mmmm .w mm Willy Dobbe presenteert Taptade 1980 „Het schilderij moet snelheid hebben" Verbluffende techniek basis voor spannende science fiction Zeefdrukken en foto's in Lak-galerie Tentoonstellingen in Het Anker EN VERDER DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN Hanneke Krijgsman-Kop: LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 Willy Dobbe LEIDEN De september tentoonstelling in de LAK galerie wordt ingenomen door foto's, tekeningen en zeefdrukken van Leo Koningswijk en Rutger Gras. Het werk van de in Leiden wonende kunstenaar Leo Ko ningswijk bestaat voor het grootste deel uit ingekleurde fo to's die vaak deel uit maken van een serie. De onderwer pen die Leo Koningswijk kiest zijn veelal gebruiksartike len, die, omdat ze op een vrij koude manier worden weer gegeven en met pasteltinten worden ingekleurd, een ver rassend effect geven. Rutger Gras wil in zijn zeefdrukken abstrakte situaties en voorwerpen weergeven door deze contrastrijk, met gebruik van kleuren, en overzichtelijk te maken. Hij maakt zijn zeefdrukken bij gebrek aan een eigen atelier in het Volks huis. Rutger Gras is ondermeer vormgever van het tijd schrift Aap-Art. HAZERSWOUDE De Culturele Raad Hazerswoude heeft voor de nabije toekomst een drietal tentoonstel lingen, alle te houden in Het Anker, op het program ma staan. De Koudekerker C. van der Molen exposeert aquarellen (15 tot en met 28 september). De Delftenaar Ted Licht geeft een expositie van landschappen in Rembrandtpastei (6 tot en met 25 oktober). De Oostenrijker Günther Bach- ner op zijn beurt toont van 3 tot en met 24 november aqua rellen en olieverven. Op 27 september geeft de Leidse volksdansgroepen Achelay een voorstelling in Het Anker. Zondag 28 september verzorgt het Eindhovens Knaven- sextet, ouders met kinderen, een koffieconcert vanaf 12.45 uur. Het Bodegravense mannenkoor Die Rhijnse Sanghers concerteert op 14 november. In deze maand staat tevens een uitvoering, te verzorgen door „jong talent" uit Hazers woude en omgeving, gepland. LUXOR Bronco Billy (a.l.) Leuke comedie met en door Clint Eastwood die als een circusheid door het leven gaat. (tweede week) LIDO II Caligula (18) Puur onsmakelijke pornofilm vol sadistische trekjes die een beeld moet geven van Rome onder keizer Caligula, (vijfde week) LIDO III La strada (16) Film van Fellini uit 1954 over de liefde tussen de ruwe bonk (Anthony Quinn) en het frêle meisje (Giuletta Ma- sina) (reprise, tweede week) STUDIO Fame (a.l.) Erg aardige film over de zware tijd die jongeren doormaken op de New Yorkse kunstaca demie voordat ze in de show- bussiness terecht kunnen, (derde week) TRIANON De zombies (16) Onsmakelijke vertoning over vraatzuchtige gestalten die mensen oppeuzelen, (der? de week) REX Brutaal en anders (16). Pornofilm. CAMERA Once upon a time in the west (12 jr). vOude maar uitstekende western, die jaarlijks in tal van bioscopen terugkeert, (reprise, achtste week). EUROCINEMA I (Alpher.) De zombies (16) Zie Tria non. EUROCINEMA II (Alphen) L'animal (a.l.) EUROCINEMA III (Alphen) Caligula (18) Zie Lido 1. EUROCINEMA IV (Alphen) Fame (a.l.) zie SAtudio GREENWAY (Voorschoten) Vier vuisten de lucht in .(a.l.) Ook: Kentucky fried movie (16). grees uit Leiden en WIK uit België. De Groenoordhallen worden voor deze gelegen heid weer met een grote hoeveelheid bloemen ver sierd. De presentatie van de Taptade zal dit jaar in han den zijn Willy Dobbe. In het kader van dit muzikaal gebeuren wordt er in onder meer in de Doezastraat, voor de Kopermolen, op het Vijfmeiplein en op het Be vrijdingsplein een 'streetpa- rade' gehouden door de deelnemende muziekkorp sen. De toegangsprijs van de Taptade bedraagt dit jaar 12,50 gulden. In de voorver koop zijn bij alle VVV kan toren, op de Leidato en bij vele sigarenmagazijnen kaarten te koop voor 11.00 gulden. Hanneke Krijgsman in haar atelier aan de arbeid. Kleur etsen Rob Clous LEIDEN De Taptade 1980 wordt dit jaar op 8 november in de Leidse Groenoordhallen gehou den. Taptade is het groot ste indoor showband ge beuren in Nederland en viert dit jaar het eerste lu strum. Het voorprogramma zal dit jaar verzorgd worden door ongeveer 300 majorettes van 13 Leidse verenigingen. Deze groepen zijn: Pauline, The Golden Green Stars, De Toekomst, Midi Degrees, Juwelen, Ons Buiten, The Kooigirls, De Andora's, The Flaming Stars, Palo Bonito, Westerkwartier Girls en The Angels. In het hoofd programma zijn onder meer te bewonderen: K en G uit Leiden, Fourty Four De- Het ruimteschip van Maximilian Schell in „The black hole", een van de fraaie werkstukken van Peter Ellenshaw. LIDO 1: The Black Hole (a.l.) met Maximilian Schellen Anthony Perkins. Regie: Gary Nelson. op de Vrije Acade mie, die eveneens in de residentie gehuis vest was. Aldaar kreeg Hanneke Krijgsman onder richt in beeldhou wen, pentekenen, etsen en schilderen. Met schilderen is de kunstenares gedu rende de laatste ze ven jaar in de weer. Vanaf 1967 expo seert zij regelmatig in diverse steden, waaronder ook Lei den. Met name in de Lakenhal hangt werk van Hanneke Krijgsman. De kunstenares is gemiddeld drie da gen in de week overdag, maar vaak ook in de avonduren in haar atelier te vinden. Vaak begint de schilderes reeds om acht uur 's mor gens. „Als ik op in spiratie zou moeten wachten, kom ik niet meer aan wer ken toe. Als ik een- mal begin, gaat het allérmaal vanzelf wel lopen. In het al gemeen kan ik goed doorwerken. Ik hoef ook niet speciaal af stand van een werk te nemen, zodat de intentie, als ik later verder schilder, be ter uit zal komen," verklaart de schilde res. In principe werkt zij aan één schilderij tegelijk, maar in verband met de lange droog tijd van de verf van een paar dagen tot een week worden wel meer doeken ter hand ge nomen. Het is echter niet zo, dat het ene doek opzij gelegd moet worden om het andere te laten rij pen, omdat het doek anders niet goed uit de verf zou komen. Inspanning Alvorens de voltooi de schilderijen van Hanneke Krijgs- dman keurig omlijst gereed zijn om door het kunstminnende publiek bekeken te worden, is er heel wat denkwerk van de zijde van de kun stenares aan vooraf gegaan. De schilde rijen ontstaan naar aanleiding van tallo ze schetsen, die de schilderes met het kleurpotlood tot stand laat komen. ,,Op die manier krijg ik een goede kijk op de kleurcompositie van het latere schil derij. De kleuren en composities moeten gewoon goed in orde zijn, zeker omdat het werk bepaald kleur rijk is. Af en toe heb ik er wel eens moei te mee me in het kleurgebruik te be perken. Naast de kleuren is de bewe ging één van de be langrijkste elemen ten in mijn schilde rijen," aldus de kun stenares. De schilderijen van Hanneke Krijgsman zijn bijzonder her kenbaar. Haar werk sluit niet aan bij een bepaalde richting. Het is half abstract half figuratief. Hoewel de kunste nares met uitermate veel plezier schil dert, neemt dat niet weg, dat zij wellicht eens weer gaat beeldhouwen. Alt hans, Hanneke Krijgsman sluit de mogelijkheid niet uit: „Schilderen kost veel geestelijke in spanning. Dat heb je bij het beeldhouwen natuurlijk ook, maar het wordt gespreid: beeldhouwen is ook ambachtelijk bezig zijn. Je moet mallen maken, afgieten en ga zo maar door. Bo vendien ligt hetgeen je bij beeldhouwen te doen hebt, veel vaster omlijnt. Met de kinderen in de culturele centra, waar ik les geef, werk in met basis materialen als gips, klei en cement. Het is meer ontspannen bezig zijn. De afwis seling met het inten sieve, geconcen treerde werk in het atelier vind ik pret tig. Daarom lijkt het me fijn naast schil deren ook te gaan beeldhouwen." WIM BUNSCHO TEN Anthony Perkins, Joseph Bottoms, Yvette Mimieux en hun robot op weg in de ruimte. Een beetje a la „Starwars", dat geschiet met laserstra len, maar daarvóór heeft regisseur Gary Nelson zijn verhaal strak en spannend verteld binnen Ellenshaws verbluffend knappe decors. BERT JANSMA In Galerie Van der Vlist aan de Leidse Boter markt zijn van 16 sep tember tot 31 oktober kleuretsen te zien van Rob Clous. De ga lerie is geo pend van dinsdag tot en met zater dag van tien tot vijf uur Ruimte-films op science fiction basis hebben de hinderlijke gewoonte voortdurend op elkaar te lijken. Ruimte-schepen, leven in het heelal en ro bots zijn verwisselbare in grediënten in een meestal met wat technisch ver nuft opgepepte formule. Sinds Kubricks „2001" (1969) met zijn filosofi sche ondertoon, mocht ei genlijk alleen Spielbergs „Close encounters of the third kind" enige naam hebben, terwijl „Star wars" een kinderlijke, maar populaire uitschie ter werd. „The black hole" uit de Disney-speel- filmfabriek lijdt ook aan de cliché's van het genre: Het verhaal barst zeker niet van de originaliteit met weer eens een „mad scientist" die zijn drieste dromen ten uitvoer wil brengen en een komische met menselijke trekjes uitgeruste mini-robot die zo uit Starwars lijkt weg gelopen. Toch is „The black hole" een vaak zeer spannend en fascinerend geheel geworden. En daar is vooral het werk van Pe ter Ellenshaw debet aan. Ellenshaw werkt al tijden voor de Disney-studio's als „matte-artist", de man die de achtergronden voor fan tastische filmscènes op glas platen schildert, en was bij voorbeeld verantwoordelijk voor het Londen waarbo ven Julie Andrews zweefde als Mary Poppins. Voor „The black hole" had hij een uitgebreidere taak en bedacht en verzorgde, sa men met zoon Harrison ook de miniatuureffecten. „The black hole" is trouwens nauwelijks een film die in het vaak nogal melige rijtje Disney-speelfilms voor de jeugd thuis hoort. Daarvoor zijn die effecten, het gewel ddadige einde en de lugubu- re humanoiden, tot robots omgevormde levend-dode mensen, te griezelig. Die laatsten bevolken een im mens ruimteschip, dat nooit teruggekeerd is van zijn trip, maar waarop Maximi lian Schell in de ruimte als een uit z'n brein gebarsten wetenschapper heerst. Hij misbruikt zijn vroegere me dewerkers als half-dode sla ven, heeft een lugubure en gewelddadige robot ge creëerd, en wil met hen het „gat in de ruimte" door, in de hoop daar een oneindige zaligheid te vinden. Een aantal collega's vinden hem op hun speurtocht in de ruimte, maar als ze zijn ware aard raden komt het tot een complete oorlog. LEIDEN De Leid se kunstenares Han neke Krijgsman- Kop (32) maakt schilderijen, die wel degelijk een voor stelling hebben, maar die desalniet temin het midden houden tussen ab stract en figuratief. De kleurcompositie en de 'snelheid' zijn wellicht de belang rijkste facetten van haar recente werk. Hanneke Krijgs man verbeeldt land schappen of ruim ten en zij doet dat op een verrassend eigen wijze. Aan de Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag behaalde de kunstenares de tekenacte. Al gedu rende twaalf jaar geeft Hanneke Krijgsman les op di verse scholen en op de Haagse creatieve centra. Maar alleen het bezit van de te kenacte was niet ge noeg voor de pas af gestudeerde Hanne ke Krijgsman. Zij wilde het ruwe kunstzinnige terrein verder ontginnen. Op de Academie kiezen de studenten voor een bepaalde richting, terwijl de latere kunstenares meer wilde dan al leen een eenzijdig gerichte opleiding. Daarom nam zij di rect na het behalen van de tekenacte les

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7