Militairen Oeganda laten Karamoja's verhongeren f Politiek geweld idt tot ingrijpen urkse militairen Washington wees doskou op gevolgen figrijpen in Polen DE KLASSIEKE ZITHOEK. Pander Nationale Zieke Goed bezocht zesde Duivenvoorde concert JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 Anderhalt jaar nadat dictator Idi Amin uit Oeganda werd verdre ven heerst in dit land een schrik barende hongersnood en wette loosheid. Vooral bet noordelijk gedeelte van het land waar de Ka- ramoja's wonen is ernstig getrof fen. De regering in Kampala laat het geheel afweten. Na het ver drijven van president Binaisa in mei van dit jaar staat er een mili taire commissie aan het hoofd die in het land een volslagen anarchie laat heersen en de terugkeer wil voorbereiden van Milton Obote. de man die in 1970 door Amin op- zij werd gezet De Inwoners van Oeganda zijn daarom voortdurend op westerse hulp aangewezen, maar de hulp verlening verloopt niet viezze- loos. De Engelse hulpverlener Hew Dalrymple die onlangs van een bezoek aan dit gebied is terug gekeerd, doet hierbij verslag. 0NDEN Toen in pril vorig jaar het ge- reesde regime van dic- itor Idi Amin ten vat :rd gebracht, kende vreugde onder de •amoja's geen gren- Ze konden toen tg niet weten dat de d van Amin slechts ■n nieuwe, afschuwe- jke periode zou inlui- waarin hongers- td en onveiligheid tuden overheersen. froogte, plundertochten door yaarbewapende veedieven i een totale ineenstorting n het overheidsgezag heb- r*n deze primitieve samenle- D Dg in het noorden van Oe- inda aan de rand van de af- P ond gebracht. Hongersnood de Karamoja's stevig in greep. Elke dag sterven honderden mensen. Hulp- rleners kunnen het geteis- de gebied alleen met de otste moeite en gevaar ir eigen leven bereiken. Karamoja's hebben het makkelijk gehad en gewend aan barre le- jmstandigheden. In het lied valt weinig regen en vaak heeft droogte geleid tot een magere oogst of zelfs hongersnood. Zonder te over drijven kan men stellen dat hier eens in de drie jaar hon gersnood heerst. Om in tijd van hongersnood te overle ven zijn de Karamoja's af hankelijk van hun vee. Van oudsher is het roven van vee een geoorloofde manier van leven. Maar tot voor kort wa ren de veedieven slechts ge wapend met pijl een boog en in hun plundertochten be perkten ze zich tot hun naas te buren. In die situatie is na de val van Amin drastisch verande ring gekomen. Toen Amin vorig jaar verdreven werd, plunderden de veedieven de wapenopslagplaatsen in Mo- roto, de hoofdstad van het Karamoja-gebied. De buit be stond uit 12.000 Russische AK-47 machinegeweren, gra naten en anti-afweergeschut. Kinderen liepen met raket- tenwerpers te zeulen en de zwaardere wapens werden door ossen weggesleept. Da genlang kon je vrouwen zien paraderen die elkaar de loef probeerden af te steken door uit de ammunitie zo mooi mogelijke armbanden en ket tingen te vervaardigen. De gevolgen zijn verschrik kelijk geweest. De veedieven die de moderne wapens ver kiezen boven de traditionele pijl en boog, terroriseren het hele gebied. Ze zijn niemand iets verschuldigd en voor niemand bang. ook niet voor de regering. Nog geen twee weken geleden ontvingen „generaal" Loteng en Lokita- re Apaloris, de twee meest gevreesde bendeleiders, de voormalige president Obote die in het kader van zijn ver kiezingscampagne een ron dreis maakte door het noor den van Oeganda. Overal zijn dorpjes en akke :s in de as gelegd en bijna al het vee is gestolen en in vele ge vallen uitgevoerd via Kenia. In deze totale anarchie zijn alleen de missieposten nog open. De meeste ambtenaren Ajn gevlucht en scholen en gezondheidscentra liggen er verlaten bij. Overal zie je on theemde dorpelingen lopen. Door de oogsten in brand te steken en het vee te stelen hebben de veedieven de hon gersnood verergerd. In de ge bieden waar de nood het hoogst is, sterven dagelijks honderden mensen. In deze omstandigheden wer ken de internationale hulpor ganisaties. Vanuit alle delen van cle wereld zijn voedsel en medicijnen naar Oeganda ge stuurd, maar helaas kunnen de hulpverleners het geteis terde gebied slechts met de grootste moeite bereiken om dat er totaal geen orde en ge zag meer is. Paradoxaal ge noeg zijn het echter niet de veedieven die de voedsel- transporten overvallen. Zij hebben daar geen enkel be lang bij en hopen juist dat het voedsel de plaats van bestem ming wel bereikt omdat ze veelal vrouwen en kinderen in erbarmelijke omstandighe den hebben achtergelaten. De veedieven zijn in de eer ste plaats geïnteresseerd in vee en wapens en het is bij zonder onwaarschijnlijk dat ze een ongewapend voedsel- transport zouden overvallen. Neergeschoten Nog geen maand geleden is een chauffeur van een voed- seltransport in koelen bloede neergeschoten door militia's en onlangs hielden 30 dron ken soldaten die al in geen twee dagen meer gegeten hadden, een voedseltransport van Unicef aan en eisten een lift naar Moroto. Toen de chauffeurs hen weigerden, begonnen de soldaten in het wilde weg op de auto's te schieten in de hoop de chauf feurs zo alsnog op de knieën te krijgen. Het mag een won der heten dat de hulpverle ners ongedeerd wisten te ont komen. Dit soort incidenten zijn aan de orde van de dag. De rege rende militaire commissie stelt weinig belang in het lot van de Karamoja's die door de meeste Oegandezen wor den veracht. In het rege ringscentrum Kampala staat alles in het teken van de ko mende verkiezingen. Toen de Verenigde Naties de hulpver lening opschortte om Kampa la onder druk te zetten om de veiligheidsmaatregelen in het gebied te verscherpen, be loofde de regering dat te doen. Maar ze hebben abso luut geen controle over hun eigen troepen en nog minder over de Tanzaniaanse „be vrijders" die een geval apart zijn en nu bitter worden ge haat door de oorspronkelijke bevolking. Maar dit is niet de enige re den dat de hulpverlening spaak loopt. De samenwer king tussen de verschillende organisaties verloopt vaak ui terst slecht. Hierdoor kan het voorkomen dat een bepaalde stad tweemaal achtereen voedsel krijgt terwijl in een nabijgelegen stad mensen verhongeren. Erger is dat er soms ook sprake is van con currentie tussen de verschil- Een Oegandese moeder uit het Karamoja-gebied helpt haar baby bij de voeding in een opvangskamp van het kinderfonds van de Verenigde Naties. lende organisaties die alle maal uit zijn op publiciteit van de Westerse media. Om publiciteit te krijgen wordt vaak hulp beloofd zonder acht te slaan op de noden en behoeften van het betreffen de gebied. De afgelopen veertien dagen is er enige verbetering in de situatie gekomen. De Vere nigde Naties hebben de hulp verlening hervat en de voed- seltransporten bereiken de plaats van bestemming. Zes van de tien voedselcentra die zijn opgezet door de Verenig de Naties met behulp van Unicef en een Franse hulpor ganisatie functioneren nu naar wens. Meer dan 6000 uitgemergelde kinderen wor den hier elke dag gevoed. Sommigen zijn gebracht door hun moeder die vaak over een afstand van meer dan 50 kilometer brandhout heeft meegezeuld om voor de maaltijden te betalen. Men kan slechts hopen dat deze hulpverlening stand houdt en zich uitbreidt, want de hongersnood zal de ko mende maanden alleen nog maar erger worden. Ondanks de regens die in juni dan toch eindelijk begonnen, was de oogst dit jaar erg schaars. Dit komt gedeeltelijk door het gebrek aan voedsel en land bouwmachines en gedeelte lijk omdat de mensen te zwak zijn om het land goed te bewerken. Naar het zich laat aanzien zal de anarchie in het Karamoja-gebied voor lopig nog wel aanhouden en de meeste mensen zullen dus nog lange tijd van de hulpor ganisaties afhankelijk blijven voor voedsel en medicijnen. HEW DAWRYMPLE THE GUARDIAN IRA De politieke ildpleging, die gemid- twintig mensenlevens dag eisen en de onwil de politieke partijen om lorlijk overleg te plegen r de „ernstigste crisis, die kije ooit heeft getrof- heeft geleid tot het in- pen van de militaire Stukken in Turkije. jl wordt generaal Kenan !n, die de sterke man van nieuwe bewind schijnt te algemeen beschouwd als nd die in principe afkerig in een militair bewind, afgelopen maanden heeft voortdurend de politieke rs gemaand om hun ver- 'oordelijkheden na te ko en het leger te ontheffen de taak van het bewaren de orde, die door de staat beleg al twee jaren in 20 de 67 provincies van het van kracht was, was op- jjd. Generaal Evren sprak dovemansoren: premier Demirel en oppositieleider Ecevit bleven twisten. Generaal Evren en de onder hem geplaatste militaire bevel hebbers hielden zich strikt buiten de politiek van hun land, maar zij werden steeds ongeruster over de toenemen de invloed van twee kleine partijen in het parlement: de partij van nationale heil en de partij van de nationalistische actie. De eerste partij is voor stander van een zuiver islami tische theocratische staat; de tweede streeft een zuiver fas cistische politiek na. Deze laat ste partij is verantwoordelijk voor het politiek geweld van extreem rechts. Deze situatie heeft Evren min of meer voor het blok gezet. De Westelijke wereld staat nu voor twee vragen: hoe wordt de verhouding tot de NAVO en welke gevolgen heeft de staatsgreep voor de internatio nale financiële hulp aan de „zieke man aan de Bosporus". reneraa Evren: gematigd militair ANKARA De 62-jarige chef van de Turkse genera le staf, generaal Kenan Evren, die de macht in Tur kije heeft overgenomen en hoofd is van de nationale veiligheidsraad, staat be kend om zijn grote beschei- HINGTON/WARSCHAU Hoogge- ste Amerikanen hebben, tijdens de sta- crisis in Polen, de Sovjetrussische ver- woordigers bij meer dan een gelegen- voor ogen gehouden, dat een ingrijpen Ie Sovjet-Unie in Polen voor de Sovjet- _J veel ernstiger gevolgen zou hebben Ie inval in Afghanistan. Overigens zijn merikanen er van overtuigd, dat de en inval in Polen niet serieus overwo- lebben. ovjet-Unie, aldus Washington, heeft er- dat de Poolse autoriteiten zo voor het tijn gezet, dat zij niet anders konden han- 1 dan zoals zij nu hebben gedaan. Moskou bovendien beseft dat de VS een Russische 'entie in Polen niet over hun kant zouden gaan. rimaat van Polen, kardinaal Wyszynski, in een brief aan de aalmoezeniers van de J gezegd, dat „monopolisering van het ge- fconomische leven door de partij" de voor ste oorzaak van de recente sJakineen is geweest. Als middelen tot verbetering noemde hij: vrijheid voor de kerk, prioriteit van het ge zin, vrijheid van vergadering, vrijheid van me ningsuiting en vrijheid van vakvereniging. Wat dat laatste betreft wordt in heel Polen uit voerig beraadslaagd. Poolse functionarissen hebben al klachten geuit, dat deze besprekin gen onder werktijd plaats hebben en zo aanlei ding geven tot productieverlies. De Poolse vice-premier en leider van de rege ringsdelegatie, die in Gdansk met de stakers onderhandeld hebben, Jagjelski, heeft een ont moeting gehad met de Russische partijideoloog Soeslov en partijleider Brezjnjev. Met Soeslov besprak hij „kwesties van beider belangstel ling", welke formulering duidt op meningsver schillen. Over het gesprek met Brezjnjev wordt gezegd, dat dit „in warme vriendschap" heeft plaats gehad. Een delegatie van Westduitse bisschoppen is gisteren in Warschau aangekomen, op uitnodi ging van kardinaal Wyszynski. De Westduitse delegatie staat onder leiding van kardinaal Höffner van Keulen. denheid. Hij wordt door alle onder zijn bevel staande mi litairen gerespecteerd om dat hij open staat voor hun mening. Na zijn opleiding aan de mi litaire academie diende hij vanaf 1938 met succes als officier bij de artillerie in verschillende legeronderde len. In 1961 wordt hij bevel hebber van het eerste leger. Als adjunct-chef van de ge nerale staf van de Turkse strijdkrachten leidde Evren in 1975 een militaire missie naar de Sovjet-Unie. In 1977 wordt hij chef van de generale staf. Eind december vroeg hij in een brief aan de Turkse president Demirel een eind te maken aan het gekibbel en zich met spoed te buigen over de problemen van het land, als anarchie, terreur en afscheidingsbewegingen. Toen hij in mei dit jaar uit Brussel terugkwam zei hij te wensen dat alle partijen het er over eens werden, dat er spoedig een president gekozen diende te worden. In augustus vroeg hij om meer bevoegdheden voor het leger en opheffing van de staat van beleg. Die op roep werd door de hele po litieke wereld goed ontvan gen. VN-diplomaat gedood NEW YORK— In New York is gisteravond een Cubaanse VN-afgevaardigde achter het stuur van zijn auto doodge schoten door een Cubaanse terroristische organisatie. De organisatie wordt gevormd door Cubaanse ballingen. De groep heeft zich al eerder ver antwoordelijk gesteld voor het gebruik van geweld tegen Cu baanse functionarissen die als „verraders" worden be schouwd. PRAAG Alle twaalf Char taleden die sinds dinsdag in Tsjecho-Slowakije waren gearresteerd zonder bepaalde aanklacht zijn gisteravond vrijgelaten zonder officieel in staat van beschuldiging te zijn gesteld. De gearresteerden zouden zijn ondervraagd in verband met een steunbetuiging aan Poolse arbeiders en een document over de mensenrechten in Tsjecho-Slowakije, dat door bepaalde Charta-leden zou zijn ondertekend en volgens de po litie ten doel zou hebben de Charta! jden ii Tsjecho- Slowakije weer vrijgelaten conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa in Madrid te „torpederen". Samenzwering ontdekt in Nicaragua MANAGUA In Nicaragua is een complot ORtdekt om ne gen leden van het bestuur van het nationale Sandinistische bevrijdingsfront te vermoor den. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, kapitein Tomas Borge bekendgemaakt. Hij zei dat woensdagavond de voormalige kolonel en minis ter van defensie Bernardino Larios in de hoofdstad Mana gua was aangehouden. Deze zou het hoofd van het komplot zijn. Verscheidene functiona rissen van de Nationale Garde van de ex-dictator Anastasio Somoza die in Miami verblij ven, zouden bij de samenzwe ring zijn betrokken. Russen verliezen geheim vliegtuig LONDEN In het begin van de week is in de buurt van het Russische vliegdekschip Minsk ter hoogte van Viet nam een zeer geheim Russisch vliegtuig van het type dat in het Westen „Forger" wordt ge noemd, neergestort. Het Russische konvooi bleef twee dagen ter plaatse liggen om naar het wrak te zoeken, bang wellicht dat de Ameri kaanse marine het zou lokali seren en pogen te bergen. De „Forger" - een codenaam die de NAVO aan het geheime Russische toestel gegeven heeft - is een „Yak-36" met verticale opstijging en landing. Veldslag boeren en rijkswachters (Van onze correspondent Mare de Koninck) ANTWERPEN - In het Belgi sche plaatsje Meerdonk, vlak bij de grens met Nederlands Zeeuws-Vlaanderen, heeft gis teren een ware veldslag ge woed tussen Rijkswachters te paard en boeren die zich ver zetten tegen een plaatselijke ruilverkaveling. In totaal wer den 18 landbouwers gearres teerd. Zij belandden achter de tralies. Zestien van hen kwa men gisteravond weer vrij. Twee rijkswachters en twee betogers werden licht gewond. De afgelopen dagen moesten landmeters, die de ruilverka veling voorbereidden, al door lopend worden beschermd door de politie. De boeren me nen dat het project, dat 9000 ha. omvat, volslagen overbodig is, omdat de bestaande perce len groot genoeg zijn en ook de waterhuishouding uitstekend ADVERTENTIE. Traditioneel-gezcllig en blijvend stijlvol. Losse zit kussens uit één stuk. Uitzonderlijk mooi bedrukte stol in turquoise met bloemen en vogels. Bij de banken is een bijpassende fauteuil leverbaar. Speciale prijs 3-zitsbank f3.488,- Speciale prijs 2-zitsbank f2.674,-. Wie wat meer om wonen geeft voelt zich thuis bij Pander. Leiden; Brcestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE Het Ludwig-Trio, bestaande uit Jean-Jacques Kantorow viool), Else Krieg altvioolen Herre-Jan Stegenga (cello) heeft gisteravond minder suc cesvol in het Voorschotense kasteel Duivenvoorde gecon certeerd, hetgeen in belangrij ke mate aan het door dit trio samengestelde programma en de interpretatie daarvan heeft gelegen. In het gedeelte dat voor de pauze werd uitgevoerd, t.w.: de integrale uitvoering van de zes adagio's en fuga's (KV 404a), waarin vijf adagio's door W. A. Mozart zijn gekompo- neerd en deze komponist een zestal fuga's aan het „Wohl- ADVERTENTIE 14 september BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. temperierte Klavier" en „Kunst der Fuge" van J. S. Bach ontleende en bewerkte, heeft dit ensemble duidelijk te hoog gegrepen. De zéér hoge eisen stellende Fuga in d. kl„ Contrapunctus VIII uit Bach's meest imposan te werk „Der Kunst der Fuge" werd technisch/muzikaal on der de maat uitgevoerd. Artis tiek, stilistisch heeft er veel aan ontbroken. Het geheel deed onvoldragen aan, het geen onderstreept werd door voortdurende detonaties, slor digheden, alsmede door enige scherpte en onbuigzaamheid in de hoge posities. De totaalklank in de langzame gedeelten was hömogeen, hoe wel sommige inzetten onzeker en weinig kernachtig op de luisteraars overkwamen. De fuga's werden over het alge meen transparant en exact van ritmiek uitgevoerd. Voor het overige had men zich kunnen realiseren dat het ge vaar bestaat dat door een be werking het eigenlijke karak ter van een kompositie verlo ren dreigt te gaan en deze niet altijd de aandacht weet vast te houden. Het Trio voor viool, altviool en cello in c. kl. van de Duitse komponist J. H. Berens, die vooral bekend is geworden door zijn klavier-pedagogische werken, heeft dit goed bezoch te, maar niet geheel geslaagde 6e Duivenvoorde-concert 1980 besloten. C. Hulsbergen. De Haagse Kunstkring, Denneweg 64, exposeert van 16 september t/m 4 oktober te keningen van Hans van Effe- ren, Frits Fnetman, Ber Men- gels, Theo Mooyman en Jan van Spronsen. Agent en scholier bij onlusten in Ciskei gedood OOST-LONDEN In het Zuidafrikaanse thuisland Cis kei zijn gisteren een zwarte scholier en een politieman ge dood bij gevechten tussen de politie en betogers. Volgens een woordvoerder van de regering van Ciskei hielden scholieren in Whittle- sea, vlak bij Oost-Londen, een betoging. Een politieman werd dodelijk door stenen getroffen. De politie opende daarop het vuur op de betogers, waarbij een zwarte leerling werd ge dood. Het hof van beroep in Bloem fontein (Oranjevrijstaat) heeft donderdag de doodstraf van James Daniel Mange omgezet in een gevangenisstraf van 20 ja&i.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9