetten van een aanval. Ik ben nu vier weken bezig geweest die er uit te krijgen. Maar gezien de matige progressie zal ik er nog wel een paar maanden mee bezig zijn. Als je ze ziet spelen is het ene moment best een leuk korfballend team, maar even later lopen ze gewoon ontzettend te modde ren. Maar als ik het eruit krijg moet er zeker een plaats in de middenmoot in. Ondanks dat grote aantal fouten verliezen we toch maar met een punt verschil van Oranje Nassau". KNS-coach Gé Eegdeman reageert erg realistisch gevraagd naar een prognose. „Met drie wedstrij den voor het einde hadden we vorig seizoen nog uitzicht naar twee kanten. Naar boven zelfs op een tweede plaats. We werden tenslotte gered door de gong. We hebben dit seizoen vrijwel de zelfde ploeg, alleen is die weer een jaar ouder en ervarener. Bovendien hebben we nu meer achter de hand bij de reserves. Daarentegen is de afde ling waarin we spelen zwaarder dan vorig jaar". Als voorbeelden noemt Eegdeman Stormvogels, HPV, waar KNS overigens zondag van won en Eureka. „Ik moet dan heel voorzichtig zijn met een prognose. Met een middenmootplaats ben ik al tevreden. Als we maar uit de degradatiezone blij ven. Dan kunnen we eens lekker rustig spelen. Maar met als die vreemde uitslagen weet je het maar nooit". 'CHEZ/BR SC tel: er is een voetbalclub: de CHEZ (Hard En Zuiver) uit nsteldam. De club beschikt in veld en twee el ft al ia. De competitie wordt uit- uitend om 20.00 uur op vrij- zgavonden afgewerkt. Het lijkt niet mogelijk beide elf- \llen tegelijkertijd te laten leien (één helft van het ter- 'in is maar niets). Het bc- tour van de FC HEZ gaat tn de slag, pleegt wat tele- lontjes en vindt willig ge- wr bij de BRSC (BeRcSterk ombinatie) in Leijden. Een imbinatie die wek over een dd beschikt, maar helaas liet over een team. De rege- ing is snel gemaakt. Het rcede elftal van FC HEZ ordt omgevormd tot FC EZ/BRSC én. En gaat als Manig de competitie in. shockey anno 1980, echt aar. leizoen 'L eredi vie-baske t bal seizoen 81 is weer begonnen, en mededeling in die rich- >g werd althans enige weken feden door de Nederlandse Kketbal Bond gedaan - ook 'tden afgelopen weekeinde e eerste wedstrijden afge- £kt van de 36 ontmoetingen inde, dubbele competitie. Ken der tig wedstrijden zullen 9 tien ploegen de schijn weer loeten ophouden aan een echte competitie bezig te zijn. Bijna veertig duels zullen de basketballiefhebbers, de insi ders twee-wekelijks weer te gen elkaar kunnen zeggen dat het eigenlijk toch al van tevo ren vaststond dat Parker, Nas hua, NN Donar en Amstelveen elkaar in de allesbeslissende play-offs zouden gaan ontmoe ten. En aan het eind van de rit zullen al die mensen dan weer gelijk blijken te hebben. Beste NBB: moest dat nou echt weer, die waanzinnig lange, niets voorstellende, overtui gend niet aansprekende, dub bele competitieWaren er dan echt geen andere, leukere, meer interessante opzetjes van die competitie te bedenken Nee? Kom nou. Lot Het lot van de keeper. Het al tijd achtervolgende noodlot. Op een gegeven moment gaat zo'n bal er gewoon in. En daar zit je dan, Dick Dortmundt. Uitgeteld. Uitgebekerd. Monsterachtig Er is een tijd geweest dat da mesvoetbal niet serieus werd genomen. Ten eerste leek het niet op echt voetbal, ten twee de leverden de uitslagen zo vaak zulke monsterachtige verschillen op dat er van wer kelijke wedstrijden maar al te dikwijls geen sprake was. Tegenwoordig gaat dat al stuk ken beter. Natuurlijk: er wordt af en toe nog redelijk fors op los gescoord. En de dubbele cijfers zullen ook dit seizoen best nog wel eens worden be reikt. Maar al te grote krachts verschillen worden duidelijk meer en meer schaarser. Een goede zaak. Tekenend voor een betere indeling, tekenend ook voor het volwassener wor den van deze nog jonge tak van de voetbalsport. Monsterachtig (2) Minder „monsterachtige" overwinningen dus, althans waar het de dames onder ons betreft. Wel past nu echter een waarschuwende vinger in de richting van de in de stand aardklassen van de Afdeling Leiden voetballende heren. Want daar gaat het scorever loop dit seizoen juist weer de andere kant op. De richting waar de dames vandaan ko men, zeg maar. ASC - Unitas Leiden 6-0. VNL - Oranje Groen 7-0. ZLC - JAG 1(H). We zeggen niets, ons hoor je niet. Maar het zou toch wel heel erg vreemd zijn om over, pak weg, zo'n vijf jaar te moe ten horen dat dat heren voet bal in de Leidse afdeling ei genlijk maar niets voorstelt. En door al die „monsterover- winningen" nogal onvolwas sen overkomt... - f V- llo I i ipi§i|p -CjI;*-'.. 4 i iv""- St*"/''- 'f*. LEIDEN De schoolsport- cursussen die de Leidse schoolsportcommissie vorig jaar introduceerde zijn een groot succes geworden. Voor de cursussen, die tot doel hebben schoolkinderen ken nis te laten maken met een voor hen onbekende sport, bestond een enorme belang stelling. Dit staat in het jaarverslag 1979 van de schoolsportcommissie. In totaal gaven 570 jongens en meisjes zich op voor tien cur sussen. Van die 570 leerlingen werden er 97 uitgeloot. De les sen schoonspringen en wiel rennen konden geen doorgang vinden. Voor schoonspringen bestond te weinig belangstel ling en de cursus wielrennen werd geschrapt wegens het ontbreken van een geschikt circuit. Het cursussenpakket van vorig jaar (boksen, tafel tennis, gewichtheffen, scher men, hardrijden op de schaats,' kunstrijden op de schaats, schoonspringen, kunstzwemm- men, badminton, roeien, pols stokhoogspringen, wielrennen) is voor het komende seizoen uitgebreid met een cursus windsurfen. Wielrennen is van de lijst verdwenen. Het aantal toernooi-deelne- mers bleef voor het basison derwijs hetzelfde. In 1978 wa ren er dat 2725, vorig jaar werd dat aantal ook gehaald. In het voortgezet onderwijs was een sterke toename zicht baar. Deden er in 1978 3420 leerlingen aan toernooien mee, in 1979 waren er dat 4800.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15